Povežite se s nama

Vijesti

Rješenje za djecu s poteškoćama u čitanju nudi Gradska knjižnica

Ako dijete slovka, teže razumije pročitani tekst, zamjenjuje riječi pri čitanju ili ima neki drugi sličan problem, kao dobra opcija djeluju radionice koje će se održavati tijekom ožujka

Objavljeno

na

Sve do kraja mjeseca, točnije do 27. veljače, trajat će prijave za radionice za djecu s teškoćama čitanja, koje će se tijekom ožujka održavati na Dječjem odjelu Gradske knjižnice Velika Gorica. Program je ovo koji je namijenjen učenicima nižih razreda osnovne škole, a pokazatelji koji govore da bi djetetu dobro došla ovakva radionica su slovkanje, teže razumijevanje pročitanog teksta, zamjenjivanje riječi pri čitanju…

“Ako vaše dijete, učenik ili prijatelj ima takve probleme, možda mu mi možemo pomoći!”, poručuju iz Gradske knjižnice.

Radionice će voditi magistre i studentice logopedije, potpuno su besplatne i dostupne svakome, a održavat će se subotom prijepodne. Sve informacije mogu se dobiti na broj telefona Dječjeg odjela (6260-689), na koji se može i prijaviti za radionicu.

Najave

Noćni križni put na Sljemenu – saznajte kada se možete priključiti

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Župa Majke Božje Sljemenske, Kraljice Hrvata

Na vrhu Medvednice u petak, 27. ožujka, u 20 sati održat će se noćni križni put pod svijećama, u organizaciji Družbe Isusove.

Polazak je predviđen ispod župnog dvora na Sljemenu, a put završava u kapelici Majke Božje Sljemenske, Kraljice Hrvata.

Ovaj tradicionalni događaj pruža priliku za molitvu i razmišljanje o Kristovoj patnji te za duhovnu pripravu za Uskrs. Svijeće će biti dostupne u župnom dvoru prije početka, a križni put se održava bez obzira na vremenske uvjete.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Novi uspjeh za blizance Koren! Još jedna prestižna nagrada stiže u njihovu kolekciju

Luciana i Andro Koren nastavljaju svoje uspjehe.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Privatni album/ Luciana Koren

Blizanci Luciana i Andro Koren, studenti medicine s Medicinskog fakulteta u Zagrebu, osvojili su ovogodišnju nagradu Ponos Hrvatske koju dodjeljuju 24sata i HRT. Nagrada dolazi kao priznanje za njihov akademski uspjeh i angažman u humanitarnim projektima.

Kako piše Srednja.hr, blizanci su se od početka studija 2020. godine počeli plijentii interes javnosti. Prvo su briljirali su na maturi i prijemnom ispitu, a tijekom studija dobili su Dekanovu nagradu, te svatko po dvije Rektorove nagrade. Trenutno su na šestoj godini studija, a njihov prosjek ocjena od početka studija je 5.0.

Luciana je pokrenula projekt „U nijansama hrabrosti – Priče iza platna“ u suradnji s Udrugom SVE za NJU i Hrvatskim prirodoslovnim muzejem. Projekt omogućuje ženama koje su prošle liječenje malignih bolesti da kroz umjetnost izraze svoja iskustva, ističući važnost empatije u medicini. Andro je s druge strane vodio projekt „Zdravlje srca za sve“, fokusiran na očuvanje kardiovaskularnog zdravlja slijepih i gluhoslijepih osoba. U suradnji s Hrvatskim savezom slijepih organizirane su javnozdravstvene akcije i edukativni video materijali na znakovnom jeziku.

Iz Medicinskog fakulteta čestitaju blizancima, ističući kako njihov rad pokazuje da studenti ne usvajaju samo medicinska znanja, već se aktivno uključuju u humanitarne inicijative, promičući empatiju i solidarnost.

Luciana je prošlog ljeta gostovala u emisiji FM Ordinacija, gdje je govorila o projektu i svojoj motivaciji za odabir onkologije.

“Moja primarna ideja za medicinom bila je zbog jedne želje za empatijom, za altruizmom i za brigom za one pacijente kojima je to najpotrebnije i koji su najteži. Sama onkologija činila mi se vrlo zanimljiva zbog kompleksne patofizijologije, ali isto tako zbog psihološkog aspekta koji je nekad nedovoljno naglašen, ali iznimno važan”, rekla je tad Luciana.

Nastavite čitati

Crna kronika

Zabio se u automobil na semaforu s 2,61 promilom – žena završila u bolnici

Ozlijeđenoj vozačici pomoć je pružena u KBC-u Zagreb.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: PU Zagrebačka

Vozač (46) pod utjecajem alkohola izazvao je prometnu nesreću u Zagrebačkoj ulici u utorak, 24. ožujka oko 13:35 sati, kada je u jednosmjernoj ulici udario u automobil koji je bio zaustavljen na crvenom svjetlu. U nesreći je lakše ozlijeđena 61-godišnja vozačica, kojoj je liječnička pomoć pružena u Kliničkom bolničkom centru Zagreb.

Policija je očevidom utvrdila da je muškarac vozio s čak 2,61 g/kg alkohola u organizmu. Nakon nesreće je uhićen i priveden na općinski prekršajni sud.

Sud mu je izrekao novčanu kaznu od 1.710 eura te zaštitnu mjeru zabrane upravljanja vozilima B kategorije u trajanju od četiri mjeseca.

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO Građani već od ranog jutra krenuli po uskrsnicu – Prijave do sutra!

Isplata će trajati do 25. travnja u poslovnicama Fine

Objavljeno

na

Ovih dana traje isplata uskrsnica, a već od ranog jutra, još prije 7 sati, u poslovnicama Fine stvaraju se redovi.

Građani dolaze podići uskrsnicu koja ove godine doseže iznos od 120 eura, čime se Velika Gorica ponovno svrstava među gradove s najizdašnijim uskrsnim potporama u Hrvatskoj.

Kao što smo pisali ranije, uskrsnicu bi trebalo dobiti gotovo 10 tisuća građana. Prijave traju do sutra, a isplata će trajati do 25. travnja u poslovnicama Fine.

Nastavite čitati

Najave

I ove godine spektakl na Imanju Salaj – više od 60 tisuća svjetlećih pisanica

Popularna uskrsna manifestacija u Grabovnici sutra ponovno otvara svoja vrata.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na imanju obitelji Salaj u Grabovnici od 27. ožujka do 6. travnja 2026. održat će se manifestacija „Uskrsna čarolija svjetla by Salaj“, koja će posjetiteljima biti dostupna svakodnevno od 14 do 21 sat.

Posjetitelje očekuje šetnja kroz veliki uređeni prostor ispunjen svjetlosnim instalacijama, a glavni motiv ove godine bit će više od 60 tisuća svijetlećih pisanica raspoređenih po cijelom imanju.

Dio programa bit će posvećen i radu njemačkog kipara Martina Reichmanna, koji skulpture izrađuje motornom pilom, a posjetitelji mogu vidjeti i prikaz Isusova groba smješten u prostoru nekadašnjeg kamenoloma iz 1905. godine. Također, tu je zanimacija za najmlađe, uključujući radionice i igre, kao i potragu za pisanicama. Na raspolaganju će biti i ugostiteljska ponuda s domaćim slasticama, roštiljem te toplim i hladnim napitcima.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno