Sport
Razgovarali smo s Milkom. I nemoguće je odabrati samo jedan naslov…
Damir Milanović zvani Milka vratio se na klupu NK Mraclina nakon godinu dana i vrijednog mađarskog iskustva u stožeru Deana Klafurića. Vraća se kao još bolji trener, ali s istim stilom. Znate već kako je to ide s Milanovićima i javnim nastupima…
Objavljeno
prije 1 godinana
Objavio/la
Marko VidalinaPoigravali smo se s epitetom “misteriozan”, svjesni okolnosti šutjeli o njegovu imenu, jer trebalo je pričekati da razriješi sve detalje oko rastanka s mađarskim Honvedom, no nogometno Turopolje već je neko vrijeme znalo da će novi trener NK Mraclina u novoj sezoni biti Damir Milanović, poznatiji pod umjetničkim imenom Milka. Novi, ali zapravo stari trener, jer 40-godišnji Milka vraća se na Grabu godinu dana nakon što je iz Mraclina privremeno otišao.
A kad je sve skupa postalo definitivno, službeno i nedvojbeno poznato, kad je konačno u ruke uzeo plavi mraclinski dres i stao pred fotoaparat, ništa više Milku nije priječilo da – ode na more. Otisnuo se na Krk, u najdražem društvu svojih cura, supruge Suzane i kćerki Sare i Kiare, poželio je dobro se odmoriti i napuniti baterije za ono što slijedi. Za sezonu u okruženju petog ranga hrvatskog nogometa, u 4. NL Središte, za guštanje u građenju neke nove priče u jednom od najbolje i najurednije posloženih turopoljskih klubova.
Bogatiji je za iskustvo iz Mađarske, u kojoj je onomad bio kao igrač Videotona i Tatabanye, a ovom prilikom u budipeštanskom Honvedu, kao pomoćnik Deana Klafurića, prijatelja i svojevrsnog mentora.
– Imao sam neke probleme oko raskida ugovora s Mađarima i zato je sve skupa ispalo malo nespretno, zato smo morali pričekati da se sve riješi do kraja. Iako, to s ‘misterioznim’ trenerom ispalo je kao dobra zezancija, jer svi su to znali, smijali smo se zajedno, pogotovo moj kum Sule iz Buševca – javio se s “krkanja” na Jadranu mladi i talentirani Damir.
Svaki razgovor s njim o nogometu, pogotovo niželigaškom nogometu, jedno je posebno, gotovo transcendalno iskustvo, a ništa se bitno neće promijeniti ni kad mu kažeš “pazi, ovo što pričaš ću ti sve napisati”. Uostalom, znate kakvi su ti Milanovići kad im uključiš mikrofone…
– Ma piši što hoćeš, znaš mene… – smije se Mlinka pa kreće ispočetka.
Odnosno, od kraja. Od Mađarske. I u nešto ozbiljnijem izdanju.
– Kad se pojavila opcija da s Klafom odem u Mađarsku, bio sam oduševljen. Igrao sam gore četiri godine, pratio sam njihovu ligu cijelo vrijeme, znam jako puno igrača iz prve, ali i druge i treće lige, tako da sam se zapravo vraćao na svoje. I prvi dojmovi bili su odlični, jer radi se o velikom klubu, o uvjetima kakve klubovi iz HNL-a, nažalost, mogu samo sanjati. Od terena za trening, grijanih igrališta, hotela za mlade igrače, svega oko kluba… Iako, nije sve ni u uvjetima, nešto je i u talentu – počeo je svoju mađarsku štoriju gospon Milanović, pa nastavio:
– Već nakon dva mjeseca postali smo svjesni da u rukama nemamo momčad prvoligaške kvalitete. Bili smo prisiljeni raditi s kadrom koji smo zatekli, budžet je već bio zatvoren i nikoga nismo mogli dovoditi, nikoga od igrača se riješiti… I tu smo bili jako ograničeni. Našli smo se u situaciji da ti s jedne strane ne fali ni ptičjeg mlijeka, a s druge imaš takva ograničenja. Borili smo se pokušavali, tražili rješenja, a na kraju je borba za ostanak u ligi stala u tu jednu, zadnju utakmicu. Nažalost, nismo uspjeli, ali nakon svega ću ipak reći da je to bilo jedno fantastično iskustvo. Drago mi je što sam dobio priliku raditi u takvoj zemlji, u takvoj ligi, u takvim uvjetima.
Sve do posljednje sekunde nisu odustajali, a usput su tragali i za unutarnjim rezervama.
– Dean je trener koji voli i ne boji se dati priliku mladim igračima. I sjajna je stvar što smo u tom našem razdoblju u Honvedu uspjeli svijetu pokazati 11 klinaca, od 18 do 20 godina, koji ostaju kao velika vrijednost za klub. Njih četvorica postali su i mladi reprezentativci, svi oni su jako dobri i sad već afirmirani igrači, a to je velika vrijednost za klub. Uostalom, Dean je kroz sve to stvorio bazu momčadi koja će sad igrati drugu ligu, jer tu se ne može imati puno stranaca.
Uz igrače, trener Klafurić odgajao je i mlađe kolege.
– Dean je trener koji uči sve oko sebe. I igrače, i nas asistente. Svaka prilika da radim s njim, uz njega, sjajna je stvar za moj razvoj. Kad sam se vratio Cipra, osjetio sam da sam potpuniji kao trener, da sam napredovao, a takav osjećaj imam i sad. Definitivno sam dobio još širu sliku, nadogradio me, kao što sam i ja nadogradio sam sebe u situaciji kad si limitiran nekim stvarima, kad se moraš maksimalno prilagođavati. Ukratko, od Deana sam i ovoga puta dobio ono što ti niti jedna knjiga ne može dati. Čujemo se svaki san, pričamo što smo možda mogli napraviti bolje, preispitujemo se, analiziramo, slažemo kockice cijele sezone. I tu se opet uči, dobiva neke nove spoznaje… – ističe Milka.
Kad je sezona završila, slijedio je razgovor s čelnicima kluba, koji su željeli zadržati gorički trenerski dvojac, ali budući da je budžet smanjen za 40 posto, nije bilo prostora za nastavak suradnje. I Klaf i Milka postali su treneri u potrazi za novim angažmanom. Koji je ovog potonjeg čekao kao uvijek dobra opcija.
– Otkad sam otišao iz Mraclina prošlog ljeta, stalno sam bio u kontaktu s ljudima iz Mraclina. Čuli smo se praktički svaki drugi dan, pokušavao sam pomoći kako god mogu, savjetima ili na bilo koji drugi način, ponavljali su da me mjesto čeka… I kad se prošla sezona rasplela kako se rasplela, priča je odmah krenula. Počeli su mi nešto i nuditi, pokušali pregovarati o novcima, ali nisam o tome htio ni pričati. Rekao sam im samo: ‘Dajte koliko možete i idemo raditi.’ Želio sam opet biti dio te priče, jer bilo mi je jako teško otići i prvi put, povezao sam se sa svima njima, uživao tu raditi. I logično je da sam pristao na povratak. Baš se veselim svemu što nas čeka!
Iako, dosta toga je već i iza njih. Sva dosadašnja pojačanja, njih cijeli niz, dovedena su u dogovoru novog, starog i u tom trenutku misterioznog trenera sa sportskim direktorom i frendom Lukom Cvetnićem, pa onda i s predsjednikom Goranom Vukašincem.
– Evo, stalno smo na telefonu čak i sad, dok sam na moru. Svaki dan događa se nešto novo, stalno nešto pitaju, zanima ih… Nije to baš tako u drugim klubovima na ovoj, amaterskoj razini, jer ovdje pričam o tome da ih brine kako šišati travu, koliko mi treba kapica za trening, kakve će biti trenirke… A kad je tako, puno ti je lakše spustiti se iz profesionalizma u amaterizam. U ovom slučaju, kad je riječ o Mraclinu, nije to nikakav pad od 200 stepenica, jer ovi se ljudi, u amaterskim uvjetima, u puno stvari ponašaju kao profesionalci. Uz bitnu razliku da oni sve što rade, rade iz ljubavi. I zato je puno komotnije i ljepše raditi u takvom okruženju, s takvim ljudima. Stvarno se trude, žele podići klub na viši nivo, iako bih ja rekao da su ga već sad podigli i previše u odnosu na rang u kojem se nalaze.
A ako nekome i dalje nije dovoljno, da bi detaljnije pojasnio zašto je želio baš ponovno u Mraclin, Milka je dodao i ovo:
– U tom smislu, organizacije i uređenja kluba, rekao bih da je Mraclin u ovom našem kraju prvi do Gorice! Ljudi su korektni što se tiče ispunjavanja dogovorenog, od love do svega drugoga. Nema igrača koji je bio tamo, a da će nešto loše reći o klubu. Stalno ispituju što mi treba, što mi fali, kakve boje moraju biti kapice, markeri… A meni je nekad i neugodno reći im da mi išta treba. Pa dovoljno mi da imam loptu, dvije stative i jednu prečku… Ali oni se baš trude oko svakog detalja, žele ugoditi, atmosfera u klubu je čudo i zato je tako lijepo i ugodno raditi. Tako je bilo i prije, dok sam ja bio tu, tako je, govore mi dečki, bilo i lani, a tako će biti i dalje. Nema napetosti, radimo sve ovo iz ljubavi, zajedno smo i kad je dobro i kad je loše.
Ima ova priča o slici nogometnog Mraclina u njegovim očima i nastavak.
– Evo primjera, možda banalnog, ali značajnog… Nigdje u amaterskim klubovima nisam vidio da poslije svakog treninga imaš frižider pun pića, da možeš sve uzeti, piti što i koliko hoćeš. U Mraclinu to imaju. Inače klubovi ove razine funkcioniraju tako da se sjedne poslije treninga i svatko plati svoju cugu, jer klubovi i žive od šanka… Ovdje to nije tako, ovdje imaš i ekonoma Bubija, koji se zimi brine da nas nakon treninga dočeka čaj. Dobro, bude tu više šećera nego čaja, ali barem je toplo – kreće Milka u niželigaškom tonu, sve manje ozbiljno.
Iako, dojam je da se Mraclin ne šali. Stigli su dosad Filip Dianežević, Ivan Rajić, Toni Borovac, Matej Godinić, Dominik Smolković, Filip Harambašić i Marko Rakas, a u dolasku su još trojica mladih igrača.
– Da, doveli smo dosta igrača, popunili roster, a velika je stvar da nam se igrači sad i sami javljaju, nude se, pitaju mogu li biti dio ove naše priče… A to puno govori, za to je zaslužna slika koja je stvorena, sve ovo o čemu sam dosad pričao.
Sve što je odrađeno bilo je dovoljno da sportski direktor najavi borbu za prvo mjesto, za viši rang.
– Luka Cvetnić je prije svega doktor, i to ne samo zato što je čovjek stvarno doktor po zanimanju. Ja ga zove doktor umjestnosti i znanosti. Jako dobar čovjek, ali i mraclinska babaroga. Taj nikad nije zadovoljan, on bi uvijek još više, još bolje. Vjerujem mi, i da završimo prvi, on ne bi bio zadovoljan. Pitao bi zašto nismo ispred prvog. Ali dobro, on je taj koji pomiče granice. Da može iz ove lige, on bi odmah išao, ma on bi htio biti i ispred Gorice ako je ikako moguće – smije se Milka i nastavlja:
– S druge strane, predsjednik Vukašinec, ekonomist, razmišlja mirnije, ali isto se nada. A kako ja to vidim… Gledaj, po momčadi koju smo složili, jasno da želimo boriti se za vrh, da budemo među prva dva, tri. Pa zašto ne i za prvi, ako se za to ukaže ikakva prilika, jer sezona je duga. Mi imamo momčad koja je dobar spoj mladosti i iskustva, jako dobru ekipicu za ploviti tom ligom, a za što će to biti dovoljno, vidjet ćemo na kraju.
Uz ove mlađe, koji većinom imaju ozbiljne nogometne škole iza sebe, kičmu momčadi činit će iskusnjare kao što su Hajduk, Domitrović, Kos, Dražić i veliko pojačanje Rajić.
– Rajića već tri godine pokušavam dovesti, čujemo se i kad sam u klubu i kad nisam, i sad sam uspio iz trećeg pokušaja. Isto je bilo i s malim Dianeževićem, koji je bio veliki talent u Gorici, ali ozljede ga odvele u krivom smjeru. I njega sam ga pokušavao dovesti na Grabu i kad sam bio u Mraclinu i kad nisam. To ti pričam, zajedno smo radili cijelo vrijeme.
Prvo okupljanje zakazao je za sljedeći četvrtak, 20. srpnja, par dana nakon što se vrati s mora. Iako, nema tu zezanja, igrači su dobili program po kojem aktivnosti kreću i dva tjedna ranije, u solo aranžmanu.
– Da, da, dečki su dobili programe, zna se što moraju raditi ova dva tjedna. Evo, zvao me baš Hajduk, kaže da je trčao i da mu je sat za mjerenje pulsa crknuo na prvom treningu, ha, ha… Inače, posebno mi je drago što je tu i dalje Igor, turopoljski top kojeg svake sezone traži pola lige, a zapravo da mu nije Mraclina, ne bi imao gdje igrati – smije se Milka.
– Inače, program je prilagođen za neke od igrača. Recimo, naše desno krilo smrti, Juraj Cvetnić, on je dobio poseban program. Svi rade normalne sklekove, a on s koljena.
A kad ga pitaš za raspored utakmica do početka prvenstva, Milka zatraži kratku stanku.
– Čekaj da pogledam u bilježnicu…
Opa, ima se i bilježnica za pripreme! Koja se nosi i na more…
– Sve je u bilježnici, sve zapisujem. Pa nećemo iz glave raditi, što ti je, ne ide to tako. Tu sve piše. Evo, 1. kolovoza Kurilovec, pa 5. kolovoza Gradići, pa 12. kolovoza Real iz Buševca, koji će biti jači za neigranje mog kuma Sučića. Kad on igra, oni su s igračem manje. Da je on u kadru, ne bi me bilo strah te utakmice, ovako mi neće biti svejedno… – koristi Milka medije za osobne obračune pa dodaje:
– Uglavnom, imamo još i 15. kolovoza Dubravu Vrbovec, pa 19. još i Lukavec. Sve lokalni derbiji, idemo odmah na najjače. Htio sam ja igrati i s Goricom, ali kažu da im se to ne uklapa u program, navodno im neko prvenstvo kreće, ha, ha… Ali dobro, idemo mi polako, od prvog treninga. Radit ćemo odmah tehniciranje, tako da moram za neke igrače nabaviti kacige…
Kao što su njemu, recimo, nabavili nešto bez čega suradnje ne bi bilo.
– Ja pijem Coca-colu samo iz limenke. Nije to to ako ti malo ne zareže usnu. I pazi što me dočeka… Prije dva tjedna dođem u Mraclin, na nekakav sastanak, fotkanje, i zove me Mišo, još jedan od važnih ljudi u klubu, inače moja najveća oporba. I pokazuje mi valjda 500 limenki u skladištu. Nisu to uopće imali dok mene nije bilo, ali sad su morali reagirati, ha, ha.
Uživat će Milka u svemu što slijedi, a uživat će i njegove cure. Muž i tata Milka više neće biti odsutan, tu je, doma.
– Dobro, ovo s Mađarskom je bilo super, bio sam na par sati vožnje i praktički svaki slobodan dan sam dolazio doma. Neusporedivo bolje nego kad smo bili na Cipru, pa nas je ulovila korona… Šest mjeseci nismo mogli nigdje. Ali dobro, zato je tu moja Suzana, stroj od žene. Baš tako napiši. Stroj. Evo, sad se i dovela u formu, smršavila, a što je ona u boljoj formi, meni je teže – smije se Milka, svjesno riskirajući očekivane posljedice ovakve vrste istupa.
To što je doma, ujedno znači da će Milka, osim što će biti trener, moći opet biti i igrač.
– O ne, nisam završio igračku karijeru. Registriran sam za Polet, ali ne znam hoću li još igrati… Dan nakon što sam se vratio iz Mađarske, odmah sam išao igrati. Nakon godinu dana pauze trener Joža Rožić, ja ga zove Velečasni, dao mi je 15 minuta na prednjem veznom. Očito me baš ne voli. Mislim, poziciju mi je pogodio, ali po minutaži me ne voli. Inače, to je trener koji taktiku ima u malom prstu. Točno tako me citiraj. Prije svake utakmice dođe s pet papira, rekao bi čovjek da predaje biologiju. Svašta nas tu nauči, ima uz biologiju i geografije, svega živoga. Uvijek naučimo nešto novo. I kažem, ako uspijem izgladiti odnose s trenerom, ako se barem malo smekša, igrat ću i dalje za Polet, barem koliko stignem. Uostalom, vidio sam da je Miura nekidan produžio ugovor, iako zadnjih deset godina nije puknuo po golu. Ako može on, mogu i ja. Ako ništa drugo, igrat ću za veterane – odlučio je na kraju ovog živopisnog razgovora Damir zvani Milka.
Neka nova avantura počne.
Možda vam se sviđa
Moja županija
FOTO Gimnazija Velika Gorica dvostruki pobjednik Županijskog natjecanja u plivanju
Objavljeno
prije 1 danna
7. studenoga 2024.Objavio/la
David JolićŽupanijsko natjecanje osnovnih i srednjih škola u plivanju održano je danas (četvrtak, 07.11.2024.) na Gradskom bazenu u Velikoj Gorici u organizaciji Osnovne škole Nikole Hribara. Na ekipnom natjecanju učenica i učenika sudjelovalo je 7 osnovnih škola u konkurenciji dječaka i 4 osnovne škole u konkurenciji djevojčica. Kod srednjoškolaca u konkurenciji mladića natjecale su se 5 škola, a u konkurenciji djevojaka tri srednje škole.
Osnovnoškolci, djevojčice i dječaci, natjecali su se u slijedećim disciplinama: 50m slobodno, 50m leđno, 50m prsno, 50m leptir, 4x50m mješovito i 4x50m slobodno. Srednjoškolci su se natjecali također u ovim disciplinama, jedino nisu plivali štafetu 4x50m mješovito. Suci sa štopericama u ruci bili su nastavnici tjelesnog odgoja. Starterica je bila Sara Brajković, trenerica plivanja (Plivački klub Gorica). Voditelj natjecanja bio je Boris Konjević. Potpora natjecanju bila je Ismeta Čerkez, tajnica Školskog sportskog saveza Zagrebačke županije.
Proglašenje najboljih ekipa održano je u Hotelu Garden Hill, u kojem je za sve sudionike i njihove voditelje priređen domjenak. Tri prvoplasirane ekipe u svim skupinama nagrađene su peharima i medaljama. Sve četiri pobjedničke ekipe plasirale su se na Državno natjecanje srednjih odnosno osnovnih škola u plivanju.
SREDNJE ŠKOLE Redoslijed – Mladići: 1. Gimnazija Velika Gorica 28 bodova, 2. Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina (Velika Gorica) 19, 3. Srednja strukovna škola Velika Gorica 17, 4. Srednja škola Dugo Selo 14, 5. Ekonomska škola Velika Gorica. Djevojke: 1. Gimnazija Velika Gorica 16 bodova, 2. Ekonomska škola Velika Gorica 13, 3. Srednja škola Dugo Selo 7.
OSNOVNE ŠKOLE Redoslijed – Dječaci: 1. OŠ Ivana Benkovića (Dugo Selo) 99 bodova, 2. OŠ Nikole Hribara (Velika Gorica) 88, 3. OŠ Eugena Kumičića (Velika Gorica) 82, 4. OŠ Josipa Zoričića (Dugo Selo) 78, 5. OŠ Velika Mlaka 71, 6. OŠ Vukovina 53, 7. OŠ Eugena Kvaternika (Velika Gorica) 38. Djevojčice: 1. OŠ Velika Mlaka 64 boda, 2. OŠ Eugena Kumičića 30, 3. OŠ Eugena Kvaternika 29, 4. OŠ Klinča Sela 23.
Galerija fotografija
Sport
Heroine iz sjene: Berni je opet doma, trenerica Ljilja odgaja i pobjeđuje
Rukometašice Udarnika žive i rade u uvjetima koji su daleko od idealnih, nisu se mogle ni pojačati tijekom ljeta, ali trenerica Ljiljana Ivaci iskombinirala je mladost i ponešto iskustva i – pronašla dobitnu formulu!
Objavljeno
prije 1 danna
7. studenoga 2024.Objavio/la
Marko VidalinaRukometaši Gorice melju sve pred sobom, igraju sjajno, pobjeđuju impresivnim razlikama i daju naznačiti da je upravo u tijeku jedna posebna rukometna sezona u našem gradu. I oni su, kad je velikogorički rukomet u pitanju, apsolutni hit sezone, prema njima su uperena svjetla reflektora, njih prati sve više ljudi, sve više njihovih utakmica je u televizijskim prijenosima…
Međutim, rukometaši Gorice nisu i jedino dobro, lijepo i pozitivno u VG-rukometu ove sezone. Pomalo nezasluženo, u cijeloj toj priči u drugi plan su pale rukometašice Udarnike, koje su također – sjajne! Dobro, trenutačni drugi plan može se opravdati time što su i druga liga, no sve što okružuje svijet našeg najbolje ženskog rukometnoga kluba apsolutno zaslužuje veću pozornost. I tu ćemo se, nije problem, posuti pepelom. Pa odmah potom okrenuti broj trenerice Ljiljane Ivaci.
– Možemo reći da je sve ovo dosad u skladu s našim očekivanjima. Svjesni smo da nemamo kvalitetu koja garantira borbu za sami vrh, da postoje scenariji u kojima se i dalje možemo boriti za opstanak, a u tom smislu nam je najvažnije što prije osigurati mir i stabilnost – kaže nam Lilja, iskusna trenerica koja to svoje iskustvo želi ugraditi i u mladu ekipu koju ima na raspolaganju.
I zato ovako govori, zato upozorava na potencijalne probleme čak i u trenucima kad sve zapravo ide jako, jako dobro! Udarnik je, naime, u prvih sedam kola upisao čak pet pobjeda i doživio samo jedan poraz, još tamo u drugome kolu, od druge ekipe Lokomotive.
– Naš plan je bio što prije osigurati ostanak, a onda vidjeti što se može učiniti po pitanju nekih viših ambicija. U skladu s tim se i ponašamo, radimo najbolje što možemo u uvjetima koje imamo, pokušavamo i skupljati bodove i davati priliku mladim igračicama, a zasad to izgleda dosta dobro – zadovoljna je Ivaci, koja je ogroman dio svoje igračke i trenerske karijere provela u Italiji.
Posljednjih godina radila je s mlađim kategorijama, odgajala nove generacije rukometašica, a dobar dio njezinih cura danas je u prvoj ekipi. Riječ je o djevojkama koje imaju 16 i 17 godina, koje uče od ovih nekoliko starijih i iskusnijih, i baš je zato posebno dobra vijest bio povratak Bernarde Mostarlić.
– Nakon prošle sezone Berni je dobila ponudu Dugog Sela, prvoligaške ekipe, i željela je pokušati. Međutim, ta epizoda kratko je trajala, problem su bila i putovanja, i konkurencija, i minutaža, pa se odlučila vratiti. I jako mi je drago zbog toga, jer njezino iskustvo, ali i kvaliteta, ovoj mladoj ekipi jako puno znače – svjesna je trenerica.
Koliko Berni zaista znači ovoj momčadi, jako dobro će reći i brojke. Vratila se kući nakon tri kola i u posljednje četiri utakmice zabila čak 31 gol, što je gotovo osam komada po utakmici u prosjeku. Dva gola više, ali u svih sedam utakmica, zabila je Diana Vincek, na 28 je Iva Žerdin, na 25 Magdalena Jurić… Njih četiri postigle su više od polovice svih golova Udarnika ove sezone, one su predvodnice ove ekipe, a uz njih rastu i mlade igračice.
Udarnik je u svemu tome upisivao pobjede protiv Trešnjevke ZG, Jamnice, Karlovca, Samobora i opatijske Liburnije u gostima prošlog vikenda (36-27), no unatoč svemu tome naše su rukometašice “tek” četvrte na tablici 2. HRL Zapad. Sesvete su, naime, na savršenih 14 bodova, Ivanić ima šest pobjeda i remi, a Lokomotiva II šest pobjeda i jedan poraz. Odmah iza Udarnika je Murvica iz Crikvenice, koja zaključuje gornji dio tablice.
Udarnik će ove subote od 20 sati na parketu Gradske sportske dvorane dočekati Poreč, koji je dosad izgubio svih sedam utakmica, pa se tu može očekivati nešto lakši posao za igračice trenerice Ivaci. U završnici prvog dijela prvenstva, međutim, slijedi opako težak posao. Tjedan dana nakon Poreča cure će gostovati u Crikvenici, zatim doma čekaju Sesvete, pa za kraj idu u Ivanić.
– Nismo opterećeni nekim nerealnim ambicijama, važno nam je raditi maksimalno na svakom treningu, stvarati ekipu u punom smislu te riječi i napredovati iz dana u dan. Što će nam to točno donijeti po pitanju rezultata, pokazat će vrijeme – zaključila je trenerica Ljiljana Ivaci.
Nema dvojbe, u tijeku je dobra rukometna sezona u našem gradu…
Sport
Stiže pojačanje! Tibor Halilović na pragu dolaska u Goricu
Dva dana prije utakmice protiv Dinama (subota, 15 sati), HNK Gorica dobit će veliko pojačanje, igrača koji je prošle sezone bio igrač upravo Dinama. Tibor Halilović bi trebao uskočiti u kopačke ozlijeđenog Adriona Pajazitija…
Objavljeno
prije 2 danana
7. studenoga 2024.Objavio/la
Marko VidalinaPrijelazni rok odavno je završio, rosteri su posloženi, takvi su kakvi jesu, ali prostor za nadogradnju svejedno postoji. Ako ga znaš pronaći. U HNK Gorici su ga uspjeli pronaći, i to na nogometnoj burzi, među igračima koji su bez kluba. Odabir trenera Marija Carevića i ljudi koji vode sportsku politiku je Tibor Halilović, 29-godišnji vezni igrač, do kraja prošle sezone igrač Dinama, rođak Alena Halilovića…
Sve je dogovoreno, objava da je posao i definitivno završen pitanje je trenutka, što znači da će Gorica možda već od sljedećega kola imati na raspolaganju jednog aduta više. Pitanje je, naravno, koliko je Halilović spreman u ovom trenutku, koliko će moći odmah participirati s obzirom na to da nije u natjecateljskom ritmu, da je trenirao samostalno, ali sve to je manje važno od činjenice da su ovom rosteru Gorice apsolutno potrebna kvalitetna osvježenja.
To pogotovo vrijedi za vezni red, budući da je ozljeda Adriona Pajazitija ozbiljna i pitanje je kad će se reprezentativac Albanije opet vratiti u konkurenciju za momčad. Ove kalendarske godine sigurno neće. U tom smislu, dolazak Tibora Halilovića djeluje kao idealno rješenje problema, jer riječ je o igraču sličnih karakteristika, klasičnoj “osmici”, veznjaku sposobnom igrati u oba smjera na razini koja će jako puno pomoći momčadi trenera Carevića.
Halilović je svoj nogometni put već od sedme godine vezao uz zagrebački Dinamo, u kojem je proveo čak 14 godina, sve dok 2016. nije otišao u Lokomotivu. Kroz sezonu na Kajzerici izborio je transferu u poljsku Wislu Krakow, u kojoj se zadržao dvije godine. Sljedeća postaja bila je riječka Rujevica, dres Rijeke nosio je dvije sezone, pa sljedeće dvije proveo u nizozemskom Heerenveenu. Bilo je to i najbolje razdoblje njegove karijere, budući da je kroz dvije sezone u Nizozemskoj bio standardan prvotimac, a dobre partije u Eredivisie ponudile su šansu za povratak u Maksimir. Prošle sezone nosio je “modri” dres, pa od ljeta bio bez kluba…
Gorica će tako postati šesti klub u njegovoj karijeri, a debitirati bi u crveno-crnom dresu mogao upravo protiv “svog” Dinama, kluba u kojem je proveo ukupno desetljeće i pol. Ima sve ovo vjerojatno veze i s ulaskom svježega kapitala u klub, pri čemu bi Halilovićem dolazak trebao biti samo početak. Pravi posao, prema svemu sudeći, slijedi u zimskom prijelaznom roku.
Sport
Cico Grlić ide svojim putem: ‘Prelec i ja više nećemo raditi zajedno!’
Ostajemo veliki prijatelji, puno sam naučio od njega i kao trener i kao čovjek, pomagat ćemo jedan drugome koliko god bude moguće, ali želim više biti uz obitelj i zato neću više raditi s Ivanom Prelecom, objasnio je Damir Grlić Cico
Objavljeno
prije 3 danana
6. studenoga 2024.Objavio/la
Marko VidalinaNogometne kave posljednjih su nekoliko tjedana nešto bogatije i sadržajnije nego što su bile, jer u gradu je ponovno Ivan Prelec, a samim time i njegov dugogodišnji prvi suradnik Damir Grlić, poznatiji kao Cico. Nadimak dijeli s velikim Zlatkom Kranjčarom, koji ima ozbiljne veze sa svim tim.
– Da, ima velike veze. Tata je obožavao Cicu Kranjčara, to su svi znali, pa su me njegovi prijatelji, čim sam se rodio, počeli zvati Cico. I tako je ostalo. Često me pitaju kakve veze ima nadimak s imenom i prezimenom, jer nema nikakve poveznice, ali evo, ipak je ima – kroz smijeh je započeo Cico Grlić svoje gostovanje u emisiji “Prva liga” na City radiju.
– Imao sam tu čast da me gospodin Kranjčar i trenirao, i u mladoj reprezentaciji i u Segesti, a sa mnom je u Sisku bio i naš sugrađanin, prijatelj i kolega trener Saša Sabljak. On je znao na treninzima vikati “Cico, lijevo, Cico, desno, Cico, pazi”, a trener Kranjčar bi u čudu gledao što se događa. Pa su mu objasnili da i mene zovu Cico, čak su mu i rekli da sam dobio nadimak po njemu – govori Cico, donedavno pomoćni trener danskog prvoligaša Vejlea.
Odnedavno to više nije, jer suradnja s danskim klubom prekinuta je nakon lošeg ulaska u novu sezonu.
– Vratili smo se prije nekih mjesec i pol dana, nakon pune dvije i pol godine u Danskoj. Raskinuli smo ugovor koji je vrijedio još dvije, željeli smo se vratiti doma i krenuti i neke nove izazove. Kad danas vrtim film, bilo je to jedno fenomenalno iskustvo – započeo je Cico ovaj dio priče, pa krenuo secirati danski doživljaj korak po korak.
– Kad smo dolazili u proljeće 2022., svi u klubu su se već pomirili s ispadanjem iz prve lige i zapravo smo došli sa ciljem da snimimo situaciju i procijenimo tko nam i što nam treba za brzi povratak u Superligu. Odmah smo vidjeli da imamo dosta dobar igrački kadar, ali i da neke stvari moramo malo drukčije posložiti. Danski sustav je takav da imaju 12 klubova u ligi, koja se dijeli na dva dijela. Kroz deset utakmica Lige za ostanak može se u velikoj mjeri smanjivati taj zaostatak, a mi smo dobro krenuli i napravili upravo to, smanjili smo ga na minimum. Na kraju nam je jedan bod nedostajao da ostanemo u ligi, što je bilo veliko iznenađenje s obzirom na sve priče koje su nas dočekale.
Prva puna sezona tako je donijela borbe u Nordicbet ligi, kako se u Danskoj službeno zove drugi rang natjecanja.
– Sve što smo tamo doživjeli, i dobro i loše, na kraju se pretvorilo samo u dobro. Sve što smo prošli nadogradilo nas je i kao trenere i kao ljude, a ta sezona u drugoj ligi posebno. Od prvog do zadnjega kola bili smo prvi, iako smo imali i nekih oscilacija, da bi se na kraju uspjeli vratiti u Superligu. Ispalo je jako dobro što smo imali tu godinu dana vremena da uigramo momčad i selektiramo kadar za ostanak u prvoj ligi sezonu kasnije – prepričava Grlić.
Što se njega i šefa Preleca tiče, cijeli plan je postojao, no nije se sve rasplelo po idealnom scenariju.
– Od prvog trenutka kad smo došli, vlasnici su htjeli prodati klub i nisu željeli investirati velik novac, zbog čega nismo imali mogućnost dovesti igrače koje smo željeli, nego one za koje nije trebalo plaćati odštetu, odnosno one koji ne traže veliku plaću. Dobro je što smo u tih godinu dana dobili od naših igrača neke automatizme, što je poslije utjecalo na uspješnu borbu za ostanak, ali te stvari su nas limitirale – pojašnjava Cico.
Imali su u toj povratničkoj prvoligaškoj sezoni i neka nama poznata imena u kadru, jer došao je naš Velikogoričanin David Čolina, jednako kao i Tyrese Francois, bivši igrač Gorice.
– I Čolina i Tyrese jako su nam pomogli u drugom dijelu sezone, bez njih bismo jako teško ostali u ligi. Odigrali su fenomenalnu polusezonu, uz njih su se digli i ostali igrači, tako da smo uspjeli. Štoviše, čak smo na kraju bili jako blizu da budemo prvi u Ligi za ostanak, odnosno da zaigramo kvalifikacije protiv Kopenhagena i pokušamo doći do Konferencijske lige.
U posljednjoj utakmici nisu uspjeli, ali to se pokazalo kao puno manji problem od onoga što je slijedilo. Ulaganja i dalje nije bilo, kadar je bio sve tanji, a dojam da sve skupa polako gubi smisao postajao je sve izraženiji.
– Prela je prije sezone sjeo s ljudima i kluba i objasnio im da će ova sezona, ako se ne pojačamo, biti neusporedivo teža nego prošla. Primjerice, Odense, koji je prošle sezone ispao, u pojačanja je uložio pet milijuna eura. A mi smo uložili 20 tisuća eura?! I to nakon što smo ostali bez pet jako važnih igrača. Nismo ih adekvatno nadoknadili i bilo je odmah jasno da se na taj način neće moći napraviti nešto ozbiljnije. Mi smo predlagali rastanak i prije nego što je sezona počela, ali oni za to nisu željeli ni čuti. Bili su zadovoljni našim radom u cijelom tom razdoblju i nije im padalo napamet pustiti nas da odemo.
Kad je sezona krenula, krenuli su i porazi. Svakim sljedećim posrnućem gorički se trojac, jer uz Prelu i Cicu u Vejleu je bio i kondicijski trener Mario Škrablin, sve više bližio definitivnoj odluci o odlasku. Međutim, unatoč seriji poraza, u klubu nisu željeli takav rasplet!
– Dvije stvari bile su mi šokantne iz naše perspektive. Prvo, sezonu prije smo imali šest poraza zaredom na otvaranju sezone, a oni nam nakon četvrtog od tih šest nude novi ugovor! Između sebe smo komentirali da ljudi nisu normalni, ali tako to ide kod njih… Ove sezone smo nakon sedmog poraza došli k njima i rekli im da želimo otići, da nećemo raditi nikakve probleme po pitanju isplate odštete, da se sve može gospodski, ljudski dogovoriti. To je bilo i normalno, klub nam je puno toga dao i omogućio, no predsjednik kluba je rekao: “Ne, hvala, uopće ne razmišljamo o tome, prezadovoljni smo kako radite” – priča Cico i nastavlja:
– Nama je to bilo čudno, jer rezultatski stvarno nismo dobro ušli u sezonu, iako smo igrali puno bolje od rezultata, ali kad malo razmisliš, možeš i shvatiti zašto je to tako. Bili su zadovoljni kako radimo s igračima, kako nam momčad izgleda na terenu, bili su svjesni kvalitete igračkoga kadra, ali bili su i svjesni da smo u dvije godine stvorili igrače na kojima su oni mogli zaraditi ozbiljan novac. Napadača smo, primjerice, prodali u Kopenhagen za dva milijuna eura, za mladog stopera došla je ponuda Leccea od tri i pol milijuna eura, krilo nam je otišlo za pola milijuna… S te, financijske strane, podigli smo vrijednost igrača do visoke razine, a time si ja i objašnjavam taj njihov stav.
Bilo je tu navodno i suza, u Vejleu su doslovno ljudi bili emotivno pogođeni odlukom našeg društva da spakira kofere i vrati se doma, nagovaranje da promijene odluku je potrajalo, ali povratka više nije bilo. I tako je završena četvrta zajednička epizoda Ivana Preleca i Cice Grlića.
– Upoznali smo se kad je došao u Radnik kao mladi igrač i vrlo brzo smo kliknuli, iako sam ja 12 godina stariji. Nisam ga ni na trenutak doživljavao kao nekakvog klinca, odmah sam shvatio da je puno ozbiljniji od svojih godina, brzo smo se počeli družiti i ostali smo u kontaktu cijelo vrijeme. Kad je došao za trenera prve momčadi Gorice, postao sam mu pomoćnik i tu je krenulo. Zajedno smo ušli u prvu ligu, nakon čega je on otišao u Legiju, da bi opet zajedno radili u Istri, Dinamu II i na kraju u Vejleu.
Gdje god su Prela i Cico bili, iza sebe su ostavljali samo pozitivan dojam, samo lijepe impresije, što neće osobito začuditi nikoga tko ih barem površno poznaje. A Cico Preleca poznaje u dušu.
– Kakav je Prela? Skroman, radišan, normalan, veliki prijatelj! Ljudi ga obožavaju, pomaže svima, gdje god može, a kao trener… Sigurno ga čeka velika karijera! Još kad smo počeli raditi u Gorici, rekao sam da je to trener za “lige petice” i nadam se da će do toga i doći, jer ima kvalitetu za to – hvali svog prijatelja i suradnika Cico.
Unatoč svemu tome, odsad će njih dvojica biti – samo prijatelji! Nakon svih tih zajedničkih godina, nakon svega što su prošli, prilično iznenađujuće bilo je čuti planove za budućnost… Prije nego što je krenuo izgovarati ono što slijedi, Cico je zastao i “progutao knedlu”.
– Budući da smo proveli čak dvije i pol godine u Vejleu, što nisam nikako planirao, odlučio sam biti bliže obitelji. Kako je on trener za velike domete i sigurno će uskoro dobiti priliku u nekom dobrom klubu negdje u Europi ili svijetu, a ja ga iznimno cijenim i respektiram, smatrao sam da je fer na vrijeme mu reći da neću moći ići dalje s njim. Sad će imati dovoljno vremena da pronađe neko drugo rješenje – iznenadio je Cico.
Nije da o toj mogućnosti nisu i ranije razgovarali, ali nije mu bilo lako priopćiti svoju odluku frendu i dojučerašnjem šefu.
– Bilo mi je iznimno teško, ta kava mi je baš bila teška, ali došao sam do toga da mi fali obitelj, da želim biti sa sinovima i suprugom. Krenut ću dalje svojim putem, on će krenuti svojim, a nas dvojica ostat ćemo i dalje veliki prijatelji, pomagat ćemo jedan drugome koliko god budemo mogli.
Damir Grlić zvani Cico, dakle, izlazi na trenersko tržište. I čeka priliku.
– Trenutačno mi je važno odmoriti se nakon ove dvije i pol naporne godine u Danskoj, a onda ćemo vidjeti. Naravno da bih ja želio najvišu moguću razinu, ali sve ovisi o tome kakvi će se projekti otvarati, koliko će biti dobra i sredina i prilika koja će se eventualno pojaviti. Super je u radu s Prelom što nisam bio pomoćni trener koji, kako se to kaže, nosi kapice. On voli da su svi treneri aktivni na treninzima, da svatko ima svoj zadatak, cijeli trenažni proces prolazili smo zajedno, da bi on na kraju radio ono što je i bio njegov posao, odnosno donosio konačne odluke. Sretan sam što sam bio s njim svih ovih godina, puno sam naučio od njega i kao trener i kao čovjek.
Slijedom toga, za očekivati je da će momčadi koje Cico bude vodio u budućnosti igrati sličnim stilom kao one koje je vodio ili će voditi Prela.
– Mi na nogomet gledamo istim očima. To će sigurno biti tu negdje. E sad, hoće li biti baš toliko dobro kao kod njega, teško je reći, ali ideja je jako slična. Naravno da svaki trener ima nešto svoje, nešto posebno, ali jako slično razmišljamo, gotovo identično, i to je nogomet koji volim, kojem ću težiti sa svakom svojom momčadi u budućnosti – zaključio je ovaj, aktualni dio priče Cico.
A onda smo se osvrnuli unatrag, prema godinama koje su prošle. I njegovu nogometnom putu.
– Dosta rano sam krenuo, još tamo 1984., u doba kad u tadašnjem Radniku nisu ni postojale sve generacije. Počeo sam s devet godina, a tek sa 12 si mogao biti registriran. Poljak, Rade i Jura Mirenić su nas selekcionirali, a tu su bili Robert Nastevski, Darko Balić, Bibić, Prlić, Kriste… Bila je to dobra, lijepa generacija. I dalje smo prijatelji, družimo se svih ovih godina, svi zajedno idemo na utakmice Gorice, ići ćemo i u subotu na Dinamo – najavio je Cico, koji će u subotu od 15 sati gledati sudar dvaju svojih bivših klubova.
– U starijim pionirima dvije godine sam bio u Dinamu, pa sam se opet vratio u Radnik, gdje sam već sa 17 godina počeo igrati za seniore. Već se igrala prva liga, mi smo kao juniori počeli trenirati sa seniorima, dočekali su nas legende kluba kao što su Keko, Cec, Ditra, Beli, Štoos… Oni su nas mlade uveli i čuvali, nitko nas nije smio krivo pogledati, a sve to dovelo je do toga da nam je bilo lakše ući u cijeli taj svijet – zahvalan je Cico.
Sudjelovao je i u onoj drugoj i posljednjoj prvoligaškoj sezoni Radnika, bio je na terenu i kad je Hajduk došao do i dalje rekordne pobjede u HNL-u. Tog 5. lipnja 1994. Splićani su pobijedili 10-0, što nitko kasnije nije uspio nadmašiti.
– Da, igrao sam tu utakmicu, uz mene su tu bili i Mario Cvitanović, i Nastavski, i Balić, i Sabljak… Bili smo jako mladi, a Hajduk nikad jači, od Rapaića, Ercega, Mornara, Koznikua, Pralije i ostalih. Dobro smo se mi držali prvi pola sata, iako baš i nismo mogli preko centra, ali držali smo nulu. A onda je krenulo… Kad su nam zabili prvi gol, otvorilo se. Znam da su im na poluvremenu obećali duplu premiju ako nam zabiju deset komada! Zabili su nam osmi gol u 88. minuti i sjećam se da su trčali po loptu u gol, da su sucu urlali da ni slučajno ne svira kraj prije vremena… I uspjeli su nam zabiti ta još dva i doći do rekorda koji stoji i danas.
Talentirani mladi stoper Cico nakon te sezone otišao je dalje, prošao sisačku Segestu, riječki Orijent, zatim i Hrvatski dragovoljac te Čakovec, da bi se tu negdje otvorila prilika za odlazak u Češku.
– Prvo sam otišao u Pribram, koji je te godine igrao Intertoto kup. Zadnju utakmicu za Čakovec odigrao sam protiv Čazme, nekakvu prijateljsku, a tjedan dana nakon što sam došao u Češku, igrali smo protiv Aston Ville! Brutalna momčad i nestvarno iskustvo. Na kraju te polusezone bili smo drugi, a ja sam otišao u Teplice, koje su u to vrijeme bile stabilan, jak klub, koji je redovno igrao Europu. Bilo je jako lijepo, jako sam povezan i dalje sa Češkom, imam puno prijatelja, ljudi se vole družiti, uživati, popiti pivo, imam i kuma tamo, čovjeka kojem sam bio vjenčani kum, a to je ipak najveća pobjeda iz tog razdoblja – svjestan je Grlić.
Dres Radnika nosio je u tri navrata, zaključno s posljednjom sezonom njegova postojanja, pa je izbliza gledao gašenje jedne sportske institucije, ali i rađanje novoga projekta, HNK Gorice.
– Kad se sve to događalo, bio sam i tužan i ljutit, jer prekidao se veliki dio povijesti, čiji sam i ja bio dio. Međutim, to je bilo neminovno, morao se okrenuti novi list i sreća da se Neno Črnko uhvatio toga. Doveo je klub na razine na kojoj je danas, a moje mišljenje je da bi to bilo nemoguće da se baš on toga nije prihvatio. Koliko god mi je u onom trenutku bilo žao, toliko mi je sad drago da imamo klub u prvoj ligi.
Imamo ga već sedmu sezonu, a zna se da je sedma godina krizna…
– Bit će dosta turbulencija, bit će uspona i padova, ali treba dati podršku treneru i svima u klubu. Ova sezona bit će jako teška, pet-šest klubova bi moglo biti u borbi za ostanak, no čvrsto vjerujem da će Gorica ostati u ligi – optimističan je 49-godišnji trener.
Poneki bod ne bi bilo loše uzeti već ove subote, jer Dinamo stiže u grad samo četiri dana nakon velike pobjede u Bratislavi, što bi moglo barem malo uvećati goričke šanse.
– Je, to je prilika za napraviti nešto veliko, ali znamo i snagu Dinama, koliku kvalitetu i širinu ima. Naravno da će biti potrošeni, i fizički i mentalno, što se može iskoristiti, iako trener Bjelica ima dovoljno kvalitetnih igrača na raspolaganju. Vjerujem u pozitivan ishod – završio je Cico.
Još malo će se odmarati, ali ponude je već sad spreman saslušati…
Sport
FOTO VG Boys prvaci jesenske polusezone bez poraza
Objavljeno
prije 3 danana
6. studenoga 2024.Objavio/la
David JolićUtakmicama 13. kola (04.11.2024.) završena je jesenska polusezona 2024. Lige veteranskih momčadi Nogometnog saveza Velika Gorica (NSVG). Ostalo je još da se odigraju tri utakmice i jesenski redoslijed bit će kompletiran.
VG Boys su visokom pobjedom 6:0 protiv posljednjeplasiranog Hruševca potvrdili svoju jesensku dominaciju, završili su jesensku polusezonu bez poraza i s četiri boda više od drugoplasiranog Klasa.
U zadnjem kolu zabilježeni su iznenađujući rezultati, primjerice, porazi Poleta u Maloj Buni i Vatrogasca u Lukavcu te neodlučeno Velike Mlake u Lekeniku.
Galerija fotografija
Liga veteranskih momčadi NSVG-a 2024./2025., 13. kolo
Rezultati 13. kola (04.11.2024.): VG Boys – Hruševec (Donji Hruševec) 6:0, Buna (Mala Buna) – Polet (Buševec) 3:1, Lukavec – Vatrogasac (Kobilić) 2:1, Lekenik – Velika Mlaka 1947 0:0, Dinamo(Novo Čiče) – Kurilovec (08.11.), Gradići – Mladost (Obrezina) (08.11.), Klas (Mičevec slobodan.
Redoslijed: 1. VG Boys 32 (12 10 2 0 47:13), 2. Klas 28 (12 9 1 2 42:21), 3. Polet 23 (12 7 2 3 33:21), 4. Velika Mlaka 1947 20 (11 6 2 3 32:19), 5. Mladost 19 (10 5 4 1 21:13), 6. Vatrogasac 18 (12 5 3 4 21:15), 7. Buna 18 (12 5 3 4 19:21), 8. Kurilovec 15 (11 4 3 4 17:18), 9. Lekenik 11 (12 3 2 6 18:31), 10. Dinamo 8 (11 2 2 7 25:42), 11. Lukavec 8 (12 2 2 8 9:28), 12. Gradići(-1) 6 (11 2 1 8 15:36), 13. Hruševec 4 (12 1 1 10 11:32).
Reporter 442 - 24.10.2024.
Izdvojeno
-
Vijestiprije 3 dana
FOTO UBOD Počelo je uklanjanje murala sa zida zgrade HEP-a
-
Sportprije 5 dana
Izvrsna jesen mraclinskih nogometaša, pala i Rugvica
-
Sportprije 3 dana
Ludilo od utakmice: Tri gola glavom, jedan čudan penal i pet goričkih komada!
-
Sportprije 3 dana
Cico Grlić ide svojim putem: ‘Prelec i ja više nećemo raditi zajedno!’