Povežite se s nama

Zdravlje

Kraj školske godine obilježit će završnim debatnim turnirom

Turnir je koncipiran u tri kola, a sve teze će biti ‘ad hoc’, to jest, debatanti će ih saznati tek sat vremena prije natjecanja

Objavljeno

na

U suradnji sa Hrvatskim debatnim društvom, Debatni klub grada Velike Gorice organizira zadnji turnir ove školske godine. Turnir će se održati u učionicama srednjih škola u subotu, 10. lipnja.

“Jako smo sretne što smo dobile mogućnost organizirati cjelodnevni impromtu turnir u Velikoj Gorici. Debata je zaista zaživjela u našem gradu i želimo to pokazati i ostalim debatnim klubovima. Vjerujemo da će se prijaviti puno djece i da će ovo natjecanje biti prava završnica sezone”, rekla je Katarina Drvodelić, jedna od voditeljica Debatnog kluba.

Turnir je koncipiran u tri kola, a sve teze će biti ‘ad hoc’, to jest, debatanti će ih saznati tek sat vremena prije natjecanja, što znači da će imati sat vremena za pripremu svojih govora. U suradnji s Goričkim klubom mladih na njihovoj terasi organizirano je druženje za sve debatante, ali i mlade koji se žele upoznati s debatom.

Vijesti

Besplatni lijek kojeg svatko može pokloniti

Pet do šest zagrljaja dnevno, recept je za dug i ispunjen život.

Objavljeno

na

Objavio/la

Svjetski je dan zagrljaja – podsjetnik na prisnu gestu koja ima pozitivan utjecaj na naše raspoloženje, a dugoročno grljenje, kažu psiholozi, utječu na naš emocionalni život.

Pet do šest zagrljaja dnevno recept je za duži i ispunjen život, a svakim novim zagrljajem potičete u organizmu tijek ljekovitih svojstva. Korak dalje je i računica da je potrebno 4 zagrljaja na dan da bi preživjeli, njih 8 da bismo se održavali na vjetrometini života, a 12 zagrljaja idealna je terapija da bismo napredovali.

Da bi magija zagrljaja djelovala, on mora biti „od srca“, dovoljno dugog trajanja i uz zatraženo dopuštenje.

Efekt zagrljaja u prvi plan je stavio američki svećenik Kevin Zaborney 1982. godine koji je 21. siječanj proglasio Međunarodnim danom zagrljaja.

I zato, grlite više i duže. Ne samo danas…

Nastavite čitati

Priča iz kvarta

‘Zbog moje dječice znam sve Psiće u ophodnji, dinosaure i nogometaše’

Ružica Vasari-Talanga, omiljena velikogorička pedijatrica, ponovno je proglašena jednom od najboljih u državi u svome području, i to po izboru žirija koji je najmjerodavniji – roditelja njezinih malih pacijenata

Objavljeno

na

Predana, odgovorna, stručna, pažljiva, brižna, topla… To su samo neki od epiteta kojima bi mnogi roditelji, ali i djeca, opisali goričku pedijatricu Ružicu Vasari-Talanga. Kroz svoj radni vijek Ružica je pratila odrastanje mnogih Velikogoričana, danas već odraslih ljudi. Stoga nije ni čudo da se i ove godine doktorica Vasari-Talanga našla na listi ‘Najdoktora’ koje su odabrali sami pacijenti.

Maštala je o tom poslu još kao gimnazijalka. Kaže kako joj je kao mladoj djevojci literatura bila stvarnija od stvarnog života.

– Maštala sam u to doba da ću jednoga dana biti doktorica i liječiti djecu na selu. Da će mi djeca dolaziti rumenih obraza i nositi lanene košuljice i da će mirisati na sapun. To su bili moj djevojački snovi koji su mi se zapravo i ostvarili – započinje nam priču ova najdoktorica iza koje je već tri desetljeća rada u medicini.

Prije nego što je došla u velikogorički dom zdravlja, svoj je staž odradila u Vinogradskoj bolnici. Nakon diplome upisala je još i postdiplomski studij iz kliničke imunologije i alergologije te je paralelno radila u ordinaciji opće prakse. Potom je stigao poziv za rad u dječjem dispanzeru u goričkom domu zdravlja. I tu je krenula sanjati svoje snove.

– Volim djecu i taj posao, poklanjam im svoju pažnju i zaista se trudim oko njih kako bi stvorili jedan odnos povjerenja koji je važan u ovom poslu. Nikako ne želim da me se djeca boje, već da s lakoćom dolaze k meni u ordinaciju. Najljepše u svemu mi je rad s bebama od nekoliko mjeseci. Nađemo svoj zajednički jezik, razgovaramo se i gledamo u oči, oni mi se smiju, ja ih pomazim i imamo jedan divan odnos. No, kako odrastaju postaju malo zahtjevniji pa se i tu trudim savladati gradivo. Naučila sam tako sve Psiće iz ophodnje, sve vrste dinosaura, a pratim i nogometne lige da mogu razgovarati u nogometašima – prepričava nam doktorica Ružica, koju djeca od milja ponekad zovu i “teta Ruška”.

Njezina velika posvećenost ogledava se i u načinu zbrinjavanja i komunikaciji s malim pacijentima. U ordinaciji provodi i više vremena nego što bi trebala, a uvijek je dostupna ili na telefon ili putem e-maila na koji odgovara čak i u večernjim satima. Uvjerili su se u to mnogi roditelji.

– To je zaista tako, ali nije to samo kod mene. Mislim da je to kod svih koji vole svoj posao. Nisam ja jedina koja u primarnoj pedijatriji mnogo radi. Svi vam mi imamo jako puno pacijenata i nisam u stanju uz redovni rad s pacijentima odgovarati ponekad na mailove. Zato to obično bude od kuće ili navečer nakon ili ujutro prije posla. Volim kada dođem na posao i da su mi svi mailovi riješeni – kaže Vasari Talanga te dodaje kako uvijek, između kuhanja ručka za obitelj, nađe vremena za svoje pacijente.

Ova omiljena pedijatrica danas skrbi za gotovo 1600 pacijenata, a dnevno kroz ambulantu prođe njih više od stotinu.

– Najviše je tu predškolske djece, a imamo i problem s upisom novorođenčadi, iako mi je to dosta teško govoriti, ali molila bi ovim putem roditelje školske djece da ih presele u opću praksu. Jednostavno mi nemamo više vremenskih mogućnosti tu djecu zbrinuti, kao i svojim fizičkim i psihičkim kapacitetima to pokriti. U Domu zdravlja radi nekoliko mladih liječnika obiteljske medicine za koje se sigurno isplati opredijeliti. Neke od tih doktorica su i moji pacijenti sa svojom djecom i vidim kako su to krasne mlade žene posvećene svome poslu i koje stvarno možemo preporučiti da roditelji presele svoju djecu kod njih – savjetuje doktorica.

Veliki broj pacijenata ponekad stvara gužve u čekaonici ispred ordinacije dr. Vasari koja je svjesna da roditelji danas nemaju vremena dugo čekati red na pregled. No, ipak je najvažnije da se dijagnoza ispravno postavi.

– Nije mi žao utrošenog vremena kako bi stvorila dobar odnos s djecom. Od nas se očekuje da postavimo dijagnozu i liječimo ih, ali kako mogu biti suvisla ako ga ne mogu pregledati pa je itekako važno približiti se djetetu. Također, za dijagnostičara u pedijatriji nije dovoljno znanje i iskustvo, treba imati i malo smisla za psihologiju, ali i pratiti same roditelje, naročito mame koje su vrlo povezane sa svojom djecom i znaju biti poprilično zabrinute. Na kraju, mi smo tu za njih da ih umirimo, educiramo i savjetujemo – objašnjava nam.

Vrlo važna karika u radu ambulante je i medicinska sestra Dorotea, koja je također omiljena među malim pacijentima, a doktorici je itekako od velike pomoći.

– Ona je jedna divna mlada žena, odlična medicinska sestra koja jako voli djecu i ima jako lijepi odnos prema djeci. Djeca ju vole što je jako važno jer im Dorotea daje injekcije. Zato djeca kažu kako u našoj ordinaciji dobiju naljepnice, to su one za hrabrost. Djeca jako vole da ih se pohvali kada su bili hrabri, to im onda daje hrabrost i volju da drugi puta dođu kod nas i da se ne boje – kaže kroz osmijeh doktorica za svoju radnu kolegicu.

S obzirom na period u kojem vladaju razne respiratorne bolesti i gužve u čekaonicama, iz ove goričke ordinacije poručuju roditeljima da ne dolaze odmah u ordinaciju kada djeca dobije temperaturu.

– Naša su djeca jako dobro procijepljena protiv bakterijskih bolesti i najčešće se susrećemo s virusnim infektima koji se mogu, ako se ne zakompliciraju, liječiti kod kuće. Stoga bi poručila roditeljima da puste temperaturu da se razvije za nekoliko sati i kako bi se u potpunosti razvila klinička slika. Savjetujem im i da je važno pridržavati se higijene. Pranje ruku sprječava crijevne infekcije i zaraze parazitima. Na kraju, time nećemo smanjiti našu imunost – savjet je doktorice.

Dani prolaze, a pedijatrica Vasari do mirovine nema još mnogo.

– Radit ću sigurno još sljedeću godinu, pa se nadam da će doći mlađe kolege koje će preuzeti naše ordinacije. Moramo se umiroviti, jer ordinacije koje imamo su prevelike da bi ih mogli raditi na četiri sata. Kada odem u mirovinu, ne bi htjela raditi po zamjenama. Stići će novi mladi doktori koji u toku svog specijalističkog staža provode vrijeme i kod nas primarnih pedijatara. Jedan sam od mentora svojim specijalizantima i vidim da su to mladi doktori koji imaju dobro znanje. Mi im prenosimo svoje iskustvo i gledaju organizaciju posla. Bit će spretni i spremni nas naslijediti – dodaje Vasari, koja otkriva kako je unatoč tome što ga voli, ovo zaista iscrpljujući posao, a njezina predanost i posvećenost utječe i na život vlastite obitelji.

– Moja obitelj bi svakako htjela da malo manje radim i da se više možemo družiti i putovati, ali svi poštuju moju želju da još radim. Dok sam bila mlađa znala sam kući dolaziti poprilično iscrpljena jedva sam mogla otvoriti usta. Svjesna sam da se možda svojoj djeci nisam dovoljno posvećivala i ti su se zajednički trenuci izgubili, nismo ih nikad ostvarili. Vidim da niti jedno od moje djece nije krenulo mojim stopama – naglašava doktorica Ružica, koja upravo iz tog razloga za kraj ima važnu poruku za roditelje:

– Volite svoju djecu i nemojte propustiti niti jedan tren razgovora i igre sa svojim djetetom jer je to nenadoknadivo. U svom odgoju budite autoritativni roditelji i svojoj djeci postavite granice. Ako dijete živi u takvom jednom okruženju, ono će uspješno i lakše odrasti te će postati jedan zreo, kompetentan i odgovoran mlad čovjek – poručila je ovogodišnja najbolja pedijatrica, omiljena doktorica Ružica Vasari-Talanga.

Nastavite čitati

Vijesti

Tjelovježba se često nađe na ‘to do’ listi za godinu koja slijedi, evo koji su njezini pozitivni učinci

Kao i svaki početak, i ovaj može biti izazovan, ali potrebna je snaga volje i ustrajnost te strpljenje.

Objavljeno

na

Kako se godina privodi kraju, skloni smo podvući crtu, zbrojiti sva dobra koja nam je godina za nama donijela, popisati sve loše što bi se u novoj dalo popraviti. Nerijetko, ako ne i gotovo redovito svi odlučimo poraditi na zdravlju. Bolje se hraniti, kvalitetnije trošiti vrijeme, mijenjati loše navike i uvesti pokoju dobru pa ne iznenađuje da nam se na „to do“ listi za godinu koja slijedi često nađe i „početi vježbati“. Možda su nam motivi uglavnom vezani za fizički izgled (mršavije tijelo, definirani mišići, bolji odraz u ogledalu), ne bismo trebali zanemariti i pozitivan utjecaj tjelovježbe na mentalno zdravlje. Osobe koje redovito vježbaju nerijetko će vam posvjedočiti kako osjećaju da imaju više energije, da su im koncentracija, pamćenje i san bolji.

Redovito vježbanje ima pozitivan učinak na smanjenje anksioznosti, depresije, ADHD-a, oslobađa od stresa te stabilizira cjelokupno raspoloženje. Studije pokazuju da 30 minuta umjerenog vježbanja 3 do 5 puta tjedno može znatno poboljšati mentalno zdravlje te da 15 minuta trčanja ili sat vremena hodanja dnevno smanjuje rizik od velikog depresivnog poremećaja za 26 %.

Promjene u mozgu potaknute vježbanjem uključuju stvaranje i rast novih neuroloških mreža, smanjenje upala i oslobađanje neurotransmitera koji utječu na poboljšanje raspoloženja (endorfin, dopamin, serotonin). Usmjeravanjem pažnje na disanje, na pravilno izvođenje vježbi, fokusiranje na položaj tijela, možete prekinuti kontinuirani ciklus briga koji vam prolaze mislima.

Osobe starije od 18 godina trebale bi minimalno ostvariti 150 – 300 minuta aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta ili 75 – 150 minuta aerobne aktivnosti visokog intenziteta tjedno. Što se tiče vježbi snage za velike mišićne skupine, njih treba provoditi barem dva puta tjedno. Djeca i adolescenti (5 – 17 godina) bi trebali svakodnevno sudjelovati u tjelesnim aktivnostima, umjerenog do visokog intenziteta, minimalno 60 minuta dnevno, a mlađi od 5 godina minimalno 180 minuta provesti u aktivnoj igri.

Tjelesna aktivnost pozitivno utječe i na krvožilni sustav budući da doprinosi sniženju krvnog tlaka, sniženju masnoća i kolesterola, regulaciji razine šećera u krvi. Redovita tjelovježba smanjuje rizik pojave šećerne bolesti tipa 2. Ipak, kod kroničnih bolesnika svakako treba biti oprezan prilikom povećanja intenziteta fizičke aktivnosti koje treba biti postupno te uz nadzor. Tjelesna neaktivnost jedan je od najznačajnijih rizika za srčanožilne bolesti, a njezin štetan utjecaj usporediv je s pušenjem.

Plivanje, vožnja biciklom učinkovite su pogotovo za održavanje zdravlja krvožilnog sustava. Redovita tjelovježba može smanjiti rizik obolijevanja od raka pluća kod osoba koje su ranije pušile. Pokazalo se da dobra tjelesna forma može smanjiti rizik obolijevanja od raka pluća za do 77% kod osoba koje su prestale pušiti. Također, redovita fizička aktivnost dovodi do smanjenja zaduhe, boljeg podnošenja napora, poboljšanja psihičkog stanja bolesnika i poboljšanja kvalitete života oboljelih od KOPB-a, kronične opstruktivne plućne bolesti.

Tjelesna aktivnost blagotvorno djeluje i na kosti te na zdravlje zglobova. Fizička aktivnost bitan je element u prevenciji osteoporoze i prijeloma, a preporučene vježbe su aerobne sa opterećenjem koje uključuju mišićne skupine u ritmičkim pokretima. Takve vježbe izazivaju kontrakcije mišića i naizmjenično djelovanje sile na kosti čime kost dobiva informaciju da se na tom mjestu treba pojačati. Dobar izbor tjelovježbe kod osteoporoze su brzo hodanje, nordijsko hodanje, ples, penjanje…

Kao i svaki početak, i ovaj može biti izazovan, ali potrebna je snaga volje i ustrajnost te strpljenje kako bi se zdrave životne navike inkorporirale u svakodnevnicu. Na početku nisu potrebne velike i drastične promjene u stilu života. Hodajte kad god je to moguće. Izađite jednu autobusnu satnicu ranije, parkirajte malo dalje, koristite stepenice umjesto lifta. Dokazano je kako su se osobe koje su hodale pet puta tjedno u prosjeku po 30 minuta dnevno, riješile boli u leđima što nije zanemariva činjenica budući da rezultati objavljeni u znanstvenom časopisu Lancet sugeriraju kako bol u donjem dijelu leđa pogađa više od polovice odraslih u razvijenim zemljama.

Životna dob nikako ne bi smjela biti opravdanje za nevježbanje. Tjelesna aktivnost nužna je za očuvanje pokretljivosti, snage, ravnoteže. Starenje je prirodan proces, a činjenica da postoji više od 300 teorija starenja, dokazuje da je to kompliciran proces povezan sa čitavim nizom fizioloških promjena. Neke od promjena su gubitak mišićne mase (započinje već nakon tridesete godine, a ubrzava se nakon šezdesete) , gubitak koštane mase (kost se gubi pri brzini od oko 0,3 – 0,5 % godišnje nakon 40. godine starosti, a početkom menopauze gubitak kosti u žena se ubrzava kroz 5 – 7 godina na 3 – 5 % godišnje), smanjenje pokretljivosti zglobova, smanjenje ravnoteže i koordinacije pokreta (povećava se rizik od pada i ozljede) , povećanje tjelesne mase te usporavanje metabolizma.

– Vježbanjem se može blagotvorno utjecati na sve navedene procese. Važno je prilagoditi intenzitet vježbanja pojedincu ovisno o njegovim mogućnostima, bez obzira na dob. Ma kakve odluke donijeli na kraju ove 2024.godine, zaposlenici Ljekarni Zagrebačke županije žele vam sretan i Blagoslovljen Božić, te uspješnu i zdraviju Novu godinu – poručuju iz Ljekarni.

Naslovna ilustracija: Pexels/Andrea Piacquadio

Nastavite čitati

HOTNEWS

Medicinski centar Gorica otvara specijalističke ambulante za dermatologiju i endokrinologiju

Centar proširuje svoju paletu usluga.

Objavljeno

na

Od početka rada u ožujku 2024. godine, Medicinski centar Gorica kontinuirano širi svoju ponudu specijalističkih ambulanti, uključujući radiologiju, urologiju, kardiologiju, medicinu rada, ortopediju, fizijatriju i rehabilitaciju. U prosincu ove godine centar proširuje svoju paletu usluga s još dvije specijalističke ambulante vođene vrhunskim stručnjakinjama: dermatologiju i endokrinologiju.

Dermatološka ambulanta – stručna skrb za zdravlje vaše kože

Dermatologija je grana medicine koja se bavi istraživanjem, dijagnostikom i liječenjem stanja kože, vlasišta, noktiju te vidljivih sluznica. Pregled dermatologa obavlja specijalist dermatologije i venerologije, a preporučuje ga se kod postojećih problema ili pojave novih promjena na koži.

Ambulantu dermatologije u MC Gorica vodi potvrđena specijalistica dermatologije i venerologije Sandra Knežević, dr. med. čija uža područja interesa uključuju:

  • dermatološku onkologiju,
  • alergologiju,
  • upalne dermatoze,
  • medicinsku kozmetologiju.

Dermatološka ambulanta u MC Gorica pruža široku lepezu usluga, od dijagnostike i liječenja bolesti kože, vlasišta i noktiju do tretmana spolno prenosivih bolesti.

Već dugo vas muče akne i prištići? Posjetite dermatologicu MC Gorica

Prevencija melanoma – pregled koji može spasiti život

Prema preporuci stručnjaka iz MC Gorica, svaka osoba iznad 40 godina trebala bi obaviti pregled madeža i drugih promjena na koži zbog povećanog rizika od melanoma. Zahvaljujući novoj ambulanti dermatologije sada to možete učiniti i u Velikoj Gorici. Pročitajte blog: Sistematski pregled iznad 40. godine života – zašto je važan i što bi trebao obuhvaćati?

Jeste li ikad posjetili dermatologa kako biste provjerili promjene na svojoj koži?

Ambulanta endokrinologije – stručna podrška za hormonalno zdravlje

Endokrinologija je subspecijalistička grana interne medicine koja se bavi dijagnostikom i liječenjem poremećaja žlijezda s unutarnjim izlučivanjem kao i hormona koji reguliraju funkcioniranje cijelog organizma.

Ambulantu endokrinologije u MC Gorica vodi prim. dr. sc. Mirsala Solak, dr. med., specijalistica interne medicine i subspecijalistica endokrinologije i dijabetologije čija ekspertiza uključuje:

  • bolesti štitnjače, hipofize i nadbubrežne žlijezde,
  • šećernu bolest,
  • hormonalne poremećaje.

Foto: Despositphotos

Prim. dr. sc. Solak dio svoje edukacije provela je u prestižnim ustanovama poput The Christie Hospital NHS Trust u Manchesteru i Erasmus University Medical Center u Rotterdamu. Uz bogato kliničko iskustvo, posvetila se i znanstvenom istraživanju u području bolesti hipofize i nadbubrežne žlijezde.

Foto: Despositphotos

Povezivanje usluga – sve na jednom mjestu

Medicinski centar Gorica nastoji pružiti što više usluga na jednom mjestu, uključujući sve potrebne laboratorijske pretrage povezane s ambulantom endokrinologije. Ako specijalistica preporuči ultrazvučni pregled štitnjače, on se također može obaviti istog dana, što pacijentima omogućuje brzu i učinkovitu dijagnostiku bez dodatnih čekanja.

Medicinski centar Gorica kontinuirano ulaže u vrhunsku stručnost, široku lepezu usluga i najnoviju medicinsku tehnologiju kako bi svojim pacijentima pružio najbolju skrb.

Više o uslugama centra saznajte na njihovoj mrežnoj stranici: Medicinski centar Gorica.

Nastavite čitati

Vijesti

Gorički vatrogasci u malo dugačijoj akciji! Uključili su se u ‘Lov na tihog ubojicu’

Svi vatrogasci koji su sudjelovali u pregledu prošli su detaljne kliničke procjene, koje su uključivale mjerenje krvnog tlaka i centralnog tlaka, određivanje biološke starosti krvnih žila, snimanje EKG-a…

Objavljeno

na

Gorički vatrogasci uljučili su se u ‘lov na tihog ubojicu’. Ekipa iz Hrvatske lige za hiperternziju posjetila je vatrogasce u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Velika Gorica kako bi provjerila njihovo zdravstveno stanje.

Ova jednodnevna akcija dio je javnozdravstvene kampanje “Lov na tihog ubojicu”, koja se fokusira na rano otkrivanje čimbenika rizika za kardiovaskularne i metaboličke bolesti.

Svi vatrogasci koji su sudjelovali u pregledu prošli su detaljne kliničke procjene, koje su uključivale mjerenje krvnog tlaka i centralnog tlaka, određivanje biološke starosti krvnih žila, snimanje EKG-a, analizu sastava tijela pomoću metaboličke vage, laboratorijske analize uzoraka krvi i mokraće za utvrđivanje čimbenika rizika, uključujući razinu masnoća, šećera, mokraćne kiseline, kreatinina i drugih parametara povezanih s kardio-reno-metaboličkim zdravljem.

Vatrogasci su jedna od ključnih skupina izloženih velikim fizičkim i psihičkim naporima, pa ovakvi pregledi imaju iznimnu važnost u očuvanju njihovog zdravlja i sposobnosti.

Kampanja “Lov na tihog ubojicu”, uz inicijative “70/26” i “Znaš li svoj broj?”, usmjerena je na podizanje svijesti o važnosti redovitih preventivnih pregleda i praćenja zdravstvenih pokazatelja.

– Ovim putem želimo izraziti iskrenu zahvalnost Hrvatska liga za hipertenziju na organizaciji akcije zdravstvenog pregleda. Vaš trud i posvećenost očuvanju zdravlja zajednice su zaista vrijedni svake pohvale. Zahvaljujući vašoj inicijativi, imali smo priliku bolje razumjeti svoje zdravstveno stanje i poduzeti korake prema očuvanju zdravlja. Posebno cijenimo profesionalnost i ljubaznost vašeg tima koji je bio na raspolaganju tijekom akcije – ističu iz Javne vatrogasne postrojbe.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.