Povežite se s nama

Vijesti

Gorički MOST otvorio niz tema na koje očekuju reakciju nadležnih u gradu

Pročistač, revizija u dječjim vrtićima, odbijanje imenovanja ulice imenom Tihomira Tomašića-Tihice, tržni centar…

Objavljeno

na

Velikogorički MOST danas je održao konferenciju za medije kojoj je glavna tema bila Aglomeracija Velika Gorica, točnije ponovno odgađanje otvaranje natječaja za izgradnju pročistača, bez kojeg je kako ističu, svaka lopata aglomeracije zadnjih dvije godine beskorisna. Propust gradske uprave, neznanje ili nešto treće “kumuje” ovom skandalu u nastavcima, pitaju u MOST-u. Ali bilo je tu još tema, od najavljene revizije poslovanja gradskih vrtića, do imenovanja ulica, ali i stanja gradske tržnice.

-U medijima smo vidjeli kako je VG Vodoopskrba ponovno odgodila otvaranje natječaja za izgradnju pročistača. To pokazuje da se približavamo roku (siječanj 2023. godine) i vremena je sve manje. Aglomeracija kao takva ide jako loše, vidimo kako nam izgledaju ceste po gradu. Zatražio sam na prošlom Gradskom vijeću od gradonačelnika i VG Vodoopskrbe da mi kažu imaju li back up plan u slučaju da se sve ne realizira prema planu, odnosno što nas čeka nakon siječnja 2023. i imaju li spremno rješenje da se sve podmiri u krajnjem roku jer sve građane Velike Gorice čekaju veliki problemi ako ne ispunimo taj zadani cilj. Odgovorili su mi kako teče Aglomeracija, ali to nije odgovor-kazao je Damir Slojšek koordinator MOST-a.

-Na pragu smo jeseni, sve je više vode na našim ulicama, a mi iz medija doznajemo kako je ponovno odgođeno otvaranje natječajnih ponuda za izgradnju pročistača. Ovo je treći put kako doznajemo da je nešto odgođeno. Prvi put natječaj je bio poništen zbog  sumnji u namještanje istog, drugi put je natječaj djelomično poništen zbog mogućnosti namještanja, a ovaj put je odgođeno otvaranje natječajnih ponuda. Od odgovornih ne doznajemo ništa, međutim nas to ne zanima, želim znati  kao i svi građani koliko će to nas stajati i kada će biti dovršen pročistač odvodnje grada Velike Gorice. Hoće li ikad uopće biti dovršen?- pita Ivan Bekavac, vijećnik MOSTA-a.

Također ističe kako traže od gradonačelnika da odgovori je li napravljen plan aktivnosti i kad se točno planira dovršetak izgradnje, te dodaje kako građani vrlo često nisu obaviješteni ni upoznati gdje će se započeti radovi i često su neobilježene lokacije izgradnje Aglomeracije koje trenutno stoje.

-Sredstva koja Grad treba osigurati u okviru  Aglomeracije iznose više od dva godišnja proračuna našeg grada, a građani trebaju znati da smo već zaduženi za sto milijuna kuna što je otprilike jedan godišnji proračun. Trebat će sve to vratiti, no pitanje je odakle. Do kad će naša djeca otplaćivati te kredite? -pita Bekavac.

Zoran Lovrić, gradski vijećnik i predsjednik Gradske četvrti Hrvatski velikani, istaknuo je kako je prije nekoliko dan iz Grada dobio dopis u kojem se mole predstavnici četvrti da dođu na razgovor kako bi se mogao nastaviti projekt Aglomeracije.

-Dio koji su htjeli napraviti vezan je uz križanje Rakarske, Pleške, Zvonimirove i Ulice Franje Lučića. Na sav trud i obrazloženja koja smo mi saslušali na kraju smo mi kao vijećnici i ja kao predsjednik odlučili da im nećemo dozvoliti nastavak izvođenja radova zato što već u prijašnjim akcijama koje su radili na Aglomeraciji još uvijek nisu završeni dijelovi koji su započeti. Upozorio sam na katastrofalno stanje asfaltiranja i rupa u Zvonimirovoj iz koje nam invalidi šalju poruke jer pješački prijelazi nisu adekvatno sanirani. Svačićeva ulica u koju bi se cijeli promet preusmjerio ako bi otvorili to gradilište  bila bi pretrpana, te bi ugrožavala sigurnost svih sudionika u prometu. Dok se ne sanira započeto, nećemo im dopustiti dovršetak radova-istaknuo je Lovrić.

Osim Aglomeracije Bekavac se osvrnuo i na naputak gradonačelnika Krešimira Ačkara službi za reviziju poslovanja da krene s unutarnjom kontrolom poslovanja gradskih vrtića.

-Zanima nas hoće li on to uštedjeti na našoj djeci, na wc papiru, obrocima…Na čemu još se može u gradskim vrtićima uštedjeti. Hoćemo li možda ukloniti i onog drugog odgojitelja? Ionako ne postižemo pedagoški standard, te dio djece nije pronašao mjesto u vrtićima. Zalaže li se za to naš gradonačelnik? Pitam kad će poslati unutarnju kontrolu i reviziju poslovanja u VG Čistoću, VG Komunalac, VG Vodoopskrbu, GSG?To su legla nepotizma i uhljebništva na kojima je davno trebalo provesti reviziju poslovanja.

Povodom tridesete godine pogibije hrvatskog branitelja Blage Zadre, Bekavac je iskoristio priliku kako bi istaknuo da su u goričkom MOST-u sa zgražanjem dočekali odluku Odbora za imenovanja ulica Grada Velika Gorice gdje su vijećnici HDZ-a i Domovinskog pokreta protivno prijedlogu članova Vijeća Gradske četvrti Miljenko Granić odlučili neimenovati novu velikogoričku ulicu imenom velikogoričkog junaka Tihomira Tomašića-Tihice.

-Ova odluka je dodatno bacila ljagu na i tako već predugo zaboravljeno sjećanje i sad kad je konačno bila prilika da se jedna ulica u našemu gradu imenuje imenom našeg turopoljskog, velikogoričkog i vukovarskog junaka koji je svoj život ugradio u slobodu ove zemlje naš gradski odbor donosi ovakvu sramotnu odluku.

 

Vijećnica MOST-a u Gradskom vijeću Karmen Rak osvrnula se na sinoćnji televizijski prilog na Novoj TV gdje je cijela Hrvatska vidjela kako izgleda gorički tržni centar.

-Tražimo od Grada da nešto poduzme po pitanju tržnog centra, bez obzira što je to privatno vlasništvo. Također, osvrnut ću se na autobusni kolodvor koji nema ni sanitarni čvor. Tražim da se ispita koje su mogućnosti i opcije i za grad i za kolodvor. Sve je to u centru grada i nije adekvatno da tako izgleda-zaključila je Rak.

Vijesti

Medicinski centar Gorica upozorava: sve više je mlađih od 50 godina s problemom raka debelog i završnog crijeva!

U tijeku inicijativa da se snizi granica probira na 45 godina, što ovaj velikogorički centar itekako podržava.

Objavljeno

na

Medicinski centar Gorica, koji je u ožujku zabilježio godinu dana vrlo uspješnog poslovanja, želi našu pažnju usmjeriti na niz preventivnih pretraga koje spašavaju živote – jedna od njih je upravo vezana za rak debelog i završnog crijeva, što je drugi najčešći uzrok smrti od raka u Hrvatskoj! Što već danas možemo promijeniti u svojoj prehrani kako bismo umanjili mogućnost ove bolesti te ostale korisne informacije, saznajte u ovom zanimljivom prilogu.

Ono što je poprilično alarmiralo javnost, na svjetskoj razini, a što se odnosi i na našu zemlju, jest podatak da je zabilježen sve veći broj oboljelih kod osoba mlađih od 50 godina – saznajemo od Medicinskog centra Gorica.

Problem je što čekanje na pojavu simptoma može dovesti do toga da je bolest već uznapredovala, tj. ostaje skrivena sve do kasnih stadija kada su šanse za izlječenje znatno manje. Zato se ističe važnost pravovremenih preventivnih pregleda, ali i promjena životnog stila koje omogućuju manje šanse za pojavu ovog karcinoma.

Rak debelog crijeva: alarmantni porast kod mlađih od 50 godina

Rak koji se tradicionalno povezivao sa starijom životnom dobi danas sve češće pogađa i osobe mlađe od 50 godina, pa postoji inicijativa da se snizi granica probira na 45 godina, što ovaj velikogorički centar itekako podržava. Prema pisanju New Scientista, predviđa se da bi do 2030. godine rak debelog crijeva mogao postati glavni uzrok smrtnosti od raka kod osoba mlađih od 50 godina u nizu zemalja, a među njima je i Hrvatska.

Taj zabrinjavajući trend potaknuo je stručnjake diljem svijeta na upozoravanja o važnosti ranog otkrivanja bolesti i pravodobne prevencije. Važno je spoznati kako je upravo rak debelog i završnog crijeva najčešći novodijagnosticirani rak u Hrvatskoj i drugi najčešći uzrok smrti od malignih bolesti, odmah nakon raka pluća. Je li se to moglo spriječiti? Moglo se!

Rak debelog i završnog crijeva najčešće nastaje iz polipa – dobroćudnih izraslina koje se s vremenom mogu pretvoriti u zloćudne tumore. U ranoj fazi bolest obično ne izaziva simptome, zbog čega je važno provoditi redovite preventivne preglede.

Na simptome treba obratiti pozornost jer često mogu biti tihi:

  • promjene u ritmu stolice – izmjena zatvora i proljeva,
  • kronična pojava krvi u stolici,
  • neobjašnjivo mršavljenje,
  • gubitak apetita,
  • osjećaj nepotpunog pražnjenja crijeva.

Nažalost, simptomi se često pojavljuju tek kada je bolest već uznapredovala, zbog čega liječenje postaje zahtjevnije i manje uspješno. Kolonoskopija omogućava rano otkrivanje polipa nakon čega slijedi i njihovo uklanjanje prije razvoja tumora čime se značajno povećavaju šanse za izlječenje.

Virtualna kolonoskopija – moderna alternativa klasičnom pregledu

Kako bi se povećala dostupnost preventivnih pregleda i smanjila nelagoda koju izaziva klasična kolonoskopija, Medicinski centar Gorica nudi modernu i neinvazivnu metodu – virtualnu kolonoskopiju, koja pruža bezbolnu, sigurnu i brzu alternativu klasičnoj kolonoskopiji. Idealna je za preventivne preglede jer omogućuje rano otkrivanje promjena uz minimalno opterećenje za pacijenta.

Kako izgleda i koliko traje pregled?

Pregled virtualnom kolonoskopijom odvija se u posebnoj prostoriji gdje se nalazi i sam uređaj. Dok osoba leži na boku, kroz tanki kateter od svega nekoliko centimetara, usmjeren u rektum, upuhuje se plin (najčešće CO₂) kako bi se debelo crijevo proširilo i bilo dostupno analizi. Nakon toga, stol se kreće kroz skener i proizvode se snimke duž duljine debelog crijeva. Radi se jedno snimanje u položaju na leđima i jedno snimanje potrbuške.

Pregled sveukupno traje oko 15 minuta, a nakon postupka pacijent može odmah nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima.

Nakon snimanja, računalni program sastavlja dobivene slike u 3D prikaz koji omogućuje liječniku detaljan pregled crijeva, slično klasičnoj kolonoskopiji. Također se mogu vidjeti i okolni organi te eventualne promjene na njima. Radiolog ocjenjuje rezultate kako bi utvrdio bilo kakve abnormalnosti. Nalaz je spreman unutar tri dana, uz mogućnost zahtjeva za hitnim očitanjem unutar 24 sata. Saznajte više o prednostima virtualne kolonoskopije

Na stranicama Medicinskog centra Gorica pročitajte i proširenu verziju na ovu temu i otkrijte više o utjecaju određene hrane na pojavu raka debelog i završnog crijeva.

Nastavite čitati

Moja županija

„Pedale okreći i uživaj u sreći!“ – prva subota u lipnju rezervirana za Večernjakovu biciklijadu

43. izdanje donosi bogat program na cilju u Samoboru – ponosni pokrovitelj je Zagrebačka županija!

Objavljeno

na

Objavio/la

Konferencijom za medije najavljena je 43. „Večernjakova biciklijada“, koja će i ove godine pod motom „Pedale okreći i uživaj u sreći!“ spojiti Zagreb i Samobor.

– Danas je in baviti se sportom i biti fizički aktivni, tako da je i ova biciklijada u korak s trendovima, gdje pružamo biciklistima podršku u bicikliranju od Zagreba do Samobora gdje mogu upoznati ljepote toga kraja i dobro se zabaviti. Na cilju će ih dočekati bogat program za cijelu obitelj – najavio je glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić.

Inače, biciklijada starta u subotu, 7. lipnja na Trgu Franje Tuđmana u Zagrebu u 10 sati, a na cilju – na samoborskom Vugrinščaku, sve bicikliste i posjetitelje čeka bogat zabavni program uz vrhunsku gastro ponudu, radionice i kvizove, a u glazbenom dijelu nastupit će Minea, Vojko V i Peconni.

Tradicionalni pokrovitelj biciklijade je Zagrebačka županija.

–Ponosni smo pokrovitelj ovog velikog biciklističko-zabavnog događaja koji promovira ljepote grada Zagreba ali i Zagrebačke županije. Samobor je dragulj naše županije i bila bi šteta ne upoznati ga bolje na dva kotača.  Ujedno to je jedinstvena prilika da biciklisti i rekreativci isprobaju 20-ak kilometara dugačku rutu i na cilju se odlično zabave – pozvao je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Foto: Zagrebačka županija

Dobrodošlicu u svoj grad svim ovogodišnjim natjecateljima poželjela je gradonačelnica Petra Škrobot.

–Veseli me što svake godine u Zagreb dođe velik broj Samoboraca koji bicikliraju natrag do Samobora, a također dobrodošli su I svi drugi posjetitelji na biciklima iz ostalih ktajeca Zagrebačke županije. Na Vugrinščaku ćemo vas srdačno dočekati prigodnim programom za cijelu obitelj a otvaramo i bazen, tako da je to idealan dan za provesti dan na otvorenom – poručila je gradonačelnica Samobora.

Osigurajte i vi svoj besplatni startni broj na internet stranici Večernjaka!

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Kultura

„Pojavi se za sebe” – besplatna art radionica u Gradskoj knjižnici Velika Gorica

Radionica je namijenjena svima, neovisno o prethodnom iskustvu u umjetnosti, a temelji se na jednostavnim art tehnikama koje se mogu primijeniti i u svakodnevnom životu.

Objavljeno

na

Objavio/la

U četvrtak u 18 sati, Gradska knjižnica Velika Gorica, u sklopu programa Četrti četrtek, ugostit će jednosatnu iskustvenu radionicu „Pojavi se za sebe”, koju vodi praktičarka ekspresivne art terapije Ivana Jurmanović Dandić. Cilj radionice je omogućiti sudionicima siguran i kreativan prostor za povezivanje sa sobom kroz izražavanje koje ne traži riječi.

Radionica je namijenjena svima, neovisno o prethodnom iskustvu u umjetnosti, a temelji se na jednostavnim art tehnikama koje se mogu primijeniti i u svakodnevnom životu. Kroz rad s bojom, linijom i intuitivnim izražavanjem, sudionici će imati priliku istražiti svoje emocije, osvijestiti unutarnje potrebe i ojačati vlastiti glas.

Sav potreban materijal za sudjelovanje bit će osiguran, a broj mjesta je ograničen. Ulaz je besplatan, no prijave su obavezne putem e-mail adrese [email protected] ili pozivom na broj 01 6222 948.

Radionica „Pojavi se za sebe” pruža rijetku priliku da se kroz ekspresivnu art terapiju uroni u osobno istraživanje i pronađe mir u boji i pokretu. Prijavite se na vrijeme i dopustite rukama da ispričaju priču koju riječi ne mogu.

Nastavite čitati

Moja županija

Čestitamo 12. svibnja – Međunarodni dan sestrinstva! Zagrebačka županija tim povodom održala ZdravFest

Medicinske sestre i tehničari prvi su kontakt građana sa zdravstvenim sustavom, njegova kralježnica, ali i srce puno topline.

Objavljeno

na

U Samoboru je u subotu održan ZdravFest Zagrebačke županije,  javnozdravstvena akcija uoči današnjeg Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.

Bila je to idealna prilika za građane osvrnuti se na svoje zdravstveno stanje i napraviti čitav niz preventivnih besplatnih pregleda. Radi se o prvom izdanju festivala koje će se svake godine organizirati u drugom gradu Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Stotine ljudi odazvalo se na besplatne preventivne preglede, a imali su priliku izmjeriti razinu šećera u krvi, kolesterola, krvnog tlaka, PSA, težinu (indeks tjelesne mase i sastav tijela), napraviti spirometriju, pregledati madeže, proći edukaciju o korištenju vanjskog defibrilatora te saznati više o grupama za potporu dojenju i o trudničkim tečajevima u Zagrebačkoj županiji.

Medicinske sestre i medicinski tehničari najbrojnija su radna skupina u zdravstvu – na globalnoj razini zaposleno ih je oko 28 milijuna, dok je u Hrvatskoj njih oko 29 tisuća. No, kako je riječ o našem zdravlju, ovo je jedno od najpouzdanijih profesija. Upravo je to povod za javnozdravstvenu akciju ZdravFest pod motom „Naše sestre, naša budućnost“.

Foto: Zagrebačka županija

Ispred organizatora, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Leo Šunjić zahvalio im se na neumornom radu i profesionalizmu, istaknuvši da su jedan od ključnih faktora za funkcioniranje ove institucije – ujedno i prve linije zdravlja naših sugrađana.

U ovom trenutku provodimo više od 10 programa i projekata fokusiranih na rano otkrivanje i prevenciju bolesti te promicanje zdravog načina života. Bilo da je riječ o cijepljenju, probirima, ranom otkrivanju zaraznih ili onkoloških bolesti, zajedno s partnerima i službama iz cijele Županije fokusirani smo na podršku i edukaciju naših građana. Medicinske sestre i tehničari i ovdje igraju neizmjerno važnu ulogu poručio je ravnatelj Zavoda.

Foto: Zagrebačka županija

Prevencija bolesti ne temelji se samo na pravovremenom testiranju, već i na funkcionalnom zdravstvenom sustavu koji to omogućuje. U Zagrebačkoj županiji radi gotovo 600 medicinskih sestara i tehničara, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u očuvanju zdravstvene skrbi za sve građane, važno je kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i status u društvu.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, Ksenija Čuljak podsjetila je kako je u posljednjih pet godina u njihovo doškolovanje i stručno usavršavanje uloženo gotovo 120 tisuća eura.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavit ćemo se zalagati za priznavanje stručne spreme medicinskih sestara i tehničara te kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Zahvaljujemo im na svakom danu, svakom osmijehu i svakoj pruženoj ruci pomoći jer bez njih naš zdravstveni sustav jednostavno ne bi bio ono što jest– dodala je pročelnica.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman podsjetio je kako je bilo koji zdravstveni sustav nezamisliv bez medicinskih sestara.

Foto: Zagrebačka županija

–To je jedinstvena simbioza koja čini zdravstveni sustav funkcionalnim. U našem Domu zdravlja zaposleno je 285 medicinskih sestara koje prolaze godišnje edukacije plaćene iz proračuna Doma zdravlja. To je jako važno kako bi one bile u toku sa svim zdravstvenim saznanjima jer znamo da su one prvi kontakt građana sa zdravstvenim sustavom rekao je Bergman.

Uz organizatora akcije, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, u akciji sudjeluju Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

STRATEŠKI PROJEKT RH Započela gradnja objekata Imunološkog zavoda za proizvodnju antitoksina u Rugvici

Dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe.

Objavljeno

na

Još jedna investicija od nacionalnog značaja realizira se na području Zagrebačke županije. Riječ je o najavljivanoj revitalizaciji Imunološkog zavoda, koji će nove pogone smjestiti u Općini Rugvica. 

Radi se o prvom od ukupno šest planiranih objekata, gdje će se, među ostalim, proizvoditi i antitoksini protiv ugriza zmija otrovnica.  

Foto: Zagrebačka županija

Kamen temeljac za izgradnju, zajedno s ministricom zdravstva Irenom Hrstić te  županom Stjepanom Kožićem, položio je premijer Andrej Plenković prilikom čega je istaknuo kako je revitalizacija Imunološkog zavoda, uz pokretanje novih suvremenih proizvodnih pogona, strateški projekt Vlade Republike Hrvatske, što čini veliko ulaganje u Zagrebačku županiju i Rugvicu koje su dugogodišnja referentna točka za brojna ulaganja i sjedište niza velikih kompanija. 

Foto: Zagrebačka županija

–Stvorili smo preduvjete kako bi ova investicija učinila ozbiljan korak u obnovi biološke proizvodnje, čime posljedično jačamo i nacionalnu sigurnost u području zdravstva te pozicioniranju Hrvatske kao zemlje koja cijeni vlastito znanje, neovisnost i strateške kapacitete. Zadali smo okvir kojim hrvatsko zdravstvo kreće u zamah koristeći nikada veći proračun Ministarstva zdravstva u visini 7,5 milijardi eura – rekao je Plenković. 

Pogonom biotehonologije hrvatsko zdravstvo stvara dobru bazu samodostatnosti, navela je ministrica zdravstva Irena Hrstić. 

Foto: Zagrebačka županija

–Ne samo za nas, već i za regiju, ali i Europu. Uvođenjem biotehnoloških procesa proizvodnje moraju se ozbiljno pratiti europske direktive i normative, a to je dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe. Iako se misli da je zmijski antitoksin proizvod koji se ne koristi često, on je izuzetno bitan jer je riječ o imunoserumu namijenjenom za ljudsku i veterinarsku uporabu – dodala je Hrstić. 

Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić izrazio je zadovoljstvo što se ovakva investicija realizira na području županije. 

Foto: Zagrebačka županija

– Ovime se otvaraju nova visokotehnološka radna mjesta u našoj županiji čime se jača njen položaj u smislu gospodarski najrazvijenije županije. Ovaj projekt će nas pogurati još jače, još više, tako da me zaista raduju procesi koji jamče napredak i tehnološki razvitak – istaknuo je Kožić. 

U protekle dvije godine Općina Rugvica puno je radila kako bi danas mogla započeti izgradnja.  

Foto: Zagrebačka županija

– Kroz čak desetak sjednica općinskog vijeća donosili smo odluke vezane uz projekt i u konačnici je Općina darovala 80 tisuća kvadrata zemljišta Imunološkom zavodu, jer smo svjesni da ovakvi projekti, projekti nacionalnog interesa, pružaju nove mogućnosti za općinu – rekao je načelnik Mato Čičak. 

Proces revitalizacije Imunološkog zavoda ključan je za jačanje zdravstvene neovisnosti, biotehnološke snage i pozicioniranje naše države kao vrijednog biofarmaceutskog proizvođača – naglasio je ravnatelj Zavoda Vedran Čardžić. 

Foto: Zagrebačka županija

– Na ovom zemljištu u prvoj fazi koja će trajati dvije do tri godine, gradit će se biološki laboratorij i pogon za proizvodnju lijekova iz krvne plazme, nakon čega slijedi proizvodnja virusnih cjepiva – najavio je  ravnatelj.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno