Povežite se s nama

Moja županija

FOTO Kosci za kosce: Unatoč jakoj žegi i suncu u košnji se okušalo čak 34 natjecatelja

Zajedno za očuvanje kosca, jedne od najugroženijih ptica Europe

Objavljeno

na

Na Odranskom polju u Veleševcu Javna ustanova Zeleni prsten i ove je godine organizirala manifestaciju ”Kosci za kosce”, kako bi ukazala na važnost očuvanja livada košanica kao prirodnog staništa ptice kosac, jedne od najugroženijih ptica Europe, koja je specifična po tome što se gnijezdi na livadama uz vlažna staništa. Osim zarastanja livada, ugroženost za ovu vrstu predstavlja i prerana košnja, košnja brzom mehanizacijom te kružna košnja od ruba prema sredini polja.

“Ove godine rezultati istraživanja pokazuju kako je na području Odranskog polja u Zagrebačkoj županiji zabilježen 41 pjevajući mužjak. Tim brojem možemo biti relativno zadovoljni, međutim u odnosu na to kako je to nekada bilo nam govori da se populacija smanjila za 50% pa čak i više. Nekada je na Odranskom polju gnijezdilo 5-10% ukupne hrvatske populacije. Jedna je od ciljnih vrsta očuvanja zbog kojih je područje Turopolja i Odranskog polja proglašeno dijelom europske ekološke mreže Natura 2000.“ istaknula je Martina Glasnović, ravnateljica JU Zeleni prsten Zagrebačke županije.

Foto: JU Zeleni prsten

Kosac je ptica nešto veća od prepelice, perje mu je tople smeđe boje, a noge duge i snažne. Ime je dobio po tome što svoju prisutnost mužjaci odaju noćnim pjevom ”kreks-kreks” koje podsjeća na zvuk brušenja kose i koji se za tihih noći čuje na udaljenosti i do 1 kilometra. Kosci žive na skrovitim mjestima, no lovci Lovačkog društva Patka Orle često ih viđaju.

“Ptica kosac je slična lovnoj prepelici i često je viđamo, ali je ne lovimo već je čuvamo jer je riječ o ugroženoj vrsti”, kaže predsjednik Društva Mario Horžić.

Upravo zato se svake prve subote u mjesecu kolovozu okupe ljubitelji prirode kako bi obilježili početak košnje livada za kosce. Ove se godine, unatoč žegi i suncu u košnji okušalo čak 34 natjecatelja u dvije kategorije i mnogo mladih koji su ostvarili izvrsne rezultate, što dokazuje da rade s ručnom kosom ne samo s flaksericom.

Prilikom ocjenjivanja košnje gledao se čisti otkos, širina otkosa, lijepo slaganje plasta te čistoća brušenja kose. Svojom tehnikom košnje i umjetničkim dojmom žensku konkurenciju pomela je Suzana Panijan, inače aktivna članica KUD-a Veleševec, dok su u muškoj konkurenciji prva tri mjesta osvojili članovi Turopoljskog banderija Plemenite opčine turopoljske a najbolji je bio Jurica Buković. Pobjednici su nagrađeni novim kosama, a ostali sudionici prigodno grabljama.

Foto: JU Zeleni prsten

Kako je nekada izgledao odlazak u košnju ispričala je Anica Panijan, članica Etno Udruge Turopoljska Posavina:

Kosci su na košnju kretali pjevajući rano ujutro, oko 4 sata, pa bi do doručka ili ručka, kako tko, pokosili i ral zemlje. Nakon toga su drugi dan na ruke okretali pokošeno da se osuši, pozubljali, kasnije pokupili i nakon toga se išlo jesti. Žene su od doma nosile hranu, obično je to bilo varivo s povrćem od mahuna, tikve ili poriluka, a tu i tamo bi se našli i žganci ili špek, ali rijetko jer je vladala oskudica.”

Tijekom manifestacije govorilo se i o projektu obnove drvenog mosta na rijeci Odri. Naime, radi se o mostu u mjestu Selce kraj Veleševca koji povezuje Turopolje i Posavinu, a koji je zatvoren od 2010. godine radi oštećenja. Njegovim su zatvaranjem stanovnici svakodnevno primorani u jednome smjeru putovati čak 30 kilometara duže.

Tijekom srpnja Javna ustanova Zeleni prsten ishodila je građevinsku dozvolu za obnovu drvenog mosta na rijeci Odri. Do sada je u izradu projektne dokumentacije ukupno uloženo 482.740,00 kn. U cilju što brže obnove mosta, po stupanju na snagu pravomoćnosti građevinske dozvole, Javna ustanova Zeleni prsten će u drugoj polovici kolovoza predati Općini Orle kompletnu projektnu dokumentaciju. Obnova mosta nužna je za opstanak ruralnih područja uz rijeku Odru, a time i očuvanje livada košanica koje su stanište ptice kosac i drugih ugroženih vrsta “, rekla je Martina Glasnović.

Hrvoje Frankić, zamjenik župana Zagrebačke županije pozvao je na sinergiju svih odgovornih služba kako bi olakšali život stanovnicima koji, kako bi sad došli do svojih parcela, šuma ili vinograda, svakodnevno prijeđu čak „pola Hrvatske“ obilaznim putem po državnoj cesti, umjesto dvanaest koliko će biti potrebno jednom kad most bude gotov.

Mnoštvo okupljenih među kojima su bili i načelnik općine Orle Ervin Vujica i zamjenik župana Zagrebačke županije Hrvoje Frankić, uživali su osim u košnji ručnom kosom, domaćoj hrani i vožnji konjskim zapregama te natjecanju u gađanju zračnom puškom.

Manifestaciju kosci za kosce organizirala je Javna Ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije u  suradnji s  KUD-om Veleševec, KUD-om Posavec Dubrovčak Lijevi i Topolje, lovačkim društvom ”Patka” Orle, Plemenitom opčinom turopoljskom, Središnjim savezom uzgajivača konja hrvatski posavac i udrugama uzgajivača hrvatkog posavca s područja Zagrebačke županije. I ova jubilarna 10. godina održavanja protekla je u pozitivnom ozračju uz puno smijeha, pjesme i plesa te još jednom spojila ljubitelje prirode, tradicije i običaja na livadi Odranskog polja, koje su i kosci pjevom pozdravili do sljedeće, 11. manifestacije “Kosci za kosce”.

NAJBOLJI KOSCI
Ženska kategorija:

  1. Suzana Panijan
  2. Mirjana Sočnić
  3. Marija Lindić

Muška kategorija:

  1. Jurica Buković
  2. Damir Trputec i Mile Bobinac
  3. Hrvoje Klarić

Moja županija

Samobor ima češnjofku s pedigreom!

Zaštićeni proizvod na razini EU slavi se posebnom manifestacijom

Objavljeno

na

Objavio/la

Prepoznatljivi mesni proizvod kontinentalne Hrvatske u vrijeme svinjokolje ili kolinja, uz špek, čvarke i krvavice, svakako je kobasica češnjofka – kraljica kasne jeseni koja se od davnina priprema u mnogim domaćinstvima. Poznati gurmani – Samoborci, prije dvije godine svoju su posebnu recepturu pripreme češnjofki zaštitili na razini Europske unije oznakom zemljopisnog podrijetla.

A evo što točno kaže receptura:  „Samoborska češnjovka“/“Samoborska češnofka“ je dimljena kobasica za kuhanje proizvedena od usitnjenog svinjskog, goveđeg i/ili junećeg mesa te masnog tkiva svinja uz dodatak uvarka od svježeg češnjaka i suhog bijelog vina. U kobasicu se dodaju mljeveni crni papar, slatka mljevena paprika, tucana ljuta paprika ili ukiseljeni ljuti feferoni te kuhinjska sol i nitritna sol. Nadjevena je u prirodno svinjsko crijevo i oblikovana u parove te toplo dimljena. Konzumira se kuhana, pirjana ili pečena. No, priprema ima “finese”, objasnio je Igor Runtas, predsjednik Udruge “Samoborska češnofka”.

Foto: Udruga Samoborska češnjofka

– Jedan od sastojaka, po kojem je ova kobasica i dobila ime je – češnjak koji se najprije kuha u vinu, tkzv. uvarak od češnjaka i vina koji se dodaje smjesi, zatim nakon punjenja u crijevo radi se “špajlanje”, odnosno vezanje u parove, nakon čega kobasica mora odstajati radi procesa fermentacije. Tu je zatim i dimljenje bukovim drvima, na prirodan način, od 4 do 6 sati. Tako da ovaj proces traje puna dva dana. – ističe Runtas.

Inače, Samoborska češnofka spominje još od 1915. godine u samoborskim zapisima a proizvodi se unutar administrativnih granica grada Samobora i okolnih naselja smještenih u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, te na istočnim obroncima Samoborskog gorja.

– Ovo je 38 proizvod iz Hrvatske s EU oznakom zemljopisnog podrijetla, i prvi polutrajni proizvod, i sada kada nosi ovu oznaku nitko ju, podsjeća Runtas, izvan spomenutih granica, pod tim nazivom ne smije proizvoditi.

Foto: Udruga Samoborska češnjofka

Stoga ovaj samoborski, stogodišnji specijalitet zaista zaslužuje promociju u obliku velike manifestacije. Naime, u subotu 16. studenog u organizaciji Udruge “Samoborska češnjofka” u Samoboru će se održati 2. Dani Samoborske češnofke, gdje će uz češnofku u glavnoj ulozi, biti i degustacija slanog tradicionalnog kolača Rudarska greblica, koja je također zaštićeni proizvod na razini EU, zatim radionica pripremanja Samoborske kotlovine, pečeni kesteni kao i samoborska vina iz vrhunskih podruma obitelji Filipec i Pavlin. Pitali smo predsjednika udruge, koja je ovaj proizvod i zaštitila posebnom EU oznakom, što najbolje “ide” uz Samoborsku češnjofku.

– Najbolje uz nju ide domaći kukuruzni kruh i obavezno Samoborska muštarda – pikantni umak od sjemena gorušice, uz dodatak slatkog mošta, te domaći hren. Na manifestaciji će u ponudi biti i naša vrhunska vina i mošt, dakle kompletan samoborski proizvod. – najavljuje organizator.

Organizaciju 2. Dana Samoborske češnofke financijski podržava i Zagrebačka županija koja je u ovoj godini za manifestacije na svom području iz proračuna izdvojila ukupno 150 tisuća eura. Na Dane Samborske češnjofke dođite u subotu na Trg Matice hrvatske od 14 do 19 sati.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Istražite i okusite tradiciju! Počinju Dani Okusa u županijskim restoranima

Cijene jelovnika za tri slijeda variraju između 22 i 30 eura, čineći sve uključene restorane privlačnima za širu publiku.

Objavljeno

na

Manifestacija ‘Dani Okusa hrvatske tradicije’ ove se godine, od 15. studenog do 1. prosinca, održava po peti put, a kao dio ovog nacionalnog gastronomskog projekta već tradicionalno se predstavljaju i Dani Okusa zagrebačkoga kraja. Posjetitelji će tako imati priliku istražiti raznovrsne specijalitete domaće kuhinje, pripremljene od autentičnih lokalnih namirnica, koji oslikavaju bogatu kulinarsku baštinu Zagrebačke županije.

Primamljivi jelovnici restorana koji sudjeluju u manifestaciji pozivaju na istraživanje i kušanje. Na jelovnicima čak deset restorana diljem Zagrebačke županije nalaze se domaće juhe, poput juhe od vrganja, ručno rađena tjestenina, samoborske češnjovke, svinjski odresci, medaljoni od lungića, hrskava patka, jela obogaćena crnim tartufom i nezaobilazna samoborska kremšnita. Posebno vrijedi istaknuti Kavanu Livadić, poznatu po vrhunskim kremšnitama i štruklama, koja predstavlja pravu tradiciju u poslastičarstvu.

Uz navedene obroke koji neodoljivo podsjećaju na domaću i tradicionalnu kuhinju, savršeno odgovara bogata selekcija vina i pjenušaca lokalnih vinarija i OPG-ova, dodajući jedinstveni dašak baštine ovog podneblja. Cijene jelovnika za tri slijeda variraju između 22 i 30 eura, čineći sve uključene restorane privlačnima za širu publiku.

– Posljednjih pet godina s posebnom pažnjom radimo na jačanju prepoznatljivosti našeg kraja i unaprjeđenju kvalitete koju nudimo. Dani Okusa zagrebačkoga kraja predstavljaju jedinstvenu priliku da posjetitelji kroz autentična jela, lokalne specijalitete i suvremeni pristup dožive bogatstvo naše kulinarske, kulturne i enološke baštine. Ova manifestacija utjelovljuje tradiciju i autentičnost, čineći eno-gastronomsku ponudu jednim od temelja identiteta i prepoznatljivosti Zagrebačke županije – poručuju iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Deset restorana s bogatim jelovnicima i vrhunskom selekcijom vina

Čak deset restorana s područja Zagrebačke županije pridružilo se ovogodišnjim Danima Okusa, i to iz Samobora (Restoran Salvator, Samoborska klet, Krčma Gabreku 1929. i Kavana Livadić), Velike Gorice (Restoran Mon-Ami i Bistro Babriga), Jastrebarskog (Hotel Princess i Restoran Ivančić), Svetog Ivana Zeline (Izletište Vina Kos Jurišić) i Svete Nedelje, Bestovja (Izletište Suhina).

Nastavite čitati

Moja županija

Tako se čuva tradicija! Mali folkloraši iz Mraclina i Lomnice predstavljat će županiju na Državnoj smotri

Od 11 folklornih društava koja su se predstavila na 24. Županijskoj smotri dječjih folklornih ansambala Cinguli-rajnguli, tri su društva s područja Velike Gorice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Čak tri dječja folklorna ansambla s područja Velike Gorice, KUD Dučec iz Mraclina, FA Šiljakovina i KUD ‘Nova zora’ iz Donje Lomnice, jučer su u Samoboru nastupila na 24. Županijskoj smotri dječjih folklornih ansambala Cinguli-rajnguli u organizaciji FA Mladost na čelu s umjetničkom voditeljicom Ivančicom Pogrmilović.

Na velikoj pozornici dvorane samoborskog kina nastupilo je više od 400 malih plesača i svirača iz cijele Zagrebačke županije, odnosno 11 folklornih društava. Pokazali su kako čuvaju i prenose na nove generacije pjesme, plesovi i igre iz cijele Hrvatske.

Foto: FA Šiljakovina

Stručni žiri, veoma poznat u folklornom svijetu, Helena Štrbac iz Lada i Dražen Varga, voditelj brojnih folklornih orkestara, pratili su budnim okom od prve do posljednje točke kako bi kasnije dali svoje ocjene i ukupni dojam voditeljima ansambala.

Prema stručnom sudu najbolje što znaju pokazali su mališani iz FA Mladost, KUD Dučec iz Mraclina i KUD Nova zora iz Donje Lomnice.
Djeca iz Mraclina predstavila su se koreografijom Romane Fezi Martinić, prikazom ivanjskih običaja pod nazivom “Skupljajte se, djevojčice”, a za glazbenu obradu zaslužan je Vjekoslav Martinić.

– Velika zahvala voditeljima i garderobijerkama na velikom trudu uloženom u pripremu za ovaj nastup. Hvala i roditeljima na razumijevanju i podršci. Najveće čestitke ipak idu našim mladim folklorašima i tamburašima, stvarno su bili odlični i zasluženo se plasirali na Državnu smotru. U Dučecu nema odmora, već nam slijedećeg vikenda dolaze u goste Markuševčani s novom kazališnom predstavom, nakon toga dočekujemo svetog Nikolu u našem Društvenom domu, a prosinac je predviđen za adventske i božićne koncerte – rekao je predsjednik Dučeca, Matija Kos.

Foto: KUD Nova zora

Ponosni na svoj pomladak su i iz Donje Lomnice, čija su djeca izvela koreografiju ‘I moje se cvijeće iz korijena kreće’ s pjesmama i plesovima iz okolice Slavonskog Broda. Koreografiju je napravila voditeljica Blaženka Smolković, a tamburaše je uvježbao Zoran Jakunić, a glazbenu obradu potpisuje Ivan Gledec.

– Djeca su zaista bila prekrasna. Njih 42 je nastupilo na pozornici. Cijelom dojmu doprinijelo je to što su imali i originalne nošnje, bili su tako ujednačeni, a voditeljice i mame zaista su ih prekrasno uredile i napravile prekrasne frizure s cvjetovima u kosi koje nisu nimalo lake za složiti. I žiri ih je pohvalio na okruglom stolu da su bili zaista prekrasni – komentirala nam je tajnica KUD-a Zlatica Krznarić te je istaknula kako su djeca bila poprilično uzbuđena kada su saznala da su prošla dalje.

Foto: KUD Nova zora

– Bili smo u garderobi kada mi je stigla poruka da idemo dalje. Djeca su počela skakati i vikati od sreće i mame zajedno s njima. Ne zna se tko je bio glasniji i sretniji. Zaista smo ponosni na sve njih pa su na kraju i zaslužili malo se zasladiti pravim samoborskim kremšnitama – dodala je Krznarić.

Na Smotri su nastupili uz već spomenuta društva, još i KUD Desinec, KUD Pušća iz Donje Pušće, KUD Ogranak Seljačke sloge iz Posavskih Brega, KUD Preporod iz Dugog Sela, KUD Strmec, KUD Kraluš iz Stupnika i HKUD Petar Zrinski iz Vrbovca.

koji su tako izborili i pravo nastupa na jednom od državnih festivala folklora sljedeće godine.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

FOTO Gimnazija Velika Gorica dvostruki pobjednik Županijskog natjecanja u plivanju

Objavljeno

na

Objavio/la

Županijsko natjecanje osnovnih i srednjih škola u plivanju održano je danas (četvrtak, 07.11.2024.) na Gradskom bazenu u Velikoj Gorici u organizaciji Osnovne škole Nikole Hribara. Na ekipnom natjecanju učenica i učenika sudjelovalo je 7 osnovnih škola u konkurenciji dječaka i 4 osnovne škole u konkurenciji djevojčica. Kod srednjoškolaca u konkurenciji mladića natjecale su se 5 škola, a u konkurenciji djevojaka tri srednje škole.

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Osnovnoškolci, djevojčice i dječaci, natjecali su se u slijedećim disciplinama: 50m slobodno, 50m leđno, 50m prsno, 50m leptir, 4x50m mješovito i 4x50m slobodno. Srednjoškolci su se natjecali također u ovim disciplinama, jedino nisu plivali štafetu 4x50m mješovito. Suci sa štopericama u ruci bili su nastavnici tjelesnog odgoja. Starterica je bila Sara Brajković, trenerica plivanja (Plivački klub Gorica). Voditelj natjecanja bio je Boris Konjević. Potpora natjecanju bila je Ismeta Čerkez, tajnica Školskog sportskog saveza Zagrebačke županije.

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Proglašenje najboljih ekipa održano je u Hotelu Garden Hill, u kojem je za sve sudionike i njihove voditelje priređen domjenak. Tri prvoplasirane ekipe u svim skupinama nagrađene su peharima i medaljama. Sve četiri pobjedničke ekipe plasirale su se na Državno natjecanje srednjih odnosno osnovnih škola u plivanju.

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

SREDNJE ŠKOLE Redoslijed – Mladići: 1. Gimnazija Velika Gorica 28 bodova, 2. Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina (Velika Gorica) 19, 3. Srednja strukovna škola Velika Gorica 17, 4. Srednja škola Dugo Selo 14, 5. Ekonomska škola Velika Gorica. Djevojke: 1. Gimnazija Velika Gorica 16 bodova, 2. Ekonomska škola Velika Gorica 13, 3. Srednja škola Dugo Selo 7.

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 07.11.2024. ŽŽupanijsko natjecanje u plivanju osnovnih i srednjih škola. Foto: David Jolić/cityportal.hr

OSNOVNE ŠKOLE  RedoslijedDječaci: 1. OŠ Ivana Benkovića (Dugo Selo) 99 bodova, 2. OŠ Nikole Hribara (Velika Gorica) 88, 3. OŠ Eugena Kumičića (Velika Gorica) 82, 4. OŠ Josipa Zoričića (Dugo Selo) 78, 5. OŠ Velika Mlaka 71, 6. OŠ Vukovina 53, 7. OŠ Eugena Kvaternika (Velika Gorica) 38. Djevojčice: 1. OŠ Velika Mlaka 64 boda, 2. OŠ Eugena Kumičića 30, 3. OŠ Eugena Kvaternika 29, 4. OŠ Klinča Sela 23.

Galerija fotografija

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Uskoro ‘Dani okusa’: Domaće i tradicionalno kušajte i u dva gorička restorana

Restorani će nuditi dva različita promotivna menija dnevno, svaki sastavljen od najmanje tri slijeda.

Objavljeno

na

Dijeli nas svega nekoliko dana do početka manifestacije koja promovira domaću gastronomsku tradiciju kroz najukusnija lokalna jela – Dani okusa.

Peti Dani okusa hrvatske tradicije održat će se u stotinjak ugostiteljskih objekata u 12 županija i gradu Zagrebu. Pravi gastro užitak moći ćete doživjeti i na području Zagrebačke županije gdje imate priliku okusiti tradicionalnu hranu u čak deset objekata, među njima su i dva velikogorička restorana Babriga i Mon Ami.

– Tijekom tri tjedna trajanja manifestacije, svaki će objekt nuditi dva različita promotivna menija dnevno, svaki sastavljen od najmanje tri slijeda lokalnih tradicijskih jela. Restorani će prilagoditi svoju ponudu prema vlastitom izboru, a sve po promotivnim cijenama do 30 eura – ističu organizatori.

Na području županije zanimljivu gastro ponudu imat će još četiri samoborska restorana, a to su Krčma Gabreku, Kavana i hotel Livadić, Salvator i Samoborska klet. U Jastrebarskom možete posjetiti Restoran Ivančić i Hotel Princess, a u Donjoj Zelini Vina Kos-Jurišić. Posebne specijalitete nudit će i Izletište Suhina u Bestovju.

Dani okusa počinju 15. studenog i trajat će sve do 1. prosinca.

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.