Povežite se s nama

Gospodarstvo

Počeli radovi u Teslinoj ulici, gradonačelnik Ačkar najavio rješavanje problema poplavljenih ulica

Idućih 70 dana u Ulici Nikole Tesle u potpunosti će se izmijeniti vodovodne cijevi, oborinska kanalizacija, izgradit će se dva nogostupa i novi asfalt. Vrijednost radova je 335 tisuća eura.

Objavljeno

na

U Kurilovcu je danas radno, započela je dugoočekivana rekonstrukcija Ulice Nikole Tesle, koja će za nešto više od dva mjeseca dobiti sasvim novi izgled u dužini 270 metara, ali i riješiti problematiku oborinskih voda. Početku radova nazočio je i velikogorički gradonačelnik Krešimir Ačkar, koji se tom prilikom osvrnuo i na učestale probleme s kojima se građani suočavaju zbog lošeg stanja komunalne infrastrukture, pa se bore s poplavljenim ulicama.

– Želim se sugrađanima koji ovdje žive zahvaliti na strpljivosti pogotovo za vrijeme velikih oborina, u okolnostima koje definitivno ne zaslužuje jedan grad i njegovi građani. Takvih žarišnih točaka imamo puno, jer su se gomilale desetljećima i to smo naslijedili u našem mandatu. Rješavamo jednu po jednu situaciju i trudit ćemo se u iduće dvije godine što više toga napraviti – poručio je gradonačelnik Ačkar.

Foto: Radovi u Ulici Nikole Tesle/Petra Škrinjarić,cityportal

U Teslinoj će se tako u potpunosti izmijeniti vodovodne cijevi, oborinska kanalizacija, izgradit će se dva nogostupa, a ulica će dobiti i novi asfalt. Radove u vrijednosti 335 tisuća eura financiraju Grad i VG Vodoopskrba, izvođač radova je VG Komunalac izvođač radova, a planirani rok završetka je 70 dana.

Istaknuo je kako ova Gradska uprava u svojoj drugoj godini mandata nastavlja s brojnim projektima po pitanju poboljšanja problematike oborniskih voda i komunalne infrastrukture. Također je izrazio nezadovoljstvom projektom Aglomeracije i još jednom naglasio kako Grad neće preuzeti loše izvedene radove. Najavio je i kako će ove godine biti završena kompletna projektna dokumentaciju za obnovu Jelačićeve ulice, gdje bi radovi trebali započeti iduće godine. Projekt biciklističkih i pješačkih staza također ide dalje, ona uz staro jezero Čiče je pred završetkom, a ove godine bi trebali krenuti radovi prema Čiču uz glavnu cestu, dok su za staze prema groblju Kušanec osigurana sredstva.

Foto: Radovi u Ulici Nikole Tesle/Petra Škrinjarić,cityportal

– U naseljima Jagodno i Lazina Čička iduće godine će se graditi pješačke staze, tu je i projektna dokumentacija za naselje Bratstvo, sada nalazimo i adekvatna rješenja za oborinske vode i komunalnu infrastrukturu za Chromosovo naselje. Imamo u vidu još niz projekata koje ćemo pokušati riješiti u što kraćem roku – završno je najavio velikogorički gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Foto: Radovi u Ulici Nikole Tesle/Petra Škrinjarić,cityportal

Gospodarstvo

Imate ideju i treba vam podrška? Još kratko traju prijave na #StartupVG

Predinkubacijski program traje tri mjeseca, a sastoji se od edukacijskih i akceleracijskih radionica

Objavljeno

na

Objavio/la

Kreće II. generacija #StartupVG – predinkubacijskog programa u Velikoj Gorici. Cilj programa je potaknuti razvijanje poslovnih ideja i osamostaljivanje u vlastitom poslovnom izazovu. Kroz ovaj program Grad želi mladim poduzetnicima osigurati kvalitetnu i stručnu podršku u razvoju njihovih poslovnih poduhvata. Svi sudionici programa imat će mogućnost razraditi svoje poslovne ideje uz mentorstvo iskusnih poduzetnika.

– Ukoliko imate poslovnu ideju i trebate podršku svakako se prijavite da uz stručnu podršku ideju realizirate. Prijave su otvorene do 20. ožujka, a Kick off day je 22. ožujka u poslijepodnevnim satima! – kazao je pročelnik Upravnog odjela za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU Domagoj Ilečić.

Predinkubacijski program traje tri mjeseca, a sastoji se od edukacijskih i akceleracijskih radionica koje će se izmjenjivati svake srijede. Trajanje radionica je 90 minuta. Na edukacijskim radionicama polaznici će se baviti poduzetništvom, istraživanjem tržišta, razvojem kupaca, poslovnim modelima, pravnim aspektima poslovanja i prezentacijskim vještinama. Akceleracijske radionice će se održavat svaka dva tjedna, pratiti će se napredak poslovnih ideja i uputiti u sljedeće potrebne korake za razvoj poslovanja.

Broj mjesta je ograničen, a za program se potrebno prijaviti OVDJE.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Želite biti sam svoj šef? Evo kako do poticaja za samozapošljavanje HZZ-a…

Radionica je besplatna

Objavljeno

na

Razvojna agencija Vegora organizira informativnu radionicu za sve koji planiraju otvoriti vlastito poslovanje, a žele se upoznati s ključnim informacijama o poticajima za samozapošljavanje HZZ-a te obvezama nakon ostvarene potpore.

Radionica će se održati 23. ožujka u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, a trajat će od 10 do 12.30 sati.

– Tijekom radionice ćete se upoznati s novim potporama za samozapošljavanje od HZZ u 2023., potpora za samozapošljavanje i potpora za samozapošljavanje – zeleno/digitalno. Saznat ćete o osnovnim uvjetima navedenih potpora te što je sve potrebno prikupiti i pripremiti od dokumentacije za prijavu. Približno ćemo Vam objasniti način bodovanja i ocjenjivanja te ćemo Vas upoznati sa važnim obvezama nakon dobivanja potpore – poručili su iz Vegore i dodaju kako je radionica namijenjena svim nezaposlenim osobama koje su prijavljene na burzu rada te razmišljaju da li bi koristili potporu za samozapošljavanje.

Prijave na radionicu su obavezne, a zainteresirani se mogu prijaviti OVDJE.

Foto: Firmbee from Pixabay

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Obrtnički forum u Vrbovcu: ‘Potičemo učenike da biraju obrtnička zanimanja”

Forum su zajednički organizirali Obrtnička komora Zagreb i Zagrebačka županija.

Objavljeno

na

U Pučkom otvorenom učilištu u Vrbovcu održan je 6. Obrtnički forum Zagrebačke županije koji je okupio brojne obrtnike, a na kojem su raspravljali o aktualnim temama iz obrtništva. Tako se razgovaralo o bespovratnim potporama poduzetnicima Zagrebačke županije, planu objava natječaja Europske unije kao i realizaciji Regionalnog centra kompetentnosti.

– Obrtnici su izuzetno važni za našu Županiju, od njih prihodujemo i mi kao županija i naše općine i gradovi, a te prihode ulažemo u daljnje funkcioniranje našeg sustava. Svake godine osiguravamo bespovratne potpore poduzetnicima za nabavu opreme, sufinanciramo kamatu na poduzetničke kredite, stipendijama potičemo učenike da biraju obrtnička zanimanja – rekao je pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo i fondove Europske unije Damir Fašaić i podsjetio na projekt Regionalnog centra kompetentnosti koji se gradi u sklopu srednjih škola u Velikoj Gorici, Samoboru i Dugom Selu.

Foto: Zagrebačka županija

Kada su u pitanju potpore poduzetnicima Zagrebačke županije, njima će u ovoj godini biti na raspolaganju milijun eura bespovratnih potpora, a natječaji će biti raspisani početkom travnja. O potporama s posebnim naglaskom na zelenim i digitalnim poslovima, govorila je Marija Halić, predstojnica Područne službe Zagreb Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Istaknuto je kako su obrtnici među prvima prepoznali važnost zaštite okoliša u svom djelovanju.

S obzirom da je forum održan jučer, 8. ožujka na sam Dan žena, pa je Antutn Trojnar, predsjednik Obrtničke komore Zagreb naglasio kako ne području Grada Zagreba i Zagrebačke županije ima oko 45% žena obrtnica, a od čega ih je u županiji oko 3 tisuće.

– Ova zahtjevna vremena od obrtnika iziskuju brze prilagodbe u kojima treba iskoristiti svaku mogućnost da zadržimo poslovanje, svoje zaposlenike, ali i da nastavimo rast poslovanja. Biti obrtnik nije posao, već životni poziv koji nema radno vrijeme – poručio je Zdravko Sohora, predsjednik vrbovečkog udruženja obrtnika.

Forum su zajednički organizirali Obrtnička komora Zagreb i Zagrebačka županija.

Tekst je dio programskog sadržaja “Moja županija”, nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

 

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Cities2030: LAB Velike Gorice na trodnevnom programu za transformaciju lokalnih prehrambenih sustava

Cilj svih aktivnosti bio je ukazati na važnost međusobne interakcije raznih poduzetnika, istraživača i edukativnog faktora u razvoju jedne zajednice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički partneri na istraživačkom projektu Cities2030 prisustvovali su trodnevnom programu zajedno s osamdesetak sudionika europskih partnera, kako bi razmijenili znanja i iskustava, a sve s istim ciljem – transformacije prehrambenog sustava u svojim gradovima i regijama.

Cilj tog trodnevnog programa bio je poticanje osobne interakcije između članova konzorcija sa svrhom prijeko potrebne izgradnje profesionalnih radnih odnosa, te širenje i jačanje mreža između CRFS-a i vanjskih partnera, izvijestili su iz Razvojne agencije Grada Velike Gorice, Vegora.

Tijekom programa održana je i Glavna skupština na kojoj su sumirane sve dosadašnje aktivnosti, izvješća, izazovi, te su dogovoreni koraci i dobivene upute za provođenje projekta u nadolazećim mjesecima. Sudionici Lab festivala sudjelovali su i na radionicama koje su bile održane u starom zatvoru prenamijenjenom u inovacijski centar. Cilj tih aktivnosti bio je ukazati na važnost međusobne interakcije raznih poduzetnika, istraživača i edukativnog faktora u razvoju jedne zajednice.

– Partneri su prošli radionice vezane za analizu Labova, dobili su uvid u dostupne alate za korištenje kako bi razvijali svoje aktivnosti, a predstavljen im je razvoj gradskog Vijeća hrane od strane osnivača vijeća u Haarlemu, prisustvovali su predstavljanju uloge blockchain-a za održivost lanaca opskrbe hranom, te se održao i niz dodatnih aktivnosti u svrhu povezivanja i međusobne suradnje – izvijestili su iz Vegore.

Razvojna agencija Grada Velika Gorica – VE-GO-RA s poduzećem Inventivna rješenja (Velika Gorica LAB) provodi projekt Cities2030 sufinanciran iz EU programa Obzor2020, zajedno sa više od 40 partnera iz 17 europskih zemalja. Cilj projekta je uspostava suvremenog i održivog gradskog sustava hrane, što uključuje sva područja vezana za tokove hrane – od proizvodnje, distribucije, prodaje do zbrinjavanja organskog otpada.

Fotografije: Razvojna agencija Grada Velike Gorice, Vegora.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Kada je najbolja prilika za kupnju zlata? – pitanje je koje zanima mnoge Goričane

Ljudi uglavnom ulažu u zlato kao zaštitu od inflacije i pada vrijednosti papirnatih valuta…

Objavljeno

na

Objavio/la

Oni koji prate kretanje cijena zlata primjećuju da je ona niža nego početkom godine. Tako se ovih dana i mnogi Goričani pitaju kako će se dalje kretati i je li sad dobra prilika za kupnju?

Cijenu zlata pritišću visoke kamatne stope, te snažni dolar. Stoga obveznice trenutno ulagačima predstavljaju primamljivu investiciju, što ima izravan utjecaj na cijenu plemenitih metala. Onome tko posjeduje zlato sigurno nije svejedno vidjeti kada cijena pada. No, ulagači istovremeno vole iskoristiti povoljnije cijene. „Prije nekoliko godina kupili smo nešto investicijskog zlata – poluga i zlatnika, pa još jednu polugu prošle godine“ – objašnjava nam bračni par iz Velika Gorice i nastavlja: „Sada gledamo kako je cijena pala, pa se pitamo hoće li nam se investicija isplatiti?“.

Fluktuacije cijena sasvim su normalna pojava na svim tržištima i u svim vremenima. Pa i na tržištu zlata. No, neke druge ulagačke opcije, poput dionica, fluktuiraju mnogo više. Ovisno o industriji, dionica u koju ste uložili mogla bi se srušiti preko noći i nikada se više ne oporaviti. Sa zlatom to ipak nije slučaj i takvog se scenarija ne treba bojati.

Zlato povijesno dugoročno zadržava svoju vrijednost. Ljudi uglavnom ulažu u zlato kao zaštitu od inflacije i pada vrijednosti papirnatih valuta. Za razliku od, primjerice nekretnina, korištenje zlata kao investicije omogućuje brzo unovčavanje u slučaju da vam zatreba gotovina. Dakle, koje je najbolje vrijeme za kupnju zlata?

Može se reći kako je svako vrijeme dobro vrijeme za ulaganje u ovaj plemeniti metal. Financijski stručnjaci smatraju kako bi, s ciljem čim učinkovitije diverzifikacije imovine, svatko trebao oko 10% imovine posjedovati u zlatu. Ulaganje u zlato, osobito ono fizičko u obliku zlatnika i zlatnih poluga – dugoročno je ulaganje. Plemenite metale treba kupovati s kapitalom koji nam neće biti potreban ni sutra ni u skorije vrijeme. Kupnja zlatnih i srebrnih poluga i zlatnika način je i da se zaštitite od inflacijskih ali i deflacijskih učinaka tržišta. Stoga kratkoročne oscilacije u cijeni ne trebaju zabrinjavati ulagače. Niža cijena znači i dobru ulaznu priliku za kupnju. Na srednji i dugi rok, štednja u zlatu najbolje će sačuvati uloženu vrijednost. U Auro Domus-ovoj poslovnici u Velikoj Gorici na adresi Zagrebačka 15 možete nabaviti proizvode investicijskog zlata prema vašim željama i mogućnostima. Informacije o štednji u obliku zlatnika i zlatnih poluga možete dobiti i pozivom na broj telefona 0800/7372.

Nastavite čitati

Reporter 423 - 23.02.2023.

Facebook

Izdvojeno