Povežite se s nama

Vijesti

Vuzem u pokupskom kraju

Neke već pomalo zaboravljene običaje mještani Pokupskog ispričali su svojim unucima.

Objavljeno

na

– Farbali su jajca u svakakve farbe, ali sve su bile domaće: crvena boja od lukovice, zelena od trave… Po čistome jajcu pisali su pčelinjim voskom kičicom razne šare, a onda ga stavili kuvati u farbu. Po ofarbanom jajcu pisali su i sa britvom. Znali su jajca omotati u svilu, svila bi pustila farbu i nastale bi šarene pisanice – onakve kakve je farbe bila svila. Neki poslovi na zemlji nisu se delali u velikom tjednu, pa je bilo cajta da se urede iže. Iže bi se obavezno okrečile. Obluki su se prali i na njih išle nove šare firunge. Veliki četvrtek, petek i subota išlo se obavezno u crkvu. Iže su dišale po gibanici, kolačima i mesu. Na Vuzem se tucalo s pisanicama – ovako je o Uskrsu u Pokupskom govorila Ankica Dobrenić svojoj unuci.

– Tjedan dana prije se zove veliki tjedan. Taj tjedan se održavaju svete mise. Od Velikog četvrtka su se pripremala jela, ‘ko je kaj imal. Na Veliki petek je bil post, ne jede se meso i ne pije vino. U subotu su se farbala jajca – prisjeća se kako se u njegovom djetinjstvu obilježavao najveći kršćanski blagdan Stjepan Božurić.

Ove već pomalo zaboravljene običaje mještani Pokupskog ispričali su svojim unucima kad je učiteljica u Osnovnoj školi Pokupsko Jasminka Podlejan djeci zadala zadatak da istraže i zapišu uskrsne tradicijske običaje svog kraja. Kao velika ljubiteljica kulturne baštine, Podlejan je 2020. osmislila eTwinning projekt- Uskrs u mojem zavičaju, koji je onda dobio i nacionalnu i europsku oznaku kvalitete.

Iz jednostavnog zadatka nastao je niz radionica te scenskih uprizorenja uskrsnih običaja, koje su djeca sa svojom učiteljicom i snimila.

– Krenuli smo u istraživanje kako se Vuzem nekad obilježavao u njihovom kraju. Naravno, to sam povezala sa svojim krajem, a ja dolazim iz Posavine i zajedničko nam je to kajkavsko narječje. Iz sela u selo se običaji razlikuju, ovisno tko je bio kazivač. Ako su bile prabake, onda su to prabake koje su živjele u tom kraju. Ako su to bake, one su se udale i sa sobom donijele neke običaje – ispričala je Jasminka Podlejan i dodala kako je tako saznala za tradiciju ukrašavanja jaja voskom uz pomoć takozvane kičice.

Ubrzo je pozvala starije mještane u školu kako bi djeci i roditeljima pokazali kako se to nekada ukrašavalo pisanice.

– Kičicom se boja po jaju, ali su djeca jer nemaju kičice donijela komadiće trsa. U proljeće se obrezuje vinova loza i ti ostaci se mogu koristiti umjesto kičice. Jedan stariji gospodin nam je pokazao kako možemo u pero utaknuti komad pčelinjeg voska i onda ga grijati na vatri kako bi se vosak rastopio i kako bi se njime bojalo – ispričala je učiteljica Podlejan i dodala: „Krumpir smo iskoristili za postolje, na komad žice smo stavili čep, a u njega pčelinji vosak. Ispod je bila lučica. Kičicu ili trs uronimo i nanosimo na jaja. Ako uronimo jaje u boju, bit će obojano. Vosak će otpasti, a šare ostati.“

Još jedan od zaboravljenih uskrsnih običaja koji se njegovao u Pokupskom je darivanje jaja simpatiji. Na ta su jaja crtala srca, a uz njih je išla i izreka: Ovo se jaje za ljubav daje, tko ga primi 100 godina živi.

Blagoslov jela zasigurno se, od svih uskrsnih običaja, najviše očuvao. Košarice za blagoslov uvijek su imale domaću šunku, šarene pisanice, mladi luk, rotkvicu, domaći kruh, vino, makovnjače…

– Moja baka je pričala da su se, kad su se košare a blagoslov otvarale, žene malo cifrale koja ima ljepše pofarbana jajca. A jaja su se i darivala ako si išao u goste. Odnio si jaje koje si napravio i dobio si na poklon susjedovo i tako je na kraju košara bila šarena i puna različitih jaja jer je svatko radio na svoj način – kaže Podlejan i objasnila kako je postala prava mala riznica znanja o kulturnoj baštini.

– Želim to kao učiteljica prenijeti na djecu kako stari običaji ne bi nestali. Zato ih je bitno i zapisati. Možda će i netko od čitatelja isprobati neki od ovih običaja ili tehnika bojanja jaja. Ako ih i 10 to učini, napravili smo velik zadatak – zaključuje Jasminka Podlejan.

Kultura

U Buševec stiže komedija o muško-ženskim odnosima ‘Prvi muževi se bacaju u vodu’

Najdugovječnijih hrvatskih glumica Jadranka Elezović utjelovit će šest potpuno geografski i socijalno različitih žena.

Objavljeno

na

Jedna od najdugovječnijih hrvatskih glumica, Jadranka Elezović stiže 18. svibnja u Buševec s duhovitom komedijom “Prvi muževi bacaju se u vodu”.

U više od 40 godina umjetničkog staža koje je provela u kazalištu “Kerempuh” obradovala nas je brojnim kazališnim, ali i televizijskim ulogama. Ona posljednja televizijska, babe Stane Skorupović iz serije “Na granici”, donijela joj je novu popularnost i među sasvim mladom publikom što glumicu posebno veseli.

Komediju “Prvi muževi bacaju se u vodu” autorski potpisuje jedan od naših najizvođenijih komediografa Matko Elezović te na duhovit način progovara o muško – ženskim odnosima iz viđenja šest potpuno geografski i socijalno različitih žena od domaćice, poslovne uspješne žene pa sve do animir dame. Svih 6 likova donosi nam upravo Jadranka Elezović ponovno oduševljavajući publiku maestralnom glumom.

Ne sumnjamo da će nakon popularnih predstava „Vesele žene hrvatske“ i “Vlaška posla” i duhovita komedija “Prvi muževi bacaju se u vodu” jednako oduševiti, razgaliti i nasmijati buševečku publiku.

Predstava počinje u 20 sati u Domu kulture Buševec. Prilog za ulaz je 10 eura, a obvezna je rezervacija mjesta na mobitel 098 829 907.

Foto: FB Tvornica smijeha

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Održan koncert Uwe Köllera i Ulricha Walthera u Crkvi bl. Alojzija Stepinca

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Trećeg dana na 18. Velikogoričkom Brass festivalu koncert su sinoć (nedjelja, 05.05.2024., početak u 20 sati) u Crkvi bl. Alojzija Stepinca održali Uwe Köller – truba i Walther Ulrich – orgulje, glazbenici iz Austrije (obadva su rođena u Njemačkoj).

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Uwe Köller (rođen 1964. u Neussu, Njemačka) je nakon studija trube (1978. – 1988.) u Dusseldorfu, Parizu i u Berlinskoj filharmoniji kao stipendist fondacije Herberta von Karajana, započeo svoju karijeru kao orkestralni umjetnik, prvo s Berlinskim filharmonijskim orkestrom, a potom u Operi u Berlinu. Od 1997. bavi se pedagoškim radom kao profesor trube na Univerzitetu u Grazu gdje je od 2000. u statusu redovnog profesora.

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ulrich Walther (rođen 1980. u Hagenu, Njemačka) studirao je orgulje i crkvenu glazbu te glazbenu pedagogiju u Stuttgartu. Svoje glazbeno usavršavanje nastavio je kroz privatne studije kod Davida Sangera i na brojnim radionicama kod priznatih umjetnika i pedagoga. Na raznim natjecanjima dobitnik je nekoliko vrijednih nagrada. Profesor je orgulja i improvizacije na Univerzitetu u Grazu. U siječnju 2022. dovršava doktorat na Sveučilištu ”Felix Mendelssohn Bartholdy” u Leipzigu.

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Umjetnički ravnatelj Festivala Tomislav Špoljar, prof. imao je uvodnu riječ i nešto duže izlaganje u pauzi koncerta.

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Festival završava danas (ponedjeljak, 06.05.2023., 20 sati) u Dvorani Gorica POU, nastupaju Gileno Santana – truba i Gabriel Selvage – gitara.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Put kroz povijest Vukomeričkih gorica večeras u Zavičajnoj zbirci na Ključić brdu

Tri predavanja na ovu temu održat će sakupljač usmene predaje Nikola Pejak. Ulaz je besplatan.

Objavljeno

na

Objavio/la

Večeras od 19 sati u prostorima Zavičajne zbirke Vukomeričkih gorica na Ključić brdu održat će se prvo od tri predavanja o Vukomeričkim goricama. U organizaciji Muzeja Turopolje, predavač Nikola Pejak, sakupljač usmene predaje sa šireg turopoljskog područja i predsjednik Udruge za očuvanje kulturne baštine – Mogut ispriča će posjetiteljima o povijesti imena Vukomeričkih gorica, rimskim cestama prema Pokuplju, rudnicima u Kravarskom, o poznatim povijesnim ličnostima, crkvama i kapelicama.

“Laganim se terasama diže ‘vrhovlje’ od ‘polja’. U početku je uspon posve neznatan. Podno brda ima nješto močvara i čretova, a onda se uz nisko grmlje javlja breza. Odranska šuma, Šiljakovačka dubrava i Mraclinska šuma – još posve hrastove – prelaze onda u ‘vrhovlje’, koje je prekrito vrlo lijepim bukvicima. Vukomeričke gorice nisu visoke, ali su dosta strme pa zato i doline oko Dubranca pokazuju neki osobiti romantički čar. Tu se oko Peršinovca, Kozjače i Kostanjevca na južnim slazovima dolinskim uklopiše med tamnu bukovu šumu i svježe zeleno kestenje, brojni vinogradi pored oraha i voćaka; na kraj vinograda podigla se starinska omašna hrastova ‘klet’ sa prešnicom, nekad, a i danas jošte vesela sastajališta turopoljske gospode.” – a upravo je ovako prije više od sto godina Vukomeričke gorice opisivao Emilij Laszowski.

Iduća predavanja održat će se 13. i 20. svibnja u isto vrijeme na istom mjestu, a govora će biti o tradiciji i običajima te narodnim legendama Vukmeričkih gorica. Ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Crna kronika

Vozio s promilima pa kod Velike Kosnice skrivio prometnu nesreću

Riječ je o 30-godišnjem muškarcu koji je imao 1,34 promila alkohola u krvi.

Objavljeno

na

Ukupno 16 prometnih prekršaja gorička policija utvrdila je kroz vikend akciju ‘Pojačan nadzor vozila i vozača’. Kako navode, ovoga puta najveću koncentraciju alkohola u krvi imao je 30-godišnji muškarac koji je ujedno sudjelovao u prometnoj nesreći na obilaznici kod Velike Kosnice.

Bilo je to u subotu 4. svibnja oko 6 sati ujutro.

– Muškarac se vozio istočnom obilaznicom i dolaskom do Velike Kosnice sudjelovao je kao počinitelj u prometnoj nesreći. Očevidom je utvrđeno da je vozio za vrijeme dok je u organizmu imao prisutnost alkohola u koncentraciji od 1,43 g/kg., što mu je umanjeno za dopuštenu pogrešku od 0,10 g/kg. Istom je privremeno oduzeta vozačka dozvola na rok od 12 sati i isključen je iz prometa te će mu naknadno biti uručen Prekršajni nalog – izvijestili su iz policije.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Sve o prijevozu i parkiranju na AIRVG2024. za one koji su uspjeli osigurati ulaznice

Organizatori su se pobrinuli i za besplatan AIRVG2024 shuttle bus koji će voziti kružne linije po Velikoj Gorici.

Objavljeno

na

Svega par dana ostalo je do velikog zrakoplovnog spektakla koji će se odvijati u subotu 11. svibnja u našem gradu na terminalu stare Zračne luke. Besplatne ulaznice za Zrakoplovni dan i aeromiting AIRVG2024. planule su u svega dva sata. Zbog sigurnosnih mjera, broj ulaznica je bio ograničen, istaknuli su organizatori, a za one koji su uspjeli doći do svoje ulaznice, važno je znati nekoliko infromacija vezanih uz dolazak, prijevoz i parkiranje .

– Pozivamo posjetitelje da za dolazak na AIRVG2024 koriste javni prijevoz i uvedenu besplatnu autobusnu liniju iz Velike Gorice do terminala, a ukoliko dolazite automobilom da parkirate u označenim zonama slušajući upute redara. Ulaz na platformu AIRVG2024 moguć je samo uz prethodno osiguranu ulaznicu – ističu organizatori.

Posjetitelji iz Zagreba do Velike Gorice mogu doći ZET-ovim autobusnim linijama, a to su linija 268 koja kreće s Glavnog kolodvora i polazi svakih 15 minuta, a staje na ulazu u Veliku Goricu što je udaljeno 1 kilometar od terminala. Tu je i linija 290 koja kreće s Kvaternikoovg trga, a polazak je svakih 35 minuta. Linija prolazi kraj terminala.

Organizatori su se pobrinuli i za besplatan AIRVG2024 shuttle bus koji će voziti kružne linije po Velikoj Gorici s polascima svakih 15 minuta, sve od 11:30 do 18:30 sati, a zaustavlja se na označenim autobusnim stajalištima. Više doznajte ovdje. 

– Ukoliko dolazite vlastitim automobilom, upozoravamo da će servisna cesta između novog i starog terminala biti zatvorena, osim za javni prijevoz i zaposlenike. Za dolazak automobilom koristite isključivo ulaz od strane Velike Gorice! Parkiranje na označenim parkiralištima je besplatno. Molimo da pratite upute redara koji će vas uputiti na parkirano mjesto – dodaju organizatori. Više o rasporedu parkirališta kao i prometnoj regulaciji pogledajte ovdje. 

AIRVG2024 svoja vrata posjetiteljima otvara u 12 sati i traje do 18 sati. Za ulaz na platformu sa zrakoplovima potrebna je ulaznica. Letački program Hrvatskog ratnog zrakoplovstva počinje u 15 sati.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno