Povežite se s nama

Vijesti

Kandidat za gradonačelnika Ivan Bekavac poručuje – Velika Gorica postat će grad jednakih mogućnosti i prilika

Pet je mjeseci otkako je Bekavac istaknuo kandidaturu za gradonačelnika.

Objavljeno

na

Pet je mjeseci kako je kandidaturu za gradonačelnika Grada Velike Gorice istaknuo kandidat MOST-a dr.Ivan Bekavac. Svakodnevno je među građanima s kojima razgovara o njihovim problemima i potrebama u ovom gradu, te je osim razgovora pokazao da mu nije problem ni primiti se alata i posla i popraviti nesigurne klupe u našem gradu kako bi bile upotrebljive i služile svrsi za koju su postavljene.

Gostujući u programu City radija, osvrnuo se na opskrbu energijom, najavu HEP Toplinarstva o ulaganju u našem gradu, ali i na temu pročistača, te otkrio što će s viškom kadrova, koji prema njegovom riječima opterećuju gradski proračun.

Život i rad u svakoj urbanoj sredini nezamisliv je bez sigurne i pouzdane opskrbe energijom. To se postiže samo stvaranjem strategije dugoročnog razvoja opskrbe energijom. Ima li naš grad takvu strategiju?

-Naslijedili smo sjajne urbanističke temelje položene još u prošlom stoljeću koji i danas rezultiraju ugradnjama interpolacija primjerene veličine bez nebodera, urbanističkom kontrolom i gospodarenjem prostorom za izgradnju gospodarskih i drugih objekata, sjajnim prometnim rješenjima obilaznica i pristupa autoputu koje treba još nastaviti te završiti.

Međutim naslijedili smo i zapušten sustav gospodarenja energijom neprimjeren današnjem primarno holističkom pristupu, jer se ovdje radi o urbanističkom, prometnom, socijalnom te energetskom sagledavanju organizacije života u gradu. Danas to rješava posebno područje gospodarenja energijom koje obično zovemo urbanom energetikom ili komunalnom energetikom. Dobro planirano, organizirano i vođeno, te racionalno upravljanje energetskom opskrbom umnogome određuje kvalitetu življenja u gradu.

Stoga se zalažem za dugoročno promišljeno gospodarenje svim oblicima energetske opskrbe u našem gradu. Radi se o usklađivanju tri energetska sustava: prirodni plin, toplinska energija i električna energija

Njihov usklađeni dugoročni razvoj treba biti interes strategije razvoja Grada. Danas postoji veliki broj različitih tehničko-tehnoloških rješenja koja mogu smanjiti, racionalizirati potrošnju energije, a time i troškove za krajnjeg korisnika.

HEP Toplinarstvo najavilo je ulaganje 30 milijuna kuna u modernizaciju toplovoda i stvaranje centralnog toplinskog sustava u Velikoj Gorici, te dodatnih 80 milijuna kuna kako bi postojeće toplinske stanice u Vidrićevoj i na Cibljanici prenamjenio u kogeneracijska postrojenja, Vaš komentar?

-Dugogodišnji problem skupog grijanja u Velikoj Gorici trebalo je početi rješavati prije deset godina u etapama. Onda je trebalo toplinske stanice u Vidrićevoj i na Cibljanici pretvoriti u kogeneracijska postrojenja što podrazumijeva istovremenu proizvodnju toplinske i električne energije. Bivši gradonačelnik, pa i današnji v.d. gradonačelnik naobećavali su se toga zadnjih dva mandata, međutim ništa. Gorica kaska za Zagrebom koji ima takve i bolje sustave već trideset i više godina, a Velikogoričani plaćaju danak političkim kompromisima HDZ-a i stranke pokojnog Bandića, kako onda tako i danas. Iz naših džepova plaćao se taj politički parazitizam na tijelu našeg grada i na računima grijanja, kao i u ugovorima sa Zet om. Rasipanje našeg novca radi mira u gradskoj upravi, a mir nije služio za rast i razvoj našeg grada koji funkcionira na auto pilotu zadnjih godina, nego za, kako vidimo iz medija, dogovore u stražnjim sobama goričkog restorana.

Sjetimo se samo epizode „razdjelnici“ koji su posve pogrešno shvaćeni kao naprave koje štede energiju i smanjuju račun za grijanje. Građanima nije pojašnjeno kako u očekivanju tehničko tehnoloških rješenja iz HEP-a ili vlastite gradske tvrtke toplinarstva, smanjiti račune grijanja može samo promjena navika, obnova ovojnica zgrada, popularno fasada, te ugradnja regulacijskih (radijatorskih) ventila, tamo gdje sustav grijanja to dopušta.

U mandatu gradonačelnika utvrdit ću opravdanost nastavka suradnje s HEP Toplinarstvom, te aktivirati davno utemeljenju javnu gradsku tvrtku VG Plin ukoliko za to postoji opravdani javni interes ekonomske računice.

Zadnjih tjedana imali smo najavu v.d. gradonačelnika spajanja Velike Gorice na pročistač odvodnje Grada Zagreba, potom je priča o tome utihnula, u očekivanju smo raspisivanja novog natječaja za pročistač odvodnje, kako Vi na to gledate?

-Tom problemu pristupiti ću operativno, a ne politički jer o rješenju i realizaciji ovisimo ne samo mi, nego i generacije koje dolaze. Naime v.d. Gradonačelnik izjavio je namjeru spajanja na pročistač očito nesvjestan okvira projekta koji treba ostvariti. Naime, njegov prethodnik bivši gradonačelnik je prilikom donošenja odluke o raspisivanju natječaja za izgradnju pročistača konzultirao struku, kako mu zakon i nalaže, da bi dobio stručne pokazatelje je li bolje vršiti rekonstrukciju i povećanje kapaciteta vlastitog pogona ili je bolje i jeftinije “uštekati” se na zagrebački pročistač.

I struka, IPZ Uniprojekt MFC d.o.o. izradila je Studiju o utjecaju na okoliš rekonstrukcije/dogradnje za pročišćavanje otpadnih voda s pripadajućim sustavom odvodnje. Studiju je radio ovlašteni pravni subjekt od strane izvršne vlasti u RH . Navedena studija razradila je sistem rekonstrukcije i nadogradnje, izvršila procjenu povećanja kapaciteta, modernizaciju, nadzor i sl. To je bio temelj za osiguranje bespovratnih sredstava iz fondova EU za Grad i sve nas. Na osnovu koje studije kojeg ovlaštenog pravnog subjekta v.d.gradonačelnik predlaže skretanje preko Domovinskog mosta do Zagreba “jer ima viška kapaciteta”? Na osnovu koje struke iznosi javno navedeno, te drži sastanke sa Hrvatskim vodama? S kojim uredom vlade RH se konzultirao o načinu raskida ugovornih obveza sa Fondom koji mu je osigurao sredstva i je li dio tih sredstava već utrošen? I drugo, sad već bivša uprava Grada raspisala je natječaj. Nigdje se ne vidi je li taj natječaj bio međunarodnog ili nacionalnog karaktera. Zar nitko u EU nema pravne subjekte koji rade takve pogone za svoje gradove i šire već su to samo tvrtke Strabag AG i Elektrocentar Petek? Izdvojena sredstva u tom natječaju iznosila su cca 100 milijuna kuna, a gore navedeni nude od 25 do 35% više.

Bekavac je ukazao na niz drugih problema, te istaknuo što će prvo promijeniti kad postane gradonačelnik.

-Vrijedi podsjetiti javnost i na obećanje današnjeg „nisam znao“ v.d. gradonačelnika, dano Lomničanima prije nekoliko godina o osnivanju odvjetničkog tima za rješavanje spornih pravnih elemenata asfaltne bazu, a koji nikad nije osnovan, ili pak na okolnost da zaposlenici Grada koji rade na izdavanju građevinskih dozvola ne obavještavaju vlasnike susjednih nekretnina o izdavanju građevinskih dozvola, pa građani tek post festum bivaju dovedeni pred gotov čin.

Ili pak na činjenicu nepostojanja novog cjenika prikupljanja i odvoza komunalnog otpada, kao niti usklađivanja istih usluga sa zakonom iz 2013, a sada smo u 2021.! o čemu sam i već ranije govorio.

Istekao je i zakonski rok i nema objave izvješća o provedbi Plana gospodarenja otpadom Grada Velike Gorice za 2020. g. koji bi trebao pokazati kako nažalost gradska uprava nije opravdala očekivanja nas građana o održivom gospodarenju otpadom kao jednom od temelja suvremenog kružnog gospodarstva.

U zaključku želim poručiti građanima kako sam temeljito proučio Statut Grada Velike Gorice, te Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta. Prvi radni dan u gradskoj upravi tražit ću organizacijsku shemu gradske uprave, te izvješće o radu svih pročelnika upravnih odjela te plan rada za naredno razdoblje.

Isto ću tražiti i od svih predsjednika upravnih vijeća ustanova, poduzeća u gradskom vlasništvu, kao i od nadzornih odbora javnih gradskih tvrtki o čijoj odgovornosti nitko ne govori.

Neće više izmišljena radna mjesta opterećivati gradski proračun, uhljebi i paraziti javnog novca dobit će otkaze. Velika Gorica postat će grad jednakih mogućnosti i prilika. – zaključio je Bekavac.

Cijelu emisiju poslušajte OVDJE.

HOTNEWS

Javna vatrogasna postrojba u potrazi za djevojčicom

Pretražuju pomoću čamaca, quadova i dronova.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gorički vatrogasci nastavljaju akciju traganja za djevojčicom s kojom se majka zaputila u rijeku,

Pretražuju područje od Domovinskog mosta nizvodno kroz područje Velike Gorice i krajnjih granica Orle, pomoću čamaca, quadova i dronova.

Majka nestale djevojčice odvedena je na sud, a tamo joj je određen istražni zatvor pod sumnjom na počinjenje kaznenog djela teškog ubojstva bliske osobe.

Nastavite čitati

Moja županija

Čuljak najavila nove projekte socijalne skrbi

Riječ je o radionicama o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi, te podršci socijalno ugroženim obiteljima s četvero i više djece.

Objavljeno

na

Objavio/la

Socijalna osjetljivost odlika je razvijene društvene zajednice, u kojoj postoji razrađen plan i program pomoći stanovnicima koji su u određenom trenutku života ostali bez dostatne materijalne sigurnosti ili podrške obitelji, a Zagrebačka županija putem Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, značajna sredstva usmjerava u projekte pomoći socijalno ugroženim stanovnicima.

Pročelnica Ksenija Čuljak najavila je da će uz gotovo 340 tisuća eura temeljem Zakona, Zagrebačka županija u ovoj godini županijskom Društvu Crvenog križa dodijeliti i dodatna sredstva.

–Novac je namijenjen za opremanje interventnih timova, te provedbu niza projekta sa županijskim i gradskim društvima. Podsjećam da su u proračunu Zagrebačke županije ove godine osigurana sredstva u iznosu od 68.600 eura za isplatu regresa i božićnica gerontodomaćicama zaposlenima u sklopu projekta „Zaželi“, kojeg provode gradska društva Crvenog križa. Važnost ovog projekta je neprocjenjiva za naše stanovnike kojima je neophodna svakodnevna pomoć u kući – istaknula je Čuljak.

Foto: GDCKVG

A da je to zaista tako, pokazuje i slučaj iz prosinca, gdje je gerontodomaćica doslovno spasila život jednoj korisnici koja je u nesvijesti ležala zaključana u svojoj kući. Nakon što je nije mogla dozvati, pozvala je vatrogasce i druge nadležne službe, koji su provalili vrata i pozvali liječničku pomoć. No, osim svakodnevnih poslova u kući i dostave lijekova, korisnicima nerijetko veću sreću donosi druženje i socijalni kontakt koji imaju putem projekta.

Spomenuta dodatna sredstva od 16.400 eura namijenjena su za provedbu dva nova projekta koja će unaprijediti socijalnu skrb na području županije.

Prvi projekt naziva „Radionice o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi“ usmjeren je na unaprjeđenje znanja i svijesti osoba u socijalnom riziku o temama vezanim uz zdravlje, prava iz područja socijalne skrbi i važnost zdravstvene pismenosti. Provest će se nizom radionica i edukativnih aktivnosti, gdje će osobe u socijalnom riziku dobiti informacije o zdravim životnim navikama, prevenciji bolesti te dostupnim pravima i uslugama u sustavu socijalne skrbi.

–Na taj način dižemo socijalnu skrb na novu razinu, jer će nove aktivnosti provoditi stručnjaci iz različitih područja, poput zdravstvenih i socijalnih radnika te pravnih savjetnika, kako bi naši socijalno ugroženi građani dobili sveobuhvatne informacije koje će im poboljšati kvalitetu života – objasnila je pročelnica.

Foto: Zagrebačka županija/kreiranje Socijalnog plana

Drugi projekt, „Četiri plus“ provodit će gradska društava Crvenog križa, uz koordinaciju županijskog Društva, a podršku će dobiti socijalno ugrožene obitelji s četvero i više djece s područja Zagrebačke županije.

–To je naša podrška u vrijeme kada troškovi života svakoga dana rastu, a uz poskupljenja namirnica, teško je obiteljima s više djece iznaći novac za dodatne izdatke ili opremanje stambenog prostora osnovnim stvarima. Tako da će putem projekta moći ostvariti pravo na donaciju kućanskih i drugih potrepština – dodala je Čuljak.

Ove aktivnosti obuhvaćene su Socijalnim planom Zagrebačke županije za razdoblje od 2025. do 2027. godine koji je krajem prošle godine prihvatila Skupština Zagrebačke županije, a u kojem su jasno definirane strateške smjernice i plan realizacije socijalnih usluga.

Nastavite čitati

Vijesti

Da li je vaš poslodavac – prijatelj obitelji?

Prestižnu titulu „Poslodavac prijatelj obitelji“ dobivaju poslodavci čiji zaposlenici mogu uskladiti poslovne i privatne obaveze.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kandidati za prestižnu titulu „Poslodavac prijatelj obitelji“ mogu biti poduzeća koja njeguju prijateljsko ozračje prema svojim zaposlenicima i njihovim obiteljima, u poslovanju nude podršku zaposlenim roditeljima kako bi oni što bolje mogli uskladiti poslovne i privatne obaveze, te nalaze rješenja u postizanju ravnoteže i usklađenosti radnih zadataka i privatnog života djelatnika.

Priznanja dodjeljuje Ministarstvo demografije i useljeništva u četiri kategorije, odnosno za mikro, mala, srednja i velika poduzeća, čime daje svoj doprinos društveno odgovornom poslovanju kod poslodavaca.

Naime, kako je dokazana direktna povezanost usklađenog obiteljskog života s radnim potencijalom i učinkom zaposlenika, ovo priznanje dodatak je stvaranju poslovne klime čiji je temelj: zadovoljan zaposlenik – uspješna tvrtka!

Prihvatljivi prijavitelji su poduzeća upisana u Sudski registar i Obrtni registar Republike Hrvatske, a prijave, uz dostavu prateće dokumentacije, traju do 31. siječnja 2025. godine.

Nastavite čitati

Sport

Viroza, gripa i pobjeda za kraj: Gorica kući ide šmrcava i – za nijansu bolja!

Nogometaši Gorice pobijedili su drugoligaša Dugopolje 1-0, golom Ante Ercega, u posljednjoj utakmici zimskih priprema. Dio momčadi se kući vraća spreman za proljeće, a drugi dio, u posebnom prijevozu, pod gripom i virozom…

Objavljeno

na

Objavio/la

Devet medulinskih dana ostalo je iza nogometaša Gorice, devet dana prošaranih utakmicama, treninzima, ali i – bolešću! Trener Mario Carević sa svojim je stožerom nametnuo žestok tempo, radilo se ozbiljno i naporno, a dogovoreno je i pet utakmica. Međutim, odigrane su četiri, dok je peta otpala iz razloga navedenog u posljednjoj riječi prve rečenice…

Goričani su, dakle, u petak trebali igrati utakmicu s Dugopoljem za plasman na Arena Cupu, koju su i odigrali, a ona protiv Varaždina, u kojoj je punu minutažu trebao dobiti ostatak igrača, otkazana je zbog cijelog niza bolesnih, viroznih i gripoznih. Tijekom cijelih ovih priprema igrači su se razboljevali jedni za drugima, virus se proširio po cijelom hotelu, pa je bolesnih bilo i u drugim momčadima, a Gorica je zadnji dan dočekala s desetak ljudi izvan pogona.

Kako se virus ne bi širio dalje, po bolesne je u petak došao poseban kombi, koji ih je poveo prema Velikoj Gorici i prije nego što su njihovi suigrači odradili posljednji dio posla na središnjem dijelu zimskih priprema. S druge strane za kraj je bio drugoligaš Dugopolje, a trener Carević slagao je postavu od igrača koji su mogli, koji su bili spremni, koji su iza sebe ostavili zdravstvene probleme.

Na golu je tako i ovoga puta počeo Banić, ispred njega smjestila se trojka Steenvoorden, Bralić i Leš, a na bočnim pozicijama Mikanović i Sikošek. Sredinu igrališta držao je trojac Čaić, Halilović i Elezi, a u vrhu napada prijetili su Erceg i Čuić.

U takvom sastavu, ponovno po snažnom vjetru i na terenu koji nije omogućavao previše kombinatorike, Gorica je prvih 45 minuta ostala na nuli, pri čemu je odigrala samo pristojno poluvrijeme. Već početkom nastavka dogodio se trenutak odluke, budući da je Bralić asistirao za Ercega u 47. minuti, nakon čega se rezultat više nije mijenjao. Carevićev sastav uspio je iskontrolirati zbivanja na terenu i upisati drugu pobjedu u četiri pripremne utakmice, drugu uzastopnu, drugu minimalnu…

Priliku su u nastavku dobili i ljudi s klupe, Ndockyt, Šlogar, Vrzić, Maloča, Matković, Kasumović i Bašić, desni bek koji je na probi, svatko je dobio još ponešto minuta na terenu, no teško je u cijeloj toj priči izdvojiti posebno raspoloženog pojedinca. Umor je nagomilan, približio se povratak kući, teško se tu mogao očekivati maksimalan naboj, ali najvažnije je da je posao odrađen.

Nije ovo bila partija koja će bilo koga baciti u trans, oduševiti na bilo koji način, ali može se primijetiti da Gorica dobiva na kompaktnosti, na uigranosti. Svjesni su i u stožeru da to mora biti bolje, da je prostora za napredak jako puno, a upravo na tome će se i raditi u ovih posljednjih tjedan dana. Vikend će biti slobodan, a u ponedjeljak u 15 sati kreće se u zadnju fazu priprema za Varaždin na domaćem terenu na otvaranju proljetnog dijela sezone.

Viđeno u Medulinu nije pravo mjerilo kvalitete ove renovirane Gorice, jer bile su tu uključene raznorazne okolnosti, ali notirat ćemo da je Gorica primila tri gola, dva od Lokomotive u razmaku od pet minuta i jedan u posljednjim sekundama ogleda sa slovenskim Primorjem, a istovremeno je tri i zabila – dva Ante Erceg, jedan Mateo Leš, i to vrlo atraktivno, iz velike daljine. U globalu, Gorica se iz Medulina vraća ipak za nijansu bolja i posloženija nego što je to bila prije odlaska na pripreme.

Nadat ćemo se, naravno, da će se bolesni u narednim danima oporaviti, da će što veći dio kadra biti na raspolaganju, jer sasvim je dovoljno problema i ako se ne računaju bolesni. Naime, situacija s kapetanom Juricom Prširom nije osobita, morat će Jura pauzirati još neko vrijeme, a na terenu ćemo ga teško vidjeti prije sredine veljače. Adrion Pajaziti, s druge strane, i dalje nije spreman, nije odigrao ni minutu u četiri pripremne utakmice, pa je time bolje što su ove zime stigli Elezi i Fiolić, što se oporavio Halilović, što je u veznog igrača prekomandiran Gurlica…

Gorica, podsjećamo ako je netko možda zaboravio, u proljeće kreće s posljednjega mjesta, sa 15 bodova, jednim manje od Šibenika, četiri manje od Lokomotive i Istre.

Nastavite čitati

Kultura

Obilježavamo Rođendan umjetnosti, dan posvećen kulturnoj baštini

Cilj je podsjetiti na važnost umjetnosti u društvu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Danas, 17. siječnja, obilježavamo Rođendan umjetnosti, dan posvećen kreativnosti, inspiraciji i bogatoj kulturnoj baštini koju umjetnici stvaraju.

Ideju je 1963. godine pokrenuo francuski umjetnik Robert Filliou koji je ovaj dan označio simbolom početka umjetnosti, a cilj je podsjetiti na važnost umjetnosti u društvu.

Brojni umjetnici iz našega grada svojim su radom ostavili značajan trag.

Ana Katulić je umjetnica iz Velike Gorice koja se bavi organizacijom kulturnih događanja, u listopadu 2023. godine donijela je u Veliku Goricu festival izvedbenih umjetnosti “Ogledi”, koji je uključivao izložbe i intervencije u javnom prostoru, obogaćujući lokalnu kulturnu scenu.

Siniša Labrović, poznati je hrvatski umjetnik, a njegovi radovi često istražuju društvene i političke teme te izazivaju publiku na promišljanje. 5. je listopada 2023. godine otvorio festival izvedbenih umjetnosti “Ogledi” u Velikoj Gorici izvedbom “Drago mi je da se razumijemo”, koji se bavio pitanjem jezika i razumijevanja u kontekstu migracija.

Goranka Vrus Murtić bila je istaknuta hrvatska slikarica. Njezini radovi, poput “Narančasto u trajanju” iz 2001. godine, odražavaju duboku povezanost s bojom i formom, doprinoseći hrvatskoj likovnoj umjetnosti.

 

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.