Povežite se s nama

Zdravlje

Novosti u kozmetici

Objavljeno

na

Posljednjih nekoliko godina ulje kokosa doživjelo je svojevrsni uspon, iako njegova uporaba datira od prije nekoliko tisuća godina. Upotreba potječe iz tropskih dijelova Južne i Srednje Amerike, Indije i Azije, otkuda se proširila na sjevernu polutku. Pripisivala su mu se brojna ljekovita svojstva, zbog kojih je bilo izuzetno cijenjeno. Upotrebljavano je u prevenciji bolesti, te njezi i liječenju kože, ali i kulinarstvu. Neka od djelovanja koja su mu bila pripisivana (anitbakterijsko, antivirusno, protugljivično, protuupalno) danas nalaze potporu u kliničkim istraživanjima. Onaj kulinarski dio Vam ostavljamo da isprobate sami, pritom preporučujući da potražite hladno tiješteno i nerafinirano ulje. Neka Vas ne iznenadi njegova kruta konzistencija zimi, a tekuća ljeti.
Ulje kokosa se izvrsno upija, omekšava i štiti kožu. Ono poboljšava hidrataciju kože sprječavanjem površinskog gubitka vode, te joj daje potrebne masnoće. Poboljšava status suhe kože (kseroza), te djeluje povoljno i kod atopijskog dermatitisa. Imajući na umu ova izvrsna svojstva, željeli smo ga ukomponirati u univerzalnu kremu koju možemo koristiti u svakoj prilici. Planta BEBE štiti i njeguje kožu ostavljajući laganu zaštitu, bez suviše masnog osjećaja, ugodne teksture i mirisa. Preporučamo da bude obvezni dio ženske torbe, za kojom ćete posegnuti svaki puta kada osjetite neugodno zatezanje kože lica i ruku, a dovoljno je nježna i blaga da njome njegujemo osjetljivu dječju kožu.
Rame uz rame u Planti BEBE, svoje mjesto je našao i kakaov maslac. Ovdje smo ga koristili jer stvara zaštitni sloj na koži, te daje glatkoću i sprječava isušivanje kože. Imajući na umu da najviše njege i zaštite nježna dječja koža treba upravo zimi, kada smo izloženi agresivnim vanjskim utjecajima uslijed niskih temperatura, vjetra ili uslijed centralnog grijanja, osim njegujućeg kakaovog i kokosovog maslaca, umirujući efekt pojačali smo dvijema ljekovitim biljkama – kamilicom i preslicom. Kamilica jest oduvijek sinonim umirujućeg djelovanja, te isto tako iz tradicije poznata preslica o čijim zacjeljujućim povoljnim djelovanjima postoje nebrojeni zapisi. Ono što je izdvaja od drugih ljekovitih biljaka jest sadržaj silicijevih spojeva i drugih minerala upravo kojima pripisujemo ljekovitost i zacjeljuljuća svojstva.
Plantu Bebe preporučujemo koristiti za svakodnevnu njegu kože, djece i odraslih, lica i tijela. Možemo je koristiti nekoliko puta dnevno, kada god se pokaže potreba za nježnim olakšanjem i zaštitom kože.
Ukoliko unatoč njezi dođe do upale kože ili ukoliko je koža Vašeg djeteta ili Vas samih izrazito suha te naginje atopijskom dermatitisu i upali, preporučujemo Vam za svakodnevnu njegu Dr Stribor SOS kremu. Glavni akteri ove kreme su ulje noćurka i hamamelis. Ulje noćurka jest izvor gama-linolenske kiseline koja umiruje upalni odgovor kože. Cvjetna voda hamamelisa priznata od Svjetske zdravstvene organizacije, također je protuupalnih svojstava. I ulje noćurka i cvjetna voda hamamelisa izuzetno su učinkovite, te su njihovi ljekoviti učinci dokazani brojnim kliničkim studijama na najosjetljivijoj koži. U sinergiji s dekspantenolom i alantoinom, potiču regeneraciju i epitelizaciju kože. Dodatnu vrijednost ovoj kremi daje aloe vera koja vraća vlažnost, te također djeluje umirujuće. Sigurni sastojci, bez sadržaja parfema, eteričnih ulja ili mirisnih komponenata koje bi mogle izazvati dodatne iritacije, podsjećajujući na bezvremensku dječju mast, savršeni je saveznik u održavanju zaštitne barijere kože.
Za zrelu, suhu kožu u održavanju vitalnosti, hidratacije i baršunaste puti preporučujemo duo ekskluzivnih sastojaka iz crne Dr Stribor linije. Dr Stribor Ag-Au/CP Serum hijaluronskih kiselina, te Echium gamma uljni booster najbolja su kombinacija. Dovoljno je svega nekoliko kapi ovog izuzetnog dueta na Vašem licu svakog dana u njegujućem ritualu i rezultati neće izostati. Ag-Au/CP Serum hijaluronskih kiselina kompleks je hijaluronskih kiselina koje djeluju protiv bora, održavajući tonus, elastičnost i hidrataciju, te jačajući obrambena svojstva kože pojačan finim zlatom za bezvremensku ljepotu Vašeg tena. Echium gamma uljni booster jest ultrahranjiva uljna anti-age kompozicija sastavljena od visokoaktivnog vitamin E kompleksa, karotenoida-provitamina vitamina A i neophodnih esencijalnih masnih kiselina za izgradnju i zaštitu u vidu omega 3 i omega 6 nezasićenih masnih kiselina kojima smo izvor potražili u uljima kukuija, trputaste lisičine, američke brusnice i borovnice. Zaštititi će kožu od utjecaja sunca, štetnog utjecaja zagađenja i vanjskih uvjeta, te tragova starenja. Da bismo naglasili anti-age regenerirajuću snagu ovih dragocijenih ulja, povezali smo ih s biljkom Gotu Kolom. Echium gamma uljni booster zaslužuje svoje mjesto u njezi suhe i zrele, kao i mješovite i zrele kože bez ostavljanja neželjenog masnog sjaja. Izvrsno se kombiniraju s Dr Stribor tonicima ovlaživačima Zlato&ruža, te Germanij&neroli.
Ukoliko dan ne možete zamisliti bez svoje omiljene kreme, a mi preporučamo Dr Stribor Ruža&argan kremu za suhu kožu ili Dr Stribor Vanilija&naranča kremu za normalnu kožu – obogatite ih s kap dvije Echium gamma uljnog boostera ili prije nanošenja kreme, dodajte ekstra mekoću u vidu dvije tri kapi Ag-Au/CP hijaluronskog seruma. Vaša koža će Vam to višestruko zahvaliti.
Pronađite prirodna visokokvalitetna rješenja za očuvanje zdravlja i njegu svih tipova kože ove zime u Dr Stribor kozmetici. Dr Stribor kozmetika nastala je na temeljima ljekarničkih saznanja pod okriljem Bioteke Zagrebačke županije.

Vijesti

Neki lijekovi i sunce nisu dobar spoj, kod nekih ljudi mogu izazvati alergijske reakcije

Fototoksične i fotoalergijske nuspojave lijekova najčešće se očituju kožnom reakcijom, no može se javiti i oštećenje noktiju i osjetljivost očiju.

Objavljeno

na

O dobrobitima sunca, kao i važnosti racionalnog boravka na suncu puno se zna. Manje je poznato da UV zračenje stupa u interakciju s nekim lijekovima što može dovesti do povećane osjetljivosti tzv. reakcija fotoosjetljivosti ili fotosenzibilnosti te posljedičnog crvenila, plikova čak i mjehura na koži.

Do fotoosjetljivosti može doći pri izlaganju sunčevim UVB zrakama, ali većina je uzrokovana izlaganjem UVA zrakama koje prodiru dublje u kožu. Dok su UVA zrake gotovo jednake tijekom cijele godine, intenzitet UVB zraka se mijenja te su najjače u ljetnim mjesecima i oko podneva.

Fotosenzitivnost se neće pojaviti kod svih osoba nego samo kod nekih, no ipak je neznatno češća kod osoba svijetle puti. Takva reakcija može po svom uzroku biti fototoksična ili fotoalergijska.

Mehanizam fototoksičnih reakcija vrlo je složen. Pod utjecajem UV zračenja molekula lijeka se mijenja pri čemu mogu nastati slobodni radikali koji dovode do staničnih oštećenja. Fototoksična reakcija javlja se nekoliko minuta do nekoliko sati nakon izlaganja suncu. Simptomi dosežu svoj vrhunac 24 do 48 sati od izloženosti, a povlačenje počinje 48 do 96 sati od pojave prvih simptoma. Jačina upalne reakcije i nastale promjene proporcionalne su količini fotosenzibilizirajuće tvari i intenzitetu djelovanja UV zraka na izloženu kožu.

Fotoalergijske reakcije manje su česte u odnosu na fototoksične reakcije, ali je za njihovu pojavu potrebna znatno manja doza kritičnog lijeka i UV zračenja. Budući da su rezultat odgovora imunološkog sustava, za njihov nastup potrebno je određeno vrijeme, tzv. senzibilizacijsko razdoblje, 24 do 72 sata. Dok su fototoksične reakcije ograničene samo na dijelove kože koji su izloženi suncu, fotoalergijska reakcija se može širiti na kožu koja nije izložena suncu. Simptomi su crvenilo, svrbež te ponekad mjehurići. Promjene su prolazne i nestaju ubrzo nakon prestanka uzimanja lijeka ili nekog drugog sredstva koje sadrži fotoalergen. Međutim, ako se bolest ne prepozna i lijek nastavi uzimati, promjene će se ponovno javiti pri svakoj sljedećoj primjeni te može doći do razvoja kronične hiperpigmentacije i zadebljanja kože.

Fototoksične i fotoalergijske nuspojave lijekova najčešće se očituju kožnom reakcijom, no može se javiti i oštećenje noktiju i osjetljivost očiju.
Za brojne lijekove postoje podaci o riziku od fotosenzitivnosti ako se uzmu oralno ili primijene lokalno. Izdvojit ćemo samo samo neke:

Antimikrobni lijekovi (ciprofloksacin, levofloksacin, doksiciklin, kombinacija sulfometoksazola i trimetoprima)
Lijekovi za liječenje zloćudnih bolesti (5-fluorouracil)
Lijekovi za bolesti srca (amiodaron, nifedipin, diltiazem, enalapril, ramipril)
Lijekovi s protuupalnim i antireumatskim djelovanjem (naproksen, piroksikam, celekoksib)
Antidepresivi (amitriptilin)
Neki kontraceptivi
Lijekovi za lječenje akni (izotretinoin)…

I neki dodaci prehrani kao i biljni lijekovi također mogu djelovati fotosenzitivno. Npr. eterična ulja citrusa bogata kumarinima (bergamot, limun, naranča, mandarina, limeta) mogu izazvati fototoksične reakcije i ostaviti hiperpigmentacijske mrlje pa ih je preporučljivo izbjegavati barem 12 sati prije izlaganja suncu. Pripravci gospine trave, bilo da se radi o oralnom preparatu ili o uljnom maceratu (kantarionovo ulje) također su fototoksični, te se ne preporučuju upotrebljavati prije sunčanja.

Trave sadrže furanokumarine koji također mogu uzrokovati reakcije fotoosjetljivosti, što se često očituje crvenilom i plikovima kod djece koja se igraju na travi ili osoba koje kose travnjake. U većini slučajeva zaostaju smeđe mrlje na koži.

Čak i određena hrana bogata psoralenima (celer, mrkva, limeta, smokva, peršin) u dodiru s kožom može izazvati pojačanu fotoosjetljivost.

Prestanak uzimanja ovih lijekova može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica pa u slučaju pojave fotosenzitivnosti, nije preporučljivo prekinuti terapiju bez prethodnog razgovora s liječnikom.

Važno je napomenuti da mnogi lijekovi koji ne uzrokuju fotosenzitivne reakcije mogu imati neželjeni učinak ako je bolesnik dulje izložen jakom suncu. Naime, jako sunce iscrpljuje organizam, pregrijava ga i dehidrira, što može dovesti do promijenjenog metabolizma lijeka i njegova jačeg ili slabijeg učinka. Stoga, ako ste bolesni te uzimate bilo koji lijek, izbjegavajte dulje izlaganje suncu.

U pravilu, ako se uzima lijek koji uzrokuje fotosenzitivnu reakciju, trebalo bi izbjegavati izlaganje suncu pogotovo između 10 i 16 sati, nositi laganu odjeću dugih rukava i nogavica, štititi glavu šeširima širokog oboda te koristiti sredstva za sunčanje s visokim zaštitnim faktorima. S obzirom na to da i zaštitne kreme za sunce mogu imati neke štetne sastojke, treba birati one medicinske, s oznakom hipoalergenosti te ih redovito nanositi na izložene dijelove tijela. Za savjet oko odabira pravog proizvoda za Vas pitajte svog ljekarnika ili potražite na webshopu Ljekarni Zagrebačke županije.

https://shop.ljekarne-zz.hr/kategorija-proizvoda/kozmetika/zastita-od-sunca/?swoof=1&product_cat=uv-zastita&pa_brend=avene&really_curr_tax=26-product_cat

https://shop.ljekarne-zz.hr/kategorija-proizvoda/kozmetika/zastita-od-sunca/?swoof=1&product_cat=uv-zastita&pa_brend=eucerin&really_curr_tax=26-product_cat

https://shop.ljekarne-zz.hr/kategorija-proizvoda/kozmetika/zastita-od-sunca/?swoof=1&product_cat=uv-zastita&pa_brend=vichy&really_curr_tax=26-product_cat

 

Nastavite čitati

Vijesti

‘Djeluj sada!’ i besplatno pregledaj madeže u idiličnom okruženju jezera Bundek

U akciji sudjeluju stručnjaci iz Klinike za kožne i spolne bolesti, Klinike za tumore KBC-a Sestre milosrdnice, Referentnog centra za melanom Ministarstva zdravstva i Klinike za dermatovenerologiju KBC-a Zagreb! Detalji u članku.

Objavljeno

na

Objavio/la

Javnozdravstveno-preventivna akcija besplatnih pregleda madeža pod nazivom ‘Djeluj sada!’ održat će se ove subote, 15. lipnja, od 10 do 17 sati, na prostoru uz jezera Bundek s jugozapadne strane, doznajemo iz Sektora za zdravstvo Grada Zagreba.

To je jedna od najposjećenijih akcija te vrste, jer vam ne treba ni uputnica, a čak se ne morate ni predbilježiti! Samo dođete i uoči sezone godišnjih odmora i brčkanja u moru (ili lavoru, kako kome ‘padne grah’) provjerite kakva je situacija po pitanju madeža i kože.

– U akciji sudjeluje 20 stručnjaka iz Klinike za kožne i spolne bolesti i Klinike za tumore KBC-a Sestre milosrdnice, Referentnog centra za melanom Ministarstva zdravstva i Klinike za dermatovenerologiju KBC-a Zagreb. Osim pregleda madeža, građani će imati priliku saznati i korisne savjete o zdravstveno prihvatljivom ponašanju na suncu, a za najmlađe će i ovoga puta biti organizirane radionice – ističu iz Ureda za zdravstvo, rad i socijalnu skrb Grada Zagreba.

Znači, ponovimo gradivo, besplatni pregledi kože i madeža na Bundeku ove subote, 15. lipnja od 10 do 17 sati.

Naslovna i fotografija u članku: Ilustrativna/ Anna Nekrashevich/pexels.com 

Nastavite čitati

Moja županija

Daruj krv, spasi život!: Evo gdje se možete pridružiti vojsci humanitaraca i volontera na području Zagrebačke županije!

Možda baš vaša doza darovane ‘tekućine koja život znači’ nekome doslovno i spasi život! A nagrada koju svaki dobrovoljni darivatelj krvi dobije za tu spoznaju, veća je od bilo koje materijalne vrijednosti. 

Objavljeno

na

Društvo Crvenog križa Zagrebačke županije organizira redovite mjesečne akcije dobrovoljnog davanja krvi, a uoči početka mjeseca lipnja pozivaju i dosadašnje, kao i nove humanitarce, da se tom pozivu i odazovu, jer možda baš vaša doza tekućine koja život znači nekome doslovno i spasi život! Nagrada koju svaki dobrovoljni darivatelj krvi dobije za tu spoznaju je veća od bilo koje materijalne vrijednosti.

Foto: FB Crveni križ Velika Gorica ( arhivska, kolovoz 2023.g.)

Pa znajte kako će se tijekom lipnja ta redovita akcija tradicionalno provoditi u prostorijama gradskih društava DCK Zagrebačke županije, na lokacijama – Dugo selo, Ivanić-Grad, Jastrebarsko, Samobor, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica, Vrbovec i Zaprešić.

Ako niste sigurni zadovoljavate li kriterija kategorije ‘Tko može biti dobrovoljni darivatelj krvi’, evo osnovnih pokazatelja.

– Krv može dati svaka zdrava osoba, u dobi od 18 do 65 godina (u slučajevima dobrog zdravstvenog stanja do 70), tjelesne težine iznad 55 kilograma (proporcionalno visini), tjelesne temperature do 37 stupnjeva, uz odobrenje liječnika – smjernice su Hrvatskog crvenog križa, koji je i  utemeljitelj dobrovoljnog davanja krvi u Republici Hrvatskoj.

Djelatnici i volonteri društva Crvenog križa također daju i koristan savjet.

– Prije darivanja krvi preporuča se pojesti lagani obrok i popiti dovoljno bezalkoholne tekućine – poručuju iz Gradskog društva Crvenog križa Velika Gorica.

Foto: FB Crveni križ Velika Gorica (arhivska, ožujak 2024.)

Akcija će se u našem gradu idućeg mjeseca provoditi od 24. do 26.lipnja (detalji u tablici na kaju članka). Volonteri goričkog CK će se pobrinuti da nakon tog plemenitog čina dobijete i tekućine i nešto za prigristi.

Inače, ako se još niste pridružili toj pravoj vojsci humanitaraca i volontera, ali planirate ili tek razmišljate, znajte i to kako žene mogu darivati krvi tri puta godišnje, a muškarci i četiri puta.

U većini zemalja u svijetu ova djelatnost povjerena je Crvenom križu zbog njegovog humanitarnog rada, razvijene mreže društava Crvenog križa na terenu i velikog broja volontera što omogućuje neprofitno prikupljanje krvi.

Naslovna fotografija: Crveni križ Velika Gorica

 

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO Udruga VG Dijabetičar obilježila 3. Hrvatski dan šećerne bolesti (14. svibnja)

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica, 14.05.2024.  VG Dijabetičar obilježio 3.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vrijedni članovi Udruge VG Dijabetičar obilježili su 3. Hrvatski dan šećerne bolesti danas (utorak,14. svibnja 2024.) predavanjem o šećernoj bolesti, prevenciji i liječenju u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici.

Velika Gorica, 14.05.2024.  VG Dijabetičar obilježio 3.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 14.05.2024.  VG Dijabetičar obilježio 3.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Predavanje je održala Anica Badanjak, dr. med. internistica, endokrinologinja i dijabetologinja, koju je ove godine nagradio Hrvatski savez dijabetičkih udruga (HSDU) za doprinos u radu i razvitku HSDU-a i unaprjeđenju skrbi osoba sa šećernom bolešću u Republici Hrvatskoj.

Velika Gorica, 14.05.2024.  VG Dijabetičar obilježio 3.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 14.05.2024.  VG Dijabetičar obilježio 3.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 14.05.2024.  VG Dijabetičar obilježio 3.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Proglašavanjem Hrvatskog dana šećerne bolesti 14. svibnja želi se podići svjesnost o ovom velikom javnozdravstvenom problemu ne samo u svijetu nego i u Hrvatskoj. To je prilika da uz obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti, ali i svim drugim aktivnostima, javnozdravstvenim i edukativnim kampanjama koje se provode tijekom cijele godine podsjetimo javnost na učestalost šećerne bolesti te važnost prevencije, ranog otkrivanja šećerne bolesti, njezinog pravovremenog liječenja te sprječavanja i odgađanja kroničnih komplikacija. Prema izvješću HZJZ-a o umrlim osobama u Hrvatskoj u 2022. godini, šećerna bolest je četvrti vodeći uzrok smrti.

Velika Gorica, 14.05.2024.  VG Dijabetičar obilježio 3.Hrvatski dan šećerne bolesti. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog na inicijativu Međunarodne dijabetičke federacije (IDF) i Svjetske zdravstvene organizacije. Svjetski dan šećerne bolesti najveća je globalna kampanja podizanja svijesti o toj bolesti, a od 2006.godine je i službeno priznat od Ujedinjenih naroda.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

Medicinski centar Gorica u svibnju ima popuste za MR kralježnicu i zglobova, ali i još neke pretrage

Popusti od 15 % na određene pretrage vrijede do 31. svibnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Medicinski centar Gorica s radom je počeo prije dva mjeseca i svakim danom sve više raste uvodeći nove medicinske usluge. Što sve možete ostvariti uz popuste u svibnju, saznajte u nastavku. Medicinski centar Gorica vrlo brzo je postao mjesto na kojem uz vrhunsku i najmoderniju tehnologiju, stručan i potvrđen tim liječnika te medicinskog osoblja možemo ostvariti niz usluga.

Centar nudi niz radioloških usluga: rendgen, mamografiju, višeslojnu kompjutoriziranu tomografiju (MSCT) i magnetsku rezonanciju (MR), ultrazvuk te color doppler. Na raspolaganju su nam i usluge iz područja medicine rada, sistematski pregledi za tvrtke i pojedince te laboratorij. Važno je spomenuti naravno i naše specijalističke ambulante iz područja urologije, kardiologije, ortopedije, fizikalne medicine, dermatologije i kirurgije koje vode eminentni zagrebački liječnici.

U kratkom razgovoru sa specijalistom radiologije dr. med. Nikola Ivan Leder, ravnateljem ovog centra, saznali smo novitete.

–  Hvala svima koji su naš centar tako brzo prepoznali kao važnu ustanovu. Želja nam je da na jednom mjestu Velikogoričani imaju široki raspon vrhunskih medicinskih usluga na dohvat ruke te da više ne moraju ići u Zagreb za svaki pregled. Kao što znate, prva smo ustanova koja je u Veliku Goricu dovela MSCT i MR uređaj koji su iznimno bitni pri dijagnostici bolesti. Pristup koji zagovaramo, od svakog liječnika, do svakog našeg zaposlenika, je taj da je pacijent na prvom mjestu. Znam, tako bi uvijek i trebalo biti, ali često nije radi preopterećenosti sustava – ističe ravnatelj Leder te dodaje kako centar okuplja vrhunske stručnjake sa svakog pojedinog područja.

– Iza naših zaposlenika su godine rada i priznanja tog rada u medicinskoj struci, s jedne strane, uz najnoviju i najmoderniju opremu visoke kvalitete. Obraćaju nam se ljudi koji boluju od ozbiljnih bolesti i empatija tj. ljudski pristup su nam jako važni – dodaje Leder.

Foto: Medicinski centar Gorica

Popusti od 15 % u Medicinskom centru Gorica

Od 6. do 31. svibnja 2024. godine u Medicinski centru Gorica nude se dvije odlične akcije:

· povodom Međunarodnog praznika rada, centar nudi 15 % popusta na MR kralježnice i zglobova

· Svjetski dan astme tradicionalno se obilježava prvog utorka u svibnju, što je ove godine utorak 7. svibnja pa je centar odlučio to obilježiti svojom akcijom od 15 % na RTG pluća i srca te LDCT pluća.

Popust od 15 % na MR kralježnice i zglobova

Svi oni koji puno sjede dok rade, poput raznih administrativnih zanimanja, kao i oni koji puno stoje ili nose težak teret, mogu imati problema s kralježnicom i osjetiti bol u predjelu vrata i leđa koja ih ometa u obavljanju svakodnevnih poslova. Uobičajena indikacija za MR kralježnice jest pojava boli.

Magnetska rezonanca kralježnice neinvazivna je tehnologija snimanja bez opasnosti ionizirajućeg zračenja. Pregledom se dobije jasan i detaljan slikovni prikaz kralježnice i okolnih tkiva te je najosjetljivija radiološka metoda za pregled anatomije i dijagnostiku bolesti kralježnice.

Foto: Medicinski centar Gorica

Magnetska rezonancija kralježnice preporučuje se i kada postoji sumnja na kompresiju leđne moždine koju najčešće uzrokuje prolaps ili hernija diska. U slučaju takvih događaja, MR kralježnice je zapravo jedina slikovna metoda kojom možemo prikazati odnos diska, leđne moždine i živaca.

Osjećate li sijevajuće bolove, trnce, žarenje i slično, moguće je da i Vi imate problem hernije diska i uklještenje živca (lumboishijalgija tj. išijas). Nadamo se da ćete se naručiti što prije jer to su vrlo bolna stanja, a MR je jedina slikovna metoda koja pruža uvid u stanje živaca.

Popust od 15 % na RTG pluća i srca te LDCT pluća

Astma je jedna od najčešćih kroničnih bolesti u općoj populaciji s većom učestalošću u djetinjstvu i mlađoj životnoj dobi nego u zreloj i starijoj životnoj dobi. Incidencija astme varira u različitim zemljama svijeta između 1 i 18 %, a u Hrvatskoj iznosi oko 3 %.

Rendgensko snimanje pluća potrebno je kod sumnje na upalu pluća, bronhitisa, traume prsišta, tumora pluća, kao dio predoperativne obrade, ali i kao dio sistematskog pregleda ukoliko postoji indikacija internista.

Pretraga se radi i preventivno kod osoba kod kojih postoji rizik za bolesti pluća, kao što su pušači, zatim kod preventivnih pregleda za određena zanimanja te na indikaciju liječnika specijalista.

Foto: Medicinski centar Gorica

Kompjutorizirana tomografija – niskodozni LDCT je bezbolna, neinvazivna i vrlo precizna dijagnostička metoda koja omogućuje istovremeni prikaz krvnih žila,

CT pretrage za dobivanje slike koriste istu vrstu zračenja kao i RTG. Ova brza i jednostavna metoda pruža važne informacije koje pomažu u donošenju odluka o daljnjem liječenju. Vrlo često se koristi upravo za pregled pluća kada LDCT pluća omogućuje preciznu vizualizaciju struktura plućnog tkiva i pomaže u otkrivanju različitih promjena ili lezija.

– Ova pretraga je ujedno i temelj preventivnog programa probira tzv. „screening” u sklopu prevencije karcinoma pluća. Medicinski centar Gorica odlikuje se naj-modernijim uređajima, vrhunske kvalitete koji koriste najnovija dostignuća teh-nologije i programe koji smanjuju dozu zračenja na najmanju moguću mjeru –  napomenuo je naš sugovornik dr. med. Nikola Ivan Leder.

Medicinski centar Gorica smješten je u Ulici Matije Slatinskog 2, Velika Gorica. Kontakti: 01 61 54 303, 095 919 25 84, [email protected] Web: https://medicinski-centar.hr/

Foto: Medicinski centar Gorica

Nastavite čitati

Reporter 438 - 20.06.2024.

Facebook

Izdvojeno