Povežite se s nama

Vijesti

Bolest štitnjače je u porastu, a čak 60 posto ljudi s tom bolešću nije svjesno svog stanja

Svjetski dan štitnjače obilježava se diljem svijeta svake godine 25. svibnja.

Objavljeno

na

Svjetski dan štitnjače obilježava se diljem svijeta svake godine 25. svibnja s ciljem podizanja svijesti o bolestima štitnjače, s posebnim naglaskom na prevenciju te što ranije otkrivanje i liječenje.

Štitnjača je mala endokrina žlijezda veličine oko pet centimetara koja svojim djelovanjem utječe na cijeli organizam. Smještena je s prednje strane vrata, a oblikom, zbog svoja dva režnja spojena u sredini, nalikuje leptiru. Štitnjača u krv izlučuje hormone trijodtironin (T3) i tetrajodtironin ili tiroksin (T4) koji su nužni za pravilno funkcioniranje svih tkiva i organa. Važni su za normalan rad živčanog sustava, održavanje tjelesne temperature, normalne aktivnosti centra za disanje, kontrolu potrošnje energije i kisika. Na srce djeluju tako da dovode do povećanja kontraktilnosti srčanog mišića i ubrzanja rada srca, a također, pojačavaju pokretljivost crijeva, utječu na pregradnju kosti, homeostazu šećera i masnoća u krvi. Jasno je stoga da poremećaji štitnjače mogu izazvati brojne zdravstvene tegobe.

Procjenjuje se da i do 60 % osoba s bolestima štitnjače nije svjesna svoga stanja. Simptomi bolesti štitnjače variraju od osobe do osobe i nerijetko se pogrešno povezuju sa stanjima kao što su trudnoća, menopauza ili depresija. Hormonalni poremećaji su obično povezani te neravnoteža jednog hormona utječe i na druge sustave. Štitnjaču često krivimo za brojne simptome, kao što su probavni problemi, neplodnost, spor metabolizam, ispadanje kose, debljanje, kronični umor… Često je usporen rad štitnjače rezultat većeg problema: na primjer, sveprisutan stres utječe na porast kortizola, a trajno povišene razine kortizola mogu dovesti do iscrpljenosti nadbubrežne žlijezde i hipotireoze. Osim toga na funkciju štitnjače loše utječu i loše prehrambene navike, nutritivni deficiti, izloženost toksinima, nedovoljan unos hrane, kronična upala, stalne dijete…

Najčešći poremećaji funkcije štitnjače su hipotireoza (smanjena aktivnost štitnjače) i hipertireoza (pojačana aktivnost štitnjače).

Simptomi hipotireoze (smanjene količine hormona) su suha koža, lomljivi nokti, usporen govor i umor, smanjeno pamćenje, sklonost depresiji, opća slabost, mišićna slabost, bolovi u mišićima i zglobovima, zatvor, povećanje tjelesne mase i poremećaj menstrualnog ciklusa.

Simptomi hipertireoze su najčešće: nervoza, razdražljivost, kronični umor, malaksalost, ispadanje kose, probavni problemi, gubitkom tjelesne mase, problemima s očima (vlažne i sjajne oči, ispupčene očne jabučice) te ubrzani, ponekad nepravilni srčani ritam.

Simptomi koji mogu ukazivati na neravnotežu hormona štitnjače.

Rak štitnjače je najčešća zloćudna bolest endokrinog sustava. Prema podacima Registra za rak, u RH u 2019. godini od raka štitnjače oboljela je 831 osoba, od čega 78% žena. Incidencija je u stalnom porastu, oko 5 % godišnje u posljednjih 20 godina. Porast pojavnosti možemo pripisati, osim starenju stanovništva, sve boljoj dijagnostici uz pomoć koje se karcinomi otkrivaju u ranoj fazi što je ranije bilo nemoguće. Čimbenici rizika su pretilost, izlaganje ionizirajućem zračenju, obiteljska anamneza raka štitnjače, niski sadržaj joda u prehrani, snižena razina D vitamina.

Hashimotov sindrom je autoimuna bolest u kojoj organizam stvara antitijela koja uništavaju vlastitu štitnjaču, što s vremenom dovodi do hipotiroidizma. Ali Hashimoto je puno složeniji sindrom. Naime zbog smanjene mogućnosti stvaranja hormona, javljaju se simptomi hipotireoze, a zbog autoimunog uništenja štitnjače, njene stanice i hormoni se otpuštaju u krvotok, doprinoseći simptomima hipertireoze. Nije stoga rijetkost da oboljeli od ovog sindroma imaju kako simptome hipotiroidizma, tako i simptome hipertiroidizma. Bolest zahvaća žene 10-15 puta češće nego muškarce. Može se javiti već kod adolescentica i mladih žena, a najčešća je u žena između tridesete i pedesete godine života. Učestalost joj i kod žena i kod muškaraca raste s dobi. Često se pojavljuje uz neke druge autoimune bolesti kao što su šećerna bolest tip 1, vitiligo, celijakija, reumatoidni artritis, lupus i druge. Postoji genetska predispozicija nastanku ovog sindroma, ali da bi se bolest razvila mora postojati okidač. Najčešći uzroci su: netolerancija na hranu, propusnost crijeva (leaky gut), deficiti nutrijenata, infekcije (virusi, bakterije, paraziti, gljivice), insuficijencija jetre, problem s nadbubrežnom žlijezdom (neodgovarajući odgovor na stres). Bez obzira na uzrok, prilagodba životnog stila mogu pomoći u većini slučajeva. Prehrana koja podržava zdravlje štitnjače održava stabilne razine šećera u krvi uz dovoljno raznovrsnih izvora nutrijenata. Glavni stresori su uz nedovoljan unos hranjivih tvari i nedovoljno sna te kronična izloženost toksinima iz okoliša.

Ponekad će prilagodba životnih navika biti dovoljna za opravak rada štitnjače, a ponekad su potrebni lijekovi po preporuci liječnika. Kako bi liječenje bilo uspješnije, nekoliko savjeta za osobe koje uzimaju hormone štitnjače (levotiroksin):

  • Preporučljivo ih je uzimati ujutro na prazan želudac barem 30 do 60 minuta prije hrane ili kave jer hrana smanjuje asporpciju.
  • Osobe koje uzimaju i antacide ili inhibitore protonske pumpe (lijekovi koji smanjuju kiselost želuca) trebaju ih odvojiti 4 sata od hormona štitnjače.
  • Kalcij i željezo tvore netopive komplekse s levotiroksinom te ih treba uzimati bar 2 sata poslije levotiroksina. Isto se odnosi i na multivitaminske komplekse koji sadrže kalcij ili željezo.

Podizanje društvene svijesti o zdravlju štitnjače igra ključnu ulogu u prevenciji, ranom otkrivanju bolesti i pravovremenom liječenju. Budući da simptomi variraju od osobe do osobe, i liječenje treba biti individualizirano. Ukoliko sumnjate na problem u radu štitnjače ili vam je već dijagnosticirana određena bolest štitnjače, obratiti se možete timu Ljekarni Zagrebačke županije.

– Možemo Vam pomoći u donošenju zdravih navika, odgovoriti na pitanja u vezi Vaše terapije ili izbora dodataka prehrani koji bi bili najprikladniji za Vaše trenutno stanje. Tako ćete izbjeći uzimanje nepotrebnih ili čak štetnih dodataka prehrani jer ne zaboravimo da i lijekovi koji ne idu na recept mogu izazvati nuspojave i stupiti u interakcije s postojećom terapijom – poručili su iz Ljekarni.

HOTNEWS

Jurjevo kuca na vrata: Krijesovi će gorjeti na 12 lokacija, a čeka vas i koncert Gazdi

Program proslave Turopoljskog Jurjeva počinje već u nedjelju 21. travnja u Mraclinu, Dubrancu, Velikoj Mlaki i Kurilovcu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ove će godine jurjevski krijesovi gorjeti u 11 sučija Plemenite općine turopoljske te u Parku dr. Franje Tuđmana u Velikoj Gorici. Tradicionalna je ovo manifestacija kojom dozivamo proljeće, a vatrom tjeramo tminu koja odlazi sa zimom, kako kažu organizatori.

Program proslave Turopoljskog Jurjeva počinje već u nedjelju 21. travnja u Mraclinu, Dubrancu, Velikoj Mlaki i Kurilovcu.

Mraclinci će se okupiti na Šabariću od 18 sati. Prije samoga paljenja nastupit će najmlađe skupine Dučeca, bit će tu scenski prikaz pogodbe sluge i gospodara, a ujedno je to i prilika za najavu nove knjige akademika Željka Cvetnića “Sveci, životinje i legende”. Uz paljenje, hrabri i spretni Mraclinci okušat će se u preskakanju krijesa, a za dobru zabavu pobrinut će se Dobre duše.

Program u Dubrancu počinje u 19 sati kod Društvenog doma, a nastupit će i folkloraši iz KUD-a Vrhovje.

Velika Mlaka priprema proslavu kod Zadružnog doma od 19:30 sati, a programu će doprinijeti nastup folkloraša iz KUD-a Velika Mlaka.

Jurjevo će se proslavit i u Kurilovcu gdje ga organizira Etno udruga u suradnji s Gradskom četvrti Kurilovec i to na livadi između Lomničke i Jelačićeve ulice.
Program počinje u 17 sati pokaznom vježbom kurilovečkih vatrogasaca, a u 19 sati zapjevat će Ansambl Jane koje ove godine slave 20 godina postojanja. Paljenje krijesa bit će u 19:30 sati.

Krijesovi uz popratni program, gorjet će i u Donjoj Lomnici, Hrašću, Lukavcu, Kobiliću, Rakitovcu, Plesu i Kučama.

Veliko centralno slavlje će biti u nedjelju 28. travnja od 18 sati u Tuđmancu. U programu sudjeluju Turopoljski banderij i Turopoljska udruga skauta ‘Tur’, a na pozornici će nastupiti FA Turopolje, KUD Ščitarjevo, KUD Mičevec, KUD Čiče, KUD ‘Nova zora’ Donja Lomnica i KUD Stari grad Lukavec.

Po završetku kulturno-umjetničkog programa Velikogoričane će zabavljati Gazde.

Nastavite čitati

Kultura

U Buševec stiže stand up komičar Tin Sedlar sa svojom predstavom ‘Roditeljski sastanak’

Bit će to večer smijeha u Domu kulture Buševec.

Objavljeno

na

Nakon nekoliko predstava, koje su se pokazale i više nego uspješne, zbog brzo rasprodane dvorane, Ogranak Seljačke sloge Buševec ovoga puta organizira večer stand-upa.

U goste im stiže poznati hrvatski komičar Tin Sedlar koji će u petak 26. travnja na daskama Doma kulture Buševec izvesti show ‘Roditeljski sastanak’.

–  Ako želite vidjeti da roditeljski sastanci nisu samo ozbiljni i dosadni, da razrednik/ca nisu tako opasni kako izgledaju, da imati jedinicu i nije najgora stvar na svijetu, nego da sve to može biti zabavno i smiješno dođite – pozivaju iz Ogranka.

Početak je u 20 sati, a svoje ulaznice po cijeni od 10 eura možete rezervirati na mobitele 098 829 907 ili 098 362 721.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica dala najveću podršku HDZ-u, a evo i kako su prošli gorički kandidati prema preferencijalnim glasovima

Najviše preferencijalnih glasova u Velikoj Gorici dobio je gradonačelnik Krešimir Ačkar, njih 6 386.

Objavljeno

na

Državno izborno povjerenstvo obradilo je gotovo sva biračka mjesta, a prema dosad objavljenim rezultatima HDZ je na parlamentarnim izborima osvojio 61 mandat, a SDP-ova koalicija Rijeke pravde 42 mandata, Domovinski pokret 14 osvojenih mandata, Most 11, a Možemo 10 mandata.

Po dva mandata osvojili su IDS i Nezavisna platforma Sjever, a jedan je mandat osvojila koalicija Fokusa i Republike. Ovi parlamentarni izbori svakako će ostati zapamćeni s najvećom izlaznošću do sada od 2000. godine.

Kada je u pitanju Velika Gorica obrađena svu sva biračka mjesta, a prema podacima DIP-a glasovalo je 36 085 Velikogoričana i Velikogoričanki što je izlaznost od 66,72 posto od ukupnog broja birača.

Građani su najveće povjerenje dali listi HDZ-a i partnera, a za koju je glasovalo 12 328 Velikogoričana. Na toj se listi na 4. mjestu nalazio i gorički gradonačelnik Krešimir Ačkar koji je u svom gradu ujedno dobio 6 386 preferencijalna glasa. To je za 3 752 glasa više u odnosnu na prošle parlamentarne izbore kada ga je posebno na listi zaokružilo 2 634 sugrađana.

Inače, ukupno u cijeloj I. izbornoj jedinici prvi čovjek grada osvojio je 7 406 preferencijalna glasa. Shodno tome Krešimir Ačkar će i u naredne četiri godine zastupati nacionalne interese, ali prvenstveno interese svoje Velike Gorice.

No, nije jedini gradonačelnik Ačkar bio u utrci za mandat u Hrvatskom saboru, to je htjelo još nekoliko Goričana i Goričanki.

Tako su se na listi koalicije Rijeke pravde na čelu sa SDP-om našli Ivana Mlinar koja je dobila 254 preferencijalna glasa, a Ivo Jelušić 287. Za ovu je listu glasovalo ukupno 7 874 sugrađana.

Za Domovinski pokret u Velikoj Gorici je glasalo 3 881 birača, a na čijoj je listi bilo troje goričkih predstavnika. Zvonimir Lovrić koji je osvojio 453 preferencijalna glasa te Marijana Peher sa 117 preferencijalnih glasova.

Politička platforma – Možemo! U Velikoj Gorici je dobila 3 747 glasova, a gorički predstavnik Jan Kruhak ostvario je 245 preferencijalna glasa. Slijedi ju Most i partneri s 3 488 glasova. Gotovo pola Mostove liste činili su gorički članovi ove stranke. Njih troje je dobilo više od 100 preferencijalnih glasova, a to su Ivan Bekavac s 306, Antono Kuliš iz Suverenista sa 171, Valentina Dorotić sa 123 te Damir Slojšek sa 114 preferencijalna glasa.

Ostali gorički kandidati koji su se nalazili na listama nisu ostvarili više od 100 preferencijalna glasa. Lista HSP-a na kojoj su također bili naši Velikogoričani, ukupno je glasovalo 196 birača te nije prešla izborni prag.

Spomenimo i kako je Velika Gorica među gradovima rekorderima po izlaznosti birača.

Nastavite čitati

Udruge

FOTO Stjepan Milobara i dalje na čelu SUH-a Podružnica Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Stjepan Milobara, predsjednik SUH-Podružnica Velika Gorica

Velika Gorica, Okuje, 17.04.2024. SUH – Podružnica Velika Gorica, godišnja skupština. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Članovi Sindikata umirovljenika Hrvatske (SUH) – Podružnica Velika Gorica održali su Izvještajno-izbornu godišnju skupštinu jučer (srijeda, 17.04.2024.) u Restoranu ‘Za vašu dušu’ Okuje. Sjednicu Skupštine otvorio je i vodio Stjepan Milobara – predsjednik Podružnice, a u radnom predsjedništvu još su bili Ratimir Herceg, Biserka Požgaj i Katica Modrušan – tajnica Podružnice i zapisničarka.

Velika Gorica, Okuje, 17.04.2024. SUH – Podružnica Velika Gorica, godišnja skupština. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Podnesena izvješća o djelovanju Podružnice u 2023. godini, program rada i financijsko izvješće prihvaćeni su jednoglasno i bez rasprave. Nakon razrješnice predsjedniku i tijelima Podružnice izabrani su novi predsjednik i članovi predsjedništva Podružnice.

Velika Gorica, Okuje, 17.04.2024. SUH – Podružnica Velika Gorica, godišnja skupština. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Stjepan Milobara bit će predsjednik i u slijedećem četverogodišnjem mandatu, a Predsjedništvo Podružnice čine: Ratimir Herceg (zamjenik predsjednika), Katica Modrušan (tajnica), Biserka Požgaj (blagajnica), Franjo Lovreković, Veronika Mujagić, Mira Zdelar, Ivan Vujnović i Ana Večerin (članovi). Članovi Nadzornog odbora su: Marija Koren, Višnja Živadinović i Marica Kovačić.

Velika Gorica, Okuje, 17.04.2024. SUH – Podružnica Velika Gorica, godišnja skupština. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Izvješće o aktivnostima ističe da je Podružnica u 2023. godini intenzivnije organizirala rekreativne izlete u toplice i na more, ali i izlete u prigodi raznih proslava, manifestacija i hodočašća (ukupno 19) na kojima je sveukupno bilo malo više od tisuću izletnika.

Velika Gorica, Okuje, 17.04.2024. SUH – Podružnica Velika Gorica, godišnja skupština. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Zbor Podružnice ”Turopoljska zvona” bio je aktivniji nego u Covid-vremenu, imao je 31 probu i 13 nastupa. Navršava se 28 godina djelovanja zbora, u proteklim godinama bio je ustaljeni broj od 30 članova, ali sada je aktivno dvadesetak članova.

Velika Gorica, Okuje, 17.04.2024. SUH – Podružnica Velika Gorica, godišnja skupština. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na Sportskim susretima u Samoboru u organizaciji Županijskog povjerenstva i Podružnice SUH-a Samobor (prosinac 2023.) sudjelovalo je 20 članova Podružnice Velika Gorica. Natjecali su se u 4 discipline, osvojili su pehare za jedno drugo i jedno treće mjesto u stolnom tenisu odnosno pikadu.

Velika Gorica, Okuje, 17.04.2024. SUH – Podružnica Velika Gorica, godišnja skupština. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Plan rada za 2024. godinu predviđa, između brojnih aktivnosti, slijedeće: brigu o starijim i bolesnim članovima; organiziranje jednodnevnih izleta u toplice i poznata izletišta te na etno izložbe i seoski turizam; druženje uz rekreaciju i zabavu; organiziranje hodočašća u poznata Marijanska svetišta (Marija Bistrica, Trsat, Međugorje); podržati zbor ‘Turopoljska zvona’. Plana rada i financijski plan za 2024. godinu usvojeni su jednoglasno, bez rasprave.

 

Velika Gorica, Okuje, 17.04.2024. SUH – Podružnica Velika Gorica, godišnja skupština. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon okončanja svih skupštinskih procedura, uslijedio je domjenak te druženje uz ples i pjesmu. Za pjesmu i svirku pobrinuo se Ivan Bakarić (Sisak), ‘One Man Band’, stalni pratitelj umirovljeničkih susreta.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Sport

Lukavečki festival promašaja u porazu u Strmcu, izbori odgodili Kurilovčane

Nogometaši Lukavca poraženi su rezultatom 2-0 u gostima kod Save iz Strmca Samoborskog, u utakmici u kojoj su gosti stvarali šanse i promašivali, a domaćin jurio u kontre i zabijao. Kurilovec je utakmicu ovoga kola morao odgoditi

Objavljeno

na

Objavio/la

Neradan dan usred tjedna, poklopilo se tako, društvo iz 3. NL Centar, četvrtog ranga hrvatskog nogometa, iskoristilo je za odrađivanje 25. kola svoga prvenstva. Odnosno, učinili su to oni koji su mogli osigurati uvjete za odigravanje nogometne utakmice, što se ne odnosi na nogometaše Kurilovca. Budući da je na Udarniku bilo biračko mjesto, Kurilovec je morao odgoditi ogled s Gajem iz Mača, pa će se taj ogled odigrati naknadno.

Lukavec, naš drugi predstavnik u ovom rangu, nije imao takvih poteškoća, no to ne znači da poteškoća uopće nije bilo. Bilo ih je itekako, u prvom redu s realizacijom, pa su Lukavčani na gostovanju u Strmcu Samoborskom doživjeli svoj šesti poraz ove sezone. Neočekivano, jer s druge strane bila je pretposljednja Sava, koja je praktički otpisana iz ozbiljne borbe za ostanak u rangu koji se smanjuje s 18 na 16 klubova, pa će i ispasti tri ili četiri momčadi.

Unatoč tome, Lukavec je na ovo gostovanje stigao s velikom dozom opreza, što se pokazalo i više nego opravdanim. Teren mjestimično grbav, vrijeme mjestimično oblačno, s kišom koja je rominjala, ali i uz neugodno niske temperature, koje su cijelu priču učinile još za nijansu zahtjevnijom.

Iako, moglo se sve rasplesti i bitno drukčije nego što se na kraju rasplelo. Da je, primjerice, Adrian Zenko već u prvoj minuti zabio umjesto da je loptu poslao centimetar ili dva pokraj stative. Da je isti taj Zenko u petoj minuti uspio zabiti iz nove velike šanse, da je Antun Grozdek realizirao prvu sljedeću ozbiljnu priliku, da je jedan jako dobar slobodnjak odsjeo u mreži umjesto da ga je domaći golman čudesno iščupao…

Budući da se ništa od toga nije dogodilo, u 36. minuti stigla je kazna. Čvrsti i motivirani domaćin izašao je u tom trenutku iz svoje obrambene formacije, krenuli su igrači Save u brzu kontru, a Lukavčane je šokirao Petar Brkić. S tih se 1-0 za Savu otišlo i na predah, nakon kojeg je utakmica nastavljena u vrlo sličnom obliku.

Ključna razlika je bila u tome što su se domaćini još malo povukli, stali još čvršće i defenzivnije, a igrači Lukavca muku su mučili u pokušajima da preskoče taj defenzivni zid. Redale su se i dalje šanse, pokušaji, udarci, na kraju je sve skupa završilo na nekih šest-sedam jako dobrih situacija za Lukavec, ali lopta ove srijede poslijepodne na Lazini nije htjela u domaći gol.

Konačna odluka pala je u 59. minuti, nakon još jedne brze kontre domaćina, koju je ovoga puta realizirao Denis Plojović-Beriša. Energije je nakon toga u velikoj mjeri nestalo, iako su Lukavčani i dalje pokušavali, ali ovo jednostavno nije bio njihov dan. Domaćin je pragmatičnom i vrlo konkretnom prezentacijom došao do tri boda koja ostavljaju nadu u ostanak, a Lukavec je ostao bez bodova na koje su u klubu računali. Uz suđenje koje će iz lukavečkog tabora označiti jako dobrim, u sudaru s protivnikom smještenom na dnu tablice, ali i na terenu na kojem nikad nije lako igrati.

– Tako to ponekad bude u nogometu… Rekao bih da smo odigrali dobru utakmicu, čak i puno bolju nego protiv Bistre, koju smo pobijedili, ali kao da smo odlučili da nećemo zabiti gol. Želja, volja i htjenje nisu bili upitni niti u jednom trenutku, ali doslovno je nevjerojatno što smo sve propustili realizirati – kaže sportski direktor Tomislav Gligora, dodajući kako nema nikakvog razloga za paniku, bez obzira na samo jedan bod u dvije uzastopne utakmice protiv klubova s dna tablice, prvo Samobora, pa sad i Save.

Lukavec ide dalje svojim ritmom, kao šesta momčad prvenstva, a sljedeće kolo već za tri dana, odnosno u subotu, donosi i novi izazov. Na Lukavello će doći zagrebački HAŠK, još jedan protivnik iz donje polovice tablice, a u Lukavcu se mogu samo nadati da će nišanske sprave njihovim ofenzivaca biti nešto bolje podešene.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno