Povežite se s nama

Vijesti

MOST VG o javnom gradskom prijevozu: Ako mogu Šibenik, Rijeka i drugi, zašto i Velika Gorica ne bi samostalno obavljala prijevoz?

Osnivanje djelatnosti prijevoza u vlasništvu Grada platilo bi se u velikom dijelu sredstvima fonda EU, gradski proračun koštalo bi manje od jednogodišnjeg troška usluge koncesionara, a građani bi dobili trajnu vrijednost, ističu gradski vijećnici MOST-a Velika Gorica.

Objavljeno

na

Gradski vijećnici MOST-a Velika Gorica održali su konferenciju za medije na temu javnog gradskog prijevoza. Kako ističu, povod za ovu presicu su tri godine otkako je ta stranka pokrenula inicijativu za osnivanjem djelatnosti javnog komunalnog prijevoza Grada, 30 godina otkako se naš grad, kako kažu, voljom uprave grada odrekao vlastite tvrtke lokalnog linijskog prijevoza putnika, te godinu dana od osnivanja nove djelatnosti javnog gradskog prijevoza u gradu Šibeniku iz sredstava EU fondova.

-U Šibeniku su kupili desetak novih autobusa, organizirali nove linije u tri zone, karta za javni gradski prijevoz košta jedan euro, izgrađen je novi autobusni terminal i logistički centar, sve za 12 milijuna eura, od čega su građani putem proračuna platiti oko dva milijuna eura. Grad Velika Gorica već je drugi put poništio Javni natječaj za uslugu javnog komunalnog gradskog prijevoza, na prvi se nitko nije javio, a na drugom su pristigle ponude bile znatno iznad okvira koje je Grad ponudio natječajem, a to je oko 15 milijuna eura godišnje. Stoga smo ovdje kako bismo ukazali na alternativne mogućnosti organiziranja javnog gradskog prijevoza – rekao je Ivan Bekavac, gradski vijećnik goričkog Mosta. Dodao je i kako su zadnjih godina i Rijeka, Slavonski Brod, te Vinkovci izgradili nove autobusne kolodvore, te osnovali djelatnosti u postojećim gradskim poduzećima i kupili desetke novih autobusa iz sredstava EU fondova.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal.hr

Podsjetili su kako je Most Velika Gorica u nekoliko navrata zagovarao potrebu osnivanja djelatnosti javnog linijskog lokalnog prijevoza putnika na području našeg grada ili osnivanjem nove tvrtke ili nove djelatnosti u postojećoj gradskoj tvrtki, što bi, po njima, bio racionalniji pristup. Na pitanje koliko bi takav projekt koštao Grad, kaže:

–  Osnivanje djelatnosti lokalnog linijskog prijevoza u vlasništvu Grada Velike Gorice platilo bi se u velikom dijelu sredstvima fonda EU, a gradski proračun koštalo bi iznos manji od jednogodišnjeg troška usluge koncesionara, po našim procjenama od prije godinu dana to bi koštalo od 10 do 15 milijuna eura. Jesu li danas takve cijene ja ne znam, ali da su i 70 posto skuplje još uvijek je to cijena jednogodišnje koncesija. S druge strane vrijednost koju građani dobivaju je trajna. Istodobno Goričani plaćaju godišnje ZET-u šest milijuna eura, a za taj se novac vozimo uglavnom starim busevima, neredovito i loše. Nema kružne gradske linije, uz pomoć koje bi građani, pogotovo učenici u većem broju koristili vlak, nema ni linija prema poslovnim zonama. I dalje EU fondovi nude takve mogućnosti, otvorene su mogućnosti da gradska uprava promijeni obrazac razmišljanja, krenu u analizu osnivanja te nove djelatnosti i na taj način učini nešto korisno nakon dosadašnjih natječajnih promašaja – ističe Bekavac.

Na pitanje ima li možda saznanja ili prijedlog iz kojeg bi EU fonda Grad mogao očekivati sufinanciranje, kaže:

– Ja se na taj način ne bavim europskim fondovima. Pozivam gradsku upravu da potraži savjet stručnjaka. Postoje i tijela i institucije unutar Republike Hrvatske, a mogli bi zatražiti i savjet od gradova Šibenika, Rijeke, Vinkovaca ili  Slavonskog Broda koji su to već učinili, vjerujem da će im kolege iz gradskih uprava tih gradova rado pomoći u tome.

Fotokolaž: Cityportal.hr

Koordinator MOST-a VG i gradski vijećnik Damir Slojšek ističe kako se bliži početak školske godine, a Grad još nije riješio pitanje prijevoza školaraca, te dodaje kako je primio informaciju da će nakon završetka postupka pregleda i ocjene ponuda javni naručitelj, odnosno Grad Velika Gorica, donijeti Odluku koja će biti javno objavljena u elektroničkom oglasniku Javne nabave RH.  Zaključuju kako je na potezu gradska uprava.

– Imamo li u Gradu Velika Gorica znanja i hrabrosti po uzoru na druge učiniti nešto dobro za građane, iskoristiti sredstva iz EU fondova i dugoročno uštedjeti milijune eura ili ćemo postati taoci reketarenja autoprijevoznika, kao što smo bili, a i danas smo taoci volje Grada Zagreba i ZET-a, odnosno trajnog povećanja cijene koncesije i subvencija koja je danas 10 puta veća nego li prije 10 godina – završno poručuju gradski vijećnici Mosta Velika Gorica.

 

Naslovna fotografija: Ivan Bekava i Damir Slojšek, gradski vijećnici MOST-a Velika Gorica/ G.Kiš, cityportal.hr

HOTNEWS

U obnovu ide Ulica Kovači u Velikoj Mlaki

Grad intenzivno ulaže u prometnu infrastrukturu i sigurnost svojih građana

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako bi se život građana Velike Gorice i okolnih naselja učinio ugodnijim i sigurnijim, u tijeku je intenzivno razdoblje ulaganja u poboljšanje komunalne infrastrukture. Na pojedinim gradskim ulicama i prometnicama radovi su u punom jeku. Primjerice, Jelačićeva ulica u Kurilovcu te Ulica Augusta Šenoe uz obilaznicu u Velikoj Gorici trenutačno su u fazi obnove. Svakako jedan od ključnih projekata u nadolazećem razdoblju je rekonstrukcija Ulice Kovači u Velikoj Mlaki čijom će se obnovom riješiti povijesni problem, ali i ostvariti dugogodišnja želja svih mještana.

Ova prometnica ima izuzetno važnu ulogu za lokalnu zajednicu, jer povezuje Veliku Mlaku s Velikim Poljem te osigurava pristup ključnim institucijama poput Dječjeg vrtića Lojtrica, Osnovne škole Velika Mlaka, crkve i nogometnog igrališta gdje trenira oko 200 djece. Projekt obuhvaća obnovu prometnice u dužini od 530 metara, od Zamlačke do Smendrovićeve ulice, uključujući rekonstrukciju križanja sa Zamlačkom ulicom. Planirana je izgradnja kolnika za dvosmjeran promet širine od 5,5 do 7 metara, oborinske odvodnje te pješačke staze širine do 2 metra, čime će se značajno povećati sigurnost svih mještana. Također, predviđena je i zamjena vodoopskrbne mreže.

Procijenjena vrijednost radova iznosi oko 1.042.500,00 eura s PDV-om, od čega je za izgradnju prometnice s oborinskom odvodnjom predviđeno 880 tisuća eura, a za rekonstrukciju javne vodoopskrbe 162.500,00 eura. Rok za izvođenje radova je 150 dana. Trenutačno je u tijeku postupak javne nabave za odabir izvođača, a početak radova kreće nakon potpisa ugovora s izvođačem i uvođenja u posao od strane nadzornog inženjera.

Korak je to prema modernizaciji lokalne infrastrukture i sigurnijem prometovanju, posebno u dijelovima grada i okolice gdje postoji intenzivna potreba za obnovom. Velika Gorica tako nastavlja s razvojem kako bi svojim građanima osigurala još bolju kvalitetu života.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ove godine skoro 800 tisuća eura za natječaje i javne pozive

Većina njih bit će raspisano u prvom tromjesečju

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica objavio je Plan natječaja i javnih poziva koje će raspisati tijekom ove godine. Tako će kroz 11 natječaja dodijeliti čak 798 tisuća eura. Najviše natječaja, njih 8, raspisat će Upravni odjel za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti vrijednih 658 tisuća eura.

Upravni odjel za prostorno planiranje, graditeljstvo i zaštitu okoliša putem natječaja dodijelit će 20 tisuća eura, Upravni odjel za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU raspisat će natječaj vrijedan 70 tisuća eura, a Služba gradske uprave Javni poziv u vrijednosti od 50 tisuća eura.

Nastavite čitati

Moja županija

Vincekovo: Zelinski vinogradari vesele se novoj vinogradarskoj godini

U Kapelu Svetog Duha u Vrtačama idu po blagoslov za što bolji urod.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na jugoistočnim padinama Medvednice, smjestili su se plodni vinogradi stanovnika grada Sveti Ivan Zelina, koji su poznati po proizvodnji kvalitetnih vina, posebice na Zelinskoj vinskoj cesti.

Posebna pažnja tijekom godina pripala je trsovima kraljice Prigorja – kraljevini, koja je autohtona i najrasprostranjenija baš u prigorskom kraju, a vino Kraljevine Zeline je i robna marka vina Zagrebačke županije.

Stoga, vrijedni vinari i vinogradari jedva čekaju spomendan Svetoga Vinka, kada se tradicionalno po prvi puta u novoj godini odlazi pregledati vinograd, ali i ispoštovati stari vinogradarski običaj zalijevanja trsova vinom i darivanjem domaćom kobasicom. Tom prilikom odrezat će prve rozgve s reznika koje će ponijeti kući i staviti u vodu, te nekoliko tjedana pratiti pupanje. Pokazatelj je to kako je trsje prezimilo ovu zimu i obećava li dobru berbu na jesen.

Foto: TZ Svetog Ivana Zelina

Vinogradari će se najprije u nedjelju, 26. siječnja, okupiti u Kapeli Svetog Duha u Vrtačama na svetoj misi u 11 sati, nakon koje će uslijediti tradicionalni blagoslov vinograda točno u podne.

Domaćini obilježavanja su članovi Udruge vinara i vinogradara Brina iz Kalinja, uz suorganizatore Grad Sveti Ivan Zelina i Turističku zajednicu grada Svetog Ivana Zeline.

Podsjetimo kako velike zasluge za razvoj vinarstva pripadaju donjozelinskom župniku Dragutinu Stražimiru, autoru prve suvremene knjige o vinogradarstvu u Hrvatskoj. Poticao je vinogradare i vinare da izlažu svoja vina i natječu se u postizanju što bolje kvalitete.

Nastavite čitati

Moja županija

Roditeljima beba Županija udvostručila novčanu naknadu

S početkom nove godine isplaćuje 300 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Za novorođene stanovnike Zagrebačke županije, rođene od prvog dana 2025. godine, u županijskom proračunu osigurano je duplo više sredstava za jednokratne novčane pomoći, tako da će roditelji s prijavljenim prebivalištem na području Zagrebačke županije moći ostvariti jednokratnu naknadu u visini 300 eura.

– Naknadu za novorođenu djecu uveli smo 2018. godine, te je ona tada iznosila 1.000 kuna. Od 2023. godine povećana je na 150 eura, a od ove godine udvostručujemo iznos. To je naš doprinos roditeljima u njihovim izazovnim ali najvažnijim trenucima, kada u njihovu obitelj stiže novi član – poručio je župan Stjepan Kožić, dodavši kako je dugogodišnja vizija Županije usmjerena na mlade, što pokazuje i činjenica da se gotovo polovica izvornog proračuna ulaže u odgoj i obrazovanje.

Kakva je procedura?

  • Zahtjev za ostvarenje prava na jednokratnu novčanu pomoć za novorođeno dijete podnosi se u roku 4 mjeseca od dana rođenja djeteta. Može ga ostvariti jedan od roditelja/samohrani roditelj/roditelj iz jednoroditeljske obitelji, koji je državljanin Republike Hrvatske s prijavljenim prebivalištem na području Zagrebačke županije, najmanje 1 godinu, te u trenutku podnošenja Zahtjeva ima prijavljeno prebivalište na području Zagrebačke županije.
  • Postupak za ostvarivanje prava pokreće podnositelj zahtjeva s kojim novorođeno dijete živi u zajedničkom kućanstvu, a podnosi se putem nadležnog matičnog ureda ili putem sustava e-Građani kroz uslugu e-Novorođenče.

– Lani je za ovu namjenu Zagrebačka županija isplatila 2.502 jednokratne novčane pomoći u ukupnom iznosu od 375.300 eura, dok je ove godine, obzirom na povećanje sredstava, osigurano 810 tisuća eura. Vjerujem da je ovo povećanje iznosa, uz ostale mjere usmjerene na mlade koje Županija provodi, dodatan motiv za stvaranje pozitivne klime na području na kojem naši stanovnici zasnivaju obitelji – istaknula je pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak.

Nastavite čitati

HOTNEWS

U subotu podržite Dan mimoza

Simbolična prodaja odvijat će se od 10 do 12 sati

Objavljeno

na

Objavio/la

Pred nama je 18. Dan mimoza – Nacionalni dan protiv raka vrata maternice koji se obilježava svake godine u Europskom tjednu prevencije raka vrata maternice. Humanitarnoj i simboličnoj prodaji mimoza u Velikoj Gorici možete se odazvati ove subote 25. siječnja na Tržnom centru od 10 do 12 sati.

Humanitarnu akciju organiziraju Veleučilište Velika Gorica, Liga protiv raka Zagrebačke županije, Grad Velika Gorica i Gimnazija Velika Gorica.

– Pridružite nam se i kupnjom žutog buketića podržite Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice.  – poručuju organizatori.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.