Povežite se s nama

Zdravlje

Kraj školske godine obilježit će završnim debatnim turnirom

Turnir je koncipiran u tri kola, a sve teze će biti ‘ad hoc’, to jest, debatanti će ih saznati tek sat vremena prije natjecanja

Objavljeno

na

U suradnji sa Hrvatskim debatnim društvom, Debatni klub grada Velike Gorice organizira zadnji turnir ove školske godine. Turnir će se održati u učionicama srednjih škola u subotu, 10. lipnja.

“Jako smo sretne što smo dobile mogućnost organizirati cjelodnevni impromtu turnir u Velikoj Gorici. Debata je zaista zaživjela u našem gradu i želimo to pokazati i ostalim debatnim klubovima. Vjerujemo da će se prijaviti puno djece i da će ovo natjecanje biti prava završnica sezone”, rekla je Katarina Drvodelić, jedna od voditeljica Debatnog kluba.

Turnir je koncipiran u tri kola, a sve teze će biti ‘ad hoc’, to jest, debatanti će ih saznati tek sat vremena prije natjecanja, što znači da će imati sat vremena za pripremu svojih govora. U suradnji s Goričkim klubom mladih na njihovoj terasi organizirano je druženje za sve debatante, ali i mlade koji se žele upoznati s debatom.

Vijesti

Tjelovježba se često nađe na ‘to do’ listi za godinu koja slijedi, evo koji su njezini pozitivni učinci

Kao i svaki početak, i ovaj može biti izazovan, ali potrebna je snaga volje i ustrajnost te strpljenje.

Objavljeno

na

Kako se godina privodi kraju, skloni smo podvući crtu, zbrojiti sva dobra koja nam je godina za nama donijela, popisati sve loše što bi se u novoj dalo popraviti. Nerijetko, ako ne i gotovo redovito svi odlučimo poraditi na zdravlju. Bolje se hraniti, kvalitetnije trošiti vrijeme, mijenjati loše navike i uvesti pokoju dobru pa ne iznenađuje da nam se na „to do“ listi za godinu koja slijedi često nađe i „početi vježbati“. Možda su nam motivi uglavnom vezani za fizički izgled (mršavije tijelo, definirani mišići, bolji odraz u ogledalu), ne bismo trebali zanemariti i pozitivan utjecaj tjelovježbe na mentalno zdravlje. Osobe koje redovito vježbaju nerijetko će vam posvjedočiti kako osjećaju da imaju više energije, da su im koncentracija, pamćenje i san bolji.

Redovito vježbanje ima pozitivan učinak na smanjenje anksioznosti, depresije, ADHD-a, oslobađa od stresa te stabilizira cjelokupno raspoloženje. Studije pokazuju da 30 minuta umjerenog vježbanja 3 do 5 puta tjedno može znatno poboljšati mentalno zdravlje te da 15 minuta trčanja ili sat vremena hodanja dnevno smanjuje rizik od velikog depresivnog poremećaja za 26 %.

Promjene u mozgu potaknute vježbanjem uključuju stvaranje i rast novih neuroloških mreža, smanjenje upala i oslobađanje neurotransmitera koji utječu na poboljšanje raspoloženja (endorfin, dopamin, serotonin). Usmjeravanjem pažnje na disanje, na pravilno izvođenje vježbi, fokusiranje na položaj tijela, možete prekinuti kontinuirani ciklus briga koji vam prolaze mislima.

Osobe starije od 18 godina trebale bi minimalno ostvariti 150 – 300 minuta aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta ili 75 – 150 minuta aerobne aktivnosti visokog intenziteta tjedno. Što se tiče vježbi snage za velike mišićne skupine, njih treba provoditi barem dva puta tjedno. Djeca i adolescenti (5 – 17 godina) bi trebali svakodnevno sudjelovati u tjelesnim aktivnostima, umjerenog do visokog intenziteta, minimalno 60 minuta dnevno, a mlađi od 5 godina minimalno 180 minuta provesti u aktivnoj igri.

Tjelesna aktivnost pozitivno utječe i na krvožilni sustav budući da doprinosi sniženju krvnog tlaka, sniženju masnoća i kolesterola, regulaciji razine šećera u krvi. Redovita tjelovježba smanjuje rizik pojave šećerne bolesti tipa 2. Ipak, kod kroničnih bolesnika svakako treba biti oprezan prilikom povećanja intenziteta fizičke aktivnosti koje treba biti postupno te uz nadzor. Tjelesna neaktivnost jedan je od najznačajnijih rizika za srčanožilne bolesti, a njezin štetan utjecaj usporediv je s pušenjem.

Plivanje, vožnja biciklom učinkovite su pogotovo za održavanje zdravlja krvožilnog sustava. Redovita tjelovježba može smanjiti rizik obolijevanja od raka pluća kod osoba koje su ranije pušile. Pokazalo se da dobra tjelesna forma može smanjiti rizik obolijevanja od raka pluća za do 77% kod osoba koje su prestale pušiti. Također, redovita fizička aktivnost dovodi do smanjenja zaduhe, boljeg podnošenja napora, poboljšanja psihičkog stanja bolesnika i poboljšanja kvalitete života oboljelih od KOPB-a, kronične opstruktivne plućne bolesti.

Tjelesna aktivnost blagotvorno djeluje i na kosti te na zdravlje zglobova. Fizička aktivnost bitan je element u prevenciji osteoporoze i prijeloma, a preporučene vježbe su aerobne sa opterećenjem koje uključuju mišićne skupine u ritmičkim pokretima. Takve vježbe izazivaju kontrakcije mišića i naizmjenično djelovanje sile na kosti čime kost dobiva informaciju da se na tom mjestu treba pojačati. Dobar izbor tjelovježbe kod osteoporoze su brzo hodanje, nordijsko hodanje, ples, penjanje…

Kao i svaki početak, i ovaj može biti izazovan, ali potrebna je snaga volje i ustrajnost te strpljenje kako bi se zdrave životne navike inkorporirale u svakodnevnicu. Na početku nisu potrebne velike i drastične promjene u stilu života. Hodajte kad god je to moguće. Izađite jednu autobusnu satnicu ranije, parkirajte malo dalje, koristite stepenice umjesto lifta. Dokazano je kako su se osobe koje su hodale pet puta tjedno u prosjeku po 30 minuta dnevno, riješile boli u leđima što nije zanemariva činjenica budući da rezultati objavljeni u znanstvenom časopisu Lancet sugeriraju kako bol u donjem dijelu leđa pogađa više od polovice odraslih u razvijenim zemljama.

Životna dob nikako ne bi smjela biti opravdanje za nevježbanje. Tjelesna aktivnost nužna je za očuvanje pokretljivosti, snage, ravnoteže. Starenje je prirodan proces, a činjenica da postoji više od 300 teorija starenja, dokazuje da je to kompliciran proces povezan sa čitavim nizom fizioloških promjena. Neke od promjena su gubitak mišićne mase (započinje već nakon tridesete godine, a ubrzava se nakon šezdesete) , gubitak koštane mase (kost se gubi pri brzini od oko 0,3 – 0,5 % godišnje nakon 40. godine starosti, a početkom menopauze gubitak kosti u žena se ubrzava kroz 5 – 7 godina na 3 – 5 % godišnje), smanjenje pokretljivosti zglobova, smanjenje ravnoteže i koordinacije pokreta (povećava se rizik od pada i ozljede) , povećanje tjelesne mase te usporavanje metabolizma.

– Vježbanjem se može blagotvorno utjecati na sve navedene procese. Važno je prilagoditi intenzitet vježbanja pojedincu ovisno o njegovim mogućnostima, bez obzira na dob. Ma kakve odluke donijeli na kraju ove 2024.godine, zaposlenici Ljekarni Zagrebačke županije žele vam sretan i Blagoslovljen Božić, te uspješnu i zdraviju Novu godinu – poručuju iz Ljekarni.

Naslovna ilustracija: Pexels/Andrea Piacquadio

Nastavite čitati

HOTNEWS

Medicinski centar Gorica otvara specijalističke ambulante za dermatologiju i endokrinologiju

Centar proširuje svoju paletu usluga.

Objavljeno

na

Od početka rada u ožujku 2024. godine, Medicinski centar Gorica kontinuirano širi svoju ponudu specijalističkih ambulanti, uključujući radiologiju, urologiju, kardiologiju, medicinu rada, ortopediju, fizijatriju i rehabilitaciju. U prosincu ove godine centar proširuje svoju paletu usluga s još dvije specijalističke ambulante vođene vrhunskim stručnjakinjama: dermatologiju i endokrinologiju.

Dermatološka ambulanta – stručna skrb za zdravlje vaše kože

Dermatologija je grana medicine koja se bavi istraživanjem, dijagnostikom i liječenjem stanja kože, vlasišta, noktiju te vidljivih sluznica. Pregled dermatologa obavlja specijalist dermatologije i venerologije, a preporučuje ga se kod postojećih problema ili pojave novih promjena na koži.

Ambulantu dermatologije u MC Gorica vodi potvrđena specijalistica dermatologije i venerologije Sandra Knežević, dr. med. čija uža područja interesa uključuju:

  • dermatološku onkologiju,
  • alergologiju,
  • upalne dermatoze,
  • medicinsku kozmetologiju.

Dermatološka ambulanta u MC Gorica pruža široku lepezu usluga, od dijagnostike i liječenja bolesti kože, vlasišta i noktiju do tretmana spolno prenosivih bolesti.

Već dugo vas muče akne i prištići? Posjetite dermatologicu MC Gorica

Prevencija melanoma – pregled koji može spasiti život

Prema preporuci stručnjaka iz MC Gorica, svaka osoba iznad 40 godina trebala bi obaviti pregled madeža i drugih promjena na koži zbog povećanog rizika od melanoma. Zahvaljujući novoj ambulanti dermatologije sada to možete učiniti i u Velikoj Gorici. Pročitajte blog: Sistematski pregled iznad 40. godine života – zašto je važan i što bi trebao obuhvaćati?

Jeste li ikad posjetili dermatologa kako biste provjerili promjene na svojoj koži?

Ambulanta endokrinologije – stručna podrška za hormonalno zdravlje

Endokrinologija je subspecijalistička grana interne medicine koja se bavi dijagnostikom i liječenjem poremećaja žlijezda s unutarnjim izlučivanjem kao i hormona koji reguliraju funkcioniranje cijelog organizma.

Ambulantu endokrinologije u MC Gorica vodi prim. dr. sc. Mirsala Solak, dr. med., specijalistica interne medicine i subspecijalistica endokrinologije i dijabetologije čija ekspertiza uključuje:

  • bolesti štitnjače, hipofize i nadbubrežne žlijezde,
  • šećernu bolest,
  • hormonalne poremećaje.

Foto: Despositphotos

Prim. dr. sc. Solak dio svoje edukacije provela je u prestižnim ustanovama poput The Christie Hospital NHS Trust u Manchesteru i Erasmus University Medical Center u Rotterdamu. Uz bogato kliničko iskustvo, posvetila se i znanstvenom istraživanju u području bolesti hipofize i nadbubrežne žlijezde.

Foto: Despositphotos

Povezivanje usluga – sve na jednom mjestu

Medicinski centar Gorica nastoji pružiti što više usluga na jednom mjestu, uključujući sve potrebne laboratorijske pretrage povezane s ambulantom endokrinologije. Ako specijalistica preporuči ultrazvučni pregled štitnjače, on se također može obaviti istog dana, što pacijentima omogućuje brzu i učinkovitu dijagnostiku bez dodatnih čekanja.

Medicinski centar Gorica kontinuirano ulaže u vrhunsku stručnost, široku lepezu usluga i najnoviju medicinsku tehnologiju kako bi svojim pacijentima pružio najbolju skrb.

Više o uslugama centra saznajte na njihovoj mrežnoj stranici: Medicinski centar Gorica.

Nastavite čitati

Vijesti

Gorički vatrogasci u malo dugačijoj akciji! Uključili su se u ‘Lov na tihog ubojicu’

Svi vatrogasci koji su sudjelovali u pregledu prošli su detaljne kliničke procjene, koje su uključivale mjerenje krvnog tlaka i centralnog tlaka, određivanje biološke starosti krvnih žila, snimanje EKG-a…

Objavljeno

na

Gorički vatrogasci uljučili su se u ‘lov na tihog ubojicu’. Ekipa iz Hrvatske lige za hiperternziju posjetila je vatrogasce u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Velika Gorica kako bi provjerila njihovo zdravstveno stanje.

Ova jednodnevna akcija dio je javnozdravstvene kampanje “Lov na tihog ubojicu”, koja se fokusira na rano otkrivanje čimbenika rizika za kardiovaskularne i metaboličke bolesti.

Svi vatrogasci koji su sudjelovali u pregledu prošli su detaljne kliničke procjene, koje su uključivale mjerenje krvnog tlaka i centralnog tlaka, određivanje biološke starosti krvnih žila, snimanje EKG-a, analizu sastava tijela pomoću metaboličke vage, laboratorijske analize uzoraka krvi i mokraće za utvrđivanje čimbenika rizika, uključujući razinu masnoća, šećera, mokraćne kiseline, kreatinina i drugih parametara povezanih s kardio-reno-metaboličkim zdravljem.

Vatrogasci su jedna od ključnih skupina izloženih velikim fizičkim i psihičkim naporima, pa ovakvi pregledi imaju iznimnu važnost u očuvanju njihovog zdravlja i sposobnosti.

Kampanja “Lov na tihog ubojicu”, uz inicijative “70/26” i “Znaš li svoj broj?”, usmjerena je na podizanje svijesti o važnosti redovitih preventivnih pregleda i praćenja zdravstvenih pokazatelja.

– Ovim putem želimo izraziti iskrenu zahvalnost Hrvatska liga za hipertenziju na organizaciji akcije zdravstvenog pregleda. Vaš trud i posvećenost očuvanju zdravlja zajednice su zaista vrijedni svake pohvale. Zahvaljujući vašoj inicijativi, imali smo priliku bolje razumjeti svoje zdravstveno stanje i poduzeti korake prema očuvanju zdravlja. Posebno cijenimo profesionalnost i ljubaznost vašeg tima koji je bio na raspolaganju tijekom akcije – ističu iz Javne vatrogasne postrojbe.

Nastavite čitati

Vijesti

Besplatno edukativno predavanje ‘Med i pčelinji proizvodi u prehrani’, evo kada i gdje

Predavanje organizira Pčelarska udruga ‘Turopolje’.

Objavljeno

na

Pčelarska udruga ‘Turopolje’ u utorak 26. studenog za sve zainteresirane građane organizira besplatno edukativno predavanje ‘Med i pčelinji proizvodi u prehrani’.

Predavanje će održati nutricionistica, izv. prof. dr. sc. Ivana Rumora Samarin s Prehrambeno- biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koja će u svom predavanju istaknuti karakteristike, značaj i važnost primarno meda, a zatim i ostalih pčelinjih proizvoda poput matične mliječi, propolisa i peludi u prehrani ljudi te osvijestiti korisnost uvrštavanja pčelinjih proizvoda u svakodnevnu prehranu.

Predavanje će se održati u prezentacijskoj dvorani Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) u sklopu Srednje strukovne škole Velika Gorica od 19 sati.

Uz predavanje, svi posjetitelji imati će priliku sudjelovati u degustaciji pčelinjih proizvoda članova PU „Turopolje“.

– Dođite, uživajte u okusima i mirisima i saznajte više o dobrobitima meda i ostalih pčelinjih proizvoda! – pozivaju iz Udruge.

Foto: Pexels/Towfiqu barbhuiya

Nastavite čitati

HOTNEWS

Sezona je prehlade, a evo kako spriječiti ‘dosadan’ kašalj i kada se obratiti liječniku

Situacije u kojima je potrebno odustati od samoliječenja kašlja i potražiti pomoć liječnika su svakako situacije kada kašalj traje duže od tjedan dana, kada je sekret gust, gnojan žuto-smeđe boje, ako se iskašljava krv, osjećaj kratkoće daha, kada je kašalj posljedica udisanja stranog tijela, ako je praćen povišenom temperaturom…

Objavljeno

na

Neovisno o godišnjem dobu, kašalj je vrlo čest razlog dolaska pacijenata u ljekarnu. Budući da njegovi uzroci mogu biti različiti, bilo da se radi o prehladi, upali grla, upali pluća, alergiji, astmi, nuspojavi nekih lijekova, pa sve do onih težih stanja kao što su karcinom pluća, KOPB…važno je utvrditi razlog kašlja, a nakon toga i odabrati adekvatnu metodu liječenja.

Kašalj je prirodni mehanizam kojim se naše tijelo brani i to od različitih nečistoća tj. iritansa koji na sluznici dišnog sustava aktiviraju cijeli niz reakcija čiji krajnji cilj je zrakom iz pluća, čija brzina može doseći i 80 km na sat, odstraniti nepoželjnu tvar bilo iz gornjih ili donjih dišnih putova.

Različite su vrste podijele kašlja, a ona najčešća po opisu pacijenata je na suhi kod kojeg ne dolazi do stvaranja sluzi pa ga često nazivamo i nadražajnim, praćen osjećajem škakljanja koji potiče taj kašalj, i produktivni kašalj kod kojeg je prisutna gusta sluz koju je teško iskašljati, a čija boja može biti znak da možda samoliječenje nije jedina opcija, već je potrebno posjetiti liječnika i to pogotovo ako se radi o sluzi zeleno-žućkaste boje ili ako se primijete tragovi krvi.

Kod samoliječenja suhog kašlja, preporuka ljekarnika najčešće je antitusik koji blokira ili smanjuje refleks kašlja. Biljni antitusici među kao što su trputac, islandski lišaj, bijeli sljez svojom biljnom sluzi oblažu sluznicu usta i ždrijela zadržavajući je vlažnom te smanjuju nadražaj na kašalj, promuklost i grlobolju. Na policama ljekarne možemo ih naći u obliku pastila ili sirupa.
Sintetski lijek protiv suhog kašlja, butamirat , u ljekarnama je dostupan bez liječničkog recepta.

Ekspektoransi su izbor liječenja kod produktivnog kašlja budući da oni otapaju bronhijalnu sluz te pomažu pri njenom iskašljavanju. Od biljnih pripravaka u tu svrhu najčešće koristimo pripravke bršljana, timijana, jaglaca.

Ekstrakt bijelog sljeza možemo koristiti i kod suhog i produktivnog kašlja budući da sluz bijelog sljeza koja oblaže sluznicu, smanjuje i spazam mišića dišnog sustava.

Sintetski lijekovi koji olakšavaju iskašljavanje, a dostupni su bez liječničkog recepta u ljekarnama su acetilcistein, bromheksin, ambroksol. O njihovoj dozi ovisnoj o dobi te najprikladnijem obliku primjene, svakako se valja savjetovati sa ljekarnikom.

Želimo li podijeliti kašalj ovisno o njegovom trajanju, tada govorimo o:

– akutnom (kratkotrajnom) kašlju koji nastupa naglo i traje maksimalno do tri tjedna
– subakutnom kašlju koji traje od tri do osam tjedana
– kroničnom (dugotrajnom) kašalju koji kod odraslih traje duže od osam tjedana, a kod djece dulje od četiri tjedna te zahtjeva dodatnu dijagnostiku budući da u pozadini mogu biti i neke ozbiljnije neinfektivne bolesti, a dodatni simptomi koji se mogu pojaviti su začepljenost/curenje iz nosa, bolno grlo uz promuklost ili osjećaj da nam se kontinuirano nešto cijedi niz ždrijelo, povišena temperatura, žgaravica ili kiseli okus u ustima

Bilo da se radi o produktivnom ili suhom kašlju, akutnom ili kroničnom, postoje određeni univerzalni savjeti koje valja spomenuti, a to su svakako unos dodatne količine tekućine kako bi se sluznica ispirala, dodatno vlažila, sluz razrijedila te time i lakše iskašljala. Preporuka je i vlažiti i zrak u prostorijama u kojima se boravi koji je u zimskim mjesecima suh i zbog grijanja.

Novije metode su sveprisutniji ovlaživači zraka od kojih pojedini imaju opciju i raspršivanja, difuzije eteričnih ulja koja pojedina uz ugodan miris imaju i antivirusna i/ili antibakterijska obilježja, a jedno takvo je svakako već dobro poznato eterično ulje eukaliptusa. Za vlaženje zraka mogu se koristiti i neke jednostavnije i cjenovno prihvatljivije metode kao što su keramičke posude sa vodom na radijatorima ili još jednostavnije vlažni ručnici.

Foto: Pexels/Polina Tankilevitch

Inhalacije fiziološkom otopinom u obliku aerosoli još jedan su od načina vlaženja sluznice dišnog sustava te omekšavanja sluzi čime je olakšana njezina eliminacija iz dišnog sustava. Fiziološka otopina je vodena otopina sa 0,9% soli, kakvu sadrži naš organizam, pa kod inhalacije ne iritira sluznicu. Za inhaliranje se može koristiti i hipertonična otopina na bazi morske vode čija optimalna koncentracija za inhaliranje je 2,3% natrijevog klorida (NaCl). Zbog povećane koncentracije NaCl-a takva otopina „izvlači“ vodu iz otečene sluznice nosa čime dišni put postaje prohodniji, a uz to minerali iz morske soli doprinose razrjeđivanju sluzi. Hipertonična otopina ubrzava također i rad trepetljiki dišnog sustava za 20 % što doprinosi prirodnom mehanizmu čišćenja sluznice.

Kod kašlja koji ometa san, svakako je preporuka podizanje uzglavlja dodatnim jastukom. Pripravci na bazi propolisa i meda mogu ublažiti iritaciju grla čija sluznica može biti oštećena učestalim kašljanjem. Balzami na bazi eteričnih ulja koji se utrljavaju na kožu prsa i leđa također su jedan od preparata koji mogu olakšati simptome prehlade pa tako i kašlja.

Situacije u kojima je potrebno odustati od samoliječenja kašlja i potražiti pomoć liječnika su svakako situacije kada kašalj traje duže od tjedan dana, kada je sekret gust, gnojan žuto-smeđe boje, ako se iskašljava krv, osjećaj kratkoće daha, kada je kašalj posljedica udisanja stranog tijela, ako je praćen povišenom temperaturom koja se ni uz upotrebu antipiretika ne snizuje, a kod djece pojava osipa i povišene temperature uz kašalj je znak da je vrijeme da se posjeti liječnika.

Naslovna fotografija: Ilustracija/Pexels/Andrea Piacquadio

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.