Povežite se s nama

Vijesti

Prevelika količina nestručno odloženog biootpada kriva za ogroman odron na smetlištu Jakuševec?

Eko udruge i inicijative građana kažu kako je netko mogao i poginuti, a najveći je problem što su Grad Zagreb i Zagrebački holding danima šutjeli, a po Zakonu o gospodarenju otpadom trebali su odmah obavijestiti javnost o incidentu, mogućem zagađenju i koracima koji su poduzeti da se problem sanira.

Objavljeno

na

Vijest o tome kako se na odlagalištu otpada Jakuševec dogodio ogroman odron dijela brda smeća u javnost nije pustio ni Zagrebački holding ni Grad Zagreb, a niti neka od brojnih inspekcija nadležnih za nadzor sigurnosti i zdravlje građana. Učinile su to ekološke udruge i udruge građana s područja Jakuševca. Tek pet dana nakon incidenta oglasili su se i iz Grada Zagreba.

– U subotu, 11. studenoga, došlo je do djelomičnog urušavanja na zapadnom dijelu odlagališta otpada Prudinec/Jakuševec. Odmah su poduzete sve mjere sigurnosti što uključuje zabranu pristupa plohi na kojoj se djelomično urušavanje dogodilo i mjerenje odlagališnih plinova na lokaciji. Rezultati mjerenja nisu pokazali povećane koncentracije istih te zdravlje građana ni u jednom trenutku nije bilo ugroženo. Prema podacima na mjernoj postaji Jakuševec, u periodu nakon klizišta do danas, nisu zabilježena prekoračenja satnih niti dnevnih vrijednosti parametara mjerenja. Sva mjerenja obavljaju akreditirane tvrtke u skladu s ishođenim dozvolama – navode iz zagrebačke gradske uprave.

Što se točno dogodilo trebali bi utvrditi Državni inspektorat, te građevinska, kao i inspekcija zaštite na radu i zaštite okoliša, koji su nakon događaja izišli na teren, a rezultati inspekcijskih nadzora trebali bi biti uskoro poznati. Stanovnici koji žive u neposrednoj blizini Jakuševca osjetili su po nesnosnom smradu u subotu popodne kako se nešto čudno događa, pa tako aktivist iz udruge Inicijativa za Jakuševec navodi kako je razlog odrona ‘vjerojatno zato što se odlaže velika količina biootpada koji ondje ne bi trebao ni biti. Da je netko u tom trenutku bio na vrhu brda s bagerom ili kamionom, poginuo bi’, rekao je za Večernji list.

– Najveći je problem to što su Grad i Zagrebački holding šutjeli, a po Zakonu o gospodarenju otpadom trebali su obavijestiti javnost o incidentu, mogućem zagađenju i koracima koji su poduzeti da se problem sanira. Prilikom ovakvih situacija oslobađaju se štetni plinovi poput metana, merkaptana i sumporovodika. Zbog velikih količina biootpada zemlja je meka i gnjecava što je, pretpostavljamo, uzrokovalo odron – kaže za Večernjak Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada. Upravo je ta udruga u javnost pustila video-snimku urušenog brda smeća.

Foto: Inicijativa za Jakuševec

Aleksandra Anić Vučinić, profesorica na studiju inženjerstva okoliša pri Geotehničkom fakultetu u Varaždinu, kao glavnog krivca za situaciju također navodi odlaganje biootpada.

– Zbog ušteda, gradski biootpad vozi se u kompostanu, gdje se ustanovi da je previše kontaminiran pa velike količine završavaju na Jakuševcu. Određene količine plinova su se oslobodile, posebice merkaptana koji je odgovoran za smrad po trulim jajima na koji se Zagrepčani žale, ali i metana koji je završio u atmosferi, no u zanemarivim količinama. Slaganje otpada na deponiju zahtjevna je znanost jer se mora pažljivo izračunati više parametara. Trebao je postojati nadzor i odgovorna osoba iz nadzora morala je kazati kako je masa previše vlažna. Biootpad se, za razliku od miješanog otpada, brže sliježe pa je trebalo slagati u širinu prema principu red miješanog, red biootpada, no prema ovoj snimci čini mi se da je to propušteno napraviti – zaključuje znanstvenica, piše Večernji list.

Foto: Inicijativa za Jakuševec

 

Naslovna fotografija: 15.11.2023., Zagreb – Fotografija iz zraka odrona smeća na odlagalištu otpada Jakuševac/ Luka Stanzl/PIXSELL

Gospodarstvo

Traži se najbolji mladi poljoprivrednik! Saznajte kako i do kada se možete prijaviti

20 najboljih sudionika putovat će u Bruxelles na Europski kongres mladih poljoprivrednika

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Lisa from Pexels/pexels.com

Otvoren je natječaj za izbor najboljeg mladog hrvatskog poljoprivrednika, na koji se do 25. ožujka mogu prijaviti nositelji OPG-a mlađi od 40 godina. Natječaj organiziraju Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Jutarnji list i zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak.

Prijaviti se mogu mladi poljoprivrednici s projektima koji su provedeni ili su bili u provedbi tijekom 2024. i 2025. godine. Cilj natječaja je istaknuti inovativne i održive projekte te potaknuti mlade da ostanu živjeti i raditi u ruralnim sredinama.

20 najboljih sudionika putovat će u Bruxelles na Europski kongres mladih poljoprivrednika, a njihove priče bit će predstavljene i u Jutarnjem listu.

Više informacija možete pronaći ovdje.

Nastavite čitati

Vijesti

Požari sve češći zbog spaljivanja otpada! Vatrogasci imali 701 intervenciju od početka godine

Apeliraju da se biljni otpad ne spaljuje!

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Francesco Paggiaro /Pexels

Broj požara na otvorenom prostoru raste s početkom proljetnih radova, upozorava Hrvatska vatrogasna zajednica. Od 1. siječnja do 10. ožujka ove godine zabilježena je 701 intervencija vatrogasaca, što je 161 više nego u istom razdoblju prošle godine, kada ih je bilo 540.

Unatoč većem broju intervencija, ukupna izgorjela površina je manja. Ove godine izgorjelo je 1189 hektara, dok je u istom razdoblju 2025. godine izgorjelo 1403 hektara. Vatrogasci upozoravaju da je spaljivanje biljnog otpada jedan od čestih uzroka takvih požara te građanima savjetuju da otpad radije kompostiraju ili odlože u reciklažna dvorišta. Ako se odluče na spaljivanje, moraju poštovati lokalne propise.

Za izazivanje požara predviđene su i visoke kazne, od 1.990 do 19.900 eura, uz mogućnost zatvorske kazne.

Ponovno apeliraju na građane da budu oprezni i odgovorni te da je u slučaju požara potrebno odmah nazvati vatrogasce na broj 193 ili Centar 112.

Nastavite čitati

Sport

Velikogorički taekwondoaši uspješni na tri turnira! Zlato u Kninu i nova državna medalja

Četiri medalje s tri turnira.

Objavljeno

na

Objavio/la

Natjecatelji Taekwondo kluba Velika Gorica nastupili su na tri turnira krajem veljače i početkom ožujka, na juniorskom prvenstvu Hrvatske i međunarodnom turniru u Kninu te na međunarodnom natjecanju u Ljubljani, gdje su osvojili jednu zlatnu i tri brončane medalje te ostvarili nekoliko zapaženih plasmana.

Na juniorskom prvenstvu Hrvatske u Kninu brončanu medalju osvojila je Petra Prlić u kategoriji do 46 kilograma. Lana Horvat (-55 kg) i Lejla Lea Kajfeš (-59 kg) natjecanje su završile na petom mjestu, dok je Meri Muža (-52 kg) ovaj put ostala bez plasmana.

Istoga dana u Kninu je održan i međunarodni turnir Knin Open na kojem su nastupili mlađi članovi velikogoričkog kluba. Najuspješniji je bio Matej Turković koji je u kadetskoj kategoriji do 45 kilograma osvojio zlatnu medalju nakon tri pobjede. Do brončanih odličja stigli su Lota Borić u kategoriji mlađih kadetkinja do 30 kilograma te Borna Kralj u kategoriji mlađih kadeta do 30 kilograma.

Seniorke kluba proteklog su vikenda nastupile i na međunarodnom turniru G1 Slovenia Open u Ljubljani. Najbolji rezultat ostvarila je Lana Gavrilov koja je u kategoriji do 49 kilograma zauzela deveto mjesto. Katarina Bačurin (-53 kg) i Dora Habijančić (-62 kg) nastupile su u svojim kategorijama, ali su ovoga puta ostale bez plasmana na snažnom međunarodnom natjecanju.

Nastavite čitati

Vijesti

Policija pojačano kontrolirala vozače – evo koliko ih je uhvaćeno bez pojasa

Akcija je provedena u sklopu koordiniranih aktivnosti s policijama zemalja Europske unije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Policijska postaja Velika Gorica provela je u srijedu, 11. ožujka, preventivno-represivnu akciju nadzora korištenja sigurnosnog pojasa na svom području. Tijekom osmosatne kontrole policija je utvrdila ukupno 11 prometnih prekršaja, od čega se sedam odnosilo na vozače koji nisu koristili sigurnosni pojas.

Akcija je trajala od 7 do 15 sati, a provedena je u sklopu koordiniranih aktivnosti s policijama zemalja Europske unije usmjerenih na povećanje sigurnosti u prometu.

Osim prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa, policijski službenici tijekom nadzora evidentirali su još četiri druga prometna prekršaja.

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO Sudar kod Robne kuće, policija je na terenu

Objavljeno

na

Objavio/la

Na semaforu na križanju Ulice Slavka Kolara i Zagrebačke ulice dogodio se lakši prometni sudar u kojem je jedno vozilo udarilo u stražnji dio drugog automobila. Na mjesto događaja izašla je policija koja obavlja očevid.

Za sada nema informacija o ozlijeđenima.

Ako možete, koristite zaobilazne trase dok traje očevid.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno