Povežite se s nama

Zdravlje

Kreatin – Više od sportskog dodatka prehrani: Uloga u zdravlju, vitalnosti i dugovječnosti

Jedan od najistraživanijih, najsigurnijih i najučinkovitijih dodataka prehrani u nutricionizmu i sportu.

Objavljeno

na

Kreatin je prvenstveno poznat kao dodatak prehrani koji sportaši koriste za povećanje mišićne snage i eksplozivnsti.

Međutim, znanstvena istraživanja u proteklom desetljeću otkrila su da kreatin nije samo sredstvo za poboljšanje sportske izvedbe, već ima ulogu u podršci zdravlja šire populacije, uključujući osobe srednje i starije životne dobi i one s određenim neurološkim bolestima.

Kreatin je sve više u fokusu anti-age i longevity zajednice zbog stanične zaštite, očuvanja mišićne mase, moždane funkcije i smanjenje oksidativnog stresa tijekom starenja. S obzirom na porast svijesti o tjelovježbi, očuvanju mišićne mase i drugim dobrobitima, pacijenti se i u ljekarni sve češće informiraju o ovom dodatku prehrani.

Što je kreatin?

Kreatin je dušikov organski spoj koji prirodno nastaje u tijelu, prvenstveno u jetri, gušterači i bubrezima, iz aminokiselina arginina, glicina i metionina. Otprilike 95% kreatina pohranjeno je u skeletnim mišićima, gdje služi kao brz izvor energije u obliku kreatin-fosfata, posebno tijekom kratkotrajnih i intenzivnih napora. Kreatin se također unosi putem prehrane. Nalazi se isključivo u namirnicama životinjskog podrijetla. Kuhanjem se dio kreatina gubi zbog čega se smanjuje unos. Vegetarijanci i vegani nemaju prehrambene izvore stoga imaju niže zalihe kreatina u mišićima i mozgu. Količine iz prehrane često nisu dovoljne kod povećanih potreba: sportaši, vegetarijanaci i osobe starije životne dobi.

Prema znanstvenim bazama poput PubMed-a, postoje stotine znanstvenih studija o kreatinu, uključujući brojne randomizirane kontrolirane pokuse i metaanalize.

Već od 1990-ih godina, kreatin je u fokusu sportskih znanstvenika i nutricionista, prvenstveno zbog učinka na snagu, eksplozivnost i mišićni oporavak.

Kasnije su se istraživanja proširila i na neurologiju, geriijatriju, metaboličke poremećaje, pa čak i mentalno zdravlje (npr. depresiju, kognitivnu funkciju).

Stoga se s razlogom smatra jednim od najistraživanijih, najsigurnijih i najučinkovitijih dodataka prehrani u nutricionizmu i sportu.

U dodacima prehrani najčešće se koristi kreatin monohidrat, koji je najviše istraživan i pokazao se najučinkovitijim oblikom. Dolazi kao kapsule, prah, tablete, gotovi napici i gelovi. Suplementacija kreatinom djeluje prvenstveno na povećanje razine kreatin-fosfata u stanicama, čime jača energetski kapacitet tkiva, osobito u organima s visokim energetskim potrebama poput mozga, mišića i srca.

Danas se sve više prepoznaje kao metabolički i neuroprotektivni spoj s potencijalom primjene u brojnim zdravstvenim stanjima i bolestima:

  • U području neurologije pokazuje obećavajuće učinke kod neurodegenerativnih bolesti poput Parkinsonove bolesti, gdje može doprinijeti očuvanju motoričkih funkcija i usporavanju gubitka dopaminskih neurona. Kod multiple skleroze također se istražuje njegov potencijal za poboljšanje mentalne i fizičke izdržljivosti. Dodatno, određene studije pokazuju moguću ulogu u usporavanju progresije ALS-a, kao i u ublažavanju simptoma epilepsije i kod pacijenata s traumatskim ozljedama mozga. Kod rijetkih mitohondrijskih bolesti i stanja poput autizma, kreatin se koristi kao potporna terapija radi stabilizacije energetskog metabolizma živčanog sustava.
  • Sve je više dokaza da ima pozitivan učinak na kognitivne funkcije, osobito u starijoj populaciji, kod osoba s visokim mentalnim opterećenjem, kroničnim umorom te u uvjetima nedostatka sna. Vegetarijanci i vegani, koji kroz prehranu ne unose kreatin, često imaju niže razine u mozgu, što ih čini posebno osjetljivima na dobrobiti Također, kreatin je pokazao pozitivne učinke kod depresije, osobito kod žena i u slučajevima postporođajne depresije, gdje može pojačati učinak antidepresivne terapije.
  • U kontekstu zdravog starenja, kreatin je postao predmet interesa zbog svoje sposobnosti da očuva mišićnu masu i funkcionalnost kod starijih osoba, čime doprinosi prevenciji sarkopenije (gubitak mišićne mase uslijed starenja), smanjenju rizika od padova i očuvanju neovisnosti. Osim toga, pokazuje potencijal u očuvanju kognitivne jasnoće u starijoj dobi, djelujući kao metabolička podrška mozgu u razdobljima povećanih energetskih potreba.
  • Istražuje se i potencijalna uloga kreatina u zdravlju kostiju i metabolizmu glukoze. Studije pokazuju da kreatin u kombinaciji s tjelesnom aktivnošću može poboljšati mineralnu gustoću kostiju, dok su u tijeku istraživanja o njegovom učinku na inzulinsku osjetljivost, što može imati značaj u prevenciji metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2.
  • Na području kardiologije, pokazao se korisnim za poboljšanje energetske učinkovitosti srčanog mišića, osobito kod bolesnika sa zatajivanjem srca. Također se ispituje njegova sposobnost da smanji razine homocisteina, što može pridonijeti zaštiti zdravlja srca, osobito ako se kombinira s dodatkom vitamina B skupine.

U studijama na životinjama, pokazao se korisnim i za zaštitu fetusa tijekom poroda – primjerice u slučaju komplikacija poput slabijeg dotoka kisika prilikom dugotrajnog poroda ili carskog reza. Kreatin je u tim istraživanjima povećao otpornost fetusa na manjak kisika, štiteći mozak, bubrege i pluća. No, istraživanja na trudnicama još nisu provedena u dovoljnoj mjeri da bi se mogla donijeti čvrsta klinička preporuka za sigurnu primjenu.

Doziranje i preporuke:

Najčešći i najbolje istražen režim suplementacije kreatinom uključuje fazu „punjenja“ od 20 grama dnevno podijeljeno u 4 doze tijekom 5-7 dana, nakon čega slijedi održavanje doze od 3-5 grama dnevno. Međutim, za starije osobe i preventivnu suplementaciju, uzimanje doze od 3-5 grama dnevno također pokazuje dobre rezultate bez potrebe za fazom punjenja.

Kreatin se može uzimati samostalno ili zajedno s ugljikohidratima ili proteinima radi bolje apsorpcije. Važno je održavati adekvatan unos tekućine tijekom suplementacije.

Sigurnost i nuspojave:

Kreatin je jedan od najsigurnijih dodataka prehrani s višedesetljetnom praksom i brojnim kliničkim studijama koje potvrđuju njegovu sigurnost. Najčešće nuspojave su probavne smetnje (ako se uzima prevelika doza odjednom) i blaga dehidracija ako unos tekućine nije dovoljan (barem 2-3L dnevno).

Postoje zablude da kreatin šteti bubrezima, no istraživanja nisu potvrdila štetne učinke kod zdravih osoba koje uzimaju preporučene doze. Ipak ne preporučuje se osobama s već postojećim bubrežnim problemima. Kreatin se u organizmu spontano razgrađuje u kreatinin, koji se zatim izlučuje putem bubrega. Kreatinin se koristi kao biomarker funkcije bubrega jer se konstantno proizvodi i izlučuje – povišene razine u krvi mogu ukazivati na smanjenu bubrežnu funkciju. Više kreatina (npr. zbog suplementacije ili povećane mišićne mase) može lagano povisiti razinu kreatinina, ali to ne znači oštećenje bubrega kod zdrave osobe.

Zato je važno da se procjena funkcije bubrega (kroz GFR, tj. glomerularnu filtraciju) ne temelji isključivo na kreatininu u populacijama koje uzimaju kreatin ili imaju puno mišićne mase.

Interakcije i posebne skupine pacijenata:

Farmaceuti trebaju biti posebno pažljivi kod pacijenata koji uzimaju lijekove koji utječu na bubrežnu funkciju ili ravnotežu elektrolita. Kreatin može povećati zadržavanje vode u tijelu, što može imati učinke kod osoba s kardiovaskularnim problemima ili hipertenzijom.

Zaključak:

Kreatin je daleko više od popularnog sportskog dodatka prehrani. Trebamo prepoznati njegov potencijal u podršci zdravlju i vitalnosti šire populacije, posebno kod starijih osoba i onih s povećanim rizikom od gubitka mišićne mase ili kognitivnog propadanja. S dobrim sigurnosnim profilom i dobro poznatim mehanizmom djelovanja, kreatin može biti vrijedan dio prehrambene strategije za očuvanje kvalitete života te zaslužuje mjesto u protokolima zdravog starenja.

Ipak, ključno je da suplementaciju uvijek prati savjet farmaceuta, koji će uzeti u obzir zdravstveno stanje, druge lijekove i osobne potrebe pacijenta.

Lucija Majetić, mag. pharm.

HOTNEWS

ŽUPANIJA Služba patronaže i kućne njege dobila nova vozila

Zdravstvena zaštita koja dolazi na prag svakog pacijenta Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Dom zdravlja Zagrebačke županije od danas ima 5 novih vozila za potrebe patronažne službe i njege u kući ukupne vrijednosti 80 tisuća eura. Ključeve dva vozila za ispostavu u Svetom Ivanu Zelini i po jedan za ispostave u Velikoj Gorici, Vrbovcu i Zaprešiću uručio je ispred ispostave Doma zdravlja u Samoboru, župan Stjepan Kožić.

–Oduvijek vodimo računa da vozni park medicinskog osoblja nije starodoban, jer znamo da tada nije pouzdan. Standard koji smo postavili u Zagrebačkoj županiji jest da svaka sestra koja radi na terenu u zdravstvenoj njezi u kući i patronažnoj službi Doma zdravlja ima vozilo za terenski rad. U posljednje četiri godine za potrebe patronaže nabavljeno je 20 novih automobila – naglasio je župan Stjepan Kožić.

Foto: Zagrebačka županija

Medicinske sestre patronažne službe i njege u kući brinu o pacijentima na području cijele županije, što je velik teritorij. No, sukladno tome je i postojeći broj automobila, rekao je ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman.

–Imamo gotovo 100 vozila, od čega su 72 u službi patronaže i njege u kući, 8 domarskih i 3 u službi palijativne skrbi. No, važno je naglasiti da nemam vozila starija od 11 godina. Kad sam preuzeo dužnost ravnatelja ovdje su bila vozila pojedina vozila starija od 25 godina, na kojima je servis koštao više nego li je vrijedio automobil. Uz pomoć Zagrebačke županije konstantno pomlađujemo vozni park kako bi zdravstvena usluga bila na nivou – poručio je Bergman.

Kako je u tijeku širenje mreže kućne njege, kvaliteta vozila je ključna za obavljanje terenskog rada.

Foto: Zagrebačka županija

–To nisu samo vozila, to su ordinacije u kojima vrijeme provode patronažne sestre i sestre kućne njege i upravo ovakav visoki standard omogućuje kvalitetan rad na terenu ali komfor osobama koje obavljaju ovaj posao, koji je izuzetno veliki i zahtjevan posao – istaknuo je ravnatelj.

Osim ulaganja u vozni park, Zagrebačka županija ulaže i u obrazovanje medicinskih sestara, istaknula je pročelnica za zdravstvo Ksenija Čuljak.

–Izuzetno sam ponosna na naše medicinske sestre koje su se stručno usavršavale i kroz petogodišnje razdoblje njih 73 je uspješno završilo školovanje. Njihov posao je odgovoran i zahtjeva koordinaciju i znanje. Na terenu još dodatno provode vrijeme putujući od pacijenta o pacijenta i prijevozna sredstva moraju biti pouzdana. A time je i pouzdana i zdravstvena zaštita koja dolazi na prag svakog pacijenta Zagrebačke županije – naglasila je pročelnica.

Dodajmo kako je za privlačenje liječnika deficitarnih specijalizacija i medicinskog osoblja za rad u Domu zdravlja, Zagrebačka županija kroz poseban paket mjera od 2020. godine do sada izdvojila 1,5 milijuna eura.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Vijesti

Korak po korak zajedno – Hrvatska udruga za bolesti štitnjače poziva na hodanje od Zagreba do Velike Gorice

Od Bundeka do Centra za posjetitelje za važnost redovite prevencije i dijagnostike.

Objavljeno

na

Povodom Svjetskog dana svjesnosti o bolestima štitnjače, u nedjelju 25. svibnja Hrvatska udruga za bolesti štitnjače u suradnji s Gradom Velikom Goricom i gradskom Turističkom zajednicom organizira javnozdravstvenu akciju „Korak po korak zajedno“ – hodanje od Zagreba do Velike Gorice.

Akcija je dio je šire kampanje #KorakPoKorakZajedno#, a sudionici će prehodati rutu dugu 15 kilometara.

Okupljanje je na Bundeku u 7:30 sati, a dolazak u Veliku Goricu očekuje se oko 11 sati, gdje će na štandu ispred Centra za posjetitelje građani moći:

  • besplatno pregledati štitnjaču ultrazvukom
  • razgovarati s liječnicima i dobiti stručne savjete
  • educirati se o zdravlju štitnjače

– Hvala od srca gradu Velika Gorica i Turistička Zajednica Velike Gorice na suorganizaciji našeg hodanja za zdravu štitnjaču kojeg organiziramo u povodu Svjetskog dana svjesnosti o bolestima štitnjače. Očekujemo vas u velikom broju kako bismo vas osvijestili koliko je važan organ štitnjača i na koje sve funkcije organizma utječe – poručili su iz Udruge.

Sudionici ove akcije su Verica Mešić, predsjednica Hrvatske udruge za bolesti štitnjače, dr. Ivan Oreški, dr. Roko Granić i prof. dr. sc. Tomislav Jukić, a u ime Grada Velike Gorice događanju će prisustvovati zamjenik gradonačelnika Neven Karas.

 

Nastavite čitati

Vijesti

Medicinski centar Gorica upozorava: sve više je mlađih od 50 godina s problemom raka debelog i završnog crijeva!

U tijeku inicijativa da se snizi granica probira na 45 godina, što ovaj velikogorički centar itekako podržava.

Objavljeno

na

Medicinski centar Gorica, koji je u ožujku zabilježio godinu dana vrlo uspješnog poslovanja, želi našu pažnju usmjeriti na niz preventivnih pretraga koje spašavaju živote – jedna od njih je upravo vezana za rak debelog i završnog crijeva, što je drugi najčešći uzrok smrti od raka u Hrvatskoj! Što već danas možemo promijeniti u svojoj prehrani kako bismo umanjili mogućnost ove bolesti te ostale korisne informacije, saznajte u ovom zanimljivom prilogu.

Ono što je poprilično alarmiralo javnost, na svjetskoj razini, a što se odnosi i na našu zemlju, jest podatak da je zabilježen sve veći broj oboljelih kod osoba mlađih od 50 godina – saznajemo od Medicinskog centra Gorica.

Problem je što čekanje na pojavu simptoma može dovesti do toga da je bolest već uznapredovala, tj. ostaje skrivena sve do kasnih stadija kada su šanse za izlječenje znatno manje. Zato se ističe važnost pravovremenih preventivnih pregleda, ali i promjena životnog stila koje omogućuju manje šanse za pojavu ovog karcinoma.

Rak debelog crijeva: alarmantni porast kod mlađih od 50 godina

Rak koji se tradicionalno povezivao sa starijom životnom dobi danas sve češće pogađa i osobe mlađe od 50 godina, pa postoji inicijativa da se snizi granica probira na 45 godina, što ovaj velikogorički centar itekako podržava. Prema pisanju New Scientista, predviđa se da bi do 2030. godine rak debelog crijeva mogao postati glavni uzrok smrtnosti od raka kod osoba mlađih od 50 godina u nizu zemalja, a među njima je i Hrvatska.

Taj zabrinjavajući trend potaknuo je stručnjake diljem svijeta na upozoravanja o važnosti ranog otkrivanja bolesti i pravodobne prevencije. Važno je spoznati kako je upravo rak debelog i završnog crijeva najčešći novodijagnosticirani rak u Hrvatskoj i drugi najčešći uzrok smrti od malignih bolesti, odmah nakon raka pluća. Je li se to moglo spriječiti? Moglo se!

Rak debelog i završnog crijeva najčešće nastaje iz polipa – dobroćudnih izraslina koje se s vremenom mogu pretvoriti u zloćudne tumore. U ranoj fazi bolest obično ne izaziva simptome, zbog čega je važno provoditi redovite preventivne preglede.

Na simptome treba obratiti pozornost jer često mogu biti tihi:

  • promjene u ritmu stolice – izmjena zatvora i proljeva,
  • kronična pojava krvi u stolici,
  • neobjašnjivo mršavljenje,
  • gubitak apetita,
  • osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva.

Nažalost, simptomi se često pojavljuju tek kada je bolest već uznapredovala, zbog čega liječenje postaje zahtjevnije i manje uspješno. Kolonoskopija omogućava rano otkrivanje polipa nakon čega slijedi i njihovo uklanjanje prije razvoja tumora čime se značajno povećavaju šanse za izlječenje.

Virtualna kolonoskopija – moderna alternativa klasičnom pregledu

Kako bi se povećala dostupnost preventivnih pregleda i smanjila nelagoda koju izaziva klasična kolonoskopija, Medicinski centar Gorica nudi modernu i neinvazivnu metodu – virtualnu kolonoskopiju, koja pruža bezbolnu, sigurnu i brzu alternativu klasičnoj kolonoskopiji. Idealna je za preventivne preglede jer omogućuje rano otkrivanje promjena uz minimalno opterećenje za pacijenta.

Kako izgleda i koliko traje pregled?

Pregled virtualnom kolonoskopijom odvija se u posebnoj prostoriji gdje se nalazi i sam uređaj. Dok osoba leži na boku, kroz tanki kateter od svega nekoliko centimetara, usmjeren u rektum, upuhuje se plin (najčešće CO₂) kako bi se debelo crijevo proširilo i bilo dostupno analizi. Nakon toga, stol se kreće kroz skener i proizvode se snimke duž duljine debelog crijeva. Radi se jedno snimanje u položaju na leđima i jedno snimanje potrbuške.

Pregled sveukupno traje oko 15 minuta, a nakon postupka pacijent može odmah nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima.

Nakon snimanja, računalni program sastavlja dobivene slike u 3D prikaz koji omogućuje liječniku detaljan pregled crijeva, slično klasičnoj kolonoskopiji. Također se mogu vidjeti i okolni organi te eventualne promjene na njima. Radiolog ocjenjuje rezultate kako bi utvrdio bilo kakve abnormalnosti. Nalaz je spreman unutar tri dana, uz mogućnost zahtjeva za hitnim očitanjem unutar 24 sata. Saznajte više o prednostima virtualne kolonoskopije

Na stranicama Medicinskog centra Gorica pročitajte i proširenu verziju na ovu temu i otkrijte više o utjecaju određene hrane na pojavu raka debelog i završnog crijeva.

Nastavite čitati

Moja županija

Čestitamo 12. svibnja – Međunarodni dan sestrinstva! Zagrebačka županija tim povodom održala ZdravFest

Medicinske sestre i tehničari prvi su kontakt građana sa zdravstvenim sustavom, njegova kralježnica, ali i srce puno topline.

Objavljeno

na

U Samoboru je u subotu održan ZdravFest Zagrebačke županije,  javnozdravstvena akcija uoči današnjeg Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.

Bila je to idealna prilika za građane osvrnuti se na svoje zdravstveno stanje i napraviti čitav niz preventivnih besplatnih pregleda. Radi se o prvom izdanju festivala koje će se svake godine organizirati u drugom gradu Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Stotine ljudi odazvalo se na besplatne preventivne preglede, a imali su priliku izmjeriti razinu šećera u krvi, kolesterola, krvnog tlaka, PSA, težinu (indeks tjelesne mase i sastav tijela), napraviti spirometriju, pregledati madeže, proći edukaciju o korištenju vanjskog defibrilatora te saznati više o grupama za potporu dojenju i o trudničkim tečajevima u Zagrebačkoj županiji.

Medicinske sestre i medicinski tehničari najbrojnija su radna skupina u zdravstvu – na globalnoj razini zaposleno ih je oko 28 milijuna, dok je u Hrvatskoj njih oko 29 tisuća. No, kako je riječ o našem zdravlju, ovo je jedno od najpouzdanijih profesija. Upravo je to povod za javnozdravstvenu akciju ZdravFest pod motom „Naše sestre, naša budućnost“.

Foto: Zagrebačka županija

Ispred organizatora, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Leo Šunjić zahvalio im se na neumornom radu i profesionalizmu, istaknuvši da su jedan od ključnih faktora za funkcioniranje ove institucije – ujedno i prve linije zdravlja naših sugrađana.

U ovom trenutku provodimo više od 10 programa i projekata fokusiranih na rano otkrivanje i prevenciju bolesti te promicanje zdravog načina života. Bilo da je riječ o cijepljenju, probirima, ranom otkrivanju zaraznih ili onkoloških bolesti, zajedno s partnerima i službama iz cijele Županije fokusirani smo na podršku i edukaciju naših građana. Medicinske sestre i tehničari i ovdje igraju neizmjerno važnu ulogu poručio je ravnatelj Zavoda.

Foto: Zagrebačka županija

Prevencija bolesti ne temelji se samo na pravovremenom testiranju, već i na funkcionalnom zdravstvenom sustavu koji to omogućuje. U Zagrebačkoj županiji radi gotovo 600 medicinskih sestara i tehničara, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u očuvanju zdravstvene skrbi za sve građane, važno je kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i status u društvu.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, Ksenija Čuljak podsjetila je kako je u posljednjih pet godina u njihovo doškolovanje i stručno usavršavanje uloženo gotovo 120 tisuća eura.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavit ćemo se zalagati za priznavanje stručne spreme medicinskih sestara i tehničara te kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Zahvaljujemo im na svakom danu, svakom osmijehu i svakoj pruženoj ruci pomoći jer bez njih naš zdravstveni sustav jednostavno ne bi bio ono što jest– dodala je pročelnica.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman podsjetio je kako je bilo koji zdravstveni sustav nezamisliv bez medicinskih sestara.

Foto: Zagrebačka županija

–To je jedinstvena simbioza koja čini zdravstveni sustav funkcionalnim. U našem Domu zdravlja zaposleno je 285 medicinskih sestara koje prolaze godišnje edukacije plaćene iz proračuna Doma zdravlja. To je jako važno kako bi one bile u toku sa svim zdravstvenim saznanjima jer znamo da su one prvi kontakt građana sa zdravstvenim sustavom rekao je Bergman.

Uz organizatora akcije, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, u akciji sudjeluju Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Županija poziva na ZdravFest u Samoboru!

Građanima će biti dostupni besplatni zdravstveni pregledi, savjetovanja i edukacije, kao i mogućnost PSA testiranja za rano otkrivanje raka prostate za muškarce starije od 50 godina.

Objavljeno

na

Samobor sutra postaje točka brige za naše zdravlje! Naime, županijske zdravstvene ustanove pozivaju sutra na ZdravFest Zagrebačke županije – veliki javnozdravstveni događaj koji će se od 10 do 14 sati održavati ispred Glazbene škole Ferdo Livadić, na Trgu Matice hrvatske u Samoboru.

Program ZdravFesta vodi pjevač i poznati radijski voditelj Saša Lozar, a zajednički ga organiziraju Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica Naftalan.

Građanima će bez prethodne najave moći sudjelovati u besplatnim zdravstvenim pregledima, savjetovanjima i edukacijama.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Riječ je desetak različitih pregleda i aktivnosti; od mjerenja razine šećera u krvi i kolesterola, krvnog tlaka, indeksa tjelesne mase (BMI), do pregleda madeža i promjena na koži, zatim doznati više informacija o grupama za potporu dojenja i trudničkim tečajevima, naučiti pravilno koristiti automatski vanjski defibrilator (AVD), sudjelovati u promotivnim i edukativnim aktivnostima koje promiču zdrav način života, a poseban naglasak ZdravFest stavlja na PSA test, odnosno tumorski marker za prostatu, koji će moći obaviti muškarci iznad 50 godina.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Inače, ZdravFest Zagrebačke županije organizira se u povodu Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara, koji se ove godine obilježava pod sloganom „Naše sestre, naša budućnost“, s ciljem isticanja njihove ključne uloge u zdravstvenom sustavu i svakodnevnom životu zajednice, a ovo je tek početak ovakvog načina promoviranja zdravijeg načina života. Naime, ZdravFest će se ubuduće organizirati svake godine u drugom gradu Zagrebačke županije.

Ne propustite priliku doći prošetati Samoborom i biti u korak sa konkretnim saznanjima o zdravlju vašeg organizma!

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno