Povežite se s nama

Zdravlje

Kraj školske godine obilježit će završnim debatnim turnirom

Turnir je koncipiran u tri kola, a sve teze će biti ‘ad hoc’, to jest, debatanti će ih saznati tek sat vremena prije natjecanja

Objavljeno

na

U suradnji sa Hrvatskim debatnim društvom, Debatni klub grada Velike Gorice organizira zadnji turnir ove školske godine. Turnir će se održati u učionicama srednjih škola u subotu, 10. lipnja.

“Jako smo sretne što smo dobile mogućnost organizirati cjelodnevni impromtu turnir u Velikoj Gorici. Debata je zaista zaživjela u našem gradu i želimo to pokazati i ostalim debatnim klubovima. Vjerujemo da će se prijaviti puno djece i da će ovo natjecanje biti prava završnica sezone”, rekla je Katarina Drvodelić, jedna od voditeljica Debatnog kluba.

Turnir je koncipiran u tri kola, a sve teze će biti ‘ad hoc’, to jest, debatanti će ih saznati tek sat vremena prije natjecanja, što znači da će imati sat vremena za pripremu svojih govora. U suradnji s Goričkim klubom mladih na njihovoj terasi organizirano je druženje za sve debatante, ali i mlade koji se žele upoznati s debatom.

Zanimljivosti

7 savjeta za smanjenje stresa koje možete probati već danas

Stres je postao neizbježan dio modernog života, ali postoje jednostavne tehnike koje vam mogu pomoći da ga držite pod kontrolom i poboljšate kvalitetu života.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nažalost, živimo u brzom svijetu u kojem su stres i anksioznost neizbježni. To nije samo rečenica koju čujemo svugdje, već to pokazuju i brojke. Na primjer, istraživanje iz 2022., koje je proveo portal MojPosao pokazuje kako je 55 % zaposlenih u Hrvatskoj pod utjecajem stresa.

Posao, obaveze, tehnologija i velika količina informacija koje primamo u malom periodu postaje iscrpljujući. Iako to shvaćamo olako, stres (a pogotovo kronični stres) može ozbiljno naštetiti fizičkom i mentalnom zdravlju.

Naravno, da biste potpuno kontrolirali stres potrebna je stručna pomoć. Međutim, postoje neki koraci koje možete učiniti sami. Zato danas donosimo metode koje će vam pomoći u obuzdavanju stresa.

Kvalitetan san – prvi korak prema mentalnom i fizičkom zdravlju

San je ključan faktor za odmor tijela i uma. Njegov manjak može uzrokovati povećanje razine kortizola (hormon stresa) koji uzrokuje osjećaj anksioznosti i umora. Stoga, preporučeno je:

  • Imati redovitu rutinu spavanja – idite u krevet i budite se u isto vrijeme svaki dan ili što je bliže moguće.
  • Izbjegavati mobitel, televizor ili bilo koju drugu vrstu ekrana barem sat vremena prije spavanja.
  • Pokušati s tehnikama opuštanja poput laganog istezanja prije spavanja.

Prehrana koja smanjuje stres

Ono što jedemo ima značajan utjecaj na naše raspoloženje i razinu stresa. Određene namirnice mogu pomoći u smanjenju tjeskobe i poboljšanju mentalnog zdravlja, uključujući:

  • Hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama (losos, orasi, lanene sjemenke).
  • Tamnu čokoladu koja može smanjiti razinu kortizola.
  • Hranu bogatu magnezijem (banane, špinat, bademi), koja pomaže u opuštanju mišića i smanjenju napetosti.

S druge strane, pokušajte smanjiti unos kofeina, šećera i prerađene hrane kako biste izbjegli nagle skokove i padove energije.

Zamijenite kavu biljnim čajem

Biljni čajevi mogu imati izuzetno smirujući učinak. Kamilica, lavanda i metvica poznati su po svojim umirujućim svojstvima, dok zeleni čaj sadrži L-teanin, aminokiselinu koja potiče opuštanje bez pospanosti. Stvaranje malog rituala ispijanja čaja može postati dragocjeni trenutak mira u vašem danu.

Detox od uređaja

Otkloniti od sebe baš sve uređaje je nemoguće. Premda se govori kako smo ovisni o mobitelima, njihovo učestalo korištenje može biti uzrokovano poslom, obavezama s djecom i tako dalje. Međutim, ono što možemo napraviti je:

  • Isključiti obavijesti i ograničiti vrijeme provedeno na društvenim mrežama.
  • Uvesti pravilo bez ekrana barem sat vremena prije spavanja, kao što smo naveli ranije.
  • Zamijeniti vrijeme pred ekranom šetnjom, čitanjem ili kreativnim aktivnostima.

Družite se s ljudima, ali s onima koji vas stvarno usrećuju

Druženje s obitelji i prijateljima može značajno smanjiti stres i poboljšati raspoloženje. Ljudi koji imaju snažnu socijalnu podršku manje su skloni anksioznosti i depresiji. Naravno, ovo ne znači da se trebate na silu družiti s bilo kim. Izbjegavajte ljude koji vam stvaraju stres i nelagodu. Mislite na sebe!

Tjelovježba je najbolji način da spojite fizičko i mentalno zdravlje

Tjelovježba je jedan od najučinkovitijih načina borbe protiv stresa. Fizička aktivnost potiče proizvodnju endorfina, hormona sreće, i smanjuje razinu kortizola. Ne morate provoditi sate u teretani – dovoljno je svakodnevno se prošetati barem 30 minuta, provozati na biciklu i čak trčati.

Razgovarajte s nekim o svojim tegobama

Otvorena komunikacija s bliskim osobama ili stručnjacima može biti ključna za smanjenje stresa. Kada podijelimo svoje misli i osjećaje, osjećamo se rasterećenije. Ako osjećate da vam je previše, ne bojte se potražiti pomoć terapeuta – to nije znak slabosti, već hrabrosti.

Reagirajte na vrijeme

Stres je neizbježan, ali način na koji ga upravljamo može uvelike utjecati na kvalitetu našeg života. Kroz bolji san, pravilnu prehranu, digitalni detox, tjelovježbu i razgovor s voljenima možemo značajno smanjiti njegove negativne učinke. Isprobajte ove metode već danas i pronađite svoj put prema mirnijem i sretnijem životu!

Nastavite čitati

Vijesti

Ljekarne savjetuju: Perimenopauza – brain fog, valunzi i higijena sna

Perimenopauza ma koliko izazovna bila, prolazna je te uz adekvatnu podršku možete preuzeti kontrolu nad svojim tijelom.

Objavljeno

na

Menopauza se obično javlja oko 50. godine života i njezin se početak određuje retrogradno – godina dana bez menstrualnog krvarenja. Jajnici tada više ne proizvode jajne stanice i estrogen, a samim time i reproduktivna sposobnost trajno prestaje.

Razdoblje koje prethodi menopauzi, a koje je obilježeno različitim hormonskim promjenama u kojem se postupno gasi funkcija jajnika nazivamo perimenopauzom. Može trajati 6 do 10 godina u ženinom životu prije menopauze. Iako je svaka žena jedinstvena i može u tom periodu iskusiti različite simptome, postoje neki simptomi koji se više-manje jave kod većine žena. Zbog hormonskog disbalansa u tom razdoblju često se javljaju različiti simptomi kao što su neregularna krvarenja praćena grčevima ili nekim drugim nelagodnostima koje prije žena nije iskusila, menstrualni ciklus počinje biti nepravilan. Zatim poremećaji tj smetnje pri mokrenju bilo da se radi o učestalom mokrenju ili „bježanju“ mokraće.

Zbog manjka estrogena dolazi do urogenitalne atrofije tj. stanjenja sluznice mokraćnih i spolnih organa zbog čega se žene u tom razdoblju nerijetko žale na vaginalnu suhoću, a samim time i bolne spolne odnose.  Brojne žene u tom periodu iskuse i različite psihičke probleme kao što su tzv brain fog doslovnog prijevoda „magla mozga“, osjećaj konfuzije koji zahtjeva dodatnu energiju kako bi se koncentrirale pri rješavanju svakodnevnih izazova što dodatno iscrpljuje, smanjuje kvalitetu života. Prisutne su također i promjene raspoloženja pa čak i depresija. Jedan od čestih simptoma perimenopauze su i noćno znojenje te iznenadni valovi vrućine tzv valunzi praćeni ubrzanim radom srca. Nastaju kao posljedica promjene koncentracije estrogena zbog koje se aktivira centar za regulaciju tjelesne temperature u mozgu koji dobiva signale da je organizam pregrijan te se pokreće mehanizam za hlađenje tijela što među ostalim dovodi i do širenja krvnih žila na površini kože zbog čega uz neugodno znojenje, žene doživljavaju i crvenjenje. Simptomi koji se još navode su i nesanica, vrtoglavica, glavobolje, promjene tjelesne težine i debljanje u području struka te nerijetko i nadutost.

Kako olakšati simptome perimenopauze?

Tjelovježba u kombinaciji sa zdravom prehranom i adekvatnim snom svakako je broj jedan preporuka za žene u tom životnom periodu. Pri tome valja voditi računa da je to uskladiti popriličan izazov. Preporuke jesu 150 minuta vježbanja tjedno što se da rasporediti na 30 min vježbi srednjeg intenziteta tijekom 5 dan pri čemu naglasak treba staviti na vježbe snage koje pomažu očuvanju/izgradnji mišićne mase koju s godinama gubimo. Što se kvalitete sna tiče, svakako je preporučljivo držati se „higijene sna“ te na počinak odlaziti svaku večer u isto vrijeme i to poželjno bez ikakvog ekrana u rukama tj. pred očima, izbjegavajući napitke sa kofeinom prije spavanja jednako kao i bilo kakvo energično vježbanje. Poželjno je lagano istezanje te duboko disanje. Po potrebi se može posegnuti za preparatima melatonina kako bi se olakšalo usnivanje. Padom koncentracije estrogena, usporava se i metabolizam, dolazi do nakupljanja masnog tkiva i to najčešće u području struka, te većina žena dobije u perimenopauzi i do pola kilograma godišnje. Debljanje može dovesti do kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2 itd. itd. ali također je uzrok i lošeg raspoloženja pa je aktivan način života u perimenopauzi vrlo važno ne zanemariti.

Suhoća rodnice i bolnost prilikom spolnog odnosa problemi su koji se mogu ukloniti upotrebom neškodljivih preparata tzv. lubrikanata dva do tri puta tjedno ili neposredno prije odnosa. U perimenopauzi neke žene mogu iskusiti jače, neugodnije bolove/grčeve pri čemu izbor liječenja su svakako analgetici uz metode opuštanja/odmora te primjena toplih obloga na području trbuha.

Nije na odmet proučiti dodatke prehrani koji doprinose hormonalnoj ravnoteži te mogu olakšati simptome perimenopauze. Jedni od tih su preparati sa ekstrakt korijena biljke Lepidium meyenii podrijetlom iz peruanskih Anda, poznate pod nazivom maka (maca) čiji korijen ne sadrži fitoestrogene, ali sadrži veliku količinu nutrijenata kao što su bjelančevine, masne kiseline, fruktoza, vlakna, škrob, tanin, vitamine B1, B2, B12 i C te minerale natrij, kalij, kalcij, bakar, cink, željezo,mangan, silicij i magnezij. Biljke koje su postale popularne u rješavanju menopauzalnih problema su svakako soja (Glycine max) i crvena djetelina (Trifolium pratense), ali važno je naglasit da zbog individualnih razlika u metabolizmu neće biti učinkovite kod svih žena.

Kada se javiti ginekologu zbog simptoma perimenopauze?

Bilo koji simptom koji ruši kvalitetu života, razlog je za popričati sa liječnikom te na bilo koji način pronaći rješenje problema. Nenormalno krvarenje razlog je za posjet ginekologu bilo da se radi o produženom i/ili obilnom krvarenju, prolaznim ugrušcima ili izostanku mjesečnice. UZ redovite ginekološke preglede, također je nužno naglasiti važnost redovitih mamografskih pregleda te radioloških pregleda gustoće kostiju (denzitometrija) kako bi se na vrijeme otkrili potencijalni zdravstveni problemi.

Perimenopauza ma koliko izazovna bila, prolazna je te uz adekvatnu podršku prije svega vaših bližnjih, a zatim i zdravstvenih djelatnika s kojima ste u kontaktu počevši od obiteljskog liječnika, ginekologa pa do ljekarnika možete preuzeti kontrolu nad svojim tijelom kroz sve promjene koje prolazi i iz svega izaći osnažene na svim razinama.

Nastavite čitati

Vijesti

U dvorani škole u Kravarskom počinju besplatni treninzi

Vrijeme za sebe uz večernju vježbu.

Objavljeno

na

Stanovnice općine Kravarsko koji žele poraditi na fizičkoj spremi i oblikovati tijelo vježbanjem, od 20. ožujka mogu doći na besplatne treninge koji će biti organizirani u sportskoj dvorani u OŠ Slavka Kolara.

Treninzi su namijenjeni ženama bez obzira na dob i djeci svih uzrasta, a trening počinje u 19.30 sati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Dan narcisa “osunčao” tmurnu subotu, borbu protiv raka dojke podržao Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija

S buketićem narcisa u ruci žene poručile: budite pažljive i brižne prema sebi.

Objavljeno

na

Objavio/la

Subotnje sivilo i kiša koja je rominjala u Velikoj gorici nije spriječila članice i volonterke Udruge Edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije da u još jednoj humanitarnoj akciji podrže žene oboljele od raka dojke ali i da podsjete prolaznice da je briga o zdravlju i osluškivanje našeg tijela odgovornost svih nas. 

Po buketić narcisa došao je i gradonačelnik Krešimir Ačkar u društvu svojeg zamjenika Nevena Karasa i predsjednika Gradskog vijeća Darka Bekića, koji su kupnjom podržali akciju.  

Velika Gorica, 15.03.2025. Dan narcisa. Foto: David Jolić/cityportal.hr

– Suosjećamo sa svim ženama koje se bore s rakom dojke i zahvaljujemo svima koji kroz zdravstvene akcije, udruge i stručni rad pomažu podizanju svijesti i pružanju podrške. Velika zahvala gospođi Đurđi Dehin i njezinoj udruzi,  i svima koji svojim nesebičnim radom pomažu u prevenciji. Također, pozivamo sve naše sugrađanke da se odazovu na redovite preglede, jer svi znamo da je to ključno u spašavanju života – poručio je gradonačelnik. 

Velika Gorica, 15.03.2025. Dan narcisa. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Predsjednica Udruge, Đurđa Dehin još je jednom istaknula da je ovo samo jedan dan u godini, kada diljem županije simboličnom prodajom narcisa, ženama usmjeravaju pažnju na samopregled. 

– Ali trebale bi tijekom cijele godine uzimati vrijeme samo za sebe, za osluškivanje svojega tijela i pravovremeno reagirati ako primijete promjene, jer rak dojke je izlječiv ako se otkrije na vrijeme, u ranom stadiju bolesti. Zato, kako i naziv naše udruge glasi, edukacijom želimo podsjetiti žene na samopregled – podsjetila je Dehin. 

Velika Gorica, 15.03.2025. Dan narcisa. Foto: David Jolić/cityportal.hr

U ime Zagrebačke županije Dan narcisa podržao je svojim dolaskom i kupnjom narcisa zamjenik župana Zagrebačke županije, Ervin Kolarec. 

– Zagrebačka županija svake godine podrži ovu humanitarnu akciju jer smo prepoznali da svojim radom podižu zdravstveni standard, brinu o podizanju svijesti o brizi o zdravlju a organiziraju i preglede žena mamografom, ultrazvučne preglede i denzitometriju, predavanja za mlade djevojke u srednjim školama, stoga Županija i financijski pomaže u realizaciji njihovih programa – rekao je Kolarec.

Velika Gorica, 15.03.2025. Dan narcisa. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Podsjetimo da Udruga djeluje 24 godine te je na njen poticaj, svojevremeno Zagrebačka županija prva u Hrvatskoj kupila mobilni mamograf kojim su žene mogle obaviti pregled dojki bez posjeta zdravstvenoj ustanovi.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Vijesti

Sutra u Velikoj Gorici simpozij o sigurnosti hrane

Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Velikoj Gorici daje odgovor na pitanje: Ima li u medu ostataka pesticida?

Objavljeno

na

Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Velikoj Gorici sutra u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta organizira simpozij na temu “Sigurnost hrane i zaštita potrošača”. 

U vodnu riječ o ovoj važnoj temi imat će akademik Željko Cvetnić, voditelj Zavoda Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Velika Gorica, prof. dr. sc. Verica Dragović-Uzelac, dekanica Sveučilišta u Zagrebu Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, akademik Dario Vretenar, glavni tajnik Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti te gradonačelnik Grada Velike Gorice Krešimir Ačkar. 

Činjenice o kojima će informirati javnost:

  • održivi materijali za pakiranje hrane
  • pojavnost ostataka neonikotinoida i njihovih metabolita u uzorcima pčela i pčelinjim proizvodima u Republici Hrvatskoj
  • fikotoksini u plodovima mora i izloženost hrvatskih potrošača
  • utjecaj ultrazvuka i pulsirajućeg električnog polja na sastav masnih kiselina hrvatskih djevičanskih maslinovih ulja

Simpozij počinje u 11 sati.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.