Povežite se s nama

Vijesti

Kako imati bezbrižnu sezonu kupanja i izbjeći ‘plivačko uho’, evo nekoliko korisnih savjeta

Uho od vode možete odčepiti pomoću toplih obloga, ali i sušila za kosu.

Objavljeno

na

Ljeto je već u punom jeku i jedva čekamo osvježenje potražiti u vodenim aktivnostima u moru, bazenima, rijekama i jezerima. Baš kada smo pomislili da smo poduzeli sve mjere kako bismo se zaštitili od sunca, vrućine i uboda insekata, bezbrižno uživanje u plivanju i ronjenju dovedu do pojave upale uha. Zbog svoje učestalosti tijekom ljetnih mjeseci, važno je prepoznati simptome i znati kako ovu tegobu spriječiti i liječiti. Istražili smo uzroke, simptome, prevenciju i tretmane ljetne upale uha, a iz Ljekarni Zagrebačke županije imaju korisne savjete kako bi se izbjegle komplikacije i osigurala bezbrižna sezona kupanja.

Što je ljetna upala uha?

Ljetna upala uha, poznata i kao “plivačko uho” česta je tegoba koja može biti prilično bolna i neugodna. Neki nažalost već tradicionalno brinu i o tome tko će od članova obitelji ove godine na ljetovanju dobiti upalu uha. Radi se o upali koja obuhvaća vanjski zvukovod (otitits externa), a najčešće pogađa djecu i odrasle koji provode puno vremena u vodi, bilo da je riječ o plivanju, ronjenju ili drugim vodenim sportovima.Unatoč nazivu “plivačko uho” ovo stanje može se razviti i bez plivanja i ronjenja već samim tuširanjm.

Kako dolazi do pojave “plivačkog uha”?

Vlaga i toplina stvoreni u uhu pružaju idealne uvjete za rast bakterija i gljivica, što može dovesti do izrazito bolnih i ponekad ozbiljnih upala. Bakterije koje inače nastanjuju kožu i ušni kanal počinju se razmnožavati u tim toplim, vlažnim uvjetima i uzrokuju iritaciju, infekciju ili upalu. Povremeno, gljivična infekcija uzrokuje isti rezultat. Plivanje u javnim kupalištima koje su jako zagađene ili izležavanje u vrućim bazenima koji nisu pravilno dezinficirani su mjesta od povećanog rizika zbog kontakta s prekomjernom količinom bakterija. Anatomija ušiju može povećati ili smanjiti vjerojatnost da osoba dobije “plivačko uho”.Voda koja dospije u uho zaglavi u ušnom kanalu, prolazu koji povezuje vanjski dio uha s bubnjićem; kanal se često opisuje kao “u obliku slova S”, ali njegovi zavoji i krivulje neznatno se razlikuju među ljudima. Ako ste rođeni s vrlo malim ušnim kanalom, voda može lakše zapeti. Također voda može zaglaviti i kod osoba s mnogo ušnog voska koji se ne uspjeva iščistiti. Alergije ili kožna oboljenja poput ekcema, psorijaze ili seboreje također mogu povećati rizik od “plivačkog uha” – ili pogoršati infekciju, a češće je i kod dijabetičara. Većina slučajeva upale uha predstavljaju bakterijsku infekciju i to bakterijama E. Coli, Proteus vulgaris, Streptococcus Auresu. Odnosno gljivičnu infekciju uzrokovanu gljivicom Candidom albicans.

Koji su simptomi i kako ih liječiti?

Najčešći simptomi upale uha su jaka bol, svrbež, pritisak i oslabljeni sluh te ponekad povećanje limfnih čvorova u području vrata. Zvukovod polagano postaje sve crveniji, a ponekad se javlja i gnojni iscjedak iz uha.

Ovisno o tome radi li se o početnom stanju upale ili o već uznapredovaloj fazi, ovisi i način liječenja.

Ako pacijent osjeća samo pritisak u uhu i svrbež, poželjno je nakon kupanja osušiti uho i nakapati kapi na bazi glicerola ili parafina koje će vezati višak vode iz zvukovoda. Isto tako postoje kapi koje sadrže lokalni anestetik u slučaju da se osjeća nelagoda ili lagana bol.

U slučaju jake boli, izraženog crvenila i iscjetka poželjno je javiti se liječniku koji će propisati adekvatne kapi i/ili mast s antibiotikom i kortikosteroidom koje će onda eliminirati bakteriju i smanjiti upalni proces.

3% hidrogen peroksid koji se inače koristi za odčepljivanje uha kod pojačanog stvaranja ušnog voska može biti opcija ukoliko je osoba sklona pojačanom stvaranju voska te je voda zbog toga ostala zarobljena u uhu. Potreban je oprez prilikom korištenja jer prekomjerne količine mogu oštetiti uho.

Idealno rješenje je ne izlagati dulje vrijeme zvukovod vodi. Određenu zaštitu je moguće postići nošenjem kapa za kupanje ili u čepića za uši.
Također korištenje sprejeva na bazi maslinovog ulja i čajevca. Sprej za uho oslobađa u vanjsko uho točno određenu dozu uljne kombinacije, koja nježno oblaže ušni kanal, stvarajući vodootpornu barijeru. Na taj način spriječava se zadržavanje vode u uhu i pojava “plivačkog uha”

Oprez je potreban kod čepića za uši da ne bi oštetili zvukovod, a osobit oprez potreban je kod djece.

Kako odčepiti uho od vode? 

Mirno ležanje na boku: Treba leći na bok tako da je začepljeno uho okrenuto prema podlozi. Ostati tako nekoliko minuta, s glavom naslonjenom na ručnik. Na taj način voda može krenuti sama polako istjecati.

Pomicanje ušne resice: Potrebno je nagnuti glavu tako da začepljeno uho bude okrenuto prema dolje.Primiti ušnu resicu i nježno povlačiti i pomicati uho u svim smjerovima. Kako bi se potaknulo istjecanje vode, poželjno je istovremeno zijevati i pomicati čeljust lijevo-desno ili pak imitirati pokrete žvakanja. Ukoliko je prisutna bol prilikom povlačenja uha, to bi mogao biti znak infekcije pa se treba obratiti liječniku.

Vakuum metoda: Nagnuti glavu u stranu tako da zahvaćeno uho bude okrenuto prema dolje. Prisloniti dlan tako da pokriva veći dio uha i ušnog kanala. Istovremeno nekoliko puta zaredom gurati dlan prema uhu i glavu gurajte prema dlanu, kako bi se stvorio vakuum. Potom nagnuti glavu prema dolje kako vi višak vode iscurio iz uha što se može dodatno potaknuti pomicanjem ušne resice u svim smjerovima.

Topli oblozi: Namočiti čisti ručnik ili pamučnu gazu u toplu vodu i iscijediti višak vode. Paziti da tkanina nije prevruća, jer to može uzrokovati iritacije uha. Topli oblog može pomoći u opuštanju tkiva u uhu i ublažiti začepljenost. Treba saviti ručnik i nagnuti glavu pa nasloniti uho na topli oblog. Ostati tako nekoliko minuta uz istovremeno zijevanje.

Pomoću sušila za kosu: Uključiti sušilo za kosu na najnižu temperaturu i brzinu te ga držite ga oko 50 centimetara od uha. Toplina iz sušila za kosu može potaknuti isparavanje vode. Pritom povlačiti ušnu resicu što će potaknuti otjecanje vode iz uha.

Što treba izbjegavati prilikom odčepljivanja uha od vode?

Ništa ne gurati u uho jer se tako povećava rizik iritacija kože u ušnom kanalu.

Prilikom čišćenja uha i izvlačenja vode, ne preporuča se korištenje štapića za uši. Osim što štapići mogu pogurnuti ušni vosak dublje u ušni kanal, djelomično dolazi i do uklanjanja voska koji pruža prirodnu zaštitu uhu, iritacija i poremećaja ravnoteže bakterija.

Ljekarnici igraju ključnu ulogu u edukaciji i pružanju prvih savjeta pacijentima, te su često prvi izvor pomoći kod blažih simptoma upale uha. Ovih dana zaista bilježimo povećan broj pacijenata s navedenim tegobama bilo da dolaze po prvi savjet u ljekarnu ili ih je liječnik uputio po terapiju. U vezi bilo kakvih pitanja ili nedoumica naši ljekarnici uvijek stoje na raspolaganju.

Vijesti

Gorički klaviristi zablistali na županijskom glazbenom susretu u Sisku

Učenici Umjetničke škole Franje Lučić sudjelovali su na županijskom susretu glazbenih škola gdje su predstavili svoju školu i grad.

Objavljeno

na

Objavio/la

Učenici klavirskog odjela Umjetničke škole Franje Lučić iz Velike Gorice sudjelovali su na Klavirskoj promenadi, događaju koji okuplja mlade pijaniste iz cijele Zagrebačke županije. Promenada se održala u Sisku, a učenici su svojim izvedbama pridonijeli svečanosti i uspjehu manifestacije.

Na događaju su sudjelovali učenici iz dvije klase.

Iz klase profesorice Petre Bugarin Puzović nastupili su Vita Trle Havidić, Una Grbac i Jakov Rendeli, dok su iz klase prof. mentorice i pročelnice klavirskog odjela Ive Šorše nastupili Ela Kovačić, Jana Kurilovčan i Andorni Međugorac.

Klavirska promenada projekt je koji se već niz godina održava s ciljem okupljanja mladih talentiranih pijanista Zagrebačke županije. Osim glazbenog izražavanja, učenicima pruža priliku za međusobno upoznavanje i razmjenu iskustava.

Nastupi učenika iz Velike Gorice dodatno su obogatili program manifestacije. Pokazali su visoku razinu pripremljenosti, predstavili svoju školu na dostojan način i istovremeno stekli nova poznanstva, uz dobru zabavu i pozitivno iskustvo.

Nastavite čitati

Vijesti

Gornje Podotočje mjesec dana u mraku? Stigao odgovor iz Grada

Sanacija predmetnog dijela javne rasvjete je u prioritetu.

Objavljeno

na

Stanovnici Gornjeg Podotočja poslali su Gradu Velikoj Gorici i medijima apel za pomoć oko rješavanja problema javne rasvjete, koja već mjesec dana ne radi u spomenutom naselju. Prema njihovim navodima primorani su nakon zalaska sunca, mjestom se kretati baterijskim svjetiljkama, a zapažen je i veći broj “sumnjivih automobila” koji vozi više nego prije po tom dijelu, posebice oko škole Vukovina.

Od Grada traže što skoriji popravak rasvjete, a odgovor na njihov zahtjev stigao je iz gradskog Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i promet.

–U tijeku je izrada projektno tehničke dokumentacije sanacije javne rasvjete. Po izradi troškovnika pokrenuti će se postupak javne nabave s obzirom na predviđenu vrijednost  investicije. Sanacija predmetnog dijela javne rasvjete je u  prioritetu – odgovorio je pročelnik Dubravko Katulić.

Dodao je kako nije riječ samo o svjetiljkama već i kablovima u dužini od 850 metara koji su se rastopili zajedno sa ormarićem javne rasvjete.

 

Također, Katulić je naveo je u planu privremeno pripajanje struji,  krugova koji nisu stradali, a to je dio rasvjete na cesti kod igrališta  i ceste sjeverno od škole.

Nastavite čitati

Vijesti

Novi projekti u Pokupskom! ulaganja u domove kulture i dječji park

Domovi kulture u Opatiji i Hotnji opremljeni su novim namještajem, a središnji park u Pokupskom dobio je potpuno nove sprave za igru.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Općina Pokupsko/FB

U općini Pokupsko nedavno su završeni projekti opremanja domova kulture i uređenja dječjeg igrališta u središnjem parku ispred općinske zgrade, ukupne vrijednosti 49.044,50 eura. Opremljeni su domovi kulture u Opatiji i Hotnji, a obnovljene su i sprave za igru u središnjem parku. Cilj projekata bio je poboljšati uvjete za lokalnu zajednicu i omogućiti kvalitetniji boravak u zajedničkim prostorima.

U sklopu projekta Opremanje društvenih domova u Općini Pokupsko, domovi kulture u Opatiji i Hotnji opremljeni su novim stolovima i stolicama. Ukupno je nabavljeno 16 stolova i 128 stolica. U Opatiju je smješteno 9 stolova i 72 stolice, a u Hotnju 7 stolova i 56 stolica. Projekt je vrijedan 31.392 eura, od čega je Zagrebačka županija putem javnog poziva osigurala 29.884 eura, dok je Općina Pokupsko financirala preostalih 1.508,00 eura.

Foto: Općina Pokupsko/FB

Ovo ulaganje nastavak je prošlogodišnjeg opremanja domova novim suđem, uključujući tanjure, pribor za jelo, pehare te setove za sol i papar. Sada su domovi potpuno opremljeni. Dom kulture Opatija za 80 ljudi, Dom kulture Hotnja za 70, Dom kulture Lijevi Štefanki za 40 i Lovačka kuća Pokupsko za 60 ljudi.

Paralelno s tim, u središnjem parku ispred općinske zgrade postavljene su nove sprave za igru i urbana oprema. Projekt uređenja dječjeg igrališta vrijedan je 17.652,50 eura, od čega je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine osiguralo 8.100 eura, dok je preostalih 9.552,50 eura pokrila Općina Pokupsko. Stare, dotrajale sprave zamijenjene su novima kako bi se djeci osigurao siguran, kvalitetan i primjeren prostor za igru.

Foto: Općina Pokupsko/FB

S realizacijom ovih projekata, općina Pokupsko podigla je standard društvenih prostora i kvalitete javne infrastrukture, čime se dodatno potiče društveni život i sigurnost najmlađih članova zajednice.

Nastavite čitati

Moja županija

Svečano otvorenje obnovljenog Vatrogasnog doma uz feštu na pokupskoj plaži

Pokupsko priprema veliku feštu za mještane uz domjenak i tamburaše.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sutra će Pokupsko dočekati svečano otvorenje obnovljenog doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva uz veliku feštu. Naime, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky organizira cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u.

Program započinje u 14 sati s prigodnim domjenkom, dok će u17 sati započeti glazbeni program u kojem nastupaju tamburaši Cosa Nostra, te od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja.

Podsjetimo, radovi na obnovi doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Pokupskom vrijedni su milijun i gotovo 307 tisuća eura, a osim vatrogascima, bit će i od velikog značaja i za društveni život Pokupskog.

Polovica objekta namijenjena je vatrogascima za njihove aktivnosti, dok će drugu polovicu koristiti stanovnici općine za održavanje raznih kulturnih sadržaja.

Vatrogasni dom tijekom obnove/Foto: Općina Pokupsko

Inače, ovaj projekt Općina realizira iz više izvora. Ostvarila je potporu iz Programa ruralnog razvoja u visini nešto manjoj od milijun eura, Zagrebačka županija dala je potporu vrijednu gotovo 96 tisuća eura, preko Ministarstva regionalnog razvoja dobivena je potpora od 154.700 eura dok je sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Županijski Lovački savez održao sjednicu Skupštine

Čičak: Naš Savez je perjanica lovstva u Hrvatskoj!

Objavljeno

na

Lovački savez Zagrebačke županije u Svetom Ivanu Zelini održao je godišnju sjednica Skupštine, na kojoj je predsjednik Saveza Mato Čičak istaknuo da lovci rade odličan posao koji će nastaviti i u budućnosti. Naime, Savez je prvi u Hrvatskoj u svim segmentima – od streljaštva u kojem ima europskog prvaka do kinologije u kojoj ima niz svjetskih prvaka.

–To, i sve ostale aktivnosti naših lovaca, pokazuje da smo jedna od najboljih županija, ako ne i prva u Hrvatskoj, jer imamo podršku Zagrebačke županije koja ulaže u lovstvo i lovotehničke objekte, a podrška je i u organizaciji naših manifestacija kao i važnih natjecanja koje je Savez doveo u županiju. Zato se i možemo pohvaliti činjenicom da smo perjanica lovstva u državi – istaknuo je Čičak.

Foto: Dražen Kopač

Dodajmo kako je Lovački savez u zadnje dvije godine organizirao dva državna prvenstva, lani i Svjetsko prvenstvo u lovnoj kinologiji, a iduće godine proslavit će 30. godišnjicu osnutka. Njihov rad pohvalio je zamjenik župana Damir Tomljenović.

–Zagrebačka županija dugi niz godina iz proračuna izdvaja značajna sredstva za lovstvo, a ona su svake godine bila sve veća. Od kad je na čelu Saveza Mato Čičak, aktivnosti lovaca su se povećale, što pokazuju i natjecanja koja u našu županiju dovode ljude iz domene lova i kinologije iz Europe, pa i svijeta. Zato moram pohvaliti Savez koji je zaista lovstvo digao na veću razinu – naglasio je Tomljenović.

Foto: Dražen Kopač

Podsjetimo da je nedavno Zagrebačka županija dodijelila 160 tisuća eura vrijedne ugovore lovačkim udrugama i društvima te Lovačkom savezu Zagrebačke županije. Od tog iznosa, 110 tisuća eura namijenjeno je za infrastrukturu u lovištima i kapitalna ulaganja u objekte, 30 tisuća eura je za promicanje lovstva i lovnog turizma te 20 tisuća eura za lovno streljaštvo i kinologiju. Ugovore za ukupno 47 projekata prijavilo je 37 udruga i Lovački savez Zagrebačke.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno