Povežite se s nama

Vijesti

Prebacili smo se na ljetno računanje vremena

Pomicanje sata unaprijed za 60 minuta uobičajena je praksa u Europi i SAD-u koja može uzrokovati zdravstvene tegobe i imati niz štetnih posljedica. U nastavku slijedi i par zanimljivosti

Objavljeno

na

Kada se ciklus dan-noć mijenja, onda se zajedno s njime mijenja i naš biološki ritam kako bi mu se prilagodio. Znanstvena su istraživanja Sveučilišta u Coloradu otkrila 25-postotni skok broja srčanih udara u ponedjeljak, dan nakon početka ljetnog računanja vremena. Ova promjena utječe i na porast broja automobilskih nesreća, te smanjenje radne učinkovitosti. Prema istraživanju objavljenom u Journal of Applied Psychology 2012., prvog radnog dana nakon pomicanja sata Google je zabilježio znatno više pretraga sadržaja zabavnog karaktera, poput videa na YouTubeu, što upućuje na manjak koncentracije kod osoba koje su toga dana bile na radnom mjestu. Mnogi su zbog manjka sna i umora surfali internetom jer se nisu mogli koncentrirati.

Zašto je tome tako?

U našem tijelu doći dolazi do manjih promjena jer su većina naših hormona i ponašanje, san, glad, razina energije i imunološki sustav vezani uz naš tjelesni sat. Veće su šanse da ćemo se prvih nekoliko noći češće buditi, što može dovesti do preranog ustajanja, snižene opreznosti i pojačanog stresa. Nemiran san uzrokuje neispavanost, a zbog osjećaja umora vozači puno lakše gube koncentraciju te su im reakcije usporene.

No, da ne bismo ostali samo na posljedicama, idemo Vas malo i educirati!

  • uvođenje ljetnog računanja vremena je  prvi put spomenuo je američki izumitelj i političar Benjamin Franklin 1784. godine u pismu urednicima “Pariških novina”. No, pismo je bilo dosta šaljivo, pa nije poznato je li Franklin doista Francuzima predlagao njegovo uvođenje. Ovaj je sustav ozbiljno predložio i Englez William Willett u članku “Gubitak dnevnog svjetla”, objavljenom 1907. godine, ali unatoč snažnom lobiranju nije uspio uvjeriti britansku vladu da ga prihvati
  • začetnikom podjele računanja vremena na ljetno i zimsko smatra se novozelandski entomolog George Vernon Hudson koji se bavio skupljanjem i proučavanjem kukaca pa su stoga njegova istraživanja ovisila i o duljini sunčeve svjetlosti tijekom dana
  •  Ideju su prvi praktično ostvarili Nijemci 1916. godine tijekom Prvog svjetskog rata, a zatim su tu promjenu prihvatili Britanci i SAD
  • sat unaprijed u Europi su pomakli stanovnici svih zemalja, osim Islanda, te više od 70 država  u svijetu. Osim Europe, SAD-a i Kanade, kazaljke naprijed pomiču se i u većini zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza, u Meksiku, Kubi, Grenlandu. U Hrvatskoj je ljetno računanje vremena uvedeno 1983. godine

  • velik dio zemalja tropskog pojasa nije nikada koristio ljetno računanje vremena jer u tim zemljama ljeto traje cijelu godinu pa danjeg svjetla ima dovoljno tijekom cijele godine, a ono ne koristi i veći broj zemalja u Africi i Južnoj Americi. Neke od gospodarski najjačih zemalja kao Kina i Japan koristile su ljetno računanje vremena ali su od njegova korištenja odustale
  • kazaljke sat unaprijed nisu pomaknuli u Rusiji, koja od 2014. ima “trajno zimsko računanje vremena” odlukom tadašnjeg predsjednika Dmitrija Medvedeva s  obrazloženjem da pomicanje kazaljki dvaput godišnje ljudima remeti bioritam i uznemiruje krave
  • raniji početak ljetnog računanja vremena u SAD-u posljedica je između ostalog i pritiska koji su nametnuli lobiji poput onog velikih maloprodajnih lanaca koji su ustvrdili da to ima pozitivne učinke na njihov profit
  • ljetno računanje vremena usvojeno je za vrijeme Drugog svjetskog rata kao mjera štednje struje. Logika je bila da dulje trajanje dana znači da će ljudi manje sati provoditi uz umjetnu rasvjetu. Međutim, riječ je o zabludi, ova promjena ne utječe na smanjenje potrošnje električne energije, suprotno nekadašnjim vjerovanjima!
  • dan nakon prelaska na ljetno računanje vremena, u SAD-u su savezni suci skloni davanju u prosjeku pet posto duljih zatvorskih kazni nego u tjednu prije ili u tjednu poslije

Podsjetimo, praksa pomicanja sata dvaput godišnje uskoro bi trebala otići u povijest jer je Europski parlament nedavno podržao prijedlog direktive kojom se od 2021. na razini EU-a ukida polugodišnje pomicanje sata. Ono što je u cijeloj priči škakljivo, je to da su direktive dokumenti koje svaka država članica provodi na nacionalnoj razini, što znači da svaka država izabire formu i metodu provedbe. Takozvana transpozicija direktiva u državama članicama razlikuje se od države do države. Zato i može doći do situacije u kojoj bi susjedna Slovenija imala drugačije računanje vremena.

Vijesti

Lažni djelatnici HZZO-a varaju građane, ne nasjedajte na prijevare!

Ponovno su zabilježeni slučajevi prijevare u kojima se nepoznate osobe predstavljaju kao djelatnici HZZO-a i nude medicinske proizvode putem telefona.

Objavljeno

na

Objavio/la

Građani Hrvatske ponovno su na meti prevaranata koji se lažno predstavljaju kao djelatnici Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO). Ova prijevara uključuje telefonske pozive tijekom kojih nepoznate osobe nude medicinske proizvode, poput pojasa za kralježnicu. HZZO je upozorio javnost da ne nasjeda na ovakve ponude i da prijavi svaki sumnjivi slučaj nadležnim institucijama. 

Jedna od žrtava, starija gospođa, kontaktirala je HZZO nakon što ju je nepoznata osoba nazvala i pokušala joj prodati medicinski pojas, tvrdeći da je to dio usluga HZZO-a. Posumnjala je u vjerodostojnost ponude i prijavila slučaj.

Prevaranti koriste ime Zavoda kako bi stekli povjerenje i lakše prevarili građane, nudeći im skupe medicinske aparate i preparate te ponekad čak tražeći novčane pologe i PIN-ove bankovnih kartica. HZZO već godinama upozorava građane na slične pokušaje prijevara.

“HZZO ne obavlja svoje poslove putem telefonskih poziva niti posjećuje građane na kućnim adresama. Naši djelatnici ne bave se prodajom proizvoda niti preporukom medicinskih pomagala. Sva prava iz obveznog i dopunskog zdravstvenog osiguranja ostvaruju se isključivo u službenim ispostavama i područnim jedinicama HZZO-a”, ističu iz Zavoda.

Građanima se savjetuje da nikome ne daju svoje osobne podatke putem telefona i da budu oprezni kada ih kontaktiraju nepoznate osobe. Svaki pokušaj prijevare treba odmah prijaviti policiji kako bi se spriječilo daljnje iskorištavanje građana.

Nažalost, prijevare postaju sve sofisticiranije. Zato je jedini način zaštite je oprez i provjera informacija. Zapamtite, ako zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno i je.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Poduzetnici i obrtnici pazite! Novi Zakon o fiskalizaciji dolazi

Novi Zakon o fiskalizaciji donosi brojne promjene, stoga se poduzetnicima i obrtnicima preporučuje da se na vrijeme pripreme kako bi izbjegli moguće probleme.

Objavljeno

na

Objavio/la

Od 1. rujna 2025. godine na snagu stupa novi Zakon o fiskalizaciji, koji proširuje obvezu fiskalizacije na račune plaćene putem transakcijskih računa, uključujući usluge poput PayPala, Google Paya i Stripea.

Nadalje, od 1. siječnja 2026. godine svi obveznici PDV-a morat će izdavati i fiskalizirati eRačune u poslovanju s drugim poreznim obveznicima, dok će subjekti izvan sustava PDV-a od tog datuma morati primati eRačune. Dodatno, od 2027. godine i oni će biti obvezni izdavati i fiskalizirati eRačune putem besplatne aplikacije Porezne uprave MIKROeRAČUN.

Vrijeme za prilagodbu

Kako bi se olakšala tranzicija, u razdoblju od 1. rujna do 31. prosinca 2025. godine svi porezni obveznici morat će prijaviti svog informacijskog posrednika i odrediti način dostavljanja eRačuna te fiskalizacije. Uz to, uvodi se obveza dostavljanja OIB-a poreznog obveznika za “R-1” račune do 700 eura plaćene gotovinom ili karticom putem fiskalizacijske poruke.

„Promjene koje donosi novi Zakon su brojne i donijet će velike promjene u poslovanju pa je s pripremama najbolje započeti odmah. Obrtnici, poduzetnici, računovođe i informatičari morat će svi skupa uspješno surađivati kako bi što spremnije dočekali početak 2026. godine i početak primjene Zakona“, naglasila je Đurđica Mostarčić, predsjednica Sekcije računovođa Hrvatske obrtničke komore, na besplatnom webinaru u sklopu Obrtničkog aktualca.

Novim zakonom predviđa se i uvođenje jedinstvenog “šifrarnika” za robe i usluge u cijeloj Hrvatskoj, uz predviđene kazne za nepravilnu primjenu. Također, omogućit će se ponovno izdavanje eRačuna s istim brojem u slučaju korekcija koje ne utječu na obračun poreza. Ako izdavanje eRačuna nije moguće, Porezna uprava mora biti obaviještena u roku od pet dana, dok se podaci o naplaćenim računima dostavljaju do 20. u mjesecu za prethodni mjesec. Primatelji eRačuna također moraju izvijestiti Poreznu upravu o odbijenim računima u istom roku.

Osim novih obveza, zakon donosi i pojednostavljenja – ukidaju se knjiga IRA, knjiga URA, izvješća RAD-1G, PPO, DON-H, PDV-F, a pojednostavljuje se PD IPO. Rok za predaju PDV obrasca vraća se na zadnji dan u mjesecu.

Podrška obrtnicima

Veliki interes za ovu temu pokazuje i činjenica da je na webinaru Hrvatske obrtničke komore sudjelovalo više od 600 ljudi, dok je predavanje o novom Zakonu do sada pregledano gotovo 6 000 puta. Kako bi obrtnicima olakšala prilagodbu, Hrvatska obrtnička komora sklopila je suradnju s tvrtkom Elektronički računi, omogućujući im popust od 30 % na usluge servisa mojeRačun (MeR) i besplatnu sinkronizaciju povijesnog eArhiva. Također, rok za preuzimanje povijesnih dokumenata elektroničkog arhiva produljen je do 31. kolovoza 2025. godine.

„Ova suradnja donosi obrtnicima značajnu uštedu, posebice u kontekstu nadolazećeg Zakona o fiskalizaciji, ali i rastuće inflacije koja opterećuje naše članove. Na nama je da našim obrtnicima i obrtnicama osiguramo različite pogodnosti kojima mogu rasteretiti i olakšati svoje poslovanje“, zaključio je Dalibor Kratohvil, predsjednik Hrvatske obrtničke komore.

Novi Zakon o fiskalizaciji donosi brojne promjene, stoga se poduzetnicima i obrtnicima preporučuje da se na vrijeme pripreme kako bi izbjegli moguće probleme i osigurali nesmetano poslovanje u nadolazećim godinama.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Sjajne izvedbe folkloraša na Turopoljskom festivalu folklora

Objavljeno

na

Objavio/la

Turopoljski festival izvornog i koreografiranog folklora u organizaciji Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Grada Velike Gorice održan je jučer (nedjelja, 30. ožujka 2025., početak u 17 sati) u dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Natjecalo se trinaest (13) udruga: KUD Veleševec, FA Šiljakovina, KUD Velika Mlaka, KUD Nova zora (Donja Lomnica), KUD Gradići, KUD Kravarsko, KUD MIčevec, KUD Stari Grad (Lukavec), KUD Ščitarjevo, KUD Dučec (Mraclin), KUD Čiče (Novo Čiče), OSS Buševec i FA Turopolje.

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Izvedeno je 15 koreografija, 10 koreografiranog folklora i 5 izvornog folklora. Sudjelovalo je preko 500 folkloraša.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO VIJEST Umirovljenici Plesa nakon muškog vodstva imaju – predsjednicu

Pred njom je koordinacija u nastavku aktivnosti koje oplemenjuju živote naših sugrađana zlatne dobi.

Objavljeno

na

Udruga umirovljenika grada Velike Gorice – Podružnica Pleso održala je Izbornu skupštinu, a kao i u Vukovini, nakon muškog vodstva čelništvo Udruge preuzima  – žena. 

Naime, dosadašnjeg predsjednika Ivana Vukušića na tom je mjestu naslijedila Rajka Plepelić, a tom im je prigodom, uz simboličan poklon, gradonačelnik Krešimir Ačkar čestitao na dosadašnjem doprinosu zajednici i stanovnicima ovog gradske četvrti zlatne dobi.  

– Gospodinu Vukušiću hvala na dosadašnjem predanom radu, a gospođi Plepelić želim puno uspjeha na mjestu predsjednice. Vjerujem da će u godinama pred nama i nadalje biti angažirani u brojnim aktivnostima koje oplemenjuju živote naših sugrađana – poručio je gradonačelnik. 

Nastavite čitati

Obrazovanje

Europa radi na borbi protiv požara, pogledajte kako VVG doprinosi ovoj inicijativi

Ukupna vrijednost projekta, koji se sufinancira iz programa Obzor2020, iznosi preko 24 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Predstavnici Veleučilišta Velika Gorica sudjelovali su na završnoj konferenciji i promotivnoj radionici u sklopu europskog projekta SILVANUS – Integrated Technological and Information Platform for Wildfire Management. Ovaj međunarodni projekt usmjeren je na inovativna rješenja za upravljanje šumskim požarima i povećanje otpornosti na klimatske promjene.

Na konferenciji su predstavljeni glavni rezultati projekta, uključujući razvoj integrirane platforme za upravljanje šumskim požarima (IWFM), preporuke za smanjenje rizika od požara, alate za angažman građana poput aplikacija i edukativnih tečajeva te napredne programe obuke za stručnjake i hitne službe. Sudionici su razmijenili iskustva i znanja o tehnološkim inovacijama i znanstvenim poboljšanjima u prevenciji i kontroli šumskih požara, kao i o načinima integracije politika s ciljem povećanja otpornosti na klimatske promjene. Također su održane demonstracije razvijenih alata, uključujući IWFM platformu i aplikacije za građane.

Uz konferenciju, predstavnici Veleučilišta sudjelovali su i na radionici „CERIS workshop on solutions for first responders“, organiziranoj od strane Europske komisije. Na radionici su predstavljena inovativna rješenja za operativne sposobnosti timova koji prvi odgovaraju u kriznim situacijama, s naglaskom na daljnje potrebe razvoja tehnologija i strategija u operacijama spašavanja.

Projekt SILVANUS koordinira Università Telematica Pegaso iz Italije, a Veleučilište Velika Gorica uz još 48 partnera čini snažan međunarodni konzorcij u kojem je zastupljeno 15 država članica EU te Indonezija, Australija i Brazil. Ukupna vrijednost projekta, koji se sufinancira iz programa Obzor2020, iznosi preko 24 milijuna eura. Projekt je započeo 1. listopada 2021. godine i traje 42 mjeseca, zaključno s travnjem 2025., nakon čega slijedi priprema završnog izvješća.

Projekt SILVANUS predstavlja važan iskorak u europskim nastojanjima za poboljšanje sustava upravljanja šumskim požarima te integraciji znanstvenih i tehnoloških rješenja u borbi protiv sve izraženijih klimatskih izazova.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.