Povežite se s nama

Moja županija

Župan Kožić: ‘Privilegij je živjeti tu, gdje se urbano nadopunjuje s ruralnim’

Stjepan Kožić, župan Zagrebačke županije, u velikom intervjuu govori o razvoju kraja u kojem živimo, planovima za budućnost, načinima kako zadržati mlade u Hrvatskoj, ali i o osobnom doživljaju odlaska iz HSS-a, o svom slobodonom vremenu…

Objavljeno

na

Kako biste usporedili stanje i život u Zagrebačkoj županiji 2001. kad ste postali župan i danas?

Zagrebačka županija od 2001. godine do danas postala je od predgrađa Zagreba mjestom ugodnim za život i rad te iznimno poželjnim za investicije. Nekadašnje livade izrasle su u poduzetničke zone u kojima posluje preko 300 europskih i domaćih tvrtki – König Metall, Logistički centri Kaufland i RALU, Lagermax, Mihoković metal solutions, Pliva, IKEA, Rimac automobili… Iza nas su milijuni uloženog novca koji su dali itekako uspješne rezultate. Tu je i više od 50 objekata izgrađenih u školstvu, kilometri i kilometri izgrađene prometne i komunalne infrastrukture koji nisu ostali mrtvo slovo predizbornog programa nego su realizirani na korist svih žitelja Zagrebačke županije. Stanje najbolje pokazuju i brojke. Kad sam 2001. godine postao župan proračun je iznosio 104 milijuna kuna. Danas, u 2019. godini izvorni proračun iznosi 411 milijuna kuna, a konsolidirani 812 milijuna kuna.

Koje su, po Vašem mišljenju, prednosti života u Zagrebačkoj županiji u odnosu na ostale županije u Hrvatskoj?

Jedan od velikih prednosti je da Zagrebačka županija okružuje hrvatsku metropolu i gotovo 100.000 naših žitelja dnevno migrira prema Zagrebu na posao ili školovanje. Koliko god se županija razvila u poduzetničkom smislu, uspjeli smo očuvati prirodu, čistoću vode i zraka i ostati zeleni prsten metropole. Danas je kod mladih obitelji sve veći trend, koji objeručke pozdravljam, imati vlastiti vrt, domaće voće i povrće, a to je u gradskoj vrevi teško izvedivo. Brojni ekonomski pokazatelji idu u korist Zagrebačkoj županiji, a od prošle godine ona se nalazi u IV., najrazvijenijoj skupini županija u Hrvatskoj. Smatram da je u današnje vrijeme pravi privilegij živjeti na području u kojem ruralno i urbano nisu suprotnosti već se međusobno nadopunjuju!

Stjepan Kožić na čelu je Zagrebačke županije još od 2001. godine… Foto: Žarko Bašić/PIXSELL

Kako funkcionira suradnja Županije s gradovima i općinama u njezinu sastavu?

Naša suradnja očituje se kroz niz ostvarenih zajedničkih projekata od izgradnje škole, obnove cesta, kupnje udžbenika… do županijskih potpora općinama i gradovima za projekte u infrastrukturi, poljoprivredi, gospodarstvu te sufinanciranje izrade projektne dokumentacije i tehničke pomoći za prijavu projekata na EU natječaje. Samo u prošloj godini te potpore iznosile su više od 25 milijuna kuna. Svakom gradu i općini treba ostaviti mogućnost da se razvija u smjeru kojem želi, a kad je riječ o ključnim pitanjima važno je da svi možemo sjesti za isti stol i usuglasiti stajališta.

Županija već godinama značajan dio sredstava odvaja za obrazovanje, smatrate li to najvažnijim segmentom našeg društva?

Bez obrazovanja naš daljnji razvoj nema budućnosti i zato je obrazovanje u Zagrebačkoj županiji najveći prioritet, što se vidi prvenstveno iz proračunskih izdvajanja. Naravno, najveći dio njih čini kapitalna izgradnja po kojoj smo definitivno prvaci u Hrvatskoj. Nema školske godine, a da ne izgradimo ili obnovimo školu. Prošla jesen bila je najbolji primjer – OŠ Bistra, OŠ Kupljenovo, PŠ Desinec, obnovljena sportska dvorana u Kloštru Ivaniću, kroz koji tjedan bit će završena i nova sportska dvorana u Posavskim Bregima, a u tijeku su i radovi na energetskoj obnovi PŠ Kerestinec te OŠ Sveta Nedelja. Škole su žile kucavice velikog grada i male općine i. kako volim naglasiti, škola je zalog ostanka ljudi u našim ruralnim krajevima.

Mogli bismo reći da je ovo godina energetske obnove škola, ali i zgrada javne namjene! Veliki dio sredstava dolazi iz europskih fondova. Koliko je važno povlačenje europskih sredstava za ostvarenje županijskih projekata?

Iznimno važno! Nakon što smo niz godina kapitalnu izgradnju financirali isključivo županijskim sredstvima, europski fondovi su u tom segmentu postali naš glavni saveznik. Kada je riječ o prijavi na europske natječaje mislim da smo se stvarno usavršili jer redom nam dolaze samo pozitivne odluke o sufinanciranju energetske obnove europskim sredstvima. Kada govorimo o prosvjeti riječ je o obnovi 5 škola za što je očekivan maksimalni povrat u iznosu od 32 milijuna kuna, dok je isto toliko osigurala i Županija. Tu je i obnova domova zdravlja koja u ukupnoj vrijednosti doseže iznos od 9,2 milijuna kuna od čega je nešto više od pola bespovratno. Za nas su dostupna EU sredstva prilika koja se ne propušta i koju planiramo maksimalno iskoristiti u sektoru energetske obnove ali i u onim kapitalnim projektima poput izgradnje Regionalnog vodoopskrbnog sustava Zagreb-Istok i izgradnje širokopojasnog pristupa Internetu.

Foto: Željko Lukunić/PIXSELL

Zagrebačka županija ne odustaje od izmjene Mreže hitne medicine, potvrđeno je to i na posljednjoj sjednici Županijske skupštine. Što uskoro možemo očekivati po tom pitanju? Hoće li vaši zahtjevi uroditi plodom?

Ne odustajemo dok se ne ispune naši zahtjevi koji su i više nego opravdani! Za dodatne timove hitne medicine borimo se godinama. Tek 2016. godine na 35 postojećih timova dobili smo 15 dodatnih. Na tome smo bili zahvalni ali ne i zadovoljni. Nažalost nedovoljan broj timova prošlog je ljeta došao do izražaja u najgorem mogućem obliku, smrću mladića u Zaprešiću. Nastavljamo biti uporni i zahtijevamo novu Mrežu hitne medicine u kojoj na manje od 60 T1 timova ne pristajemo! Do tada, Županija ne čeka prekriženih ruku već u „kriznim“ ispostavama – Zaprešić, Samobor, Ivanić-Grad i Sveti Ivan Zelina sufinancira dodatne T1 timove s 2,5 milijuna kuna.

Prema podacima FINA-e, poduzetnici Zagrebačke županije su drugi u Hrvatskoj prema ostvarenom prihodu i netto dobiti. Što Županije može učiniti da u budućnosti barem zadržimo tu razinu?

Naši poduzetnici uistinu ostvaruju sjajne rezultate zahvaljujući kojima i županijski proračun iz godinu u godinu raste. To nam pak omogućuje da gradimo škole, dvorane, ceste te dodatno razvijamo poduzetničke zone. Naravno, svake godine kreiramo i naše pakete bespovratnih poduzetničkih potpora u skladu sa stvarnim potrebama na tržištu, a velik broj prijava potvrđuje kako su mjere pogođene. Tako je u 2018. godini Županija dodijelila potpore za 226 poduzetnika u iznosu većem od 8,5 milijuna kuna, a u travnju se očekuju raspisivanje natječaja za ovu godinu, pa koristim prigodu da pozovem sve zainteresirane poduzetnike da nam se jave. Nastavljamo i sa subvencioniranjem kamata na kredite kao i sufinanciranjem nastupa poduzetnika na domaćim i inozemnim sajmovima. Ono što poduzetnici i potencijalni investitori očekuju i zaslužuju je brzu i učinkovitu javnu upravu prilikom rješavanja određenih pitanja koja su u našoj nadležnosti. Tu prije svega mislim na brzo ishođenje dokumentacije za građenje, kao i dodatna pomoć i savjeti od strane županijskih i gradskih poduzetničkih potpornih institucija. Investitorima smo na raspolaganju od 0 do 24 h, pratimo ih i u razvoju njihove investicije, a dobiti građevinsku dozvolu u Zagrebačkoj županiji u roku 24 sata nije nemoguća misija, već standard.

Župan Kožić često navraća u Veliku Goricu, najveći grad u županiji…. Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Koliko je naša Županija pogođena valom iseljavanja, koji je u puno većoj mjeri zahvatio neke druge dijelove Hrvatske? Što Zagrebačka županija može ponuditi mladima da ostanu ovdje?

Zagrebačka županija nije otok i sve što se događa u okruženju događa se i kod nas. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u 2017. godini odselilo je 6298, a uselilo 4658 što znači da je saldo ukupne migracije u minusu za 1640 ljudi. Na razini Hrvatske pozitivan migracijski saldo imaju samo grad Zagreb i Istra. Čitav je niz mjera kojima pokušavamo mlade zadržati u Županiji, od gradnje škola i dvorana kako u urbanim tako i ruralnim područjima, besplatnih udžbenika za osnovnoškolce, jednokratne naknade za svako novorođeno dijete, ali općenito stvaranja uvjete za kvalitetno gospodarsko okruženje jer složit ćete se samnom dobra primanja su osnovni preduvjet za kvalitetan život. Poduzetnici i obrtnici sve češće se žale na manjak radne snage, a uzmemo li u obzir pozitivne rezultate koje ostvaruju, vjerujemo kako će doći i do rasta plaća, a time i manje iseljavanja.

Kako ste u emotivnom smislu podnijeli odlazak iz HSS-a? Kakvi su planovi Vaše političke opcije “Stjepan Kožić – nezavisna lista”?

Iskreno, bilo mi je jako teško. Više od 20 godina svog života dao sam toj stranci. Međutim više ne žalim, jer HSS kao stranka okrenuta selu i malom čovjeku više ne postoji. Ime stranke je ostalo, ali sve ostalo je neprepoznatljivo. Iz toga razloga odlučio samo se za osnovati svoju stranku, a s 8 članova druga smo po brojnosti stranka u Županskoj skupštini. U zadnje vrijeme pljušte optužbe da HSS vraća kredit za moju kampanju. Županijska organizacija HSS-a imala je na računu oko 1,3 milijuna kuna, ali prije kampanje odlučeno je da se digne kredit u iznosu oko 2,5 milijuna kuna. Na moju kampanju utrošeno je 533.084 kuna što je jasno vidljivo iz financijskog izvješća koje sam podnio. Međutim isti ti koji su glasni u napadanju i žale se da otplaćuju moj mandat, zaboravili su spomenuti da na račun bivših članova HSS-a danas članova nezavisne liste Stjepan Kožić dobivaju 717.300 kuna godišnje od strane Zagrebačke županije koja temeljem zakona financira rad stranaka. Pa sad zbrojite i sve će vam biti jasno. Lijepo je da se HSS hvali kako je financirao moju kampanju ali se pritom vješto izbjegava pohvaliti kako su kupili dva jako dobra automobila.

Foto: Davor Višnjić/PIXSELL

Kako ste općenito zadovoljni klimom u hrvatskom društvu, što političari mogu napraviti da ona bude bolja?

Volio bih da je klima pozitivnija. Imamo najljepšu zemlju na svijetu, ali čini mi se da je ne cijenimo i ne razvijamo dovoljno. Ljudi su nezadovoljni, u Saboru je nerijetko cirkus, a i mediji dodatno potpiruju negativnu klimu. Uzmimo za primjer iseljavanje. Svaki dan možete pročitati kako je nekome odlično u Irskoj, Švedskoj, ali rijetko se može naći članak o svim onim ljudima koji su se razočarani vratili, a njih itekako ima. Svi smo odgovorni, a naravno na političarima je najveća odgovornost jer su im ljudi dali povjerenje da upravljajući s općinom, gradom županijom ili državom sustavno podižu kvalitetu života.

Kako biste opisali svoj život izvan politike? Imate li vremena za svoj vinograd, postoje li još neki načini kako se opuštate od posla?

Slobodnog vremena imam malo, ali kad ga imam najradije ga dijelim s obitelji i prijateljima ili uživam u dobroj knjizi. Moram priznati da je brigu u vinogradu preuzela mlađa generacija, ali naravno kad je berba svi radimo.

Moja županija

Pokupsko: Zahvaljujući projektu ‘Zaželi’ posao će dobiti 15 žena, koje će brinuti o 90 korisnika

Cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije ranjivih skupina osiguravanjem dugotrajne skrbi.

Objavljeno

na

Općina Pokupsko bespovratno je dobila 765 tisuća eura za provedbu projekta ‘Zaželi’, a sredstva su osigurana iz Europskog socijalnog fonda plus u financijskom razdoblju 2021. – 2027.

Ugovor o dodjeli sredstava načelniku Božidaru Škrinjariću, uručio je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić. Ukupno je dodiljenjeno 43 ugovora u sklopu Poziva „Zaželi – prevencija institucionalizacije“, u vrijednosti od 35,8 milijuna eura.

Na projektu, koji će se provoditi 3 godine na području općine Pokupsko, biti će zaposleno 15 žena koje će pružati usluge potpore i podrške za 90 korisnika.

Korisnici na projektu osobe su starije životne dobi te osobe s invaliditetom za koje će mjesečno biti osiguran paket osnovnih higijenskih potrepština. Glavni cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i prevencija institucionalizacije ranjivih skupina osiguravanjem dugotrajne skrbi.

Inače, provedbom projekata omogućit će se zapošljavanje više od 700 žena i muškaraca koji će pružati uslugu potpore i podrške za više od 4,400 starijih osoba i osoba s invaliditetom.

Foto: FB Općina Pokupsko

Nastavite čitati

Moja županija

Učenice Ekonomske škole pobijedile na Županijskom natjecanju u košarci

Objavljeno

na

Objavio/la

Učenice Ekonomske škole Velika Gorica pobijedile su na Županijskom natjecanju srednjih škola u košarci održanom u Ivanić Gradu. Natjecalo se u dvije skupine 6 školskih sportskih društava (ŠSD): Skupina A – ŠSD Mladen Dananić (Srednja škola Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina), ŠSD Martin (Srednja škola Dugo Selo), ŠSD Sokol (Srednja škola Vrbovec); Skupina B – ŠSD Bumbar (Ekonomska škola Velika Gorica), ŠSD Mladost (Srednja škola Ivan Švear, Ivanić Grad), ŠSD Samoborac (Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola Samobor).

Utakmice su igrane u trajanju 4×5 minuta. Prvoplasirani u skupinama igrali su za 1. mjesto, a drugoplasirani za 3. mjesto. Pobjednik se plasirao na Državno natjecanje u košarci, koje će biti održano u Poreču..

REZULTATI  Skupina A   ŠSD Martin – ŠSD Sokol 25:19, ŠSD Mladen Dananić – ŠSD ŠSD Martin 35:18, ŠSD Sokol – ŠSD Mladen Dananić 6:18; Skupina B  ŠSD Samoborac – ŠSD Bumbar 3:33, ŠSD Mladost – ŠSD Samoborac 23:10, ŠSD Bumbar – ŠSD Mladost 28:14.

Finale  ŠSD Mladen Dananić – ŠSD Bumbar 23:32.

15.03.2024. Ivanić Grad. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u košarci za djevojke. Foto: EŠVG

Pobjednička ekipa: Barbara Ninić, Marija Dodić, Monika Groznica, Nera Butković, Nika Kraljević, Paulina Mašek, Sara Brcković, Lana Konjar, Lana Miletić, Maja Hruškar, Tea Koleš. Voditelj: Marko Novaković, mag.cin.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Moja županija

FOTO Uskrs u Kravarskom: Vrijedne članice udruge žena uredile mjesto

uredile su prostor oko lipe i ulaz ispred zgrade Općine.

Objavljeno

na

Bliži nam se Uskrs, a marljive vrijedne članice društva žena prionule su na posao kako bi njihova mjesta spremno dočekala ovaj najveći kršćanski blagdan.

Radno je tako bilo u subotu u centru Kravarskog, gdje su se okupile članice Udruga žena općine Kravarsko s jednim ciljem, a to je urediti mjesto. Uzele su alat u ruke i krenule. Počupale su travu, prekopale zemlju kako bi ju pripremile za sadnju cvijeća.

– Odlučile smo urediti prostor oko lipe i prostor pri ulasku u zgradu Općine. Dogovorile smo se kako ćemo po bojama rasporediti cvijeće, gdje staviti košare s pisanicama, ali i ova prekrasna drvena jaja – rekla je Dragica Ceković, predsjednica Udruge te zahvalila Općini na kupnji sadnica cvijeća.

Mjesto sada odiše pravom uskrsnom čarolijom, a u čijim prizorima možete uživati u galeriji fotografija.

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Foto: Udruga žena Općine Kravarsko

Nastavite čitati

Moja županija

Turistička zajednica Zagrebačke županije predstavila projekte kojima je temelj održivost destinacija

Najveća certificirana destinacija u Hrvatskoj.

Objavljeno

na

Turistička zajednica Zagrebačke županije, na imanju obitelji Korak, u prostorijama restorana nagrađenog Michelinovom zvjezdicom, predstavila je Green Destinations certifikat brončanog sjaja, ali i uspješne rezultate projekta KNOWING, pritom stavljajući snažan naglasak na posvećenost turističke zajednice održivom turizmu i zaštiti okoliša.

Iz Turističke zajednice Zagrebačke županije naglasili su kako je Green Destinations certifikat priznanje dosadašnjem kontinuiranom trudu i fokusiranosti na očuvanje prirode. Certifikat daje snažan zamah Zagrebačkoj županiji i potvrđuje da nije samo destinacija za odmor, već i primjer modela uspješnog spajanja turizma s očuvanjem okoliša.

– Naši napori urodili su plodom, što potvrđuju brojke koje bilježimo svake godine. Strateški smo predani održivom turizmu. Kroz ovaj certifikat, Zagrebačka županija postaje sinonim za odgovoran turizam i brigu za okoliš. Vidim ovaj certifikat kao poticaj za daljnje inovacije i razvoj. Naša županija već sada bilježi neprekidan rast broja noćenja i posjetitelja, a s ovim certifikatom želimo pokazati da je održivi turizam ne samo moguć, već i ključan za našu budućnost. Ovo je naša priča o uspjehu, ali i obveza prema generacijama koje dolaze. Održivost je naša strast, naša vizija i naša budućnost. Na sve to naslanjaju se i zaista izvrsni rezultati projekta KNOWING kroz koji smo pokazali svjesnost o klimatskim promjenama, ali i odlučnost za prevencijom i potrebnim prilagodbama. Sve je to dio iste, održive priče – naglasila je direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović.

Foto: Dražen Kopač

Zagrebačka županija postala je najvećom županijom u Hrvatskoj s Green Destinations oznakom i time se svrstala u top svjetske destinacije.
Pored certifikata, predstavljeni su i rezultati projekta ‘KNOWING’ koji istražuje utjecaj ljudskih aktivnosti na klimatske promjene. S 20 partnera, radilo se na sustavnom pristupu upravljanju klimatskim rizicima s ciljem implementacije mjera za održivu i klimatski neutralnu budućnost.

– Razumjeti utjecaj tih fenomena na turizam i potaknuti odgovorno ponašanje za očuvanje klime bio je naš primarni cilj uključivanja u ovaj europski projekt jer protiv prirode se ne možemo boriti, ali se možemo na vrijeme početi prilagođavati svemu što nas očekuje. To je jedino odgovorno, kao i održivo upravljanje destinacijom – dodala je direktorica Ivana Alilović.

Foto: Dražen Kopač

Projekt ‘KNOWING’ je interdisciplinaran projekt koji uključuje znanstvenike, regionalne partnere i komunikacijske stručnjake. Projekt se fokusirao na klimatske izazove Zagrebačke županije, poput ekstremnih vrućina, dugotrajnih suša, tuča i obilnih kiša.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Općina Orle: Mališani prvi puta u povijesti dobivaju vrtić u svom kraju

Vrtić će se nalaziti u Bukevju, a u njemu će boraviti 84 djece.

Objavljeno

na

Objavio/la

Općina Orle do jeseni 2025. godine trebala bi dobiti prvi vrtić na svom području! Prvi koraci ka ostvarenju tog povijesnog općinskog projekta su već poduzeti, pa je tako jučer načelniku Ervinu Vujici uručen ugovor o sufinanciranju izgradnje dječjeg vrtića u vrijednosti 907.825 tisuća eura čija su sredstva osigurana iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, odnosno iz drugog Poziva „Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova“.

– Izvedbeni projekt je pri kraju tako da bi sredinom ljeta raspisali natječaj za izgradnju kako bi sve bilo gotovo do rujna 2025. godine. Čekamo još konkretne brojke, a vrijednost projekta bi mogla doseći i do 2 milijuna eura, no spremni smo na sve. Uz dobivena sredstva, projekt ćemo financirati iz općinskog proračuna, a vjerojatno i kreditnim zaduženjem – komentirao nam je načelnik općine Ervin Vujica.

Vrtić će se nalaziti u Bukevju kako bi svim roditeljima i mještanima okolnih naselja bio na dohvat ruke.

– Vrtić će se nalaziti u Bukevju uz glavnu cestu. Svim roditeljima bit će na dohvat ruke, pogotovo onima koji putuju iz ‘donje’ strane općine, Veleševca, Ruče, Suše…svim roditeljima koji rade u Velikoj Gorici i Zagrebu – ističe Vujica te dodaje kako će vrtić imati četiri vrtićke skupine, a osigurat će se mjesta za 84 djece.
Djeca trenutno pohađaju vrtiće u Velikoj Gorici, no novi vrtić će im biti rješenje za velik broj neupisane djece.

– U Velikoj Gorici su velike potrebe i nema dovoljno kapaciteta, pa imamo velikih problema oko upisa naše djece. Posebno se to ističe u posljednje dvije godine stoga nam je ovo jedan od važniji projekata u općini jer nam je to ujedno i preduvjet za doseljavanje mladih ljudi i obitelji u naš kraj – kaže Vujica.

Spomenimo i kako će partner na ovom projektu biti Velika Gorica te će vrtić pohađati i dio djece s goričkog područja, odnosno iz mjesta koja se naslanjaju na općinu.

Inače, Općina Orle sufinancira vrtić s 270 eura, a idu i prema tome da oni budu besplatni baš kao što će to biti u Velikoj Gorici.
Kroz ovaj drugi poziv Vlada Republike Hrvatske financirat će 94 projekata za 5080 dodatnih mjesta u vrtićima u Hrvatskoj, a za što je osigurano više od 50 milijuna eura.

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno