Povežite se s nama

Vijesti

Sjednica Gradskog vijeća: Na dnevnom redu i paket mjera za pomoć građanima i poduzetnicima

Vijećnici se o predloženim točkama dnevnog reda trebaju izjasniti do četvrtka

Objavljeno

na

Predsjednik Gradskog vijeća Neven Karas sazvao je 21. elektronsku sjednicu Gradskog vijeća Grada Velike Gorice. Vijećnici se o predloženim točkama dnevnog reda trebaju izjasniti do četvrtka 30. travnja u 14 sati. Prva točka dnevnog reda je prijedlog o uvođenju mjera za pomoć građanima i gospodarskim subjektima pogođenim posebnim okolnostima uzrokovanih pandemijom COVID-19. Ukoliko prijedlog bude izglasan, njime će se omogućiti oprost plaćanja komunalne naknade poslodavcima koji su zbog odluke Stožera civilne zaštite RH morali zatvoriti svoju djelatnost, neće se plaćati zakup gradskih poslovnih prostora i površina, a Grad će iz proračuna izdvojiti dva milijuna kuna kako bi pomogao poduzetnicima čije je poslovanje pogođeno krizom zbog koronavirusa.

Što se tiče pomoći građanima, prijedlog je novčano pomoći roditelje predškolske djece, učenika i studenata. Pomoć bi se isplatila ukoliko su oba roditelja dobila otkaz, ukoliko je otkaz dobio roditelj u jednoroditeljskoj obitelji, ako je samohrani roditelj ili skrbnik dobio otkaz te ukoliko je zbog pandemije koronavirusa dobio otkaz jedan roditelj, a drugi ima neto primanja manja od 5.000 kuna.

 

Kultura

Galerija Trumbetaš poziva neafirmirane izlagatelje

Natječaj otvoren za manje poznate likovnjake – iskoristite priliku!

Objavljeno

na

Galerija Trumbetaš koja djeluje pri Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica raspisala je natječaj za izlaganje u 2026. godini, usmjeren prema izlaganju neafirmiranih i manje afirmiranih likovnih umjetnika, likovnih amatera, ali i izložbama u organizaciji udruga te obrazovnih ustanova s područja grada Velika Gorica.

Umjetnici mogu podnijeti jedan prijedlog za izlaganje, a udruge, umjetničke organizacije, obrazovne ustanove maksimalno do tri prijedloga.

Natječaj je otvoren do 10. kolovoza.

Nastavite čitati

Najave

Malo jače poskupljenje – od sutra nove cijene goriva

Prvog dana srpnja posežemo dublje u džep.

Objavljeno

na

S prvim danom srpnja točit ćemo skuplje gorivo, doznaje RTL Danas.

Naime, prema najavama Vlade Republike Hrvatske od sutra bi eurosuper trebao koštati 1,45 eura (+0,03), eurodizel 1,38 eura (+0,08), dok će cijena plavog dizela biti 0,78 eura (+0,08).

Nove cijene vrijedit će sljedeća dva tjedna.

Nastavite čitati

promet

HAC od sutra mijenja popuste za ENC – priprema za novi i suvremeniji sustav naplate

Popust u kategoriji teških vozila ujednačit će se s lakim vozilima.

Objavljeno

na

Od 1. srpnja ove godine Hrvatske autoceste ujednačit će sve stimulativne popuste za ENC u cilju bolje ravnoteže i ujednačavanja popusta za sve ENC korisnike – stoji na njihovoj službenoj web stranici.

Naime, kako objašnjavaju, u posljednjih 20 godina cestarina za teška vozila nije se povećavala, niti su ta vozila bila uključena u sezonska povećanja cijena, za razliku od lakih vozila. Također, popusti za ovu kategoriju bili su znatno izdašniji.

Posljedično, teška vozila nisu proporcionalno sudjelovala u troškovima izgradnje i održavanja infrastrukture. Usporedbe radi, u Austriji i Sloveniji cestarine za istu skupinu vozila iznose znatno više po kilometru nego u Hrvatskoj. Cijena cestarine po kilometru za teretna vozila IV. skupine u Austriji iznosi 0,73 eura s PDV-om, a cestarina po kilometru za ovu skupinu vozila u Sloveniji iznosi 0,57 eura PDV-om. Na autocestama pod upravljanjem Hrvatskih autocesta cestarina za IV. skupinu vozila i po kilometru iznosi 0,21 eura s PDV-om.

Upravo zato, Hrvatske autoceste pokreću mjere usklađivanja i ujednačavanja popusta za korisnike ENC uređaja. Ove izmjene predstavljaju korak prema pravednijem i održivijem sustavu naplate cestarine, unutar šireg investicijskog ciklusa te kao pripremu za novi i suvremeniji sustav naplate koji će ujedno odgovarati europskim standardima. Cilj je osigurati ravnotežu među korisnicima, ali i nastavak ulaganja u modernu, sigurnu i učinkovitu cestovnu infrastrukturu – obavještava HAC.

Laka vozila

Korisnicima lakih vozila (I.A, I. i II. skupina) popust na ENC  u pre-paidu (uplata na ENC račun) ostaje kao i do sada 21,74%. Ovim ujednačavanjem omogućit ćemo i korisnicima lakih vozila u post-paidu (koji su svoj ENC račun vezali uz platnu karticu) isti popust te će umjesto popusta od 13,04% i ovi korisnici dobiti popust od 21,74%. Ostaje isti i sezonski popust od 33,48 % za korisnike lakih vozila u pre-paid modelu koji se koristi u periodu od 1.11. do 31.3.

Foto: HAC arhiva

Teška vozila

I za teška vozila (III. I IV. skupina) ovim usklađenjem bit će ujednačeni popusti i u pre-paid i post-paid modelu i iznosit će 21.74%. Do sad je  popust za teška vozila u post-paid modelu (vezan uz platnu karticu i registarsku oznaku) iznosio 30,43%. Sezonski popust od 33,48 % za korisnike teških vozila u pre-paid modelu koji se koristi u periodu od 1.11. do 31.3. se ukida i ostaje 21,74%.

Euromisijski razredi

Osim ujednačenja ENC popusta revidiraju se i emisijski popusti.
Za EURO V i EEV popust se smanjuje s 5% na 3%,  a za EURO VI popust se smanjuje  s 12% na 7%. Ukida se emisijski popust za EURO IV.

Vozila EURO IV već dvije godine u europskim zemljama nemaju popust, ali ovim vozilima i dalje ostaje popust od 21,74% na ENC. Isto tako, vezano za smanjenje popusta za ERUO VI, podsjeća HAC, dodatni popust od 7% uveden je 1. travnja 2020. godine kao privremena mjera potpore tijekom krize uslijed pandemije. Cilj  emisijskih popusta je stimuliranje korištenja vozila s niskom ili nultom emisijom.

Nastavite čitati

Kultura

Županijska smotra folklora – Buševec ide na državne susrete!

Tročlani žiri najbolju ocjenu dao je Ogranku seljačke sloge Buševec za izvedbu međimurske pjesme “Ribica mi plava”

Objavljeno

na

U organizaciji Hrvatskog sabora kulture i uz domaćinstvo Ogranka Seljačke sloge Buševec održana je 25. Županijska smotra koreografiranog folklora. 

Dvoranom Gorica Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici, orile su se pjesme iz svih krajeva Hrvatske, čime su društva s područja Zagrebačke županije pokazale, ne samo da njeguju lokalno tradicijsko nasljeđe, već su izuzetni i u prezentaciji drugih hrvatskih narječja. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Sudionike i goste u ime Grada Velike Gorice pozdravila je vijećnica Gradskog vijeća Zlatica Krznarić, inače dugogodišnja kulturna djelatnica iz Donje Lomnice. 

 – Grad Velika Gorica prepoznat je kao dobar domaćin svima, pa tako i našim dragim folklorašima iz svih dijelova županije. Veseli nas da imamo ovakav festival folklora u našem gradu, da naša županija pokaže s kojim bogatstvom raspolaže – rekla je Krznarić i poželjela sudionicima uspješnu večer na pozornici. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Tako je Smotru otvorio FA Sveta Nedelja i izveo “Kre Mure, globoke vode” iz Sjevernog Međimurja, zatim je je KUD Kupljenovo odveo publiku do Gorskog Kotara pjesmom “Z goranskoga kraja, a dugoselski KUD Preporod izveo je “Žnjačice pred ižum” iz Zagrebačkog prigorja.

Večeras se KUD Sveta Jana iz Gorice Svetojanske odlučio za “Homou balo – linđo”, tradicionalnu pjesmu karakterističnu za dubrovačko područje dok su članovi KUD-a Stupnik prezentirali bilogorsku pjesmu “Alaj nam se kolo razigralo”. 

KUD Stari grad Lukavec ostao je “svoj na svome” i izveo turopoljsku pjesmu ”Selo moje.” 

KUD Bratinečko srce iz Bratine podsjetilo je na svoj kraj pjesmom “Da ja imam kola okovana”, folkloraši iz Križa opjevali su obližnju Moslavinu dok su domaćini, OSS Buševec, Smotru zatvorili s međimurskom pjesmom “Ribica mi plava”. 

Foto: Sanjin Vrbanus

Županijska Smotra održana je uz pod pokroviteljstvo Zajednice Kulturno umjetničkih udruga Zagrebačke županije. 

– Ova Smotra pokazala je kvalitetu naših društava koja njeguju folklorni izričaj i glazbeno nasljeđe svih krajeva Hrvatske, tako da time zaista možemo biti ponosni. Folkloraši su promotori Zagrebačke županije, gdje god da nastupaju, čime ističu naš identitet. Vjerujem da će pobjednici Smotre također biti uspješni i na Susretima Hrvatskih folklornih ansambala – poručio je, u ime Zagrebačke županije, zamjenik župana Ervin Kolarec. 

Dodajmo kako je tročlani žiri u sastavu Irena Miholić, Katarina Bušić i Tvrtko Zebec najbolju ocjenu dao Ogranku seljačke sloge Buševec i poslao ih, kao predstavnike Zagrebačke županije, na 32. Susrete Hrvatskih folklornih ansambala koji će se održati u Čakovcu. Čestitamo!

Foto: OSS Buševec

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom 

FOTO galerija:  

Nastavite čitati

Vijesti

Gorica dobila novo mjesto gdje djeca uče engleski kroz igru! “Little English“ otvara vrata najmlađima

Kreativne radionice i ljetni tečajevi „Hello Summer, Hello English” u Centru za edukaciju i igru nude djeci učenje engleskog jezika kroz pjesmu, pokret i igru.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay/pexels.com

Velika Gorica odnedavno je bogatija za jedno posebno mjesto koje bi moglo osvojiti i djecu i roditelje, „Little English“, novi edukativni program koji približava djeci učenje Engleskog jezika. Smješten u prostoru Centra za edukaciju i igru, nasuprot glavnog autobusnog kolodvora, „Little English“ nudi drukčiji pristup učenju, onaj koji polazi iz igre, kreativnosti i dječjeg entuzijazma.

Iza ove inicijative stoji Lucija, učiteljica s desetogodišnjim iskustvom u radu s djecom te specijalistica za dječja prava u području mentalnog zdravlja. Svoje znanje i senzibilitet utkala je u radionice koje kombiniraju pokret, pjesmu, igru i maštovite aktivnosti, sve kako bi se engleski jezik djeci približio na njima prirodan, nenametljiv način.

„Little English“ trenutačno poziva roditelje i djecu na sudjelovanje u ljetnim tečajevima i radionicama pod nazivom „Hello Summer, Hello English“. Riječ je o tjednim tematskim cjelinama koje obrađuju motive poput plaže, mora, hrane, odjeće, životinja i vremena. Djeca tako kroz razne igre, pjesme i aktivnosti spontano uče novi vokabular, razvijaju komunikacijske vještine i stječu samopouzdanje, sve to u opuštenoj, poticajnoj i sigurnoj atmosferi.

Foto: littleenglish.hr/IG

Za mnoge roditelje ovo bi mogla biti idealna prilika da svojoj djeci ponude sadržajan, koristan i zabavan ljetni program, pogotovo u vrijeme kada su školske obaveze na pauzi, a djeca traže zanimaciju i druženje.

Uz redovni program, „Little English“ je pokrenuo i darivalicu u kojoj zainteresirani mogu osvojiti sudjelovanje u programu. Više detalja o ovoj edukativnoj novosti, kao i sve informacije o prijavama, mogu se pronaći na društvenim mrežama.

Ako ste u potrazi za mjestom gdje će vaše dijete rado učiti, veseliti se dolasku i iz sata u sat usvajati engleski jezik kroz smijeh, pjesmu i igru, ove radionice mogle bi biti upravo ono što tražite.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno