Povežite se s nama

Vijesti

Dan kravate: Učenici iz Velike Mlake sudjelovali u etnoradionici „Podgutnica – ponos Turopolja”

Učenička Zadruga „Jabuka“ Osnovne škole Velika Mlaka odazvala se pozivu Plemenite opčine turopoljske te je u suradnji s Društvom žena Velika Mlaka i Sučijom Velika Mlaka obilježila Dan kravate u svome mjestu.

Objavljeno

na

U Osnovnoj školi Velika Mlaka, na inicijativu Učeničke zadruge „Jabuka“ i voditeljice Martine Martinković, profesorice Hrvatskog jezika, obilježen je Dan kravate. Tom je prigodom održano predavanje o podgutnici i etnoradionica „Podgutnica – ponos Turopolja“, na kojoj su učenici izrađivali preteču kravate, koja je Turopolju osigurala povijesni status kolijevke ovog danas omiljenoga modnog dodatka.

Marko Cvetković u produženom boravku.

Podgutnica – zavjet ljubavi i vjernosti, znak plemenitosti

Učenicima četvrtih razreda i njihovim učiteljicama o podgutnici su govorili Marko Cvetković, podžupan Plemenite opčine turopoljske, zamjenik župana Jurja Odrčića, i Monika Adžaga, članica Upravnog odbora Društva žena Velika Mlaka, ujedno i voditeljica etnoradionice.

Tijekom obilježavanja Dana kravate, učenici nisu samo slušali o kravati kao hrvatskom izumu, nego i o podgutnici kao njezinoj preteči i jedinstvenom motivu označavanja plemenitosti kod ljudi.

– Dan kravate obilježavamo i u Turopolju za koje smatramo da je upravo ono postojbina kravate. Turopoljski banderijalci, laka konjica u tadašnjoj hrvatskoj vojsci, koji su štitili naš kraj i Hrvatsku, nosili su rubac, koji su im kao uspomenu na dom te zavjet ljubavi i vjernosti vezale djevojke i žene pod vrat (pod gut), a koji je danas poznat kao podgutnica. Tijekom Tridesetogodišnjeg rata u 17. stoljeću, zapazili su ga Francuzi pa i sam kralj Luj XIII., koji ga prihvaća kao novi modni detalj – rubac koji se veže na hrvatski način „a la Croate“, a od kojeg je potekla kravata. Možete biti ponosni što živite u Turopolju, bez obzira otkud potječete, jer je to kraj iz kojeg je potekla kravata – istaknuo je Marko Cvetković u svom izlaganju u obilasku učenika razredne i predmetne nastave u OŠ Velika Mlaka.

Podgutnice je izrađivalo 50 učenika

Sudionici etnoradionice bili su učenici 4. a i b razreda Osnovne škole Velika Mlaka sa svojim učiteljicama Sanjom Sarić i Kristinom Polić. Voditeljica etnoradionice Monika Adžaga govorila im je o ulozi podgutnice i na koji će je način izrađivati. Pobrinula se za materijal koji je korišten na radionici te je svojom kreativnošću nadahnula učenike. Izrađeno je više od pedeset podgutnica kao broševi i dvije velike podgutnice koje će krasiti njihove učionice.

– Učenici su šivali, lijepili ukrase na podgutnicama i sat i pol vremena uživali u kreativnom radu. Bilo je prekrasno. Divni su i Monika i Marko. Dugo nisam upoznala mladoga čovjeka koji tako elokventno i s ljubavlju govori o Turopolju – rekla je Kristina Polić, učiteljica 4.b razreda.

Posebno vješti u šivanju bili su dečki.

– Svaki dan bih volio biti na takvim radionicama, rado bih češće šivao – rekao je Alen, učenik 4. b razreda.

– Jako sam ponosan na podgutnicu koju sam napravio i ne želim je uopće skidati – oduševljeno je izjavio Leni iz 4. b.

Učenici 4. b razreda Emanuel, Tonka i Tena bili su jako vrijedni i aktivni, napravili su svoje podgutnice broševe, a zatim su radili i na velikoj podgutnici koja će imati posebno mjesto u njihovoj učionici.

– Radionica je bila jako zanimljiva. Zabavili smo se, ali smo pritom i mnogo naučili. Lijepo je čuti da je podgutnica, preteča kravate, potekla baš iz Turopolja – kazala je Sanja Sarić, učiteljica 4. a razreda.

Za učenike 4. a razreda Šimu, Karla, Frana i Filipa šivanje je bilo pravo otkriće te su rekli da su sretni što su imali priliku da i to nauče.

Učenici prvih i drugih razreda Produženog boravka OŠ Velika Mlaka također su obilježili Dan kravate. Sa svojim učiteljicama Lucijom Arbanas, Ivanom Buconjić i Ivanom Čulina su slikali podgutnice.

– Hvala Društvu žena Velika Mlaka koja mnogobrojnim aktivnostima čuva tradiciju i kulturu našeg mjesta. Hvala i na svakoj podršci koju je Društvo pružilo u raznim aktivnostima naše UZ „Jabuka“. Ponosni smo što smo ovaj put uspostavili suradnju na razini Škole. Zahvaljujući radionici „Podgutnica – ponos Turopolja“ oživljena je podgutnica među učenicima, učenici su se upoznali s podgutnicom kao pretečom kravate i naučili su je samostalno izraditi. Radionica je također pokazala moć dobre volje i međusobne podrške te želje za suradnjom Društva i naše Zadruge, što nam je motivacija i potvrda za daljnji rad – zaključila je profesorica Martina Martinković, inicijatorica obilježavanja Dana kravate u OŠ Velika Mlaka i voditeljica UZ „Jabuka“.

Učeničke radove nastale na etnoradionici moći će pogledati i šira javnost, za početak u predvorju Osnovne škole Velika Mlaka.

Tekst: Ivana Andrić Penava, predsjednica Društva žena Velika Mlaka/ Foto: Osnovna škola Velika Mlaka i Društvo žena Velika Mlaka

Vijesti

“Zovem se… još ne znam!” Pomozite rodama da dobiju ime

Građani mogu sudjelovati tako da u komentar ispod objave napišu broj seta koji im je najdraži…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: JU Zeleni prsten

U tijeku je glasanje za odabir imena mladim rodama koje su se ove godine izlegle u Donjoj Zdenčini, a vi imate priliku do 15. srpnja u 10 sati odlučiti kako će se zvati tri pernate ljepotice koje su ovih dana napravile svoje prve letove. Izbor se suzio na tri kreativna seta imena.

JU Zeleni prsten, na temelju brojnih prijedloga građana, odabrao je tri završna seta imena, svaki s jedinstvenom pričom i značenjem.

Set broj 1 – Zefira, Kaja i Darla donosi dašak poezije i nježnosti. Zefira, što znači blagi zapadni vjetar, predstavlja slobodu i lakoću, Kaja unosi dječju zaigranost i radost, dok Darla budi osjećaj nježnosti i privrženosti.

Set broj 2 – Bela, Roko i Vida nudi smireniji, mudriji ton. Bela simbolizira tišinu i spokoj, Roko snagu i pouzdanost, a Vida mudrost i znanje.

Set broj 3 – Ori, Milka i Đuro posveta je lokalnoj zajednici i kulturnim ikonama. Ori nosi ime po Obiteljskom radiju Ivanić, Milka slavi opernu divu Milku Trninu, a Đuro odaje počast Đuri Deželiću, ocu hrvatskog vatrogastva.

Građani mogu sudjelovati tako da u komentar ispod objave napišu broj seta koji im je najdraži (1, 2 ili 3), a po želji i kratko obrazloženje. Glasanje traje do 15. srpnja ujutro, stoga se pozivaju svi koji žele sudjelovati da ne čekaju posljednji trenutak.

Nastavite čitati

Vijesti

KREĆU RADOVI Zatvara se dio Matice hrvatske, nova regulacija prometa već od ponedjeljka!

Donosimo sve detalje o zatvaranju ulice, obilaznim pravcima i promjenama u javnom prijevozu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

Zbog radova na rekonstrukciji Ulice Matice hrvatske, na potezu od Ulice Slavka Kolara do Kurilovečke ulice, promet se zatvara za sva vozila osim stanara i gradilišne mehanizacije. Kako smo najavili ranije, radovi će trajati 120 dana, a za to vrijeme građani i vozači morat će se prilagoditi novoj prometnoj regulaciji i izmijenjenim trasama javnog prijevoza.

Tijekom trajanja radova, promet će biti preusmjeren na obilazne pravce, Ulicu Slavka Kolara, A. K. Miošića i Kurilovečku. Ova privremena regulacija obuhvaća i promjene na semaforima na križanju Kolarove i A. K. Miošića te Matice hrvatske i Kurilovečke, koji će biti preprogramirana kako bi omogućila bolji protok vozila.

ZET-ove linije 268, 290, 330, 310, 313 i 315 prometovat će redovnom trasom do kružnog toka Matice hrvatske – S. Kolara, nakon čega skreću desno na Slavka Kolara, zatim lijevo na A. K. Miošića, pa ponovno lijevo na Kurilovečku i desno natrag na Maticu hrvatsku prema terminalu.

Privremeno autobusno stajalište u Ulici A. K. Miošića neće se koristiti za ZET-ove autobuse.

ARRIVA mijenja trase za više linija. Linije 2, 8, 12, 13 i 15 nakon kružnog toka nastavljaju preko Ulice Slavka Kolara, A. K. Miošića i S. F. Jape prema terminalu. Linija 14 ide ravno od Slavka Kolara do A. K. Miošića, potom skreće lijevo na S. F. Jape.

Linije iz smjera juga dolaskom do križanja Ulice Slavka Kolara i A. K. Miošića skreću desno na Ulicu A. K. Miošića, na križanju s Ulicom S. F. Jape skreću lijevo i nastavljaju do autobusnog terminala.

Za linije 4, 5 i 6 uspostavlja se privremeno autobusno stajalište u Ulici A. K. Miošića između kućnih brojeva 17 i 19, koje zamjenjuje stajalište kod broja 77 u Ulici Slavka Kolara.

Građani Velike Gorice sljedeća četiri mjeseca morat će se prilagoditi složenijoj prometnoj situaciji, no sve je u službi obnove i unapređenja infrastrukture. Prometne izmjene bit će jasno označene, a vozačima se preporučuje strpljenje i praćenje signalizacije na terenu. Planirajte svoje rute na vrijeme, pogotovo ako se oslanjate na javni prijevoz, kako biste izbjegli gužve i kašnjenja.

Nastavite čitati

Najave

100 godina Kapelice Gospe Karmelske u Kobiliću – duhovna priprava, procesija povijesnih postrojbi i otkrivanje ploče

Stjepan Trupčević – Toby poklonio je drvene statue Svetog Josipa i Marije

Objavljeno

na

U povodu 100. obljetnice izgradnje Kapelice Gospe Karmelske, stanovnici Kobilića pripremaju sedmodnevno obilježavanje koje započinje u ponedjeljak, 14. srpnja. 

Spomendan svoje zaštitnice, mještani svake godine slave svečanom trodnevnicom, no ove godine, u čast velike obljetnice, obilježavanje i priprema traje cijeli tjedan. 

Središnje događanje bit će u nedjelju, 20. srpnja kada će Kapelica dobiti i posvećene statue Josipa i Marije, te ploču s natpisom, kada je i tko je kapelicu sagradio.  

 

Raspored obilježavanja: 

14.07.(Ponedjeljak) 

– Duhovna priprava u Kapeli Gospe Karmelske, Svetom misom u 19 i 30 sati 

– prije Svete mise molit će se krunica 

15.07.(Utorak) 

– Duhovna priprava u Kapeli Gospe Karmelske, Svetom misom u 19 i 30 sati 

– prije Svete mise molit će se krunica 

16.07.(Srijeda) 

– Duhovna priprava u Kapeli Gospe Karmelske, Svetom misom u 19 i 30 sati 

– prije Svete mise molit će se krunica 

17.07.(Četvrtak) 

– Duhovna priprava u Kapeli Gospe Karmelske, Svetom misom u 19 i 30 sati 

– prije Svete mise molit će se krunica 

– klanjanje i blagoslov s Presvetim 

18.07.(Petak) 

– Duhovna priprava u Kapeli Gospe Karmelske, Svetom misom u 19 i 30 sati 

– prije Svete mise molit će se krunica 

– u 21 sat u Društvenom domu bit će na platnu prikaz formiranja mjesne zajednice u Kobiliću 

19.07.(Subota) 

– Duhovna priprava u Kapeli Gospe Karmelske, Svetom misom u 19 i 30 sati 

– prije Svete mise molit će se krunica 

20.07.(Nedjelja) 

– od 10 i 30 do 13 sati bit će zatvoren dio ceste kroz naselje Kobilić, na potezu od dućana do Društvenog doma  

– prije Svete mise molit će se krunica, a prije krunice bit će organizirana procesija povijesnih postrojbi i ostalih vjernika koji u istoj žele sudjelovati, od sportskog objekta do same Kapele Gospe Karmelske 

– u 11 sati glavna proslava Svetom misom ( dolazak na Svetu misu Crkvenog zbora, povijenih postrojbi, te stanovnici Kobilića obučeni u tradicionalne Turopoljske narodne nošnje) 

– nakon mise Blagoslov i otkrivanje ploče postavljene na ulaz Kapelice na kojoj piše tko i kada je sagradio Kapelu, Blagoslov drvenih statua Svetog Josipa i Marije (poklon gospodina Stjepana Trupčevića – Tobya) 

– odlazak u Društveni dom  

– Govor Župnika Norberta Kopriveca 

– postavljanje epoxy ploče na kojoj je pjesma našeg pjesnika Stjepana Viteza ( poklon gospodina Ronalda Jurenića – Ronija)  

– recitacije pjesnika Stjepana Viteza 

– druženje uz švedski stol (okrijepa, kolači, „finger food“ ) 

Nastavite čitati

Sport

Mraclin pronašao rješenje: Biljana naslijedio bivši trener Turopoljca

Novi trener seniorske momčadi NK Mraclina je 46-godišnji Milan Marinić, koji je deset mjeseci svoje trenerske karijere već proveo u našim krajevima. Posljednji posao bio mu je u Kloštru

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je Marko Biljan odlučio prihvatiti poziv ŽNK Gorice i napustiti klupu NK Mraclina, bilo je jasno da će uprava kluba imati jako težak zadatak pronaći adekvatnu zamjenu. To se i potvrdilo u smislu trajanja cijelog procesa, jer tek smo desetog dana srpnja doznali ime Biljanova nasljednika.

“Milan Marinić novi je trener seniorske momčadi NK Mraclin. U svojoj karijeri vodio je Trešnjevku, Turopoljac, Špansko, Top i Kloštar. Vjerujemo u odličnu suradnju koja će nam i u novoj sezoni donijeti mnogo veselja i odličnih utakmica. Milane, dobrodošao!”, objavili su iz kluba.

Vodstvo kluba razgovaralo je u međuvremenu s nekoliko potencijalnih kandidata, zavrtjelo se tu i nekoliko imena s velikogoričkog područja, ali na kraju je izbor pao na čovjeka koji dolazi sa strane, ali zna gdje dolazi! Marinić je, naime, rođen u Sisku, nogometno odrastao u zagrebačkoj Trešnjevci, a kao trener u našem je kraju već radio, u Turopoljcu iz Kuča bio je u sezoni 2020./21. Iz turopoljskog nogometa nakon tih deset mjeseci otišao je zbog poziva iz NK Španskog, a sad se vraća kroz klupu Mraclina, kao iskusni 46-godišnjak.

Sportski direktor Luka Cvetnić pronašao je novog trenera u Milanu Mariniću… Foto: NK Mraclin

Marinić će se vrlo brzo uvjeriti da je došao u neobično dobro posložen “selski” klub, ali i da na raspolaganju ima vrlo zanimljiv kadar. Velikih promjena u svlačionici ne bi trebalo biti, svi najvažniji igrači sretni su i zadovoljni na Grabi, pa će Milan Marinić morati “samo” nastaviti ono što je Biljan započeo na klupi našeg jedinog predstavnika u petom rangu natjecanja.

Pripreme počinju 28. srpnja, odmor se polako bliži kraju, a za očekivati je i poneko osvježenje u igračkom kadru…

Nastavite čitati

Sport

Vratio se Čabi! ‘Sretan sam što sam opet na meni dragome mjestu’

Marijan Čabraja vratio se u Goricu nakon četiri i pol godine. Od početka priprema je s momčadi, a sad je potpisao ugovor do ljeta 2027. godine

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad je tog ljeta 2018. godine prvi put došao u naš klub, Marijan Čabraja bio je klinac na početku svog puta. Bilo mu je nepunih 20, imao je iza sebe Dinamovu školu, a ispred sebe priliku u Gorici. Priliku koju je zgrabio već tamo oko šestog ili sedmoga kola te prve prvoligaške sezone. Kako je upao u prvih 11, tako je Čabi u prvih 11 i ostao…

U sljedeće dvije godine s Goricom je vodio europske bitke, kroz 80 utakmica zabio tri gola i podijelio osam asistencija, da bi u zimu 2021., u paketu s Darijem Špikićem, preselio u Dinamo. Nogometni put vodio ga je potom preko mađarskog Ferencvarosa, slovenske Olimpije i škotskog Hiberniana sve do Rijeke, njegova posljednjega kluba prije povratka kući.

Sedam godina nakon što je prvi put došao, naime, Marijan Čabraja i drugi put je postao igrač Gorice.

– Sretan sam što sam se vratio na meni jako drago mjesto, u grad i klub u kojem sam proveo jako lijepe dane svoje karijere. Nadam se da ću ponovno pomoći Gorici da ostvari što bolje rezultate i vjerujem da nas čeka dobra sezona – rekao je Čabi.

Foto: Larisa Trošić/HNK Gorica

Netom prije toga potpisao je dvogodišnji ugovor, i to nakon što je u prvoj fazi priprema uvjerio stručni stožer da je na dovoljno dobroj razini, unatoč pauzi od natjecateljskog nogometa. Ozljede su u velikoj mjeri usmjerile karijeru danas 27-godišnjeg lijevog beka, ali u Goricu se vraća potpuno spreman i odlučan da pokaže koliko vrijedi.

Odabrao je dres s brojem 19, što znači da će nositi isti broj kao i u prvom goričkom mandatu, pa preostaje jedino poželjeti mu da bude i jednako uspješno. Za početak, trebat će se izboriti za svoju poziciju, jer četvrtak je bio dan lijevih bekova, u ranijem terminu potpisao je i Elvir Duraković…

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno