Povežite se s nama

Kultura

Ivica i Marica u dvorani Gorica

Objavljeno

na

Predstavu za djecu Ivica i Marica, prema bajci Braće Grimm, u nedjelju, 29. siječnja, u Velikoj Gorici će izvesti Zagrebačko kazalište lutaka. Riječ je o dječjem klasiku – uzbudljivom, zabavnom, ali i poučnom.

Neki etnolozi smatraju da je priča nastala tijekom 14. stoljeća, u razdoblju velike gladi u srednjovjekovnoj Europi, kada se pojavljuju elementi napuštanja djece koja moraju skrbiti za sebe. Strah od nepoznatog pobijeđen je željom za istraživanjem. Ipak sve završi dobro jer dječja snalažljivost omogući Ivici i Marici opstanak u vrlo neprijateljskom okružju te pobjedu nad strašnom vješticom, dok se usput i obogate.

Predstava u režiji Joška Juvančića, za djecu od navršene 4. godine života, bit će prikazana od 17 sati u dvorani Gorica.

HOTNEWS

Naše “planjke” na putu po Hrvatskoj, prva stanica Ivanić Grad

Tandem Ergović i Lončar s tesarom Pepom i suradnicima, digle iz pepela drvenu gradnju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako su nekada naši stari gradili kuće? Kojim materijalima i tehnikama su se služili? Što im je od alata bilo tada dostupno?

Na ova pitanja odgovorile su viša kustosica dokumentaristica Maja Ergović iz Muzeja Turopolja i izv. prof. dr. sc. Sanja Lončar sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju, posebnom izložbom  “Planjke, vukli, cifre” “, koja je plod dvogodišnjeg dokumentiranja drvene arhitekture, kroz projekt “Ruralno graditeljstvo na području Turopolja”.

Izložba je u Muzeju Turopolja bila otvorena od prosinca 2023. godine do lipnja 2024. godine, a autorice su za svoj izvanredan rad dobile i priznanja struke.

Posebno priznanje dodijelilo im je Hrvatsko muzejsko društvo u kategoriji za provedeni istraživački rad koji je rezultirao izložbom, dok su od strane Hrvatskog etnološkog društva 2023. godine dobile godišnju nagradu Milovan Gavazzi za izuzetna ostvarenje u promicanju etnološke struke, u kategoriji zaštite kulturne baštine.

Nakon Velike Gorice, izložba ”Planjke, vukli, cifre” otputovala je u prostor Muzeja Ivanić-Grada, u zgradu muzejske čuvaonice u staroj školi u Dubrovčaku Lijevom, koja je sagrađena davne 1903. godine, a lani temeljito obnovljena.

—Težnja nam je da pokažemo tehnike nekadašnje gradnje koju je istisnula moderna arhitektura i sintetički materijali. Ukrašavanje te gradnje u prošlosti također je bila prava umjetnost, i ne samo na području Turopolja već i u drugim krajevima kontinentalne Hrvatske. Zato mogu najaviti da će izložba 03.travnja biti postavljena i u Državnom arhivu u Sisku, u mjesecu lipnju u Samoborskom muzeju a krajem ove godine plan nam je planjke, vugle i cifre postaviti u Muzeju u Brdovcu — najavila je autorica Maja Ergović, dodavši da je posebno važno da ju pogledaju mladi, učenici i studenti, jer nam drvena arhitektura nestaje pred očima.

Veliki doprinos u stvaranju građe i njenoj prilagodbi za izložbu te u oblikovanju vizualnog identiteta dali su stručni suradnici izv. prof. dr. sc. Hrvoje Tomić  s Geodetskog fakulteta, zatim majstor tesar Pepo Cvetković, majstori stolari Goran Selanac i Marijan Dragičević s učenicima  iz Srednje Strukovne škola Sisak.

Izložba u Dubrovčanku Lijevom ostaje otvorena do 21. ožujka radnim danom od 8 do 16 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Ljubav kroz turopoljski vez i štrukle

Uz običaje, zanate i gastronomiju obilježen Dan zaljubljenih.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ovogodišnje Valentinovo u gradu u znaku je lokalne kulture i tradicije, putem radionica u organizaciji gradske Turističke zajednice, a koje su uoči Dana zaljubljenih okupile brojne zaljubljenike u našu tradiciju i gastronomsko bogatstvo.

U suradnji s KUD-om „Čiče“ iz Novog Čiča u tamošnjem Turističko-edukativnom centru, posjetitelji su tijekom radionice “Nit po nit izvezi ljubav na majici“ tehnikom turopoljskog veza izrađivali motive na majice, koje su postale personalizirani odjevni predmet s daškom tradicije.

Foto: TZGVG

Istraživanje bogatstva turopoljske gastronomije omogućila je radionica kušanja vina u suradnji s vinarijom Iuris, na kojoj su posjetitelji stekli nova znanja i iskustva vinske kulture, a radionica izrade tradicionalnih turopoljskih štrukli pod stručnim vodstvom Ivane Belošević koja je otkrila je sve tajne ovog jela, od izrade tijesta do savijanja i pečenja.

Na ovaj je način Turistička zajednica uspješno spojila tradiciju s modernim načinom života, u zajedništvu i aktivnom uključivanju građana u očuvanje lokalne baštine.

Nastavite čitati

Kultura

Sve u jednoj knjizi: Sličnosti i razlike između hrvatskih mjesnih govora

Monografija sažima temeljna prava svakog ljudskog bića na usvajanje materinskog govora.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je knjiga „Pravo na jezik“ objavljena u izdanju Školske knjige krajem prošle godine, stiže na predstavljanje Velikogoričanima. Bit će predstavljena u Gradskoj knjižnici u organizaciji Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Velikoj Gorici.

Marko Alerić sa Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u monografiji navodi sličnosti i razlike između hrvatskih mjesnih govora i hrvatskoga standardnog jezika, te čitatelju pomaže u prihvaćanju mjesnih govora i hrvatskog standardnog jezika i u razumijevanju hrvatskog jezika kao cjeline.

Knjigu, koja sažima temeljna prava svakog ljudskog bića na usvajanje materinskog govora, te pravo na ovladavanje materinskog jezika, predstavit će akademik Ratko Cvetnić i upraviteljica Zavoda HAZU u Velikoj Gorici Katja Matković Mikulčić.

Predstavljanje monografije je 20. veljače u 18 sati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Dučec potvrdio dosadašnje vodstvo, na poklon dobili brač

Folklor našeg kraja baštine više od jednog stoljeća.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: KUD Dučec

Vođeni starom sportskom izrekom “Ne mijenjaj momčad koja dobiva” , KUD Dučec iz Mraclina na redovnoj i izbornoj Skupštini društva, jednoglasno je izabrao dosadašnje vodstvo.

Predsjednik Matija Kos uvodno je sve okupljene pozvao na minutu šutnje za preminule članove Društva, u prvom redu za nedavno preminulog dugogodišnjeg predsjednika KUD-a Vjekoslava Kovačića.

Foto: KUD Dučec

Mraclinački kulturnjaci zaista su lučonoše mnogih aktivnosti u mjestu i okolici, a najpoznatiji su po manifestaciji Dučecove spelancije i Danima svetog Vida, iako njihov angažman možemo vidjeti na mnogim manifestacijama širom Turopolja.

Veliku potporu pruža im i grad Velika Gorica, koji promoviraju na svojim nastupima u inozemstvu, tako da im je u znak zahvale ovom prilikom zamjenik gradonačelnika Neven Karas, uručio novi instrument – brač, koji će biti njihov vjerni pratitelj na daljnjim nastupima.

Foto: KUD Dučec

—103 godine djelovanja i više od 150 aktivnih članova dovoljno govori o značaju KUD-a Dučec za očuvanje kulturne baštine i tradicije Mraclina, ali i Velike Gorice. Čestitke Matiji, Tomi i svima koji će s njima iduće 4 godine voditi Dučec — poručio je Karas, uz obećanje da u Mraclin uskoro stižu investicije, poput ulaganja u Društveni dom i uređenje centra Mraclina.

Foto: KUD Dučec

Dučecovo spravišće i ove je godine završilo tradicionalnim gulašom iskusne majstorice “od kuhače” Ljubice Kos, a logičan slijed bilo je ono što i krasi ovo društvo – pjesma i ples uz njihove tamburaše.

Nastavite čitati

Kultura

Stižu „bajkoviti“ zimski praznici

Pučko otvoreno učilište poziva na kazališne predstave, crtiće, pričaonice i radionice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Uskoro počinje drugi dio zimskih praznika za učenike, a Pučko otvoreno učilište Velika Gorica dočekat će ga spremno uz manifestaciju „Tjedan bajki“,  uz promotivne cijene ulaznica.

Od 24. do 28. veljače od 18 sati djeca će moći odabrati nekoliko kazališnih predstava i crtanih filmova s temom najpoznatijih bajki svijeta, a Tjedan bajki otvara Lutkarska scena „Ivana Brlić Mažuranić“, 24. veljače s pričom braće Grimm „Vuk i sedam kozlića“ predstavljenom na moderan način.

Dva dana kasnije na pozornicu Dvorane Gorica izlazi „Alisa u zemlji čudesa“ koju nam donosi Teatar Naranča.

S druge strane, Kino Gorica prikazivat će ekranizirane bajke. 25. veljače na rasporedu je crtić „101 Dalmatinac“, a u isto vrijeme 27. veljače sinkronizirani film „Vrlo zapetljana priča“, baziran na bajci Matovilka braće Grimm.

Petak, 28. veljače rezerviran je za Kerekesh Teatar i  predstavu „Grimmix“ u kojoj su povezali četiri Grimmove bajke i stvorili jedinstvenu predstavu za djecu i mlade.

Također, tijekom Tjedna bajki na poučnim i kreativnim radionicama djeca mogu saznati kako nastaju bajke, što se događa s likovima i na koji se sve način mogu interpretirati bajke, a od „kazališta sjena“, izrade lutaka i filmskih animacija, pa sve do interaktivnih pričaonica, pratit će ih dvije voditeljice Dramskog studija POUVG-a, od kojih je jedna glumica-lutkarica, a druga stručnjakinja iz područja filma.

Promotivna cijena za kazališne predstave je 5 eura, animiranih filmova 3 eura, dok su radionice i pričaonice bajki besplatne, a satnicu pogledajte ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.