Povežite se s nama

Politika

Aglomeracija i pročistač, gomila izvješća te novosti u gospodarenju otpadom

Nakon stanke za ručak, vijećnici su nastavili s raspravom bez prave rasprave o cijelom nizu izvješća, ali i o novostima s pročistačem i gospodarenjem otpadom

Objavljeno

na

Na zahtjev oporbenih vijećnika, točka vezana uz Aglomeraciju, koja je trebala biti posljednja, trideseta na dnevnom redu, prebačena je na treće mjesto, kako bi se o njoj što prije raspravljalo. Međutim, velike rasprave na kraju nije bilo, budući da je cijela opozicija napustila sjednicu, nezadovoljna načinom na koji je ona pripremljena.

I na kraju smo, umjesto rasprave, slušali izlaganje Krunoslava Višića, direktora VG Vodoopskrbe, koji je govorio o tijeku radova, ali i o natječaju za pročistač za otpadne vode.

– Pročistač je sastavni dio projekta Aglomeracija, a za njega je 5. srpnja otvoren poziv u elektroničkom oglasniku. Nakon savjetovanja sa zainteresiranim subjektima, deset dana poslije zaprimljena je žalba na dokumentaciju i VG Vodoopskrba je, sukladno zakonu, dostavila odgovor, nakon čega se postupak nastavio. Sukladno zaprimljenom rješenju, objavili smo dokumentaciju s izmjenama, a otvaranje ponuda trebalo je biti 1. rujna. Budući da je zaprimljena nova žalba, to je pomaknuto na 25. listopada, ali zbog nove žalbe rok za dostavu ponuda produžen je do 5. studenog, kad će se ponude otvarati. Nakon toga, imat ćemo 120 dana za donošenje odluke o odabiru – govorio je, između ostaloga, direktor Višić.

Nakon kraćih dodatnih vijećničkih pojašnjenja vezanih uz Aglomeraciju, uključujući i onu slikovitu nezavisnog vijećnika Juraja Odrčića kako “nije potpuno zadovoljan izvođačem radova, ali često nismo zadovoljni ni kako nam majstori doma naprave kupaonicu”, krenula su se nizati izvješća. Bez oporbenih vijećnika u vijećnici, sve je to prolazilo prilično glatko i bez dodatnih pitanja, uz jednoglasno prihvaćanje svih odluka.

Čuli smo tako izvješća o izvršenju proračuna, o radu Gradske knjižnice, Muzeja Turopolja, POU-a, Centra za djecu, mlade i obitelj, svih velikogoričkih vrtića, Ustanove za upravljanje ŠRC-om, Zajednice sportskih udruga, agencije VE-GO-RA, pa izvješće o provedbi Strategije za izjednačavanje mogućnosti i prava za osobe s invaliditetom, pa onda i ono o stanju Provedbenog plana zaštite od požara, o radu Javne vatrogasne postrojbe…

Nakon svega toga, na red je došla i točka na kojoj su se vijećnici ipak nešto duže zadržali. Točnije, učinio je to direktor VG Čistoće Ivan Rak, koji je zamolio za desetak minuta pažnje, koju je i dobio. Tema je bila Odluka o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Grada Velike Gorice. U prijevodu, gospodarenje otpadom i recikliranje.

– O ovoj odluci održano je javno savjetovanje, na kojem je primljena samo jedna primjedba. Žao mi je što ovdje nisu i oporbeni vijećnici, da kažu svoje mišljenje, jer ovo je vrlo važna tema – istaknuo je Rak.

Najavio je kako kreće podjela plavih, žutih i smeđih posuda za kućanstva, ali i kako će doći do povećanja broja odvoza otpada.

– U zgradama u gradu dosad smo odvozili 17 puta mjesečno, a sad ćemo imati 21 odvoz. Što se tiče ruralnog dijela našega grada, od dosadašnja četiri odvoza dolazimo na njih deset, a cilj je do 2025. godine doći do 55 posto razvrstavanja otpada i smanjenja količine komunalnog otpada na odlagalištima – kazao je direktor VG Čistoće, najavljujući i kako će doći do promjena cijena javne usluge koja se odnosi na zbrinjavanje otpada.

– Cijena minimalne usluge je 56 kuna, no više od 85% građana će plaćati cijenu od 49 kuna, budući da će svaki korisnik koji je uzeo komposter plaćati manju cijenu. U usporedbi s drugim gradovima, mi smo među najjeftinijima. Dio građana će imati pojeftinjenje, a dio nešto skuplju uslugu. Važno je da građani kompostiranjem i odgovornim zbrinjavanjem otpada mogu utjecati na cijenu, odnosno mogu je smanjiti – kazao je Rak, uz najavu kako će Velika Gorica biti među pet najpovoljnijih gradova u Hrvatskoj u ovoj kategoriji.

Do kraja sjednice govorilo se još i o izmjenama odluke o lokalnim porezima, o ŠRC-u Novo Čiče, o obnovi škole u Dubrancu, imenovanju ulica u Velikoj Mlaki, smanjenju ozona u zraku, o izborima u Sopu Bukevskom…

Politika

Grmoja u Gorici: MOST-ov kandidat za premijera pohvalio gradsku vlast po pitanju porezne politike

Grmoja je predstavio program i prijedloge za poboljšanje životnog standarda građana, među kojima je i smanjenje poreza na dohodak, te dizanje praga ‘paušalcima’ za ulazak u sustav PDV-a.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nikola Grmoja, kandidat Most-a za predsjednika Vlade na ovim parlamentarnim izborima, izabrao je upravo Veliku Goricu za medijsku prezentaciju programa i prijedloga za poboljšanje životnog standarda građana. U središnjem gradskom parku predstavio je ključne mjere tog programa – porezno rasterećenje i obračun s korupcijom.

Predlažemo smanjenje poreza na dohodak s 20 na 15 posto. Mirovine moraju rasti i uskladiti se s inflacijom, a mora se ulagati i u istraživanje, razvoj i obrazovanje i tako potaknuti naše gospodarstvo, to je jedini put. Također, poruka paušalcima – dignut ćemo prag za ulazak u PDV s 40.000 na 60.000 eura – rekao je na konferenciji za medije u Parku dr.Franje Tuđmana.

Zanimalo nas je planiraju li i smanjenje PDV-a i kakvom procjenjuju poreznu politiku gradske vlasti u Velikoj Gorici, koja nakon ukidanja prireza nije dizala stopu poreza na dohodak?

– Što se tiče smanjenja PDV-a tu treba biti jako oprezan. Mislim da je ključni problem u Hrvatskoj što je sam rad previše oporezovan i tu treba raditi promjene. Što se tiče goričkog poreza na dohodak, to je dobar potez i treba ići u tom smjeru. Mislim da je Gorica preblizu Zagrebu, da ima ogroman potencijal zbog same činjenice da ljudi tu dolaze živjeti i da ima dovoljno novaca u proračunu da bi se moglo porezno rasteretiti ljude da im rastu plaće, a onda da se taj novac uloži u ostale socijalne i demografske mjere. Ako netko treba imati novca, to je sigurno Velika Gorica – rekao nam je Mostov kandidat za premijera, Nikola Grmoja.

 

Nastavite čitati

Politika

Politički šok show: Milanović SDP-ov kandidat za premijera, ali ostaje na predsjedničkoj dužnosti – ustavni stručnjaci rekli svoje

Stručnjaci očekuju reakciju Ustavnog suda, a politički analitičar Gjenero kažu kako ovaj Milanovićev potez možda nije protivan slovu Ustava, ali je protivan duhu Ustava.

Objavljeno

na

Ovaj petak, 15. ožujka, svakako će ostati  zapamćen po ‘situaciji koju do sada u hrvatskoj politici nismo vidjeli’, pa čak i kao ‘scenarij iz političke fantastike’. Tako barem politički analitičari komentiraju sve što je danas pokrenuo Zoran Milanović. Do SDP-ove izvanredne presice održane u 15:30 sati Milanović je bio neupitno Predsjednik RH, no nakon što je na istoj najavio kako ide na parlamentarne izbore kao nezavisni kandidat za premijera SDP-ove liste, te nešto kasnije kako zbog toga ne misli dati ostavku na predsjedničku dužnost, ne prestaju tumačenja ustavnopravnih stručnjaka i političkih analitičara na temu – je li ova situacija sukladna Ustavu?

Što se SDP-ovog kandidata za premijera tiče – ostaje Predsjednik RH sve ‘dok ne preuzme novu dužnost’.

Screenshot FB Zoran Milanović

Reakcije ustavnih stručnjaka bile su brze i oštre.

Ustavna stručnjakinja Sanja Barić rekla je da predsjedniku Hrvatske Zoranu Milanoviću još danas Ustavni sud treba reći da se može kandidirati za premijera isključivo ako da ostavku sa sadašnje pozicije, piše net.hr. Ističe i kako ne postoji nikakva procedura oko toga jer ‘nikada nikome nije palo na pamet tako nešto nečuveno napraviti’.

Izvanredna profesorica ustavnog prava s Pravnog fakulteta u Zagrebu, Ana Horvat Vuković, dijeli ovo mišljenje – Milanović apsolutno mora dati ostavku na svoju predsjedničku dužnost kad se kandidira na izborima za Hrvatski sabor.

– Sve drugo bi predstavljalo zlouporabu njegove predsjedničke dužnosti. Predsjednik Republike ne smije biti član političke stanke i ne smije obnašati političku dužnost. To obuhvaća i slučaj kad se predsjednik kandidira kao nestranačka osoba na stranačkoj listi. Tu propis treba teleološki tumačiti u skladu s njegovom svrhom i sigurno mora obuhvaćati i takve slučajeve. Znači, on je odmah morao podnijeti ostavku, ne može kalkulirati s time i ne može čekati do dana konstituiranja Sabora ili neposredno prije toga – izjavila je prof. Vuković za Jutarnji list.

Zoran Milanović najavljuje kandidaturu za premijera na SDP-ovoj listi za parlamentarne izbore na izvanrednoj konferenciji za medije/Screenshot FB Z.Milanović

Pojašnjava i kako je ‘jedini tko je nadležan reagirati je Ustavni sud. I ne samo da je nadležan nego je apsolutno nužno da reagira, jer ako sada ne reagira onda više nema legitimitet reagirati ni po jednom drugom pitanju’.

‘To je protivno logici Ustava’, komentirao je politički analitičar Davor Gjenero.

– Ja sam očekivao da on sutra automatski podnosi ostavku, a sada treba pokrenuti postupak njegovog razrješenja zbog kršenja Ustava. Ali sada nemate parlament koji to može napraviti. Razrješenje predsjednika republike vrlo složen proces. Milanović namjerno izaziva izvanustavnu situaciju kad nema parlamenta koji ograničava uzurpaciju nosilaca izvršne i reprezentativne vlasti – kaže.

Današnji potez, kaže analitičar, možda nije protivan slovu Ustava, ali je protivan duhu Ustava.

– U Ustavu RH je jasno određeno da predsjednik ne smije biti član političke stranke, što znači da ne smije niti svoje političke poteze i odluke usmjeravati sukladno interesu pojedinačne političke stranke, već je po Ustavu predstavnik suvereniteta cijelog naroda. Milanović je očito vodio razgovore s jednom od političkih stranaka o svojoj kandidaturi i to dok je bio predsjednik republike, čime je naštetio instituciji predsjednika i povrijedio načela prema kojima bi se predsjednik republike morao ponašati. To je ozbiljan politički prijestup i u ozbiljnom društvu bi birači takav potez vrlo ozbiljno kaznili. Kod nas neće biti kazne, ali bi trebalo osvijestiti da je njegovo ponašanje u ovome razdoblju bilo izravno protuustavno – kaže Gjenero za net.hr.

 

Nastavite čitati

Politika

Raspušten Sabor, idemo na izbore!

O točnom datumu parlamentarnih izbora, na kojima će se birati novi, 11. saziv Sabora, očekuje se odluka hrvatskog predsjednika, Zorana Milanovića.

Objavljeno

na

Nakon nepune četiri godine rada, jednoglasnom odlukom zastupnika, raspušten je 10. saziv Hrvatskog sabora.  Podsjetimo, isti je bio konstituiran 22. srpnja 2020.godine, u jeku pandemije koronavirusa i između zagrebačkog i petrinjskog potresa. O točnom datumu parlamentarnih izbora, na kojima će se birati novi, 11. saziv Sabora, očekuje se odluka hrvatskog predsjednika, Zorana Milanovića, a izbori će biti u travnju ili u svibnju.

Foto: Patrik Macek/PIXSELL

 

Naslovna fotografija: Patrik Macek/PIXSELL

Nastavite čitati

Politika

Velikogorički Mostovci već u 5 ujutro iznenadili sugrađanke cvijećem za Dan žena

Objavljeno

na

Mostovci Velike Gorice su već rano jutros povodom Međunarodnog dana žena iznenadili brojne Velikogoričanke, koje su vlakom ili busom kretale na posao, pa su prve tulipane i čestitke dijelili već od 4:59 sati.

– Htjeli smo pokloniti mali znak pažnje ženama koje rano ujutro odlaze na posao i na druge obaveze, pa smo im čestitali Dan žena i poklonili cvijeće, te pritom izazvali brojne osmijehe ugodnog iznenađenja – poručili su iz velikogoričkog Mosta.

Foto: Članovi velikogoričkog MOST-a poklonili tulipane i čestitali Dan žena/MOST VG

Foto: Članovi velikogoričkog MOST-a poklonili tulipane i čestitali Dan žena/MOST VG

Nastavite čitati

Politika

Gradsko vijeće: Više od 10 milijuna eura za gradnju cesta i vrtić u Kolarevoj za 200 djece

VG Vodoopskrba postaje glavni opskrbljivač i za općine Kravarsko, Pokupsko, Orle i Pisarovinu, te zagrebačko naselje Veliko Polje, doznajemo sa 15.sjednice Gradskog vijeća.

Objavljeno

na

Objavio/la

U nastavku prve ovogodišnje sjednici Gradskog vijeća Velike Gorice gradskim je zastupnicima predstavljena Informacija o spajanju Trgovačkog društva Vode Pisarovina s VG Vodoopskrbom, a riječ je prvenstveno o usklađenju sa Zakonom o vodnim uslugama iz 2019.godine, te Vladinom uredbom iz 2023.godine kojom su određena vodna područja.

– Time je definirano da na svakom vodo uslužnom području može biti samo jedan opskrbljivač vodom. Uredbom je definirano 41 takvo područje na razini čitave Hrvatske, mi smo područje 12, kojem pripadaju Grad Velika Gorica, općine Kravarsko, Pokupsko, Orle i Pisarovina i naselje Veliko Polje iz Grada Zagreba. Obzirom na naš udio u trgovačkom društvu, a to je više od 98 posto, vjerujem kako će naziv ostati VG Vodoopskrba – rekao nam je zamjenik gradonačelnika, Neven Karas.

 

Najdinamičnija rasprava povela se oko prijedloga Odluke o dugoročnom kreditnom zaduživanju Grada. Kako je izvijestila pročelnica za financije, Žaneta Štefančić, riječ je o iznosu od 10 milijuna i 250.000 eura , a sredstvima se planira financirati gradnja nerazvrstanih cesta, te izgradnja dječjeg vrtića u Kolarevoj ulici.

– Za građenje nerazvrstanih cesta planirano je oko 12 milijuna eura, a financiranje iz kredita bilo bi u iznosu 7,9 milijuna eura. Ovim programom obuhvaćene su ceste Bratstvo 1, Ulica Eugena Kvaternika, Ulica Augusta Šenoe, Ulica bana Josipa Jelačića, te Stepanska ulica u Donjoj Lomnici, Gradićka u Gradićima i cesta u Velikoj Mlaki, od Zamlačke do Smendrovićeve ulice. Za gradnju dječjeg vrtića u Kolarevoj ulici planirano je ukupno financiranje od 4,5 milijuna eura, od čega 2,2 milijuna eura europskih sredstava, a iz kreditnog zaduženja 2,3 milijuna eura. Objekt će imati kapacitet za prihvat oko 200 djece – izvijestila je resorna pročelnica. Ponude za kreditiranje zatražene su od tri banke, a odabrana je ona Erste banke, s godišnjom fiksnom kamatnom stopom od 3,55 posto, na sedam godina. Pročelnica je dodala kako je tu i mogućnost subvencioniranja kamate iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, koje se kreće od 50 do 75 posto, a početak otplate je 31. ožujak 2025. godine.

Odluka je prihvaćena većinom glasova, a osim vladajuće većine podržali su je i nezavisni vijećnici, te oporbeni vijećnici Mosta VG. Vijećnici SDP-a istaknuli su kako su protiv novih kreditnih zaduženja, a ne protiv ovakvih projekata, te kako im nisu prezentirane ponude banaka, pa je upitno jesu li to doista najpovoljnija zaduženja. Ukupni dug Grada na kraju ove godine iznosit će 22 milijuna eura, podsjetio je zamjenik gradonačelnika Neven Karas, te dodao kako su dobivene ponude banaka s kojima se i inače surađuje, a to su HPB, Erste banke i OTP banka, te kako se očekuje da će HABOR odobriti subvencioniranje kamata.

– Mi iz izvršne vlasti smo u svakodnevnom kontaktu s građanima, velike su potrebe za cestama, vrtićima, svi žele što prije, doseljavaju se i nove, mlade obitelji s djecom, pa iako je naš proračun rastao ne možemo sve potrebe iz njega namiriti i zato su nam potrebna i kreditna zaduženja – pojasnio je Karas.

 

Većinom glasova usvojena je i Odluka o zaduženju VG Goričanke kod HPB-a u iznosu milijun i 539 tisuća eura, za uređenje poslovnih prostora, s rokom otplate na 15 godina, fiksnom godišnjom kamatom od 4,8 posto, te također mogućnost subvencije kamata.

U nastavku 15.sjednice Gradskog vijeća prihvaćen je prijedloge Provedbenog plana unapređenja zaštite od požara, a jednoglasno je prihvaćen i prijedlog Zaključka o potpisivanju ugovora o upravljanju objektom Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja između Grada Velike Gorice i Muzeja Turopolja.

Gradnja centra bila je više od 90 posto financirana od strane EU fondova, a vrijednost same investicije je milijun i 518 tisuća eura. Grad će ovim ugovorom Muzeju Turopolja predati na upravljanje i samo korištenje objekt Interpretacijskog centra Muzeja Turopolja – izvijestila je pročelnica Lana Krunić Lukinić.

 

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno