Povežite se s nama

Vijesti

Bolest štitnjače je u porastu, a čak 60 posto ljudi s tom bolešću nije svjesno svog stanja

Svjetski dan štitnjače obilježava se diljem svijeta svake godine 25. svibnja.

Objavljeno

na

Svjetski dan štitnjače obilježava se diljem svijeta svake godine 25. svibnja s ciljem podizanja svijesti o bolestima štitnjače, s posebnim naglaskom na prevenciju te što ranije otkrivanje i liječenje.

Štitnjača je mala endokrina žlijezda veličine oko pet centimetara koja svojim djelovanjem utječe na cijeli organizam. Smještena je s prednje strane vrata, a oblikom, zbog svoja dva režnja spojena u sredini, nalikuje leptiru. Štitnjača u krv izlučuje hormone trijodtironin (T3) i tetrajodtironin ili tiroksin (T4) koji su nužni za pravilno funkcioniranje svih tkiva i organa. Važni su za normalan rad živčanog sustava, održavanje tjelesne temperature, normalne aktivnosti centra za disanje, kontrolu potrošnje energije i kisika. Na srce djeluju tako da dovode do povećanja kontraktilnosti srčanog mišića i ubrzanja rada srca, a također, pojačavaju pokretljivost crijeva, utječu na pregradnju kosti, homeostazu šećera i masnoća u krvi. Jasno je stoga da poremećaji štitnjače mogu izazvati brojne zdravstvene tegobe.

Procjenjuje se da i do 60 % osoba s bolestima štitnjače nije svjesna svoga stanja. Simptomi bolesti štitnjače variraju od osobe do osobe i nerijetko se pogrešno povezuju sa stanjima kao što su trudnoća, menopauza ili depresija. Hormonalni poremećaji su obično povezani te neravnoteža jednog hormona utječe i na druge sustave. Štitnjaču često krivimo za brojne simptome, kao što su probavni problemi, neplodnost, spor metabolizam, ispadanje kose, debljanje, kronični umor… Često je usporen rad štitnjače rezultat većeg problema: na primjer, sveprisutan stres utječe na porast kortizola, a trajno povišene razine kortizola mogu dovesti do iscrpljenosti nadbubrežne žlijezde i hipotireoze. Osim toga na funkciju štitnjače loše utječu i loše prehrambene navike, nutritivni deficiti, izloženost toksinima, nedovoljan unos hrane, kronična upala, stalne dijete…

Najčešći poremećaji funkcije štitnjače su hipotireoza (smanjena aktivnost štitnjače) i hipertireoza (pojačana aktivnost štitnjače).

Simptomi hipotireoze (smanjene količine hormona) su suha koža, lomljivi nokti, usporen govor i umor, smanjeno pamćenje, sklonost depresiji, opća slabost, mišićna slabost, bolovi u mišićima i zglobovima, zatvor, povećanje tjelesne mase i poremećaj menstrualnog ciklusa.

Simptomi hipertireoze su najčešće: nervoza, razdražljivost, kronični umor, malaksalost, ispadanje kose, probavni problemi, gubitkom tjelesne mase, problemima s očima (vlažne i sjajne oči, ispupčene očne jabučice) te ubrzani, ponekad nepravilni srčani ritam.

Simptomi koji mogu ukazivati na neravnotežu hormona štitnjače.

Rak štitnjače je najčešća zloćudna bolest endokrinog sustava. Prema podacima Registra za rak, u RH u 2019. godini od raka štitnjače oboljela je 831 osoba, od čega 78% žena. Incidencija je u stalnom porastu, oko 5 % godišnje u posljednjih 20 godina. Porast pojavnosti možemo pripisati, osim starenju stanovništva, sve boljoj dijagnostici uz pomoć koje se karcinomi otkrivaju u ranoj fazi što je ranije bilo nemoguće. Čimbenici rizika su pretilost, izlaganje ionizirajućem zračenju, obiteljska anamneza raka štitnjače, niski sadržaj joda u prehrani, snižena razina D vitamina.

Hashimotov sindrom je autoimuna bolest u kojoj organizam stvara antitijela koja uništavaju vlastitu štitnjaču, što s vremenom dovodi do hipotiroidizma. Ali Hashimoto je puno složeniji sindrom. Naime zbog smanjene mogućnosti stvaranja hormona, javljaju se simptomi hipotireoze, a zbog autoimunog uništenja štitnjače, njene stanice i hormoni se otpuštaju u krvotok, doprinoseći simptomima hipertireoze. Nije stoga rijetkost da oboljeli od ovog sindroma imaju kako simptome hipotiroidizma, tako i simptome hipertiroidizma. Bolest zahvaća žene 10-15 puta češće nego muškarce. Može se javiti već kod adolescentica i mladih žena, a najčešća je u žena između tridesete i pedesete godine života. Učestalost joj i kod žena i kod muškaraca raste s dobi. Često se pojavljuje uz neke druge autoimune bolesti kao što su šećerna bolest tip 1, vitiligo, celijakija, reumatoidni artritis, lupus i druge. Postoji genetska predispozicija nastanku ovog sindroma, ali da bi se bolest razvila mora postojati okidač. Najčešći uzroci su: netolerancija na hranu, propusnost crijeva (leaky gut), deficiti nutrijenata, infekcije (virusi, bakterije, paraziti, gljivice), insuficijencija jetre, problem s nadbubrežnom žlijezdom (neodgovarajući odgovor na stres). Bez obzira na uzrok, prilagodba životnog stila mogu pomoći u većini slučajeva. Prehrana koja podržava zdravlje štitnjače održava stabilne razine šećera u krvi uz dovoljno raznovrsnih izvora nutrijenata. Glavni stresori su uz nedovoljan unos hranjivih tvari i nedovoljno sna te kronična izloženost toksinima iz okoliša.

Ponekad će prilagodba životnih navika biti dovoljna za opravak rada štitnjače, a ponekad su potrebni lijekovi po preporuci liječnika. Kako bi liječenje bilo uspješnije, nekoliko savjeta za osobe koje uzimaju hormone štitnjače (levotiroksin):

  • Preporučljivo ih je uzimati ujutro na prazan želudac barem 30 do 60 minuta prije hrane ili kave jer hrana smanjuje asporpciju.
  • Osobe koje uzimaju i antacide ili inhibitore protonske pumpe (lijekovi koji smanjuju kiselost želuca) trebaju ih odvojiti 4 sata od hormona štitnjače.
  • Kalcij i željezo tvore netopive komplekse s levotiroksinom te ih treba uzimati bar 2 sata poslije levotiroksina. Isto se odnosi i na multivitaminske komplekse koji sadrže kalcij ili željezo.

Podizanje društvene svijesti o zdravlju štitnjače igra ključnu ulogu u prevenciji, ranom otkrivanju bolesti i pravovremenom liječenju. Budući da simptomi variraju od osobe do osobe, i liječenje treba biti individualizirano. Ukoliko sumnjate na problem u radu štitnjače ili vam je već dijagnosticirana određena bolest štitnjače, obratiti se možete timu Ljekarni Zagrebačke županije.

– Možemo Vam pomoći u donošenju zdravih navika, odgovoriti na pitanja u vezi Vaše terapije ili izbora dodataka prehrani koji bi bili najprikladniji za Vaše trenutno stanje. Tako ćete izbjeći uzimanje nepotrebnih ili čak štetnih dodataka prehrani jer ne zaboravimo da i lijekovi koji ne idu na recept mogu izazvati nuspojave i stupiti u interakcije s postojećom terapijom – poručili su iz Ljekarni.

HOTNEWS

Grad Velika Gorica u borbi protiv ilegalnog otpada iz Zagreba

Vlasnici odlagališta uništili barijere, prijete komunalnim redarima, ne boje se ni policije!

Objavljeno

na

Objavio/la

Prava drama odvijala se jutros na području Velike Gorice tijekom nove akcije usmjerene na sprječavanje dovoza ilegalnog otpada. Grad Velika Gorica po drugi je puta postavio betonske barijere, prekopao prometnice na područjima Mičevca, Ščitarjeva i Kosnice, koje pojedine građevinske tvrtke koriste za dovoženje otpada s područja Zagreba, kako bi ga ilegalno bacili na privatne parcele.

Nažalost, samo dva sata nakon postavljanja barijera, iste su uništene i nasilno uklonjene pomoću buldožera, a kako se neslužbeno doznaje, inicijator toga je jedan od vlasnika zemljišta, koji je izazvao incident s komunalnim redarima i tijekom postavljanja istih. Na dojavu je reagirala i policija dolaskom, no, izgleda da se pojedinci ne boje ni policije, a kako neslužbeno doznajemo upravo je on nastavio s prijetnjama i komunalni redarima na terenu, a potom se uputio i u Gradsku upravu gdje je nastavio s prijetnjama.

Po svemu sudeći, „posao“ s ilegalnim otpadom je prilično unosan za pojedince, koji, podsjetimo, nisu prezali ni od povlačenja pištolja na komunalne redare.

Ova borba, saznajemo iz Grada, neće prestati jer je cilj zaštititi građane Velike Gorice od ilegalnog odbacivanja otpada i zagađivanje vode i tla. Do sada je grad reagirao postavljanjem kamera, zatvaranjem prometnica, podizanjem kaznenih prijava, prijavama inspektoratu, ali i DORH-u.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Koji su uzroci vašeg išijasa ili bolova u zglobovima – brzo ćete saznati napravite li magnetsku rezonancu!

Jeste li kad osjetili snažnu, probadajuću bol koje se spušta niz nogu? Vjerojatno je riječ o išijasu! Ako vam bliska osoba s kojom živite doslovno plače od bolova, vjerujete, išijas i te kako može boljeti! Intenzitet boli ovisi o količini pritiska na živac. Što uzrokuje bol i radi li se o išijasu, vrlo jednostavno otkriva magnetska rezonanca koja je važna za dijagnostiku i određivanje terapije

Objavljeno

na

U Medicinskom centru Gorica svim umirovljenicima daruju trajni popust od 15% na sve medicinske slikovne pretrage pa tako i na magnetsku rezonancu. Na koji način MR potvrđuje što uzrokuje išijas kao i bolove u zglobovima, saznajte u članku nastao u suradnji s ovim centrom.

 

IŠIJAS ILI LUMBOISCHIALGIA – INTENZIVNA BOL

Išijas je intenzivna bol u području donjeg dijela leđa i gluteusa koja se širi duž zahvaćene noge, ponekad sve do stopala. Uzrok boli je iritacija korijena ishijadičnog živca, lat. nervus ischiadicus, najvećeg živca u ljudskom tijelu koji ide od donjeg dijela kralježnice preko gluteusa kroz svaku nogu.

Glavni simptom išijasa tj. lumboischialgije je upravo ta snažna, probadajuća bol koja se može osjetiti kao električni udar ili žarenje koje se od donjeg dijela leđa i gluteusa spušta niz nogu. Bol može biti iznimno jaka i ometati svakodnevne aktivnosti, a intenzitet ovisi o količini pritiska na živac.

Ostali simptomi išijasa uključuju:

  • utrnulost i trnce u nozi,
  • slabost mišića u zahvaćenoj nozi,
  • osjećaj hladnoće ili pečenja,
  • bol u bedrima i stopalu

U čak 90% slučajeva uzrok išijasa su degenerativne promjene u donjem dijelu kralježnice, uključujući ponajprije herniju diska, a tu su i suženje spinalnog kanala – stenoza i spondilolistezu (pomicanje kralješka).

Išijas se često javlja kod osoba starije životne dobi zbog degenerativnih promjena na kralježnici, poput trošenja intervertebralnih diskova, smanjenja elastičnosti ligamenata te već spomenutog suženja spinalnog kanala. Znači, s godinama, kralješci i okolne strukture postaju skloniji promjenama koje mogu uzrokovati pritisak na ishijadični živac.

Važno je reći kako ostali uzroci pritiska na ishijadični živac mogu biti ozljede, tumori, ciste i upalne promjene okolnih tkiva, što je i te kako važno na vrijeme dijagnosticirati.

Liječenje išijasa ovisi o težini simptoma i uzroku. U akutnoj fazi primjenjuje se simptomatska terapija za ublažavanje boli, dok kronični išijas zahtijeva aktivan pristup kroz medicinske vježbe i fizikalnu terapiju.

Pravovremena dijagnostika omogućuje ciljanu terapiju i smanjuje rizik od komplikacija. I tu dolazimo do magnetske rezonance kojom ćemo brzo saznati radi li se o išijasu. U praksi, liječnici često prvo preporučuju fizikalni pregled i RTG, a tek ako simptomi traju ili se pogoršavaju, upućuju na MR.

 

MAGNETSKA REZONANCA DETEKTIRAT ĆE UZROK IŠIJASA

Za razliku od drugih metoda snimanja, MR omogućuje neinvazivnu, detaljnu i preciznu dijagnozu stanja poput išijasa, bolova u zglobovima i drugih mišićno-koštanih bolesti. Omogućuje liječnicima da ciljano odrede terapiju i spriječe daljnje komplikacije.

Zašto? Zato što je magnetska rezonanca jedina metoda koja može jasno prikazati leđnu moždinu, živčane korijene i okolne strukture.

Rengen (RTG) i CT (kompjuterizirana tomografija) mogu prikazati kosti, ali ne mogu otkriti promjene na mekom tkivu poput upale živaca što je ključno za potvrdu dijagnoze i početak pravog liječenja išijasa.

 

MAGNETSKA REZONANCA VAŽNA ZA DIJAGNOSTIKU UZROKA BOLOVA U ZGLOBOVIMA

Osobama starije životne i zglobovi zadaju također velike probleme. Uzroci boli mogu biti različiti, što možete vidjeti prema dolje izdvojenim primjerima, ali kod svakog je i dalje magnetska rezonanca važna za dijagnostiku.

  • OSTEOARTRITIS (ARTROZA) – kronična bolest zglobova karakterizirana postupnim propadanjem hrskavice, što dovodi do boli, ukočenosti i smanjene pokretljivosti. MR je jedina dijagnostička metoda koja prikazuje stanje hrskavice, zglobne tekućine i upalne procese.
  • REUMATOIDNI ARTRITIS – autoimuna bolest koja uzrokuje kroničnu upalu zglobova što može dovesti do deformacija i oštećenja. MR otkriva upalu sinovijalne membrane i promjene na mekim tkivima.
  • OŠTEĆENJA LIGAMENATA I TETIVA – nastaju zbog preopterećenja, ozljeda ili degenerativnih promjena, uzrokuju bol i smanjenu funkciju zgloba. MR prikazuje istegnuća i upalne procese.

 

MR KORISNA U PROCJENI KOMPLIKACIJA UZROKOVANIH OSTEOPOROZOM

Osim navedenih primjera, MR je također korisna metoda u procjeni komplikacija uzrokovanih osteoporozom poput prijeloma kralježaka.

Osteoporoza je bolest obilježena smanjenjem gustoće kostiju, zbog čega one postaju porozne i jedna je od najčešćih bolesti starije populacije.

Padovi su glavni mehanizam nastanka prijeloma kod osoba starije životne dobi: godišnje padovi zahvate 30% osoba starijih od 65 godina i čine jedan od glavnih uzroka morbiditeta i mortaliteta.

Kako nam MR pomaže? Na primjer, ako osoba ima bolove u leđima, a postoji sumnja na osteoporotski prijelom, magnetska rezonancija može prikazati postoji li svježi prijelom i razlikovati ga od starijih prijeloma kao i pomoći u razlikovanju osteoporotskih prijeloma od tumorskih lezija.

Bol nam govori da s našim tijelom nešto nije u redu, ona je će ponekad šaptati, ponekad vikati, a i vrištati. Važno je ne ignorirati bol, već ju shvatiti ozbiljno i nastojati pronaći glavni uzrok te na njega utjecati.

Medicinski centar Gorica ističe važnost pravovremene dijagnostika za očuvanje zdravlja te upravo zato umirovljenicima, kao našoj brojnoj, a najosjetljivijoj društvenoj skupini, daruje 15% popusta na sve medicinske slikovne pretrage.

Popust se odnosi na rendgenske preglede (RTG), magnetsku rezonancu (MR), mamografiju (MMG), kompjuteriziranu tomografiju (CT/MSCT) te virtualnu kolonoskopiju. Više detalja o akciji saznajte na njihovoj web stranici.

Foto: Medicinski centar Gorica

Nastavite čitati

Vijesti

Zagrebačka županija udvostručila naknadu za novorođenčad i uvela poklon paket, evo što roditelji mogu dobiti

Zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec naglasio je kako je iznos pomoći udvostručen s dosadašnjih 150 na 300 eura, a za tu mjeru je u 2025. godini osigurano 810 tisuća eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: pexels.com

Od 1. siječnja 2025. godine, roditelji svakog novorođenog djeteta u Zagrebačkoj županiji ostvaruju pravo na jednokratnu novčanu pomoć u iznosu od 300 eura te prigodan poklon paket u sklopu projekta „Od prve žlice do prve godine“, predstavljenog povodom Svjetskog dana zdravlja u Velikoj Gorici.

Projekt je nastao u suradnji Zagrebačke županije i Ljekarni Zagrebačke županije, a cilj mu je podržati mlade obitelji u prvoj godini života djeteta, s naglaskom na zdravu prehranu i podršku u razvoju.

Poklon paket obuhvaća silikonsku zdjelicu i žličicu, slinček, platneni ruksak te priručnik „Od prve žlice do prve godine“, koji su osmislili nutricionisti i magistri farmacije iz Ljekarni Zagrebačke županije. Kako je pojasnila ravnateljica Ljekarni Ana Galić Skoko, priručnik odgovara na ključna pitanja o uvođenju dohrane te nudi prijedloge zdravih obroka s lokalnim i sezonskim namirnicama. Paket je moguće preuzeti u bilo kojoj podružnici ljekarni uz predočenje rješenja o ostvarenom pravu na novčanu pomoć.

Foto: zagrebacka-zupanija.hr

„Zagrebačka županija brine o našim mladim obiteljima, nastojimo im pomoći kod novorođenog djeteta. Ove godine smo udvostručili jednokratnu pomoć i ona sada iznosi 300 eura, za što je Zagrebačka županija u ovoj godini osigurala 810 tisuća eura“ istaknuo je zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec.

Predstavljanje projekta održano je u prostoru Ljekarni Zagrebačke županije u Velikoj Gorici, uz panel raspravu stručnjakinja iz područja brige za majku i dijete, ginekologinje Ksenije Jakopinčić, pedijatrice Tatjane Glivetić, patronažnih sestara Martine Širanović i Jadranke Baričević te nutricionistice Lucije Pavazzi. U ime institucija sudjelovale su pročelnica županijskog odjela za zdravstvo Ksenija Čuljak i ravnateljica Galić Skoko.

Pročelnica Čuljak podsjetila je kako je od uvođenja mjere 2018. godine iz županijskog proračuna izdvojeno ukupno 2,6 milijuna eura, a pravo na potporu ostvarilo je 18.240 roditelja i posvojitelja. Zagrebačka županija, za razliku od nacionalne razine, uključuje i posvojitelje djece bez obzira na njihovu dob.

Treći segment demografskog paketa čini kartica vjernosti kojom roditelji ostvaruju popuste na dječji asortiman u prvoj godini života , 10 % za jedno dijete, 15 % za blizance i 20 % za troje ili više djece.

Foto: zagrebacka-zupanija.hr

Također, povodom Svjetskog dana zdravlja, koji se ove godine obilježava pod motom „Zdravi početak – budućnost puna nade“, u svih devet gradova Zagrebačke županije održana je javno-zdravstvena akcija besplatnog mjerenja šećera i krvnog tlaka. Građanima su bili dostupni i savjeti o zdravom načinu života, a Kolarec je tom prigodom zahvalio svim zdravstvenim djelatnicima koji su sudjelovali u provedbi akcije.

Zagrebačka županija ovim mjerama šalje jasnu poruku, ulaganje u rani razvoj djece i podrška roditeljima nisu samo socijalna, već i strateška demografska politika s pogledom u budućnost.

Nastavite čitati

Vijesti

Država isplaćuje 50 eura svakom umirovljeniku i korisniku nacionalne naknade, evo kada počinje isplata

Jednokratni iznos od 50 eura primit će svi korisnici mirovine iz hrvatskog obveznog mirovinskog osiguranja kojima je u ožujku 2025. isplaćena mirovina za veljaču te svi korisnici nacionalne naknade za starije osobe kojima je u istom mjesecu isplaćena naknada za veljaču.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: pexels.com

Isplata jednokratnog novčanog primanja (JNP) korisnicima mirovina i nacionalne naknade za starije osobe počet će u utorak, 15. travnja. Ova isplata provodi se u skladu s Odlukom Vlade Republike Hrvatske donesenom 26. ožujka 2025.

Jednokratni iznos od 50 eura primit će svi korisnici mirovine iz hrvatskog obveznog mirovinskog osiguranja kojima je u ožujku 2025. isplaćena mirovina za veljaču te svi korisnici nacionalne naknade za starije osobe kojima je u istom mjesecu isplaćena naknada za veljaču.

Ukupan broj korisnika koji imaju pravo na ovu jednokratnu isplatu iznosi 1.245.894, a za tu namjenu osigurano je 62.294.700,00 eura iz Državnog proračuna.

Važno je napomenuti kako visina mirovine ne utječe na pravo na JNP, svi korisnici dobit će jednaki iznos od 50 eura, bez obzira na visinu svojih primanja.

Do sada je kroz isplate jednokratnog novčanog primanja korisnicima mirovina i nacionalne naknade ukupno isplaćeno 711.876.866,08 eura. Ova nova isplata nastavak je politike dodatne financijske potpore starijim građanima. Više informacija dostupno je ovdje.

Nastavite čitati

Vijesti

Veliki uspjeh mladih debatanta! Dvije ekipe izborile plasman na državno natjecanje

Natjecanje se odvijalo kroz šest kola, tijekom kojih su učenici debatirali o aktualnim i društveno relevantnim temama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Dvije ekipe Debatnog kluba Velika Gorica (DKGVG) plasirale su se na Državno natjecanje iz debate koje će se održati od 9. do 11. svibnja u Vinkovcima, a do tog su uspjeha došle tijekom Županijskog natjecanja održanog 6. i 7. travnja u Sisku. U konkurenciji 19 srednjoškolskih ekipa iz kontinentalne Hrvatske, debatanti iz Velike Gorice ponovno su pokazali svoju snagu.

Debatni klub Velika Gorica nastupio je s tri ekipe. Ekipe DKGVG1 (Hana Biloglav, Ela Martinko, Bruna Ćatipović) i DKGVG2 (Ella Kaiser, Adrian Ninić, Petar Jelić) uspješno su se plasirale među četiri najbolje ekipe te time osigurale sudjelovanje na Državnom natjecanju. Ekipa DKGVG1 osvojila je drugo mjesto, dok je DKGVG2 zauzela četvrtu poziciju. Treća ekipa, DKGVG3 (Budimir Sirotić, Lukrecija Grđan, Jana Špilek), završila je na 11. mjestu.

Natjecanje se odvijalo kroz šest kola, tijekom kojih su učenici debatirali o aktualnim i društveno relevantnim temama – pravu dijaspore na glasanje, nastupima na Eurosongu na materinjem jeziku te ulozi referendumske demokracije.

Osim ekipnih uspjeha, istaknuli su se i pojedinci. Među 57 natjecatelja, članovi DKGVG-a ostvarili su sljedeće plasmane:

  • Ela Martinko – 5. mjesto
  • Hana Biloglav – 6. mjesto
  • Ella Kaiser – 9. mjesto
  • Bruna Ćatipović – 12. mjesto
  • Petar Jelić – 18. mjesto
  • Adrian Ninić – 19. mjesto
  • Budimir Sirotić – 32. mjesto
  • Lukrecija Grđan – 33. mjesto
  • Jana Špilek – 45. mjesto

Sljedeći izazov čeka ih u Vinkovcima, a „Ovaj dom smatra da bi države više trebale ulagati u vojnu potrošnju nego u međunarodnu diplomaciju” će biti tema. Završnica Državnog natjecanja održat će se u Ekonomskoj i trgovačkoj školi Ivana Domca.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.