Povežite se s nama

Vijesti

FOTO/VIDEO Tomislav Hodalj, budući sportski pilot: ‘Štel sam vozit’ avion, deca su narasla i bome je došlo vreme i za to!’

Zagužvalo se proteklog vikenda na buševskom aerodromu – evo kako je bilo na Danima otvorenih vrata Aerokluba Velika Gorica!

Objavljeno

na

Članovi Aerokluba Velika Gorica proteklog su vikenda na letjelištu Buševec održali Dane otvorenih vrata, a pozivu na druženje i upoznavanje s čarima letenja jedrilicama odazvali su se brojni znatiželjnici i zaljubljenici u sportsko letenje. Deseci pilota svoju su obuku prošli upravo u jedriličarskoj školi goričkog aerokluba, koja se može pohvaliti tradicijom dugom čak 70 godina. Gorički aeroklub vlasnik je letjelišta, hangara i klupskih prostora na buševskom aerodromu, te nekoliko jedrilica koja su na raspolaganju članovima kluba. Nedavno su aktivirali i vitlo kojim se jednostavno i brzo podiže jedrilice u zrak, a motorna jedrilica, koja je protekle subote također radila ‘punom parom’ u vlasništvu je njihovih kolega iz Aerokluba Albatros iz Zagreba.

Foto: Sportski pilot goričkog aerokluba Tomo Matić iz Vukovine ‘na zadatku’ iznad turopoljske ravnice

Foto: Tomislav Hodalj iz Male Mlake jedan od polaznika obuke za pilota jedrilice Aerokluba VG

– Trenutno polažem vozačku za jedrilicu, to su neki dječački snovi, štel sam vozit’ aviona i bome došlo vrijeme i za to! Sad mi je 46 godina, deca su odrasla, pa imam više vremena. Osjećaj letenja u jedrilici je jako lijep, 11 godina sam se bavio alpinizmom, a sad je došao red na letenje avionima.  Za teoriju treba učiti, a kaj se tiče letenja, to nije problem, treba biti redovit i letjeti, brzo to ide, malo je u početku jači adrenalin, al’ zato i je gušt, treba malo adrenalina u životu – rekao nam je budući pilot Hodalj.

Foto: Dan otvorenih vrata Aerokluba VG na letjelištu Buševec privukao je brojne zaljubljenike u letenje

 

Članovi Aerokluba Velika Gorica bili su ugodno iznenađeni velikim odazivom na njihove Dane otvorenih vrata, te su nam otkrili detalje za sve koji bi se željeli školovati za pilota jedrilice, jer nova obuka kreće već za par mjeseci.

– Odaziv nam je veći od očekivanog, dosta nam je velika gužva, sve generacije su nam došle, a za obuku se može prijaviti svatko tko prođe liječnički pregledi ima najmanje 14 godina života. Mogu svakog vikenda doći kod nas tu na letjelište dogovoriti se i pitati sve što ih zanima. Teoretski dio obuke nam kreće na zimu, u prostorijama kluba u Cvjetnom naselju, a u proljeće krećemo s letovima. Kompletna obuka košta oko tisuću eura, a osim teorije tu je uključeno i 60 letova, od kojih 40 s nastavnikom, a ostalo samostalno, sve to ovisi o procjeni nastavnika. Onda treba skupiti desetak sati samostalnog letenja pod nadzorom instruktora na zemlji kako bi se stekli uvjeti za polaganje dozvole za pilota jedrilice pri Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo. Dozvola za motornu jedrilicu je nadogradnja, to se isto može kod nas proći – otkriva  Davor Ferderber, član Uprave Aerokluba Velika Gorica, inače kontrolor leta i sportski pilot.

Foto: Sportski pilot Tomo Matić leti motornom jedrilicom već desetak godina

Foto: Jedrilice Aerokluba VG

Foto: ‘Garaža’ za letjelice Aerokluba VG na letjelištu Buševec

 

 

Naslovna, fotografije i video u članku: G.Kiš, Cityportal.hr

HOTNEWS

Otvorenje mosta u Čičkoj Poljani: most koji donosi prometnu povezanost, ali i povezuje ljude

Most nije samo prometna poveznica, već i dio šire vizije razvoja grada.

Objavljeno

na

Objavio/la

Svečanim otvorenjem, Čička Poljana i Kuče ponovno su povezani novim mostom koji donosi prometnu povezanost, kraće putovanje do Velike Gorice i bolje uvjete za svakodnevnicu stanovnika.

-Vrijednost ovog mosta daleko nadilazi materijale od kojih je izgrađen. On povezuje ljude, obitelji i zajednice, omogućava svakodnevni život i osigurava budućnost. Ovo je trajni podsjetnik na snagu zajedništva i simbol razvoja za sadašnje i buduće generacije, rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar te zahvalio svim suradnicima, uključujući predsjednike mjesnih odbora Čičke Poljane i Kuča, Darinka Gučića i Stjepana Fabijančića, te svim mještanima na strpljenju i podršci tijekom realizacije ovog dugo iščekivanog projekta.

Novi betonski most, dug 50 metara, zamijenio je stari hrastov most star gotovo 70 godina koji je uništen u poplavama. Most je projektiran s obostranim pješačkim stazama, osiguravajući sigurnost i funkcionalnost za sve korisnike, a ukupna vrijednost investicije iznosi oko 1,2 milijuna eura.

– Ovaj most ne znači samo bolju povezanost s gradom i okolicom, već otvara prilike za razvoj turističkog potencijala našeg kraja. Hvala gradonačelniku i njegovom timu na podršci i razumijevanju značaja ovog projekta za našu zajednicu – istaknuo je Predsjednik Mjesnog odbora Čička Poljana, Darinko Gučić,

Most nije samo prometna poveznica, već i dio šire vizije razvoja Velike Gorice i okolnih mjesta. Kako je gradonačelnik Ačkar naglasio, ovaj most postat će mjesto koje povezuje sadašnje i buduće generacije.

 

Nastavite čitati

Kultura

Galerija Galženica otvara vrata samostalnoj izložbi Glorije Lizde „Neustrašiva mladost“

Predstavlja obiteljske odnose, traume, sjećanja i genetska naslijeđa.

Objavljeno

na

Objavio/la

U petak, 31. siječnja, s početkom u 19 sati, u Galeriji Galženica održati će se samostalna izložba nagrađivane fotografkinje Glorije Lizde pod nazivom „Neustrašiva mladost“.

Autorica je inspirirana ratnim zapisima svog djeda Hasana iz Drugog svjetskog rata, bavi se obiteljskim odnosima, traumom, sjećanjem i genetskim naslijeđem. Kroz fotografije, dnevničke zapise i autoportrete, Lizde reinterpretira djedove opise i dokumentira prostore koje je opisivao – od Bosne i Hercegovine, preko Slovenije, do Hrvatske.

– Prošlost naših predaka nosimo kao neželjeno naslijeđe, čak i kad joj nikada nismo svjedočili. Moj rad spaja arhivske materijale, pejzaže i autoportrete, uspostavljajući dijalog između moje i djedove prošlosti – rekla je Glorija Lizde.

Glorija Lizde dobitnica je Nagrade Radoslav Putar 2022. za najboljeg mladog likovnog umjetnika/cu u Hrvatskoj, a ova je nagrada samo jedno od mnogih priznanja za njezin rad.

Izložba će biti otvorena za javnost do 28. veljače.

Nastavite čitati

Najave

Upisi na intenzivni tečaj gitare u Pučkom

Za tečaj treba donijeti vlastitu gitaru.

Objavljeno

na

Objavio/la

Pučko otvoreno učilište poziva sve ljubitelje glazbe na intenzivni tečaj gitare.

Od 20. siječnja do 20. veljače traju upisi na intenzivni tečaj gitare „Nema zime“, koji će se održati od 24. do 28. veljače 2025.

Tečaj je prikladan za sve, bilo da ste početnik ili već imate predznanje, a u možete birati između klasične ili električne gitare. Uče se osnove harmonije, ljestvica i rastavljenih akorda, pa i popularne tehnike sviranja i poznate pjesme po vlastitom izboru.

Tečaj traje 10 školskih sati, a cijena je samo 35 eura. Jutarnje grupe početi će od 10 sati, a popodnevne grupe od 18 sati.

Važno je napomenuti kako za tečaj ipak trebate donijeti vlastitu gitaru.

Upisati se možete na blagajni Učilišta ili online od 20. siječnja do 20. veljače.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Javna vatrogasna postrojba u potrazi za djevojčicom

Pretražuju pomoću čamaca, quadova i dronova.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gorički vatrogasci nastavljaju akciju traganja za djevojčicom s kojom se majka zaputila u rijeku,

Pretražuju područje od Domovinskog mosta nizvodno kroz područje Velike Gorice i krajnjih granica Orle, pomoću čamaca, quadova i dronova.

Majka nestale djevojčice odvedena je na sud, a tamo joj je određen istražni zatvor pod sumnjom na počinjenje kaznenog djela teškog ubojstva bliske osobe.

Nastavite čitati

Moja županija

Čuljak najavila nove projekte socijalne skrbi

Riječ je o radionicama o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi, te podršci socijalno ugroženim obiteljima s četvero i više djece.

Objavljeno

na

Objavio/la

Socijalna osjetljivost odlika je razvijene društvene zajednice, u kojoj postoji razrađen plan i program pomoći stanovnicima koji su u određenom trenutku života ostali bez dostatne materijalne sigurnosti ili podrške obitelji, a Zagrebačka županija putem Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, značajna sredstva usmjerava u projekte pomoći socijalno ugroženim stanovnicima.

Pročelnica Ksenija Čuljak najavila je da će uz gotovo 340 tisuća eura temeljem Zakona, Zagrebačka županija u ovoj godini županijskom Društvu Crvenog križa dodijeliti i dodatna sredstva.

–Novac je namijenjen za opremanje interventnih timova, te provedbu niza projekta sa županijskim i gradskim društvima. Podsjećam da su u proračunu Zagrebačke županije ove godine osigurana sredstva u iznosu od 68.600 eura za isplatu regresa i božićnica gerontodomaćicama zaposlenima u sklopu projekta „Zaželi“, kojeg provode gradska društva Crvenog križa. Važnost ovog projekta je neprocjenjiva za naše stanovnike kojima je neophodna svakodnevna pomoć u kući – istaknula je Čuljak.

Foto: GDCKVG

A da je to zaista tako, pokazuje i slučaj iz prosinca, gdje je gerontodomaćica doslovno spasila život jednoj korisnici koja je u nesvijesti ležala zaključana u svojoj kući. Nakon što je nije mogla dozvati, pozvala je vatrogasce i druge nadležne službe, koji su provalili vrata i pozvali liječničku pomoć. No, osim svakodnevnih poslova u kući i dostave lijekova, korisnicima nerijetko veću sreću donosi druženje i socijalni kontakt koji imaju putem projekta.

Spomenuta dodatna sredstva od 16.400 eura namijenjena su za provedbu dva nova projekta koja će unaprijediti socijalnu skrb na području županije.

Prvi projekt naziva „Radionice o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi“ usmjeren je na unaprjeđenje znanja i svijesti osoba u socijalnom riziku o temama vezanim uz zdravlje, prava iz područja socijalne skrbi i važnost zdravstvene pismenosti. Provest će se nizom radionica i edukativnih aktivnosti, gdje će osobe u socijalnom riziku dobiti informacije o zdravim životnim navikama, prevenciji bolesti te dostupnim pravima i uslugama u sustavu socijalne skrbi.

–Na taj način dižemo socijalnu skrb na novu razinu, jer će nove aktivnosti provoditi stručnjaci iz različitih područja, poput zdravstvenih i socijalnih radnika te pravnih savjetnika, kako bi naši socijalno ugroženi građani dobili sveobuhvatne informacije koje će im poboljšati kvalitetu života – objasnila je pročelnica.

Foto: Zagrebačka županija/kreiranje Socijalnog plana

Drugi projekt, „Četiri plus“ provodit će gradska društava Crvenog križa, uz koordinaciju županijskog Društva, a podršku će dobiti socijalno ugrožene obitelji s četvero i više djece s područja Zagrebačke županije.

–To je naša podrška u vrijeme kada troškovi života svakoga dana rastu, a uz poskupljenja namirnica, teško je obiteljima s više djece iznaći novac za dodatne izdatke ili opremanje stambenog prostora osnovnim stvarima. Tako da će putem projekta moći ostvariti pravo na donaciju kućanskih i drugih potrepština – dodala je Čuljak.

Ove aktivnosti obuhvaćene su Socijalnim planom Zagrebačke županije za razdoblje od 2025. do 2027. godine koji je krajem prošle godine prihvatila Skupština Zagrebačke županije, a u kojem su jasno definirane strateške smjernice i plan realizacije socijalnih usluga.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.