Povežite se s nama

Vijesti

Načelnik Općine Pokupsko: Evo kako smo utrošili 3.65 milijuna kuna pomoći za sanaciju šteta od potresa

Odbacio je optužbe vijećnika kako se novac za pomoć koristio i za nasipavanje privatnih dvorišta

Objavljeno

na

Na današnje izjave nezavisnih vijećnika Općine Pokupsko reagirao je načelnik te općine Božidar Škrinjarić te objasnio kako se troše sredstva, odnosno 3.650.000 kuna iz državnog proračuna, koje je Općina Pokupsko dobila za sanaciju šteta od potresa. Odbacio je i optužbe vijećnika kako se ovaj novac koristio, među ostalim, i za nasipavanje privatnih dvorišta.

– Očekivanja Kluba nezavisnih vijećnika da će cjelokupni iznos tih sredstava biti namjenjen isključivo stanovnicima za sanaciju šteta na svojim građevinama nisu realna. Naime, u trenutku potresa nekoliko desetaka kućanstava ostalo je bez prostora za stanovanje. Odmah po uplati sredstava pomoći Općina Pokupsko je krenula u zbrinjavanje tih ljudi – kazao je Škrinjarić te naveo kako je za postavljanje svakog pojedinog mobilnog objekta bilo potrebno pripremiti podlogu, premjestiti ili postaviti novi priključak za opskrbu električnom energijom i izgraditi instalacije, osigurati vodoopskrbu i odvodnju, opremiti objekte grijalicama te drugom nužnom opremom, a na te radove Općina je utrošila oko 270 tisuća kuna.

– Drugi dan nakon potresa počela je sanacija i uklanjanje oštećenih dimnjaka i krovova.Za tu namjenu je utrošeno 155.000 kuna. Nije li pokrivanjem tih troškova pružena pomoć najugroženijim stanovnicima naše općine? Ostavljamo na prosudbu Vama bi li opravdanije bilo da je ta sredstva Općina ostavila za sanaciju gospodarskih objekata? – kazao je načelnik Škrinjarić te se u nastavku očitovanja osvrnuo i na troškove o kojima su jutros govorili nezavisni vijećnici.

– Od pomoći je za sanaciju nerazvrstanih cesta namjenjeno 130.000 kuna, za sanaciju javne rasvjete 211.827 kuna, a za sanaciju javnih objekata 219.173 kuna. Znači ukupno je 561.000 kuna ostavljena za sanaciju ostalih šteta od potresa, a za potrebe građana namjenjena su 3.089.000 kuna sredstava iz pomoći – kazao je načelnik Škrinjarić.

U nastavku se načelnik Općine Pokupsko osvrnuo i na navode nezavisnih vijećnika o nepovoljnom položaju onih stanovnika koji nemaju mogućnost priključiti se na javnu vodoopskrbnu mrežu te koji su sami sanirali svoje bunare ili izvore vode.

Općini Pokupsko obratio se veliki broj stanovnika sa zamolbom da im se omogući priključak na javnu vodoopskrbnu mrežu. Predviđeno je da se zamolba uvaži svakome tko ima prijavljeno stalno prebivalište na području općine i gdje postoji javna vodoopskrbna mreža. Navodi gospođe Popovčić da su diskriminirani stanovnici koji nemaju mogućnost priključka, a sami su sanirali svoje bunare ili izvore pitke vode također nisu točni. Sanacije vodovodnih instalacija, što uključuje i izvor opskrbe, prihvatljiv je trošak za refundaciju. Zanimljivo je da gospođa Popovčić, koja je toliko analizirala prijedlog Odluke to nije primjetila. Također Općina nije mogla pristupiti saniranju bunara na drugi način zbog izričite zabrane Stožera civilne zaštite RH za ulazak u bunare na potresom pogođenom području – oštro je rekao Božidar Škrinjarić.

– I na kraju gospođa Popovčić naglašava kako je refendacija troškova za sanaciju šteta od potresa moguća jedino dostavom plaćenog računa uz zahtjev, a nije usvojen prijedlog Kluba nezavisnih vijećnika, kojim predlažu plaćanje po predračunu i ponudi. Takvo plaćanje, prema uputi predstavnika Ministarstva financija, nije u skladu s proračunskim načelima jer ponuda i predračun nisu dokaz da su sredstva stvarno utrošena te bi u tom slučaju sredstva bila nenamjenski utrošena. Općinska tijela u svome radu moraju se voditi prvenstveno propisima koji, nažalost, nisu uvijek u skladu sa željama – zaključio je Škrinjarić i objasnio kako su sredstva pomoći namijenjena žurnoj sanaciji, a ne cjelovitoj obnovi stambenih i drugih objekata.

– Kako bi se pomoglo što većem broju stanovnika uvedeno je ograničenje u iznosu od 10.000 kuna. Za cjelovitu obnovu biti će potrebna daleko veća novčana sredstva i pomoć za takvu obnovu osigurana je svim oštećenima Zakonom o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije. Već sutra, 12. ožujka u Općinu Pokupsko dolaze dva mobilna tima Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, koji će zaprimati zahtjeve naših građana za pomoć iz državnog proračuna za obnovu domova, odnosno rušenje i izgradnju zamjenskih – za kraj je kazao Škrinjarić.

Crna kronika

FOTO VIJEST Noćas provaljeno u benzinsku u Lekeniku

Što je i koliko ukradeno, bit će poznato nakon očevida

Objavljeno

na

Objavio/la

Razbijena vrata, navučene trake i policijski kombi…prizor je to kojeg su mnogi jutros vidjeli prolazivši uz Ininu benzinsku postaju u Lekeniku.

Provala se dogodila tijekom noći. Što je sve ukradeno, zasad nije poznato. Policija i dalje obavlja očevid, nakon kojeg će biti poznato više detalja.

Foto: Matea Brenčić/cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

U obnovu ide Ulica Kovači u Velikoj Mlaki

Grad intenzivno ulaže u prometnu infrastrukturu i sigurnost svojih građana

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako bi se život građana Velike Gorice i okolnih naselja učinio ugodnijim i sigurnijim, u tijeku je intenzivno razdoblje ulaganja u poboljšanje komunalne infrastrukture. Na pojedinim gradskim ulicama i prometnicama radovi su u punom jeku. Primjerice, Jelačićeva ulica u Kurilovcu te Ulica Augusta Šenoe uz obilaznicu u Velikoj Gorici trenutačno su u fazi obnove. Svakako jedan od ključnih projekata u nadolazećem razdoblju je rekonstrukcija Ulice Kovači u Velikoj Mlaki čijom će se obnovom riješiti povijesni problem, ali i ostvariti dugogodišnja želja svih mještana.

Ova prometnica ima izuzetno važnu ulogu za lokalnu zajednicu, jer povezuje Veliku Mlaku s Velikim Poljem te osigurava pristup ključnim institucijama poput Dječjeg vrtića Lojtrica, Osnovne škole Velika Mlaka, crkve i nogometnog igrališta gdje trenira oko 200 djece. Projekt obuhvaća obnovu prometnice u dužini od 530 metara, od Zamlačke do Smendrovićeve ulice, uključujući rekonstrukciju križanja sa Zamlačkom ulicom. Planirana je izgradnja kolnika za dvosmjeran promet širine od 5,5 do 7 metara, oborinske odvodnje te pješačke staze širine do 2 metra, čime će se značajno povećati sigurnost svih mještana. Također, predviđena je i zamjena vodoopskrbne mreže.

Procijenjena vrijednost radova iznosi oko 1.042.500,00 eura s PDV-om, od čega je za izgradnju prometnice s oborinskom odvodnjom predviđeno 880 tisuća eura, a za rekonstrukciju javne vodoopskrbe 162.500,00 eura. Rok za izvođenje radova je 150 dana. Trenutačno je u tijeku postupak javne nabave za odabir izvođača, a početak radova kreće nakon potpisa ugovora s izvođačem i uvođenja u posao od strane nadzornog inženjera.

Korak je to prema modernizaciji lokalne infrastrukture i sigurnijem prometovanju, posebno u dijelovima grada i okolice gdje postoji intenzivna potreba za obnovom. Velika Gorica tako nastavlja s razvojem kako bi svojim građanima osigurala još bolju kvalitetu života.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ove godine skoro 800 tisuća eura za natječaje i javne pozive

Većina njih bit će raspisano u prvom tromjesečju

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica objavio je Plan natječaja i javnih poziva koje će raspisati tijekom ove godine. Tako će kroz 11 natječaja dodijeliti čak 798 tisuća eura. Najviše natječaja, njih 8, raspisat će Upravni odjel za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti vrijednih 658 tisuća eura.

Upravni odjel za prostorno planiranje, graditeljstvo i zaštitu okoliša putem natječaja dodijelit će 20 tisuća eura, Upravni odjel za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU raspisat će natječaj vrijedan 70 tisuća eura, a Služba gradske uprave Javni poziv u vrijednosti od 50 tisuća eura.

Nastavite čitati

Moja županija

Vincekovo: Zelinski vinogradari vesele se novoj vinogradarskoj godini

U Kapelu Svetog Duha u Vrtačama idu po blagoslov za što bolji urod.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na jugoistočnim padinama Medvednice, smjestili su se plodni vinogradi stanovnika grada Sveti Ivan Zelina, koji su poznati po proizvodnji kvalitetnih vina, posebice na Zelinskoj vinskoj cesti.

Posebna pažnja tijekom godina pripala je trsovima kraljice Prigorja – kraljevini, koja je autohtona i najrasprostranjenija baš u prigorskom kraju, a vino Kraljevine Zeline je i robna marka vina Zagrebačke županije.

Stoga, vrijedni vinari i vinogradari jedva čekaju spomendan Svetoga Vinka, kada se tradicionalno po prvi puta u novoj godini odlazi pregledati vinograd, ali i ispoštovati stari vinogradarski običaj zalijevanja trsova vinom i darivanjem domaćom kobasicom. Tom prilikom odrezat će prve rozgve s reznika koje će ponijeti kući i staviti u vodu, te nekoliko tjedana pratiti pupanje. Pokazatelj je to kako je trsje prezimilo ovu zimu i obećava li dobru berbu na jesen.

Foto: TZ Svetog Ivana Zelina

Vinogradari će se najprije u nedjelju, 26. siječnja, okupiti u Kapeli Svetog Duha u Vrtačama na svetoj misi u 11 sati, nakon koje će uslijediti tradicionalni blagoslov vinograda točno u podne.

Domaćini obilježavanja su članovi Udruge vinara i vinogradara Brina iz Kalinja, uz suorganizatore Grad Sveti Ivan Zelina i Turističku zajednicu grada Svetog Ivana Zeline.

Podsjetimo kako velike zasluge za razvoj vinarstva pripadaju donjozelinskom župniku Dragutinu Stražimiru, autoru prve suvremene knjige o vinogradarstvu u Hrvatskoj. Poticao je vinogradare i vinare da izlažu svoja vina i natječu se u postizanju što bolje kvalitete.

Nastavite čitati

Moja županija

Roditeljima beba Županija udvostručila novčanu naknadu

S početkom nove godine isplaćuje 300 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Za novorođene stanovnike Zagrebačke županije, rođene od prvog dana 2025. godine, u županijskom proračunu osigurano je duplo više sredstava za jednokratne novčane pomoći, tako da će roditelji s prijavljenim prebivalištem na području Zagrebačke županije moći ostvariti jednokratnu naknadu u visini 300 eura.

– Naknadu za novorođenu djecu uveli smo 2018. godine, te je ona tada iznosila 1.000 kuna. Od 2023. godine povećana je na 150 eura, a od ove godine udvostručujemo iznos. To je naš doprinos roditeljima u njihovim izazovnim ali najvažnijim trenucima, kada u njihovu obitelj stiže novi član – poručio je župan Stjepan Kožić, dodavši kako je dugogodišnja vizija Županije usmjerena na mlade, što pokazuje i činjenica da se gotovo polovica izvornog proračuna ulaže u odgoj i obrazovanje.

Kakva je procedura?

  • Zahtjev za ostvarenje prava na jednokratnu novčanu pomoć za novorođeno dijete podnosi se u roku 4 mjeseca od dana rođenja djeteta. Može ga ostvariti jedan od roditelja/samohrani roditelj/roditelj iz jednoroditeljske obitelji, koji je državljanin Republike Hrvatske s prijavljenim prebivalištem na području Zagrebačke županije, najmanje 1 godinu, te u trenutku podnošenja Zahtjeva ima prijavljeno prebivalište na području Zagrebačke županije.
  • Postupak za ostvarivanje prava pokreće podnositelj zahtjeva s kojim novorođeno dijete živi u zajedničkom kućanstvu, a podnosi se putem nadležnog matičnog ureda ili putem sustava e-Građani kroz uslugu e-Novorođenče.

– Lani je za ovu namjenu Zagrebačka županija isplatila 2.502 jednokratne novčane pomoći u ukupnom iznosu od 375.300 eura, dok je ove godine, obzirom na povećanje sredstava, osigurano 810 tisuća eura. Vjerujem da je ovo povećanje iznosa, uz ostale mjere usmjerene na mlade koje Županija provodi, dodatan motiv za stvaranje pozitivne klime na području na kojem naši stanovnici zasnivaju obitelji – istaknula je pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.