ktc
Povežite se s nama

Vijesti

FOTO Svečano otkrivanje u subotu: ‘Ovo je spomenik bez roka trajanja’, kaže kipar Mikulin, autor djela u čast Sportskom društvu Radnik

‘Pozivam sve naše sugrađane i sve stanovnike Turopolja da u subotu u 11 sati dođu u Tuđmanov park! Odajmo i na taj način dužno poštovanje svima koji su voljeli Radnik, živjeli za Radnik i djelovali u toj kolijevci velikogoričkog sporta’, poručio je Ivan Mikulčić, voditelj projekta, ispred inicijative ‘Prijatelji NK Radnik’.

Objavljeno

na

Na lokaciji bivšeg stadiona Radnik i svih sportskih klubova koji su 40 godina djelovali na lokaciji današnjeg parka dr. Franje Tuđmana, u subotu, prvog dana mjeseca srpnja, bit će održano svečano otkrivanje spomenika Sportskom društvu Radnik. Priča oko ovog spomen obilježja mjestu koje je desetljećima bilo središte, ne samo sportskog, već i društvenog života Velike Gorice, puna je zanimljivih detalja, o čemu smo već ranije pisali.

Foto: Montaža spomenika SD Radnik uoči svečanog otkrivanja/G.Kiš, cityportal.hr

No, usprkos svim peripetijama, voditelj projekta Ivan Mikulčić s ponosom je najavio kako je konačno stigao i trenutak svečanog otkrivanja, na kojemu se očekuje i dolazak gradonačelnika Krešimira Ačkara, a među govornicima će biti i brojne sportske legende.

– Pozivam sve naše sugrađane i sve stanovnike Turopolja da u subotu u 11 sati dođu na biše Radnikovo igralište na otkrivanje spomen obilježja, koje smo zahvaljujući privatnim donacijama uspjeli sagraditi. Odajmo i na taj način dužno poštovanje svima koji su voljeli Radnik, živjeli za Radnik i djelovali u toj kolijevci velikogoričkog sporta – poručio je Ivan Mikulčić, voditelj projekta, ispred inicijative ‘Prijatelji NK Radnik’.

Foto: Autor Mladen Mikulin, ak.kipar i Ivan Mikulčić, voditelj projekta/G.Kiš, cityportal.hr

Pri završnoj montaži bio je i autor, akademski kipar Mladen Mikulin, čija se bista dr. Franje Tuđmana nalazi u središtu ovog parka, a sada na njegov zapadni dio stiže još jedno njegovo djelo.

– Ja sam sportski antitalent, ali svi moji prijatelji su bili na Radniku i sve se u Gorici vrtilo oko ovog mjesta. Ovo je spomen obilježje u skladu s arhitekturom koja okružuje ovaj prostor, išao sam na jednu jednostavnu formu, vertikalu, svečanost i dostojanstvo, i loptu, koja simbolizira ne samo najpopularniji sport nogomet, nego i druge klubove koji su ovdje djelovali, i kuglački, šahovski, rukometni, stolnoteniski i košarkaški. Radio sam s vrhunskim materijalima, crveni granit i sivi granit sa Sardinije i inoks, i ovo spomen obilježje može trajati vječno, u svakom slučaju ostaje nakon svih nas. Ispunili smo osnovnu funkciju umjetnosti, a to je borba protiv zaborava. Ovo je spomenik bez roka trajanja – rekao nam je Mikulin.

Foto: Detalj spomenika Sportskom društvu Radnik u parku dr.Franje Tuđmana/G.Kiš, cityportal.hr

Foto: Akademski kipar Mladen Mikulin, autor spomen obilježja SD Radnik/G.Kiš, cityportal.hr

Vijesti

Bez struje u više naselja, provjerite jeste li na popisu

Planirani radovi na elektroenergetskoj mreži donose višesatne prekide opskrbe od 20. do 22. travnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Stanovnike više naselja na području Velike Gorice idući tjedan očekuju planirani prekidi opskrbe električnom energijom zbog radova na elektroenergetskim postrojenjima distribucijske mreže.

U ponedjeljak 20. travnja, u razdoblju od 9 do 10 sati, bez električne energije bit će dio naselja Pokupsko, uključujući Ulicu dr. Franje Tuđmana (kč. br. 82–154 i 47–77), kao i područja Potoček, Božurići, Stari Grad i Pokupsko polje (kč. br. 2, 4 i 7).

Dan kasnije, u utorak 21. travnja, bez struje će biti Gustlenica u cijelosti, i to od 8:30 do 10:30 sati. Istoga dana, od 11 do 13 sati, planirani prekid očekuje i Petravec, također u cijelosti.

U srijedu 22. travnja, u terminu od 8:30 do 10:30 sati, prekid opskrbe predviđen je za dio naselja Markuševec Turopoljski, i to u Ulici Perišinovec (kč. br. 1–48), Ulici Vjekoslava Pučka, kao i područjima Krumpirišće, Stari put te Gudci (kč. br. 68–87).

Istoga dana, od 11 do 13 sati, bez električne energije bit će dio naselja Lukavec, uključujući Starogradsku ulicu (kč. br. 17–47 i 20–42), Putine (kč. br. 4–20 i 5–17) te Lužec (kč. br. 18–26 i 21–23).

U slučaju da vremenski uvjeti ne omogućuju uspješno izvršavanje radova, isti se odgađaju.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Sportski dan u Velikoj Gorici! Mališani trčali, roditelji navijali… i obrnuto

Dječji kros okupio je učenike od 1. do 8. razreda, a na start su stali i roditelji.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Razgovarala: Gianna Kotroman

U Osnovnoj školi Eugena Kumičića u Velikoj Gorici danas je održan Dječji kros grada Velike Gorice u organizaciji Atletskog kluba Maraton Velika Gorica. Na utrkama raspoređenima po dobnim kategorijama od 1. do 8. razreda nastupila su djeca iz svih razreda, a posebnu utrku imali su i roditelji. Prema riječima organizatora, okupilo se oko 150 djece.

Predsjednik kluba Darko Mišerić rekao je kako je zadovoljan odazivom i organizacijom događaja.

“Odaziv je sasvim solidan, koliko smo i očekivali, nekakvih 150 djece. Naravno, prema većim uzrastima se smanjuje broj, ali prvi, drugi, treći, četvrti razred, sasvim solidno. Prekrasan dan, prekrasno vrijeme. Stvarno zadovoljan sam s organizacijom i svim. Zahvaljujem članovima kluba, gradu, zajednici, svima”, rekao je.

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Osim djece, na startnu liniju stali su i roditelji, a među njima i obitelj Šurmanović. Stjepan Šurmanović nakon utrke je istaknuo kako ovakvih događaja treba biti više.

Manifestaciju su podržali i poznati sportaši.

“Prekrasno vrijeme, prekrasno druženje, prekrasna manifestacija i evo, uvijek volim doći podržati ovakve skupove gdje se promovira sport. Pogotovo u našoj Velikoj Gorici, koja ima ogroman sportski potencijal. I to mi je drago, pogotovo što smo se okupili u ovako velikom broju i što je čak i vrijeme poslužilo. Super atmosfera i evo, veselim se idućoj godini”, rekao je olimpijac Damir Martin.

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Sličan dojam podijelio je i naš paraolimpijac Velimir Šandor.

“Super je bilo vrijeme, poslužilo je stvarno odlično. Puno sportaša, mladih trkača koji su pokazali najbolje od sebe. Stvarno jedan hvale vrijedan projekt”, poručio je Šandor.

Za glazbeni dio programa bio je zadužen DJ Darius, dok je manifestaciju vodila Gianna Kotroman. Sponzori događaja bili su Cetina i Carta Magica, Muzej zaboravljenih priča, a medijski pokrovitelj City Radio.

Nastavite čitati

Sport

Bez energije, bez bodova: Lokomotiva uzela ponuđeno u Gorici

Nogometaši Gorice poraženi su 2-0 od Lokomotive na svom stadionu, uz golove Suška i Vasilja, po jedan u svakom poluvremenu. Neprepoznatljiva Gorica nije uspjela ni stvoriti pravu šansu…

Objavljeno

na

Objavio/la

Petak od 15.30 sati, radni dan i dalje u tijeku, samim time i svega nekoliko stotina ljudi na tribinama, sparno vrijeme… Idealni su to bili uvjeti za jednu, pokazalo se, vrlo slabu utakmicu Gorice. Najblaže rečeno vrlo slabu, jer Goričani su protiv Lokomotive odigrali možda i jednu od najlošijih partija ove sezone.

Doduše, nisu ni gosti s Kajzerice odigrali partiju za pamćenje, ali u zadnje vrijeme ih baš ide protiv Gorice. Onu prethodnu dobili su 3-0 ni krivi ni dužni, a ovoga puta su im za pobjedu 2-0 bile dovoljno tri prilike. Gorica, s druge strane, nije imala niti jednu pravu, izrazitu šansu u ovih 90 minuta, što će reći da su Lokosi samo – uzeli ponuđeno.

Na prvu opasnost čekali smo do 27. minute, kad je Wisdom Sule pokušao nakon kornera, ali nije bio precizan. Puno precizniji bio je u 36. minuti Mirko Sušak, koji je Belcarovo dodavanje iz blizine glavom preusmjerio u mrežu. I to je u prvom poluvremenu bilo to.

Tražio je trener Mario Carević rješenje i na klupi, od prve sekunde nastavka ušao je Ante Erceg, nešto kasnije i Fiolić i Kučiš, potom i Vrzić i Gashi, ali rješenja nije bilo. Sve što je Gorica kreirala u drugih 45 minuta svelo se na udarce Ercega i Pršira s distance u razmaku od dvije minute, a Lokomotiva je posao dovršila polovicom nastavka.

Prvo je u 58. minuti Bošković sam izašao na Matijaša, no golman Gorice izašao je kao pobjednik iz tog okršaja. Ništa Davor Matijaš nije mogao deset minuta poslije, kad je Stojaković pronašao Ivana-Antona Vasilja praktički na gol liniji. Ni u jednom trenutku ta prednost Lokomotive nije došla u pitanje i Goričani su na kraju mogli jedino čestitati protivniku.

– Još od zagrijavanja sam imao osjećaj da će utakmica biti ovakva. Energetski smo bili užasni, mentalno ispražnjeni… Možda nam je na naplatu stigao težak niz utakmica, taj zgusnuti raspored, ali ne želim to uzimati kao alibi. Jednostavno moramo biti puno življi… – rekao je trener Carević i dodao:

– Način na koji primamo golove me ljuti, ovoga puta s tri metra glavom i s jednom metra nogom. Baš smo bili izvan fokusa, bez energije i sad moramo gledati kako ćemo se osvježiti, pripremiti za sljedeću utakmicu, koja opet dolazi za pet dana.

U utorak će Gorica gostovati kod Vukovara na osječkom Gradskom vrtu, pobjeda u toj utakmici donijela bi dodatni mir i sigurnost, ali i vratila pozitivno ozračje. Bila je ovo četvrta utakmica nizu bez pobjede, koje nema još od onih fenomenalnih 4-0 protiv Rijeke…

Nastavite čitati

Vijesti

Stiže li novo pojeftinjenje goriva? Poznate neslužbene cijene za utorak

Prema neslužbenim informacijama, očekuje se blago pojeftinjenje svih vrsta goriva.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal.hr

Vozače bi od utorka na benzinskim postajama trebale dočekati niže cijene goriva, a prema neslužbenim informacijama, očekuje se pojeftinjenje svih glavnih vrsta, bez dodatne intervencije Vlade, piše Večernji.hr.

Prema tim podacima, Eurosuper bi trebao iznositi 1,65 eura po litri, što je cent manje nego sada. Eurodizel bi mogao pasti na 1,80 eura, odnosno pet centi manje, dok bi i plavi dizel trebao pojeftiniti za pet centi, na 1,31 euro po litri.

Pad cijena najavili i premijer Andrej Plenković te ministar gospodarstva Ante Šušnjar, uz napomenu da se konačni izračun radi prema kretanjima cijena na burzama u posljednja dva tjedna.

Konačne cijene bit će poznate u ponedjeljak, a novi cjenik vrijedit će od utorka.

Nastavite čitati

Moja županija

Tamburaši HRT-a ispunili crkvu u Kravarskom – ovogodišnji koncert posvećen pokojnom Ivanu Potočniku

32. tradicionalni koncert u župnoj crkvi okupio je branitelje i mještane.

Objavljeno

na

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Tamburaški orkestar Hrvatske radiotelevizije održao je u petak navečer u Kravarskom tradicionalni koncert posvećen hrvatskim braniteljima, a događaj je ove godine imao i dodatnu težinu jer je bio posvećen Ivanu Potočniku, dugogodišnjem članu orkestra i jednom od ključnih ljudi u organizaciji ove manifestacije.

Koncert je održan u župnoj crkvi Uzvišenja Svetog Križa, gdje se okupila publika iz Kravarskog i okolice, kao i predstavnici braniteljskih udruga, a pokrovitelji koncerta bili su Ministarstvo hrvatskih branitelja i Zagrebačka županija.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Riječ je o 32. izdanju ovog tradicionalnog koncerta, koji Općina Kravarsko organizira u suradnji s Udrugom pripadnika 153. brigade iz Velike Gorice, s ciljem očuvanja hrvatske glazbene baštine i odavanja počasti braniteljima.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Ovogodišnji koncert bio je obilježen posvetom Ivanu Potočniku, koji je godinama bio jedan od najzaslužnijih za to da ovaj događaj postane tradicija, a uz to je bio i pripadnik ratnih postrojbi s područja Velike Gorice.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno