Povežite se s nama

Kultura

Melodije saksofona i pijana zavladat će goričkom umjetničkom školom

Nastupit će dvojica talentiranih glazbenika

Objavljeno

na

Saksofonist Marko Malivuk Jovanović, nagrađivani solist i nastavnik saksofona u Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici, održat će solistički recital u suradnji s pijanistom Ivanom Batošem u Koncertnoj dvorani škole u utorak, 30. listopada u 20 sati.

Glazbenici će tom prilikom izvesti široku paletu skladbi od Fantazije J. Demerssemana iz 1860., jedne od prvih skladbi napisanih za taj instrument, sve do Četvrttonskog valcera hrvatskog skladatelja G. Tudora iz 2010. Ulaz na koncert je slobodan.

Program:

Jules Demersseman: Fantazija na originalnu temu

Florent Schmitt: Légende, op. 66

Darius Milhaud: Scaramouche suita, op. 165c

Vif 

Modéré

Brazileira

~ ~ ~

Edison Denisov: Sonata za alt saksofon i klavir

Allegro

Lento

Allegro moderato

Eugène Bozza: Aria

Gordan Tudor: Četvrttonski valcer, za alt-saksofon solo

Jean Matitia: Devil’s Rag

Marko Malivuk Jovanović (Zagreb, 1988.) nakon završene srednje glazbene škole, 2008. godine upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu, u razredu Dragana Sremeca. Studij nastavlja na Konzervatoriju u Amsterdamu, u razredu Arna Bornkampa. Po završetku boravka u Nizozemskoj magistrirao je saksofon s odličnim uspjehom na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 2014. godine. Ostvario je brojne zapažene solističke nastupe od kojih se ističu oni uz Zagrebačku filharmoniju pod ravnanjem Mladena Tarbuka (2010.) te pod ravnanjem Aluna Francisa (Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog, 2013.). Solistički se predstavio i u okviru 27. Muzičkog biennala u Zagrebu, 2013. Uspješno je sudjelovao na domaćim i međunarodnim natjecanjima te je aktivno pohađao seminare i radionice vodećih svjetskih saksofonista i pedagoga, kao što su Jean-Denis Michat, Claude Delangle, Arno Bornkamp i drugi. Godine 2014. sudjelovao je u eksperimentalnom projeku Sax Baroque u Amsterdamu i pritom surađivao s renomiranim stručnjakom za baroknu glazbu Walterom van Hauweom. Tijekom studija u Amsterdamu održao je brojne koncerte kao član kvinteta saksofona. Kao orkestralni glazbenik surađivao je sa Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom HRT-a, orkestrom Opere HNK u Zagrebu i orkestrom Opere HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci. Bavi se komornom glazbom muzicirajući u duetima s klaviristom Ivanom Batošem i s harmonikašem Hrvojem Štimcem. Nastavnik je saksofona na Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici.

Ivan Batoš (Split, 1979.) prvu poduku iz glasovira dobio je od s. Pavle Negovec u samostanu sestara dominikanki u rodnom gradu, na čiju preporuku upisuje glazbenu školu u klasi prof. Ivane Oreb. Tijekom školovanja dobio je nekoliko prvih nagrada na hrvatskim državnim natjecanjima. Nakon završene gimnazije i srednje glazbene škole, diplomirao je glasovir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u klasi prof. Đure Tikvice 2002. Titulu magistra umjetnosti stekao je 2009. pod mentorstvom prof. Lovre Pogorelića. Usavršavao se na seminarima svjetski poznatih pijanista i pedagoga: Anatolija Katza, Viktora Meržanova (Dubrovnik, 1998.), Davida Livelyja (Baden bei Wien, 2001.), Arba Valdme (Köln, 2002.) te na Warsaw Piano Workshop 2003. godine. Dobitnik je nagrade za najboljeg umjetničkog suradnika na Tribini mladih umjetnika Darko Lukić, Godišnje nagrade Društva sveučilišnih profesora i znanstvenika u Zagrebu za područje glazbene umjetnosti za ak. god. 2002./2003., kao i nagrade Judita za najuspješniji glazbeni program 52. Splitskog ljeta 2006. te nagrade TEMSIG za najboljeg komornog suradnika na Slovenskom državnom natjecanju 2013. godine. Tijekom obrazovanja iskazivao je veliko zanimanje za komorno muziciranje. Suosnivač je komornog trija GIG, sa saksofonistima Gordanom Tudorom i Goranom Jurkovićem, s kojima uspješno izvodi skladbe domaćih i stranih autora, posvećene ili prilagođene tom sastavu. S jednakim ponosom ističe nastupe s velikim umjetnicima koji su gostovali u Hrvatskoj i izabrali ga za komornog suradnika (Arno Bornkamp, Philippe Couper, Jean-Denis Michat), kao i sa studentima s kojima nastavlja profesionalnu suradnju i nakon završetka formalnog obrazovanja, pridonoseći njihovu uključivanju u glazbeni život Hrvatske. Od 2003. godine radi kao stalni umjetnički suradnik na Odsjeku za duhačke instrumente Muzičke akademije u Zagrebu, a od 2010. do 2016. i kao vanjski suradnik Muzičke akademije u Sarajevu. U ožujku 2015. izabran je u zvanje višeg umjetničkog suradnika, a iste godine počinje suradnju s Umjetničkom akademijom Sveučilišta u Splitu. U svibnju 2017. bio je gostujući profesor na Konzervatoriju u Amsterdamu kao stipendist programa Erasmus+.

Kultura

Galerija Galženica otvara vrata samostalnoj izložbi Glorije Lizde „Neustrašiva mladost“

Predstavlja obiteljske odnose, traume, sjećanja i genetska naslijeđa.

Objavljeno

na

Objavio/la

U petak, 31. siječnja, s početkom u 19 sati, u Galeriji Galženica održati će se samostalna izložba nagrađivane fotografkinje Glorije Lizde pod nazivom „Neustrašiva mladost“.

Autorica je inspirirana ratnim zapisima svog djeda Hasana iz Drugog svjetskog rata, bavi se obiteljskim odnosima, traumom, sjećanjem i genetskim naslijeđem. Kroz fotografije, dnevničke zapise i autoportrete, Lizde reinterpretira djedove opise i dokumentira prostore koje je opisivao – od Bosne i Hercegovine, preko Slovenije, do Hrvatske.

– Prošlost naših predaka nosimo kao neželjeno naslijeđe, čak i kad joj nikada nismo svjedočili. Moj rad spaja arhivske materijale, pejzaže i autoportrete, uspostavljajući dijalog između moje i djedove prošlosti – rekla je Glorija Lizde.

Glorija Lizde dobitnica je Nagrade Radoslav Putar 2022. za najboljeg mladog likovnog umjetnika/cu u Hrvatskoj, a ova je nagrada samo jedno od mnogih priznanja za njezin rad.

Izložba će biti otvorena za javnost do 28. veljače.

Nastavite čitati

Kultura

Obilježavamo Rođendan umjetnosti, dan posvećen kulturnoj baštini

Cilj je podsjetiti na važnost umjetnosti u društvu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Danas, 17. siječnja, obilježavamo Rođendan umjetnosti, dan posvećen kreativnosti, inspiraciji i bogatoj kulturnoj baštini koju umjetnici stvaraju.

Ideju je 1963. godine pokrenuo francuski umjetnik Robert Filliou koji je ovaj dan označio simbolom početka umjetnosti, a cilj je podsjetiti na važnost umjetnosti u društvu.

Brojni umjetnici iz našega grada svojim su radom ostavili značajan trag.

Ana Katulić je umjetnica iz Velike Gorice koja se bavi organizacijom kulturnih događanja, u listopadu 2023. godine donijela je u Veliku Goricu festival izvedbenih umjetnosti “Ogledi”, koji je uključivao izložbe i intervencije u javnom prostoru, obogaćujući lokalnu kulturnu scenu.

Siniša Labrović, poznati je hrvatski umjetnik, a njegovi radovi često istražuju društvene i političke teme te izazivaju publiku na promišljanje. 5. je listopada 2023. godine otvorio festival izvedbenih umjetnosti “Ogledi” u Velikoj Gorici izvedbom “Drago mi je da se razumijemo”, koji se bavio pitanjem jezika i razumijevanja u kontekstu migracija.

Goranka Vrus Murtić bila je istaknuta hrvatska slikarica. Njezini radovi, poput “Narančasto u trajanju” iz 2001. godine, odražavaju duboku povezanost s bojom i formom, doprinoseći hrvatskoj likovnoj umjetnosti.

 

Nastavite čitati

Kultura

KUD Ščitarjevo prima nove članove

Dođite na probe, pogledajte i poslušajte njihov opus – i pridružite se!

Objavljeno

na

Objavio/la

KUD Ščitarjevo poziva vas u svoju veliku obitelj plesača i tamburaša, bez obzira na prethodno iskustvo! Nove članove prima tamburaška sekcija društva, a prijaviti se možete ponedjeljkom i srijedom od 21 do 22 sata tijekom njihovih proba u OŠ Ščitarjevo.

Također, “u svoje kolo“ zove i plesna sekcija koja nove članove u svim uzrastima očekuje na istom mjestu, u već spomenutim danima, od 21 do 23 sata.

-Ako voliš ples i glazbu, postani dio našeg dinamičnog i talentiranog tima, koji pjesmu i ples pronosi na putovanjima diljem Hrvatske, ali i na inozemnim nastupima – pozivaju iz KUD-a, a kontakte potražite na njihovoj facebook stranici.

Nastavite čitati

Kultura

Gradska knjižnica poziva na predstavljanje knjige Zlatka Majseca „Letenja jednog autsajdera“

Predstavljanje počinje u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle, na adresi Zagrebačka 37.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički autor Zlatko Majsec u utorak će, 21. siječnja, predstaviti svoju pjesničku zbirku „Letenja jednog autsajdera“.

„Letenja jednog autsajdera“ zbirka je podijeljena u dva dijela – dulje pjesme i one kraće, koje sam naziva „kratkim potezima kistom“. Pjesma ima od onih lirskih do zaigranih, ali u svima progovara autentičan autorov glas kojeg smo upoznali kroz njegove dosadašnje radove.

Majsec je poznat po svojoj dugogodišnjoj kolumni „Frik iz kvarta“, a svoju prvu pjesničku zbirku objavio je 2015. za nezavisnog izdavača Zdenka Franjića.

Zbirku će, uz autora, predstaviti književnica i književna kritičarka Darija Žilić, koja je ujedno i autorica pogovora knjizi i urednica Zorka Jekić iz nakladničke kuće Biakova u čijem je izdanju knjiga objavljena.

Predstavljanje počinje u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle, na adresi Zagrebačka 37.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Završena HUMT-ova trenerska škola u Ivanić Gradu

Objavljeno

na

Objavio/la

Hrvatsko udruženje mažoret timova (HUMT) organiziralo je 8.trenersku školu, njen drugi i završni dio u Termama Naftalan u Ivanić Gradu, od 02. do 05. siječnja 2025. godine. Polaznice 8. generacije Trenerske škole HUMT-a su tijekom 2024. godine već apsolvirale 40 sati teoretske nastave.

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Četverodnevni boravak u Ivanić Gradu bio je planiran za 40 sati praktične nastave u dvorani Naftalana, u kojoj su buduće trenerice (iz 11 klubova) imale prigodu da ih podučavaju i ispituju visoko kvalificirani pedagozi.

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Apsolvirani program po danima (Izvor: Voditelj trenerske škole, Vlado Palac, predsjednik HUMT-a, građ. ing.;nacion. i internac. trener i sudac):

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

I. četvrtak, 02.01. Rad s pom ponima – 2 sata mag.prim.educ. Ivana Mišević; nacion. i internac. trenerica i sutkinja& mag. logoped. Lucija Palac nacion. iinternac.trenerica i sutkinja + demonstratorice PK Barbara; Metodika rada sa formacijom – prikaz praktičnog mažoret treninga ( kadeti i juniori) – 3 sata, mag.prim.educ. Ivana Mišević, nacion. i internac. trenerica i sutkinja; Formacijski plesovi – Rock’n’Roll – 5 sati, Rock’n’Roll Gimnazija Zagreb;  II. petak, 03.01. Osnove kineziologije sa metodikom treninga – 10 sati, prof.dr.sc.Gordana Furjan Mandić;  III. subota 04.01. Pismeni ispit – 1. dio, 2.5 sata; Osnove baleta – 5 sati, baletni pedagog Arkadij Balenko; Latinoamerički plesovi – 5 sati, PS Zagreb by Nocolas– Jan Nemarnik (18-struki prvak Hrvatske);  IV. nedjelja, 05.01. Osnove kineziologije sa gimnastikom, Kineziologija 2 – 10 sati, izv.prof.dr. sc.Josipa Radaš.

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Prema riječima Vlade Palca, voditelja Trenerske škole, pismeni ispit (1. dio) uspješno su uradile 21 polaznica od 22 koje su u generaciji (jedna zbog bolesti nije ni došla u Ivanić Grad), iz 11 klubova HUMT-a. Iz Plesnog kluba Barbara polaznice Trenerske škole bile su Ivana Galir i Ema Ružić.

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Ivanić Grad, 02.-05.01.2025. HUMT-ova Trenerska škola u Termama Naftalan. Foto: HUMT

Završni ispit za buduće trenerice planiran je u drugoj polovici lipnja 2025. godine.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.