Povežite se s nama

Gospodarstvo

Spas za hrvatske voćare: Započela gradnja moderne ULO hladnjače

Vrijednost projekta u Radnoj zoni Rakitovec je 27 milijuna kuna, a hladnjača će biti u funkciji krajem godine

Objavljeno

na

U Radnoj zoni Rakitovec završili su zemljani radovi te je započela gradnja ULO hladnjače kapaciteta 3.000 tona koja će omogućiti proizvođačima da svoje proizvode, zahvaljujući najmodernijoj tehnologiji, skladište tijekom cijele godine. Hladnjača vrijedna 27 milijuna kuna bit će u funkciji krajem godine.

“Hladnjača je opremljena najmodernijom opremom, pakirkama i transportnim sredstvima. Tako smo zaokružili svu potrebnu infrastrukturu kako bismo zadržali domaće tržište, osvojili još malo domaćeg tržišta i zadovoljili uvjete koje su nam zadali naši inozemni partneri”, rekao je Hrvoje Bunjevac, direktor Distributivnog centra za voće i povrće d.o.o., i dodao kako su se 2005. godine počeli širiti i na susjedna tržišta Italije, Slovenije i Austrije.

“Ja se nadam da će izgradnjom ove hladnjače započeti nova era za naše voćare, era u kojoj će oni moći biti konkurentni na tržištu i stvarati normalan dohodak. S Distributivnim centrom imamo još dosta planova, a jedan od njih je da kroz njega plasiramo školski doručak”, istaknuo je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić.

16.05.2017. Rakitovec – Počela gradnja ULO hladnjače. Foto: Petra Rožić/Cityportal.hr

Direktor Distributivnog centra istaknuo je kako će ova hladnjača riješiti probleme dvije najveće hrvatske voćarske regije, Zagrebačke i Međimurske županije.

“Proizvođači će dobiti čamac za spašavanje jer se hrvatska voćarska proizvodnja davi. U ovome trenutku smo došli na najniže grane. Sve se urotilo protiv nas, neorganiziranost tržišta, elementarne nepogode, jako nelojalan uvoz stare jabuke i proizvođači su došli do trenutka da masovno krče svoje voćnjake te se razmišlja da li se uopće isplati baviti proizvodnjom voća u ovoj državi”, kazao je Bunjevac.

“Prednost ovog Distributivnog centra je što su, uz državu, direktni vlasnici proizvođači. Nema trgovaca i sav profit ide našim zadrugarima. Zadruga ima oko 180 hektara jabuka, a do sada smo ih mogli skladištiti tek do šest mjeseci. Ova hladnjača će omogućiti da jabuke skladištimo do dvije godine, a to je jako velika stvar jer ne moramo prodati proizvod dok ne bude najpovoljniji trenutak”, objasnio je Mario Di Giusti, upravitelj Poljoprivredne zadruge Zagrebački voćnjaci.

16.05.2017. Rakitovec – Počela gradnja ULO hladnjače. Foto: Petra Rožić/Cityportal.hr

Od ukupne vrijednosti projekta, gotovo 23,4 milijuna kuna osigurala je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Od spomenutog iznosa 19,5 milijuna je iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoja, dok je ostatak od 3,5 milijuna kuna iz proračuna Republike Hrvatske. Razliku do ukupne vrijednosti projekta osigurat će Distributivni centar za voće i povrće d.o.o..

Inače, Distributivni centar za voće i povrće d.o.o. osnovan je 2008. godine s namjerom da postane središnje mjesto koje će omogućiti koncentraciju ponude voća i povrća poljoprivrednih proizvođača. Vlasnici društva su Zagrebačka županija s udjelom od 77,27 posto vlasništva, Grad Velika Gorica s 17,73 posto vlasništva te Poljoprivredna zadruga Zagrebački voćnjaci s 5 posto vlasništva.

Gospodarstvo

Plaće nastavljaju rasti! Prosjek u siječnju 1.511 eura, evo gdje se zarađuje najviše, a gdje najmanje

Zračni prijevoz na vrhu…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: ClickerHappy/pexels.com

Prosječna neto plaća u Hrvatskoj za siječanj 2026. iznosila je 1.511 eura, pokazuju najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku. U odnosu na prosinac prošle godine plaće su blago porasle, dok je na godišnjoj razini rast znatno izraženiji.

Naime, prosječna neto plaća bila je za 1,1 % viša nego mjesec ranije, a u odnosu na siječanj 2025. porasla je za 8,5 %. Kada se uračuna inflacija, realni rast iznosi 0,8 % na mjesečnoj i 4,9 %na godišnjoj razini. Bruto plaće prate sličan trend. Prosjek je u siječnju dosegnuo 2.114 eura, što je 1,3 % više nego u prosincu te gotovo 10 % više nego godinu ranije.

Najviše prosječne neto plaće isplaćene su u zračnom prijevozu, gdje su dosegnule 2.352 eura. S druge strane, najmanje su zarađivali zaposleni u proizvodnji odjeće, s prosjekom od 986 eura.

Medijalna plaća, koja bolje pokazuje stvarnu sliku primanja, iznosila je 1.304 eura. To znači da polovica zaposlenih prima manje, a polovica više od tog iznosa. Ona je veća za 1,9 % u odnosu na prosinac te 8,7 % u odnosu na isti mjesec lani.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Otvoren natječaj za male poduzetnike – dijeli se 50.000 eura za društveno korisne ideje

Program „Pokreni nešto svoje“ nudi financijsku i mentorsku podršku onima koji žele razvijati poslovanje s pozitivnim utjecajem na zajednicu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cottonbro studio/pexels.com

Mikropoduzetnici i oni koji tek planiraju pokrenuti vlastiti posao s društvenim ili ekološkim ciljem mogu se prijaviti na program „Pokreni nešto svoje“, koji organiziraju ACT Grupa i Philip Morris Zagreb, a prijave su otvorene do 12. travnja 2026. godine.

Riječ je o šestomjesečnom programu podrške koji kombinira financijsku pomoć i mentorski rad sa stručnjacima, uz dodatnu vidljivost i prilike za umrežavanje. Ukupna vrijednost potpore iznosi 50.000 eura. Program će obuhvatiti deset odabranih poduzetničkih projekata. Pet najboljih dobit će pojedinačnu potporu od 7.000 eura, dok će preostalih pet dobiti po 3.000 eura.

Cilj programa je potaknuti razvoj poslovanja koje ne donosi samo profit, već i konkretne koristi za društvo ili okoliš, a priliku za prijavu imaju i postojeći poduzetnici i oni koji su tek u fazi osnivanja poslovanja. Osim financijske injekcije, sudionici mogu računati na mentorsku podršku i jačanje poslovnih kompetencija, što bi im trebalo pomoći u daljnjem razvoju i održivosti njihovih ideja. Prijaviti se možete ovdje.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Nezaposlenost u Velikoj Gorici i dalje pada, jedno zanimanje se posebno izdavaja po potražnji

Broj nezaposlenih smanjen je i na mjesečnoj i na godišnjoj razini.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Vojtech Okenka/pexels.com

Krajem veljače 2026. na području Velike Gorice evidentirano je 898 nezaposlenih osoba, što je pad od 0,8 % u odnosu na siječanj te 9,4 % manje nego u istom razdoblju prošle godine. Pokazuju to najnoviji podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, ispostave Velika Gorica.

Tijekom veljače posao je pronašlo 85 osoba iz evidencije nezaposlenih, a najčešće su zapošljavani čistači i čistačice, točnije njih devet.

Istodobno, prijavljeno je ukupno 253 slobodna radna mjesta. Najveća potražnja bila je za poštarima i poštaricama, za koje je otvoreno čak 38 pozicija.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Miroslav Drljača izabran za Izvršnog potpredsjednika Europske organizacije za kvalitetu

Naš sugrađanin Izv. prof. dr. sc. Miroslav Drljača izabran za Izvršnog potpredsjednika Europske organizacije za kvalitetu i time dobio još jednu međunarodnu potvrdu za svoj rad u području sustava upravljanja kvalitetom

Objavljeno

na

Na sjednici Skupštine EOQ – European Organization for Quality (Europske organizacije za kvalitetu), koja je održana 17. ožujka, pored ostalog, birao se i novi saziv Upravnog odbora. Izabrano je osam članova iz Portugala, Češke Republike, Nizozemske, Cipra, Kosova, Slovačke, Rumunjske i Hrvatske. To je veliko međunarodno priznanje struke. Mandat traje tri godine.

Izv. prof. dr. sc. Miroslav Drljača još je 2018. godine postao dio svjetske znanstvene elite u području sustava upravljanja kvalitetom, kad je primljen u članstvo IAQ – International Academy for Quality (Međunarodne akademije za kvalitetu). Danas je u statusu Akademika i člana Boarda, zadužen za područje financija i članstva.

Miroslav Drljača je u prosincu 2014. godine, nakon 41 godine radnog staža u civilnom zrakoplovstvu, otišao u mirovinu. Međutim, nastavio je rad na području sustava upravljanja. Bio je Predsjednik Hrvatskog društva menadžera kvalitete 16 godina, a od 17. prosinca 2025. mandat je prepustio mlađim kolegama i sada je na poziciji Potpredsjednika za međunarodne odnose.

Pored IAQ i EOQ, dugogodišnji je član i ASQ – American Society for Quality (Američkog društva za kvalitetu). Sudionik je najvećih svjetskih konferencija o kvaliteti. Tako je u studenom prošle godine sudjelovao kao jedan od samo dvojice pozvanih predavača iz Europe (Keynote speaker) na Azijskoj konferenciji o kvaliteti (ANQ – Asian Network for Quality), gdje je imao zapaženo izlaganje na temu “Quality Models in the Function of Strengthening the Resilience of Supply Chains” (Modeli kvalitete u funkciji jačanja otpornosti lanaca opskrbe). Konferencija je održana u gradu Bengaluru u Indiji.

Već devetu godinu angažiran je kao profesor na Sveučilištu Sjever i je nositelj pet kolegija iz područja održive mobilnosti i logistike. Gostujući je profesor i na dva sveučilišta u SAD, u Orlandu na Floridi i St. Louisu. Trenutno još radi i kao član uredništva nekoliko uglednih znanstvenih i stručnih časopisa.

Globalnom vidljivošću svojeg rada i doprinosa dr. sc. Miroslav Drljača pozicionirao je Hrvatsko društvo menadžera kvalitete i Hrvatsku na kartu svijeta, kada je riječ o upravljanju kvalitetom.

Za svoj dosadašnji rad u ovom području nagrađen je sa sedam domaćih i međunarodnih nagrada, od kojih su dvije za životno djelo. Dobitnik je i Nagrade grada Velike Gorice s likom Nikole Škrleca Lomničkog.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

MG automobili stigli u Veliku Goricu! Novi brend u ponudi Unikomerc Automobila

Britanski brend s gotovo stoljetnom tradicijom, danas dio jedne od najvećih svjetskih automobilskih grupacija, dobio je prodajno i servisno mjesto u Velikoj Gorici, a prvi kupci već su sjeli za upravljač novih modela.

Objavljeno

na

Tržište automobila u Hrvatskoj posljednjih se godina vidljivo mijenja. Na cestama se sve češće mogu vidjeti modeli proizvođača koji su donedavno bili gotovo nepoznati domaćim vozačima, a osobito se ističe snažan rast brendova povezanih s kineskom autoindustrijom. Razlog je jednostavan, proizvođači ulažu u modernu tehnologiju, dizajn, a pritom nastoje zadržati konkurentne cijene.

Jedan od najistaknutijih primjera tog trenda je brend MG. Riječ je o brendu čija povijest seže u 1924. godinu, kada je u Velikoj Britaniji osnovana tvrtka Morris Garages. Danas MG djeluje u sklopu SAIC Motor grupacije i na europskom tržištu posljednjih godina bilježi snažan rast. Hrvatskim kupcima predstavljen je 2022. godine, a ponuda uključuje benzinske, hibridne, plug-in hibridne i potpuno električne modele.

Od početka ožujka ove godine MG je dobio i novo prodajno i servisno mjesto na području Velike Gorice i Novog Zagreba. Velikogorička tvrtka Unikomerc Automobili, uz Suzuki i Subaru, postala je službeni distributer i serviser za ovaj sve popularniji brend automobila, čime je kupcima omogućena kupnja i održavanje vozila na jednoj adresi.

Suradnja je započela 1. ožujka 2026. godine, nakon što je MG tražio partnera za ovaj dio Zagrebačke županije. Kao tvrtka s dugogodišnjim iskustvom u prodaji i servisiranju vozila, Unikomerc Automobili nametnuo se kao logičan izbor.

“Suradnja s MG-om za nas predstavlja važan korak u daljnjem razvoju poslovanja. Riječ je o brendu koji u Europi bilježi snažan rast, a kupcima nudi moderan dizajn, naprednu tehnologiju i vrlo konkurentne cijene. Drago nam je što smo upravo mi odabrani kao partner za ovo područje i vjerujemo da će MG brzo pronaći svoje mjesto među kupcima u Velikoj Gorici i Zagrebačkoj županiji”, rekao je Ivan Milek, direktor tvrtke Unikomerc Automobili.

Prodaja MG vozila u Velikoj Gorici već je započela. U ponudi su brojni modeli, a da interes postoji pokazuje i činjenica da je prvi prodani automobil, model HS HEV, otišao u ruke novih vlasnika već nakon dva tjedna.

Kupcima su dostupna i vozila za probne vožnje, točnije, svi zainteresirani mogu isprobati MG ZS (benzinska i hibridna verzija) te model MG HS u hibridnoj verziji.

Kompaktni SUV MG ZS dostupan je s benzinskim motorom od 1,5 litara i 115 konjskih snaga te ručnim mjenjačem s pet stupnjeva prijenosa. Model dolazi s 10,25-inčnim infotainment zaslonom i paketom sigurnosnih sustava MG Pilot, a dizajnom prati suvremene trendove u SUV segmentu, od naglašene prednje maske do LED svjetala koja se protežu preko cijelog prednjeg dijela vozila.

Za vozače koji žele vole hibridne varijante automobila, tu je MG ZS Hybrid+. Hibridni sustav kombinira benzinski i električni motor te koristi trostupanjski hibridni prijenos, dok baterija kapaciteta 1,83 kWh omogućuje čestu vožnju na električnu energiju u svakodnevnom prometu. Kombinirana snaga iznosi 145 kW, a ubrzanje od 0 do 100 km/h traje 8,7 sekundi. Sustav je osmišljen tako da se automobil neprimjetno prebacuje između električnog i benzinskog pogona, ovisno o uvjetima vožnje.

S druge strane, za one koji žele malo veći automobil, tu je MG HS u plug-in hybrid model. Ovaj model kombinira 1,5-litarski turbo benzinski motor i snažan električni motor, a ukupna kombinirana snaga doseže 272 konjske snage. Baterija kapaciteta 21,4 kWh omogućuje do 100 kilometara vožnje u potpuno električnom načinu rada prema WLTP ciklusu, dok ukupni kombinirani doseg može premašiti 1000 kilometara. Uz to, model nudi i niz sustava pomoći vozaču, digitalni kokpit s dvostrukim zaslonom te prostranu i kvalitetno izvedenu unutrašnjost.

Istodobno je servis u Velikoj Gorici opremljen potrebnom dijagnostičkom opremom i specijalnim alatima za održavanje MG vozila, a stigla je i prva pošiljka rezervnih dijelova. Prodajni savjetnici i tehničko osoblje prošli su početne edukacije kako bi kupcima mogli pružiti potpunu podršku.

Planovi suradnje idu i korak dalje te je tijekom ove godine predviđena izgradnja novog prodajnog salona posebno namijenjenog za MG vozila.

Za sve koji žele iz prve ruke vidjeti kako se ovaj brend uklapa u današnje automobilske trendove, modeli su već dostupni za razgledavanje i probne vožnje u Zagrebačkoj 115.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno