Povežite se s nama

Moja županija

Turističke zajednice u Zagrebačkoj županiji udružuju se s ciljem razvoja kulturnog i gourmet turizma

Objavljeno

na

Novim Zakonom o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, potiče se udruživanje turističkih zajednica, projektno i formalno. Tu priliku iskoristile su mnoge turističke zajednice, tako i turističke zajednice u Zagrebačkoj županiji koje se udružuju za razvoj kulturnog i gourmet turizma.

– Od velikog nam je značaja projektno udruživati turističke zajednice Zagrebačke županije s ciljem intenzivne promocije regije Zagrebačkog zelenog prstena te postojećih turističkih proizvoda i programa. Cilj nam je integrirano upravljanje kvalitetom turističkog destinacijskog proizvoda, a što će omogućiti smanjenje jaza između razine kvalitete koju turisti očekuju i razine kvalitete koju je destinacija u mogućnosti osigurati i isporučiti, unaprjeđenje kvalitete i sadržaja turističkog proizvoda Zagrebačke županije, povećanje zadovoljstva turista i turističke potrošnje u županiji i korist za poduzetništvo u ugostiteljstvu i turizmu – ističe Ivana Alilović, direktorica TZ Zagrebačke županije.

Razvoj gourmet turizma u Zagrebačkoj županiji

Lokalne turističke zajednice gradova Jastrebarsko, Samobor i Sveti Ivan Zelina sklopile su sporazum o udruživanju lokalnih turističkih zajednica područja Zagrebačke županije. Zajednice će tako zajednički provesti jednu ili više aktivnosti za razvoj gourmet turizma u županiji. Projektom će se uspostaviti podloga za integrirano upravljanje gourmet turizmom sa ciljem stvaranja prepoznatljivog turističkog destinacijskog proizvoda koji će biti glavni instrument poticanja konkurentnosti turizma Zagrebačke županije.

Vinske ceste i cesta sira su jedne od brojnih turističkih atrakcija ruralnog i eno te gastro turizma županije.

Naime, Zagrebačka županija ima vinograde i vinske podrume na tri vinske ceste – Plešivičkoj, Zelinskoj i Samoborskoj, na kojima se mogu pronaći vina Purtugizec Plešivica i Kraljevina Zelina robne marke Zagrebačke županije te bermet, tradicionalno i široko prepoznato samoborsko aromatizirano vino, kao i vina proizvedena iz autohtonih sorti plavec žuti, slatki zelenac i šipelj, ali i brojna druga vina kao što su chardonnay, sauvignon, crni, sivi i bijeli pinot, rajnski rizling, traminac, frankovka, škrlet, žuti muškat, šipon i slično.

Foto: Turistička zajednica Zagrebačke županije

Razvoj kulturnog turizma u Zagrebačkoj županiji

Kulturni turizam županije temelji se na zaštićenoj prirodnoj baštini i kulturno-povijesnoj baštini. Naime, Zagrebačka županija ima bogatu riznicu prirodne baštine i ljepota, čemu u prilog između ostalog govori i velik broj zaštićenih prirodnih područja, a koje doprinose razvoju i uspješnosti, kulturnog, pješačkog, izletišnog i održivog turizma.

– Projektom udruživanja želi se uspostaviti podloga za integrirano upravljanje kulturnog turizma sa ciljem stvaranja prepoznatljivog turističkog destinacijskog proizvoda koji će biti glavni instrument poticanja konkurentnosti turizma Zagrebačke županije – ističe Alilović te dodaje kako su u promociji turističke destinacije kulturni resursi vodeći proizvod destinacije, a ono što jednu destinaciju čini drukčijom od ostalih jest njezina nematerijalna kulturna baština.

– Baština je osnovni element koji privlači turiste u destinaciju a služi i kao atrakcijska osnova za brendiranje. Kreativnost na temelju tradicijske nematerijalne baštine pomiče tako granice puke funkcionalnosti nekog proizvoda. Kroz primjer kulturne tematske rute rad želi pokazati kako mit može postati potencijalna atrakcijska osnova za razvoj mitološkog turizma u Zagrebačkoj županiji. Važno je naglasiti da priče i lokacije iz tematske rute nude mogućnost izbora prema kriterijima kolektivne i osobne važnosti. Zbog toga je tematska ruta otvoreni sustav koji se može obilaziti individualno ili organizirano uz stručno turističko vođenje. Motivi koji se obrađuju u ovoj ruti izabrani su na način da se posebno vodilo računa o lokalnom identitetu, a istaknuti su običaji Jurjeva i Ivanja, ali i ostali običaji koji su tradicijski utkani u područje Zagrebačke županije i okolnih regija – rekla je Alilović.

Turistička ponuda županije obiluje kulturno-povijesnom baštinom, kao što su priče i legende, drveno graditeljstvo, sakralna gradnja, autohtona arhitektura, arheološki nalazi te spomenici njezine bogate prošlosti, a može se pohvaliti s više od 200 lokaliteta kulturno-povijesne baštine. Samo neki od primjera bogate kulturno-povijesne baštine su dvorci kao što su Novi dvori Jelačićevi, zatim gradine, kurije, bogata drvena sakralna baština od koje se ponajviše ističe kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki, lijepi primjer autohtone svjetovne arhitekture kurija Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici te posebna znamenitost spomen-soba blaženoga Alojzija Stepinca u Krašiću. Vrijedni su arheološki nalazi u Ščitarjevu, gdje se od 1. st. nalazila Andautonija, jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj, navode u TZ Zagrebačkoj županiji.

Projektno područje obuhvaća područja TZ gradova i općina: TZP „Savsko-sutlanska dolina i brigi“, TZG Zaprešića, TZG Velike Gorice, TZO Pisarovina, TZO Krašić, TZG Vrbovec, TZG Dugo Selo.

– Sporazumi projektnog udruživanja na području TZ Zagrebačke županije primjer su planiranih aktivnosti gdje je vidljivo kako destinacija koja zajedničkim djelovanjem ima mogućnost kvalitetnije se pozicionirati na tržištu i razvijati projekte koji će potaknuti cjelokupni gospodarski razvoj – naglašava Alilović, a sve s ciljem intenzivne promocije regije Zagrebačkog zelenog prstena te postojećih turističkih proizvoda i programa.

Za kraj Alilović zaključuje kako bi rezultat udruživanja trebali proizaći brojni sinergijski učinci ne samo u kvaliteti tržišnog nastupa cijelog ovog područja, već se osigurava i prijeko potrebna troškovna efikasnost u sferi promocije i provedbi projekata.

Moja županija

WRC Rally zatvara neke prometnice u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji

Večeras od 18:30 slijedi svečani start na Zagrebačkim fontanama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zbog održavanja automobilističkog spektakla WRC Croatia Rallyja od 18. do 21. travnja 2024. godine u Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj županiji, Karlovačkoj županiji, Primorsko-goranskoj županiji, Varaždinskoj županiji i Krapinsko-zagorskoj županiji od petka, 12. travnja na snazi je izmijenjen prometni režim.

Sportska priredba održava se na dijelu lokalnih, županijskih i državnih prometnica i parkirališta.

– Prijavljeno je 68 posada iz 35 zemalja čiji natjecateljski program počinje danas probnim brzincem, tzv. shakedownom pokraj Okića od 9 do 15 sati, dok od 18:30 slijedi svečani start na Zagrebačkim fontanama. Stratom će prodefilirati sve posade, a koje će popratiti i ove godine velik broj posjetitelja – govori nam Marko Šivak član organizacijskog odbora.

Slijedom toga, danas od 11 sati do ponoći za potrebe ceremonijalnog starta, planirano je zatvaranje prometa zapadnog kolnika Ulice Hrvatske bratske zajednice u Zagrebu od raskrižja s Ulicom grada Vukovara do raskrižja sa Slavonskom avenijom kojom prilikom će se uspostaviti privremena regulacija prometa.

Alternativni pravci na kojima neće biti ograničenja u prometu su: Ulica Grada Vukovara – Savska, Ulica Grada Vukovara – Držićeva avenija, Avenija Dubrovnik – Most mladosti – Držićeva avenija, Avenija Dubrovnik – Jadranski most – Selska cesta – Ilica, Slavonska avenija – Zagrebačka avenija – Ljubljanska avenija, Avenija Dubrovnik od rotora Remetinec do rotora Zapruđe.

Foto: Croatia Rally/Mario Pavlović

Nakon svečanog ceremonijala, od petka 19. travnja do nedjelje 21. travnja održat će se ukupno 20 brzinskih ispita kroz pet hrvatskih županija.

– To je ukupno 283 trkača kilometra, a kada se pridodaju vožnje između dva brzinska ispita iznosi gotovo 1500 kilometara. Bit će to veliki izazov za posade i automobile koji su zaista čudo tehnike – dodaje Šivak.

Utrke se održavaju na području Grada Samobora stoga ćete morati voziti po obilaznim pravcima okolnih prometnica. Prvo će se sutra voziti u Okiću,, a u subotu na relaciji  Smerovišće – Grdanjci i Stojdraga – Gornja Vas te uu petak na području Jaske i to na relaciji Krašić-Sošice.

– Savjetujemo građane za razumijevanje te da poštuju privremeno postavljenu prometnu signalizaciju u skladu s uputama policijskih službenika i redarske službe – poručuju iz Policijske uprave zagrebačke.

Zbog održavanja startne ceremonije WRC-a i ZET-ove autobusne linije prometovat će izmijenjenim trasama i to sutra od 11 do 24 sata.

Među njima su i linije koje voze prema velikogoričkom kraju, a to su 268 Glavni kolodvor – Velika Gorica, 229 Glavni kolodvor – Odra – Mala Mlaka, 241 Glavni kolodvor – Veliko Polje, 310 Glavni kolodvor – Petrovina, 311 Glavni kolodvor – Cerovski Vrh, 313 (Glavni kolodvor – Vukomerić i 330 Glavni kolodvor – Velika Gorica.

A prometovat će s terminala Glavni kolodvor lijevo Ulicom grada Vukovara, desno Avenijom Marina Držića, desno Slavonskom avenijom, potom će skrenuti lijevo na Aveniju Većeslava Holjevca i nastaviti uobičajenim trasama do krajnjih odredišta. U smjeru Zagreba autobusi prometuju uobičajenim trasama. Za vrijeme posebne organizacije prometa, stajalište Lisinski – zapad neće biti u funkciji.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Pušteno u rad Vodocrpilište Kosnica koje će pitkom vodom opskrbljivati 105 tisuća stanovnika istočnog djela županije

Iz vodocrpilišta će se voda novoizgrađenim magistralnim cjevovodom Kosnica – Hrušćica distribuirati dalje u vodoopskrbni sustav prema gradovima Ivanić-Gradu, Sv. Ivanu Zelini, Dugom Selu, Vrbovcu i okolnim općinama.

Objavljeno

na

Svečano je pušteno u rad Vodoscrpilište Kosnica u Velikoj Kosnici, koje je dio projekta RVS Zagrebačke županije – Zagreb istok’ vrijednost 93,85 milijuna eura bez PDV-A, a koje će opskrbljivati 105.000 stanovnika istoka Zagrebačke županije pitkom vodom.

Od 2016. godine do danas uloženo je 4,4 mlrd eura u projekte vodnog gospodarstva. Od toga, čak 486 mil. eura uloženo je u Zagrebačku županiju. U Operativnom programu Konkurentnost i kohezija cjelokupna omotnica od 950 mil. eura je iskorištena u projektima vodnog gospodarstva. Sredstava u iznosu od 1,24 mlrd eura u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti u cijelosti su ugovorena.

Nedavnom novom odlukom Vlade RH odobren je nastavak financiranja za 38 projekata, od toga 3 u Zagrebačkoj županiji, uključujući i ovaj.

Izgradnja novog vodocrpilišta Kosnica kapaciteta Q ≈ 450 l/s vrijednog 4,1 milijuna eura započela je početkom 2020. godine, a radovi su uključivali gradnju vodocrpilišta sa svim pratećim objektima.

– Od početka otkupa prvih zemljišta do današnjeg otvaranja vodocrpilišta prošlo je već 20-tak godina, a okupili smo 4 grada i 10 općina u ovaj velik projekt. Ukoliko bude potrebe, ovo vodocrpilište može opskrbljivati i Grad Zagreb jer je smo spojeni na jedinstveni sustav. Budućnost ovog vodocrpilišta je spajanje na vodoopskrbni sustava Velike Gorice za obostranu isporuku. Na taj ćemo način biti u potpunosti sigurni u dobavi vode – rekao je direktor Vodoopskrbe i odvodnje Zagrebačke županije d.o.o. Tomislav Masten.

Vodocrpilište Kosnica je glavno crpilište Regionalnog vodoopskrbnog sustava, a za potrebe spajanja crpilišta sa sustavom izvršeni su i radovi na mikrotuneliranju, tj. bušenju tunela ispod rijeke Save koji su bili tehnički najosjetljiviji dio projekta. Probni rad trajao je nekoliko proteklih mjeseci te je sve proteklo u najboljem redu.

Iz vodocrpilišta će se voda novoizgrađenim magistralnim cjevovodom Kosnica – Hrušćica distribuirati dalje u vodoopskrbni sustav prema gradovima Ivanić-Gradu, Sv. Ivanu Zelini, Dugom Selu, Vrbovcu i okolnim općinama. Prosječni gubici u kompletnom sustavu smanjit će se s 29,2 % na 18.6%, a ujedno će se povećati priključenost, i to s postojećih 62,95% na 90,75%.

– Voda besprijekorne kakvoće kojoj nije potrebna prerada potekla je prema 30 tisuća stanovnika koji do sada istu nisu imali i 60 tisuća korisnika kojima je poboljšan pristup vodoopskrbi. Konačan pristup čistoj kvalitetnoj vodi dugoročno je osiguran za više od 100.000 ljudi. Uz europsko i financiranje Vlade RH ovaj projekt iznimno je uspješan u cjelokupnoj provedbi – istaknuo je generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

Ovaj projekt ne bi bilo moguće realizirati bez europskih sredstava i bez ujedinjenog društva.

– Oko 316 km novih cjevovoda, 15 crpnih stanica, 5 vodotornjeva samo je dio onog što je trebalo napraviti u cjelokupnom sustavu kako bi osigurali istočno područje Županije pitkom vodom. Voda je presudna za život, a početkom realizacije ovog projekta općine Preseka i Farkaševac nisu imale jednog metra javnog vodoopskrbnog sustava. Danas je cijelo područje pokriveno mrežom jer bez vode nema života ni gospodarskog razvoja – kazao je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić.

Vodocrpilište se sastoji od glavne upravljačke zgrade, tri bunara s pripadajućim komorama, klor stanice, vanjske i unutarnje transformatorske stanice, te ostale prateće infrastrukture kao što vanjska i interna odvodnja, interna vodoopskrbna i hidrantska mreža, interne prometnice, niskonaponska mreža, vanjska rasvjeta i elektronička komunikacijska infrastruktura.

Projekt je sufinanciran iz Kohezijskog fonda, vlastitih sredstava VIOZŽ, Republike Hrvatske i Hrvatskih voda.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

 

Nastavite čitati

Moja županija

Ekipa ‘Zavoj’ iz Bistre izborila Državo natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa u Ludbregu

Ukupno se natjecalo 13 ekipa u dvije kategorije iz Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Diljem Hrvatske održana su Međužupanijska natjecanja mladih Hrvatskog Crvenog križa u pružanju prve pomoći. Natjecalo se više od 120 ekipa, odnosno 720 učenika osnovnih i srednjih škola iz deset gradova i općina diljem Hrvatske.

Ekipe s područja Zagrebačke županije, natjecale su se zajedno s ekipama iz Sisačko-moslavačke županije proteklog vikenda u Srednjoj Školi Viktorovac u Sisku gdje je održano 13. Međužupanijsko natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa.

Foto: DCK Zagrebačke županije

Ukupno se natjecalo 13 ekipa u dvije kategorije i to podmladak (osnovna škola) i mladi (srednja škola) iz znanja o Crvenom križu i Međunarodnom Crvenom križu, ljudskim pravima i pravima djeteta te pružanja prve pomoći.

Foto: Crveni križ Zaprešić

Prvo mjesto u kategoriji podmlatka osvojila je ekipa Zavoj iz Osnovne škole Bistra odnosno iz Gradskog društva Crvenog križa Zaprešić, dok je prvo mjesto u kategoriji mladih osvojila ekipa iz Gradskog društva Crvenog križa Sisak.

– Dragi naši, možemo se pohvaliti velikim uspjehom koji je ostvarila ekipa podmlatka Crvenog križa iz Osnovne škole Bistra koja je ove godine predstavljala Crveni križ Zaprešić na međužupanijskoj razini Natjecanja mladih HCK gdje su osvojili 1. mjesto te su se plasirali na državno natjecanje. Čestitamo cijeloj ekipi na uspjehu, zalaganju i timskom radu, a mentoru profesoru Matiji Opašiću čestitamo i zahvaljujemo na posvećenosti u radu s podmlatkom Crvenog križa. Želimo vam puno znanja, sreće i uspjeha na državnoj razini – poručili su iz Crvenog križa Zaprešić.

Foto: Crveni križ Zaprešić

Pobjedničke ekipe plasirale su se na 25. Državno natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa koje će se ove godine održati 11.5. u Ludbregu.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

 

 

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Poduzetnicima početnicima na raspolaganju 150 tisuća eura

Uskoro raspisivanje natječaja za proizvodne i neproizvodne djelatnosti u vrijednosti 850 tisuća eura.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija raspisala je 150 tisuća eura vrijedan natječaj za dodjelu bespovratnih potpora poduzetnicima početnicima sa svog područja s ciljem poticaja razvoja poduzetništva.

Poduzetnici početnici mogu računati na sufinanciranje 75% prihvatljivih troškova za nabavu strojeva, alata i opreme, radnih strojeva (viličari, bageri, dizalice…), nabavu informatičke opreme i poslovnog softvera, izradu internetske web stranice i web shopa te nabavu uredskog i radnog namještaja, a maksimalni iznos potpore iznosi do 2 tisuće eura.

Inače, U 2024. godini Zagrebačka županija ukupno je za poduzetnike osigurala milijun eura bespovratnih potpora, a natječaj za proizvodne i neproizvodne djelatnosti bit će raspisan uskoro. Natječaj je otvoren do 14. svibnja, a tekst natječaja i upute možete pronaći ovdje.

 

Nastavite čitati

Moja županija

U rekonstrukciju ide Kolodvorska ulica u Pešćenici

A dobivena je i građevinska dozvola za izgradnju novog čvora izlaza s autoceste u Lekeniku.

Objavljeno

na

Županijske uprave za ceste SMŽ preuzet će radove izvanrednog održavanja Kolodvorske ulice u Pešćenici. Načelnik Općine Lekenik Ivica Perović s ravnateljem Stipom Šapinom, potpisao je ugovor o zajedničkom financiranju.

– Riječ je o nastavku provjereno učinkovitog modela sufinanciranja rekonstrukcije županijskih i lokalnih cesta po modelu 50:50 (ŽUC-jedinica lokalne samouprave). Nastavljamo s potpisivanjem sporazuma u cilju sufinanciranja rekonstrukcije cesta na području naše županije s našim načelnicima i gradonačelnicima – rekao je sisačko-moslavački župan Ivan Celjak koji je bio na potpisivanju sporazuma.

– Ta je cesta značajna za stanovnike Pešćenice, obzirom na promet koji se odvija tom dionicom. Ono što je važno je da se cesta proširuje, što znači još veću sigurnost za sve sudionike prometa. Vrijednost radova je oko 100 tisuća eura, duljina je oko 1.600 metara – dodao je Celjak.

U razdoblju od 2021. do 2023. godine na području općine Lekenik sanirane su ukupno 3 dionice cesta u duljini od 3.150 m, ukupne vrijednosti više od 200 tisuća eura. Načelnik Perović je izvijestio i o najnovijim informacijama vezanim uz dovršetak izgradnje autoceste.

– Dobivena je građevinska dozvola za izgradnju novog čvora izlaza s autoceste u Lekeniku. Tako da ove godine očekujemo početak tih radova, s rotorom na državnoj cesti D 30, a i na samom izlazu s autoceste – rekao je Perović.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno