Povežite se s nama

Politika

Gorički i zagrebački SDP želi graditi bolnicu južno od Save

Na tu temu kao i o rješenjima za povećanje kvalitete zdravstvenih usluga u Velikoj Gorici i Novom Zagrebu razgovaralo se na skupu u Velikoj Gorici.

Objavljeno

na

Skupom o rješenjima za povećanje kvalitete zdravstvenih usluga u Velikoj Gorici i Novom Zagrebu SDP je započeo pretkampanju za predstojeće parlamentarne izbore u I. izbornoj jedinici. Na skupu koji je održan jučer u prostorima goričkog SDP-a istaknuto je kako stanovnici upravo tih dvaju gradova i okolnih naselja imaju četiri puta veću šansu umrijeti od infarkta te da je vrijeme da prestanu biti građani drugog reda i dobiju jednaku šansu za zdravlje.

Priopćenje koje potpisuje Gradska organizacija SDP-a Zagreba i Velike Gorice prenosimo u cijelosti:

”Problem je što Zagreb nema nijednu bolnicu južno od rijeke Save pa je i kvaliteta zdravstvenih usluga niska. Velikogoričani, kako u njihovom gradu nema bolnice, gravitiraju bolnicama u metropoli. Stanovnici Novog Zagreba, a pogotovo Velike Gorice imaju značajno manju priliku stići na bolničko liječenje unutar sat vremena što im značajno povećava rizik od smrti nakon srčanog ili moždanog udara. To je posebno izraženo u prometnim špicama i zagušenjima na mostovima – istaknuo je prof. dr. sc. Branko Kolarić, ravnatelj NZJZ „Andrija Štampar“ i koordinator SDP-a za I. izbornu jedinicu, dodajući kako su ti ljudi, u stvari, građani drugog reda.

Posljednja bolnica u Zagrebu izgrađena je prije 70-ak godina

Nužno je što hitnije izgraditi opću bolnicu južno od Save u kojoj će građani dobiti adekvatnu intervenciju u slučaju srčanog ili moždanog udara. U tom slučaju bit će dostupnije i usluge fizikalne medicine, radiologije i oftalmologije koje će značajno unaprijediti kvalitetu života i zdravlja građana u Velikoj Gorici i Novom Zagrebu – pojasnio je Branko Kolarić dodajući kako bi gradnja bolnice od 20.000 četvornih metara stajala oko 50 milijuna eura, dok bi za njeno opremanje trebalo uložiti do 20 milijuna. To definitivno, zaključio je Kolarić, nije nedostižna investicija. Za razliku od HDZ-a, koji već godinama obnaša vlast na državnoj razini, te na razinama Zagrebačke županije i grada Velike Gorice, a koji nije napravio ništa za povećanje kvalitete zdravstvenih usluga, SDP zna kako to promijeniti, a ima i ljude sposobne da to i provedu.

Predsjednica GO SDP-a Velike Gorice Ivana Mlinar opisala je nisku razinu zdravstvenih usluga u njenom gradu budući u tamošnjem domu zdravlja nema urologa ni endokrinologa, a Velika Gorica kao šesti grad po veličini ima samo jednog psihijatra i jednog ortodonta.

Sara Medved, dr. med. spec. psihijatrije, istaknula je kako bi se 80% svih zdravstvenih potreba trebalo ispunjavati u domovima zdravlja, te da SDP ima reformsku politiku domova zdravlja čime će se povećati dostupnost zdravstvene zaštite i smanjiti pritisak na bolnice.

Foto: SDP

Ravnatelj Doma zdravlja Zagreb – Centar Ino Protrka, dr. med. spec. obiteljske medicine, istaknuo je kako je baš njegov dom zdravlja uložio značajne napore kako bi omogućio stanovnicima Novog Zagreba što kvalitetniju specijalističku skrb uvođenjem CT dijagnostike, dijabetološog centra, neurologije i pulmologije.

Ravnatelj Doma zdravlja Zagreb – Istok Jurica Kravarščan, dr. med., opisao je kako institucija kojoj je na čelu provela niz promjena koje su rezultirale boljim zdravstvenim uslugama za sve korisnike, a posebno za starije i mlade. Uz to, uvođenjem rada specijalističkih ordinacija subotom ujutro skraćene su liste čekanja za specijalističke preglede.

Moto i cilj SDP-a je da svatko treba imati jednaku šansu za zdravlje jer zdravlje nema cijenu.

Godinama upozoravamo ministra Vilija Beroša na kadrovsku devastaciju primarne zdravstvene zaštite, administrativnu preopterećenost djelatnika, nejednaku raspoređenost liječnika i manjak njih i medicinskih sestara i u bolničkom sustavu te velike liste čekanja kao posljedicu svega toga – kazala je saborska zastupnica prim. dr. sc. Andreja Marić, koja je i liječnica u Općoj bolnici Čakovec, zaključujući kako SDP zna kako promijeniti tu lošu situaciju.

Vrijeme je da stanovnici Velike Gorice i Novog Zagreba prestanu biti građani drugog reda, a to se može promijeniti samo ako na predstojećim parlamentarnim izborima građani daju povjerenje SDPu. Upravo SDP ima ljude koji nisu ogrezli u korupciji, pogodovanju stranačkim prijateljima, rođacima i kumovima, ljude koji su spremni preuzeti odgovornost kako bi pokrenuli Hrvatsku nakon osam godina HDZ-ovog mraka i odvukli državu s ruba provalije na koji su je doveli Andrej Plenković i njegova hobotnica” – stoji u priopćenju.

Foto: SDP

Politika

Mihael Zmajlović u Velikoj Gorici: ‘Ovdje je potrebna nova zgrada gimnazije’

Kandidat SDP-a i partnera Mihael Zmajlović u petak ujutro je ponovno došao u Veliku Goricu i iskoristio priliku obratiti se javnosti na temu mladih, školstva i, vezano uz to, priuštivog stanovanja

Objavljeno

na

Kiša koja je počela padati u jutarnjim satima obilježila je ovaj petak prijepodne u Velikoj Gorici, ali to nije spriječilo kandidata SDP-a i partnera Mihaela Zmajlovića u namjeri da se obrati javnosti na temu školstva, mladih i priuštivog stanovanja.

– Zagrebačka županija je osnivač većine osnovnih i srednjih škola na svome području, ali kvaliteta tih programa, pogotovo srednjoškolskih, u pojedinim gradovima je prilično loša. Nažalost, imamo tendenciju pada broja učenika. Znamo da je u Velikoj Gorici situacija nešto drukčija, dijelom i zbog blizine Zagreba, pa nedostaje i jedna nova zgrada za gimnazijski program. S obzirom na takvu potrebu, budem li izabran za župana, sigurno će Velika Gorica imati podršku u tom smislu – rekao je, između ostaloga, kandidat Zmajlović.

Nakon Zmajlovića, javnosti se obratila i Ivana Mlinar, kandidatkinja SDP-a i partnera za gradonačelnicu Velike Gorice.

– Kad već danas govorimo o mladima iskoristila bih priliku reći kako se grad Velika Gorica voli hvaliti da je grad mladih i grad vrlo privlačan za doseljavanje mladih obitelji. Ono što želim posebno istaknuti je da se mladima u Velikoj Gorici ne nudi nešto previše korisnog sadržaja. Mladi imaju noćni klub, kafiće i nažalost kladionice. Posebno želim spomenuti da u zadnje vrijeme hostese od kladionica hodaju po kafićima i maloljetnicima dijele promidžbene matarijale za klađenje i kartanje što smatramo nedopustivim i o čemu treba povesti računa! – apelirala je Mlinar.

Nastavite čitati

Moja županija

Kandidatkinja za županicu – Barbara Knežević danas u Velikoj Gorici prikupljala potpise za kandidaturu

Dvoje Velikogoričana kandidati su za njene zamjenike.

Objavljeno

na

Zajednička kandidatkinja za županicu Zagrebačke županije koalicije stranaka Hrvatski suverenisti, MOST, DOMiNO, HSP, HSS SR i Projekt Domovina, Barbara Knežević, danas se družila s građanima Velike Gorice, u kojoj je prikupljala i potpise za svoju kandidaturu. 

Na njezinom štandu predstavljen je izborni program koji Knežević zastupa, temeljen na promjenama i želji za snažnijim razvojem Zagrebačke županije, kroz transparentno i odgovorno upravljanje. 

Knežević je podržala i Nada Finderle, kandidatkinja za gradonačelnicu Velike Gorice, pokazavši zajedničko djelovanje i suradnju na razini grada i županije. 

– Snaga ove kampanje leži upravo u ljudima – u svakom razgovoru, u svakom stisku ruke i svakom potpisu vidim želju za boljom i pravednijom županijom. Ovakvi susreti s građanima, u neposrednom kontaktu, važan su segment razmjene informacija i na tome ćemo temeljiti daljnju kampanju. Poznavanje ove sredine i predanost zajednici mojih kandidata za zamjenike, dodatna su snaga ovog tima – poručila je Knežević. 

Podsjećamo, kandidati za njezine zamjenike su Antonio Kuliš, predsjednik Hrvatskih suverenista iz Velike Gorice, te MOST-ov Zlatko Rovišan, također iz Velike Gorice.  

Nastavite čitati

HOTNEWS

Po novi mandat Ačkar ide uz podršku šest stranaka

Na najsnažnijoj koalicijskoj listi do sada nalaze se nositelji političkog i društvenog života Velike Gorice.

Objavljeno

na

Na lokalne izbore 18. svibnja gradonačelnik Krešimir Ačkar ide uz podršku koalicijskih partnera.

Naime, predsjednici gradskih organizacija šest stranaka HDZ-a, HSU-a, HSLS-a, HSS-a, SKNL i BM365 Idemo delat!, danas su na Ključić brdu potpisali Sporazum o zajedničkom izlasku na lokalne izbore za gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Grada Velike Gorice i velikogoričko Gradsko vijeće. 

Zajednički kandidat koalicije za gradonačelnika Velike Gorice je HDZ-ov Krešimir Ačkar dok je kandidat za njegovog zamjenika dosadašnji zamjenik, nezavisni kandidat Neven Karas.  

–Ovo je politički najsnažnija, i po imenima najuglednija lista u povijesti Velike Gorice na kojoj se, uz članove stranke i stranačkih partnera, nalaze i nezavisni kandidati – istaknuo je Ačkar, zahvalivši predsjednicima potpisnicima Sporazuma na podršci. 

– Kada vas podržavaju ovakvi ljudi onda je to podrška koja ima težinu. Na listi imamo ljude koji su nositelji političkog i društvenog života u našem gradu već godinama, u ulozi gospodarstvenika, kulturnih i sportskih djelatnika i vatrogasaca, a posebno među njima ističem branitelje i dragovoljce Domovinskog rata kao što je Neven Karas i Anri Targuš. Ljude s naše liste zapravo i ne treba predstavljati. Velikogoričani ih dobro poznaju po njihovim djelima i doprinosu razvoju našeg grada u protekla tri desetljeća –dodao je. 

Podsjetio je na realizaciju ključnih projekata u svojem četverogodišnjem mandatu, a riječ je o besplatnim dječjim vrtićima i besplatnom lokalnom javnom prijevozu. Vlado Horina iz nezavisne liste Stjepan Kožić prije potpisivanja Sporazuma rekao je kako oko podrške Ačkaru nije bilo dvojbe. 

– Naša stranka je i na županijskoj razini u koaliciji s Hrvatskom demokratskom zajednicom, tako da smatram da je ovo logičan korak. Bez obzira na broj stranaka u koaliciji, naši međusobni odnosi su korektni i imamo isti zajednički cilj – osigurati stabilnost i daljnji razvoj Velike Gorice – rekao je Horina. 

HSLS-ov Mario Šipušić poručio je da potpisom stavlja pečat na nastavak dosadašnje suradnje. 

–Mi smo okrenuti prema operativnim dijelovima u upravljanju našega grada tako da vjerujem da će u sljedeće četiri godine u suradnji s HDZ-om i koalicijskim partnerima korak po korak biti riješeni problemi i izazovi, za koje smo svjesni da se ne mogu riješiti preko noći – rekao je Šipušić. 

Hrvatska stranka umirovljenika potpisom Sporazuma želi i dalje jačati viziju potpore sugrađanima starije životne dobi, poput projekta izgradnje Doma za starije koji je već u fazi realizacije. 

– Mi smo na ovim izborima “novi” u koaliciji – podsjetio je HSS-ov Igor Horvačić, dodavši kako su rezultati gradonačelnika u proteklom četverogodišnjem razdoblju itekako vidljivi i na području grada, ali i velikogoričkoj okolici, gdje žele dati svoj doprinos razvoju seoskih naselja. 

Zvonko Kunić, čelnik velikogoričkog Ogranka stranke BM365 Idemo delat! U svojem je obraćanju istaknuo činjenicu da se u zadnjih 30 godina nije – loše kladio! 

– Odnosno uvijek sam dobro birao, a tako će biti i s ovom koalicijom. Vjerujem u to, jer je danas Velika Gorica za razliku od prije četiri godine uistinu drugačija. Iako sam bio tada skeptik da Grad neće moći financirati i prijevoz i vrtiće, no bio sam u krivu – priznajem. Sada vidim da je itekako moguće ostvariti viziju s pravim ljudima na čelu. Vjerujem u pobjedu – rekao je Kunić. 

 

Također, Ačkara na čelu koalicije riječima hvale podržali su i nezavisni kandidati, podsjetivši na važnost zajedničke suradnje kako bi se realizirao što veći broj projekata, jer suradnjom i politikom uvažavanja Velika Gorica može naprijed. 

 

– U novom mandatu ključni projekti bit će dnevna bolnica u Velikoj Gorici, završetak Centra za starije, otvaranje novih dječjih vrtića i škola, realizacija javnih garaža i izgradnja vanjskih bazena. Imamo rezultate, imamo program i najvažnije imamo kvalitetne ljude na listi. Tako da očekujem uvjerljivu većinu u novom sazivu Gradskog vijeća – zaključio je Ačkar. 

Nastavite čitati

Politika

Koalicijski partneri potpisali podršku županu Kožiću u lovu na novi mandat

Ova koalicija temelji se na zajedničkim ciljevima i odgovornosti prema svim stanovnicima Zagrebačke županije, rekao je župan Stjepan Kožić na potpisivanju sporazuma s koalicijskim partnerima

Objavljeno

na

U utorak je u Vrbovcu potpisan koalicijski sporazum za predstojeće lokalne izbore za župana Zagrebačke županije. Sporazum su sklopile četiri političke opcije: Stjepan Kožić – nezavisna lista (SKNL), Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) i Domovinski pokret (DP).

Koalicijski sporazum potpisali su Stjepan Kožić, aktualni župan i kandidat za novi mandat na čelu Zagrebačke županije i predsjednik Stjepan Kožić – nezavisne liste, Željko Turk, predsjednik Županijske organizacije HDZ-a Zagrebačke županije i gradonačelnik Zaprešića, Mario Cvitan, predsjednik Županijske organizacije Hrvatske stranke umirovljenika Zagrebačke županije, te Ivica Mesić, predsjednik podružnice Domovinskog pokreta Grada Zagreba.

Potpisom ovog sporazuma politički partneri izrazili su zajedničku podršku kandidaturi Stjepana Kožića za župana Zagrebačke županije te jasno iskazali namjeru daljnjeg jačanja statusa županije kao najrazvijenije u Hrvatskoj. Koalicija je usmjerena na kontinuitet, stabilnost i konkretne projekte – od obrazovanja i zdravstva do gospodarstva, infrastrukture i daljnjih strateških ulaganja.

Tom prigodom okupljenim medijima obratili su se potpisnici sporazuma.

– Ova koalicija temelji se na zajedničkim ciljevima i odgovornosti prema svim stanovnicima Zagrebačke županije. Danas smo najrazvijenija županija u Hrvatskoj, što je rezultat dugogodišnjeg rada, vizije i stabilnog vođenja. Nastavljamo ulagati u ono što je najvažnije: obrazovanje, zdravstvo, gospodarstvo i infrastrukturu. Svih ovih godina bilježimo stalan rast, s naglaskom na kvalitetu života, ravnomjerni razvoj i strateška ulaganja. Posebno mi je važno obrazovanje, jer znanje i mladi temelj su razvoja, ali i osobna nit vodilja koja me kroz sve ove godine drži u ovom poslu – poručio je župan Stjepan Kožić.

Željko Turk, predsjednik županijskog HDZ-a, istaknuo je prilikom potpisivanja:

– Izuzetna mi je čast danas potpisati ove sporazume koji potvrđuju nastavak uspješne suradnje i kontinuiranog razvoja Zagrebačke županije. Uz Grad Zagreb, naša je županija prva i najuspješnija, prednjačimo u gospodarskom rastu, zapošljavanju i stvaranju uvjeta za kvalitetan život svakog građanina. Povezuje nas zajednički cilj, daljnji napredak i provedba konkretnih projekata u svakoj lokalnoj sredini, od ulaganja u školstvo, zdravstvo i infrastrukturu, do poticanja poduzetništva i brige za mlade obitelji.

– Starije generacije trebaju snažnog zagovornika, a HSU u ovoj koaliciji vidi priliku za dodatna ulaganja u zdravstvenu i socijalnu skrb. Zajedničkim radom želimo osigurati još veću dostupnost usluga i sigurnost za naše umirovljenike u svakom dijelu županije. Ponosni smo što smo dio ovog tima – naglasio je predsjednik županijskog HSU-a Mario Cvitan.

Zajednički cilj svih partnera je još snažnija i razvijenija Zagrebačka županija, vođena iskustvom, rezultatima i jasnom vizijom razvoja. Uoči potpisivanja sporazuma, župan Stjepan Kožić obišao je gradsku tržnicu u Vrbovcu te razgovarao s građanima o aktualnim temama i razvojnim prioritetima lokalne zajednice.

Nastavite čitati

Politika

Kandidat za župana Zmajlović o prometnom povezivanju Gorice i Zagreba

Javni prijevoz, umjesto da bude žila kucavica glavnoga grada i njegova prstena, postao je svakodnevna frustracija za tisuće ljudi, rekao je Mihael Zmajlović, kandidat SDP-a i partnera za župana

Objavljeno

na

Vrijeme je za brže i kvalitetnije prometno povezivanje Velike Gorice sa Zagrebom!, istaknuo je jutros u Velikoj Gorici Mihael Zmajlović, saborski zastupnik i kandidat za župana Zagrebačke županije.

Brojka od 20 tisuća automobila, kojih je iz dana u dan sve više, a koji dnevno iz Velike Gorice kreću prema Zagrebu, govori o neprilagođenom i neprivlačnom javnom prijevozu. Na konferenciji za medije bile su prisutne i Ivana Mlinar, kandidatkinja SDP-a za gradonačelnicu Velike Gorice, i Vildana Botonjić, kandidatkinja za zamjenicu župana. Zmajlović je govorio o potrebi uvođenja jedinstvene karte za vlak, autobus i tramvaj, učinkovitom javnom prijevozu koji je prilagođen potrebama ljudi te smanjenju čekanja u kolonama.

– Ljudi iz Velike Gorice, Zaprešića, Samobora, iz gradova u okolici Zagreba ne bi trebali automobilima u tolikom broju dolaziti u Zagreb, nego u svojim gradovima imati parkirne terminale kod postaja prigradskog vlaka koji će ih dovesti u grad. Ljudi koriste automobile jer nema kvalitetne alternative – naglasio je Zmajlović i dodao:

– Trenutačni sustav javnog prijevoza u Zagrebačkoj županiji je fragmentiran, skup i neučinkovit, često s rijetkim linijama, neusklađenim voznim redovima i presjedanjima. Javni prijevoz, umjesto da bude žila kucavica glavnoga grada i njegova prstena, postao je svakodnevna frustracija za tisuće ljudi koji putuju na posao, u školu ili liječniku.

Ideje o povezivanju Velike Gorice i Zagreba, produživanjem trasa tramvajskih linija ili izgradnjom lake željeznice, istaknuo je za sad su ostale na inicijativi i ideji. Projekti su to koji zahtjevaju zajedničko djelovanje na svim razinama.

– Rješenja su jedinstvena karta za sve vrste javnog prijevoza, “Park & Ride” sustav, parkirališta na ulazima u Zagreb, usklađeni vozni redovi svih prijevoznika, digitalna aplikacija za praćenje i kupnju karata te pametna kartica, besplatni prijevoz za umirovljenike, ulaganja u biciklističku i drugu prometnu infrastrukturu, a sve u partnerstvu sa Gradom Zagrebom – zaključio je Zmajlović i zaključio:

– Vrijeme je za povezivanje. Vrijeme za novog župana!

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno