U vijećnici Veleučilišta Velika Gorica danas je javnosti predstavljen projekt koji je u potpunosti financiran iz Europskog Socijalnog Fonda pod nazivom “Specijalistički diplomski stručni studij optometrije – Specialist Graduate Professional Study in Optometry”. Prvi je to studij master razine u Hrvatskoj, koji će zbog niže školarine i cjenovno konkurirati visokim učilištima u Europi sa sličnim studijskim programom.
Prodekan za međunarodnu suradnju i projekte, mag. ing. aeronaut. Alen Stranjik, voditelj projekta ispred VVG-a, istaknuo je kako je došlo vrijeme da se poveća priljev stranih studenata na diplomski studij optometrije, čije izvođenje se planira od listopada 2020. godine.
-Svake godine na gorički studij optometrije dolazi 15-ak studenata iz Slovenije. Da bismo postali privlačno odredište i za europske, te međunarodne studente, do sada nas je priječila jezična barijera. Diplomskim studijem koji će se izvoditi na engleskom jeziku po principu e-učenja, postoji potencijal da se broj stranih studenata na VVG-u poveća – rekao je mag. ing. aeroing. Alen Stranjik.
Gospođa Mia Bolf ispred Učilišta Ambitio, koji je partner ovog projekta, izrazila je zadovoljstvo doprinosa akademskoj zajednici kroz ovaj hvalevrijedan projekt.
-Kao partneri projekta, angažirali smo se kroz analizu tržišta s glavnim ciljem da se detektiraju potrebne vještine i znanja u svrhu povećanja konkurentnosti visokog obrazovanja u Hrvatskoj u odnosu na svjetsku razinu – rekla je Mia Bolf.
U šetnji laboratorijem gdje budući mladi optometristi ‘bruse’ svoje znanje, te naučenu teoriju primjenjuju u praksi, sreli smo studenticu Doru Grle, koja je netom odradila pregled oštrine vida i površine oka za leće jednoj djevojci.
– Vijest da se otvara diplomski studij na VVG-u dočekala sam s oduševljenjem, jer bi mi se otvorila veća mogućnost na tržištu rada. Dodatne dvije godine proširile bi aspekte, širinu i područje stečenog znanja, a isto bi mi bilo od velike koristi u profesiji – rekla nam je studentica treće godine preddiplomskog studija optometrije, Dora Grle.
Koliko je VVG privlačan strancima, pokazuje i činjenica da na konferenciju za optometriju, koja se u Velikoj Gorici održava od 2012. godine dolaze stručnjaci iz SAD-a, Kanade i Indije, kako bi bili u tijeku s novim saznanjima ovog područja, a na prošloj konferenciji sudjelovale su čak 44 države. To nam govori da je Hrvatska našla svoje mjesto na popisu poželjnih destinacija za razvoj i istraživanja u ovom području.
U sklopu adventskih događanja u Gradskoj knjižnici Velika Gorica, građani će 17. prosinca u 11 sati moći saznati tko je bio Milan Šenoa, najstariji sin Augusta i Slave. Iz knjižnice su, u povodu 150. obljetnice rođenja ovog geografa i književnka, na književni susret pozvali Jasminu Reis, kuratoricu memorijalne zbirke obitelji Šenoa.
“Adventska događanja uvijek nam donose i poneku novost vezanu uz obitelj Šenoa. Gospođa Jasmina Reis, kojoj dugujemo zahvalnost za najljepši i najslađi mali muzej u Zagrebu – Kuću Šenoa – pripremila je mnoštvo zanimljivosti vezanih uz život ovog geografa i književnika koji je s Emilijem Laszowskim surađivao na knjizi Povijest Plemenite općine Turopolja te zajedno s njim i dr. Velimirom Deželićem sastavio prvi dio knjige “Zemljopis, narodopis i povijesni pregled”. U književnosti se javio novelom “Njuta”, a uz brojna dramska djela, napisao je i biografsku prozu “Moj otac”, koju je posvetio Augustu Šenoi”, objasnila je Ivana Grubačević iz Gradske knjižnice Velika Gorica.
Danas je u Hrvatskom domu Mičevec otvorena izložba na temu Božića mičevečkih kreativaca koji iz hobija rade i stvaraju različite predmete umjetničke i uporabne vrijednosti.
“Mi smo stanovnici sela Mičevca koji imaju isti ili slični koncept, ljubav i filozofiju prema i o kreativnosti, njenoj vrijednosti u društvu stoga se okupljamo dva puta na godinu te održavamo izložbe. Radimo iz hobija unikatne umjetničke radove jer svaki rad je rukom izrađen”, rekla je u najavi ove izložbe Marijana Radujković Jooste.
Izložba je otvorena do 16. prosinca svaki dan od 11 do 17 sati.
Prosinac 2019. Barcelona. Kipar Andrija Gašparuš na svjetskoj izložbi u glavnom gradu Katalonije. Foto: Arhiva umjetnika
Velikogorički kipar Andrija Gašparuš nedavno se vratio s otvorenja velike međunarodne izložbe Figurativas u Europskom muzeju moderne umjetnosti (Museu Europeu d’Art Modern – MEAM) u Barceloni na kojoj je izložen i njegov rad. Preko 300 umjetnika iz cijelog svijeta bilo je nazočno 06. prosinca na otvorenju izložbe u muzeju koji slovi za jedan od najboljih svjetskih muzeja figurativne umjetnosti. Izložba je otvorena do 31.siječnja 2020.
Prosinac 2019. Barcelona. Kipar Andrija Gašparuš na svjetskoj izložbi u glavnom gradu Katalonije. Foto: Arhiva umjetnika
Kipar Gašparuš pojasnio je neke od posebnosti spomenutog muzeja: ”MEAM se razlikuje od ostalih muzeja suvremene umjetnosti po tome što ugošćuje živuće umjetnike koji stvaraju figurativnu umjetnost. Takvi radovi u današnje vrijeme nisu dovoljno često viđeni i prezentirani u muzejima, galerijama ili kolekcijama gdje je suvremenost u umjetnosti poistovjećena s eksperimentom i apstrakcijom. Tako je MEAM prvi muzej koji postoji u Europi posvećen isključivo suvremenoj figurativnoj umjetnosti, gdje umjetnost novog stoljeća ne podrazumijeva raskid s bogatom europskom tradicijom. To je zapravo povratak u vječne kanone umjetnosti da bi odatle mogli stvoriti novu umjetnost, pravu umjetnost našeg vremena, utemeljenu na gotovo renesansnim konceptima proučavanja učitelja, upornosti u umjetničkoj karijeri, naporu u razradi umjetničkog djela, nadahnuću, genijalnosti i osobnosti.”
Prosinac 2019. Barcelona. Kipar Andrija Gašparuš na svjetskoj izložbi u glavnom gradu Katalonije. Foto: Arhiva umjetnika
Umjetnik iz Velike Gorice izložio je u Barceloni skulpturu od gipsa, dimenzija 23x42x27 cm, nazvanu ‘‘Aporia”. Aporia je i naslov Andrijinog diplomskog rada na Akademiji likovne umjetnosti u Zagrebu (ALU), koji je obranio ove godine u klasi prof. Mile Blaževića te stekao zvanje magistar kiparstva.
Andrija Gašparuš izlagao je na završnim izložbama ALU, na izložbi posvećenoj Marinu Getaldiću u Strossmayerovoj galeriji starih majstora (HAZU), dobio je rektorovu nagradu za scenografiju, surađivao je kao scenograf i kipar s National Geographic-om na projektu „Planet ili plastika“ te sudjelovao u brojim drugim skupnim izložbama. Od druge do pete godine studija bio je, kao izvrstan student, stipendist Grada Velike Gorice.