Povodom završetka provedbe IPA projekta ”Engleski i njemački u strojarstvu i prometu interaktivno – EDSIPI@” te podizanja svijesti šire javnosti o rezultatima projekta održana je danas press konferencija u prostoru Srednje strukovne škole Velika Gorica. Na konferenciji su predstavljeni novonastali suvremeni priručnici za provođenje nastave stranog jezika u struci i online platforma nastala tijekom izrade nastavnih materijala. Srednja strukovna škola Velika Gorica sa svojim partnerima: Strojarskom i prometnom školom Varaždin (nositelj projekta), Školom za cestovni promet Zagreb, Srednjom školom Zlatar i Strojarskom tehničkom školom Fausta Vrančića, od svibnja prošle godine (05.05.2015.) provodi spomenuti projekt.
Provedbom projektnih aktivnosti nastavnici i učenici unaprijedili su svoja specifična znanja i kompetencije stranog jezika u struci. Uz potporu poduzetnika iz tvrtki Kos Transporti, AP Varaždin, Itas Ivanec, Centrometal Macinec i Kostwein Varaždin, interdisciplinirani tim izradio je nove priručnike za nastavu stranog jezika u struci. Prilikom izrade uvažavane su preporuke i zahtjevi s kojima se tvrtke susreću na tržištu, a vezano za korištenje stranih jezika (engleski i njemački) u strojarstvu te prometu i logistici.
Šira verzija priručnika dostupna je u vidu online sadržaja, koji se koriste preko online platforme s interaktivnim komunikacijskim sustavom za učenje i distribuciju nastavnih materijala, također načinjene u okviru projektnih aktivnosti. Kao refleks projekta uvedena je provedba pilot programa nastave s novim materijalima u svih pet partnerskih škola. U tu svrhu učenici su na korištenje dobili sveukupno 169 tableta za održavanje suvremene nastave stranog jezika u struci. U Srednjoj strukovnoj školi Velika Gorica pilot program na engleskom jeziku vodi Marija Huzjak-Šaban, prof., a na njemačkom Sanja Pavišić, prof.
Na početku konferencije (održana u Kabinetu za informatiku) govorio je ravnatelj škole Stjepan Kos i naglasio kako je sudjelovanje Strukovne škole u ovom projektu priznanje cjelokupnom nastavničkom vijeću škole i pokazatelj ispravnosti njene orijentacije prema suvremenim tokovima naobrazbe sadašnjih generacija učenika i onih naraštaja koji će ubrzo doći na njihova mjesta. U ime Grada Velike Gorice konferenciji je bio nazočan pročelnik za školske djelatnosti Neven Topolnjak.
Jasna Piškorić, prof., koordinatorica velikogoričkog projekta, predstavila je profesorima i učenicima (2.f razred – tehničari) sveukupne (jednogodišnje) aktivnosti koje su apsolvirane da bi projekt doživio svoju realizaciju: od cilja projekta preko njegove svrhe, ciljnih skupina i krajnjih korisnika, projektnih aktivnosti do hodograma aktivnosti (analiza i metodologija, izrada nastavnih materijala, edukacija nastavnika i pilot-projekt). Angažirano je ukupno 18 eksperata raznih profila: analitičari, metodičari, predstavnici tvrtki, stručnjaci za izradu materijala struke, stručnjak za izradu web stranica i platformi, digitalnih sadržaja i online materijala, recenzenti, lektori, autori za strane jezike.
Velikogorička autorica priručnika na engleskom jeziku (FORWARD in engineering) dr.sc. Ivana Špiranec (viša predavačica na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu) toliko je dinamično i emocionalno elaborirala svoj rad na suvremenom priručniku da se to graničilo s edukativnom paradom. Priručnik na njemačkom jeziku (VOLLDAMPF Deutsch für Maschinenbau)) predstavila je Sanja Đolonga, prof. iz Zagreba. Konferenciju je okončala voditeljica projekta Anita Borovec, prof. njemačkog jezika, književnosti i sociologije. Predstavila je stvaranje digitalne platforme i rad na online verziji priručnika. Po završetku službenog dijela konferencije njeni sudionici nastavili su druženje na prigodnom domjenku.
Projekt ”Engleski i njemački u strojarstvu i prometu interaktivno – EDSIPI@” sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa Razvoj ljudskih potencijala 2007. – 2013., sheme za dodjelu bespovratnih sredstava – Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenljivim potrebama tržišta rada (gospodarska faza II). Vrijednost projekta je 1.957.413,03 kn, od toga 1.729.434,13 kn (88.4%) predstavlja financijsku potporu Europske unije, u skladu s ugovorom sklopljenim s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta, kao posredničkim tijelom razine 1 i Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, kao posredničkim tijelom razine 2. Preostalih 227.978,90 kn financira Strojarska i prometna škola Varaždin i njezini partneri.
Prema nezvaničnoj informaciji, zvanični završetak Projekta bit će obznanjen na prigodnoj svečanosti u Varaždinu, 21. travnja ove godine, na koju će biti pozvani ravnatelji svih pet škola partnera.
galerija fotografija