Povežite se s nama

Vijesti

Nova runda rasprave oko Thompsona i “ustaškog pozdrava” – Tomašević se poziva na Ustav, menadžment ga demantira

Zagrebački gradonačelnik poručio da će Grad Zagreb poštovati Ustav i odluke Ustavnog suda, dok će se Thompsonov koncert 27. prosinca ipak održati jer je ugovor već potpisan.

Objavljeno

na

Foto: Grad Zagreb/Screenshot

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević na konferenciji za medije osvrnuo se na rasprave o koncertu Marka Perkovića Thompsona, najavljenom za 27. prosinca, te na odluku Gradske skupštine kojom se poziva na zabranu korištenja fašističkih i ustaških simbola na događajima u gradskim prostorima.

Tomašević je poručio kako je ugovor za Thompsonov koncert potpisan ranije, po tadašnjim uvjetima, i da se koncert neće zabranjivati. “Koncert 27. prosinca ima ugovor, sklopljen po tadašnjim uvjetima, i taj će se koncert održati. Ja sam legalist i ugovora se držim”, rekao je Tomašević. Istaknuo je kako se odluka Gradske skupštine ne odnosi na privatne prostore ili državna događanja, već isključivo na prostore u gradskom vlasništvu, odnosno one kojima upravljaju gradske ustanove i poduzeća.

Podsjetio je i na pravni presedan iz Pule, gdje je Thompsonov menadžment 2012. pravomoćno izgubio tužbu protiv Grada Pule nakon što mu je odbijen zahtjev za održavanje koncerta. “Tada je sud potvrdio da grad ima pravo odlučiti o korištenju svojih prostora. Mi ne radimo ništa drukčije”, istaknuo je Tomašević.

Gradonačelnik je više puta naglasio da Grad Zagreb “neće tolerirati protuustavne simbole i pokliče”, pozivajući se na odluku Ustavnog suda iz 2020. godine kojom je potvrđeno da je pozdrav “Za dom spremni” protuustavan. “Ustavni sud je rekao što je protuustavno, Grad Zagreb u svojem prostoru, ono što je naša nadležnost, mi ćemo štiti Ustavom”, dodao je. Tomašević je prokomentirao i nedavne incidente vezane uz Thompsonov koncert na Hipodromu, kada su uoči nastupa u središtu Zagreba zabilježene ustaške pjesme. “Tada policija nije reagirala, a nama je poručeno da je to naš problem jer smo dozvolili koncert. Grad će se ubuduće držati Ustava, što će drugi raditi, to je njihova stvar”, rekao je.

Zaključio je kako Grad Zagreb ne ulazi u sadržaj privatnih koncerata, ali će se držati ustavnih vrijednosti. “Imamo eskalaciju mržnje prema Srbima u društvu koju radi određena grupi ljudi, što smo vidjeli u Zagrebu i u Splitu. Istaknuo je da kao gradonačelnik, svake godine ide u Vukovar, u Knin, ali i u Brezovicu te da su Antifašizam i Domovinski rat jednako su temelj moderne Hrvatske.

Ubrzo nakon presice, Thompsonov menadžment dao je svoj odgovor putem službene Facebook stranice izvođača, a mi ga prenosimo u cijelosti:

“Dragi prijatelji, povodom izjave gradonačelnika Grada Zagreba, Tomislava Tomaševića, o navodnom očitovanju Ustavnog suda Republike Hrvatske u vezi s presudom Visokog prekršajnog suda vezano za pjesmu “Bojna Čavoglave” kako Tomašević tvrdi da je ta presuda neustavna, želimo istaknuti da ta tvrdnja ne odgovara istini. Ustavni sud Republike Hrvatske nikada nije donio odluku o navedenoj presudi, što je činjenica koja je lako provjerljiva u javno dostupnim zapisnicima i rješenjima tog tijela. Tim Marka Perkovića Thompsona neće komentirati medijske istupe i političke interpretacije gradonačelnika u vezi najma Arene Zagreb za drugi Thompsonov koncert. Očitovat ćemo se tek nakon što nam Grad Zagreb dostavi službeni odgovor na zahtjev za najam Arene Zagreb, sukladno propisanim procedurama. Nakon službenog odgovora naš tim će odlučiti o sljedećim koracima. Također, netočna je tvrdnja da je Marko Perković Thompson „zabranjen u Puli“ ili bilo gdje drugo. Niti jedna institucija, tijelo državne vlasti ili sud nisu donijeli odluku koja bi podrazumijevala zabranu njegovih nastupa. Radi se isključivo o odlukama pojedinih lokalnih vlasti, temeljenima na njihovim političkim procjenama i netrpeljivosti, a ne na zakonskim ili sudskim odlukama. Očekujemo profesionalan i transparentan nastavak procesa te službenu komunikaciju na temelju zakona, a ne medijskih istupa”.

Vijesti

FOTO Vozači oprez! Prometna nesreća u blizini sortirnog centra

Objavljeno

na

Na križanju kod sortirnog centra HP-a, dogodio se sudar.

Za sada nema službeno potvrđenih informacija o ozlijeđenima niti o uzroku nesreće.

Vozačima se savjetuje korištenje obilaznih pravaca zbog mogućih zastoja i otežanog odvijanja prometa na tom području.

Nastavite čitati

Vijesti

Radno vrijeme trgovina se mijenja na Tijelovo – obavite kupnju na vrijeme

Objavljeno

na

Objavio/la

Građane Velike Gorice ovog četvrtka, 4. lipnja, očekuje neradni dan povodom blagdana Tijelova, a s njim i zatvorena vrata većine trgovina.

Prema dostupnim informacijama, na blagdan neće raditi trgovine Kauflanda, Konzuma, Plodina te svi INTERSPAR i SPAR dućani. Zatvorene će biti i Lidl na obje lokacije, kao i KTC.

Stoga, preporučljivo je ne čekati zadnji tren te obaviti kupnju na vrijeme.

Nastavite čitati

Moja županija

Županija podijelila 91 tisuću eura braniteljskim udrugama – potporu dobilo 39 projekata

Sredstva idu za psihosocijalnu pomoć, edukaciju učenika o Domovinskom ratu, obilježavanja i sportske programe, a dodatno se nastavlja i program medicinske rehabilitacije za branitelje u Naftalanu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija raspodijelila je 91.400 eura za 39 projekata braniteljskih udruga, od psihosocijalne podrške i rehabilitacije do edukativnih programa za djecu i obilježavanja važnih datuma iz Domovinskog rata. Ugovori su uručeni u sklopu javnog natječaja, a predstavnicima udruga dodijelio ih je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Kako je istaknuto, riječ je o kontinuiranoj potpori županijske uprave braniteljskim udrugama, koje kroz različite projekte rade s braniteljskom populacijom i lokalnom zajednicom. Među programima su i edukacije školske djece o Domovinskom ratu, sportske aktivnosti te obilježavanja obljetnica.

“Siguran sam da će ta sredstva biti iskorištena odgovorno i na dobrobit braniteljske populacije i cijele zajednice. Sretan sam i ponosan na našu suradnju koja je u kontinuitetu jako dobra sa svim braniteljskim udrugama na području Zagrebačke županije. Važno nam je da sve ove godine potičemo i dajemo financijsku podršku za projekte i programe braniteljske populacije”, rekao je Kolarec

Jedan od projekata koji se već godinama provodi je i program udruge branitelja 151. samoborske brigade, koja učenike uči o Domovinskom ratu. Predsjednik udruge Rudolf Jedvaj naglasio je da u projektu sudjeluju učenici iz Samobor i Sveta Nedelja, a cilj je, kako navodi, prenositi iskustva sudionika rata mlađim generacijama.

Foto: Zagrebačka županija

“Mi smo sudionici rata koji prenosimo istinu djeci jer svi znamo da premalo o tome uče i znaju. Domovinski rat je temelj Hrvatske i utkan je duboko i dužni smo prema našim suborcima koji su izgubili život u ratu, kao i onima koji nose svoje skrivene rane, dužni smo da prenosimo upravo to, istinu o Domovinskom ratu. Svake godine vodimo u Slavoniju, na naše bojište 1000 djece s njihovim profesorima gdje im uz podršku stručnjaka prezentiramo događaje i zbivanje, kako je zapravo krenulo oslobađanje Hrvatske. To nije samohvala, ali zahvaljujući županiji, mi to uspješno možemo realizirati na čemu im zahvaljujemo”, istaknuo je Jedvaj.

Uz projektne potpore, županija već deset godina financira i medicinsku rehabilitaciju branitelja u Specijalnoj bolnici Specijalna bolnica Naftalan. Ove godine za taj program osigurano je oko 102 tisuće eura, a kroz njega rehabilitaciju prođe približno 120 branitelja godišnje.

Iz županije poručuju i da će se Dan hrvatskih branitelja ove godine obilježiti 27. lipnja u Zaprešiću, gdje se očekuje okupljanje branitelja iz cijelog područja županije.

“Vjerujem da će se okupiti velik broj braniteljica i branitelja i da ćemo to na dostojan način obilježiti.
Taj dan ćemo se posebno prisjetiti svih onih junaka i vitezova, svih onih koji su dali ono najvrjednije za našu domovinu, a to je svoj život. Upravo će njihova imena ostati zauvijek, zlatnim slovima, ostati upisani u temelje lijepe naše”, poručio je Kolarec.

Zamjenik župana je dodao da će županija uvijek biti uz sve branitelje jer su, prema njegovim riječima, svojim djelima, radom i trudom zaslužili punu podršku.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Sport

Otišla dva igrača i po jedan trener, team manager i glasnogovornica

Nogometaši Gorice na pripremama će se okupiti 22. lipnja, a u međuvremenu se preslaguju kockice. Pojačanja na terenu i izvan njega su potrebna, jer otišli su Leš i Fiolić, ali i Mujdža i Dvorneković…

Objavljeno

na

Objavio/la

Gazda Ilija Karamatić nastavlja svoj projekt s HNK Goricom, klubom koji je od sredine listopada prošle godine u njegovu vlasništvu, a novi korak donijet će i još neke nove ljude. Bit će tako kako bi Gorica postala još jači, bolji, snažniji, bolje organiziran klub, ali i zato što dio ljudi iz dosadašnje postavi odlazi svojim putem. Vrijedi to i za svlačionicu, i za kabinu stručnog stožera, i za urede.

Za početak, nakon isteka ugovora igrači Gorice više nisu Mateo Leš i Ivan Fiolić, koji će potražiti nove sredine. U svoje tri velikogoričke sezone Leš je upisao 79 nastupa u dresu “ponosa grada”, upisavši pritom i dvije asistencije. Fiolić je u Gorici proveo dvostruko manje vremena, sezonu i pol, u kojima je upisao 27 nastupa, a sad izlazi na nogometno tržište.

Na njemu bi se mogao naći i Elvir Duraković, koji je pao u drugi plan i slobodan je u potrazi za novim klubom, a posudba je istekla Žanu Trontelju, kojeg je Gorica imala pravo i otkupiti. Zasad nije poznato je li to i učinila… Svoju bi posudbu iz Poljske mogao nastaviti Muhamed Šahinović, rezervni vratar, dok je ugovor istekao Darijanu Žarkovu.

Ugovor istječe i kapetanu Jurici Prširu, no njegova situacija je specifična s obzirom da taj ugovor traje do 31. kolovoza. Takav je ugovor dogovoren kod potpisa posljednjeg produženja ugovora, u vrijeme bivše uprave, a ova sadašnja tog se datuma na ugovoru drži. I Pršir će, kako sad stvari stoje, s Goricom proći pripreme, možda i krenuti u prvenstvo, a onda prvog dana rujna otići kao slobodan igrač. Druga je opcija da netko od zainteresiranih klubova otkupi ta dva mjeseca ugovora, što će reći da je situacija – krajnje komplicirana.

Što se dolazaka tiče, u kuloarima se spominjalo ime napadača Vukovara Jakova Puljića, ali sad su sve glasnije priče kako je iskusni ofenzivac ipak zaobišao Veliku Goricu i skrasio se na Rujevici, budući da je navodno pred potpisom za Rijeku. Druga imena se ne spominju, a aktivnosti na tržištu ovisit će zasigurno i o mogućim odlascima najatraktivnijih eksponata poput Ikera Poze i Ante Kavelja.

Što se odlazaka iz klupskih ureda tiče, opet pričamo o bivšim kapetanima. Matija Dvorneković zvani Nindža, naime, više nije zaposlenik kluba nakon isteka ugovora, posvetit će se nekim drugim stvarima, malo se odmaknuti od nogometa i time završiti ovu svoju eru u voljenom klubu, koja se iz igračkih dana prenijela na posljednje četiri godine u ulozi team managera.

Matija Dvorneković s Goricom je ušao u prvu ligu, bio je i kapetan, a dosad je bio i team manager… Foto: Jurica Galoić/PIXSELL

Od HNK Gorice se oprostila i glasnogovornica Marta Jurenić, koje je u klubu bila posljednjih osam godina, a u ulozi glasnogovornice u prvom dijelu sezone naslijedila Larisu Krizmanić. U klubu će tako tražiti novo rješenje za tu poziciju, baš kao što će tražiti novo rješenje i za posao koji je odrađivao Dvorneković. U tom drugom slučaju, priča se, rješenje bi moglo biti vrlo zanimljivo, ali pričekajmo još malo službene objave, oproštaje, pozdrave…

U svakom slučaju, Gorica ide dalje, a momčad će se s odmora vratiti 22. lipnja. Bit će vrlo zanimljivo vidjeti kako će izgledati kadar koji će se javiti na prozivku trenera Marija Carevića. U njegovu stožeru, kad smo već kod odlazaka, više neće biti Mensur Mujdža, dugogodišnji pomoćnik i trener u omladinskoj školi. I on ide svojim, nekim drugim putem, u potragu za prilikama koje će se, ne sumnjamo, otvarati.

Nastavite čitati

Kultura

Još jedno veliko priznanje za Zdenku Mlinar – nagrađena na Svjetskom prvenstvu u poeziji

Za tri pjesme posvećene miru i ljubavi nagrađena je na međunarodnom festivalu koji je ove godine prvi put održan u Hrvatskoj.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Zagrebu je 31. svibnja održano Svjetsko prvenstvo u poeziji , međunarodni književni festival koji je prvi put svoje mjesto našao u Hrvatskoj. Među nagrađenim autorima našla se i velikogorička književnica Zdenka Mlinar, koja je priznanje osvojila za tri poetska rada posvećena miru i ljubavi.

“Velika mi je čast i ove godine, od strane stručnog žirija Svjetskog prvenstva u poeziji i predsjednika Svjetske književne asocijacije Trandafira Simpetrua, biti prepoznata i nagrađena za svoj rad. Tim više jer je festival Svjetskog šampionata po prvi put održan u Hrvatskoj i na Dan Grada Zagreba”, rekla je književnica.

Mlinar je za svoj rad primila plaketu, pehar i medalju te uvrštenje u antologiju.

Festival je održan u Albanskom kulturnom centru u organizaciji Društva albanskih umjetnika Hrvatske DEA, a uz dodjelu nagrada predstavljena je i međunarodna antologija “World Poetry Championship, Poetry – The Voice of Humanity”, u kojoj su zastupljeni nagrađeni autori.

Nagrada iz Zagreba stigla je samo dan nakon što joj je nakladnička kuća “Planjax-comerc” iz Tešnja dodijelila plaketu “Brončani stih” za pjesmu “Pruži ruku ljubavi”.

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno