Povežite se s nama

Moja županija

Stiže ‘Via Vino’: Modna revija pod zvijezdama, lov na tartufe, koncerti i vrhunska vina na novim lokacijama

Turopolje, Plešivica i Prigorje glavne su lokacije ovogodišnjih događanja, a sve kreće zadnjeg dana ljeta, 22.rujna, na prvoj destinaciji – Turopoljski lug i Lugarnica Čardak. 

Objavljeno

na

Turistička zajednica Zagrebačke županije u jesen  ulazi s novim izdanjem najljepšeg i nagrađivanog vinskog festivala Via Vino koji spaja destinaciju, kulturu i turizam. Ove, kao i prethodnih godina program je sadržajan i nudi nezaboravan doživljaj i iskustva Zagrebačke županije. direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović, hrvatski modni dizajner Zoran Mrvoš, predstavnici Međunarodne zračne luke dr.Franjo Tuđman, od 19.rujna do 14.listopada festival će vinoljupcima predstaviti novootkrivene destinacije.

Turopolje, Plešivica, Prigorje glavne su lokacije ovogodišnjih događanja, a sve kreće zadnjeg dana ljeta, 22.rujna, na prvoj destinaciji – Turopoljski lug i Lugarnica Čardak.

– Bajkovito Turopolje je poznato po bogatim šumama i crnim blagom, tartufima, pokazat će kako se može istražiti destinacija uz spoj eno gastronomije i naš originalni sadržaj – lov na tartufe. Lokalni gorički restoran napravit će kotlovinu u novom formatu, za glazbeni ugođaj pobrinut će se Damir Kedžo, očekuju vas jantarna vina, pjenušci i koktel iznenađenja s tartufima – otkrila je Ivana Alilović, direktorica TZ Zagrebačke županije.

Foto: Program festivala Via Vino 2023. predstavljen u Međ. zračnoj luci dr. F. Tuđman/ G.Kiš, Cityportal.hr

Biser turopoljske drvne gradnje, kurija Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici, 30.rujna će prvi put ugostiti jednu modnu reviju. Nastavak je to suradnje turističke zajednice i dizajnera Zorana Mrvoša, koji je na toj lokaciji nedavno snimio i kampanju za novu kolekciju. Očekuje vas spoj mode, pjenušca, rose vina i koktela, a nastupit će Jane i Meritasice.

– Bit će to jedna divna ženska priča, spoj umjetnosti, vina, gastronomije, glazbe – istaknuo je dizajner Mrvoš.

Nakon Turopolja Via Vino kreće do Prigorja i zelinskih brega i vinarije Puhelek-Purek, a završni party održat će se na Plešivici.

Kraljevski party u Sv. Ivanu Zelini, 6. listopada, sa željom da se promoviraju vrhunska vina, jer vina Ivane Puhelek osvajaju zlata diljem svijeta, uz glazbeni ugođaj DJ Jurki i naravno pjenušac Kraljica. Završetak cjelokupnog festivala je 14.listopada na lokaciji Plešivice, najljepša mikro vinska destinacija u Hrvatskoj koja danas ima oznaku Michellina, jedna izvrsna priča enogastronomije, na dobro poznatoj pjenušavo-vinskoj lokaciji vinarije Dobra berba. Filip Rudan će glazbeno začiniti završni event uz open-air koncert.  Plešivica je kao jedna od najistaknutijih kontinentalnih vinskih regija, poznata po spektakularnim pjenušcima koji će biti u glavnoj ulozi. Osvježavajući kokteli, jela inspirirana tradicijom i autohtonim namirnicama i ugodna jesenska večer na čarobnoj Plešivici, obećavaju još jedan nezaboravan Via Vino doživljaj – istaknula je direktorica Alilović.

Foto: Via Vino/G.Kiš, Cityportal.hr

Poseban poziv svim posjetiteljima ovog jedinstvenog festivala stiže i iz Grada Velike Gorice.

-Velika Gorica i cijeli Zagrebački prsten bilježe kontinuirani rast turizma što možemo zahvaliti dobro osmišljenim kampanjama turističke zajednice, stoga pozivam posjetitelje da otkriju prirodne, ali i kulturne ljepote Turopolja, da se okušaju u lovu na tartufe u bogatim šumama Turopoljskog luga, a ljubitelje kulture pod zvjezdanim nebom očekuje spoj mode i glazbe na imanju sestara Modić-Bedeković, koje su svoj život posvetile kulturi obrazovanju i umjetnosti –  poručila je Lana Krunić Lukinić, pročelnica za za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti.

 

Tekst je dio programskog sadržaja “Moja županija”, nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Moja županija

U Rugvici počela dogradnja škole vrijedna 6,6 milijuna eura – cilj je jednosmjenska nastava

Radovi na proširenju škole za 630 učenika trajat će 18 mjeseci, a većina sredstava dolazi iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

U Rugvici je započela dogradnja Osnovne škole Rugvica, investicija vrijedna 6,6 milijuna eura kojom bi učenicima trebali biti osigurani uvjeti za jednosmjensku nastavu. Radovi su otvoreni polaganjem kamena temeljca.

Projekt predviđa izgradnju novog školskog aneksa površine nešto veće od 2.000 četvornih metara u kojem će biti osam standardnih učionica te dvije manje učionice namijenjene učenicima s teškoćama u razvoju. Veći dio investicije financira se europskim sredstvima, 6,3 milijuna eura osigurano je kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, dok preostalih 300 tisuća eura pokriva Zagrebačka županija iz vlastitog proračuna.

Dogradnja škole u Rugvici dio je šireg investicijskog ciklusa kojim Zagrebačka županija planira osigurati jednosmjensku nastavu u osnovnim školama. Prema riječima zamjenika župana Ervina Kolareca, do sada je za 18 školskih objekata ugovoreno 109 milijuna eura ulaganja.

“Moram istaknuti da smo iz nacionalnog plana oporavka i otpornosti, ugovorili i potpisali 18 objekata za što smo dobili bespovratnih 91 milijun eura, a ukupna investicija je za 18 objekata. Uz njih, očekujemo da ćemo uskoro potpisati ugovor s ministarstvom za još 4 objekta. Početkom ovog tjedna prijavili smo još 4 škole i još jedna škola u Jakovlju je spremna za prijavu. Za očekivati je da će Zagrebačka županija imati 27 projekata u školstvu, ukupne vrijednosti od 150 milijuna eura”, dodao je Kolarec.

Foto: Zagrebačka županija

Načelnik Rugvice Mato Čičak istaknuo je kako je projekt rezultat višegodišnjih priprema te da će značajno rasteretiti školu u općini koja bilježi stalni rast broja stanovnika.

“Puno toga je prethodilo ovom, od imovinsko pravnih stvari koje smo riješili sa županijom. Svima zahvaljujem, premijeru Plenkoviću, Vladi, ministru Fuchsu, državnom tajniku Mamiću, našem županu na jednoj tako velikoj stvari. Naša općina jako raste u svim segmentima, od stanogradnje do gradnje kuća. Mi to pokušavamo pratiti kroz predškolski odgoj, nemamo nijedno neupisano dijete. Bit će to teško pratiti s ovim brojem porasta stanovnika. Sad nas je više od 9.400. Za očekivati je da ćemo morati još nadograđivati”, istaknuo je Čičak.

Zadovoljstvo je izrazio i ravnatelj OŠ Rugvica, Robert Munđer.

“Došao je i taj dan kad su počeli radovi. To znači jako puno za naših 630 učenika koji će konačno moći pohađati jednosmjensku nastavu. Radovi su počeli i zahvaljujem svih općinskim strukturama, županiji, ali i ministarstvu znanosti i obrazovanja. Uistinu semi vrlo brzo ishodili sve dozvole, rok gradnje je 18 mjeseci i nadam se da ćemo to sve u roku napraviti i biti u jednosmjenskoj nastavi”.

Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja poručuju da je cilj državnih ulaganja osigurati jednosmjensku nastavu u svim školama u Hrvatskoj, što se smatra važnim korakom prema uvođenju cjelodnevne škole i poboljšanju obrazovnog sustava.

Foto: Zagrebačka županija

“Želimo pohvaliti Zagrebačku županiju kao osnivača svih osnovnih škola, uistinu su bili jako operativni i tako velik broj projekata nas veseli. S obzirom na to da sam ja danas ovdje u funkciji izaslanika predsjednika Vlade Republike Hrvatske, moram ipak povući neke paralele i prenijeti njegove čestitke. Ta potpora je počela kad smo počeli pregovarati s Europskom komisijom o nacionalnom planu oporavka i otpornosti”, rekao je Stipe Mamić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.

Dodao je kako je ovaj projekt dio šireg plana da se naš obrazovni sustav prilagodi onom iz Europske unije.

“Cilj Vlade RH je da sve škole u Hrvatskoj rade u jednoj smjeni. To je jako važno jer sve škole u EU imaju nastavu u jednoj smjeni, oni su to odavno riješili. Ne samo radi rada u jednoj smjeni, bolje organizacije privatnog života obitelji, nego zbog nužne pretpostavke za nešto što se zove cjelodnevna škola, što podrazumijeva bolji obrazovni sustav, a sve zato da bi naša djeca postigla bolje rezultate. Napravili smo jako puno analiza, dugo smo pregovarali s Europskom komisijom i nije bilo lako izboriti ta sredstva. Zato nas veseli da smo počeli s organizacijom nakon 3 – 4 godine pripreme ovih projekata i da ćemo uskoro u Hrvatskoj imati škole koje rade u jednoj smjeni”, objašnjava Mamić.

Završetak projekta u Rugvici planiran je za 18 mjeseci.

Nastavite čitati

Moja županija

Gimnazija Velika Gorica i Srednja škola Ban Jelačić pobjednici na županijskom natjecanju u košarci 3×3

Pobjedničke ekipe plasirale su se na državno natjecanje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Županijsko natjecanje školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće u organizaciji Ekonomske škole Velika Gorica održano je jučer (srijeda, 04.03.2026.) u Sportskoj dvorani Srednje strukovne škole u Velikoj Gorici.

Ravnateljica škole domaćina natjecanja Vesna Brkljačić u kratkom govoru je pozdravila natjecateljice i natjecatelje, kao i njihove voditelje(ice), zaželjela im uspješno sportsko nadmetanje te otvorila natjecanje.

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Natjecalo se šest škola u ženskoj konkurenciji: ŠSD Samoborac (Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola Samobor), ŠSD Mladen Dananić (Srednja škola Dragutina Stražimira Sveti Ivan Zelina), ŠSD Martin (Srednja škola Dugo Selo), ŠSD Ban (Srednja škola Ban Jelačić Zaprešić), ŠSD GVG (Gimnazija Velika Gorica) i ŠSD Gorek (Ekonomska škola Velika Gorica). Sve ove škole, osim Gimnazije Velika Gorica, imale su svoje ekipe i u muškoj konkurenciji.

Utakmice su igrane u trajanju od 10 minuta, dužina napada 12 sekundi. Tri prvoplasirane ekipe u obje konkurencije nagrađene su odgovarajućim peharima i pojedinačnim medaljama. Pobjedničke ekipe plasirale su se na Državno natjecanje u košarci 3×3.

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon završetka službenog dijela natjecanja za sve sudionike natjecanja organiziran je zajednički ručak u Hotelu Garden Hill u Velikoj Gorici.

Županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće, 2025./2026.

DJEVOJKE  Finale ŠSD GVG – ŠSD Mladen Dananić 14:2. Za 3. mjesto: ŠSD Ban – ŠSD Martin 14:3.  MLADIĆI  Finale  ŠSD Ban – ŠSD Martin 19:10. Za 3. mjesto: ŠSD Gorek – ŠSD Mladen Dananić 19:2.

Foto galerija

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 04.03.2026. županijsko natjecanje srednjih škola u košarci 3×3 za djevojke i mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nastavite čitati

Moja županija

Veliki iskorak Zagrebačke županije: održiva destinacija sada na srebrnoj razini!

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: TZZŽ

Zagrebačka županija ostvarila je međunarodno priznanje za svoju politiku održivog razvoja i postignuća u upravljanju destinacijom. Putem Turističke zajednice Zagrebačke županije i kroz program Green Destinations Awards dodijeljena joj je Silver Green Destinations Award razina priznanja.

Time je potvrđena izvrsnost djelovanja Zagrebačke županije.

Potrebno je naglasiti mjerljiv napredak u odnosu na 2024. godinu, kada je Zagrebačka županija prvi put stekla Bronze razinu.

– Napredak s Bronze na Silver razinu u relativno kratkom razdoblju potvrđuje da smo održivost ugradili u strateško upravljanje destinacijom. Sustavno radimo na jačanju suradnje na svim razinama: od lokalnih turističkih zajednica i kulturnih društava do županijskih institucija i gospodarstva – rekla je direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivane Alilović.

Najviša ocjena ostvarena je u području Kulture i Tradicije (8,3), a visoke ocjene ostvarene su i u segmentima Društvene Dobrobiti (7,8) te Prirode i krajolika (7,5).

Green Destinations Award predstavlja važan korak kojim se Zagrebačka županija dodatno pozicionira kao destinacija koja održivost temelji na dokazima, transparentnosti i kontinuiranom unapređenju.

Zagrebačka županija, prema izvješću auditora, održivost smatra dugoročnim razvojnim procesom. Također su dane preporuke za budućnost, najviše u području okoliša i klimatskih politika, koje će biti jedan od prioriteta u sljedećem razdoblju.

Više informacija na službenoj stranici TZZŽ-a, klikom OVDJE.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija poziva gradove i općine na izradu programa priuštivog stanovanja

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija pozvala je sve gradove i općine da u najkraćem mogućem roku započnu s izradom programa priuštivog stanovanja. Sastanak s gradonačelnicima i načelnicima održan je kako bi se raspravilo o obvezama i mjerama koje će proizaći iz Nacrta prijedloga Zakona o priuštivom stanovanju.

„Kroz nacionalni plan stambene politike za razdoblje 2025. – 2030. za priuštivo stanovanje bit će dostupno 1,5 milijardi eura, a kroz Višegodišnji financijski okvir 2028. – 2034. dodatnih 3,5 milijardi eura“, izjavio je zamjenik župana Damir Tomljenović, naglasivši kako se radi o iznimnoj prilici, ali i velikoj odgovornosti za sve jedinice lokalne samouprave u županiji.

Tomljenović je objasnio da program uključuje definiranje potreba, ustupanje zemljišta ili osnivanje prava građenja, sufinanciranje gradnje, oslobađanje od komunalnog doprinosa te mogućnost zajedničke provedbe projekata između više općina i gradova. Ciljne skupine su mladi do 45 godina i obitelji s djecom, građani deficitarnih zanimanja, ranjive skupine te osobe starije od 65 godina ili s invaliditetom. U slučaju da lokalne jedinice nemaju kapacitete za provedbu stambene politike, zadaće će preuzeti Zagrebačka županija. Gradovi i općine pozvani su, nakon stupanja Zakona na snagu, što prije izraditi vlastite programe priuštivog stanovanja, koji će biti preduvjet za korištenje dostupnih sredstava.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavite čitati

Moja županija

Zagrebačka županija dijeli gotovo 318 tisuća eura za poljoprivredu, lovstvo i ribarstvo – rok za prijavu uskoro završava

Mogu se prijaviti udruge i savezi s područja Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija otvorila je javne natječaje ukupne vrijednosti 317.570 eura namijenjene udrugama iz područja poljoprivrede, lovstva i ribarstva, a prijave su moguće još danas i sutra, do 5. ožujka 2026. godine.

Za udruge u poljoprivredi i ruralnom razvoju osigurano je 105.000 eura, dok je za projekte u lovstvu predviđeno 160.000 eura za unapređenje infrastrukture u lovištima. Za ribarstvo je izdvojeno 60.000 eura, namijenjenih uređenju vodotoka i jezera, organizaciji manifestacija te izradi potrebne dokumentacije.

Na natječaje se mogu prijaviti udruge i savezi s područja Zagrebačke županije, a maksimalni iznosi potpora ovise o vrsti prijavitelja i programu te se kreću od 4.000 do 13.200 eura, odnosno do 12.500 eura za LAG-ove.

Više informacija možete naći ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno