Povežite se s nama

Kultura

Izložba grafika Dragutina Trumbetaša, kroničara marginaliziranih glasova

U Galeriji Galženica bit će izložena 41 grafika velikogoričkog umjetnika koji je iza sebe ostavio nepregledan niz radova

Objavljeno

na

U petak 1. listopada, u 19 sati, u Galeriji Galženica u Velikoj Gorici, u sklopu Dana europske baštine, otvara se izložba ”Dragutin Trumbetaš: kroničar marginaliziranih glasova”. Autorice izložbe su Valentina Radoš, kustosica likovne zbirke Muzeja Turopolja i Antonia Vodanović, voditeljica Galerije Galženica. U sklopu izložbe prikazat će se izbor 41 grafike Dragutina Trumbetaša iz ciklusa ”Gastarbeiter”, dokumentarni film ”Gastarbeiter” Bogdana Žižića (Zagreb film, 1977.), ”Gastarbajterske pjesme” Dragutina Trumbetaša (1969. – 1980.) te fotografije iz umjetnikove obiteljske arhive.

Aktualnost teme migranata i imigranata u našoj svakodnevici je sveprisutna. Migracije stanovništva u druge zemlje i kontinente zbilja su hrvatskog društva koja seže daleko u prošlost, ali ima i svoj suvremeni kontekst. Migracije i imigracije mijenjaju društvo i osobe, nose brojne izazove i traže prilagodbe zajednice, institucija i ljudi. Svu složenost migrantskog života te inkluziju ljudi u nove zajednice prikazao je likovni umjetnik Dragutin Trumbetaš iz Velike Mlake u ciklusu „Gastarbeiter“.

Kao jedan od najistaknutijih predstavnika socijalno angažirane umjetnosti na našim prostorima Dragutin Trumbetaš neprestano je upozoravao na društvenu nepravdu, potlačenost radnika u imigraciji te loše životne uvjete marginaliziranih društvenih skupina. Na temelju vlastitoga iskustva razvio je nevjerojatan senzibilitet i svijest o promicanju jednakosti u svim aspektima života pa tako i u umjetnosti i kulturi.

Iz rodne Velike Mlake otišao je „trbuhom za kruhom“ u velegrad – Frankfurt na Majni gdje se svakodnevno borio pronaći svoje mjesto pod zapadnjačkim, njemačkim suncem suočavajući se s predrasudama i osjećajem odbačenosti kao i velika većina iseljenika.

Odabrane grafike iz ciklusa Gastarbaiter (1975., 1977.) izložene u Galeriji Galženica obuhvaćaju šest njegovih grafičkih mapa iz fundusa likovne zbirke Muzeja Turopolja. Grafike nam na veristički i dokumentaristički način prikazuju svakodnevni život iseljenika u SR Njemačkoj.

Glavno sredstvo izražavanja je čisti crtež jasnih i oštrih linija, bez sjenčanja, često u kombinaciji s tekstom koji u pojedinim prikazima dodatno naglašava nelagodu, ironiju i snažnu kritiku zapadnog kapitalističkog društva ili pak socijalističkog režima.

Gastarbajterski ciklus Dragutina Trumbetaša je hommage svim auslenderima bez obzira na nacionalnost, rasu, spol, etničko podrijetlo i vjeroispovijest jer bespoštedno prikazuje pripadnost prostoru i vremenu, ne izbjegavajući stvarnost optočenu sirovošću, brutalnosti, patnjom, nostalgijom i žudnjom.

Izložba ostaje otvorena do 29. 10. 2021.

Popratni programi uz izložbu:

Petak, 8. 10., 19 sati, Predavanje ”Dragutin Trumbetaš – gastarbajter i umjetnik”, predavačica: Tea Gudek Šnajdar, povjesničarka umjetnosti

Subota, 9. 10., 10 – 14 sati, Besplatna radionica stripa ”Migracije – hommage Dragutinu Trumbetašu”, voditeljica radionice: Irena Jukić Pranjić, višestruko nagrađivana strip umjetnica i profesorica izbornog predmeta Strip na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu

Biografija

Dragutin Trumbetaš rođen je 1938. u Velikoj Mlaki. Grafičku industrijsku školu završio je u Zagrebu 1956. i stekao zvanje ručnog slagara. Iste godine zaposlio se u Grafičkom zavodu Hrvatske kao ručni slagar na enciklopedijskim izdanjima. Nezadovoljan napušta posao prebjegavši 1957. u Austriju, živi u lagerima za izbjeglice u Klagenfurtu, Linzu i Astenu, piše dnevnike i crta. Povratkom iz inozemstva 1958. biva uhićen i pritvoren u Mariboru, nakon čega u prekidima nastavlja raditi u struci kao ručni slagar u štampariji Narodne banke u Zagrebu.

Godine 1966. drugi put odlazi u inozemstvo, ovaj put u Frankfurt na Majni, gdje u početku radi na poslovima pakiranja, a kasnije kao slagar u tamošnjim tiskarama: J. Weisbecker, Frankfurter Rundschau i dr. U Frankfurtu je 1968. počeo crtati gastarbajterski ciklus i motive iz rodnog Turopolja.

Božo Biškupić mu 1975. priređuje samostalnu izložbu u Kuli Lotrščak i izdaje mapu ”Gastarbeiter” s predgovorom Veselka Tenžere, a Bogdan Žižić snima dokumentarni film o Trumbetašu. U ciklusu crteža ”Gastarbeiter” Trumbetaš preko svog antijunaka Tončeka na simboličan način progovara o muci svojih zemljaka u stranoj zemlji.

Od tada počinju samostalne izložbe u Njemačkoj. Od 1976. do 1980. priredio ih je oko 60, a brojne televizijske postaje snimale su dokumentarce o njemu. Uz daljnji rad na Gastarbeiterima crta i novi ciklus ”Bankfurt ist Krankfurt”.

Godine 1980. preseljava dio privatne biblioteke u kuću u Velikoj Mlaki, a tadašnje ga vlasti optužuju za širenje neprijateljske propagande i osuđuju na godinu i pol zatvora. Za njegovo oslobađanje zauzimaju se njemački književnik Heinrich Böll, ministar Hans Dietrich Genscher, ministar Egon Bahr i kancelar Willy Brandt, pa mu Vrhovni sud Hrvatske smanjuje kaznu na šest mjeseci, koju odrađuje u Zagrebu i Staroj Gradiški.

Godine 1987. opet odlazi u Frankfurt na Majni i radi različite poslove, ali i crta nove cikluse: ”Ex libris”, ”Život kao zmija”, ”Ljudsko smetlište” te kalendare s turopoljskim motivima. Njegovi su crteži i dalje pretežito nadahnuti svakidašnjicom i velikim razumijevanjem za ponižene i uvrijeđene, ljude s dna. Značajni pomak u irealno čini 1990. godine ciklusom ”Dragi Vincent – dopisivanje s van Goghom”, za koji je nacrtao oko 150 radova.

Na temelju ovog ciklusa redatelj Bogdan Žižić snimio je 2006. godine film o dva umjetnika i njihovim sudbinama u kojem je ovjekovječio Trumbetaševo Turopolje i Posavinu s jedne te van Goghovu Nizozemsku i Provansu s druge strane.

Uz crtanje Trumbetaš se bavi i pisanjem. Napisao je dnevnik sa skicama na 2140 stranica, dramu ”Sadisti” koja je 1986. izvedena u Subotici pod naslovom ”Nepušač”; zatim dramu ”Lopov”, dramu ”Der Kassierer” i knjigu pjesama ”Gastarbeiter-Gedichte”. Piše četverodijelni roman ”Nepušač”, u kojem je prvi dio objavljen 2009. godine u nakladi Hrvatskog slova.

Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu 1997. priređuje mu veliku retrospektivnu izložbu, dok mu je u zemlji i inozemstvu priređeno više od 160 samostalnih i 200 skupnih izložbi.

Preminuo je 2018. u Velikoj Gorici.

Kultura

U Galženicu dolazi Smotra usmenog pripovijedanja

Kulturu govorenja i slušanja pomoću pripovijedanja promicat će 25 pripovjedača iz velikogoričkih škola i vrtića.

Objavljeno

na

U Dvorani Galženica u Velikoj Gorici 14. travnja će se održati Smotra usmenog pripovijedanja za djecu i mlade, a cilj je njegovanje kulture govorenja i slušanja pomoću pripovijedanja.

–Želimo mlade ljude koji su talentirani ili jednostavno vole priče, ohrabriti i osvijestiti poticajnim komentarima podržati njihov daljnji razvoj u tom smjeru, a Velika Gorica za to ima veliki potencijal i samo ga treba što više njegovati. Zato je ovaj događaj za to idealna prilika – rekla je organizatorica događanja Maja Trupčević, inače odgojiteljica u Dječjem vrtiću Ciciban Velika Gorica.

Na smotri će sudjelovati 25 mladih pripovjedača iz velikogoričkih škola i vrtića, a početak je u 17 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Otvorena izložba Igora Eškinje „Izvan percepcije“

Izložba „Izvan percepcije“ poziva posjetitelje na dijalog između prostora, mašte i promatranja.

Objavljeno

na

Objavio/la

U petak je u Galeriji Galženica svečano otvorena izložba „Izvan percepcije“ nagrađivanog riječkog umjetnika Igora Eškinje. Izložba će biti otvorena do 18. travnja, a posjetitelji je mogu razgledati radnim danima u točno određenim terminima.

Na otvorenju su govorile voditeljica Galerije Galženica Antonia Vodanović i kustosica izložbe Ana Knifer, a publici se obratio i sam autor Igor Eškinja.

U izložbi su objedinjeni radovi nastali u razdoblju od 2009. do 2025. godine, a uključuju fotografije i dvije prostorne instalacije pod nazivom Priče koje znam. Instalacije se protežu kroz dvoetažni prostor galerije, koristeći sam prostor kao aktivni element u procesu percepcije, a ne kao njegovu neutralnu pozadinu.

Premda radovi ne pripadaju istoj seriji i nisu nastali u istom vremenu, međusobno komuniciraju te u suodnosu tvore povezanu cjelinu. Ta cjelina je u izravnom dijalogu s prostorom Galerije Galženica, stvarajući jedinstveni doživljaj za svakog promatrača.

Izložba se ne fokusira isključivo na ono što je vidljivo, već propituje i ono što je izvan granica naše percepcije, pozivajući publiku da aktivira vlastitu maštu i promatračku znatiželju.

Izložbu je moguće razgledati do četvrtka, 18. travnja, i to prema sljedećem rasporedu: ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom od 10:00 do 15:30 te utorkom i petkom od 16:00 do 20:00.

Nastavite čitati

Kultura

„Pišem ti pismo… svome gradu za rođendan“, napišite pismo i osvojite nagradu

Odluku o najboljim pismima donijet će tročlano prosudbeno povjerenstvo sastavljeno od dvoje knjižničara i jednog profesora hrvatskog jezika i književnosti.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica po četrnaesti put zaredom raspisala je natječaj „Pišem ti pismo…“, ovoga puta s posebnom prigodnom temom „Pišem ti pismo… svome gradu za rođendan“. Natječaj se organizira povodom Svjetskog dana pisanja pisama, koji se obilježava 11. svibnja, a ove godine ima dodatnu simboliku jer Velika Gorica slavi 30 godina od stjecanja statusa samostalnog grada.

Svi zainteresirani mogu poslati svoja pisma od 7. travnja do 5. svibnja 2025. putem e-maila na adresu [email protected] ili poštom na adresu Gradske knjižnice Velika Gorica (Zagrebačka 37, 10410 Velika Gorica). U obzir za nagrade ulaze sva pisma pristigla do zaključenja natječaja.

Natječaj je otvoren za sve uzraste, a nagrade se dodjeljuju u tri kategorije:

  • Naj pismo odraslih
  • Naj srednjoškolsko pismo
  • Naj dječje pismo

Ako pisma šaljete poštom, u zasebnu manju zatvorenu kovertu priložite svoje kontakt podatke (ime, prezime i kontakt telefon).

Prijavom na Natječaj kandidat daje privolu je da se njegovi osobni podaci prikupljaju u svrhu provedbe natječaja u skladu s propisima koji uređuju zaštitu osobnih podataka. Kandidati također ustupaju pisma na daljnju objavu te trebaju naznačiti pristaju li na objavu pisama pod punim imenom i prezimenom ili pod šifrom s kojom sudjeluju u Natječaju.

Odluku o najboljim pismima donijet će tročlano prosudbeno povjerenstvo sastavljeno od dvoje knjižničara i jednog profesora hrvatskog jezika i književnosti. Rezultati natječaja bit će objavljeni 12. svibnja 2025. na službenoj web stranici knjižnice, a svi sudionici bit će osobno obaviješteni. Pobjednik/ca će primiti knjige i promotivne materijale koje osigurava Gradska knjižnica Velika Gorica.

Ovim natječajem knjižnica pruža priliku građanima da na osoban način proslave rođendan svoga grada. Ako ste ikada poželjeli napisati pismo koje ima moć dirnuti, sada je pravo vrijeme.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Mladi folkloraši oduševili na Danu dječjeg folklora

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska smotra folklora 2025 – Dan dječjeg folklora u organizaciji Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Grada Velike Gorice održana je jučer (nedjelja, 06. travnja 2025., početak u 17 sati) u dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta. U konkurenciji je nastupilo 14 udruga: KUD Čiče (Novo Čiče), KUD Gradići, KUD Velika Mlaka, KUD Dučec (Mraclin), KUD Nova zora (Donja Lomnica), KUD Stari Grad (Lukavec), FA Šiljakovina, KUD Mičevec, KUD Šćitarjevo, FA Turopolje (Velika Gorica), Ogranak Seljačke sloge Buševec, KUD Kravarsko, KUD Slavuj (Bukevje) i KUD Veleševec.

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Izvedeno je ukupno 25 koreografija. Nastupila su djeca u dobi od 3(!) do 14 godina. Mladi folkloraši predstavili su pjesme i plesove iz svih krajeva Republike Hrvatske.

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Dječje skupine su plesale po redoslijedu od najmlađih (3-6 godina, 3-7, 3-8, 3-9, 4-7, 4-8, 4-11) do nešto starijih skupina (5-10, 5-12, 7-9, 7-11, 8-10, 8-12, 9-13, 10-12, 10-14, 11-13, 11-14 godina). Devet KUD-ova predstavilo je po dvije dobne selekcije odnosno dvije koreografije: Čiče, Turopolje, Dučec, Velika Mlaka, Gradići, Nova Zora, Stari Grad, Šiljakovina i Šćitarjevo. OSS Buševec izveo je tri koreografije u tri dobne selekcije (4-7, 8-10, 11-13 godina).

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gledalište je dugotrajnim pljeskom nagradilo mlade folkloraše, koji su svojim koreografijama podsjećali na neka davna vremena i zaboravljene dječje igre. Program je vodila Ana Mirenić.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Promocija knjige „Riznice srca“ u Gradskoj knjižnici Velika Gorica, duhovna inspiracija u korizmenom vremenu

Knjiga, koja kroz kratke crtice govori o molitvi, promišljanju Svetog pisma i osobnim vrlinama, donosi duhovnu inspiraciju uoči Uskrsa.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica bit će domaćin promocije knjige „Riznice srca” autorice Fanije Jelinčić. Događaj će se održati u četvrtak, 10. travnja 2025., u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle. Knjiga, koja kroz kratke crtice govori o molitvi, promišljanju Svetog pisma i osobnim vrlinama, donosi duhovnu inspiraciju uoči Uskrsa.

Fanija Jelinčić, rođena na otoku Braču, već dugi niz godina živi u Velikoj Gorici i radi kao vjeroučiteljica u Osnovnoj školi Nikole Hribara. Generacijama učenika prenosi temeljna znanja o vjeri s velikom ljubavlju i predanošću, a isti entuzijazam pretočila je i u svoju knjigu.

Uz autoricu, na promociji će govoriti dr. sc. Zrinka Jelaska, ugledna kroatistica i dugogodišnja profesorica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koja će stručno osvrnuti na književnu vrijednost i poruku knjige. Program će dodatno obogatiti glazbeni nastup mlade flautistice Lore Likan Kelentrić.

Ovaj događaj prilika je za sve zainteresirane građane da se upoznaju s djelom koje nudi duhovnu refleksiju i poticaj na promišljanje o životnim vrijednostima. Knjiga „Riznice srca” može biti posebno inspirativna uoči Uskrsa, pružajući čitateljima trenutke introspekcije i duhovne obnove.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.