Povežite se s nama

Zdravlje

Novosti u kozmetici

Objavljeno

na

Posljednjih nekoliko godina ulje kokosa doživjelo je svojevrsni uspon, iako njegova uporaba datira od prije nekoliko tisuća godina. Upotreba potječe iz tropskih dijelova Južne i Srednje Amerike, Indije i Azije, otkuda se proširila na sjevernu polutku. Pripisivala su mu se brojna ljekovita svojstva, zbog kojih je bilo izuzetno cijenjeno. Upotrebljavano je u prevenciji bolesti, te njezi i liječenju kože, ali i kulinarstvu. Neka od djelovanja koja su mu bila pripisivana (anitbakterijsko, antivirusno, protugljivično, protuupalno) danas nalaze potporu u kliničkim istraživanjima. Onaj kulinarski dio Vam ostavljamo da isprobate sami, pritom preporučujući da potražite hladno tiješteno i nerafinirano ulje. Neka Vas ne iznenadi njegova kruta konzistencija zimi, a tekuća ljeti.
Ulje kokosa se izvrsno upija, omekšava i štiti kožu. Ono poboljšava hidrataciju kože sprječavanjem površinskog gubitka vode, te joj daje potrebne masnoće. Poboljšava status suhe kože (kseroza), te djeluje povoljno i kod atopijskog dermatitisa. Imajući na umu ova izvrsna svojstva, željeli smo ga ukomponirati u univerzalnu kremu koju možemo koristiti u svakoj prilici. Planta BEBE štiti i njeguje kožu ostavljajući laganu zaštitu, bez suviše masnog osjećaja, ugodne teksture i mirisa. Preporučamo da bude obvezni dio ženske torbe, za kojom ćete posegnuti svaki puta kada osjetite neugodno zatezanje kože lica i ruku, a dovoljno je nježna i blaga da njome njegujemo osjetljivu dječju kožu.
Rame uz rame u Planti BEBE, svoje mjesto je našao i kakaov maslac. Ovdje smo ga koristili jer stvara zaštitni sloj na koži, te daje glatkoću i sprječava isušivanje kože. Imajući na umu da najviše njege i zaštite nježna dječja koža treba upravo zimi, kada smo izloženi agresivnim vanjskim utjecajima uslijed niskih temperatura, vjetra ili uslijed centralnog grijanja, osim njegujućeg kakaovog i kokosovog maslaca, umirujući efekt pojačali smo dvijema ljekovitim biljkama – kamilicom i preslicom. Kamilica jest oduvijek sinonim umirujućeg djelovanja, te isto tako iz tradicije poznata preslica o čijim zacjeljujućim povoljnim djelovanjima postoje nebrojeni zapisi. Ono što je izdvaja od drugih ljekovitih biljaka jest sadržaj silicijevih spojeva i drugih minerala upravo kojima pripisujemo ljekovitost i zacjeljuljuća svojstva.
Plantu Bebe preporučujemo koristiti za svakodnevnu njegu kože, djece i odraslih, lica i tijela. Možemo je koristiti nekoliko puta dnevno, kada god se pokaže potreba za nježnim olakšanjem i zaštitom kože.
Ukoliko unatoč njezi dođe do upale kože ili ukoliko je koža Vašeg djeteta ili Vas samih izrazito suha te naginje atopijskom dermatitisu i upali, preporučujemo Vam za svakodnevnu njegu Dr Stribor SOS kremu. Glavni akteri ove kreme su ulje noćurka i hamamelis. Ulje noćurka jest izvor gama-linolenske kiseline koja umiruje upalni odgovor kože. Cvjetna voda hamamelisa priznata od Svjetske zdravstvene organizacije, također je protuupalnih svojstava. I ulje noćurka i cvjetna voda hamamelisa izuzetno su učinkovite, te su njihovi ljekoviti učinci dokazani brojnim kliničkim studijama na najosjetljivijoj koži. U sinergiji s dekspantenolom i alantoinom, potiču regeneraciju i epitelizaciju kože. Dodatnu vrijednost ovoj kremi daje aloe vera koja vraća vlažnost, te također djeluje umirujuće. Sigurni sastojci, bez sadržaja parfema, eteričnih ulja ili mirisnih komponenata koje bi mogle izazvati dodatne iritacije, podsjećajujući na bezvremensku dječju mast, savršeni je saveznik u održavanju zaštitne barijere kože.
Za zrelu, suhu kožu u održavanju vitalnosti, hidratacije i baršunaste puti preporučujemo duo ekskluzivnih sastojaka iz crne Dr Stribor linije. Dr Stribor Ag-Au/CP Serum hijaluronskih kiselina, te Echium gamma uljni booster najbolja su kombinacija. Dovoljno je svega nekoliko kapi ovog izuzetnog dueta na Vašem licu svakog dana u njegujućem ritualu i rezultati neće izostati. Ag-Au/CP Serum hijaluronskih kiselina kompleks je hijaluronskih kiselina koje djeluju protiv bora, održavajući tonus, elastičnost i hidrataciju, te jačajući obrambena svojstva kože pojačan finim zlatom za bezvremensku ljepotu Vašeg tena. Echium gamma uljni booster jest ultrahranjiva uljna anti-age kompozicija sastavljena od visokoaktivnog vitamin E kompleksa, karotenoida-provitamina vitamina A i neophodnih esencijalnih masnih kiselina za izgradnju i zaštitu u vidu omega 3 i omega 6 nezasićenih masnih kiselina kojima smo izvor potražili u uljima kukuija, trputaste lisičine, američke brusnice i borovnice. Zaštititi će kožu od utjecaja sunca, štetnog utjecaja zagađenja i vanjskih uvjeta, te tragova starenja. Da bismo naglasili anti-age regenerirajuću snagu ovih dragocijenih ulja, povezali smo ih s biljkom Gotu Kolom. Echium gamma uljni booster zaslužuje svoje mjesto u njezi suhe i zrele, kao i mješovite i zrele kože bez ostavljanja neželjenog masnog sjaja. Izvrsno se kombiniraju s Dr Stribor tonicima ovlaživačima Zlato&ruža, te Germanij&neroli.
Ukoliko dan ne možete zamisliti bez svoje omiljene kreme, a mi preporučamo Dr Stribor Ruža&argan kremu za suhu kožu ili Dr Stribor Vanilija&naranča kremu za normalnu kožu – obogatite ih s kap dvije Echium gamma uljnog boostera ili prije nanošenja kreme, dodajte ekstra mekoću u vidu dvije tri kapi Ag-Au/CP hijaluronskog seruma. Vaša koža će Vam to višestruko zahvaliti.
Pronađite prirodna visokokvalitetna rješenja za očuvanje zdravlja i njegu svih tipova kože ove zime u Dr Stribor kozmetici. Dr Stribor kozmetika nastala je na temeljima ljekarničkih saznanja pod okriljem Bioteke Zagrebačke županije.

Moja županija

Stigla prva mobilna ljekarna Zagrebačke županije

Značajan korak prema osiguravanju dostupnosti ljekarničke skrbi stanovnicima ruralnih i slabije naseljenih područja.

Objavljeno

na

Ključeve prve mobilne ljekarne Zagrebačke županije, u Samoboru su preuzele ravnateljica Ljekarni Zagrebačke županije, Ana Galić Skoko, i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, Ksenija Čuljak,

Ovo je značajan korak prema osiguravanju dostupnosti ljekarničke skrbi stanovnicima ruralnih i slabije naseljenih područja čime im se osigurava kontinuirani i lakši pristup lijekovima na recept, bezreceptnim lijekovima i dodacima prehrani, uz stručni savjet farmaceutskog tima.

Foto: Zagrebačka županija

–Mobilna ljekarna osigurat će svakom stanovniku županije ujednačenu ljekarničku skrb, bez obzira na mjesto stanovanja. Trenutačno se čeka donošenje pravilnika Ministarstva zdravstva koji će definirati detalje rada mobilnih ljekarni, a nkon toga mobilna ljekarna može početi s radom. Rraspored obilazaka bit će izrađen u suradnji s jedinicama lokalne samouprave te prilagođen stvarnim potrebama stanovništva– istaknula je ravnateljica Ana Galić Skoko.

Foto: Zagrebačka županija

–Ova mobilna ljekarna dio je šireg plana Zagrebačke županije usmjerenog na jačanje zdravstvenih i socijalnih usluga na cijelom području županije, s posebnim naglaskom na ravnomjernu dostupnost stanovnicima ruralnih i prometno slabije povezanih sredina. Naš je cilj omogućiti svima jednaku razinu zdravstvene skrbi, a ovaj projekt je konkretan i vrlo važan korak u tom smjeru –dodala je pročelnica Ksenija Čuljak.

Vozilo je isporučeno u sklopu projekta „Uvođenje usluge mobilne ljekarne u primarnu zdravstvenu zaštitu“ koji se provodi u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Foto: Zagrebačka županija

Projektom, ukupne vrijednosti 3 milijuna eura, predviđena je isporuka šest auto-kampera i dvije brodice opremljene za pružanje ljekarničkih usluga u ruralnim i teško dostupnim područjima Hrvatske. Osim Zagrebačke, mobilne ljekarne dobile su i Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Sisačko-moslavačka, Ličko-senjska, Karlovačka i Zadarska županija.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Nacionalni dan hitne medicinske službe – djelatnici hitne educirali građane, riječi podrške uputio i gradonačelnik

Dr. Golub: Ovo je jedinstvena prilika da nekoga možete „puknut“ sa strujom a da vam je kasnije zahvalan!

Objavljeno

na

Objavio/la

U svih 9 gradova Zagrebačke županije, u organizaciji županijskog Zavoda za hitnu medicinu, nizom aktivnosti obilježava se Nacionalni dan hitne medicinske pomoći. Cilj je edukacija građana o pružanju prve pomoći reanimacijom te o važnosti pravodobne medicinske pomoći.

U Velikoj Gorici ovaj dan na platou Tržnog centra djelatnici velikogoričke Hitne službe „odrađuju“ u interakciji s građanima učeći ih masaži srca i umjetnom disanju, te upotrebi automatskog vanjskog defibrilatora.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

–Simboličnom pokaznom vježbom ili akcijom naši djelatnici svake godine sudjeluju u obilježavanju ovog dana, jer želimo našim sugrađanima skrenuti pozornost da je jako važno steći vještine oživljavanja unesrećene osobe. Ova lokacija u Velikoj Gorici odabrana je jer tu već postavljan automatski vanjski defibrilator i ovo je jedinstvena prilika da nekoga možete „puknut“ sa strujom a da vam je kasnije zahvalan – kroz šalu je ispričao voditelj velikogoričke Hitne pomoći, dr. Siniša Golub, specijalist hitne i obiteljske medicinske.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Naime, ovaj uređaj ključan je u postizanju vitalnih znakova života do dolaska hitne pomoći, te je zato važno laicima naučiti njime rukovati.

Dodajmo da Zavod za Hitnu medicinu Zagrebačke županije ovogodišnji Nacionalni dan hitne medicinske pomoći obilježava uz naglasak na prepoznavanje moždanog udara. Tiskane letke u sklopu današnje akcije podijelit će građanima, a na njima su navedeni savjeti za prevenciju i precizno su navedeni simptomi moždanog udara kako bi ih na vrijeme znali prepoznati, jer je pravodobna reakcija osoba koje se nađu u društvu osobe koja doživljava moždani udar, ključna u daljnjem oporavku.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

–Naša ispostava godinama je u odličnoj suradnji s interventnom neurologijom u Zagrebu. Imamo direktne brojeve koje zovemo kada na terenu prepoznamo slučaj moždanog udara. U tom slučaju pacijent ne čeka na postavljanje dijagnoze već direktno odlazi na odjel gdje će mu biti pruženo daljnje adekvatno liječenje. Zato se i dalje trudimo biti na usluzi građanima u brizi za zdravlje, što je prepoznato i od Grada Velike Gorice i gradonačelnika Krešimira Ačkara koji ima sluha za sve naše potrebe u radu – istaknuo je Golub.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

A gradonačelnik je i danas obišao punkt kako bi pohvalio rad djelatnika Hitne pomoći i pružio im podršku u misiji brige za zdravlje i spašavanja života sugrađana.

Golub je poručio kako se grad ubrzano širi i ponekad je izazovno pružiti pomoć u najkraćem roku, no čine sve što je u njihovoj moći uz kapacitete kojima raspolažu da adekvatno odgovore na svaki poziv u pomoć!

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

Moja županija

Nacionalni dan hitne medicinske službe diljem županije

Demonstracije za građane u svih 9 gradova Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije povodom Nacionalnog dana hitne medicinske službe, organizira niz aktivnosti namijenjen građanima, putem kojih će ih educirati ali i približiti važnost pravodobne medicinske pomoći.

U srijedu, 30. travnja 2025. od 10 do 12 sati na devet lokacija diljem Zagrebačke županije zaposlenici Zavoda održat će demonstracije korištenja AVD uređaja i reanimacije „pacijenta“, uz podjelu letaka o prepoznavanju simptoma moždanog udara.

Lokacije:

Dugo Selo – centar (kod sata), Kolodvorska ulica

Jastrebarsko – Ulica Braće Kazić 7

Vrbovec – Trg Petra Zrinskog

Zaprešić – Ulica Dragutina Švajcera 4 (kod policije)

Ivanić-Grad – Tržnica Maznica

Samobor – Trg kralja Tomislava

Velika Gorica – Trg Petra Krešimira IV (Tržni centar)

Sveti Ivan Zelina – Trg Ante Starčevića

Sveta Nedelja – Trg Ante Starčevića 5 (zgrada Poglavarstva)

 

– Pozivamo sve građane da nam se pridruže i zajedno s nama obilježe ovaj važan dan u promociji hitne medicinske službe – poziva Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije.

Povodom Nacionalnog dana hitne medicinske službe, Zagrebačka županija upućuje iskrene čestitke i zahvale svim djelatnicima hitne medicinske službe na njihovoj predanosti, stručnosti i svakodnevnom nesebičnom radu na zaštiti zdravlja i života građana – stoji u čestitki Zagrebačke županije.

Nastavite čitati

Vijesti

AKCIJA DARIVANJA Velikogoričani darovali 248 doza krvi

Ovoga puta obitelji darivatelja priključilo se 7 novih darivatelja!

Objavljeno

na

Gradsko Društvo Crvenog križa održalo je još jednu trodnevnu akciju darivanja krvi, na kojoj je ostvaren sjajan rezultat.

Naime, prikupljeno je 248 doza krvi, a na ovoj akciji se priključilo i 7 novih darivatelja.

–Hvala svim darivateljima koji ste izdvojili svoje vrijeme jer vaša spremnost da darujete najvrjedniju tekućinu života spašava mnoge živote – poručili su iz društva.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Uporan kašalj koji ne prolazi? Evo što ga uzrokuje i kako ga liječiti

Povećana koncentracija alergena poput peludi, karakteristična za proljeće, dodatno doprinosi sezonskim zdravstvenim problemima kao što su kihanje, začepljen nos i kašalj.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cottonbro studio/pexels.com

S dolaskom proljeća sve je više osoba koje se žale na dugotrajan kašalj. Prema riječima dr. Ahmeda, liječnika opće prakse iz Ujedinjenog Kraljevstva, za uspješno liječenje ključno je razumjeti uzrok kašlja, koji može biti posljedica raznih faktora, prenosi Večernji.hr.

„Kašalj je samo simptom, a postoji mnogo razloga zašto se javlja. Trenutno je najčešći postvirusni kašalj, upala koja ostaje nakon virusne infekcije i može trajati tjednima, pa čak i mjesecima”, pojasnio je dr. Ahmed.

Povećana koncentracija alergena poput peludi, karakteristična za proljeće, dodatno doprinosi sezonskim zdravstvenim problemima kao što su kihanje, začepljen nos i kašalj. Osim alergija, nagle temperaturne promjene i visoka vlažnost zraka mogu pogoršati kronične bolesti poput astme.

Među čestim uzrocima upornog kašlja dr. Ahmed izdvaja i refluks, stanje u kojem se želučana kiselina vraća u jednjak i potiče refleks kašlja. Postnazalno kapanje, pri kojem sluz iz sinusa kaplje niz grlo, također je čest uzrok, osobito noću. Ako kašalj traje dulje vrijeme, može postati navika i pretvoriti se u neurološki odgovor tijela.

Kada je riječ o liječenju, dr. Ahmed upozorava da lijekovi protiv kašlja koji se izdaju bez recepta često nemaju stvarni učinak. Umjesto toga, savjetuje korištenje prirodnih metoda kao što su med i limun za osobe starije od godinu dana, te udisanje pare i vlaženje zraka kako bi se olakšalo disanje. Također preporučuje ispiranje nosa i korištenje kapi fiziološke otopine kako bi se smanjila upala.

Ako simptomi potraju, osobito ako se pojavi žuta, gusta sluz, krv u iskašljaju, bol u prsima ili otežano disanje, dr. Ahmed savjetuje obavezno konzultiranje s liječnikom. Prema smjernicama Nacionalne zdravstvene službe Ujedinjenog Kraljevstva (NHS), kašalj uglavnom nije razlog za zabrinutost, no upornost simptoma zahtijeva stručnu procjenu.

Dok simptomi traju, preporučuje se odmor, unos puno tekućine, ostanak kod kuće i izbjegavanje kontakta s drugima, osobito ako imate povišenu temperaturu ili se ne osjećate dovoljno dobro za svakodnevne aktivnosti. U slučaju bolova, može pomoći i paracetamol ili ibuprofen, uz vruću vodu s limunom i medom.

Iako uporan kašalj može biti frustrirajući, važno je razumjeti njegov uzrok i primijeniti odgovarajuće metode liječenja. Ako se stanje ne poboljšava, nemojte odgađati posjet liječniku kako biste na vrijeme spriječili moguće komplikacije.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno