ktc
Povežite se s nama

Vijesti

Kako sjediti u školi? Gorički informatičari imaju najbolji projekt u Europi…

Klinci iz informatičkoga kluba “VEL_IK” pobijedili su na natječaju s projektom kičmo:bit, uređajem koji upozorava djecu da ne sjede pravilno

Objavljeno

na

Velikogorički informatički klub “VEL_IK” sudjelovao je na globalnom micro:bit izazovu, na kojem je projekt goričkih učenika osvojio nagradu za najbolji projekt u Europi! Zaklada Micro:bit, u suradnji s World’s Largest Lesson, otvorila je natječaj prema temama UN-ovih ciljeva održivog razvoja: ne-zarazne bolesti i sigurnost. Informatički klub “VEL_IK” odabrao je rad na temu nezaraznih bolesti kod djece, kroz koji su obradili problem koji je čest kod djece, a to je neispravno sjedenje – najčešće u školi i prilikom pisanja zadaća.

– Pomoću micro:bit uređaja napravili smo pomagalo koje će zvučnim i vizualnim signalima upozoriti dijete, njegove roditelje, učitelje ili prijatelje na nepravilno držanje i poticati samo dijete da uspravi kralježnicu i održava pravilno sjedenje. Ocjenjivači projekta ocjenili su ideju jednostavnom i fantastičnom zato jer je lako primjenjiva na sve uzraste ljudi – objašnjavaju iz kluba “VEL_IK”.

Odabrani su kao pobjednički projekt u toj kategoriji za regiju Europe te su ih organizatori pozvali u London, od 26. do 29. siječnja 2019., na skup pobjednika svih ostalih sudionika diljem svijeta.

– Mislimo da je to najljepši poklon kojeg smo mogli dati Velikoj Gorici za dan Sv. Lucije i dan Grada Velike Gorice i tako se zahvaliti za punih 20 godina neprekidne potpore – ističu.

Informatički klub „VEL_IK“ trenutno broji 55-ero djece i 14 odraslih članova, a sve radionice su besplatne za djecu. Mentori rade volonterski, imaju različite radionice informatike i robotike. Kao rezultat tog rada i truda dolaze fantastični rezultati goričkih mladih informatičara u svim kategorijama.

– Osim potpore Grada Velike Gorice, veliku pomoć imamo i u Hrvatskoj Zajednici tehničke kultrue, u Institutu za Razvoj i Inovativnost Mladih (IRIM), u Hrvatskom robotičkom savezu te u Hrvatskom informatičkom savezu. Također, uz suradnju s ostalim klubovima u Zagrebačkoj županiji i u ostatku Hrvatske, možemo s ponosom reći da smo stali uz bok najboljima u Hrvatskoj. Mi smo još mali, ali zovu nas Veliki i naše vrijeme tek dolazi – vjeruju u informatičkom klubu “VEL_IK”.

Vijesti

Velikogoričke mažoretkinje među najboljima u Hrvatskoj – 6 puta zlatne na državnom turniru

Turnir je bio i kvalifikacijski za Europsko prvenstvo u Varaždinu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogoričke mažoretkinje vratile su se s 46. državnog turnira mažoret sporta s impresivnim nizom rezultata. Natjecanje je održano 19. travnja u Sportskoj dvorani Zeleni brijeg, okupilo je 26 timova iz cijele Hrvatske, a Velikogoričanke su se predstavile s 13 koreografija u četiri dobna uzrasta i s četiri rekvizita.

Najuspješnije su bile u kategorijama velikih formacija, gdje su osvojile čak četiri zlata, štap djeca, pom pon djeca, mix juniori i mace seniori. Još dva prva mjesta stigla su u mini formacijama mace, u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji.

Uz to, Velikogoričke mažoretkinje osvojile su i dva druga mjesta, i to u disciplini classic štap kadeti te batonflag juniori. Kadeti su u velikoj formaciji štap završili treći, kao i juniorke u solo i duo izvedbama mace.

Turnir je održan u organizaciji Saveza mažoretkinja i pom pon timova Hrvatske te Mažoretkinja Martinčica iz Martinske Vesi, a osim borbe za državne naslove bio je i kvalifikacijski za Europsko prvenstvo koje će se od 24. do 28. lipnja održati u Varaždinu.

Nastavite čitati

Najave

ZAGREB Drive In Kino donosi plesne radionice, kviz igre i filmske hitove

Drive in Kino Zagreb se održava na parkingu Tržnice Borongaj.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Drive In Kino Zagreb

Ljubitelji filma i dobre zabave ovog vikenda u Zagrebu mogu uživati u raznolikom programu na Drive In kinu, koji uključuje plesne radionice, igre i projekcije popularnih filmskih naslova.

Program započinje u petak, 25. travnja, kada se od 18 sati otvara parking za posjetitelje. Večer se nastavlja u 19:30 radionicom bachate u suradnji s plesnom školom MEGA.dance, dok je početak projekcije filma „Prljavi ples“ predviđen u 21 sat.

Subotnji program, 26. travnja, također počinje u 18 sati otvaranjem parkinga. Sat vremena kasnije organizirana je dječja radionica, a u 20 sati slijedi Drive In BINGO, u kojem posjetitelji mogu sudjelovati i osvojiti nagrade. Kao i dan ranije, večer završava filmskom projekcijom u 21 sat, kada je na rasporedu animirani hit „Auti“.

Organizatori ističu kako je cilj programa ponuditi sadržaj za sve generacije, kombinirajući filmske projekcije s dodatnim zabavnim aktivnostima na otvorenom.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Festival znanosti: Dođite u Zrakoplovnu školu na Green Takeoff

Događanje će se održati 24. travnja 2026. godine, u vremenu od 10 do 15 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina

Festival znanosti 2026. donosi program „Green Takeoff“, usmjeren na predstavljanje inovacija koje bi mogle oblikovati budućnost zrakoplovstva bez negativnog utjecaja na okoliš.

Pod sloganom „Poletimo u budućnost bez tragova!“, posjetitelji će imati priliku istražiti kako tehnologija može istovremeno unaprijediti zračni promet i očuvati prirodu. Program se održava u Zrakoplovnoj tehničkoj školi Rudolfa Perešina, gdje organizatori najavljuju niz interaktivnih sadržaja.

„Jeste li spremni za polijetanje u svijet gdje tehnologija čuva prirodu?“ jedno je od pitanja kojim se poziva publika na sudjelovanje, uz poruku: „Na našem terminalu Green Takeoff otkrivamo kako će izgledati zračni promet budućnosti!“

Posjetitelje očekuje nekoliko tematskih aktivnosti. U sklopu radionice „Maketa budućnosti“ sudionici će izrađivati model pametne zračne luke opremljene mini solarnim panelima i LED pistama. Program „Znanstveni izazov“ nudi eksperiment s vjetrom kroz koji se objašnjava zašto zrakoplovi najčešće lete na visinama od oko 10 kilometara. Treći segment, „Eko-detektivi“, fokusira se na analizu utjecaja zrakoplova na okoliš, uključujući buku i emisije CO₂, uz naglasak na mogućnosti smanjenja štetnih posljedica pametnim planiranjem.

Organizatori poručuju: „Dođi i budi dio generacije koja mijenja nebo!“

Događanje će se održati 24. travnja 2026. godine, u vremenu od 10 do 15 sati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Tamburaški orkestar HRT-a održao koncert u Kravarskom u spomen na Ivana Potočnika

Riječ je o 32. izdanju glazbenog programa koji je privukao brojne posjetitelje i donio prepoznatljiv tamburaški ugođaj.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal.hr

Tamburaški orkestar HRT-a nastupio je u župnoj crkvi u Kravarskom na tradicionalnom koncertu koji je ove godine bio posvećen pokojnom Ivanu Potočniku, dugogodišnjem članu orkestra.

U nastavku pogledajte video s koncerta i doživite atmosferu večeri u Kravarskom.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Jedno državno na dan! Odbojkaši iz Šćitarjeva nastavljaju oduševljavati…

Osnovna škola Šćitarjevo u dva je dana izborila dvije državne završnice u odbojci za dječake! Prvo su u tome uspjeli klinci iz petog i šestog razreda, a dan poslije i njihovi kolege iz sedmih i osmih…

Objavljeno

na

Objavio/la

Sjajan tjedan imali su mladi odbojkaši iz OŠ Šćitarjevo, čak i za vlastite kriterije! Letvicu su sami sebi postavili jako visoko, ali ove školske godine dečki koje vodi profesor Matija Ribić preskaču sve prepreke. Dogodilo se tako da su dan za danom plasman na državno natjecanje izborile obje muške selekcije, što je samo po sebi – senzacija!

Na stranu to što su nas profesor Ribić i njegovi klinci na ovakve stvari već naviknuli, ali ni najveće škole u državi nemaju po dva predstavnika na državnoj završnici u jednome sportu. Drugim riječima, za jednu malo seosku školu ovo je uspjeh koji je impresivan na svim mogućim razinama.

Prvi su na red došli dječaci iz petih i šestih razloga, koji su u Karlovcu igrali svoje poludržavno natjecanje. Osnovna škola Dubovac ugostila je ukupno pet momčadi, uz naše Šćitarjevo tu su bili i domaćin te OŠ Vladimir Nazor iz Pazina, OŠ Zorke Sever iz Popovače i OŠ Čavle.

Klinci iz Šćitarjeva našli su se u skupini sa OŠ Dubovac i OŠ Zorke Sever, oba meča dobili su s uvjerljivih 2-0, pa su izborili plasman u finale, gdje su ih čekali vršnjaci iz Pazina. I ponovno je Šćitarjevo bilo uvjerljivo, opet 2-0, čime je čekirana karta za Vinkovce, gdje će se igrati državna završnica. Prije tri godine u ovoj je kategoriji OŠ Šćitarjevo postalo prvak Hrvatske, cilj je pokušati opet otići do kraja…

U momčadi koju je Matija Ribić vodio uz pomoć i podršku Leona Levara, kolege iz OŠ Slavka Kolara iz Kravarskog, bili su ovi mladi odbojkaši:

Ivano Ćosić, Teo Grbač, Alexandar Nesvanulica, Bruno Serdar, Jurica Trupčević, David Uroić, Patrik Urošević, Luka Vukadin, Jakov Martinović, Stjepan Malec, Adriano Svekrić, Benjamin Šibalić

Dan poslije, svoje županijsko natjecanje imali su njihovi stariji školski kolege, dečki iz sedmih i osmih razreda. Igralo se u Vrbovcu, u organizaciji OŠ Marije Jurić Zagorke, a u ovom uzrastu prvo mjesto u županiji vodilo je izravno na državni turnir. Okupilo se šest momčadi, podijeljenih u dvije skupine, a Šćitarjevo je obje utakmice dobilo bez izgubljenog seta. I protiv domaćina i protiv OŠ Pavla Belasa iz Brdovca bilo je 2-0, pa je preostalo jedino dovršiti posao u finalu.

Šćitarjevo je protiv OŠ Vladimira Deščaka iz Rakitja ponovno slavilo 2-0 u setovima, pa je mogla početi proslava novog plasmana na državnu završnicu. Ova će generacija do što sjajnije medalje pokušati doći na turniru u Poreču, a profesor Ribić na raspolaganju je imao ove igrače:

Marko Ivić, Ivan Križić, Ante Martinović, Roko Bekavac, Patrik Cik, Luka Blatnjak, Niko Vrdoljak, Alexandar Nesvanulica, Jakov Martinović, Patrik Urošević, Mihael Pastrećka, Robert Lončar

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno