Povežite se s nama

HOTNEWS

ŠRU Odra uređuje Robinzonsko naselje na Omladinskom jezeru

Završeni su radovi izgradnje kaskade sa sjeverne strane Omladinskog jezera, a s vremenom bi se tamo postavile i robinzonske kućice te drugi popratni sadržaj…

Objavljeno

na

Športsko ribolovna udruga Odra, ovih dana, unatoč određenim preprekama uspjela je privesti kraju prvu fazu projekta financiranog od strane Zagrebačke županije za razvoj ribarstva, a riječ je o Robinzonskom naselju na Omladinskom jezeru.

– Završeni su radovi izgradnje kaskade sa sjeverne strane Omladinskog jezera. Tu je napravljena priprema terena odnosno trasa za lakši pristup ribičima za obavljanje sportskoga ribolova. U projektu je definirano da će se izgraditi i sadržaj poput klupa, koševa za smeće, ali i robinzonskih kućica u kojima se možete skloniti od nevremena ili prespavati kada dolazite u višednevni ribolov – prepričava nam predsjednik udruge, Ognjen Cahun te dodaje kako sama kaskada koja je napravljena nije dovršena u potpunosti.

– Čekamo proljeće i ljepše vrijeme kada će se navesti sječeni kamen, a sve kako bi bilo čisto i lakše za održavanje. Samim time otvorili smo to jezero za naše građane i rekreativce ribiče, a godišnje Omladinsko jezero poribljavamo s oko 500 do tisuću kilograma ribe – dodao je Cahun.

Foto: FB ŠRU Odra

No, to nije sve. Sukladno Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, Udruga je dužna obilježiti vode kojima upravlja i gospodari. Tako su na nekoliko lokacija postavljene table s informacijama i pravilima ponašanja.

– Uz podršku i suradnju s Gradom Velika Grorica krenuli u postavljanje nadzornih kamera na svim našim vodama. Za sad je Grad nabavio oko 10 kamera, od kojih će neke biti fiksno postavljene na kritične lokacije dok će se druge seliti. Na taj način, nadamo se, stavit ćemo pod kontrolu stvaranje divljih odlagališta s kojima se iz godine u godinu borimo – ističe predsjednik Cahun.

Udruga je sada u fazi postavljanja četiri kamere, a koje će biti postavljene na jezero Ježevo i one će uz jezero, od 0-24 nadzirati i ribičku kućicu.

– Što se tiče pokretnih kamera gledat ćemo da ih postavljamo po našim vodama i vršimo nadzor gdje god smo primijetili da postoji mogućnost za divlje deponije kao i na lokacije gdje su vode zabačenije pa ih teže kontroliramo s patrolnim vozilima naše ribo čuvarske službe – naglasio je Cahun za kraj.

Foto: FB ŠRU Odra

Kroz desetak dana, ŠRU Odra potpisat će i povijesni ugovor s Institutom IRES s kojim će raditi na projektu samoodrživog upravljanja svim vodama u Velikoj Gorici kao i poribljavanja i izgradnje vlastitih resursa za poribljavanje autohtonim sortama koje do sad nisu bili u mogućnosti niti kupiti niti nabaviti.

– Kroz jedan institut i kroz analizu kontrole kvalitete naših voda zapravo bi došli bi do toga da uzgajamo autohtone vrste, a kojima bi potom poribljavali naše vode i kojim bi kontrolirali cijeli ekosustav na našem području – pohvalio se Cahun.

CityLIGHTS

Uskrsno druženje u Velikoj Gorici: gradonačelnik Ačkar podijelio 1.200 porcija ribica i čestitao Uskrs

Okupljanje je proteklo u vedrom i opuštenom ozračju, uz zajedničko druženje i najavu skorog uskrsnog slavlja koje je dodatno unijelo radost među okupljene građane.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal.hr

Danas je na Veliki petak kod Tržnog centra održano tradicionalno uskrsno druženje koje je okupilo brojne građane u blagdanskom ozračju.

U jutarnjim satima, od 9:30, građani su imali priliku uživati u podjeli besplatnih porcija prženih ribica, što je i ove godine privuklo velik broj Velikogoričanki i Velikogoričana koji su se odazvali pozivu na zajedničko druženje.

Događaju je nazočio gradonačelnik Krešimir Ačkar sa suradnicima, koji je tom prigodom osobno čestitao sugrađanima nadolazeće uskrsne blagdane te poručio:

“Jako nam je drago da se tradicionalno održava druženje na Veliki petak, podjela ribica našim sugrađankama i sugrađanima. Veliki petak, blagdan muke gospodnje, kada je uistinu prilika da svi zajedno steknemo snagu. Zajedno je to prilika za svakoga od nas da pobudi u sebi više razumijevanja, tolerancije i ljubavi prema svakome čovjeku, prema svome bližnjemu i da ako s nekime i jesmo u zavadi, da se pruži ruka pomirenja i da se dočeka Uskrs čista srca onako kako to i priliči. Prošle godine smo imali 1.000 porcija, ove godine 1.200 porcija, ali prema svemu sudeći, kako danas vidimo, vjerojatno će biti iduće godine i  1.500.”

Okupljanje je proteklo u vedrom i opuštenom ozračju, uz zajedničko druženje i najavu skorog uskrsnog slavlja koje je dodatno unijelo radost među okupljene građane.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Želiš mijenjati stvari u svom gradu? Velika Gorica traži nove članove Savjeta mladih

Rok za podnošenje kandidatura traje 15 dana od objave poziva.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay

Grad Velika Gorica otvorio je postupak izbora novog saziva Savjeta mladih, tijela koje ima važnu ulogu u povezivanju mladih s lokalnom vlasti i donošenju odluka koje ih se tiču.

Riječ je o savjetodavnom tijelu koje zastupa interese mladih, potiče njihovo aktivno uključivanje u društveni i javni život te služi kao platforma za iznošenje prijedloga i inicijativa. Kroz njegov rad mladi imaju priliku sudjelovati u oblikovanju politika i aktivnosti na lokalnoj razini.

Savjet mladih broji 11 članova, uključujući predsjednika i njegova zamjenika. Prijaviti se mogu osobe u dobi od 15 do 30 godina koje žive ili borave na području Velike Gorice. Važno je napomenuti kako članstvo u Savjetu nije spojivo s funkcijom vijećnika u Gradskom vijeću.

Kandidate mogu predlagati organizacije i skupine koje djeluju u području mladih – od udruga i obrazovnih institucija do političkih podmladaka, sindikata i neformalnih inicijativa mladih. U slučaju neformalnih skupina, potrebno je okupiti najmanje 20 mladih koji zajednički predlažu kandidata.

Prijave se podnose na službenim obrascima dostupnima na mrežnim stranicama Grada, uz sve tražene podatke i dokumentaciju, uključujući obrazloženje i životopis kandidata.

Rok za podnošenje kandidatura traje 15 dana od objave poziva. Rezultati izbora bit će objavljeni na službenim stranicama Grada, čime će i službeno započeti mandat novog saziva Savjeta mladih.

Više informacija pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

SUTRA Ačkar poziva na uskrsno druženje: pržene ribice i čestitke kod Tržnog centra

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cityportal.hr

Grad Velika Gorica i gradonačelnik Krešimir Ačkar sa suradnicima organiziraju tradicionalno uskrsno druženje koje će se održati sutra, 2. travnja, na Veliki petak. Okupljanje počinje u 9:30 sati na prostoru kod Tržnog centra.

U sklopu prigodnog programa građanima će biti podijeljene besplatne porcije prženih ribica, a gradonačelnik će tom prilikom osobno uputiti uskrsne čestitke svim sugrađanima.

Organizatori pozivaju sve Velikogoričanke i Velikogoričane da se pridruže događanju te provedu jutro u blagdanskom ozračju, uoči Uskrsa koji donosi zajedništvo i radost.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Proljetni hit u gradu: stižu Muzej smijeha i ‘Gljive na Gorice’

Petek na Gorice nije samo događanje, već i platforma za jačanje identiteta Velike Gorice kao ugodne, autentične i održive destinacije, koja njeguje svoje nasljeđe i prirodne resurse.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica

S dolaskom toplijih dana u Velika Gorica vraća se jedno od najposjećenijih gradskih druženja – manifestacija Petek na Gorice koja će se održati u petak, 10. travnja kod Turističke zajednice grada.

Ovogodišnje izdanje donosi spoj tradicije, edukacije i zabave, a program je raspoređen u jutarnjem i popodnevnom terminu, namijenjen svim generacijama.

Jutro: domaći okusi i preventivno mjerenje

Od 10 do 13 sati održava se MLJAC i ART plac s lokalnim proizvođačima i kreativcima – od svježeg kruha, meda i štrukli do gljiva i rukotvorina. U sklopu jutarnjeg programa, u suradnji s Ljekarnama Zagrebačke županije, u Centru za posjetitelje organizirano je i preventivno mjerenje, dostupno svim posjetiteljima.

Popodne: gljive, drift i Muzej smijeha po prvi put

Od 16 do 18 sati program postaje dinamičniji. Novost je mali sajam „Gljive na Gorice”, gdje će OPG Antolić i OPG Landeka predstaviti svježe gljive i proizvode od gljiva. Veliku pažnju privlači i DONUT drift show, u sklopu kojeg stiže izložbeno profesionalno drift vozilo kao najava događaja DONUT 7 na poligonu Bugatti Rimac poligon Mičevec. Poseban gost je velikogorički prvak u driftaškom sportu Marko Brdek, koji će približiti ovu atraktivnu motorsport disciplinu svim generacijama.

Prvi put u Veliku Goricu stiže i HaHaHouse – Muzej smijeha, koji donosi interaktivni program, maskote, igre i tombolu. Kako su poručili: „HaHaHouse, Muzej smijeha s ponosom najavljuje svoj prvi dolazak na Petek na Gorice! 10.4. dolazimo s igrama, maskotama, tonom smijeha i dobre zabave za sve posjetitelje. Pripremili smo i super tombolu, jer HaHaHouse kada dolazi u goste, ne dolazi praznih ruku.“

Sport, rekreacija i nordijsko hodanje

U popodnevnom dijelu održava se i sportski kutak za djecu, Tai Chi na otvorenom te posebna radionica nordijskog hodanja u suradnji sa Sportsko-rekreativnim društvom Samobor. Program uključuje pokazno predavanje i praktični dio, a prijave su otvorene za sve generacije putem online obrasca.

Grad koji kroz manifestaciju gradi identitet

Organizatori iz Turističke zajednice grada Velike Gorice ističu kako Petek na Gorice povezuje lokalne proizvođače, edukaciju i zajedništvo te jača identitet grada. Kako je naglasila direktorica Maja Toth: „Petek na Gorice nije samo događanje, već i platforma za jačanje identiteta Velike Gorice kao ugodne, autentične i održive destinacije, koja njeguje svoje nasljeđe i prirodne resurse. Kroz pažljivo osmišljene programe i suradnju s lokalnim dionicima, nastavljamo graditi manifestaciju koja donosi vrijednost i našim sugrađanima i posjetiteljima“.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

VIDEO Uskršnji intervju s gradonačelnikom Krešimirom Ačkarom

Objavljeno

na

Foto: Cityportal.hr

Uoči Uskrsa razgovarali smo s gradonačelnikom Krešimirom Ačkarom o velikim investicijama koje mijenjaju lice Velike Gorice i planovima za nadolazeće razdoblje.

Velika Gorica iza sebe ima godinu velikih iskoraka – čak 100 milijuna eura ulaganja koji već mijenjaju vizuru grada. Dnevna bolnica više nije samo san već stvarnost, tri nove škole se grade, a režije su smanjene ugradnjom solarnih panela. Kako je ostvaren ovaj rezultat i što slijedi u narednom razdoblju ispričao nam je u intervjuu gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno