Povežite se s nama

Vijesti

Kako imati bezbrižnu sezonu kupanja i izbjeći ‘plivačko uho’, evo nekoliko korisnih savjeta

Uho od vode možete odčepiti pomoću toplih obloga, ali i sušila za kosu.

Objavljeno

na

Ljeto je već u punom jeku i jedva čekamo osvježenje potražiti u vodenim aktivnostima u moru, bazenima, rijekama i jezerima. Baš kada smo pomislili da smo poduzeli sve mjere kako bismo se zaštitili od sunca, vrućine i uboda insekata, bezbrižno uživanje u plivanju i ronjenju dovedu do pojave upale uha. Zbog svoje učestalosti tijekom ljetnih mjeseci, važno je prepoznati simptome i znati kako ovu tegobu spriječiti i liječiti. Istražili smo uzroke, simptome, prevenciju i tretmane ljetne upale uha, a iz Ljekarni Zagrebačke županije imaju korisne savjete kako bi se izbjegle komplikacije i osigurala bezbrižna sezona kupanja.

Što je ljetna upala uha?

Ljetna upala uha, poznata i kao “plivačko uho” česta je tegoba koja može biti prilično bolna i neugodna. Neki nažalost već tradicionalno brinu i o tome tko će od članova obitelji ove godine na ljetovanju dobiti upalu uha. Radi se o upali koja obuhvaća vanjski zvukovod (otitits externa), a najčešće pogađa djecu i odrasle koji provode puno vremena u vodi, bilo da je riječ o plivanju, ronjenju ili drugim vodenim sportovima.Unatoč nazivu “plivačko uho” ovo stanje može se razviti i bez plivanja i ronjenja već samim tuširanjm.

Kako dolazi do pojave “plivačkog uha”?

Vlaga i toplina stvoreni u uhu pružaju idealne uvjete za rast bakterija i gljivica, što može dovesti do izrazito bolnih i ponekad ozbiljnih upala. Bakterije koje inače nastanjuju kožu i ušni kanal počinju se razmnožavati u tim toplim, vlažnim uvjetima i uzrokuju iritaciju, infekciju ili upalu. Povremeno, gljivična infekcija uzrokuje isti rezultat. Plivanje u javnim kupalištima koje su jako zagađene ili izležavanje u vrućim bazenima koji nisu pravilno dezinficirani su mjesta od povećanog rizika zbog kontakta s prekomjernom količinom bakterija. Anatomija ušiju može povećati ili smanjiti vjerojatnost da osoba dobije “plivačko uho”.Voda koja dospije u uho zaglavi u ušnom kanalu, prolazu koji povezuje vanjski dio uha s bubnjićem; kanal se često opisuje kao “u obliku slova S”, ali njegovi zavoji i krivulje neznatno se razlikuju među ljudima. Ako ste rođeni s vrlo malim ušnim kanalom, voda može lakše zapeti. Također voda može zaglaviti i kod osoba s mnogo ušnog voska koji se ne uspjeva iščistiti. Alergije ili kožna oboljenja poput ekcema, psorijaze ili seboreje također mogu povećati rizik od “plivačkog uha” – ili pogoršati infekciju, a češće je i kod dijabetičara. Većina slučajeva upale uha predstavljaju bakterijsku infekciju i to bakterijama E. Coli, Proteus vulgaris, Streptococcus Auresu. Odnosno gljivičnu infekciju uzrokovanu gljivicom Candidom albicans.

Koji su simptomi i kako ih liječiti?

Najčešći simptomi upale uha su jaka bol, svrbež, pritisak i oslabljeni sluh te ponekad povećanje limfnih čvorova u području vrata. Zvukovod polagano postaje sve crveniji, a ponekad se javlja i gnojni iscjedak iz uha.

Ovisno o tome radi li se o početnom stanju upale ili o već uznapredovaloj fazi, ovisi i način liječenja.

Ako pacijent osjeća samo pritisak u uhu i svrbež, poželjno je nakon kupanja osušiti uho i nakapati kapi na bazi glicerola ili parafina koje će vezati višak vode iz zvukovoda. Isto tako postoje kapi koje sadrže lokalni anestetik u slučaju da se osjeća nelagoda ili lagana bol.

U slučaju jake boli, izraženog crvenila i iscjetka poželjno je javiti se liječniku koji će propisati adekvatne kapi i/ili mast s antibiotikom i kortikosteroidom koje će onda eliminirati bakteriju i smanjiti upalni proces.

3% hidrogen peroksid koji se inače koristi za odčepljivanje uha kod pojačanog stvaranja ušnog voska može biti opcija ukoliko je osoba sklona pojačanom stvaranju voska te je voda zbog toga ostala zarobljena u uhu. Potreban je oprez prilikom korištenja jer prekomjerne količine mogu oštetiti uho.

Idealno rješenje je ne izlagati dulje vrijeme zvukovod vodi. Određenu zaštitu je moguće postići nošenjem kapa za kupanje ili u čepića za uši.
Također korištenje sprejeva na bazi maslinovog ulja i čajevca. Sprej za uho oslobađa u vanjsko uho točno određenu dozu uljne kombinacije, koja nježno oblaže ušni kanal, stvarajući vodootpornu barijeru. Na taj način spriječava se zadržavanje vode u uhu i pojava “plivačkog uha”

Oprez je potreban kod čepića za uši da ne bi oštetili zvukovod, a osobit oprez potreban je kod djece.

Kako odčepiti uho od vode? 

Mirno ležanje na boku: Treba leći na bok tako da je začepljeno uho okrenuto prema podlozi. Ostati tako nekoliko minuta, s glavom naslonjenom na ručnik. Na taj način voda može krenuti sama polako istjecati.

Pomicanje ušne resice: Potrebno je nagnuti glavu tako da začepljeno uho bude okrenuto prema dolje.Primiti ušnu resicu i nježno povlačiti i pomicati uho u svim smjerovima. Kako bi se potaknulo istjecanje vode, poželjno je istovremeno zijevati i pomicati čeljust lijevo-desno ili pak imitirati pokrete žvakanja. Ukoliko je prisutna bol prilikom povlačenja uha, to bi mogao biti znak infekcije pa se treba obratiti liječniku.

Vakuum metoda: Nagnuti glavu u stranu tako da zahvaćeno uho bude okrenuto prema dolje. Prisloniti dlan tako da pokriva veći dio uha i ušnog kanala. Istovremeno nekoliko puta zaredom gurati dlan prema uhu i glavu gurajte prema dlanu, kako bi se stvorio vakuum. Potom nagnuti glavu prema dolje kako vi višak vode iscurio iz uha što se može dodatno potaknuti pomicanjem ušne resice u svim smjerovima.

Topli oblozi: Namočiti čisti ručnik ili pamučnu gazu u toplu vodu i iscijediti višak vode. Paziti da tkanina nije prevruća, jer to može uzrokovati iritacije uha. Topli oblog može pomoći u opuštanju tkiva u uhu i ublažiti začepljenost. Treba saviti ručnik i nagnuti glavu pa nasloniti uho na topli oblog. Ostati tako nekoliko minuta uz istovremeno zijevanje.

Pomoću sušila za kosu: Uključiti sušilo za kosu na najnižu temperaturu i brzinu te ga držite ga oko 50 centimetara od uha. Toplina iz sušila za kosu može potaknuti isparavanje vode. Pritom povlačiti ušnu resicu što će potaknuti otjecanje vode iz uha.

Što treba izbjegavati prilikom odčepljivanja uha od vode?

Ništa ne gurati u uho jer se tako povećava rizik iritacija kože u ušnom kanalu.

Prilikom čišćenja uha i izvlačenja vode, ne preporuča se korištenje štapića za uši. Osim što štapići mogu pogurnuti ušni vosak dublje u ušni kanal, djelomično dolazi i do uklanjanja voska koji pruža prirodnu zaštitu uhu, iritacija i poremećaja ravnoteže bakterija.

Ljekarnici igraju ključnu ulogu u edukaciji i pružanju prvih savjeta pacijentima, te su često prvi izvor pomoći kod blažih simptoma upale uha. Ovih dana zaista bilježimo povećan broj pacijenata s navedenim tegobama bilo da dolaze po prvi savjet u ljekarnu ili ih je liječnik uputio po terapiju. U vezi bilo kakvih pitanja ili nedoumica naši ljekarnici uvijek stoje na raspolaganju.

Sport

Klaf opet sredio svoj Dinamo! ‘Naravno da ovakva pobjeda puno znači…’

Dean Klafurić i njegov suradnik Damir Milanović potpisali su pobjedu nad Dinamom u pripremnoj utakmici u Čatežu. Modri su imali 2-0 nakon prvog dijela, ali Klafova družina preokrenula je zadnjih pola sata na 3-2

Objavljeno

na

Objavio/la

S neobično velikom pozornošću ovog se ljeta prati sve što se događa u Dinamu. U Bobanovom Dinamu, potpuno redizajniranom, bez igrača koji su godinama bili okosnica momčadi iz Maksimira… Novi je trener, puno je novih igrača, puno je i sumnje i skepse, a kad je tako, sve što Dinamu ne treba je – Dean Klafurić.

Pričao je i sam kako je praktički odrastao na Dinamovom stadionu, jer tata je radio u zgradi koja je gledala na Hitrec-Kacian, a to se provodilo dosta vremena… I zato ne čudi da će Klaf uvijek reći da ima dva kluba koje smatra svojima – Goricu i Dinamo. Uostalom, godinama je i radio u Dinamu, na istim tim terenima na koje je kao klinac gledao, podizao je mlade igrače u sklopu omladinske škole, nakon čega ga je nogometni put vodio preko saudijskog Rijada, njegove Velike Gorice, pa zatim Varšave, ciparske Achne, Koprivnice, Budimpešte, Banja Luke i Bačke Topole sve do Širokog Brijega.

Posao je započeo u zimu, a nastavio ovog ljeta, u kojem je isplanirao suprotstaviti se i protivniku kao što je Dinamo. Ove subote u Čatežu sve su oči bile uperene u Dinamova pojačanja, no show su na kraju ukrali dečki iz Hercegovine. U prvom redu Kristijan Sesar, koji je nedavno stigao iz GOŠK-a, dvostruki strijelac u velikom preokretu, te Marin Čalušić, koji je potpisao treći gol Širokog…

U prvom poluvremenu Dinamo je igrao u sastavu Nevistić – Pierre-Gabriel, Theophile, Jakirović, Vinlöf – Mišić, Ljubičić, Stojković – Topić, Kulenović, Vidović, rekli bismo najjačem mogućem, a tako je po isteku prvih 45 minuta izgledao rezultat. Modri su golovima Topića i Stojkovića vodili 2-0, stvorili i još neke prilike, ali i Široki je naznačio da može biti opasan.

U nastavak su oba trenera, i Kovačević i Klafurić, ušli s novih 11 igrača, a tu se priča ipak bitno promijenila. Za Dinamo su igrali Filipović – Špikić, Živković, Dominguez, Goda – Soldo, Villar – Lisica, Mudražija, Hoxha – Ćutuk, a potpuno novoj momčadi priliku je dao i naš Klaf. Ta je ekipa Širokog, pokazalo se, bila spremna uzeti sve što im se ponudi. Dinamovi igrači su griješili, društvo iz Širokog to je kažnjavalo, počevši os Sesara u 60. minuti.

Na 2-2 izjednačio je Čalušić na ulasku u samu završnicu, u 83. minuti, a šok za Dinamov puk stigao je u 88. minuti, kad je Sesar pogodio i drugi put za konačnih 3-2. Za veliku pobjedu Širokog, predvođenog Klafom i njegovim pomoćnikom Damirom Milanovićem Milkom.

– Nismo se zamarali rezultatom, jer ovo je pripremna utakmica, ali naravno da pobjeda protiv Dinama puno znači. Iako, ne treba zbog toga raditi nikakvu euforiju, jer ponavljam, to je samo pripremna utakmica. Idemo dalje, nastavljamo raditi po planu i programu – rekao je Klafurić nakon što je i drugi put sredio Dinamo.

Prvi put uspio je u tome kao trener Slaven Belupa, momčad iz Koprivnice na Maksimiru je slavila 2-1, a sad je Klaf na “dva od dva” s Dinamom.

– Svjesno smo izabrali protivnika Dinamove kvalitete u prvoj utakmici kako bi se što češće ponavljale akcije iz taktičkih elemenata na kojima smo radili u ova dva tjedna. To je bio prvi cilj ove utakmice, a drugi cilj bio je da svi igrači odigraju po 45 minuta. Ciljevi su ispunjeni, zadovoljan sam kako smo izgledali u tom srednjem bloku, kako smo odrađivali neke trenirane principe suradnje, ali i elementarne taktičke stvari u fazi obrane – rekao je Klaf i dodao:

– Naš stil igre već je stvoren i to se vidjelo i u ovoj utakmici. I drago mi je što se vidjelo, što igrači nisu zaboravili sve dobro što smo radili na proljeće, jer pokazali smo dobre stvari i u fazi napada…

Navijači Širokog Brijega, naravno, oduševljeni su pobjedom, mogu se već pronaći i komentari kako je “ovo najbolji Široki u zadnjih nekoliko godina”, pa preostaje jedino Klafu i Milki poželjeti da se to nastavi potvrđivati cijele sezone. Kako se čini, na dobrom su putu…

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO Pogledajte atmosferu na Hipodromu

Objavljeno

na

Objavio/la

Počinje dugo očekivani Thompsonov koncert na hipodromu. Donosimo djelić atmosfere.

Thompson bi trebao izaći na binu oko 21 h.


Nastavite čitati

Sport

Zbogom, dotrajali starče! Još samo jednom na ovom travnjaku…

Sljedeći tjedan na Gradskom stadionu kreće zamjena travnjaka koji se drži već punih 38 godina, još od Univerzijade 1987., kad je stadion i izgrađen. I naravno da je bilo krajnje vrijeme za ovakvu akciju…

Objavljeno

na

Objavio/la

U petak su nogometaši Gorice igrali protiv Šahtara, jednu posebnu utakmicu s obzirom na snagu i veličinu protivnika, ali posebno će biti i ove nedjelje. Gorica će u kombiniranom sastavu igrati protiv sastava Nogometnog sindikata, načinjenog od igrača koji su trenutačno bez kluba, što baš i ne zvuči kao osobita poslastica za nogometne romantike. Međutim, bit će ovo utakmica malo drukčija od drugih…

Naime, punih 38 godina nakon što je odigrana prva, u nedjelju će se odigrati posljednja utakmica na postojećem travnjaku Gradskog stadiona. Kad je Gradski stadion izgrađen, 1987. godine za potrebe Univerzijade, postavljen je travnjak koji je izdržao sve do danas. Izdržao je i prvoligaške dane Radnika, i život u četvrtoj ligi, i povratak “pravog” nogometa kroz HNK Goricu… Tu su padali i Dinamo, i Hajduk, i Rijeka, i Osijek, tu je prve seniorske golove zabijao jedan Ante Budimir, tu je trpao Kiki Lovrić, tu se bacao Kristijan Kahlina, tu je gazio Joey Suk.

A sad mu je, eto, ostalo još 90 minuti. Odigrat će se još to protiv HUNS-a, a onda se konačno kreće u promjenu travnjaka, zahvat koji će naš stadion podići na puno višu razinu. Naravno da ćemo u ovim trenucima osjetiti i ponešto sjete, baš kao ono kad gledaš hoćeš li baciti neku srcu dragu kramu iz garaže, ali zapravo nemamo za čime žaliti. Gotovo četiri desetljeća potroši na sve moguće načine i doista je krajnje vrijeme za ovako nešto.

Sitan problem nalazimo u tome što je sve to skupa moglo krenuti i još tamo krajem svibnja, čim je prvenstvo završilo, pa da sve bude spremno za početak nove sezone, ali tu dolazimo do procedura, birokracije i tih detalja… Bitno je da se kreće, da će teren dobiti novi sustav navodnjavanja i odvodnje, novi travnjak, novu drenažu i sve ostalo što je potrebno za teren puno bolji od ovoga kojeg smo imali. I koji je često bio problematičan, čim bi palo malo više kiše.

Uglavnom, još malo pa dobri stari travnjak ide u ropotarnicu povijesti, ali trebalo ga je i posljednji put polajnati. Godinama je to radio Dado Leder, nakon njega i s njim i Niko Biljan, a otkad je HNK Gorice to je posao Franje Kovačića zvanog Pevec.

 

Zbog toga što se punih mjesec i pol dana izgubilo na javni natječaj i zakonske rokove za žalbe, travnjak neće biti spreman za početak nove sezone, pa će Gorica morati s dva protivnika mijenjati domaćinstva. Od ranije je bilo jasno da će se utakmica drugoga kola protiv Hajduka, umjesto u Velikoj Gorici, igrati na Poljudu, a prema svemu sudeći isti će slučaj biti i s utakmicom protiv novog prvoligaša Vukovara, predviđenom za 23. kolovoza.

Radovi bi prema predviđenim rokovima trebali završiti nekoliko dana prije toga, ali budući da je novom travnjaku potrebno i neko vrijeme da “legne”, prvu utakmicu na svom stadionu u novoj sezoni, na novom travnjaku, Gorica bi trebala igrati tek 20. rujna, u sedmom kolu prvenstva! Gorica će tako prvih šest utakmica sezone odigrati u gostima, što će bitno otežati posao treneru Careviću i igračima, a protivnik u tom sedmom kolu bit će Slaven Belupo.

Nastavite čitati

Sport

Riječani vole Goričane: Valjda neće i on zabijati “svojima”…

Serija se nastavlja, još jedan u nizu bivših igrača Gorice u dresu Rijeke bit će Ante Matej Jurić, 23-godišnji napadač koji se u svijet HNL-a vraća iz talijanskog drugoligaša Brescije

Objavljeno

na

Objavio/la

Na putu do svog drugog naslova prvaka Hrvatske nogometaši Rijeke prošle su se sezone zabili Gorici četiri gola u četiri utakmice. U prvom dijelu prvenstva dvaput je bilo 1-0 za Rijeku, i na Gradskom stadionu i na Rujevici, početkom svibnja Rijeka je slavila 2-1, a između toga smjestio se i remi bez golova na našem stadionu.

Od ukupno četiri gola, Gorici su bivši igrači Gorice zabili – sva četiri! Naravno, prvo ćete pomisliti na Tonija Fruka, ali nije o njemu riječ, taj je bivši igrač Gorice u sezoni iza nas za Rijeku napravio sve ostalo… U ovoj našoj priči prisjećamo se golčine Nike Jankovića za 1-0 u Velikoj Gorici, kao i one lukave realizacije Gabriela Rukavine u 85. minuti utakmice na Rujevici, u kojoj je Gorica gotovo cijelu utakmicu imala igrača više. U ovih posljednjih 2-1 zabijali su opet isti ljudi, s tom razlikom da su ovoga puta Rukavina i Janković zabijali u istoj utakmici.

Iako, nije to ni prevelika slučajnost. Već godinama na Rujevici rado crpe kadar iz Velike Gorice, jer klub su više razine, u koji igrači iz našega kluba rado odlaze, baš kao što je to učinio i Merveil Ndockyt prije nekoliko dana. Željeli su u Rijeci i Pajazitija, uvijek se spominje i Krizmanić, a na kraju su doveli – Antu Mateja Jurića.

– Rijeka je u ovoj situaciji najbolji klub za razvoj moje karijere. Lijepo se vratiti u Hrvatsku i ponovo igrati ovu ligu – rekao je Jurić nakon što je potpisao za prvaka države.

Iz Gorice je visoki Slavonac otišao prošloga ljeta, odštetu je uplatila talijanska Brescia, klub iz Serie B kroz koji su prošli i velikani poput Roberta Baggija, Pepa Guardiole i ostalih, a na kraju je ispalo da je to možda bila i posljednja sezona u povijesti toga kluba. Brescia je, naime, pred gašenjem, a Ante Matej je na Kvarneru.

U Rijeci bi trebalo biti prostora za njega, igrat će se i kvalifikacije za Ligu prvaka, a iz naše perspektive možemo mu samo poželjeti sreću. Osim, naravno, u utakmicama protiv Gorice. Koliko god se čini da im na Rujevici u ugovore ugrađuju klauzule da baš oni moraju zabijati…

Nastavite čitati

Sport

VIDEO Dobro poluvrijeme s moćnim Šahtarom, minimalan poraz na kraju

Nogometaši Gorice izgubili su 1-0 od Šahtara iz Donjecka u prvoj utakmici priprema. Predstavili su se Pelko, Kavelj i Perić, koji se i ozlijedio, a zaigrao je i Dominik Braun, koji je na probi

Objavljeno

na

Objavio/la

Šahtar iz Donjecka, neka se ne naljute u Dinamu i Hajduku, najveći je klub protiv kojeg je Gorica igrala u svojoj povijesti. Klub je to koji je 15 puta bio prvak Ukrajine, u konkurenciji tradicijom još većeg Dinama iz Kijeva, klub je to koji je 2009. godine osvojio posljednji Kup UEFA-e, koji je već dugi niz godina redovan i konkurentan sudionik Lige prvaka… Klub je to, između ostaloga, čija je igračka legenda, ali i aktualni sportski direktor, naš Darijo Srna.

Upravo je taj detalj otvorio Gorici priliku da zaigra s protivnikom ovakvoga renomea, jer trener Mario Carević sa Srnom je prijatelj od djetinjstva. Trenutak nije bio idealan, jer Gorici je ovo bila prva prava utakmica na ljetnim pripremama, a kadar je daleko od kompletiranog, no trener Carević baš je i želio jake pripremne utakmice.

Takvu je utakmicu i dobio, jer s druge strane bili su igrači vrijedni i nekoliko desetaka milijuna eura, ali njegova je momčad parirala – jako dobro! Pogotovo u prvom poluvremenu, u kojem je nastupio trenutačno udarni sastav. S nekim iznimkama…

Utakmicu je tako na golu započeo Darjan Žarkov, dok novoga golmana Davora Matijaša nije bilo u kadru. Carević je naumio igrati s trojicom otraga, a taj trojac činili su novak Stefan Perić, provjereni Mateo Leš i igrač na probi – Dominik Braun. Obrambeni igrač, 21 godina, prošlu sezonu odradio u trećeligašu Bjelovaru, no riječ je o zanimljivom igraču. Prošao je Dinamovu školu, ali nije uspio doći do prve momčadi i ponoviti oca Davora i djeda Mirka, poznatijeg pod nadimkom Charlie.

Na jednom boku bio je Dino Mikanović, a na drugom Marijan Čabraja, koji je sve bliži definitivnom ostanku u Gorici. Kapetan Jurica Pršir držao je sredinu s novim igračem Antom Kaveljom, dok su prema naprijed ordinirali Ivan Fiolić zdesna, Vanja Pelko slijeva i Filip Čuić na poziciji devetke.

Gorica je u takvom obliku odigrala praktički ravnopravno poluvrijeme sa Šahtarom, koji je imao svojih šansi, ali imala ih je i Gorica… I prečku, i nekoliko “mrtvaca”, ali s nule se rezultat nije maknuo. Promijenilo se to, međutim, početkom nastavka, kad je Brazilac Eguinaldo pogodio za konačnih 1-0.

U nastavku su priliku dobili i igrači s klupe, Tibor Halilović ponio je kapetansku traku, a gorička izvedba posljedično je pala. Loša vijest je i ozljeda Stefana Perića, pogotovo u situaciji kad Gorica “kuburi” sa stoperima, ali ne samo sa stoperima. O tome je, između ostaloga, govorio i trener Mario Carević nakon 0-1 sa Šahtarom.

– Moramo dovesti još dosta igrača, nadam se da ćemo dio onih s kojima pregovaramo potpisati tijekom sljedećeg tjedna, kako bismo bili što spremniji za početak sezone – poželio je trener Carević.

U nedjelju protiv sastava Nogometnog sindikata prilika slijedi onima koji su manje igrali ili nisu uopće igrali protiv Šahtara, a nekoliko igrača bit će i na probi.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno