Najljepši mjesec u godini mnogi od vas zamišljaju u krugu obitelji, uz druženje, bogatu trpezu i nezaobilazno darivanje. Djed Mraz ili Božićnjak, a prije njega i Sveti Nikola pobrinut će se za ispunjavanje materijalnih želja. Nije im lako jer iz godinu u godinu želje su sve zahtjevnije, skuplje ili naprosto neostvarive.
No, što biste rekli jednom djetetu kojem je želja vrlo skromna, krajnje potrebna, koje ne želi skupi „mobitel na tač“, Winxice ili novu garderobu…Koje ima vjerojatno jedinu želju, a to je – zdravlje. Tada vam vjerojatno sve ove novotarije modernog doba nisu „ni u peti“. Ono želi biti zdravo, a na putu do ozdravljenja roditelji im ne mogu kupiti zdravu krv, novi bubreg ili kosu koju su izgubila kemoterapijom. Zamislite dijete koje je kemoterapijom izgubilo svoju kosu. U kratkom periodu uz svu muku koju prolazi zbog bolesti, kad se pogleda u ogledalo, vidi nekog drugog sebe.
Udruga “Kosa ljubavi” djeci vraća osmijeh na lice
Ipak, ono dobro u ljudima vjerojatno i danas pokreće našu planetu…Biljana Bjelajac Poznić i Marijana Čergar u travnju su pokrenule facebook akciju „Kosa ljubavi“ kojom od donatora prikupljaju pramenove kose za izradu vlasulja. U programu City radija slušateljima su prenijele dašak svog humanog rada. Naime, kako bi djeci oboljeloj od malignih ili autoimunih bolesti vratile osmjeh na lice, Biljana i Marijana imaju plemenit cilj – izradu vlasulja po mjeri. Kako i same priznaju, nisu u početku ni mislile da će interes biti toliko velik, što donatora što korisnika, tako da su u kolovozu pokrenule Udrugu Kosa ljubavi. „Sama izrada vlasulje je ručni rad a za jednu vlasulju je potrebno 6 do 8 repova ili pletenica kose. To vam je otprilike za jednu vlasulju, mjesec dana rada odnosno 80 do 110 radnih sati.“ – kaže Biljana. Inače, cijena jedne vlasulje je 6.500 kuna, dok je Udruga plaća 5.000 kuna, što je velik novac za roditelje koji su i zbog bolesti djeteta ali i financijski već krajnje iscrpljeni. Kako je Udruga zaživjela, tako se i dobna granica korisnika pomiče iz dana u dan, te tako vlasulje mogu dobiti djeca od pet godina starosti sve do onih koji imaju tridesetak godina.
Sve sto radimo je volonterski
Prednost ovih vlasulja je što se rade po mjeri, što znači da ne ispadaju s glave, a činjenica da su prirodne, znači da se glava manje znoji. „Za prvu periku nam je donator bio „Maredo gril“, čime su i drugima dali do znanja da mogu učiniti dobro djelo. Zato, konstantno tražimo donatore, posebice u ovo predblagdansko vrijeme, a uključili su se i neki restorani i trgovine koji će od svakog računa ili plaćenog jela donirati jednu kunu za naše vlasulje. Osim toga, naš rad u Udruzi je volonterski i sve promo-materijale plaćamo iz svog džepa.“ – kazala je Biljana, koja se ujedno pohvalila da su do sada izrađene tri vlasulje, dvije su u izradi, završena su i dva mjerenja, a na vlasuljama rade četiri vlasuljarke. Kosu može donirati svatko, ukoliko je dužina kose minimalno 20 centimetara. Važno je da je kosa prilikom šišanja oprana, suha i ne previše oštećena, vezana u rep, repiće ili u pletenicu, te spremljena u plastičnu vrećicu. Šišati se možete u frizerskom salonu ili kod kuće, uz poštivanje ovih jednostavnih uvjeta, a tako spakiranu šaljete ju na adresu udruge Kosa ljubavi.
U akciju se uključili i gorički frizeri
Ako odlučite donirati kosu a šišate se u frizerskom salonu, u Velikoj Gorici to možete učiniti u frizerskom salonu Velvet, Esperanza i Maja koji su se priključili akciji. „Svima koji sudjeluju u akciji pripremile smo i zahvalnice“, kaže Marijana, „ a osim donacija za izradu vlasulja, donacija za rad Udruge ili same kose, dobrodošli su svi koji nam žele pomoći u prikupljanju sredstava, kao što su eventi, priredbe ili akcije.“ Udruga “Kosa ljubavi” čeka vas na adresi Ljudevita Posavskog 25e, 10360 Sesvete ili na svojoj facebook stranici. Darovati dio sebe, najljepši je i najiskreniji poklon.
Gostovanje na City radiju poslušajte na linku: