Povežite se s nama

Zanimljivosti

Danas je Majčin dan! Pogledajte kako je došlo do obilježavanja ovog praznika

Majčin dan, kakvog danas poznajemo, svoje korijene vuče iz SAD-a, gdje je početkom 20. stoljeća aktivistica Anna Jarvis organizirala prvu proslavu u čast majki, u znak sjećanja na svoju pokojnu majku.

Objavljeno

na

Foto: Pixabay/pexels.com

Druga nedjelja u svibnju u mnogim je zemljama, uključujući i Hrvatsku, rezervirana za Majčin dan, dan posvećen slavljenju majki, majčinstva i njihove ključne uloge u društvu. No, unatoč brojnim cvjetovima, čestitkama i objavama na društvenim mrežama, Majčin dan ne bi trebao biti samo simboličan trenutak, već podsjetnik na svakodnevne izazove i neprocjenjivu vrijednost majke.

Majčin dan, kakvog danas poznajemo, svoje korijene vuče iz SAD-a, gdje je početkom 20. stoljeća aktivistica Anna Jarvis organizirala prvu proslavu u čast majki, u znak sjećanja na svoju pokojnu majku.

Inspirirana vlastitom majkom, Ann Jarvis, koja je nakon američkog Građanskog rata organizirala susrete pomirbe između zaraćenih strana, Anna je željela odati počast majčinskoj ulozi i žrtvi.

Presudni trenutak dogodio se 1876., kada je Anna kao dvanaestogodišnjakinja čula majčinu molitvu, „Nadam se i molim da će netko, jednom, utemeljiti dan u čast majkama zbog njihove neusporedive službe čovječanstvu.” Nakon majčine smrti 1905., Anna Jarvis pokrenula je javnu kampanju kako bi se drugi svibanjski vikend proglasio kao Majčin dan, upravo na datum kada je njena majka preminula.

Prvi Majčin dan službeno je obilježen 12. svibnja 1908. u crkvi u Graftonu, u Zapadnoj Virginiji. Samo šest godina kasnije, američki predsjednik Woodrow Wilson proglasio ga je nacionalnim praznikom.

Jarvis je zamislila ovaj dan kao intiman, osoban trenutak poštovanja, dan kada se obitelji okupljaju i prisjećaju majčine uloge kroz molitvu, ručak i bijeli karanfil, njezin omiljeni cvijet. No, kako je praznik postajao sve popularniji, trgovci su prepoznali njegov komercijalni potencijal. Crveni ili ružičasti karanfili počeli su označavati žive majke, a bijeli one preminule.

Iz godine u godinu, popularnost blagdana rasla je uz milijune prodanih čestitki i cvjetnih aranžmana. No, taj rast nije bio u skladu s vizijom Anne Jarvis.

S vremenom, Jarvis se počela ogorčeno protiviti pretjeranoj komercijalizaciji blagdana koji je osmislila. Do kraja života, pokušavala je poništiti praznik kojem je posvetila svoju mladost, ali bez uspjeha.

Danas, više od stoljeća nakon prve proslave, Majčin dan je postao univerzalan i prepoznatljiv datum u kalendarima širom svijeta. No, njegova povijest podsjeća nas na važnu lekciju, iskrena zahvalnost ne mjeri se cijenom dara, već dubinom poštovanja. Ako ga doista želimo obilježiti u duhu njegove začetnice, tada bismo barem jedan dan u godini trebali zastati te iskreno zahvaliti svojim majkama.

Zanimljivosti

Analiza upisa 2025., pogledajte koji su smjerovi bili najtraženiji

Donosimo listu škola i smjerova koji su ove godine privukli najviše učenika.

Objavljeno

na

Objavio/la

Konačne ljestvice upisa u srednje škole objavljene su prošlog ponedjeljka, a učenici su do 9. srpnja morali potvrditi svoje mjesto predajom upisnice. Srednja.hr otrkiva gdje je bilo najviše interesa i tko je osigurao svoje mjesto među srednjoškolcima 2025.? CARNET je objavio podatke koji otkrivaju da su poslovna ekonomija, kozmetika i opća gimnazija dominirali ovogodišnjim upisima. A oni koji su ostali bez mjesta, priliku imaju ponovno već krajem kolovoza.

Ako je po broju prijava suditi, ove je godine titulu najpoželjnijeg strukovnog programa ponijela Prva ekonomska škola u Zagrebu, i to sa smjerom referenta za poslovnu ekonomiju. Čak 1.011 učenika izrazilo je želju upisati taj program, iako je mjesta bilo za njih 208. Gotovo podjednako zanimanje vladalo je i za isti program u Drugoj ekonomskoj školi, s 775 prijava za svega 78 mjesta.

Treće mjesto najtraženijih zauzela je Obrtnička škola za osobne usluge, gdje je smjer kozmetičara privukao čak 701 učenika. Frizeri, turistički tehničari i arhitektonski tehničari također su visoko na ljestvici interesa, kao i medicinske sestre, geodeti i upravni referenti. Dominacija zagrebačkih škola u ovom segmentu posebno je izražena. Svih deset najtraženijih strukovnih programa nalaze se upravo u glavnom gradu.

Kad je riječ o gimnazijskim programima, najveći broj prijava dobila je II. gimnazija u Zagrebu, s čak 1.333 kandidata na 168 mjesta. Vrlo blizu bila je VII. gimnazija, s 1.319 prijavljenih za isti broj mjesta, dok treće mjesto zauzima Gornjogradska gimnazija s 1.195 prijava.

U deset najpoželjnijih gimnazija dominiraju zagrebačke škole, no svoje mjesto na listi pronašle su i splitske gimnazije, točnije II., III. i IV. gimnazija iz Splita. Svaka je privukla između 750 i 840 prijava.

Učenici koji se nisu uspjeli upisati u ljetnom roku, novu priliku dobit će na jesenskom roku. Već 14. srpnja znat će se okvirni broj slobodnih mjesta, a službena lista dostupnih programa bit će objavljena 11. kolovoza. Prijave traju od 25. do 29. kolovoza, a konačne ljestvice izlaze 1. rujna.

Upisnice se moraju dostaviti do 3. rujna, dok je za one koji ni tada ne uspiju predviđen i treći rok, u kojem se kandidati izravno javljaju školama od 5. do 30. rujna.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Rekordan broj ozljeda djece na romobilima! Većina ih je ispod zakonske dobi za upravljanje

Dominantne su ozljede dugih kostiju i komocijski sindrom, jedan od najtežih oblika potresa mozga.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gustavo Fring/pexels.com

U samo godinu dana, broj hospitalizirane djece u Hrvatskoj zbog nesreća na električnim romobilima porastao je za čak 285 %, upozorili su liječnici iz Klinike za dječje bolesti Zagreb. Kako piše Srednja.hr, gotovo polovica ozlijeđenih bila je mlađa od zakonom dopuštene dobi za upravljanje romobilima, a među njima i djeca od svega osam godina. Glavni razlozi nesreća su vožnja bez kacige, u paru, nepoznavanje prometnih pravila i neprilagođena brzina. Struka traži hitne mjere.

Analiza podataka koju su na konferenciji za medije iznijeli liječnici i predstavnici MUP-a otkriva porazne brojke, ukupni broj hospitalizacija djece zbog nesreća s električnim romobilima porastao je za 143 slučaja, dok je broj teških ozljeda mozga čak peterostruko veći nego lani. Dominantne su ozljede dugih kostiju i komocijski sindrom, jedan od najtežih oblika potresa mozga. Najmlađi ozlijeđeni pacijent imao je samo osam godina.

“Vidjeli smo djecu s neurokirurškim ozljedama u kojima se kost pri padu zabila u moždano tkivo”, upozorio je dr. Miroslav Gjurašin iz Referentnog centra za traumatizam dječje dobi. “Svaka ozljeda koja poremeti razvoj dječjeg mozga može imati dugotrajne posljedice – od oštećenja sluha i vida do problema s pažnjom, učenjem i ponašanjem. Važno je da roditelji razgovaraju s djecom i objasne im rizike. Vjerujem da još uvijek imamo priliku zaustaviti ovaj negativan trend na vrijeme.”

Liječnici su poručili kako je odgovornost i na roditeljima, kako zakonski tako i moralno. Nabavka romobila djetetu mlađem od 14 godina izravno krši propise i izlaže dijete ozbiljnoj opasnosti.

Sličan apel uputio je i pomoćnik voditelja Službe prometne policije Nikola Milas, koji je istaknuo da su djeca sama skrivila većinu nesreća. Prošle godine bilo je 57 nesreća u kojima su sudjelovala djeca mlađa od 14 godina, njih 45 su sami izazvali. Ove godine zabilježeno je još 25 nesreća.

U kategoriji maloljetnika od 14 do 18 godina, broj nesreća u prošloj godini dosegao je 107, a čak 90 nesreća izazvali su sami vozači romobila. Teške tjelesne ozljede zadobilo je 30 maloljetnika, a jedan mladić smrtno je stradao. U 2025. zasad nije bilo smrtnih slučajeva, no 21 maloljetnik zadobio je teške, a 31 lakše ozljede.

Problem, ističu iz MUP-a, često leži i u nepravilnoj upotrebi. Djeca voze bez kacige, koriste slušalice, romobile dijele u vožnji s prijateljima, ne poštuju prednost i voze po neadekvatnim površinama. Kazne za takve prekršaje kreću se od 30 do 130 eura, no represija, smatraju stručnjaci, nije dovoljna.

U pozadini porazne statistike krije se još jedna važna poruka, potreba za edukacijom i preventivnim djelovanjem. Ministarstvo zdravstva i Ministarstvo unutarnjih poslova već pripremaju preventivne kampanje i kurikularne promjene kojima bi prometna kultura postala dio obrazovnog sustava.

Električni romobili možda izgledaju bezazleno, ali statistike i priče iz bolničkih hodnika govore drugačije. Prvi korak prema sigurnosti je razumijevanje, a drugi, odgovornost.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Nevidljiva prijetnja ljetnih dana! Zašto parkiranje na suhoj travi može biti kobno?

Na prvi pogled bezazlena radnja, parkiranje na travnatoj površini, tijekom ljeta može imati razorne posljedice…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Wendy Wei/pexels.com

Ljeto nije samo sezona mora i sunca, već nažalost i sezona požara. I dok vatru obično povezujemo s otvorenim plamenom ili namjernim paljenjem, rijetko tko razmišlja da i vlastiti automobil može postati početna točka vatrene stihije, ističe HAK. Dovoljno je nekoliko minuta parkiranja na suhoj travi i opasnost je stvarna.

Unatoč tome što Hrvatska posljednjih dana bilježi temperature ispod 30 stupnjeva, klimatske promjene i vremenski ekstremi, poput nedavnih oluja, ne isključuju sušu na tlu. Suha vegetacija i dalje ostaje izrazito zapaljiva, a jedan nepromišljen potez može imati katastrofalne posljedice.

Primjer dolazi iz Španjolske, gdje su Agenti za zaštitu okoliša u Andaluziji izdali upozorenje koje bi trebalo zabrinuti sve vozače, posebice one koji putuju na dulje relacije. Naime, komponente automobila poput ispušnog sustava, osobito katalizatora, tijekom vožnje dosežu ekstremno visoke temperature (između 400 i 800 stupnjeva Celzija). Čak i kad vozilo stane, dno ostaje zagrijano do 300 stupnjeva, što je dovoljno da u kontaktu sa suhom travom izazove požar u samo nekoliko sekundi.

To znači da se vatra može rasplamsati gotovo neprimjetno, bez ikakvog otvorenog plamena, jednostavno od topline koja zrači s vozila. Dovoljno je da kotač ili donji dio automobila dođe u dodir sa zapaljivim raslinjem.

Najjednostavnija i najefikasnija mjera prevencije ovakvih požara je ne parkirati automobil izvan za to predviđenih površina. Iako se suha trava čini bezopasnom, ona je u ljetnim mjesecima ništa manje zapaljiva od šibice. Jedan neoprezan trenutak može pokrenuti lanac događaja koji završava gašenjem požara i štetom nesagledivih razmjera.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

KAMO ZA VIKEND? Ovo su događanja koja bi vam mogla biti zanimljiva

Isplanirajte savršen vikend uz naš pregled najzanimljivijih događanja u okolici

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Canva.com

Ljeto je ono doba godine kada vikend prestaje biti samo pauza između radnih dana, a postaje prilika za male bjegove, istraživanja i punjenje baterija. Bilo da ste ljubitelj prirode, kulture, ovog vikenda u okolici ima ponešto za svakoga. Ako još niste odlučili kamo za vikend, ne brinite, donosimo vam pregled najzanimljivijih događanja u Sisku, Svetoj Nedelji, Ivanić-Gradu, Zaprešiću i, naravno, Velikoj Gorici. Krenimo redom.

Sisak – plovidba i ribarska večer

U subotu i nedjelju, 12. i 13. srpnja, imate priliku zaploviti rijekom Kupom na brodu Juran i Sofija. Polazak je svakog dana u 11:00 sati ispred Malog kaptola, a ova kružna plovidba nudi jedinstven pogled na grad iz riječne perspektive. Cijena vožnje je 5 eura za odrasle, 2,50 eura za djecu od 7 do 12 godina, dok je za najmlađe (do 7 godina) vožnja besplatna. Brod je simbol sisačkog ulaganja u turizam, a podršku projektu pruža i Hrvatska turistička zajednica.

Subotnji dan u Sisku ne završava na vodi. Udruga Zibel ove subote slavi 10. rođendan i to ribarskom večeri na kupalištu Zibel. Posjetitelje očekuju razni riblji specijaliteti, a u večernjim satima atmosferu će zagrijati klapa Kolapjani s početkom u 20:00 sati. Idealno za one koji vole spoj dobre hrane, glazbe i opuštenog druženja na otvorenom.

Karlovac – rođendansko slavlje uz akvarij, valcer i Danijelu Martinović

Grad na četiri rijeke slavi svoj 446. rođendan uz bogat program u sklopu Zvjezdanog ljeta. U subotu, 12. srpnja, Aquatika nudi besplatan noćni obilazak akvarija od 19 do ponoći, dok nedjelja donosi slavlje od ranog jutra, budnicu, biciklijadu, sportska natjecanja i tematske ture. Večer kulminira valcerom 446 plesnih parova i koncertom Danijele Martinović kod Sokolskog doma. Rođendanska proslava za sve generacije!

Sveta Nedelja – kino pod zvijezdama

Za ljubitelje filma i romantičnih večeri pod vedrim nebom, Sveta Nedelja organizira Kino pod zvijezdama, u sklopu manifestacije Domenikana – Ljeto u Svetoj Nedelji. U petak, 11. srpnja, u 21:00 sati prikazuje se animirani film Kako izdresirati zmaja 4, dok je subota rezervirana za Lilo & Stitch. Obje projekcije održavaju se u parku Brezje, a ulaz je slobodan. Ponesite dekice, zgrabite kokice i uživajte u večeri.

Ivanić-Grad – vatreni spektakl

Ako ste prošlog vikenda propustili spektakl s vatrom, sada imate novu priliku. U sklopu Moslavina Festa, popularni Prometheus fire show vraća se u dvostrukom izdanju, u petak, 11. srpnja u Križu (park kod crkve) u 21:00 te u subotu, 12. srpnja u Kloštar Ivaniću (livada kod bunara) s početkom u 21:20. Uz spektakularne performanse s vatrom, ovaj događaj idealan je za obitelji, ali i za sve one koji žele doživjeti nešto drukčije. Izvođači iz organizacije Cirkultura jamče vrhunsku zabavu i vizualno iskustvo koje se ne zaboravlja.

Također, dan poslije, u nedjelju 13. srpnja, u 19:30 sati, otvara se Posavski kukuruzni labirint 2025. u Dubrovčaku Lijevom, uz staru školu i Muzej Ivanić-Grada. Radi se o labirintu na kojem se radilo mjesec dana te je najveći do sada. Oblikovan je u motivima posavkse narodne nošnje, a kombinacija prirodnog ambijenta i kreativnog koncepta savršena je da zaokružite svoj vikend vizualnim atrakcijama.

Zaprešić – vino, maline i zvuci ljeta

Za sve ljubitelje vina i laganih ljetnih druženja, Zaprešić nudi Rosé & Maline: Okusi ljeta u zaprešićkom vinogorju. Vinarije Žnidarić, Đurinski i Vugec 12. i 13. srpnja otvaraju svoja vrata za sve posjetitelje željne dobre kapljice i domaćih delicija.

Osim kušanja rosé vina i domaćih malina s OPG-a Hlašć, uživat ćete i u glazbi uživo i pogledu na bajkovite vinograde. Ulaz je slobodan, ali zbog ograničenog broja mjesta preporučuje se rezervacija stola. Idealno za vikend izlazak s prijateljima, romantičan spoj ili opuštanje s obitelji.

Velika Gorica – za one kojima je najljepše “doma”

Ako ipak želite ostati u gradu, čekaju vas dva posve različitih, ali jednako zanimljiva događaja.

Kao što smo već spomenuli danas, na poligonu Bugatti Rimac u Mičevcu od petka do nedjelje (11. – 13. srpnja) održava se Europsko prvenstvo u Motogymkhani. Riječ je o jednoj od najuzbudljivijih moto disciplina koja spaja brzinu, preciznost i mentalnu spretnost. Najbolji vozači iz cijele Europe odmjerit će snage na kompleksnom poligonu kojeg imaju priliku vidjeti tek neposredno prije natjecanja. Adrenalinski spektakl zajamčen.

Za one koji vikend vole započeti nešto mirnije, Rise & Shine program i ovu subotu 12. srpnja, u Parku dr. Franje Tuđmana nudi jutarnji grupni trening s početkom u 8:00 sati. Vježbanje na otvorenom vodi tim profesionalnih trenera, a nakon toga slijedi opuštanje u chill zoni uz kavu i degustaciju prirodne gazirane limunade Lemonish, dostupne u varijantama limuna i limuna s bazgom. Savršen početak aktivnog vikenda.

Umjesto da provedete dane ispred ekrana u hladu, iskoristite priliku i otkrijte što sve nudi regija, često je pravo uzbuđenje udaljeno samo pola sata vožnje. Spakirajte dekicu, tenisice, čašu za vino ili samo dobro raspoloženje, vikend čeka, a destinacija ovisi o vama.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Snijeg usred srpnja! Dok se Hrvatska kuha, Slovenija se zabijelila

Snimke s kamera izgledaju kao da su iz zime, a ne iz ljeta…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: ARSO vreme/X

U utorak, 8. srpnja, dok se većina Europe topi pod visokim temperaturama, Slovenija uživa pod srpanjskim snijegom. Hladna fronta, koja je tijekom dana prešla preko zemlje, zabijelila je njezine određene dijelove, piše N1 Slovenija.

Prema snimkama vremenskih kamera ARSO-a, srpanjski snježni prizori izazvali su iznenađenje i znatiželju javnosti. Iako se ovakve pojave mogu dogoditi tijekom ljeta, one su ipak rijetkost, osobito uz ovakvu količinu oborina.

Snijeg je zabilježen na Kredarici i Kaninu, a temperatura na najvišoj meteorološkoj postaji u zemlji pala je na 0 °C u 10 sati prijepodne, objavila je slovenska agencija za okoliš (ARSO).

Oluje s pljuskovima zahvatile su većinu Slovenije, a meteorolozi predviđaju da će se vrijeme tijekom utorka postupno smirivati. Poslijepodne se očekuje djelomično razvedravanje sa zapada, dok će tijekom noći južna polovica zemlje doživjeti posljednji val oborina povezan s ovom promjenom vremena. Na najvišim planinskim vrhovima uvjeti će i dalje ostati dovoljno hladni za nove centimetre snijega.

No, snijeg neće dugo ostati. Meteorolozi predviđaju da će snažno srpanjsko sunce u danima koji slijede brzo otopiti bijeli pokrivač. Već od sredine tjedna očekuje se povratak pretežno sunčanog i suhog vremena, uz rast dnevnih temperatura koje će se ponovno približiti 30 °C. Jutra će biti svježija, no dnevna toplina vratit će osjećaj pravog ljeta. Ali bar nakratko, naši susjedi imaju mali predah od visokih temperatura.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno