Povežite se s nama

HOTNEWS

Miroslav Drljača izabran za člana Međunarodne akademije za kvalitetu

Jedini među znanstvenicima u cijeloj srednjoj i jugoistočnoj Europi

Objavljeno

na

Na sastanku Generalne skupštine IAQ – International Academy for Quality (Međunarodna akademija za kvalitetu) održanog 22.6.2018. godine u Parizu, doc. dr. sc. Miroslav Drljača jednoglasno je izabran za Pridruženog člana (Associate Member) Međunarodne akademije za kvalitetu, sa sjedištem u Milwaukee, WI, USA, kao prvi i jedini znanstvenik iz Hrvatske, ali i srednje i jugoistočne Europe. Osim Mađarske i Austrije te sada Hrvatske, niti jedna zemlja od Baltika do Jadrana i od Austrije do Grčke, nema člana Međunarodne akademije za kvalitetu.

IAQ je samostalna neprofitna nevladina organizacija kojom upralja Skupština. Članovi IAQ izabrani su kao najugledniji, aktivni protagonisti sustava upravljanja kvalitetom u svijetu. Članovi Akademije  birani su i predstavljaju svjetske regije: Azija, Amerika, Europa, Bliski istok i Afrika (EMEA). Za članstvo u IAQ pojedinci se ne mogu prijaviti, kandidirati, upisati i sl. IAQ širom svijeta prepoznaje najkvalitetnije znanstvenike i najutjecajnije pojedince liderskih sposobnosti te iznimne praktičare u području sustava upravljanja kvalitetom i poziva ih u članstvo, a da bi se postalo članom IAQ potrebno je ispuniti još niz zahtjeva koji se strogo kontroliraju. Trenutno IAQ ima 135 članova iz 37 zemalja svijeta.

 

Doc. dr. sc. Mirosalav Drljača i njegov rad na unapređenju kvalitete kao znanosti i pragmatičkog pristupa IAQ je prepoznala prije više godina i kontinuirano ga pratila. Za članstvo u IAQ predložili su ga aktualni članovi Akademije iz Finske, Austrije, Mađarske te SAD-a. Interesu IAQ za njegov rad doprinijela je njegova prepoznatljivost, ugled i doprinos kvaliteti, kako u Hrvatskoj, tako i na međunarodnoj razini. U tom smislu osobito je zapaženo da je Miroslav Drljača:

  • započeo sa specijalističkim obrazovanjem za kvalitetu 1996. godine;
  • završio specijalističko poslijediplomsko obrazovanje iz područja sustava upravljanja, a prema harmoniziranoj shemi Europske organizacije za kvalitetu i stekao osam svjetski priznatih diploma Europske organizacije za kvalitetu;
  • magistrirao (2004.) i doktorirao (2010.) na temama iz područja kvalitete;
  • Predsjednik Hrvatskog društva menadžera kvalitete od 2009. godine;
  • član brojnih domaćih i stranih znanstvenih i stručnih organizacija čija je misija kvaliteta, kao što su ASQ – Američko društvo za kvalitetu, Hrvatsko društvo za kvalitetu, Asocijacija za kvalitet u Bosni i Hercegovini, Znanstveno vijeće za promet Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i dr.;
  • objavio više od 140 znanstvenih i stručnih radova u zemlji i inozemstvu na hrvatskom i engleskom jeziku;
  • počasni član The Managers of Quality and Production Association from Czestochowa, Poland (Društva menadžera kvalitete i proizvodnje, Czestochowa, Poljska);
  • sudjelovao na više od 120 međunarodnih znanstvenih skupova o kvaliteti u zemlji i inozemstvu, s javnim izlaganjem znanstvenih i stručnih radova;
  • nagrađen s najvišim priznanjima struke u Hrvatskoj, za doprinos kvaliteti i to:

Povelje Hrvatskog društva za kvalitetu za promicanje i primjenu kvalitete u hrvatskom gospodarstvu (2005);

Plakete Hrvatskog društva menadžera kvalitete (2009.),

Nagrade za životno djelo Hrvatskog društva menadžera kvalitete (2016.) i

Povelje Hrvatskog društva za kvalitetu za poseban doprinos u edukaciji i promociji kvalitete (2016.);

  • inicijator, osnivač i prvi predsjednik MSEECQI – Inicijative za kvalitetu zemalja srednje i jugoistočne Europe u okviru koje je uspijo okupiti 15 institucija, fakulteta i organizacija iz 9 zemalja;
  • izabran za predsjednika Europske organizacije za financijsko upravljanje, kontrolu i strateško planiranje;
  • da je znanstvenik;
  • organizator 10 međunarodnih znanstvenih simpozija o kvaliteti, urednik zbornika radova;
  • član uredništva nekoliko znanstvenih i stručnih časopisa u zemlji i inozemstvu;
  • recenzent u nekoliko znanstvenih časopisa u hrvatskoj i inozemstvu;
  • bio gostujući profesor na četiri najveća sveučilišta u Hrvatskoj (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek) te da je docent na Sveučilištu Sjever i da, pored ostalih, drži kolegij „Upravljanje kvalitetom“;
  • praktično radio i radi na sustavu upravljanja kvalitetom kao: savjetnik, auditor, znanstvenik, autor, urednik, recenzent, voditelj projekta i dr.

Sve ove aktivnosti trebalo je dokumentirati u procesu provjere ispunjavanja kriterija za prijem u članstvo IAQ, a koji je trajao dvije godine da bi se okončao formalnim prijemom na Generalnoj Skupštini IAQ održanoj 22.6.2018. u Parizu.

IAQ je osnovana 1966. godine zajedničkim naporima i suradnjom organizacija za kvalitetu Amerike, Japana i Europe. Pomogla je uspostaviti mnoge nacionalne i regionalne organizacije za kvalitetu i podržala Ujedinjene narode u svojim ranim nastojanjima da promovira kvalitetu u zemljama u razvoju. Trenutno, IAQ pomaže nacionalnim organizacijama kvalitete u Brazilu, Rusiji, Indiji i Kini u razvoju vlastitih kapaciteta i infrastrukture kvalitete. Članovi IAQ istaknuti su znanstvenici i iznimni stručnjaci u području sustava upravljanja kvalitetom čiji rad i doprinos je međunarodno prepoznat te koji uživaju međunarodni ugled. Pored ostalih, predsjednici IAQ bili su gurui kvalitete: Armand V. Feigenbaum (USA), Kaory Ishikawa (Japan), Tito Conti (Italia), Pal Molnar (Mađarska), a članovi Genichi Taguchi, Gopal Kanji i dr. Temeljne vrijednosti IAQ su: izvrsnost, profesionalizam, poštovanje, integritet, suosjećanje

Na Generalnoj Skupštini IAQ koja će se održati krajem rujna u Almaty u Kazakhstanu, sukladno proceduri IAQ, doc. dr. sc. Miroslav Drljača će, u 20-minutnoj power point prezentaciji, predstaviti sebe, Veliku Goricu, Zračnu luku Zagreb i Hrvatsku, članovima IAQ iz cijelog svijeta te na taj način i formalno postati dio svjetske znanstvene elite u području sustava upravljanja kvalitetom.

Naš sugrađanin Miroslava Drljača doktor je ekonomskih znanosti, znanstvena grana organizacija i menadžment te znanstveni suradnik i docent u području tehničkih znanosti – polje: tehnologija prometa i transport. Doktorirao je na Sveučilištu u Rijeci, Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija u Opatiji, 2010. godine. Na istom je fakultetu magistrirao 2004. godine. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 1982. godine.

Pamtimo ga po njegovim aktivnostima i zapaženim ulogama u našoj zajednici. Pamtimo ga kao sportaša i sportskog radnika, kao istaknutog zapovjednika i časnika 153. brigade HV, kao dugogodišnjeg menadžera te donedavnog predsjednika uprave i direktora Zračne luke Zagreb d.o.o., ali i kao znanstvenika i profesora.

U lipnju mjesecu ove godine dogodila su se dva iznimna događaja u njegovoj karijeri koji predstavljaju najviše priznanje struke na međunarodnoj razini. Naime, na izvanrednoj Skupštini održanoj u Zagrebu 29.6.2018. godine, doc. dr. sc. Miroslav Drljača izabran je za predsjednika FMC&SP (European Organization for Financial Management, Control and Strategic Planning – Europska organizacija za financijsko upravljanje, kontrolu i strateško planiranje), na mandat od pet godina. Sedam dana radnije, na već spomenutoj sjednici Generalne Skupštine IAQ jednoglasno je izabran za Pridruženog člana (Associate Academician) Međunarodne akademije za kvalitetu.

Sa stajališta struke, izbor u članstvo IAQ najviše je priznanje struke na svjetskoj razini za pojedinca. Međutim, iako je ovo priznanje pojedincu za njegov predan, kontinuiran i kvalitetan rad, to je ujedno priznanje i za Veliku Goricu, Republiku Hrvatsku i Zračnu luku Zagreb d.o.o. u kojoj je Miroslav Drljača zaposlen od 1994. godine.

HOTNEWS

Evo što je gradonačelnik Ačkar poželio svojim sugrađanima za Božić

Godina iza nas bila je puna izazova…

Objavljeno

na

Gradonačelnik Krešimir Ačkar uputio je božićnu čestitku sugrađanima!

– U ovo posebno vrijeme kada toplina obiteljskoga doma i zajedništvo ispunjavaju naša srca želim vam sretan i blagoslovljen Božić. Neka ovaj blagdan donese mir, ljubav i veselje u vaše obitelji, a svaka božićna svijeća neka osvijetli put prema ljepšim danima. Godina iza nas bila je puna izazova, ali i prilika za rast i napredak. S ponosom gledamo na sve što smo zajedno postigli, a s nadom i optimizmom okrećemo se prema novoj godini koja je pred nama. Neka 2025. bude godina zdravlja, sreće, uspjeha i blagostanja za svakoga od vas – poručio je gradonačelnik Ačkar.

Nastavite čitati

Crna kronika

FOTO Tužan prizor u Lijevim Štefankima: Požar progutao kuću, pronađeno mrtvo tijelo

Očevid je u tijeku.

Objavljeno

na

Tužno božićno jutro u Lijevim Štefankima. Iz Policijske uprave zagrebačke izvijestili su kako je u požaru kuće koji je izbio jutros oko 6:55 sati smrtno stradala jedna osoba.

Na intervenciju su izašle brojne vatrogasne ekipe, među kojima su bili i vatrogasci iz DVD-a Kravarsko.

– Zaprimili smo dojavu o požaru kuće u Lijevim Štefankima. Na intervenciju izlazimo sa 2 vozila i 9 vatrogasaca,a 1 vozilo i 3 vatrogasca ostaju u stanju pripravnosti u spremištu.Dolaskom na mjesto intervencije pomažemo kolegama iz Dobrovoljno Vatrogasno Društvo Pokupsko i DVD Lijevo Sredičko u gašenju otvorenog plamena i raščišćavamo područje koji je zahvatila vatra – oglasili su se na svojim društvenim mrežama

Na intervenciji su bili i policijski službenici PP Velika Gorica kao i djelatnici HEP-a. U tijeku je očevid.

Foto: FB DVD Kravarsko

Foto: FB DVD Kravarsko

Foto: FB DVD Kravarsko

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Velečasni Koprivec: ‘Ovo je doista velika radost…’

Božićna poruka dekana Velikogoričko-odranskog dekanata.

Objavljeno

na

U ozračju smo Božića, slavimo Kristovo rođenje. Velečasni Norbert Ivan Koprivec, dekan Velikogoričko-odranskog dekanata poslao je poruku radosti.

– Ovo je doista velika radost da se Riječ Božja utjelovila, postala čovjekom za nas i naše spasenje – istaknuo je velečasni Koprivec.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Generacija 1969.: Okupili se u Pokupskom 55 godina nakon ‘male mature’

Dio razreda koji je 1961. krenuo u prvi razred u OŠ Pokupsko je i Željko Križanić, koji je svijet ugledao u današnjem – kabinetu za informatiku!

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon punih 55 godina, svojih osnovnoškolskih dana nedavno se prisjetila generacija učenika koja je 1969. godine završila Osnovno školu Pokupsko. Prošlo je više od pola stoljeća otkako su ponovno sjeli u školske klupe svoje škole, a dan kada su se okupili bio je vrlo emotivan i uzbudljiv.

Na proslavu ‘male mature’ stiglo je tek 14 bivših učenika, od njih 36 koliko ih je prošlo kroz razred te generacije. Neki su u međuvremenu umrli, neke je spriječila bolest, a do nekih nije bilo moguće doći. Za okupljanje svoje stare školske ekipe iz Pokupskog zaslužni su Katica Majdak (rođ. Zgurić) iz Odre i Željko Križanić iz Mraclina. Oboje su dio ili gotovo cijelo svoje djetinjstvo i školovanje proveli u Pokupskom.

– Katica je sve pokrenula, pronašla kontakte i sve nas okupila, a dogovor je trajao više od godinu dana, ali na kraju smo se uspjeli okupiti. Svi u dobroj kondiciji – kroz osmijeh će Željko te dodaje:

– Kad smo se našli na parkiralištu škole bilo je tu i ponovnog upoznavanja jer godine ipak čine svoje. Neki se nisu vidjeli svih tih godina. Kako bi ovjekovječili trenutak fotografirali smo se na gotovo istom mjestu gdje smo se slikali u prvom razredu davne 1961. godine – nastavlja priču.

No, škola danas ima sasvim novo ruho pa su nekadašnji učenici ostali u čudu i zadivljeni koliko lijepo i moderno ona danas izgleda. Kao pravi domaćin, dočekala ih je ravnateljica Štefica Facko Vrban koja ih je povela u mini obilazak škole i smjestila ih u školske klupe prvog razreda.

Posebno uzbudljivo i emotivno bilo je za gospodina Željka kojeg za tu školu vežu obiteljske uspomene.

– Ravnateljica nas je odvela u prostoriju u kojoj sam se ja rodio, a sada je to kabinet za informatiku – emotivno nam govori Željko, koji je možda jedini u Hrvatskoj u čijem je rodnom listu kao mjesto rođenja upisana škola.

– Kada sam vadio papire za vjenčanje, otišao sam u svoje Pokupsko i matičar Mirko Cvetnić pred mene je stavio knjigu gdje piše kada sam rođen i s adresom rođenja Osnovna škola Pokupsko. Bilo je to 31. siječnja 1955. godine i zapao je snijeg, a u selu je bio samo jedan džip i nije bilo mogućnosti da se mamu preveze u bolnicu. Porodile su me baka i babica. Sada sam dobio priliku pokazati svojim školskim kolegama sobu i ‘ćošak’ gdje sam rodio. Zato kada prolazim pored škole, posebno mi je to emotivno i naviru mi sjećanja – prepričava nam Željko, inače dijete prosvjetnih radnika Vida i Marice koji su u Pokupsko došli raditi 1952. godine.

Željko je živio u školi, a Katica je živjela u kući pored škole. Bila su tada drugačija vremena, u školi su se nosile kute, pisao se krasopis tanko našiljenom olovkom ili pak perom i tintom. Neposlušnost su učitelji rješavali stajanjem u kut. No, unatoč teškim vremenima, siromaštvu i drugačijem načinu života, imali su ispunjeno djetinjstvo. Sjećaju se dobro, Katica i Željko svoje učiteljice Nade Jakuš.

– Sjećamo se kako smo čupali travu s gredica u povrtnjaku koji se nalazio iza školske kuhinje, pa smo pod tjelesnim pomagali učiteljima spremati drva za ogrjev. Na kraju školske godine išli smo uvijek u školu u prirodi, a to je značilo berbu šumskih jagoda ili kupina. Ubrano voće uvijek je završilo u školskoj kuhinji kako bi se napravili pekmezi – prisjeća se Katica svojih školskih dana te dodaje kako je tu bilo i drugih pomalo neobičnih zahtjeva.

– Jednom nas je razrednica Nada pitala zna li netko zaklati kokoš. Javila se Vera pa smo zajedno hvatale kokoš po dvorištu, ali ja to nisam mogla napraviti. Ja sam držala kokoš dok je ona sjekirom zamahnula. Ne sjećam se kako je na kraju završilo, ali bilo je strašno – prisjeća se Katica koja tada nije imala niti deset godina.

– Bilo nam je stvarno lijepo u školi. Brali smo puževe i vrganje poslije kiše koje smo nosili na prodaju u zadrugu pa smo si tako nešto i zaradili. Kada sam morala učiti za školu, nosila sam knjige sa sobom na pašu s kravama, no unatoč svemu bila sam odlikaš – priča nam ponosno Katica koja je svoj radni vijek provela kao krojačica i još uvijek, iako u mirovini, sjedne za šivaću mašinu.

Promjena radnog mjesta Željkovih roditelja rezultirala je preseljenjem u Veliku Goricu 1965. godine, stoga svoje osmogodišnje školovanje nije završio s pokupskom ekipom.

– No, ipak sam ostao u stalnom kontaktu s mojim curama i dečkima s kojima sam krenuo u život. Kasnije smo se svi razišli svaki na svoju stranu, neki se nisu vidjeli svih tih godina. Ovo je bila prilika da se ponovno sretnemo i razmijenimo svoja životna iskustva i događaje, ali i prisjetimo se tih prošlih vremena kada smo zajedno sjedili u školskim klupama. Mogu reći da svoje djetinjstvo ne bi mijenjao ni za što. Bilo je to zaista djetinjstvo ispunjeno svim aktivnostima što je danas gotovo nemoguće – završno će Željko.

Nakon druženja od jednog školskog sata u bivšoj učionici, učenici generacije ’61./’69. nastavili su slavlje uz pjesmu u obližnjem ugostiteljskom objektu.

– Žao nam je što nismo uspjeli doći do kontakta drugih, ali i što nismo vidjeli one koji su bili spriječeni zbog bolesti ili su u invalidskim kolicima. Morat ćemo se nekako organizirati i krenuti u kućne posjete. Bilo je lijepo prisjetiti se naših dogodovština iz ranog djetinjstva pa smo zaključili da ne možemo dugo čekati, već se čim prije opet sastati. I na kraju, mogu reći da je zaista, najljepše đačko doba – zaključuje Katica koja će se dok ju god zdravlje bude služilo vraćati svojim bregima.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Prvi dan nove godine donosi novi vozni red na goričkim lokalnim linijama

Izrađen je na temelju zahtjeva mjesnih odbora i građana.

Objavljeno

na

Iz Grada Velike Gorice obavještavaju Velikogoričane i korisnike lokalnog prijevoza na području grada kako će od 1. siječnja 2025. godine na snazi biti novi vozni red.

– Novi vozni red izrađen je na temelju zahtjeva mjesnih odbora i građana, obrađeni su i prihvaćeni svi provedivi zahtjevi s obzirom na tehničke elemente linija i vrijeme obrta autobusa na pojedinim linijama – ističu iz Grada.

Novi vozni red pronađite ovdje. 

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.