Povežite se s nama

Kultura

Dani europske baštine: Bunjevačke Hrvatice predstavit će u Turopolju stvaralaštvo u tehnici slame

‘Želja mi je ovim projektom objediniti svoja dva zavičaja, onaj u kojemu sam rođena, a to je Vojvodina, s Turopoljem koje smatram svojim drugim zavičajem, jer u njemu živim 30 godina i u njemu imam svoj dom i obitelj’, rekla nam je Ivana Andrić Penava, predsjednica Društva Velika Mlaka.

Objavljeno

na

U tijeku su 11. Dani europske baštine u čije se održavanje po prvi put uključilo i Društvo žena Velika Mlaka, koje u naš grad dovode slamarke iz Tavankuta iz hrvatske zajednice sa sjevera Bačke u Vojvodini i to na inicijativu predsjednice udruge.

– Baština Republike Hrvatske je izuzetno bogata i  zaista se imamo čime ponositi. No, kada se našoj baštini nadoda i baština Hrvata koji žive izvan nje, to ju čini još bogatijom, raskošnijom i posebnijom. Želja mi je bila povezati svoj zavičaj po rođenju Vojvodinu  i zavičaj u kojoj sam tijekom ratnih godina pronašla novi dom, a potom stvorila i obitelj i u kojem živim 30 godina. Kroz suradnju s vrlo aktivnom turopoljskom udrugom iz Novog Čiča, KUD Čiče na čelu sa Stipom Duvnjakom, koji u u Etnocentru radi divne stvari čiji je cilj njegovanje ne samo turopoljske, nego općenito hrvatske etno baštine kroz vrlo uspješne radionice, došla sam na ideju da Turopolju predstavim etno baštinu vojvođanskih Hrvata kojima i sama porijeklom pripadam – rekla nam je Ivana Andrić Penava.

Umjetnost naive i stvaralaštvo u tehnici slame jedan su od brendova Tavankuta, ali i hrvatske zajednice u Vojvodini.

– Stvaralaštvo u tehnici slame kod bunjevačkih Hrvatica u Bačkoj nalazi se u Registru nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji. Tradiciju toga stvaralaštva najvjernije čuva Prva kolonija naive u tehnici slame u Tavankutu, u narodu poznatija kao ‘kolonija slamarki’.  Vrijedne slamarke iz Tavankuta dolaze u Turopolje, gdje će prezentirati ovu zahtjevnu i nesvakidašnje lijepu tehniku izradbe narodnih rukotvorina temeljenih na tradicionalnom načinu pletenja slame, koja je stoljećima važan dio baštine bunjevačkih Hrvata – ističe.

Događanje pod nazivom ‘Slamarska umjetnost bačkih Hrvatica u turopoljskom kraju’ trajat će dva dana na dvije različite lokacije. U petak, 13.listopada, od 18 do 21 sat u Edukativnom centru Novo Čiče, te u subotu 14. listopada, od 10 do 14 sati, u Velikoj Gorici.

– Tom će prigodom biti održane dvije slamarske radionice na kojima će uz slamarke sudjelovati članice Društva žena Velika Mlaka i vezilje KUD-a Čiče Novo Čiče. Prikazat ćemo i dokumentarni film Ive Škrabala ‘Slamarke divojke’ iz 1970.godine, upoznat ćemo sudionice sa slamom kao materijalom za ukrašavanje, izrađivat ćemo prigodne čestitke, minijature s ukrasima od slame, a bit će tu i prigodna izložba radova od slame – otkriva Ivana Andrić Penava, predsjednica Društva žena Velika Mlaka, koje organizira čitavu manifestaciju u suradnji s  KUD  Čiče Novo Čiče, KUD Matija Gubec Tavankut – Galerija Prve kolonije naive u tehnici slame Tavankut, te uz podršku Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice. U planu je da ovo bude tek jedno u nizu događanja u kojem će se Turopolju predstaviti Hrvati iz vojvođanskog dijela Srijema, Bačke i Banata, a sve s ciljem očuvanja njihova identiteta.

Kultura

U Galeriji Galženica otvara se izložba panoramskih fotografija ‘Obruč’ autora Ivana Posavca

Fotografije su snimljene sovjetskim panoramskim fotoaparatom FT2 koji je izvorno služio za procjenu rezultata topničke paljbe.

Objavljeno

na

Galerija Galženica postat će privremeni dom panoramskih fotografija Ivana Posavca, jednog od najuspješnijih i najutjecajnijih suvremenih hrvatskih fotografa. Njegova samostalna izložba ‘Obruč’ donosi njegov izbor fotografija, koje pokrivaju širok raspon njegova umjetničkog i osobnog puta, obilježenih introspekcijom i autoreferencijalnosti.

Fotografije su panoramskog formata (3,60 x 0,90 metara), a snimljene su sovjetskim panoramskim fotoaparatom FT2 koji je izvorno služio za procjenu rezultata topničke paljbe.

– Iako nije zamišljena retrospektivno, izložba Obruč predstavlja panoramske fotografije snimljene u širokom vremenskom rasponu od 2000. do 2022. godine. To pokazuje da nije riječ o autorovoj trenutnoj zanesenosti ovom specifičnom tehnologijom snimanja, već o iskrenom nadahnuću njenim potencijalima koji su joj osigurali posebnu poziciju unutar njegova opusa. Na izložbi je stoga predstavljen izbor iz većine tematskih ciklusa koje je izveo panoramskom kamerom – stoji u tekstu predgovora kojeg je napisao kustos izložbe, povjesničar umjetnosti Branko Franceschi.

Otvorenje izložbe je sutra u 19 sati, a umjetničke fotografije možete razgledati do 7. lipnja.

 

Nastavite čitati

Kultura

Promocija knjige ‘Tragovi na modrom nebu’ koja govori o povijesti hrvatskog zrakoplovstva

Pridružiti se možete sutra u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle.

Objavljeno

na

Uoči manifestacije AIRVG koja će se održati u subotu 11. svibnja, Gradska knjižnica Velika Gorica poziva na prigodno predstavljanje knjige ‘Tragovi na modrom nebu’ autora Ivana Mustača, inače profesora likovnog odgoja i likovne umjetnosti u mirovini.

Knjiga je nastala na temelju autorovih slika koje prikazuju prizore iz povijesti hrvatskog zrakoplovstva. Mustač je slike popratio i tehničkim podacima što čini ovu knjigu hvalevrijednim svjedokom razvoja zrakoplovstva u Republici Hrvatskoj. Posebno je zanimljivo poglavlje o zrakoplovstvu iz Domovinskog rata.

Knjigu će uz autora predstaviti i recenzent Igor Despot. Pridružiti se možete sutra u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle.

 

Nastavite čitati

Kultura

Jubilarni 300. Matičin četvrtak u znaku pisaca i pjesnika turopoljskog dijalekta

Gost je Boris Kuzmić, redovni profesor na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Objavljeno

na

Jubilarni 300. Matičin četvrtak ugostit će Borisa Kuzmića, redovnog profesora na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a koji će govoriti o piscima i pjesnicima koji pišu na domaćem, turopoljskom dijalektu.

Kuzmić je objavio pet knjiga i šezdesetak znanstvenih radova, pretežito iz hrvatske povijesne dijalektologije. Recenzirao je nekoliko knjiga, velik broj članaka, sveučilišnih i znanstvenih projekata.

Član je Matice hrvatske i Kajkavskoga spravišča. Bio je članom uredništva časopisa “Croatica” (2016.–2022.). Dobitnik je Nagrade Grada Zagreba za 2021. godinu zajedno s četrdesetak jezikoslovaca. Znanstveni su mu interesi: povijesna dijalektologija hrvatskoga jezika i jezik suvremene hrvatske dijalektne književnosti. Od 2018. intenzivno objavljuje radove o jeziku suvremenih turopoljskih kajkavskih pisaca.

Iz goričkog Ogranka matice hrvatske pozivaju sve da dođu u četvrtak u Područnu knjižnicu Galženica u 19,30 sati.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Velikogorički Brass festival završen koncertom Gileno Santane i Gabriela Selvagea

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Četvrtog dana na 18. Velikogoričkom Brass festivalu koncert su sinoć (ponedjeljak, 06.05.2024., početak u 20 sati) u Dvorani Galženica održali Gabriel Santana (Brazil/Portugal) – truba i Gabriel Selvage (Portugal) – gitara. Ovim koncertom završen je 18. Velikogorički Brass festival.

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gileno Santana, brazilsko-portugalski glazbenik, skladatelj i nastavnik, jedan od vodećih trubača svoje generacije. Svirao je diljem svijeta, uključujući i Harvardsko sveučilište i znamenitu školu Juilliard. Nastupao je i s Mingus Big Bandom, jednim od najslavnijih big bendova na svijetu.

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gabriel Selvage je u dvadeset godina profesionalnog bavljenja glazbom izdao 6 nosača zvuka, 2 DVD-a i knjigu pjesama te nastupao na svim kontinentima. Počeo je svirati s 13 godina, a sa 17 je već snimio svoj prvi album. Instrumentalist, pjevač, aranžer i skladatelj osvojio je mnoge nagrade te je dobio Latin Grammy s albumom kojeg je sam producirao i aranžirao

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Pred početak koncerta umjetnički ravnatelj Festivala Tomislav Špoljar, prof. pozdravio je posjetitelje (bio je iznenađujući broj mladih odnosno djece) i zahvalio se na njihovom dolasku. Svoje oduševljenje glazbenim kreacijama dva vrhunska izvođača posjetitelji su pozdravljali dugotrajnim pljeskom, čak i ovacijama.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

U Buševec stiže komedija o muško-ženskim odnosima ‘Prvi muževi se bacaju u vodu’

Najdugovječnijih hrvatskih glumica Jadranka Elezović utjelovit će šest potpuno geografski i socijalno različitih žena.

Objavljeno

na

Jedna od najdugovječnijih hrvatskih glumica, Jadranka Elezović stiže 18. svibnja u Buševec s duhovitom komedijom “Prvi muževi bacaju se u vodu”.

U više od 40 godina umjetničkog staža koje je provela u kazalištu “Kerempuh” obradovala nas je brojnim kazališnim, ali i televizijskim ulogama. Ona posljednja televizijska, babe Stane Skorupović iz serije “Na granici”, donijela joj je novu popularnost i među sasvim mladom publikom što glumicu posebno veseli.

Komediju “Prvi muževi bacaju se u vodu” autorski potpisuje jedan od naših najizvođenijih komediografa Matko Elezović te na duhovit način progovara o muško – ženskim odnosima iz viđenja šest potpuno geografski i socijalno različitih žena od domaćice, poslovne uspješne žene pa sve do animir dame. Svih 6 likova donosi nam upravo Jadranka Elezović ponovno oduševljavajući publiku maestralnom glumom.

Ne sumnjamo da će nakon popularnih predstava „Vesele žene hrvatske“ i “Vlaška posla” i duhovita komedija “Prvi muževi bacaju se u vodu” jednako oduševiti, razgaliti i nasmijati buševečku publiku.

Predstava počinje u 20 sati u Domu kulture Buševec. Prilog za ulaz je 10 eura, a obvezna je rezervacija mjesta na mobitel 098 829 907.

Foto: FB Tvornica smijeha

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno