Povežite se s nama

Kultura

Stiže 57. Međunarodna smotra folklora posvećena stotoj obljetnici Pokupske ekspedicije

Ususret najprestižnijoj folklornoj smotri u Hrvatskoj u posebnom programu će nastupiti i brojni KUD-ovi s našeg područja.

Objavljeno

na

Od 19. do 23. srpnja u Zagrebu će se održati 57. Međunarodna smotra folklora, najprestižnija folklorna smotra u Hrvatskoj, na kojoj vas očekuju nastupi 15 pokupskih folklornih skupina, deset folklornih skupina iz Hrvatske i deset ansambala iz inozemstva.

Ovogodišnja Smotra nosi naziv ‘Pokraj Kupe, lađane vodice – obilježavanje stote obljetnice Pokupske ekspedicije’, a značajna obljetnica zanimljivog terenskog pothvata obilježit će se nastupom folkloraša s područja Pokuplja u glavnom koncertnom programu.

– Mala skupina entuzijasta i avanturista, zaposlenika i suradnika Etnografskog muzeja u Zagrebu, uputila u obilazak Pokuplja na, čak i za današnje pojmove, neuobičajen način, ploveći kajacima rijekom Kupom, na relaciji od Karlovca do Siska. Uz dvojicu muzejskih kustosa, Vladimira Tkalčića i Milovana Gavazzija, na ekspediciji su sudjelovali i dvojica slikara, Srećko Sabljak i Maksimilijan Vanka, te još petero prijateljica i prijatelja, Marija Bohaček rođ. Verlič, Anka Filjak rođ. Bohaček, Maksimilijan Bohaček, Matija i Marijan Filjak. U četiri tjedna preplovili su udaljenost od stotinjak kilometara i obišli 34 sela s obje obale Kupe. Istraživali su stanovnike Pokuplja tijekom njihove svakodnevnice i prilikom svečanosti bilježeći tako na fotografijama njihovu svakodnevnu i svečanu odjeću. Također, fotografirane su i tradicionalno sagrađene kuće i gospodarske zgrade. Obilje stečenih spoznaja pretočeno je kasnije u stručne i znanstvene radove, a doživljaji i susreti u likovna djela – ističu iz zagrebačkog Etnografskog muzeja.

Foto: Pokupska ekspedicija 1923./Etnografski muzej Zagreb

Osim pokupskih folklornih skupina, u programu Ususret Smotri nastupit će i brojni KUD-ovi s našeg područja. Tako u nedjelju, 16.srpnja od 19 sati u procesiji od Kapele Ranjenog Isusa do Kamenitih vrata u programu pod nazivom ‘… da vidimo Mariju, tu je pravi raj!’, marijanske hodočasničke napjeve izvode Ogranak Seljačke sloge Buševec, KUD Nova Zora Donja Lomnica, FA Šiljakovina i KUD Pokupljanka Brest Pokupski. U utorak, 18.srpnja također s početkom u 19 sati u Glazbenom paviljonu na Zrinjevcu  bit će prikazan dio svadbenih običaja ‘Turopoljska svadba’ Ogranka Seljačke sloge Buševec.

Organizatori ističu kako su su glavni ciljevi Smotre njegovanje tradicijske kulture, čuvanje zavičajne baštine i afirmacija folklornog amaterizma. Raspored programa možete pogledati OVDJE.

 

 

Naslovna fotografija: FB Međunarodna smotra folklora Zagreb

Kultura

FOTO Održani 27. Dječji folklorni susreti

Objavljeno

na

Objavio/la

Folklorni ansambl Turopolje Velika Gorica organizirao je 27. Dječje folklorne susrete koji su održani jučer (subota, 30. studenog 2024., početak u 16 sati) u Dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Velika Gorica, 30.11.2024. 27.Dječji folklorni susreti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.11.2024. 27.Dječji folklorni susreti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.11.2024. 27.Dječji folklorni susreti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Voditeljica programa naglasila je na početku kako su Dječji folklorni susreti najstarija manifestacija ove vrste ne samo u našoj županiji nego u cijeloj Hrvatskoj.

Velika Gorica, 30.11.2024. 27.Dječji folklorni susreti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.11.2024. 27.Dječji folklorni susreti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Mlade izvođače i brojne posjetitelje (roditelji, bake, dede, prijatelji) pozdravio je Ervin Kolarec, zamjenik župana Zagrebačke županije. Jednako tako pozdravila ih je u ime Grada Velike Gorice Lana Krunić Lukinić (pročelnica Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti) i otvorila susrete.

Velika Gorica, 30.11.2024. 27.Dječji folklorni susreti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.11.2024. 27.Dječji folklorni susreti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sudjelovali su: KUD Bratinečko srce (Bratina), KUD Sveta Ana (Odranski Obrež), Folklorni ansambl Mladost (Samobor), Ansambl Zabok (Zabok), KUD Bukovac (Zagreb), Folklorni ansambl Zagreb-Markovac (Zagreb) i FA Turopolje (dvije grupe).

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO U čast simbolu Turopolja: Replicirani primjerci poculica izloženi u Galeriji Trumbetaš

Projekt KUD-a Novo Čiče, nakon prikupljanja i bilježenja materijala na terenu rezultirao je izložbom ‘Turopoljska plemenitaška poculica: prošlost, sadašnjost i budućnost’.

Objavljeno

na

Objavio/la

Čak 18 žena i djevojaka marljivo je godinu dana radilo i vrijednim rukama, uz puno truda, strpljenja, ljubavi i umijeća izrađivalo replike turopoljskih plemenitaških poculica koje su od jučer izložbene u Galeriji Trumbetaš. Riječ je o projektu KUD-a Novo Čiče koje je nakon prikupljanja i bilježenja materijala na terenu rezultirao izložbom ‘Turopoljska plemenitaška poculica: prošlost, sadašnjost i budućnost’. Na otvorenju izložbe posvećenu jednom od simbola našeg kraja, modnog dodatka koji je u prošlosti označavao imovinski i društveni položaj te dob turopoljskih žena, pristiglo je mnogo znatiželjnika kao i ljubitelja kulturne baštine.

– Ideja za poculice došla je nekako spontano s ciljem očuvanja i zaštite tih motiva i izgleda poculice. Bilo je rijetko pronaći originale primjerke naših turopoljskih poculica te smo odlučili one koje su preostale poslikati i zapisati o njima informacije. Ostali smo poprilično iznenađeni odazivom ljudi koji su nam se javili da nam pokažu svoje obiteljsko nasljeđe – govori nam Goran Postić voditelj sekcije veza i tkanja pri KUD-u Čiče pod čijim je budim okom nastajao ovaj projekt.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Ukupno je fotografirano 59 poculica. Najstarija zabilježena i replicirana poculica datira iz 1844. godine te dolazi iz Velike Mlake, a na njoj se nalaze dvije zaljubljene golubice.

– Skupili smo jednu lijepu arhivu podataka o jednom od simbola Turopolja i suvenira našeg kraja kojeg pokušavamo brendirati. Svaka je zaista posebna, a njihove razlike očituju se ovisno o vremenskim epohama u kojima su nastajale. Radi se o plemićkom tipu poculica, a tehnike izrade su različite. One koje su s druge polovice 19. stoljeća ili vezene vunom ili sitnim staklenim perlama, novije su vezene svilom, dok su najnovije izrađene mašnicama i trakicama – dodaje Postić, koji se inače bavi amaterskim istraživanjem etnologije turopoljske.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Fotografirane poculice su inače iz sela Plemenite opčine turopoljske, a velik broj prikupljen je iz Buševca, Velike Mlake, Kuča, Kobilića, Plesa, Kurilovca, Donje Lomnice…

Čak četiri replike poculica izradila je Marija Jandriš iz Plesa.

– Uključila sam se u radionicu iz ljubavi prema tradiciji i vezu, a rezultati se vide. Bila sam vrijedna i ponosna sam na svoj rad. Radili smo to gotovo godinu dana, imali smo i nekih malih prepreka kada su u pitanju materijali za izradu, no to nas nije spriječilo da na kraju izradimo prekrasne replike. Snalazili smo se i uspjeli u naumu – istaknula je Jandriš.

Iako se uglavnom bavi vezom i tkanjem, svoj doprinos izradi poculica dala je i Verica Turković također iz Plesa.

– Napravila sam jednu poculicu po uzoru na jednu iz Plesa. Uglavnom sam tehnički pomagala kada je trebalo šivati ili nešto dovršiti. No, prvenstveno sam na tkalačkom stanu to mi je ipak moja ljubav i zadovoljstvo zbog čega sam uopće i došla u Novo Čiče – dodala je Turković.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Partner na ovom projektu je Pučko otvoreno učilište Velika Gorica u čijoj su galeriji izloženi ovi predivni primjerci.

– Velika Gorica zaista imaju bogatu tradiciju i ona se zahvaljujući ovako vitalnim akterima prenosi na mlađe generacije. Hvala KUD-u Čiče za sve što čine kako naše običaje ne bi uzeo zub vremena. Ponosni na ove entuzijaste možemo samo reći neka vam ne ponestane elana jer svojim djelovanjem jačate našu kulturnu zajednicu – kazala je Anita Pišković, ravnateljica POU Velika Gorica.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Izloženo je 20 fotografija i 20 replika poculica.

– Radili smo godinu dana na ovom projektu i mogu reći da su naše stare škrinje po kućama još pune blaga. Ovo je jedan projekt koji poveže ljude. Sudjelovale su gospođe iz brojnih turopoljskih sela te sam sretan i ponosan na sve koji su sudjelovali u projektu koji ima i srce i dušu. Nije bilo lako, a o tome govori i činjenica da smo staklene perle nabaviti iz Češke, a posebno nas veseli najstariji primjerak koji smo pronašli u Velikoj Mlaki – naglasio je Stipo Duvnjak, predsjednik KUD-a Čiče.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Izložbu koja će biti otvorena do 6. prosinca otvorio je predsjednik Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, Darko Bekić.

– Turopoljska poculica kao ženski modni dodatak i turopoljska podgutnica kao muški modni dodatak danas su jedan savršen suvenir našeg grada koji nas na prekrasan način prezentiraju u Hrvatskoj, ali i svijetu. Na povijest možemo biti svi ponosni, a kada vidim sve ove ljude koji su uključeni u projekt i koji ste ga došli podržati, s optimizmom možemo gledati na sadašnjost i budućnost i ovog projekta, ali i općenito očuvanja kulturne baštine – istaknuo je Bekić.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Predstavljena nova knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti”

Objavljeno

na

Objavio/la

Nova knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti” predstavljena je jučer (petak, 29. studenog 2024., početak u 19 sati) u Domu kulture Galženica Velika Gorica. Predstavljanje je otvorila autorica knjige Zlata Cundeković pričom o jednoj pjesmi koju je zatim pročitala Jana Strbad, a vođenje predstavljanja predala je novinarki Zdravki Valentini Giacometi.

Velika Gorica, 29.11.2024. Predstavljena knjiga Zlate Cundekoviæ ”Vremenski pigmenti”. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Velika Gorica, 29.11.2024. Predstavljena knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Uslijedio je nastup glazbenice Marije Mlinar na harfi. O književnici, autorici Zlati Cundeković, govorila je književnica Diana Burazer. Glumica Mira Bosanac pročitala je dvije pjesme iz nove knjige po svom izboru, a zatim je na harfi svoje umijeće pokazala mlada glazbenica harfistica Tara Franjić.

Velika Gorica, 29.11.2024. Predstavljena knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 29.11.2024. Predstavljena knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Urednica knjige Zora Jekić govorila je o nakladi i Izdavačkoj kući Biakova. Glumica Bosanac je iznova pročitala dvije pjesme po svom izboru, a iza toga je Hrvojka Mihanović Salopek, književnica i znanstvenica u HAZU, govorila o knjizi ”Vremenski pigmenti”. Glumica Bosanac je opet pročitala dvije pjesme, a onda je otpjevao pjesmu po svom izboru Folklorni ansambl Turopolje, koji iduće godine slavi 50 godina svog rada.

Velika Gorica, 29.11.2024. Predstavljena knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 29.11.2024. Predstavljena knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Do kraja predstavljanja o knjizi ”Vremenski pigmenti” i njenom nastajanju govorio je književnik Miroslav Mićanović, glumica Bosanac je pročitala dvije pjesme te završni nastup mlade harfistice Franjić.

Velika Gorica, 29.11.2024. Predstavljena knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 29.11.2024. Predstavljena knjiga Zlate Cundeković ”Vremenski pigmenti”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prisutni su zatim pozvani na drugi kat na druženje i razgledanje izložbe instalacija Mateja Vukovića.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Izbor najljepše Adventske frizure 2024. održan u Zagrebu

Objavljeno

na

Objavio/la

Firma Shapeit iz Zagreba, vlasnik Jadranka Šepek, organizirala je 24.11.2024. u Hotelu Antunović u Zagrebu izbor najljepše Adventske frizure uz dodjelu prestižne nagrade Kristalni cvijet kojeg je izradio ručno Stjepan Kos iz Gorica stakla (Velika Gorica). Glavna nagrada stigla je iz Zlatarske radnje Lapidarium – Zlatna tiara maslina, koju je izradio Mario Nokaj vlasnik dizajniranog nakita u Radićevoj 10, Zagreb.

 

U osam kategorija natjecali su se obrtnici, frizeri, make-up stručnjaci, nail artisti, modni dizajneri iz Zagreba, Vukovara, Otočca, Sračinca, Varaždina, Rovinja, Trnave, Zlatara, Konjščine, Slatine, Đakova, Slavonskog Broda te natjecatelji iz Ukrajine. Svi natjecatelji su pokazali izuzetno veliko znanje i maštu u zadanim kategorijama i temama.

Natjecanje su otvorili đaci iz Strukovne škole Marko Babić iz Vukovara sa posebnim radom na lutki- pobjedničke frizure Baby Lasagna na Eurosongu sa pjesmom Rim Tim Tagi Dim. Svoj rad predali su PR menadžeru Kreši Šustiću, koji će ga uručiti Baby Lasagni (Marko Purišić).

Stručan žiri u sastavu: Josip Križnjak (Zagreb), predsjednik žirija, Višnja Loparić (Lobor), Mateja Jokić (Zagreb), Silvana Slugić (Bjelovar), Sanela Moscarda (Pula) i Ivana Vincek (Molve), dodijelio je sljedeće nagrade obrtnicima:

Kristalni cvijet u kategoriji muška frizura dobili su : Stefani Hudić iz Studio By Stefy – Zlatar, model pod nazivom Sjaj u tami, Adam Burić iz salona Ana Marija Burić – Rovinj, model pod nazivom Ptica slobode. Kristalni cvijet u kategoriji dizajnerska haljina dobila je Martina Kulfa, model pod nazivom Crvena noć iz salona Mavi – Zlatar; Kristalni cvijet u kategoriji Etno frizura, dobila je Ana Mikić iz Trnave, model pod nazivom Božićna sreća; Kristalni cvijet u kategoriji nailart dobila je Alona Yatsyna, model pod nazivom Alisa u zemlji čudesa – iz Ukrajine; Kristalni cvijet u kategoriji oslikavanje lica dobila je Ivana Horvatić, model pod nazivom Božićni anđeo, iz salona Esencija – Konjšćina.

Zlatnu tiaru maslina za cjelokupni dojam dobila je Ivana Lukić Marušić iz Damaris hair boutique iz Zagreba, model Božićna iskra.

Galerija fotografija: Ognjen Karabegović.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Tamburaši iz Buševca i ove će godine pokušati osvojiti Grand Prix u Dugom Selu

Za vikend će se održati 31. državni susret na kojem će se natjecati 21 hrvatski tamburaški orkestar i sastav s više od 400 tamburaša.

Objavljeno

na

U organizaciji Hrvatskog sabora kulture i suorganizaciji Zajednice kulturno umjetničkih udruga Zagrebačke županije, KUD-a „Preporod“ Dugo Selo i HDS ZAMP-a u Dvorani „Preporod“ u Dugom Selu 30. studenoga i 1. prosinca 2024. s početkom u 18 sati bit će održan 31. Susret hrvatskih tamburaških orkestara i sastava.

Na njemu će se natjecati sveukupno 21 hrvatski tamburaški orkestar i sastav s više od 400 tamburaša.

Predstavnici su 11 hrvatskih županija, a izabrani na županijskim smotrama od strane selektora Damira Butkovića, Karla Đurića, Matije Fortune, Igora Kudeljnjaka, Ivana Potočnika, Veljka Valentina Škorvage i Dražena Varge. U selekciji za 31. Susret sudjelovalo je 56 tamburaških orkestara i sastava s više od 1000 izvođača. Kao gost Susreta nastupit će Tamburaški orkestar KUD-a Majšperk iz Slovenije.

Od županijskih predstavnika, prvog dana u kategoriji koncertnih orkestara nastupit će stariji tamburaški orkestar Tamburaškog društva „Ferdo Livadić“ Samobor, a u kategoriji folklornih orkestara tamburaški orkestar KUD-a „Preporod“ Dugo Selo.

U nedjelju, 1. prosinca uslijedit će natjecateljski nastupi tamburaških sastava u dvije kategorije: koncertnoj i folklornoj. Tamburaški kvartet KUD-a „Preporod“ Dugo Selo natjecat će se u kategoriji koncertnog sastava, a tamburaški sastav Ogranka Seljačke sloge iz Buševca u kategoriji folklornih sastava. Podsjetimo, prošle godine buševski tamburaši u folklornoj kategoriji s 95 bodova osvojili su Zlatnu plaketu i Grand Prix.

Stručno povjerenstvo u sastavu Martin Durbek, Veljko Valentin Škorvaga i Vice Zirdum dodijelit će brončane, srebrne i zlatne plakete te Grand Prix, orkestru i sastavu s najvećim ukupnim brojem bodova te održati stručno-savjetodavne razgovore s dirigentima i voditeljima ansambala.

Ovaj 31. Susret moći ćete pratiti i uživo na Facebook stranici i Youtube kanalu HSK-a.

 

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.