Na poziv članica Društva žena Velika Mlaka, bunjevačke Hrvatice iz Tavankuta, predstavile su proteklog vikenda u našem gradu stvaralaštvo u tehnici slame, kao važan dio tradicije bunjevačkih Hrvata i hrvatske zajednice u Vojvodini. Slamarke Marija Rukavina Prčić, voditeljica Prve kolonije naive u tehnici slame u Tavankutu koja djeluje u sklopu HKPD-a „Matija Gubec“ Tavankut, Marija Dulić i Katarina Skenderović održale su dvije uspješne radionice s polaznicama Sekcije veza i tkanja pri KUD-u Čiče, Novo Čiče na čelu s Goranom Postićem i članicama Istraživačke sekcije Društva žena Velika Mlaka.
Prva uvodna radionica održana je u petak, 13 listopada, u Etnocentru Novo Čiče, gdje im je dobrodošlicu poželio domaćin, predsjednik KUD-a Čiče, Stipo Duvnjak, partner u projektu kojeg je iniciralo Društvo žena Velika Mlaka, a koji je dio Dana europske baštine. Okupljene je pozdravila i predsjednica Društva žena Velika Mlaka, Ivana Andrić Penava, pri čemu je pozdravila želju kreativnih i marljivih žena iz Turopolja, koje cijene ručni rad, da se upoznaju s tradicionalnim načinom pletenja slame.
– Za potrebe izrade rukotvorina od slame koristimo starinski soj pšenice čije su sjeme godinama čuvale generacije Tavankućana te ga zahvaljujući njima imamo danas. Za izradu rukotvorina koristimo isključivo prirodni materijal, a različitost boja postižemo korištenjem slame pšenice, raži, zoba, ječma – pojasnila je voditeljica radionice, Marija Rukavina Prčić. Kreativno druženje sa slamarkama nastavilo se u subotu u okviru manifestacije Gastro Turopolja u Velikoj Gorici. Osim radionice, na koju se priključilo još novih polaznika, posjetitelji su imali priliku vidjeti izložbu sa slamarskim rukotvorinama, a posjetitelji su komentirali kako se radi o ‘unikatima kojima se ne može odrediti cijena’.
– Dok slamarke rade, izgleda sve tako jednostavno, ali kada krenete sami raditi shvatite se da to i nije tako. Doslovno razmišljate o svakom potezu kako što izrezati. Prava vježba koncentracije. Meni osobno sasvim drugačiji pristup ručnom radu, vrlo izazovno, a prelijepo – oduševljeno je izjavila članica Društva žena Velika Mlaka, Marija Janjac.
– Ideja, cjelokupna organizacija, koncept radionica, način na koji su nas slamarke poučavale, što s umjetničke, što s ljudske strane, bili su izvrsni. Mogućnosti rada sa slamom su velike. Bar četiri dana trebaju da bi se ta širina mogućnosti mogla obuhvatiti. Volim sve što se može raditi rukama i uvijek je lijepo naučiti nešto novo, bez obzira je li riječ o rukotvorinama iz Hrvatske ili izvan nje. Suradnja s hrvatskim zajednicama izvan Republike Hrvatske uvijek je dobrodošla.“, izjavila je Vera Turković, polaznica Sekcije vezenja i tkanja pri KUD-u Čiče Novo Čiče.
Naslovna i fotografije u članku: Društvo žena Velika Mlaka