Povežite se s nama

Moja županija

FOTO Kosci za kosce: Unatoč jakoj žegi i suncu u košnji se okušalo čak 34 natjecatelja

Zajedno za očuvanje kosca, jedne od najugroženijih ptica Europe

Objavljeno

na

Na Odranskom polju u Veleševcu Javna ustanova Zeleni prsten i ove je godine organizirala manifestaciju ”Kosci za kosce”, kako bi ukazala na važnost očuvanja livada košanica kao prirodnog staništa ptice kosac, jedne od najugroženijih ptica Europe, koja je specifična po tome što se gnijezdi na livadama uz vlažna staništa. Osim zarastanja livada, ugroženost za ovu vrstu predstavlja i prerana košnja, košnja brzom mehanizacijom te kružna košnja od ruba prema sredini polja.

“Ove godine rezultati istraživanja pokazuju kako je na području Odranskog polja u Zagrebačkoj županiji zabilježen 41 pjevajući mužjak. Tim brojem možemo biti relativno zadovoljni, međutim u odnosu na to kako je to nekada bilo nam govori da se populacija smanjila za 50% pa čak i više. Nekada je na Odranskom polju gnijezdilo 5-10% ukupne hrvatske populacije. Jedna je od ciljnih vrsta očuvanja zbog kojih je područje Turopolja i Odranskog polja proglašeno dijelom europske ekološke mreže Natura 2000.“ istaknula je Martina Glasnović, ravnateljica JU Zeleni prsten Zagrebačke županije.

Foto: JU Zeleni prsten

Kosac je ptica nešto veća od prepelice, perje mu je tople smeđe boje, a noge duge i snažne. Ime je dobio po tome što svoju prisutnost mužjaci odaju noćnim pjevom ”kreks-kreks” koje podsjeća na zvuk brušenja kose i koji se za tihih noći čuje na udaljenosti i do 1 kilometra. Kosci žive na skrovitim mjestima, no lovci Lovačkog društva Patka Orle često ih viđaju.

“Ptica kosac je slična lovnoj prepelici i često je viđamo, ali je ne lovimo već je čuvamo jer je riječ o ugroženoj vrsti”, kaže predsjednik Društva Mario Horžić.

Upravo zato se svake prve subote u mjesecu kolovozu okupe ljubitelji prirode kako bi obilježili početak košnje livada za kosce. Ove se godine, unatoč žegi i suncu u košnji okušalo čak 34 natjecatelja u dvije kategorije i mnogo mladih koji su ostvarili izvrsne rezultate, što dokazuje da rade s ručnom kosom ne samo s flaksericom.

Prilikom ocjenjivanja košnje gledao se čisti otkos, širina otkosa, lijepo slaganje plasta te čistoća brušenja kose. Svojom tehnikom košnje i umjetničkim dojmom žensku konkurenciju pomela je Suzana Panijan, inače aktivna članica KUD-a Veleševec, dok su u muškoj konkurenciji prva tri mjesta osvojili članovi Turopoljskog banderija Plemenite opčine turopoljske a najbolji je bio Jurica Buković. Pobjednici su nagrađeni novim kosama, a ostali sudionici prigodno grabljama.

Foto: JU Zeleni prsten

Kako je nekada izgledao odlazak u košnju ispričala je Anica Panijan, članica Etno Udruge Turopoljska Posavina:

Kosci su na košnju kretali pjevajući rano ujutro, oko 4 sata, pa bi do doručka ili ručka, kako tko, pokosili i ral zemlje. Nakon toga su drugi dan na ruke okretali pokošeno da se osuši, pozubljali, kasnije pokupili i nakon toga se išlo jesti. Žene su od doma nosile hranu, obično je to bilo varivo s povrćem od mahuna, tikve ili poriluka, a tu i tamo bi se našli i žganci ili špek, ali rijetko jer je vladala oskudica.”

Tijekom manifestacije govorilo se i o projektu obnove drvenog mosta na rijeci Odri. Naime, radi se o mostu u mjestu Selce kraj Veleševca koji povezuje Turopolje i Posavinu, a koji je zatvoren od 2010. godine radi oštećenja. Njegovim su zatvaranjem stanovnici svakodnevno primorani u jednome smjeru putovati čak 30 kilometara duže.

Tijekom srpnja Javna ustanova Zeleni prsten ishodila je građevinsku dozvolu za obnovu drvenog mosta na rijeci Odri. Do sada je u izradu projektne dokumentacije ukupno uloženo 482.740,00 kn. U cilju što brže obnove mosta, po stupanju na snagu pravomoćnosti građevinske dozvole, Javna ustanova Zeleni prsten će u drugoj polovici kolovoza predati Općini Orle kompletnu projektnu dokumentaciju. Obnova mosta nužna je za opstanak ruralnih područja uz rijeku Odru, a time i očuvanje livada košanica koje su stanište ptice kosac i drugih ugroženih vrsta “, rekla je Martina Glasnović.

Hrvoje Frankić, zamjenik župana Zagrebačke županije pozvao je na sinergiju svih odgovornih služba kako bi olakšali život stanovnicima koji, kako bi sad došli do svojih parcela, šuma ili vinograda, svakodnevno prijeđu čak „pola Hrvatske“ obilaznim putem po državnoj cesti, umjesto dvanaest koliko će biti potrebno jednom kad most bude gotov.

Mnoštvo okupljenih među kojima su bili i načelnik općine Orle Ervin Vujica i zamjenik župana Zagrebačke županije Hrvoje Frankić, uživali su osim u košnji ručnom kosom, domaćoj hrani i vožnji konjskim zapregama te natjecanju u gađanju zračnom puškom.

Manifestaciju kosci za kosce organizirala je Javna Ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije u  suradnji s  KUD-om Veleševec, KUD-om Posavec Dubrovčak Lijevi i Topolje, lovačkim društvom ”Patka” Orle, Plemenitom opčinom turopoljskom, Središnjim savezom uzgajivača konja hrvatski posavac i udrugama uzgajivača hrvatkog posavca s područja Zagrebačke županije. I ova jubilarna 10. godina održavanja protekla je u pozitivnom ozračju uz puno smijeha, pjesme i plesa te još jednom spojila ljubitelje prirode, tradicije i običaja na livadi Odranskog polja, koje su i kosci pjevom pozdravili do sljedeće, 11. manifestacije “Kosci za kosce”.

NAJBOLJI KOSCI
Ženska kategorija:

  1. Suzana Panijan
  2. Mirjana Sočnić
  3. Marija Lindić

Muška kategorija:

  1. Jurica Buković
  2. Damir Trputec i Mile Bobinac
  3. Hrvoje Klarić

Moja županija

Čestitamo 12. svibnja – Međunarodni dan sestrinstva! Zagrebačka županija tim povodom održala ZdravFest

Medicinske sestre i tehničari prvi su kontakt građana sa zdravstvenim sustavom, njegova kralježnica, ali i srce puno topline.

Objavljeno

na

U Samoboru je u subotu održan ZdravFest Zagrebačke županije,  javnozdravstvena akcija uoči današnjeg Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.

Bila je to idealna prilika za građane osvrnuti se na svoje zdravstveno stanje i napraviti čitav niz preventivnih besplatnih pregleda. Radi se o prvom izdanju festivala koje će se svake godine organizirati u drugom gradu Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Stotine ljudi odazvalo se na besplatne preventivne preglede, a imali su priliku izmjeriti razinu šećera u krvi, kolesterola, krvnog tlaka, PSA, težinu (indeks tjelesne mase i sastav tijela), napraviti spirometriju, pregledati madeže, proći edukaciju o korištenju vanjskog defibrilatora te saznati više o grupama za potporu dojenju i o trudničkim tečajevima u Zagrebačkoj županiji.

Medicinske sestre i medicinski tehničari najbrojnija su radna skupina u zdravstvu – na globalnoj razini zaposleno ih je oko 28 milijuna, dok je u Hrvatskoj njih oko 29 tisuća. No, kako je riječ o našem zdravlju, ovo je jedno od najpouzdanijih profesija. Upravo je to povod za javnozdravstvenu akciju ZdravFest pod motom „Naše sestre, naša budućnost“.

Foto: Zagrebačka županija

Ispred organizatora, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Leo Šunjić zahvalio im se na neumornom radu i profesionalizmu, istaknuvši da su jedan od ključnih faktora za funkcioniranje ove institucije – ujedno i prve linije zdravlja naših sugrađana.

U ovom trenutku provodimo više od 10 programa i projekata fokusiranih na rano otkrivanje i prevenciju bolesti te promicanje zdravog načina života. Bilo da je riječ o cijepljenju, probirima, ranom otkrivanju zaraznih ili onkoloških bolesti, zajedno s partnerima i službama iz cijele Županije fokusirani smo na podršku i edukaciju naših građana. Medicinske sestre i tehničari i ovdje igraju neizmjerno važnu ulogu poručio je ravnatelj Zavoda.

Foto: Zagrebačka županija

Prevencija bolesti ne temelji se samo na pravovremenom testiranju, već i na funkcionalnom zdravstvenom sustavu koji to omogućuje. U Zagrebačkoj županiji radi gotovo 600 medicinskih sestara i tehničara, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u očuvanju zdravstvene skrbi za sve građane, važno je kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i status u društvu.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, Ksenija Čuljak podsjetila je kako je u posljednjih pet godina u njihovo doškolovanje i stručno usavršavanje uloženo gotovo 120 tisuća eura.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavit ćemo se zalagati za priznavanje stručne spreme medicinskih sestara i tehničara te kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Zahvaljujemo im na svakom danu, svakom osmijehu i svakoj pruženoj ruci pomoći jer bez njih naš zdravstveni sustav jednostavno ne bi bio ono što jest– dodala je pročelnica.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman podsjetio je kako je bilo koji zdravstveni sustav nezamisliv bez medicinskih sestara.

Foto: Zagrebačka županija

–To je jedinstvena simbioza koja čini zdravstveni sustav funkcionalnim. U našem Domu zdravlja zaposleno je 285 medicinskih sestara koje prolaze godišnje edukacije plaćene iz proračuna Doma zdravlja. To je jako važno kako bi one bile u toku sa svim zdravstvenim saznanjima jer znamo da su one prvi kontakt građana sa zdravstvenim sustavom rekao je Bergman.

Uz organizatora akcije, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, u akciji sudjeluju Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan.

Nastavite čitati

HOTNEWS

STRATEŠKI PROJEKT RH Započela gradnja objekata Imunološkog zavoda za proizvodnju antitoksina u Rugvici

Dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe.

Objavljeno

na

Još jedna investicija od nacionalnog značaja realizira se na području Zagrebačke županije. Riječ je o najavljivanoj revitalizaciji Imunološkog zavoda, koji će nove pogone smjestiti u Općini Rugvica. 

Radi se o prvom od ukupno šest planiranih objekata, gdje će se, među ostalim, proizvoditi i antitoksini protiv ugriza zmija otrovnica.  

Foto: Zagrebačka županija

Kamen temeljac za izgradnju, zajedno s ministricom zdravstva Irenom Hrstić te  županom Stjepanom Kožićem, položio je premijer Andrej Plenković prilikom čega je istaknuo kako je revitalizacija Imunološkog zavoda, uz pokretanje novih suvremenih proizvodnih pogona, strateški projekt Vlade Republike Hrvatske, što čini veliko ulaganje u Zagrebačku županiju i Rugvicu koje su dugogodišnja referentna točka za brojna ulaganja i sjedište niza velikih kompanija. 

Foto: Zagrebačka županija

–Stvorili smo preduvjete kako bi ova investicija učinila ozbiljan korak u obnovi biološke proizvodnje, čime posljedično jačamo i nacionalnu sigurnost u području zdravstva te pozicioniranju Hrvatske kao zemlje koja cijeni vlastito znanje, neovisnost i strateške kapacitete. Zadali smo okvir kojim hrvatsko zdravstvo kreće u zamah koristeći nikada veći proračun Ministarstva zdravstva u visini 7,5 milijardi eura – rekao je Plenković. 

Pogonom biotehonologije hrvatsko zdravstvo stvara dobru bazu samodostatnosti, navela je ministrica zdravstva Irena Hrstić. 

Foto: Zagrebačka županija

–Ne samo za nas, već i za regiju, ali i Europu. Uvođenjem biotehnoloških procesa proizvodnje moraju se ozbiljno pratiti europske direktive i normative, a to je dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe. Iako se misli da je zmijski antitoksin proizvod koji se ne koristi često, on je izuzetno bitan jer je riječ o imunoserumu namijenjenom za ljudsku i veterinarsku uporabu – dodala je Hrstić. 

Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić izrazio je zadovoljstvo što se ovakva investicija realizira na području županije. 

Foto: Zagrebačka županija

– Ovime se otvaraju nova visokotehnološka radna mjesta u našoj županiji čime se jača njen položaj u smislu gospodarski najrazvijenije županije. Ovaj projekt će nas pogurati još jače, još više, tako da me zaista raduju procesi koji jamče napredak i tehnološki razvitak – istaknuo je Kožić. 

U protekle dvije godine Općina Rugvica puno je radila kako bi danas mogla započeti izgradnja.  

Foto: Zagrebačka županija

– Kroz čak desetak sjednica općinskog vijeća donosili smo odluke vezane uz projekt i u konačnici je Općina darovala 80 tisuća kvadrata zemljišta Imunološkom zavodu, jer smo svjesni da ovakvi projekti, projekti nacionalnog interesa, pružaju nove mogućnosti za općinu – rekao je načelnik Mato Čičak. 

Proces revitalizacije Imunološkog zavoda ključan je za jačanje zdravstvene neovisnosti, biotehnološke snage i pozicioniranje naše države kao vrijednog biofarmaceutskog proizvođača – naglasio je ravnatelj Zavoda Vedran Čardžić. 

Foto: Zagrebačka županija

– Na ovom zemljištu u prvoj fazi koja će trajati dvije do tri godine, gradit će se biološki laboratorij i pogon za proizvodnju lijekova iz krvne plazme, nakon čega slijedi proizvodnja virusnih cjepiva – najavio je  ravnatelj.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Županija nagradila parataekwondoaša Kristijana Burušića

Rugvičanin je hrvatski reprezentativac a osvojio je broncu na Europskom parataekwondo prvenstvu u Talinu.

Objavljeno

na

Zamjenik župana Zagrebačke županije Damir Tomljenović prigodno je nagradio parasportaša – hrvatskog reprezentativca i člana Parataekwondo kluba Rugvica – Kristijana Burušića, povodom osvajanja brončane medalje na Europskom parataekwondo prvenstvu u formama – poomsae kategoriji, koje se održalo sredinom travnja u estonskom glavnom gradu Talinu.

Čestitavši Kristijanu i njegovom treneru Antonu Marasu na predanom radu i sjajnim rezultatima, Tomljenović je podsjetio da Zagrebačka županija kontinuirano povećava sredstva općenito za sport, a posebno i za parasport.

Foto: Zagrebačka županija

– Vesele nas ovakvi rezultati naših sportaša i veselimo se njihovim budućim uspjesima. Čestitam i predsjedniku Parasportskog saveza Zagrebačke županije Darku Matiću koji je za svoje zalaganje za parasportaše dobio i priznanje Hrvatskog paraolimpijskog odbora – naglasio je Tomljenović.

O samom nastupu na Europskom prvenstvu te zajedničkim treninzima i pripremama govorio je Kristijanov trener i predsjednik Parataekwondo kluba Rugvica Anton Maras.

Foto: Zagrebačka županija

–Na cijelom Prvenstvu Hrvatska je po broju osvojenih medalja osvojila drugo mjesto, a u Kristijanovoj kategoriji P22 su u konkurenciji 11 natjecatelja prva tri mjesta osvojili Hrvati, što ne znam da li se ikada dogodilo u bilo kojem sportu. Za ovo smo natjecanje s pripremama počeli već u siječnju s deset treninga tjedno, inače redovno treniramo pet puta tjedno a trenutačno skupljamo bodove za Paraolimpijske igre koje će se 2028. godineu Los Angelesu  – ispričao je Maras.

Nakon velikih uspjeha u stolnom tenisu i atletici, sada osvajamo nagrade i u parataekwondou, na što smo izuzetno ponosni, rekao je predsjednik Parasportskog saveza Zagrebačke županije Darko Matić.

Foto: Zagrebačka županija

–Parasportski savez okuplja ljude i klubove koji svakodnevno dižu razinu i kvalitezi sportaša. Iz godine u godinu nam proračun apsolutno raste i da nema takvog proračuna ne bi bilo ni ovakvih rezultata, zato zahvaljujem zagrebačkoj županiji na podršci. Vjerujem da će naša županija za tri godine u Los Angelesu imati tri sportaša u tri različita sporta – najavio je Matić.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Velik dan za Pokupsko – svečano otvoren obnovljeni Vatrogasni dom

Škrinjarić najavio i projekt izgradnje Doma za starije i nemoćne.

Objavljeno

na

Stanovnici i vatrogasci Općine Pokupsko od danas imaju kompletno uređeno mjesto za sve vatrogasne aktivnosti, kao i kulturna zbivanja u ovome kraju. Obnovljena zgrada vatrogasnog doma službeno je otvorila svoja vrata, a svečanosti otvorenja odazvali su se brojni mještani i vatrogasci, kao i uvaženi gosti. 

Vrijednost radova je 1,3 milijuna eura, od kojih je nešto manje od milijun iz Programa ruralnog razvoja, gotovo 96 tisuća eura izdvojila je Zagrebačka županija, putem Ministarstva regionalnog razvoja dobiveno je gotovo 155 tisuća, a sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

–Naši vatrogasci danas dobivaju ono što su i zaslužili. Oni su snaga koja je našim stanovnicima oduvijek na raspolaganju; od ratnih vremena, poplava, požara, nakon potresa, u vrijeme nestašice pitke vode, ali kao podrška hitnoj pomoći i policiji. Ovaj dom je mjesto gdje će sada oni moći organizirati svoju opremu i vozila, kako bi bili spremni za svaku intervenciju, no u zgradi je polovica kvadrature namijenjena za naše udruge i događanja, od najmanjih do najstarijih stanovnika. Time kao Općina ispunjavamo zadatak da osiguramo najbolje moguće uvjete, ne samo u Pokupskom već i u drugim naseljima naše općine – rekao je načelnik Općine Pokupsko Božidar Škrinjarić. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dodao je kako je u tijeku izrada idejnog rješenja za još jedan dom u Lukinić Brdu i vatrogasno spremište u Hotnji.  

–Zadali smo si nove obaveze u budućnosti. U planu je u ovoj jezgri općine, na potezu između dječjeg vrtića i zgrade Općine, izgradnja Doma za starije i nemoćne, čime bismo u središtu naše općine objedinili brigu i skrb, i za naše mališane i za naše starije – najavio je načelnik. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dobrovoljno vatrogasno društvo Pokupsko danas broji 89 vatrogasaca, od čega je 35 operativnih, naveo je u svojem obraćanju zapovjednik društva Josip Mareković. 

–Svakog dana se usavršavamo i školujemo, ulažemo svoje slobodno vrijeme u edukacije, kako bi mogli kvalitetno odgovoriti na sve intervencije. Dali smo veliki obol nakon potresa, kada je toliko zahtjevnom periodu svaki naš vatrogasac radio preko svojih mogućnosti. Mi smo na raspolaganju u bilo koje vrijeme, u bilo kojem izazovu i kriznoj situaciji, ostavljajući svoje obitelji kako bismo spasili ljude i imovinu, što je za zajednicu neprocjenjivo – poručio je Mareković. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

U ime Vlade Republike Hrvatske svečanosti je nazočio državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak, koji je u svojem govoru pohvalio realizaciju projekta i dosege načelnika Škrinjarića. 

–Načelnik ove Općine zaista je pionir u projektima javne infrastrukture na ruralnom području. Naime, projekt toplane u Pokupskom svojevremeno je bio prvi projekt realiziran iz IPARD predpristupnog fonda. Cilj Vlade je i dalje osigurati standard u općinama ali i koordinacija među ministarstvima kako bi se realizirali projekti poput ovog kojeg danas otvaramo, jer su također okosnica života stanovnika na ruralnom području. Oni su svjedočanstvo da hrvatski čovjek marljivo radi i živi u seoskim domaćinstvima – naglasio je Majdak. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Što manje “posla” vatrogascima je poželio ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Nikola Dolački. 

–Drago mi je da sada imate ovakvo lijepo zdanje, jer i sam sam odrastao na ruralnom području i znam koliko je to važno za seosku zajednicu. Možete i sami vidjeti diljem općine natpise koji svjedoče o povučenim EU sredstvima uz pomoć kojih su realizirani mnogi projekti, tako da Općina Pokupsko zaista može biti ponosna svojim rezultatima, jer je svojim stanovnicima osigurala bolje uvjete života – zaključio je Dolački. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dodajmo kako u povodu svečanog otvorenja Vatrogasnog doma, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky, organizira i cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u s prigodnim domjenkom i glazbenim programom. U 17 sati nastupaju tamburaši Cosa Nostra,a od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja. 

Foto galerija:

Nastavite čitati

Moja županija

Svečano otvorenje obnovljenog Vatrogasnog doma uz feštu na pokupskoj plaži

Pokupsko priprema veliku feštu za mještane uz domjenak i tamburaše.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sutra će Pokupsko dočekati svečano otvorenje obnovljenog doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva uz veliku feštu. Naime, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky organizira cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u.

Program započinje u 14 sati s prigodnim domjenkom, dok će u17 sati započeti glazbeni program u kojem nastupaju tamburaši Cosa Nostra, te od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja.

Podsjetimo, radovi na obnovi doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Pokupskom vrijedni su milijun i gotovo 307 tisuća eura, a osim vatrogascima, bit će i od velikog značaja i za društveni život Pokupskog.

Polovica objekta namijenjena je vatrogascima za njihove aktivnosti, dok će drugu polovicu koristiti stanovnici općine za održavanje raznih kulturnih sadržaja.

Vatrogasni dom tijekom obnove/Foto: Općina Pokupsko

Inače, ovaj projekt Općina realizira iz više izvora. Ostvarila je potporu iz Programa ruralnog razvoja u visini nešto manjoj od milijun eura, Zagrebačka županija dala je potporu vrijednu gotovo 96 tisuća eura, preko Ministarstva regionalnog razvoja dobivena je potpora od 154.700 eura dok je sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno