Povežite se s nama

Vijesti

FOTO Neobična gorička veza između kanala Sava-Odra, Univerzijade i zvijezda Novog vala

Brojne ne toliko poznate, a počesto i zaboravljene detalje iz vremena kad je ići na radnu akciju među mladima ‘bilo IN, k’o što je danas IN biti na Zrću’, otkriva nam uz brojne arhivske fotografije, Dragomir Bokan, koji je kao 20-godišnjak sudjelovao u tada najpopularnijoj radnoj akciji, koja se najvećim dijelom provodila upravo u Gorici!

Objavljeno

na

Dobar, ali itekako spreman za nadogradnju, sustav obrane od poplava na zagrebačkom i goričkom području, i zadnjih dana toliko spominjani spasonosni oteretni kanal, Sava-Odra, kod brojnih je naših starijih ili bolje reći onih u najboljim godinama, probudilo sjećanja na dane njihove mladosti. Kada su u velikom broju kao dobrovoljci na radnim akcijama sudjelovali u njegovoj izgradnji, ali i na svim drugim kapitalnim projektima diljem bivše države.

Ne toliko poznate, a počesto i zaboravljene detalje iz vremena kad je ići na omladinsku radnu akciju ‘bilo IN, k’o što je danas IN biti na Zrću’, otkriva nam Dragomir Bokan, koji je kao 20-godišnjak koordinirao brigadire, danas bi se reklo volontere, na tada najpopularnijoj omladinskoj radnoj akciji Sava, poznatijoj pod skraćenicom ORA SAVA, koja se najvećim dijelom provodila upravo u Gorici, a trajala je od 1960. do 1979.godine.

– Ta je akcija zapravo započela izgradnjom aerodroma Pleso, to je izvodila Hidroelektra, mi smo radili pomoćne poslove, trasiranje i slično, kao i na svim kapitalnim projektima koje su radile državne firme. Nakon poplave u Zagrebu krenulo se u gradnju kanala Sava-Odra, pa se radilo najviše na goričkom području. Tako je i najveće brigadirsko naselje bilo ono u Kosnici, gdje se tijekom tih ljetnih mjeseci smjestilo oko tri tisuće mladih dobrovoljaca. Po smjeni je radilo tisuću mladih, radilo se volonterski, sa 4 obroka na dan, smještajem, odjećom, opremom i besplatnim kulturnim aktivnostima- priča Bokan.

Ilustracija iz knjige ‘Omladinska radna akcija Sava’

Foto: Mladi dobrovoljci kao pomoć pri gradnji ot.kanala Sava-Odra/privatna arhiva, D. Bokan

Ističe kako je za našu Veliku Goricu ta radna akcija bila itekako značajna, ali osim gradnje tog za Zagreb spasonosnog oteretnog kanala, tadašnja gradnja na našem području pokazala se značajnom i za stanovnike Zagreba.

– Mnogi ne znaju da je kompleks Jarun, započeo upravo gradnjom aerodroma Pleso, jer se iz jezera vadio potreban šljunak. To je inače stari tok rijeke Save, koja je prije izgradnje kanala plavila sve do Studentskog centra. Radili smo i sve pokose, ravnanje i navoženje zemlje za goričku obilaznicu. A među zadnjim akcijama je bila za Univerzijadu, koju su izgurali volonteri, brigadiri. Pred kraj rada organizacije, kad je bilo već više strojeva, radili smo na pošumljavanju, čišćenju okoliša. Bile su česte lokalne akcije, poput zalijevanja nasipa, jer za vrijeme suhog razdoblja oni pucaju, to je ozbiljan sustav o kojemu treba stalno brinuti – otkriva.

Foto: ORA-SAVA, 1963.g./Muzej grada Zagreba, autor fotografije nepoznat

Ispričao nam je i koja je to neobična veza između akcija koje su okupljale na tisuće mladih, koji su volonterski obavljali ne baš lake fizičke poslove i nekih od, i dan danas, najvećih zvijezda glazbene scene.

– Te akcije su bile jedna velika i moderna priča, cijeli Novi val je nastao na tome, jer mi smo u naseljima imali pozornice, oko 120 pozornica, pa bi bendovi imali priliku na tim turnejama među mladim dobrovoljcima svirati godišnje i po stotinu koncerata, to im je donijelo veliku popularnost. Tko je sve svirao? Parni valjak, Prljavo kazalište, Bijelo dugme, Bajaga i Instruktori, Film, Rundek i Haustor, ma gotovo svi. Nastupali su i glumci, pjesnici, naši svjetski poznati dizajner Mirko Ilić, pa Sanja Bachrach Krištofić, grafička dizajnerica i povjesničarka umjetnosti, koja je autorica izložbe na temu omladinskih radnih akcija – ispričao nam je.

Foto: Dragomir Bokan u omladinskom naselju u Kosnici tijekom gradnje ot.kanala Sava-Odra/priv.arhiva, D.Bokan

Bokan je na svojoj FB stranici ovih dana, kada je nakon 13 godina goričkim krajem ponovo prošla nabujala Sava, objavom u kojoj opisuje jedan dan u radnoj akciji na izgradnji kanala Sava-Odra izazvao veliku pozornost, a u komentarima nije manjkalo sličnih sjećanja.

‘Traserska služba se dizala u 3:30, brigade su u 5 sati bile na trasi. Nepregledna turopoljska ravnica i korito rijeke u kojoj nema rijeke. Jedva se možeš popeti na nasip. Ljeto, sunce prži, na pustoj ravnici nigdje hlada, nepregledni ogromni nasipi i suho korito. Pjesma se ori s 13 lokacija, 13 brigada sa po 70 ljudi. Najmlađi raznose vodu, pije se i polijeva po glavi. Pola sata pauza za marendu. Mesni doručak, pecivo, Zdenka sir, Fruktal sok. Opet pjesma i oko 13 sati polako se skuplja alat, paliri i traseri. Ručak, tuširanje,tečajevi, koncert i tako 25 dana. Tako se gradio kanal Sava-Odra i zato Zagreb sad ne pliva. U suprotnom Banu Jelačiću bi samo vrh sablje virio iz vode. Zato, molim Vas kad čujete riječ brigadir duboko se naklonite, oni su vrijedni poštovanja. Budite nacionalist,lijevi desni,mislite šta hoćete, ali poštujete rad ljudi koji su vam osigurali spokoj u ovim trenucima. Triput hura za Savske brigadire!’

Screenshot razglednica ORA-SAVA

Foto: Mladi dobrovoljci kao pomoć pri gradnji ot.kanala Sava-Odra/privatna arhiva, D. Bokan

Naš sugovornik, koji je odrastao na zagrebačkoj Knežiji, pola je radnog vijeka proveo u Končaru, a pola kao privatni poduzetnik. Danas umirovljeničke dane provodi vrlo aktivno, kao osnivač i predsjednik međ. udruge Dunavska mreža, kojoj je u fokusu upravo očuvanje naših rijeka, te provođenje i promoviranje volonterskih akcija. Jer, kaže, i u ono doba je mladež bila raskalašena, ali na akcijama se nitko nije isticao, nije bilo bahaćenja, bilo je mladih i iz grada i sa sela, te smatra kako su bile zapravo pravi društveni fenomen tog doba.

– Mislim da nikome ne bi štetilo da se više ulaže u prevenciju, nego li u saniranje posljedica. Koliko se ulaže u udruge za liječenje od raznih ovisnosti, moglo bi se i u volonterske akcije, gdje bi mladi obavljali nešto korisno za zajednicu – zaključuje Dragomir Bokan.

Foto: Dragomir Bokan na Savi 1978.g, s tadašnjom djevojkom, a danas suprugom, Helenom Urek Bokan/priv.arhiva D.B.

HOTNEWS

FOTO Ovako je Pučko učilište proslavilo 64. rođendan, a dvorana Gorica će ove godine dobiti novo ruho

Iako se slavljenički program odvijao cijeli tjedan, centralna proslava bila je danas u prijepodnevnim satima.

Objavljeno

na

Objavio/la

I nakon 64. godine Pučko otvoreno učilište Velika Gorica nije izgubilo svoju bit i svrhu. Iako se u njemu prije odvijalo mnogo više djelatnosti nego danas, potrebe Velikogoričana u kulturnom i obrazovnom pogledu svakako su zadovoljene. Ostavilo je Učilište snažan pečat u životu mnogih sugrađana i razvoju grada, podsjeća ravnateljica Anita Pišković.

– Građani su, primijetili smo, nekako senzibilno vezani za naše Učilište jer je nekada pod njegovim okriljem djelovalo puno više djelatnosti nego danas. Mnogi su ovdje polagali vozačke ispite, razne prekvalifikacije, večernje škole, glazbena škola je bila u sastavu Učilišta i popularni radio. Danas se učilište bavi s nekoliko djelatnosti od kazališne, kinematografske, izdavačke, izložbene, glazbene i obrazovne – govori Pišković i dodaje kako im je jedan od ciljeva stvarati svoju novu publiku.

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Učilište je nekako oplemenilo kulturnim sadržajem na tisuće Velikogoričana, kao i obrazovnim programima. Tako i mi danas u suradnji sa školama i vrtićima odgajamo mlade generacije publike koje onda kasnije, kroz neke neformalne procese obrazovanja, ponovno dolaze s nama u doticaj i koriste mnoge naše programe – ističe Pišković.

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Kako bi se još više približili sugrađanima i predstavili svoj rad, treću godinu zaredom odlučili su rođendan proslaviti ispred glavne zgrade u Zagrebačkoj 37. Iako se slavljenički program odvijao cijeli tjedan, centralna proslava bila je danas u prijepodnevnim satima.

– Sugrađani su imali prilike vidjeti nastup plesača iz Megablasta, učenike iz Umjetničke škole Franje Lučića, dječji zbor Cvrkutavci, ali svoje umijeće i vještine pokazali su i oni koji su ih stjecali kroz naše programe. Polaznici tečaja električne i akustične gitare, solo pjevanja, imali smo razne ekološke i kreativne radionice, a zabavljali su nas i žongleri i akrobati – govori ravnateljica te poziva sve male i velike da dođu u 17 sati u Dvoranu Gorica na besplatnu 100. izvedbu predstave ‘Gospođica Neću’ u produkciji Gradskog kazališta ‘Scena Gorica’.

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Predstava počinje u 17 sati, besplatna je, a ulaznice možete podići sat vremena prije predstave na blagajni Učilišta.

– Nakon slavlja nastavljamo dalje s našim programima koje organiziramo, a to su VG Brass festival i Goričke večeri koje nas očekuju sada u svibnju. Njima ujedno završavamo proljetno-ljetnu sezonu – istaknula je ravnateljica Pišković te nam otkrila još neke planove.

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Zgrada Pučkog učilišta, odnosno dvorana Gorica, ove će godine doživjeti svoju preobrazbu. Naime, od obnove centralne zgrade prošlo je već 20 godina, pa je vrijeme da se i po tom pitanju nešto napravi.

– Unazad šest godina, konstatno ulažemo  u opremu i održavanje naših obiju zgrada. Prošle smo godine obnovili Galeriju Galženica sredstvima Ministarstva kulture, Ministarstva regionalnog razvoja i Grada Velike Gorice. Promijenili smo zidne panele, uveli modernu muzejsku rasvjetu, obnovili smo ‘čuvaonu’ u kojoj stoji naš bogati fundus umjetnina. Ove godine uređujemo dvoranu Gorica. Promijenit ćemo tepih i stolce, nadogradi ćemo pozornicu u stražnjem djelu, a dvorana bi najkasnije do kraja godine trebala dobiti novo ruho – otkriva nam ravnateljica te dodaje kako su sredstva osigurana za taj projekt osigurana iz Ministarstva kulture, Grada Velike Gorice, a financijsku konstrukciju zatvorit će vlastitim sredstvima.

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Proslava 64. rođendana POU Velika Gorica – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

Folklorni program i koncert Gazdi za završnicu proslave Turopoljskog Jurjeva

Sutra od 17:30 sati u Parku dr. Franje Tuđmana.

Objavljeno

na

Nakon paljenja jurjevskih krijesova po sučijama Plemenite općine turopoljske, sutra u Parku dr. Franje Tuđmana slijedi velika završnica proslave Turopoljskog Jurjeva.

Od 17:30 sati čeka vas folklorni program u kojem nastupaju Ansambl tradicijske glazbe Muzičke akademije u Zagrebu – Sielo, FA Turopolje, KUD Čiče, OSS Buševec, KUD ‘Stari grad’ Lukavec, KUD Mičevec i KUD ‘Nova zora’ iz Donje Lomnice.

Nakon toga slijedi paljenje velikog Jurjevskog krijesa uz pomoć Turopoljskog banderija i Turopoljske udruge skauta TUR. Za dobru atmosferu od 20 sati pobrinut će se popularni ‘tamburaši u kožnjacima’ Gazde. Uvijek su bili gazde pozornice i kraljevi atmosfere, a Velikogoričani će imati prilike u isti glas zapjevati neke od najpopularnijih njihovih pjesama poput ‘Ja pijem da zaboravim’, ‘Još i danas zamiriše trešnja’, ‘Neće snaša tamburaša’…i mnoge druge.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Ovo je labradorica Nala budući policijski pas, a iza Kvaternika vas čeka još 600-tinjak prekrasnih njuškica

Velika Gorica domaćin je specijalne izložbe ‘Retriever weekend’ koja se odvija iza OŠ Eugena Kvaternika.

Objavljeno

na

Objavio/la

Vesela i zaigrana labradorica Nala uskoro će postati policijski pas za detekciju droga. Nala se trenutno za svoj ‘posao’ školuje u Centru za obuku i dresuru službenih pasa na Policijskoj akademiji. Ona je danas uz pomoć svog vodiča, Velikogoričanima pokazala što je sve do sada naučila. Ova jedno i pol godišnja labradorica imala je za zadatak detektirati igračku, a kasnije otkriti gdje se nalazi droga.

– Nala se školuje već dva mjeseca, u fazi je obuke, radi dobro i nadamo se da će biti dobar službeni pas – govori nam Ivan Zubović iz Centra za obuku službenih pasa.

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Školovanje službenih pasa inače traje od 6 do 9 mjeseci.

– Prvo što radimo je socijalizacija psa, nakon toga prolazimo razne podloge, kao i upoznavanje s ljudima. Svaki pas prolazi svoj program ovisno o tome za što se školuje – govori Zubović.

A kada nisu na ‘poslu’ slobodno vrijeme provode sa svojim vodičima.

– Praksa je da pas provodi vrijeme sa svojim vodičem koji ga je zadužio. Ostatak svog vremena provodi s njim i zapravo postane dio obitelji – ističe Ivan.

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Dio je to edukativnog programa u sklopu dvodnevne specijalne izložbe retrivera koja se odvija danas i sutra u Velikoj Gorici iza Osnovne škole Eugena Kvaternika. Tim povodom u naš grad stiglo je više od 600 retrivera iz 33 zemalja svijeta.

– Svi zainteresirani na ovoj izložbi mogu vidjeti sve vrste retrivera koje postoje, jedinstvena je to prilika jer neke se pasmine viđaju jako rijetko. Moram spomenuti i da je pas iz uzgoja našeg člana bio među psima koji je tražio i spašavao ljude iz turskog potresa – pohvalila se Dijana Tomašegović Nikolić predsjednica Retriever kluba Hrvatska, inače organizatora ovog događanja.

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Ono što je zajedničko svim retriverima to je blaga narav, temperament mio, a iz njihovih očiju možemo iščitati koliko su dobri i dragi.

– Zbog toga je bitan odgovoran uzgoj jer se kroz njega nastoje očuvati sve te osobine. Naši psi polažu ispit prirođenih osobina na kojem moraju pokazati da su hrabri, povjerljivi i da nemaju u sebi zrnce agresije. Inače, zlatni retriveri imaju najmekši zagriz među svim psima. To je pas, koji odrastao iz dobrog uzgoja, mora moć u zubima nositi sirovo jaje, a da ga ne razbije. To su psi koji su uzgojeni za lov i da nose plijen, a da ga pritom ne oštete – objašnjava nam predsjednica Tomašegović Nikolić.

Ove prekrasne njuškice možete doći vidjeti još danas do 16 sati te sutra od 9 do 15 sati.

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

27.04.2024. – Izložba retrivera u Velikoj Gorici – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

Prijetio pištoljem djelatnici kioska u centru grada kako bi ukrao novac

Sinoć oko 22:40 sati u Ulici Matice hrvatske.

Objavljeno

na

Policijska uprava zagrebačka izvijestila je o razbojništvu u centru grada.

– Jučer, 26. travnja oko 22.40 sati, u Velikoj Gorici, u Ulici Matice Hrvatske, u kiosku, nepoznati počinitelj je uz prijetnju vatrenim oružjem počinio razbojništvo nad 43-godišnjom zaposlenicom te otuđio novac – izvijestili su.

Materijalna šteta iznosi nekoliko stotina eura.

Nastavite čitati

Moja županija

Za programe i projekte braniteljskih udruga na raspolaganju 80 tisuća eura

Financijska potpora za pojedini program i projekt može iznositi najmanje 700, a najviše 11 tisuća eura.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija raspisala je 80 tisuća eura vrijedan javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

Cilj natječaja je jačanje kapaciteta udruga proizašlih iz Domovinskog rata na području Zagrebačke županije putem njihovih programa i projekata, koji se odnose na socijalno i psihološko osnaživanje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, podizanje učinkovitosti skrbi o socijalno ugroženim i teško bolesnim hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima te promicanje vrijednosti Domovinskog rata.

Financijska potpora za pojedini program i projekt može iznositi najmanje 700, a najviše 11 tisuća eura. Prijavljeni program ili projekt mora biti besplatan za korisnike kojima je namijenjen, a korisnici moraju biti stanovnici Zagrebačke županije. Također, program ili projekt mora se odnositi na prioritetne aktivnosti te mora biti jasno određeno područje provedbe i ciljana skupina korisnika, a sama provedba ne smije trajati dulje od 12 mjeseci.

Tekst javnog natječaja, upute za prijavitelje i prijavni obrasci nalaze se na web-stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr pod rubrikom Natječaji, a više informacija može se dobiti u Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, Ulica grada Vukovara 72/VI, Zagreb te na brojeve telefona: 01/6009-485 i 01/6052-865.

Natječaj je otvoren do 24. svibnja.

Naslovna fotografija: Ilustracija

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno