Petek na Gorice simbol je zajedništva, a održava se jednom mjesečno u petak. Ova manifestacija pruža priliku za promociju domaćih kultura. Brojni izlagači predstavljaju svoje proizvode, od ručno rađenih rukotvorina do svježih poljoprivrednih proizvoda, a svaki štand nosi svoju jedinstvenu priču.
Oduševljenje posjetitelja izazivaju svježe pečena jela kao što su domaći štrukli, gibanice, mačje oči te brojni drugi.
Foto: Mia Karavla/cityportal
Foto: Mia Karavla/cityportal
Ovaj petak doživjeli smo Petek na Gorice u blagdanskom ruhu, a predstavili su se mnogi obrti.
Za oko su nam zapele heklane igračke obrta Mogut. Igračke su ručni rad, a mogu biti namijenjene djeci i kućnim ljubimcima.
-Trudim se koristiti prirodne i ekološko certificirane materijale. Najčešće je heklano sa pamukom i punjeno antialergijskim punilom. Materijali su nešto skuplji ali vrijedi jer su provjereni za upotrebu djece – rekli su iz obrta, koji ističu kako proizvodnja ovih igračaka traje satima, no savršen je izbor igračaka za mališane.
Foto: Mia Karavla/cityportal
Ako ne znate gdje bi sa ključevima, kozmetikom i brojnim stvarima koje koristimo svakodnevno, dobro bi vam došao etažer. Zapazili smo predivne porculanske i keramičke etažere koji mogu poslužiti za kolače, nakit i zapravo što god želite odložiti na njih. Kolači na njima izgledaju privlačnije, a ako ključeve odložite na njih, manja je vjerojatnost da će te ih izgubiti ili zaboraviti jer ovi predivni etažeri upadaju u oko svaki put kada prođete pored njih.
– Kupim najkvalitetnije tanjure koje mogu naći. Etažer je za doslovno sve, možete ga staviti u kupaonu za ručnik, kozmetiku, za nakit itd. On je jedna praktična stvar, a uz to je i dekorativan – doznajemo sa štanda Global Etažer.
Materijal je provjeren za zdravstvenu ispravnost hrane, a ljubav proizvođača prema etažerima prenosi se generacijski. Izbor je različit, kombiniraju se različite boje tanjura sa drvenim i metalnim ručkicama.
– Sve bušim sama, običnom bušilicom, no proces je spor i strpljenje je najvažnije. Etažer je kvalitetan i čvrst, a lako se barata s njim i traje – rekla je proizvođačica.
Proces zahtjeva zapažanje, razmišljanje i kombiniranje boja, a najviše treba vremena, no proizvođače ispunjuje i donosi osjećaj užitka.
Foto: Mia Karavla/cityportal
Ako još ne znate što bi poklonili majci, sestri ili baki, svoj poklon možda pronađete kod Tine Miličević na štandu Ethno Tina. Tina se bavi proizvodnjom modnih dodataka. Bazira se na vezu i heklanju, a pruža široku opciju od mašnica, ogrlica, trakica i gumica za kosu, naušnica te kapica.
-Sve nastaje jako sporo, zato što to i je neka posebnost ručnog rada. Više se baziram na vezu jer sam odrasla uz narodne nošnje, pa me oduvijek fascinirala činjenica koliko vremena iziskuje mali komadić koji treba stvoriti – poručuje Tina, kojoj za jedan par naušnica treba najmanje sat i pol, no uloženo vrijeme itekako joj se isplati jer na kraju napravi jako lijep i unikatni proizvod.
Proizvodnja ovih modnih dodataka također se prenosi generacijski te cijelu obitelj prati od rođenja.
-Svi u mojoj obitelji su takoreći rođeni sa iglom i koncem u rukama. Ta igra traje oko 20 godina – rekla nam je Tina.
Foto: Mia Karavla/cityportal
Na sajmu smo mogli pronaći, između ostalog, domaća ulja, mlince, rezance, pa čak i ručno rađene božićne ukrase. Nema čega nema, i to sve domaće!
Foto: Mia Karavla/cityportal