Povežite se s nama

Kultura

Tjedan dokumentaraca u Gorici: O Antarktici, Ukrajini, otocima i Sisku

Od 11. do 17. travnja bit će prikazano sedam dokumentarnih filmova u 14 projekcija, a ulaz će u Kino Gorica biti besplatan

Objavljeno

na

Za ljubitelje dokumentarnih filmova stižu dobre vijesti. Točnije, stiže tjedan dokumentarnog filma u Velikoj Gorici. Od četvrtka, 11. travnja, pa sve do srijede, 17. travnja, u dvorani goričkog kina prikazat će se sedam dokumentaraca, i to u 14 projekcija. Pregled njihova sadržaja kaže da tu za svakoga ima po nešto, tematike su raznolike i raznovrsne, odreda su to nagrađivani filmovi, i strani i hrvatski…

Uvijek je važno istaknuti i da je ulaz na sve projekcije besplatan. Dovoljno je, dakle, doći do goričkog kina i – uživati.

NA VODI; Hrvatska; trajanje: 79′; režija: Goran Dević
Autor kroz priče raznih protagonista portretira rodni Sisak, nekadašnji industrijski centar koji leži na tri rijeke. Rijeka se danas veže uz razonodu i opuštanje, ali u susretu s ljudima na površinu isplivaju društveni sukobi tranzicije. Ponekad rijeka otkriva ostatke prošlosti čiji su tragovi ostali u vodi. Što ostaje poslije nas?
Nagrade i festivali: DOK Leipzig, Njemačka – Posebno priznanje / Filmski festival Slobodna Zona, Srbija / Human Rights Film Festival, HR / Pravo ljudski FF, Sarajevo, BiH
Projekcije: 11. 4. u 20:00 i 13. 4. u 18:00

IZMEĐU NEBA I LEDA / La glace et le ciel; Francuska; trajanje: 89′; režija: Luc Jacquet
Film prati Clauda Loriusa, 82-godišnjeg francuskog glaciologa koji je prije više od pedeset godina prvi put posjetio Antarktiku. Autor filma mu se pridružuje na tom najjužnijem dijelu planeta kako bi doživio i zabilježio njegovu ljepotu, ali i golem utjecaj klimatskih promjena tijekom desetljeća.
Nagrade i festivali: Filmski festival u Bergenu 2015 – nagrada University of Bergen’s Gulluglen / Filmski festival u Cannesu 2015 – nominacija za nagradu Golden Eye / Filmski festival u Vancouveru 2015 / Filmski festival u Hamburgu 2015 / Filmski festival u Clevelandu 2016 / Filmski festival u Adelaideu 2015 / Francuska filmska panorama / Festival francuskog filma u Hong Kongu 2015
Projekcije: 11. 4. u 18:00 i 14. 4. u 20:30

RODBINA / Rodnye; Njemačka, Latvija, Estonija, Ukrajina; trajanje: 112′; režija: Vitalij Manski
Redateljeva obitelj postaje predmetom precizne i dubinske analize podijeljene Ukrajine, a pokazuje i da je dihotomija na kojoj inzistiraju mediji, ona o istoku protiv zapada, pogrešna i uglavnom promašuje perspektivu Ukrajinaca. Redatelj Vitalij Manski odlučuje proputovati regiju i posjetiti obitelj nakon Ukrajinske revolucije 2013. godine. Kako redateljevo putovanje odmiče, tako politički događaji sve više utječu na odnose u njegovoj obitelji – a neminovno i na njega samog.
Nagrade i festivali: Međunarodni festival umjetničkog filma Batumi 2016 – posebno priznanje / Karlovy Vary IFF 2016 – nominacija za najbolji dokumentarni film / Seattle IFF 2017 – nominacija za najbolji dokumentarni film / Crossing Europe IFF Linz 2017 – Nagrada Social Awareness – Najbolji dokumentarni film / Trieste IFF 2017 – Cinema Warrior, Nagrada Cultural Resistance
Projekcije: 12. 4. u 18:00 i 15. 4. u 20:00

DVA LICA MEDITERANA
PUSTI DOBRE, PUSTI; Hrvatska; trajanje: 57′; režija: Vlatka Vorkapić
Hrvatska ima 718 otoka te 467 hridi. Samo 9 otoka ima vodu pogodnu za piće. Na brojnim se otocima sakuplja kišnica, a ostalima se ona doprema s kopna posebnim brodovima – vodonoscima. “Pusti Dobre, pusti” je mediteranska komedija o jednom takvom brodu i njegovoj posadi. Kapetanov mladi nećak pridružuje se posadi po prvi put te tako započinje borba generacija. Ipak, to nije jedina borba koja se vodi na tim morskim valovima. Kapetan je suočen s neprestanom borbom protiv birokracije i lošeg menadžmenta, a poseban su izazov – bahati turisti.
Nagrade i festivali: 11. Festival mediteranskog filma Split – nagrada publike za najbolji srednjemetražni hrvatski film
ZABAVA / The Party; Hrvatska; trajanje: 10′; režija: Bojan Mrđenović
Koliko smo podložni utjecaju mase i koje emocije nas usmjeravaju u anonimnosti noćnog kluba? Film nas vodi na jedan od najpoznatijih party plaža na Mediteranu – Zrće na Pagu.
Projekcije: 12. 4. u 20:00 i 16. 4. u 18:00

MJESTA I LJUDI / Visages Villages; Francuska; trajanje: 94′; režija: J.R. i Agnès Varda
Agnès Varda, jedna od predvodnica Francuskog novog vala i profesionalni fotograf i zidni slikar J.R. zajedno se upuštaju u poseban umjetnički projekt. Njih dvoje skupa putuju Francuskom u čudnovatom kamiončiću koji je opremljen prenosivom kabinom za fotografiranje i ostalom opremom za print te fotografiraju razne ljude koje upoznaju tijekom svog putovanja. Puni inspiracije, oni kreiraju velike fotografske murale pojedinaca, zajednica i mjesta kojima na taj način žele odati počast i priznanje. Putem će uživati u svom neuobičajenom.
Nagrade i festivali: Oscar 2018. – Nominacija za najbolji dokumentarni film / Toronto International Film Festival 2017. – Nagrada publike / CEesar Awards 2018. – Nominacija za najbolji dokumentarni film / Film Independent Sirit Awards 2018. – Najbolji dokumentarni film
Projekcije: 13. 4. u 20:00 i 17. 4. u 18:00

ČOVJEK KOJI JE UKRAO BANKSYJA / The Man Who Stole Banksy; Italija; trajanje: 93′; režija: Marco Proserpio
Godine 2007. Banksy, svjetski poznati slikar uličnih murala, otputovao je u Palestinu te po cijelom gradu na tamošnjim zidovima i zgradama naslikao nekoliko politički provokativnih djela. I dok su neki u crtežima vidjeli prijetnju, a drugi ih hvalili kao prava umjetnička djela, samo je jedna osoba u tome vidjela poslovnu priliku. Točnije bodibilder i lokalni vozač taksija znan pod nadimkom Walid Zvijer osmislio je pravi poduzetnički plan: uzeti cijeli zid s crtežom i prodati ga onome tko ponudi najviše.
Nagrade i festivali: TRIBECA FILM FESTIVAL 2018. – nominacija za najbolji dokumentarni film / São Paulo International Film Festival – nominacija za najbolji dokumentarni film
Projekcije: 14. 4. u 18:30 i 16. 4. u 20:00

ZEMLJA – JEDAN ČUDESAN DAN / Earth: One Amazing Day; Velika Britanija; trajanje: 95′; režija: Richard Dale i Peter Webber
Zapanjujući kadrovi planeta Zemlje koje omogućava najmodernija filmska tehnologija vode nas na dvadeset četverosatno putovanje Sunca oko nevjerojatnog planeta kojeg zovemo domom i uz to osobno nas upoznaju s nezaboravnim glavnim junacima ove priče: malom zebrom koja očajnički želi prijeći nabujalu rijeku, herojskim pingvinom koji se upušta u smrtonosnu avanturu kako bi nahranio svoju obitelj, krdom glavatih ugljarki koje vole uspravno spavati te ljenivcem koji se nalazi u potrazi za ljubavi. Ispričan s humorom, intimom, emocijama i očaravajućim kinematografskim sjajem, film nam na spektakularan način prikazuje kako je svaki dan ispunjen naoko neviđenim dramama i čudesima prirode koje ne možemo niti zamisliti!
Nagrade i fiestivali: Academia Film Olomouc – najbolji film / Chinese American Film Festival – Golden Angel Award za najbolji film / Reel 2 Reel International Film Festival for Youth – najbolji film po ocjeni žirija mladih / Wildscreen Festival / Children KinoFest / International Film Music Critics Award / PGA Awards / Wildscreen Festival
Projekcije: 15. 4. u 18:00 i 17. 4. u 20:00

Kultura

Jubilarni 300. Matičin četvrtak u znaku pisaca i pjesnika turopoljskog dijalekta

Gost je Boris Kuzmić, redovni profesor na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Objavljeno

na

Jubilarni 300. Matičin četvrtak ugostit će Borisa Kuzmića, redovnog profesora na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a koji će govoriti o piscima i pjesnicima koji pišu na domaćem, turopoljskom dijalektu.

Kuzmić je objavio pet knjiga i šezdesetak znanstvenih radova, pretežito iz hrvatske povijesne dijalektologije. Recenzirao je nekoliko knjiga, velik broj članaka, sveučilišnih i znanstvenih projekata.

Član je Matice hrvatske i Kajkavskoga spravišča. Bio je članom uredništva časopisa “Croatica” (2016.–2022.). Dobitnik je Nagrade Grada Zagreba za 2021. godinu zajedno s četrdesetak jezikoslovaca. Znanstveni su mu interesi: povijesna dijalektologija hrvatskoga jezika i jezik suvremene hrvatske dijalektne književnosti. Od 2018. intenzivno objavljuje radove o jeziku suvremenih turopoljskih kajkavskih pisaca.

Iz goričkog Ogranka matice hrvatske pozivaju sve da dođu u četvrtak u Područnu knjižnicu Galženica u 19,30 sati.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Velikogorički Brass festival završen koncertom Gileno Santane i Gabriela Selvagea

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Četvrtog dana na 18. Velikogoričkom Brass festivalu koncert su sinoć (ponedjeljak, 06.05.2024., početak u 20 sati) u Dvorani Galženica održali Gabriel Santana (Brazil/Portugal) – truba i Gabriel Selvage (Portugal) – gitara. Ovim koncertom završen je 18. Velikogorički Brass festival.

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gileno Santana, brazilsko-portugalski glazbenik, skladatelj i nastavnik, jedan od vodećih trubača svoje generacije. Svirao je diljem svijeta, uključujući i Harvardsko sveučilište i znamenitu školu Juilliard. Nastupao je i s Mingus Big Bandom, jednim od najslavnijih big bendova na svijetu.

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gabriel Selvage je u dvadeset godina profesionalnog bavljenja glazbom izdao 6 nosača zvuka, 2 DVD-a i knjigu pjesama te nastupao na svim kontinentima. Počeo je svirati s 13 godina, a sa 17 je već snimio svoj prvi album. Instrumentalist, pjevač, aranžer i skladatelj osvojio je mnoge nagrade te je dobio Latin Grammy s albumom kojeg je sam producirao i aranžirao

Velika Gorica, 06.05.2024.  18. Velikogorički Brass festival. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Pred početak koncerta umjetnički ravnatelj Festivala Tomislav Špoljar, prof. pozdravio je posjetitelje (bio je iznenađujući broj mladih odnosno djece) i zahvalio se na njihovom dolasku. Svoje oduševljenje glazbenim kreacijama dva vrhunska izvođača posjetitelji su pozdravljali dugotrajnim pljeskom, čak i ovacijama.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

U Buševec stiže komedija o muško-ženskim odnosima ‘Prvi muževi se bacaju u vodu’

Najdugovječnijih hrvatskih glumica Jadranka Elezović utjelovit će šest potpuno geografski i socijalno različitih žena.

Objavljeno

na

Jedna od najdugovječnijih hrvatskih glumica, Jadranka Elezović stiže 18. svibnja u Buševec s duhovitom komedijom “Prvi muževi bacaju se u vodu”.

U više od 40 godina umjetničkog staža koje je provela u kazalištu “Kerempuh” obradovala nas je brojnim kazališnim, ali i televizijskim ulogama. Ona posljednja televizijska, babe Stane Skorupović iz serije “Na granici”, donijela joj je novu popularnost i među sasvim mladom publikom što glumicu posebno veseli.

Komediju “Prvi muževi bacaju se u vodu” autorski potpisuje jedan od naših najizvođenijih komediografa Matko Elezović te na duhovit način progovara o muško – ženskim odnosima iz viđenja šest potpuno geografski i socijalno različitih žena od domaćice, poslovne uspješne žene pa sve do animir dame. Svih 6 likova donosi nam upravo Jadranka Elezović ponovno oduševljavajući publiku maestralnom glumom.

Ne sumnjamo da će nakon popularnih predstava „Vesele žene hrvatske“ i “Vlaška posla” i duhovita komedija “Prvi muževi bacaju se u vodu” jednako oduševiti, razgaliti i nasmijati buševečku publiku.

Predstava počinje u 20 sati u Domu kulture Buševec. Prilog za ulaz je 10 eura, a obvezna je rezervacija mjesta na mobitel 098 829 907.

Foto: FB Tvornica smijeha

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Održan koncert Uwe Köllera i Ulricha Walthera u Crkvi bl. Alojzija Stepinca

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Trećeg dana na 18. Velikogoričkom Brass festivalu koncert su sinoć (nedjelja, 05.05.2024., početak u 20 sati) u Crkvi bl. Alojzija Stepinca održali Uwe Köller – truba i Walther Ulrich – orgulje, glazbenici iz Austrije (obadva su rođena u Njemačkoj).

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Uwe Köller (rođen 1964. u Neussu, Njemačka) je nakon studija trube (1978. – 1988.) u Dusseldorfu, Parizu i u Berlinskoj filharmoniji kao stipendist fondacije Herberta von Karajana, započeo svoju karijeru kao orkestralni umjetnik, prvo s Berlinskim filharmonijskim orkestrom, a potom u Operi u Berlinu. Od 1997. bavi se pedagoškim radom kao profesor trube na Univerzitetu u Grazu gdje je od 2000. u statusu redovnog profesora.

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ulrich Walther (rođen 1980. u Hagenu, Njemačka) studirao je orgulje i crkvenu glazbu te glazbenu pedagogiju u Stuttgartu. Svoje glazbeno usavršavanje nastavio je kroz privatne studije kod Davida Sangera i na brojnim radionicama kod priznatih umjetnika i pedagoga. Na raznim natjecanjima dobitnik je nekoliko vrijednih nagrada. Profesor je orgulja i improvizacije na Univerzitetu u Grazu. U siječnju 2022. dovršava doktorat na Sveučilištu ”Felix Mendelssohn Bartholdy” u Leipzigu.

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Umjetnički ravnatelj Festivala Tomislav Špoljar, prof. imao je uvodnu riječ i nešto duže izlaganje u pauzi koncerta.

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 05.05.2024. Koncert u Crkvi bl. Alojzija Stepinca. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Festival završava danas (ponedjeljak, 06.05.2023., 20 sati) u Dvorani Gorica POU, nastupaju Gileno Santana – truba i Gabriel Selvage – gitara.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Put kroz povijest Vukomeričkih gorica večeras u Zavičajnoj zbirci na Ključić brdu

Tri predavanja na ovu temu održat će sakupljač usmene predaje Nikola Pejak. Ulaz je besplatan.

Objavljeno

na

Objavio/la

Večeras od 19 sati u prostorima Zavičajne zbirke Vukomeričkih gorica na Ključić brdu održat će se prvo od tri predavanja o Vukomeričkim goricama. U organizaciji Muzeja Turopolje, predavač Nikola Pejak, sakupljač usmene predaje sa šireg turopoljskog područja i predsjednik Udruge za očuvanje kulturne baštine – Mogut ispriča će posjetiteljima o povijesti imena Vukomeričkih gorica, rimskim cestama prema Pokuplju, rudnicima u Kravarskom, o poznatim povijesnim ličnostima, crkvama i kapelicama.

“Laganim se terasama diže ‘vrhovlje’ od ‘polja’. U početku je uspon posve neznatan. Podno brda ima nješto močvara i čretova, a onda se uz nisko grmlje javlja breza. Odranska šuma, Šiljakovačka dubrava i Mraclinska šuma – još posve hrastove – prelaze onda u ‘vrhovlje’, koje je prekrito vrlo lijepim bukvicima. Vukomeričke gorice nisu visoke, ali su dosta strme pa zato i doline oko Dubranca pokazuju neki osobiti romantički čar. Tu se oko Peršinovca, Kozjače i Kostanjevca na južnim slazovima dolinskim uklopiše med tamnu bukovu šumu i svježe zeleno kestenje, brojni vinogradi pored oraha i voćaka; na kraj vinograda podigla se starinska omašna hrastova ‘klet’ sa prešnicom, nekad, a i danas jošte vesela sastajališta turopoljske gospode.” – a upravo je ovako prije više od sto godina Vukomeričke gorice opisivao Emilij Laszowski.

Iduća predavanja održat će se 13. i 20. svibnja u isto vrijeme na istom mjestu, a govora će biti o tradiciji i običajima te narodnim legendama Vukmeričkih gorica. Ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno