Povežite se s nama

Kultura

Glazbena poslastica u Gorici: Kvartet ‘Sebastian’ zbog Mendelssohna postao kvintet!

Objavljeno

na

Članovi Gudačkog kvarteta ‘Sebastian’, Korana Rucner i Anđelko Krpan na violini, Nebojša Floreani na violi te Zlatko Rucner na violončelu, sinoć su u Domu kulture Galženica Velikogoričanima priredili glazbenu poslasticu. Izveli su tri antologijske skladbe: Gudački kvartet u Es-duru KV 428 Wolfganga Amadeusa Mozarta, četverostavačni Quartetto Stanka Horvata iz 1988., kao i Drugi gudački kvintet Felixa Mendelssohna-Bartholdya u B-duru, skladan za dvije violine, dvije viole i violončelo.

Koncert je posvećen dvjema obljetnicama, 260 godina od rođenja W. A. Mozarta i 10 godina od smrti Stanka Horvata (akademik, skladatelj, pedagog), a kvintet Mendelssohna je virtuozno djelo koje je bilo popularno već za skladateljeva života (skladano je 1845., kada je skladatelj bio star samo 36 godina). Naš prvi koncert u ovoj kalendarskoj godini imamo u Velikoj Gorici iz razloga što ovdje gostujemo kontinuirano već 13 godina, a ove godine ćemo imati još tri koncerta u ovom prostoru.”, kazao je Anđelko Krpan.

Gost koncerta bio je Marko Genero, prvi violinist Simfonijskog orkestra njemačkog grada Bochuma i profesor komorne glazbe na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Rođeni Dubrovčan, virtuoz na violi, dinamičnom je i zanimljivom izvedbom oduševio malobrojnu publiku u Galženici.

”Uvijek sam u pokretu, neovisno od skladbe, naprosto sam takav, nestašan. Nema posebnog razloga za ovo moje gostovanje osim prijateljstva s članovima ”Sebastiana”, prijateljstva koje traje od studentskih dana i zajedničkih nastupa prije moje njemačke avanture.”, poručio je Genero.

Galerija fotografija:

Kultura

Književna večer u Galženici – poezija, proza i gitara

Objavljeno

na

Objavio/la

U utorak, 17. veljače, u 18 sati, u Područnoj knjižnici Galženica u Velikoj Gorici gostovat će književnik Samir Elezović. Riječ je o večeri posvećenoj njegovu književnom radu, uz razgovor, interpretacije i glazbeni program.

Elezović je jedan od osnivača i voditelja udruge “Riječi sa Une” iz Bihaća te član više književnih udruga u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Publici je poznat po kratkim pričama i poeziji.

Program će glazbeno upotpuniti gitarist Vjeran Simeoni.

Nastavite čitati

Kultura

Gradski zbor “Franjo pl. Lučić” otvara vrata novim članovima

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradski zbor “Franjo pl. Lučić” upisuje nove članove i poziva sve koji vole pjevati da im se pridruže. Prijaviti se mogu i oni s iskustvom, ali i građani koji tek žele zakoračiti u svijet zborskog pjevanja.

Probe se održavaju ponedjeljkom i srijedom od 19.30 sati u prostoru Gimnazije Velika Gorica.

Svi zainteresirani mogu dobiti dodatne informacije, odnosno prijaviti se na email [email protected] ili putem telefona na 091/1961 325.

Nastavite čitati

Kultura

Učenici Umjetničke škole Franje Lučića briljirali na međunarodnom natjecanju u Novom Marofu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

U Novom Marofu je održano međunarodno natjecanje “Mladi Padovec”, na kojem su nastupili učenici Umjetničke škole Franje Lučića iz Velike Gorice.

U disciplini “Rog, trombon, eufonij, tuba”, Nikola Ninić i Ana Lovrić osvojili su prve nagrade u svojoj kategoriji, s 93, odnosno 90,67 bodova, dok je Ingrid Leder zauzela drugo mjesto s 89 bodova.

Natjecatelje je pripremala profesorica Veronika Kapović uz podršku Krešimira Starčevića.

Nastavite čitati

Kultura

Županija ulaže u kulturni život – više od pola milijuna eura za festivale, muzeje i udruge

Županija financijski podupire 260 kulturnih programa, a jedan od njih je i Velikogorički brass festival

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Zagrebačka županija

Zagrebačka županija ove godine za kulturu izdvaja 664.500 eura, što je gotovo 50 % više nego lani. Novac ide za 260 različitih projekata, od muzeja i knjižnica do KUD-ova i samostalnih umjetnika. Prva tranša sredstava već je dodijeljena ustanovama čiji su osnivači gradovi i općine, turističkim zajednicama te Specijalnoj bolnici Gornja Bistra. Druga tranša, koja pokriva udruge i umjetnike, bit će isplaćena do kraja veljače.

Među projektima koji dobivaju potporu su Velikogorički brass festival, Samoborska glazbena jesen, aktivnosti u Muzeju Matije Skurjenija, oslikavanje javnih površina u Vrbovcu, recitali kajkavskog pjesništva u Zelini, kao i obnova fonda i zavičajnih zbirki svetonedeljske knjižnice. Županija financira i Jaska art festival, izložbe karikaturista u Ivanić-Gradu te retrospektivnu izložbu likovnih umjetnika u Dugom Selu.

Zamjenik župana Ervin Kolarec istaknuo je da kulturni djelatnici “nose kulturni i društveni život” te da Županija želi da građani aktivno sudjeluju u programima.

“Upravo su oni nosioci kulture na području Zagrebačke županije. U odnosu na prošlu godinu to je uvećanje za čak 220 tisuća eura i vjerujemo da ove programe i projekte koje smo financijski podržali, da će itekako biti interesantni našim žiteljima, da će oni ove kulturne ustanove posjećivati i da će na kvalitetan način moći upotpuniti svoje slobodno vrijeme”, rekao je Kolarec.

Ulaganja je komentirao i Željko Barun, zamjenik gradonačelnika grada Zaprešića.

“Želim zahvaliti Zagrebačkoj županiji što je prvenstveno se odlučila da u ovom našem prelijepom gradu Zaprešiću dodijeli ove ugovore za naše kulturne djelatnike. To nam znači da bi naši kulturnjaci mogli što kvalitetnije raditi svoje programe koje su planirali provesti u djelo te našim građanima prikazati čime se sve oni bave i što treba čuvati u našem gradu”.

Nastavite čitati

Kultura

Gradska knjižnica poziva na avanturu kreativnog starenja

“Mirovina je početak nečeg novog, nepoznatog i neistraženog”

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica poziva na promociju knjige “Idem u penziju – i što sad?“ Mire Lončar Dušek u srijedu, 18. veljače 2026., u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle.

– Mirovina je početak nečeg novog, nepoznatog i neistraženog, ali svakako izazovnog. To je vrijeme kad se konačno možemo posvetiti sebi i onomu što volimo – kaže Lončar Dušek u svojoj knjizi istaknuvši kako je svoja penzionerska iskustva i razmišljanja pretočila u inspirativnu knjigu s namjerom da i druge potakne na sličnu avanturu kreativnog starenja.

Pridružite se promociji knjige, posebice ako ste pred mirovinom, ako se u njoj već nalazite, možda netko vama blizak kreće u to novo životno poglavlje, ili pak tražite ideju kako se povezati s drugim aktivnim umirovljenicima u gradu.

Ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno