ktc
Povežite se s nama

Vijesti

U Kostanjevcu se okupili najbolji vinari Turopolja i Vukomeričkih gorica

Uskoro ćemo doznati kvalitetu berbe iz 2019.

Objavljeno

na

Popuštanje mjera za sprječavanja širenja koronavirusa omogućilo je članovima Udruge vinogradara i vinara ‘Grozd’ da se jučer okupe u pitoresknom Kostanjevcu na obroncima Vukomeričkih gorica. Razlog ovog druženja bio je prikupljanje uzoraka za ovogodišnje ocjenjivanje vina. Iako je riječ o vinarima amaterima, imati kvalitetno vino stvar je prestiža.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

– Kvaliteta se dobiva samo ako imate nadmetanje među proizvođačima vina. Mi smo svi amateri i među nama je ono jače naglašeno, nego kod profesionalaca. Količine vina koje mi proizvedemo nisu velike, ali sakom od nas važno je imati dobro vino – otkrio nam je predsjednik Udruge Vlado Mikulčić.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

Kvalitetu prošlogodišnje berbe ocjenjivat će deseteročlana komisija. Prisilno pomicanje datuma ocjenjivanja na drugu polovicu svibnja imat će pozitivan utjecaj na rezultate. Naime, vina su dobila priliku da duže odstoje i sazriju.

– Ove godine zaprimili smo 50 uzoraka manje nego prošle godine, kada ih je bilo 140. Riječ je o vinima iz berbe 2019. Pretpostavljam kako je razlog manjeg broja uzoraka to što smo ocjenjivanje morali pomaknuli za 40 dana, a naši članovi ne proizvode velike količine i zalihe su im pri kraju – dodao je.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

No, uskočili su kolege vinari iz Gline i Slovenije pa je ova izložba vina dobila i međunarodni karakter. Svoja vina predstavio je Bernard Balon iz Brežica, vlasnik OPG-a s višegodišnjom tradicijom uzgoja vinove loze i proizvodnje vina.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

– Ovdje sam došao zbog svog prijatelja velečasnog Štefa Tenšeka, a i žena mi je Hrvatica – otkrio nam je Bernard.

Među poznatim licima susreli smo i neka nepoznata. Vukomeričke gorice obiluju makadamskim putevima i puteljcima, kao stvorenim za bicikliste željne prirode i prekrasnih krajolika. Jednu grupu biciklista privuklo je veselo društvo breških vinogradara i vinara pa su im se pridružili.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

– Mi smo iz Zagreba. Krenuli smo iz Lukavca i slučajno smo naletjeli na ove ljude. Žicali smo ih bocu vina, a oni su nas pozvali da im se pridružimo. Evo popili smo dva tri gemišta i idemo dalje. Odlični su domaćini, nisu nam dali da ništa platimo. Puno biciklista ovdje prolazi i bilo bi dobro da se ovdje i inače može stati odmoriti i nekaj dobroga popiti – rekao nam je Dugi.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

Vukomeričke gorice kao rođene su za turizam. Netaknuta priroda sve će više privlačiti ljude iz okolnih gradskih sredina, a ovo područje zaista ima što ponuditi. Zahvaljujući vinogradarima i vinarima, obnavljaju se vinogradi po Bregima i kultivira zapušteni prostor oko njih. Povezivanjem vinara i lokalnih OPG-ova te daljnjim razvojem biciklističke infrastrukture mogao bi se dobiti jedan zanimljiv i  atraktivan turistički proizvod.

 

 

Sport

VIDEO Lokomotiva stiže u grad: U lov na pobjedu bez četvorice

Nogometaši Gorice u petak u 15.30 sati na svom stadionu otvaraju 30. kolo HNL-a sudarom s Lokomotivom. Problema u kadru itekako ima, ali ima i dovoljno spremnih za lov na sva tri boda…

Objavljeno

na

Najvećim dijelom u petak, a u cijelosti u subotu, odigrat će se 30. runda HNL-a, koju će otvoriti – Gorica! Nogometni krešendo odradit će Goričani protiv Lokomotive, protivnika s kojim ima i neke neraščišćene račune iz posljednjeg ogleda, kad su “lokosi” ni krivi ni dužni pobijedili 3-0…

Bit će to treća utakmica u osam dana za Goricu, u idući tjedan smjestit će se još jedno kolo, a sve to objašnjava probleme koje trener Mario Carević ima uoči dolaska Lokomotive.

– Ograničeni smo u pripremi utakmica. Fokusirani smo na osvježenje momčadi jer smo igrali svaka tri ili četiri dana i ključ je da budemo svježi u budućim utakmicama – rekao je Carević.

Suparnici su ovo koji se jako dobro poznaju, nema tu nikakvih tajni, i za očekivati je da će odlučivati nijanse, trenuci inspiracije.

– Čeka nas fizički jako zahtjevna utakmica s obzirom na to da su oni jako dobri u pritisku pri otvaranju igre. Imaju dosta visokih igrača i tu ćemo trebati pripaziti – upozorio je Carević, koji ni ovoga puta neće moći računati na nekoliko iznimno važnih igrača.

– Neće biti Pavičića, on ima kartone, a Erceg, Pozo i Vrzić su ozlijeđeni. Da, imamo malo problema u kadru, ali svi ostali su spremni, željni i svjesni važnosti utakmice – istaknuo je trener Gorice i poručio:

– Vjerujem u svoju momčad, jer smo puno puta ove sezoni ponudili dobre izvedbe – zaključio je Carević.

MOGUĆIH PRVIH 11
Matijaš – Perić, Filipović, Čabraja – Trontelj, Kavelj, Bakić, Bogojević – Pršir, Epailly – Sule

Nastavite čitati

Sport

Pojačanje u travnju: Kamerunac Issa pojačao goričku obranu

Moustapha Hadji Issa, 22-godišnji kamerunski stoper, novi je igrač našeg prvoligaša. U Europu je stigao sa 19, igrao za armenski Ararat i belgijskog drugoligaša Beveren, a u Goricu je stigao kao slobodan igrač

Objavljeno

na

Objavio/la

HNK Gorica nastavlja s jačanjem momčadi. Novi član Turopoljaca postao je stoper Moustapha Hadji Issa, koji u klub dolazi s ciljem dodatnog učvršćivanja obrambene linije, objavili su iz HNK Gorice dolazak pojačanja u neobičnom terminu.

Kamerunski branič stigao je polovicom travnja, sedam kola prije kraja aktualne sezone, što samo po sebi znači da se njegov puni doprinos očekuje u sljedećoj sezoni. Kako je istaknuto u objavi, riječ je o “snažnom i fizički dominantnom braniču koji pokriva poziciju centralnog stopera, a krasi ga dobra igra u zraku, čvrst duel i sigurnost u iznošenju lopte.”

– Doveli smo igrača koji se profilom savršeno uklapa u naše potrebe. Vjerujemo da će Moustapha brzo uhvatiti ritam i biti važan dio naše obrane – poručili su iz sportskog sektora HNK Gorice.

Hadji Issa se već priključio treninzima prve momčadi, njegov debi očekuje se u nadolazećim utakmicama, nakon čega ćemo moći dobiti i nešto konkretniji dojam o njegovim kvalitetama.

Zasad znamo da se radi o igraču rođenom 2003. godine u gradu Garoua, na sjeveru Kameruna, a svoju nogometnu priču započeo je u lokalnom klubu Gazelle Garoua. U veljači 2023. godine, kao 19-godišnjak, otišao je prema Europi, odnosno Armeniji. Do ljeta 2024. bio je član Ararata iz Jerevana, iz kojeg je otišao na posudbu u belgijski Beveren. Potom se vratio u Ararat, s kojim je prvog dana ove godine raskinuo ugovor, pa je u Goricu stigao kao slobodan igrač.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica i Osijek učvrstili suradnju na ECO CITY WASTE FESTU

Iz VG Čistoće poručuju kako su ponosni na sudjelovanje u inicijativi koja okuplja gradove i stručnjake s ciljem stvaranja čišćeg i održivijeg okoliša.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: VG Čistoća

Predstavnici VG Čistoće sudjelovali su na III. ECO CITY WASTE FESTU događaju posvećenom održivosti, inovacijama i razmjeni iskustava u gospodarenju otpadom.

Tijekom dvodnevnog programa u Osijeku, susreli su se s kolegama iz Unikoma s kojima su razmijenili znanja i primjere dobre prakse. Suradnja dvaju gradova dodatno je osnažena, a susret je potvrdio važnost kontinuirane komunikacije i povezivanja komunalnih poduzeća.

Sudionici ističu kako Osijek prednjači u području gospodarenja otpadom u Hrvatskoj, služeći kao primjer drugim sredinama.

Iz VG Čistoće poručuju kako su ponosni na sudjelovanje u inicijativi koja okuplja gradove i stručnjake s ciljem stvaranja čišćeg i održivijeg okoliša.

Nastavite čitati

Vijesti

Velikogorički harmonikaši među najboljima u Hrvatskoj – dvije prve nagrade na državnom natjecanju

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

Učenici Umjetničke škole Franje Lučića ponovno su se istaknuli na Državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, koje se u travnju održava u organizaciji Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga.

U disciplini harmonika, održanoj u srijedu 15. travnja, u Glazbenom učilištu Elly Bašić u Zagrebu, Velika Gorica dobila je dva razloga za ponos.

Andrija Dogančić osvojio je prvu nagradu i prvo mjesto u 1. kategoriji, uz visokih 99,15 bodova. Odličan rezultat ostvario je i Tomislav Stanešić, koji je u 6. kategoriji osvojio prvu nagradu i drugo mjesto s 98,35 bodova, a obojicu je pratio nastavnik Igor Jugec.

 

Nastavite čitati

Najave

OPG Benjamin iz Mraclina slavi 30 godina i otvara vrata posjetiteljima

Cvijeće, flanci i radionice za djecu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Lisa from Pexels/pexels.com

OPG Benjamin iz Mraclina ove godine slavi 30 godina postojanja, a tim povodom organizira svoje prve Dane otvorenih vrata. Događanje će se održati u četvrtak i petak, 1. i 2. svibnja, od 8 do 17 sati, na adresi Vladimira Nazora 39 u Mraclinu.

Posjetitelji će ova dva dana moći doći izravno na gospodarstvo, kupiti cvijeće i flance te razgledati plastenike u kojima nastaje njihova ponuda. Iz OPG-a poručuju kako će svi zainteresirani moći dobiti i savjete o biljkama koje kupe, ali i preporuke što najbolje odgovara vrtu, balkonu ili okućnici.

Posebno će biti zanimljivo najmlađima jer je za svaki dan najavljena i radionica za djecu. Mališani će najprije upoznati kako izgleda rad u plastenicima, a zatim će posaditi biljku koju će ponijeti kući.

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno