Povežite se s nama

Zanimljivosti

Lipanj posvećen mentalnom zdravlju muškaraca, što stoji iza ove krize?

Tema ovogodišnjeg Men’s Health Month-a 2025 posvećena je zatvaranju tzv. Empathy Gapa, jaza u empatiji prema muškim zdravstvenim i emocionalnim potrebama.

Objavljeno

na

Foto: Daniel Reche/pexels.com

Iako se o mentalnom zdravlju sve više govori u javnom prostoru, mentalno zdravlje muškaraca i dalje ostaje tema obavijena šutnjom i predrasudama. Lipanj, mjesec posvećen osvještavanju muškog mentalnog zdravlja, idealna je prilika za razbijanje tišine i otvaranje prostora za iskren razgovor o izazovima koje muškarci svakodnevno proživljavaju , često sami i u tišini.

Statistike pokazuju da muškarci rjeđe traže stručnu pomoć, a istovremeno su podložniji ozbiljnim posljedicama poput depresije, ovisnosti i sličnih stanja. Zašto je tomu tako i kako možemo stvoriti društvo u kojem će muškarci bez srama govoriti o svojim emocijama i ranjivostima?

Tišina koja boli

Svake godine milijuni muškaraca diljem svijeta bore se s depresijom, tjeskobom, stresom i emocionalnim pritiscima, no većina to čini u tišini. Podaci su zabrinjavajući, samo u SAD-u, više od 6 milijuna muškaraca godišnje pati od depresije, a gotovo svaki deseti muškarac doživljava neki oblik anksioznosti. Ipak, manje od polovice njih potraži stručnu pomoć. Čak 49% muškaraca priznaje da se osjećaju depresivnije nego što to pokazuju prema okolini.

Tema ovogodišnjeg Men’s Health Month-a posvećena je zatvaranju tzv. Empathy Gapa, jaza u empatiji prema muškim zdravstvenim i emocionalnim potrebama. Taj jaz se očituje u manjku brige i podrške kada su u pitanju muški zdravstveni problemi, fizički, ali i mentalni.

Premda muškarci umiru u prosjeku šest godina ranije nego žene, većina preventivnih programa i kampanja fokusirana je na ženske zdravstvene teme. Slično je i u području mentalnog zdravlja. Cilj kampanje Men’s Health Week 2025 je upravo uvođenje promjena u politici, povećanje financiranja istraživanja te poticanje proaktivnog pristupa zdravlju muškaraca i dječaka.

Premda su se vremena promijenila, mnogi muškarci su još uvijek odgajani odgajani u duhu tvrdokorne emocionalne samokontrole. Rečenice poput „muškarci ne plaču” i „mudi jak” mnogima su urezane u podsvijest od najranije dobi. Psiholozi upozoravaju kako upravo takve poruke stvaraju emocionalne barijere koje kasnije rezultiraju izolacijom, potiskivanjem emocija i izbjegavanjem traženja pomoći.

Zdrav muškarac nije onaj koji šuti i trpi, nego onaj koji zna da nije slab ako zatraži pomoć. Priznati da ne možeš sve sam, to nije slabost, to je hrabrost.

Vrijeme je za promjenu

Mentalno zdravlje muškaraca više ne smije biti tema o kojoj se govori samo jednom godišnje i to šaptom. Suočavanje s problemima, izražavanje emocija i traženje pomoći ne smije se više smatrati slabošću, nego znakom snage i zrelosti.

Društvo u kojem muškarci osjećaju da imaju pravo na ranjivost, da nisu sami u svojim borbama i da postoji sustav podrške koji ih razumije je nužnost. Promjena počinje edukacijom, ali i malim koracima, razgovorom bez predrasuda, pruženom rukom pomoći i slušanjem bez osude.

Ako želimo zdravije muškarce, zdravije obitelji i zdravije zajednice, moramo prestati tražiti od muškaraca da šute. Jer njihova tišina može biti smrtonosna, a naša empatija može biti prvi korak prema ozdravljenju.

Zanimljivosti

KAMO ZA VIKEND Drive In kino, craft festival, Jurjevo i posljednja prilika za Pizza Fest

Vikend pred nama donosi ples pod zvijezdama, miris graha i pizze, šetnje kroz prirodu i festival malih zanata.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Vova Kras/pexels.com

Ako ste među onima koji u petak popodne krenu razmišljati gdje pobjeći iz rutine, ovaj vikend nudi više opcija nego što ćete ih stići obići. Od filmskih projekcija na otvorenom u Zagrebu, preko velikog craft festivala u Samoboru, do proslave Jurjeva u Lekeniku i organizirane šetnje posavskim krajem kod Ivanić-Grada, događanja ima za sve generacije i ukuse.

Drive In kino u Zagrebu

Drive In kino Zagreb ovog vikenda ponovno otvara svoje „platno pod zvijezdama“ na parkiralištu Tržnice Borongaj, uz program koji nije rezerviran samo za filmofile. U petak, 25. travnja, parking se otvara u 18 sati, a večer nastavlja plesna radionica bachate u 19:30, organizirana u suradnji s plesnom školom MEGA.dance. Projekcija filma “Prljavi ples” počinje u 21 sat, što će mnogima biti dobar razlog za nostalgičan izlazak.

Subota, 26. travnja, donosi nešto više sadržaja za obitelji. Program kreće također u 18 sati, u 19 sati predviđena je dječja radionica, dok u 20 sati slijedi Drive In BINGO s mogućnošću osvajanja nagrada. Film večeri je animirani hit “Auti”, a projekcija počinje u 21 sat.

Lekenik slavi Jurjevo

U Lekeniku se već odvijaju događanja povodom Dana Općine, a glavna proslava održava se u subotu, 25. travnja, na polivalentnom igralištu u Lekeniku. Dan počinje u 9 sati sajmom cvijeća u parku pokraj Osnovne škole Mladost. Središnji dio programa kreće u poslijepodnevnim satima, u 17 sati najavljen je kulturno-umjetnički program, a u 18 sati slijedi podjela graha, nezaobilazna stavka ovakvih manifestacija.

U 19 sati nastupa Grupa Meteori-Sisak, dok je za 21 sat predviđeno tradicionalno paljenje jurjevskog krijesa. Večer završava koncertom popularne grupe Gazde, koji nastupaju u 21:15.

Samobor Craft Festival

Samobor od 24. do 26. travnja postaje pozornica za najveći festival malih zanata u Hrvatskoj, Samobor Craft Festival, koji se ove godine održava peti put i okuplja oko 50 izlagača, najviše do sada. Štandovi će biti raspoređeni na Trgu Matice hrvatske, u Kleščićevoj ulici i na Trgu kralja Tomislava, a posjetitelji će moći razgledati i kupiti razne ručno rađene proizvode, od keramike i nakita do tekstila i drugih kreativnih radova.

Festival se otvara u petak u 17 sati, dok su subota i nedjelja rezervirane za cjelodnevno druženje, izlagači će biti prisutni od 10 do 20 sati.

Za najmlađe je pripremljena i PagoLand igraonica na Trgu Matice hrvatske, iza zgrade samoborskog kina, i to u subotu i nedjelju od 10 do 18 sati.

Glazbeni dio programa također ima svoje mjesto, u petak u 20 sati nastupa samoborski rock bend Adrenalica, u subotu publiku zabavlja Roko Vušković, a u nedjelju nastupa mladi glazbenik Matej Mudrovčić.

Mnoge bi mogao zainteresirati i Gastro Samobor, koji se održava u subotu od 12 do 18 sati na Trgu Matice hrvatske. Oko 30 udruženja obrtnika iz raznih krajeva Hrvatske predstavit će svoje tradicionalne specijalitete, od kotlovine i čobanca do lovačkog paprikaša, roštilja i nezaobilaznih samoborskih kremšnita.

Foto: Alexis B/pexels.com

Posavske šetnje u Ivanić-Gradu

Za one koji vikend radije provode u prirodi nego u gužvi, Ivanić-Grad ove nedjelje nudi novu aktivnost, 1. Posavske šetnje, koje organiziraju Planinarsko društvo „Društvo prijatelja prirode“ i Turistička zajednica grada Ivanić-Grada.

Šetnja se održava u nedjelju, 26. travnja, a okupljanje i potvrda dolaska planirani su od 9 do 10 sati ispred Muzejske čuvaonice u Dubrovčaku Lijevom. Ruta je duga oko 8 kilometara i zamišljena je kao lagano rekreativno hodanje pogodno za sve uzraste. Organizatori ističu da šetnja prolazi kroz ravničarski posavski kraj, uz mogućnost upoznavanja lokalne flore i faune, a uključuje i posjet Muzejskoj čuvaonici.

Po povratku je organiziran obrok na igralištu u Dubrovčaku Lijevom, uz kotizaciju od 7 eura. Prijave su otvorene do petka, 24. travnja u 20 sati, putem e-maila ili telefona navedenog u pozivu. U slučaju ozbiljnog nevremena izlet se odgađa.

Pizza Fest Zagreb – posljednji vikend

Ako ste planirali otići na Pizza Fest, sada je trenutak jer festival traje još samo do nedjelje, 26. travnja, što znači da je ovo posljednji vikend za posjet Trgu dr. Franje Tuđmana u ovom gastro izdanju.

Na festivalu se nalazi 12 kućica s pizzama i ostalim jelima, a osim hrane, program uključuje i dodatne sadržaje poput radionica, food kviza i party koncepata kao što su Après Run, RNB Confusion i Revision, pa se Tuđmanac ovih dana pretvara u mjesto gdje se može doći i na ručak i na večernje druženje.

Bilo da želite glazbu, prirodu, dobru hranu ili događanje za cijelu obitelj, izbor je ovaj put zaista širok.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

POUVG: Otvoren natječaj za književnu nagradu ‘Albatros 2026.’

Nagrada uključuje novčani iznos od 1.200 eura, diplomu te izdavanje nagrađenog djela.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Letícia Alvares/Pexels

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica raspisalo je natječaj za dodjelu književne nagrade “Albatros 2026.”, koja se dodjeljuje s ciljem poticanja novih književnih autora i objave neobjavljenih rukopisa.

Za nagradu se mogu prijaviti neobjavljena djela iz više književnih područja:

  • roman, poezija ili zbirka kratkih priča
  • dramski tekstovi
  • dječja književnost (zbirka priča, zbirka pjesama ili slikovnica)
  • djela zavičajne tematike vezana uz područje Grada Velike Gorice ili Zagrebačke županije (roman, priče ili poezija)

Rukopisi moraju biti neobjavljeni te imati opseg od najmanje 50 do najviše 150 kartica za prozna djela.

Način prijave

Svaki autor dužan je dostaviti:

  • rukopis u tri tiskana primjerka
  • digitalnu verziju teksta na Wordu (CD ili USB memorija)
  • kratki životopis s osobnim podacima (adresa, broj telefona ili mobitela te e-mail)

Odabir i objava rezultata

O dobitniku nagrade odlučuje prosudbeni odbor koji imenuje organizator natječaja. Rezultati će biti objavljeni najkasnije do 1. listopada 2026. godine na službenoj stranici Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Nagrađeno djelo bit će objavljeno u tiskanom izdanju u prosincu 2026. godine, a nagrada uključuje novčani iznos od 1.200 eura, diplomu te izdavanje nagrađenog djela.

Rok za slanje ili osobnu predaju rukopisa je 19. lipnja 2026. godine

Više detalja pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Mala djela, velika radost: humanitarna akcija u vrtiću Lojtrica

Ova inicijativa još jednom potvrđuje kako organizirano djelovanje i angažman zajednice mogu donijeti konkretne rezultate i unijeti radost u živote najmlađih

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Dječji vrtić Lojtrica

Ukupno 19 djece iz Centra Slava Raškaj primilo je prigodne darove u humanitarnoj akciji koju su organizirali djelatnici Dječjeg vrtića Lojtrica, obilježavajući pritom Svjetski dan dobrih djela.

Riječ je o globalnoj inicijativi Good Deeds Day koja se od 2007. godine provodi diljem svijeta s ciljem poticanja ljudi na konkretne geste solidarnosti i širenje pozitivnih vrijednosti u zajednici. Upravo tim povodom, zaposlenici vrtićkog objekta u Smendrovićevoj ulici u Velikoj Mlaki odlučili su djelovati zajednički i usmjeriti pomoć onima kojima je najpotrebnija.

Humanitarna akcija bila je usmjerena na prikupljanje stvari prema stvarnim potrebama djece iz Centra. Popis želja sastavili su sami korisnici uz pomoć svojih odgojitelja i učitelja, čime je cijela inicijativa dobila osobniji i neposredniji karakter. Prikupljali su se odjeća, školski pribor, kozmetika i slatkiši.

U provedbi akcije sudjelovali su svi zaposlenici – od odgojitelja i stručnog tima do djelatnika kuhinje i tehničkog osoblja, čime je dodatno naglašena snaga zajedništva unutar ustanove.

Darove je primilo osam djevojčica i jedanaest dječaka, a svako dijete dobilo je poklon od dva darivatelja. Svi prikupljeni paketi pažljivo su pripremljeni i zapakirani u ukrasne kutije, uz poruku:

„Draga djeco, neka vam ovaj dan bude podsjetnik da je dobrota supermoć koju svi imate. Koristite ju svaki dan!“

Ova inicijativa još jednom potvrđuje kako organizirano djelovanje i angažman zajednice mogu donijeti konkretne rezultate i unijeti radost u živote najmlađih, podsjećajući pritom na važnost svakodnevnog činjenja dobrih djela.

Nastavite čitati

Vijesti

Bijeli recept napokon ide u digitalizaciju! Ministarstvo najavilo promjenu, evo kad će stupiti na snagu

Ministarstvo zdravstva najavljuje da bi se to trebalo promijeniti kroz nadogradnju CEZIH-a.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Adrienn/pexels.com

Dok se e-recepti za lijekove s liste HZZO-a u Hrvatskoj već godinama mogu poslati jednim klikom, za lijekove koji nisu na toj listi pacijenti i dalje moraju osobno dolaziti u ordinaciju po papirnati “bijeli recept”. No, čini se da bi se i taj dio sustava uskoro mogao digitalizirati.

Kako piše Dnevnik.hr, Ministarstvo zdravstva planira digitalizaciju tog procesa kroz novu nadogradnju sustava CEZIH, koja bi trebala donijeti ukupno 11 novih funkcionalnosti. Među njima je i uvođenje mogućnosti izdavanja “bijelog eRecepta”.

Prema najavljenom planu, sustav bi trebao biti spreman početkom 2027. godine. To bi značilo da pacijenti više ne bi morali dolaziti po papirnatu tiskanicu, nego bi liječnik mogao izdati recept elektronički, ako procijeni da je to opravdano.

Ministarstvo navodi da ovakve promjene zahtijevaju vrijeme, tehničke resurse i financijska ulaganja, te da se prioritet daje funkcijama koje koristi veći broj građana.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Stare stvari dobivaju novu vrijednost: dođite danas po besplatne savjete i popravke

Posjetitelji će moći vidjeti kako se ostatci tkanine koriste za izradu dodataka, ali i kako se stari komadi pretvaraju u nove uporabne predmete.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Daven Hsu/Pexels

Popravak umjesto bacanja i kreativna prenamjena predmeta u fokusu su akcije „Majstori održivosti – sačuvaj ne bacaj“, koja će se održati danas, 22. travnja, od 9 do 11 sati u dvorištu Doma obrtnika u Kurilovečkoj 5.

Riječ je o inicijativi kojom Udruženje obrtnika Velika Gorica obilježava Dan planeta Zemlje, s naglaskom na smanjenje otpada kroz ponovnu uporabu i produženje vijeka trajanja odjeće i obuće. U akciju su uključeni Modni salon Ivančica, u vlasništvu Višnje Vučin, te Postolarska radnja Marko, koju vodi Saša Žerjav.

Program je osmišljen tako da građani aktivno sudjeluju – mogu donijeti jedan odjevni predmet i saznati kako ga prilagoditi, preoblikovati ili osvježiti. Isto vrijedi i za obuću: za nove cipele dobit će preporuke za očuvanje, dok će stare pokušati popraviti iskusni postolar.

Na štandu će biti prikazane i različite mogućnosti iskorištavanja postojećih materijala. Posjetitelji će moći vidjeti kako se ostatci tkanine koriste za izradu dodataka, ali i kako se stari komadi pretvaraju u nove uporabne predmete. Posebna pažnja posvećena je i redizajnu starijih, takozvanih vintage komada poput kaputa, haljina i košulja koje su se prenosile kroz generacije.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno