Povežite se s nama

Vijesti

Kako se suočiti sa strahom od (mogućeg) rata?

Imajte na umu da svaka nevolja ima svoj kraj. Zamišljajte budućnost koja će biti bolja i veselija nakon što sve završi.

Objavljeno

na

Već nekoliko godina suočeni smo s kriznim događanjima – pandemija, potresi, ekonomska kriza, a sada i rat u Ukrajini za koji postoji opasnost daljnje eskalacije. Govori se o mogućoj nestašici hrane, vode, energenata, a ekonomske posljedice i poskupljenja su već sada vidljivi. Suočavamo se s velikom neizvjesnošću, nesigurnošću. Nema više onog osjećaja stabilnosti i predvidivosti na koji smo navikli. Sve to je dovoljno da poljulja naš osjećaj smisla i našu psihološku dobrobit.

-Mnogima od nas se događa retraumatizacija. Rat u Ukrajini mnoge podsjeća na rat koji se vodio na ovim prostorima. Retraumatizacija se događa kada se prizivaju sjećanja i pobuđuju neugodne emocije, a definira se kao „situacija ponovnog javljanja simptoma traumatizacije zbog događaja ili interakcija koje žrtvu podsjećaju na prethodno traumatsko iskustvo“. Tom osjećaju pridonose i mediji koji riječju i slikom povezuju slike iz sadašnjeg sukoba u Ukrajini sa slikama s ovih prostora iz doba Domovinskog rata. Takve slike u nama bude sjećanja i pojačavaju nelagodu-govori Sanda Puljiz Vidović, prof. psihologije, ravnateljica Centra za djecu mlade i obitelj Velika Gorica.

Mi kao ljudska vrsta smo skloni misliti o budućnosti i gledati što je sve potencijalno opasno i precijeniti realnu opasnost. To izaziva tjeskobu, osjećaj straha pa i panike.

Što možemo napraviti u ovoj situaciji?

Za početak je važno shvatiti da na situaciju u Ukrajini ili u nekom drugom dijelu svijeta ne možemo utjecati. To nikako ne znači da se treba izolirati i ne pratiti što se događa. Ukoliko su nas uznemirile slike uplakane djece, možemo uplatiti sredstva za neku humanitarnu organizaciju ili možemo pomagati na neki drugi način, na primjer, dati svoju vikendicu na korištenje izbjeglicama. Na taj način pomažemo drugima, ali i svom životu dajemo smisao i smanjujemo osjećaj bespomoćnosti.

-Smanjite izloženost vijestima. Ugasite televizor, smanjite praćenje vijesti na portalima i društvenim mrežama. Imajte na umu da su mnoge vijesti senzacionalističke i da ne možemo znati što se točno događa na terenu. Takve uznemirujuće slike samo pojačavaju naš osjećaj straha i bespomoćnosti. Svakako je potrebno informirati se, ali stalno gledanje vijesti nije ni za koga dobro. To posebno vrijedi za djecu. Slike razrušenih gradova, bolnica, izbjeglica su posebno zastrašujuće i potrebno je zaštititi se od toga-ističe Puljiz Vidović.

Da bismo zaštitili djecu, potrebno je da se i sami smirimo. Djeca prate našu neverbalnu komunikaciju i ako osjete našu uznemirenost, i sami će se tako osjećati. Kod djece su moguće češće trbobolje, glavobolje, problemi sa spavanjem, ali i agresivni ispadi, strahovi, tjeskobna stanja.

-Važno je izraziti svoje osjećaje, reći da se bojimo. To je važno i djeci, ali ih nemojte prisiljavati da razgovaraju o svojim osjećajima. Oni će to učiniti kada za to budu spremni. Nikako im nemojte govoriti da se nemaju čega bojati ili da se ne trebaju ljutiti. Slušajte što vam dijete poručuje, pratite njegovu neverbalnu komunikaciju. Djeca će svoje strahove i brige izraziti kroz igru, crtež, priču, pokret pa je očekivano da će se igrati rata. Na taj način oni prorađuju svoje osjećaje, a odrasli su tu da prepoznaju njihove osjećaje, da ih razumiju i da im daju podršku. Zagrlite dijete češće nego inače. Nemojte se iznenaditi ako vam se i veće dijete uvuče u krevet.

S djecom je potrebno razgovarati o onom što se događa, u skladu s njihovom dobi. Ne treba im davati previše informacija, a posebno je potrebno zaštititi ih od zastrašujućih slika i video snimki. Pitajte ih što znaju i upozorite ih da su mnoge informacije netočne. Nikako nemojte generalizirati i govoriti da su svi pripadnici nekog naroda isti, jer to nije istinito.

Važno je držati se rutine. Time stvaramo osjećaj da je naš život pod našom kontrolom. Valja nastaviti učiti, odrađivati poslovne obveze, pohađati školu, planirati ljetovanje. Tako imamo osjećaj da naš život ima smisla.

-Neka vaš dom bude sigurno mjesto za sve ukućane. Provodite više vremena s članovima svoje obitelji, razgovarajte, igrajte se. Ako je svijet nestabilan i nesiguran, djeci će još teže biti nositi se s nedaćama ako se i u obiteljskom životu događaju promjene. Napravite plan sigurnosti-kaže Puljiz Vidović.

Pronađite što vam pomaže. Budite aktivni. Pospremajte, čistite, vježbajte, trčite, boravite u prirodi, družite se s kućnim ljubimcima, kreativno se izražavajte, družite se s drugim ljudima ali samo ako vam to odgovara. Smanjite duhan, alkohol, sredstva za smirenje jer će vas sve to dugoročno destabilizirati.

Imajte na umu da svaka nevolja ima svoj kraj. Zamišljajte budućnost koja će biti bolja i veselija nakon što sve završi. Vježbajte optimizam! Trudite se raditi i ostvarivati svakodnevne ciljeve koje ste si zadali, a ne odustati jer „ništa nema smisla“. Nemojte prestati učiti, jer se može dogoditi treći svjetski rat. Jer, i djeca i mi odrasli smo jači i otporniji nego što mislimo. Optimizam i otpornost nam olakšavaju donošenje odluka i dobri su za naše mentalno i fizičko zdravlje.

Zaključno, na puno stvari ne možemo utjecati ali možemo utjecati na to kako ćemo se nositi i kako ćemo se ponašati u ovoj situaciji.

 

 

Vijesti

Gorivo se vraća zakonima tržišta! Vlada ukida regulaciju, pogledajte kako stoje cijene

Nakon tri godine kontrole, država se povlači iz igre određivanja cijena goriva.

Objavljeno

na

Objavio/la

Vlada Republike Hrvatske odlučila je ukinuti Uredbu o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata, čime od ponedjeljka prestaje dosadašnja praksa regulacije cijena goriva svaka dva tjedna, piše 24sata. Odluka, koju je priopćilo Ministarstvo gospodarstva, rezultat je, kako navode, temeljite analize i stabilizacije globalnih tržišta, a njezin učinak vozači već osjećaju na benzinskim postajama diljem zemlje, gdje cijene sada ponovno variraju ovisno o politici pojedine kompanije.

Trogodišnje razdoblje državne intervencije u određivanju cijena goriva, koje je uvođeno kako bi se amortizirali udari globalnih tržišnih šokova, sada je službeno završeno. Ministarstvo gospodarstva poručuje da je intervencija bila nužna radi zaštite životnog standarda građana i očuvanja stabilnosti gospodarstva u trenucima ekstremne volatilnosti na tržištu nafte.

Ukidanjem regulacije, cijene goriva na postajama ponovno ovise isključivo o tržišnim uvjetima i poslovnim strategijama pojedinih naftnih kompanija. To znači i veći prostor za razlike među prodajnim mjestima, što potvrđuju i aktualni podaci Hrvatskog autokluba (HAK). Naime, cijene Eurosupera 95 trenutno se kreću i do 1,82 eura, dok Eurodizel doseže i 1,86 eura, s najpovoljnijim iznosima oko 1,17 eura, ovisno o lokaciji i dobavljaču.

U praksi, to znači povratak “lovcima na popuste”, odnosno vozačima koji će ponovno morati pažljivo pratiti gdje se toči najjeftinije gorivo. Online platforme i alati poput portala Cijene goriva i podataka koje redovito ažurira HAK, ponovno postaju ključni saveznici u svakodnevnoj rutini vozača.

Iako je Vlada donijela odluku da više neće intervenirati u formiranju cijena goriva, naglašavaju kako će i dalje pratiti situaciju na tržištu i reagirati u slučaju „neopravdanog, prekomjernog porasta“ cijena. Ministar gospodarstva Ante Šušnjar poručuje da država neće dopustiti ugrožavanje životnog standarda građana niti stabilnosti poslovanja.

Do tada, tržište ponovno diktira uvjete. A vozači? Oni se vraćaju staroj navici, traženju najjeftinije crpke.

Nastavite čitati

Vijesti

JAVNA PRIZNANJA Predložite najzaslužnije stanovnike Kravarskog

Kravarsko će u povodu Dana Općine uručiti priznanja istaknutim osobama zaslužnima za doprinos razvoju općine.    

Objavljeno

na

Povjerenstvo za dodjelu javnih priznanja objavio je Javni poziv za podnošenje prijedloga za dodjelu javnih priznanja Općine Kravarsko koje će se najzaslužnijim pojedincima i pravnim osobama dodijeliti u povodu Dana Općine Kravarsko. 

Predložiti istaknute pojedince imaju vijećnici Općinskog vijeća, radna tijela Općinskog vijeća, građani, udruge, trgovačka društva, vjerske zajednice i ustanove. 

Prijedlozi se zaprimaju do 20. kolovoza 2025. Godine, a detalje Javnog poziva pročitajte OVDJE. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Miošićeva “trpi” tuđe smeće: ”Dolaze s automobilima i trpaju naše kante!”

Stanarima o zaštiti spremnika preporuke dala VG Čistoća.

Objavljeno

na

Objavio/la

Stanari Ulice Andrije Kačića Miošića u Velikoj Gorici suočavaju se s nepoštenim sugrađanima koji već duži period u njihove kante za otpad, elegantno ubacuju svoj. 

Naime, kako je našoj redakciji u potrazi za rješenjem napisala jedna od stanarki ulice: “Dolaze s automobilima i trpaju naše kante!” Pitala je, ima li Grad nekakvu opciju zatvaranja prostora za kante u zgradama u kojima će VG čistoća imati pristup s istim ključevima? 

Pitanje smo proslijedili Gradu Velika Gorica i gradska tvrtka VG Čistoća, ovlaštena za pražnjenje spremnika s otpadom na području grada, uputila je sljedeći odgovor: 

Što se tiče neovlaštenog korištenja spremnika za otpad od strane trećih osoba, ovim putem želimo Vas informirati da je prema važećoj Odluci o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Velike Gorice (Službeni glasnik Grada Velike Gorice broj 6/2021, 5/2022, 3/2023) u stambenim zgradama obvezno korištenje zajedničkih spremnika za odvojeno sakupljanje otpada, uz uvjet da su isti dostupni s javne površine radnicima davatelja javne usluge radi pražnjenja. Također, korisnici sami odgovaraju za korištenje posude koja im je dodijeljena, pa su stoga sami dužni i onemogućiti pristup spremnicima i sadržaju spremnika neovlaštenim osobama i životinjama.” 

Nadalje, VG Čistoća ističe kako je zgrada u spomenutoj ulici (kućni broj poznat redakciji) već prilikom izgradnje trebala imati takvo spremište, što očito nije realizirano, te savjetuje da spremište postave sami na zemljištu koje pripada zgradi, uz preporuku da stoji na mjestu na kojem se sada nalaze spremnici za odvojeno sakupljanje otpada.  

Naime, VG Čistoća nije nadležna za kontrolu neovlaštenog korištenja spremnika, te stanari zajedničkom suradnjom trebaju neodgovorne osobe spriječiti na način da im kante više nisu lako dostupne.

No, uvijek postoji i korak dalje. 

Predlažemo također da spremište opremite elektroničkom bravom koja se otvara putem čipa ili čip kartice, a dodatno i vremenskom bravom koja bi se mogla programirati da u vrijeme prije dolaska našeg vozila otvara spremište, a nakon toga se ponovno zaključava. Također preporučamo ugradnju sustava video nadzora spremišta, kako bi se moglo lakše utvrditi počinitelja ukoliko dođe do nepravilnosti prilikom odlaganja otpada.” – stoji u odgovoru VG Čistoće. 

Foto: Primjer spremnika u Ulici kneza Domagoja/VG Čistoća

O sličnom problemu i pronalasku efikasnog rješenja već smo pisali OVDJE.

A da prilika čini lopova, potvrđuju i navodi stanara da je ista ulica i na meti lopova, i to novosagrađena zgrada. Naime, kako tvrde, nestaju im protupožarni aparati, a u otvorenim garažama dolaze s automobilima i kradu sve što im dođe pod ruku.  

Kako znamo da sve što nije pod ključem može “dobiti noge”, stanari bi zaista trebali razmisliti o video nadzoru kako bi imali dokaz o kradljivcima koje će tada moći prijaviti policiji. 

Nastavite čitati

Sport

Popis za pripreme: Na listi 25 imena, ima i razočaranih, stiže pojačanje…

Nogometaši Gorice u utorak odlaze na središnji dio priprema u Kranjsku Goru, a na listi putnika nema Vinka Skrbina, Luke Brleka, Davida Sima… Na popisu su zato dojučerašnji juniori Josić, Dukić, Kasumović i Kučiš

Objavljeno

na

Objavio/la

U ponedjeljak je odrađen pretposljednji trening na Gradskom stadionu, usred intenzivnih radova na glavnom terenu, Pevec je već pripremio svu opremu, a u utorak ujutro bit će odrađen i posljednji prije polaska za Sloveniju. Nakon treninga u ponedjeljak postao je poznat i popis putnika za Kranjsku Goru, pri čemu je, kao i uvijek, bilo i razočaranih.

Trener Mario Carević odabrao je 25 igrača za najvažniji dio priprema, a na tom popisu nije bilo mjesta za Vinka Skrbina i Luku Brleka, koji su se po tko zna koji put pokušali izboriti za priliku u matičnom klubu. Očito nisu uspjeli ni ovoga puta, baš kao ni David Sim, još jedan igrač mladi igrač koji se vratio s posudbe, a nema na listi ni bilo kojeg od igrača s probe. Činilo se da dobro stoje akcije Dominika Brauna, ali ni njega nema na popisu…

VRATARI: Davor Matijaš, Darijan Žarkov, Karlo Žiger

BRANIČI: Stefan Perić, Jakov Gurlica, Zvonimir Josić, Mateo Leš, Elvir Duraković, Marijan Čabraja, Ino Vuko, Fran Kasumović, Dino Mikanović

VEZNI IGRAČI: Jurica Pršir, Ante Kavelj, Iker Pozo, Luka Kapulica, Stjepan Kučiš, Lovro Dukić, Ivan Fiolić, Luka Vrzić

NAPADAČI: Ante Erceg, Antonio Ilić, Filip Čuić, Vanja Pelko, Medin Gashi

Ako je vjerovati neslužbenim informacijama, ostat će u hotelu u Kranjskoj Gori i poneki slobodan ležaj, jer mogla bi se ukazati potreba za tim. Navodno je na korak od dolaska u Goricu 32-godišnji stoper Jakov Filipović, kojeg najbolje pamtimo iz dana u zaprešićkom Interu i Cibaliji u HNL-u. Posljednjih godina bio je u inozemstvu, igrao za belgijske klubove Lokeren i Beveren, kao i u bjeloruskom BATE Borisovu.

Budući da je očito sve dogovoreno s Jakovom Gurlicom i Darijanom Žarkovom, Gorica bi dolaskom Filipovića, osmog igrača ovoga ljeta, mogla poprimiti obrise momčadi kakvu ćemo gledati u novoj sezoni. Očekuje se tu još poneki dolazak u zadnju liniju, valjalo bi pronaći i zamjenu za Tibora Halilovića, možda i još poneko rješenje prema naprijed, ali za očekivati je da će se dobar dio toga događati i kasno u kolovozu. Iako, nije isključeno ni da se reagira odmah, ako se otvori neka prilika…

Ako bismo se malo poigrali trenera, točno tri tjedna prije otvaranja prvenstva u Varaždinu, Gorica izgleda ovako nekako…

Matijaš – Perić, Filipović (?), Leš – Mikanović, Kavelj, Pršir, Duraković (Čabraja) – Fiolić, Pelko – Erceg (Čuić)

Nastavite čitati

Sport

FOTO Radovi napreduju, stari travnjak nestao, novi je u pripremi…

Prva faza radova je odrađena, na mjestu dugovječnog travnjaka sada je “gola” površina po kojoj će se još kopati prije nego što je prekrije nova, vrhunska prirodna trava…

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad su radovi na promjeni travnjaka na glavnom terenu Gradskog stadiona konačno krenuli, više nemaju zašto stajati! Svaki dan je važan u ovom procesu, zbog kojega će nogometaši Gorice gostovati u prvih šest kola nove sezone, a to se vidi i u praksi. Dosad je potpuno uklonjen stari travnjak, koji je služio goričkom nogometu još od Univerzijade 1987. godine, a krenule su i pripreme za sve ono što slijedi.

Bit će tu ozbiljnoga kopanja, budući da se radi sustav grijanja terena u zimskim mjesecima, tu je još i cijeli niz detalja uključenih u radove ovakve vrste, nakon kojih će slijediti oni završni, odnosno samo postavljanje travnjaka. Prekrasna zelena prirodna trava trebala bi na trenutačno “golo” igralište doći do 20. kolovoza, kad je predviđen završetak radova.

Nakon toga će novi travnjak “odležati” cijelih mjesec dana, bit će to dovoljno vremena da se primi za podlogu na odgovarajući način i da bude idealan za utakmicu sedmoga kola, 20. ili 21. rujna, kad u grad dolazi Slaven Belupo.

Trenutačno to izgleda ovako…

Foto: Larisa Trošić

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno