U sklopu Dučecovih spelancija, jučer je u Mraclinu promovirano malo monografsko izdanje posvećeno ovom turopoljskom mjestu, njegovoj povijesti i sadašnjosti „Mraclin – u srcu Turopolja“, ali i kratak film „Mraclinski govor.
– Ta dva projekta nastala su za vrijeme pandemije, kada je društveni život u Mraclinu stao, pa smo se primili posla. U početku je to trebala biti tek mala brošura ili letak, no slijedom događanja kako smo imali višak vremena, napravili smo djelo od 17 poglavlja koja kroz pregled svih mraclinskih udruga prikazuju kako naše mjesto danas živi – prepričava nam predsjednik KUD-a Dučec, Matija Kos.
Osim toga, jedan dio se odnosi na vjerski život, a posebno poglavlje je posvećeno i gospodarskom životu s obzirom da na mraclinskom području djeluje nekoliko firmi.
– Sjetili smo se i naše baštine kao i tradicijskog drvenog graditeljstva, manifestacija koje organiziraju udruge, a dio smo posvetili i posebnosti mraclinskog govora. Koristili smo se knjigom Antuna Šojata „Turopoljski govori“ iz koje je izvučeno 150 mraclinskih riječi s obrazloženjem na književnom jeziku, kao jedan podsjetnik svim generacijama kako se nekada pričalo – rekao je Matija te dodao kako je ova knjiga prvenstveno namijenjena Mraclincima, ali i kako bi drugima predstavili svoje malo selo i život u njemu.
05.09.2021. – Mraclin – Promocija knjižice Mraclin u srcu i filma Mraclinski govor – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
– Biti će to super stvar za pokloniti gdje god članovi naših udruga išli jer sve sažetke smo preveli i na engleski jezik pa će biti dostupno i široj publici. Upravo ova knjižica, početak je jedne veće monografije koju možda planiramo ostvariti kroz nekoliko godina – najavio je Matija.
Knjižica inače broji 120 stranica i više od 230 fotografija. Uz urednički tim, koji čine Maja Mravec, Ratko Cvetnić i Josip Kos na čelu s glavnim urednikom, predsjednikom društva Kosom, velik doprinos zapravo su dali i sami mještani koji su za potrebe ovog djela ustupili svoje privatne fotografije. Autorski tim obuhvaća dvadesetak suradnika, autora tekstova i fotografija.
Knjigu možete nabaviti po cijeni od 50 kuna, a javiti se možete bilo kome iz KUD-a Dučec te će ona biti dostupna u goričkoj Gradskoj knjižnici za posudbu.
Kroz kratki film „Mraclinski govor“ KUD Dučec odlučio je oživjeti zapise jezikoslovca Antuna Šojata, koji je prije gotovo šest desetljeća magnetofonom snimao možda i posljednju generaciju izvornih mraclinskih govornika, a potom te zapise uvrstio u svoju knjigu “Turopoljski govori”.
05.09.2021. – Mraclin – Promocija knjižice Mraclin u srcu i filma Mraclinski govor – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr
Film je premijerno prikazan u sklopu Dana europske baštine gdje je i nagrađen, a jučer je publika imala priliku pogledati izvornu i produljenu verziju s cjelovitim kazivanjem starih Mraclinaca.
– U filmu se pojavljuju Mraclinci koji su čitali Šojatove tekstove, a snimali smo ga na nekoliko lokacija u Mraclinu – priča nam Josip Kos, koji je bio zadužen za snimanje uz Vladimir Vinetića. Za kostimografiju je bila zadužena Marica Cvetnić, a Tomislav Hubak je bio tehnički direktor cijele priče.
– Mi smo se bazirali na doktoratu Šojata, koji je nama ujedno bio i scenarij za film. Kada je radio „Turopoljski govor“ koncentrirao se na Mraclin i ograničili smo se na onaj fundus riječi koji je prije 60 godina izolirao Antun Šojat – priča nam Ratko Cvetnić, ujedno jedan od začetnika ove ideje snimanja filma, a koji ističe kako je mraclinski govor najbolje očuvan u Melbournu.
– Naime, tamo žive i doma govore stari mraclinski iseljenici koji su još 60-tih godina otišli, a koji dan danas tako govore sa svojom djecom i unucima. Kroz pametnu strategiju škole, kulturnih institucija moguće je sigurno do izvjesne mjere sačuvati taj govor u izvornom obliku – zaključuje Cvetnić.
Europska asocijacija mažoret timova (EMTA) osnovana je u Hrvatskoj prije deset godina, ali zbog malog broja članica, mažoret timova, iz drugih država nije se dovoljno zapažalo njeno djelovanje. Krajem prošle (2024.) i početkom ove godine (2025.) došlo je do preokreta, jer se povećao broj mažoret timova iz nekoliko država koji su postali članovi internacionalne EMTA-a.
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Trenutačno su u Europskoj Asocijaciji mažoret timovi iz deset država: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Francuska, Mađarska, Njemačka, Poljska, Srbija, Slovenija i Švicarska.
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Izaslanstvo internacionalne EMTA-e koje su činili Vlado Palac, predsjednik EMTA-e, Sara Bogović, tajnica EMTA-e i Ivana Mišević, predsjednica sudačke komisije EMTA-e posjetili su prošlog vikenda (11. do 13. travnja 2025.) nacionalnu EMTA – Poljska te sudjelovali na edukaciji i trenerskom seminaru, koji je održan u Lođu (Lodz). Organizaciju je vodila Karolina Doruch – Nastya. Nakon završetka seminara osam trenerica iz šest mažoret timova dobile su certifikat o uspješno položenom trenerskom ispitu.
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Dogovorena je suradnja u ovoj i idućoj godini (edukacije i seminari) odnosno organizacija mažoret manifestacija: dolazak poljskih timova na Europa Grand Prix (Crikvenica 2025.) i Europsko prvenstvo (Novigrad 2025.). Krajem 2025. planiran je Christmas Open Majorette Cup 2025 u Poljskoj, kao i Europe Grand Prix u Poljskoj (travanj 2026.).
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Lodz – Poljska, 11.-13.04.2025. EMTA znatno povećana timovima iz deset zemalja. Foto: EMTA
Dogovoren je i dolazak internacionalnih sudaca EMTA-a i HUMT-a koji bi sudili na Nacionalnom prvenstvu EMTA – Poljska (svibanj 2026.).
Ako ste ljubitelj komedija koje se ne boje dotaknuti i najosjetljivijih tema, ne smijete propustiti predstavu “Pračovjek” koja dolazi u Dom kulture Buševec. Ova urnebesna komedija o žensko-muškim i muško-ženskim odnosima bit će izvedena 25. travnja, s početkom u 19:30 sati.
„Pračovjek” je najdugovječniji one man show na Broadwayu, a sada napokon dolazi u Hrvatsku. U ovoj komediji, koja je bez filtera, Peđa Gvozdić će svojim briljantnim nastupom pružiti nezaboravan doživljaj. Predstava je namijenjena odraslim osobama, stoga vrijedi pravilo 16+.
Ulaznice za predstavu moguće je rezervirati pozivom na broj 098 829 907 (Nenad). Cijena ulaznice je 10 €, a broj mjesta je ograničen, stoga se preporučuje brza rezervacija.
Ako tražite predstavu koja će vas nasmijati do suza, „Pračovjek” u Buševcu bit će savršen izbor. Ne propustite ovu jedinstvenu priliku da uživate u najpoznatijem one man showu na Broadwayu.
Na Cvjetnu nedjelju, članice Udruge umjetnika „Spark“ imale su priliku sudjelovati u likovnoj radionici pod vodstvom mlade i perspektivne umjetnice Nine Radman. U prostorijama udruge nastala su prava mala uskrsna umjetnička djela, koja su uz vjeru, nadu i zajedništvo stvorena posebnom tehnikom.
Radionica, koja je bila prava prilika za kreativno izražavanje, održana je u prostoru udruge „Spark“ u Velikoj Gorici. Članice su, pod mentorstvom Nine Radman, koja se ističe u području 3D slikarstva i reljefnih uzoraka, oslikavale uskrsne motive poput livada punih cvijeća, skrivenih pisanica, trave i zečeva. Tehniku stvaranja su činile akrilne boje i šablone koje je pripremila sama umjetnica.
„Umjetnost je uvijek bila moj način izražavanja, a trenutno se bavim stvaranjem 3D slika s reljefnim i životinjskim motivima“, rekla je Nina Radman, koja uskoro priprema izložbu radova zajedno s članicama udruge „Spark“ u velikogoričkoj Područnoj knjižnici Galženica, predviđenu za rujan.
Članica udruge, Nevenka Lang, istaknula je kako je radionica bila prilika za učenje novih vještina. „Ako ne pišemo, slikamo i ovo nam je bio izazov naučiti nešto novo i zanimljivo. Zahvalne smo Nini na strpljivosti, nesebičnosti i želji da nam prenese svoje znanje“, kazala je Lang.
Kroz ovaj umjetnički susret, članice su uspjele spojiti kreativnost i zajedništvo, stvarajući ukrase za nadolazeći Uskrs, a cijela atmosfera bila je ispunjena nadom i ljubavlju prema umjetnosti.
Gradska knjižnica Velika Gorica u srijedu 23. travnja, od 17 sati domaćin je manifestacije Noć knjige, koja ove godine donosi bogat i raznolik program, humanitarnu akciju, književno predstavljanje i pub kviz, a sve to s posebnom temom, životinjama.
Humanitarna akcija pod nazivom Humana knjižnica za napuštene životinje održat će se ispred Središnjeg odjela za odrasle od 17:00 do 19:00 sati. U suradnji s volonterkom Martinom Vujnović, posjetitelji će moći donirati hranu za životinje, a zauzvrat odabrati knjigu iz fonda otpisanih naslova knjižnice. Tijekom akcije, Martina Vujnović će građanima odgovarati na pitanja poput: kako pomoći napuštenim životinjama, kako izgleda proces udomljavanja te zašto je mačka idealan kućni ljubimac.
Martina Vujnović, dugogodišnja volonterka iz Velike Gorice, aktivna je u radu udruge Sigurna kućica i Skloništa Velika Gorica, te svojim angažmanom redovito pomaže napuštenim životinjama. Organizatori pozivaju sve sugrađane da se priključe ovoj akciji i spoje ljubav prema knjigama i životinjama.
U 19:00 sati slijedi književni dio programa Nakladnik u gostima, u sklopu kojeg će se predstaviti nakladnička kuća Sonatina. Osnovana 2018. godine, Sonatina se specijalizirala za beletristiku raznih žanrova. Direktorica i urednica Silvia Sinković predstavit će nekoliko zanimljivih naslova, uključujući one sa životinjama u glavnoj ulozi, poput:
„Neobično pametna stvorenja”
„Mačak koji je spasio knjige”
„Frankie: životna filozofija jednog mačka”
Poseban fokus bit će i na romanima popularne autorice Valerie Perrin, poznate po hitovima „Svježa voda” za cvijeće i „Troje.”
Za kraj večeri, od 20:00 do 21:00 sat, održat će se pub kviz na temu životinja u književnosti, kulturi i umjetnosti. Kviz će voditi Matej Peranić, koji će osmisliti pitanja iz različitih kategorija. Sudjelovanje je moguće isključivo uz prethodnu prijavu putem Google obrasca, a ekipe se trebaju sastojati od tri do pet članova. Pobjedničku ekipu očekuje vrijedan poklon paket koji osigurava knjižnica. Broj mjesta ograničen, stoga važno je prijaviti se na vrijeme!
U Galeriji muzeja Moslavine, u ponedjeljak 14. travnja, svečano je otvorena izložba posvećena Turopoljskoj plemenitaškoj poculici, koju je priredio Kulturno-umjetnički dom “ČIČE” iz Novog Čiča. Riječ je o nastavku predstavljanja rezultata projekta pod nazivom „Turopoljska plemenitaška poculica – prošlost, sadašnjost i budućnost”, čiji je cilj očuvanje i promocija ovog jedinstvenog elementa tradicijske nošnje Turopolja.
Izložba u Kutini već je održana u Pučkom otvorenom učilištu u Velikoj Gorici te Kulturnom centru Travno u Zagrebu. Izložba će za javnost biti otvorena do 2. svibnja 2025. godine.
Organizatori ističu zadovoljstvo što se interes za ovu kulturnu baštinu širi i izvan granica Turopolja, čime se dodatno potvrđuje važnost ovakvih projekata u očuvanju lokalnog identiteta.